Trek naar 't midden, niet naar rechts, zegt KVP-secretaris Meningen over de Staten verkiezingen Raadsel van de vermiste „Privateer" opgelost WITTEBROODSWEKEN V.V.D. put kracht uit 'n ander reservoir, meent mr Korthals Socialisten hebben op één front reeds afgerekend Minder Nederlandse ambtenaren in Indonesië Ook onze militairen oefenen in Mei te Heidelberg Ambon rukt zich los van alle gezag in Indonesië tx&falon Duizenden OZO's worden 1 Mei boven Soestdijk gedropt Donderdag 27 April 1950 5 PARTIJLEIDERS OVER DE VERKIEZINGEN (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In het algemeen bevestigden deze verkiezingen de trek Baar het midden, die enige jaren geleden reeds Ingezet Is. Zo zei ons van- norgen de algemeen secretaris van de K.V.P., dr. L. A. H. "A 1 b c r I n g. oen wU hem naar zun mening vroegen over de Staten-verkiczingen. Let .■el, waarschuwde hij, ik bedoel werkelijk een trek naar het midden, niet uar rechts. En als ik dan begin te kyken naar de P. v. d. A., dan moet Ik jggen, dat deze partij nu een goede stabiliteit vertoont. Een stabiliteit, die verigens niet gelegen schijnt in de personen der kiezers. Want uit het otaal van dc uitslagen meen ik te mogen opmaken, dat een aantal burger- ijke aanhangers deze party vaarwel heeft gezegd, terwijl daarentegen het rbeiders-element versterkt schijnt, doordat vele arbeiders nu de C.P.N. och wel definitief de rug hebben toegekeerd. Er is al reden tot ruime tevreden heid over het feit, dat ze sedertdien een vol procent van hun aanhangers hebben verloren. We zijn wat dit be treft op de goede weg Maar men ic er nog niet. Het eerste sluit onmiddellijk aan il de ontwikkeling voor de C.H.U. lie heeft opnieuw duidelijke winst naald. Naar mijn oordeel, ener- §jds, omdat de doorbraakgedachte mgzamerhand uitgewerkt schynt en iderzijds omdat voor vele pro- utanten de Anti-Revolutionnaire grtij toch te star blijft, zeide de heer jbering. Over de resultaten van zijn sen partij, de K.V.P., was hij on- rdeeld tevreden. We hebben het «ogste percentage verkregen, dat [ij ooit hebben gehad. Misschien zou it nog hoger zijn geweest, indien :h niet een aantal kleine afbrokke len waren blijven bestaan. Niet- enstaande deze dissidenten hebben ,j echter in Limburg een ongekend _cces geboekt. Welters tijd achtte theer Albering voorbij. Een terug- ng van 10.000 aanhangers tot ruim )0 in Brabant vond hij daarvoor ■kenend. Welters steunpunt ligt nu fe.g slechts in de omgeving van Den Haag. Het lijkt het begin van het Bnde. zei dr Albering Enige voor- tochtigheid achtte hij gepast bij de feougde over de teruggang van de E.P.N. Men doet er niet verstandig in de C P N. te vergelijken met 1946. grootste teruggang hadden de imunisten reeds geboekt in 1948. Nee toch.Heus j' Het schijnt, dat haringen in de tijd der voorjaarskennis- a king aardig met elkaar bab- ielen. Zijn kabeljauwen daarin ichterlijker? Een met geleerd- eid en techniek bemand Npors xpeditieschip, de Sars, onder- ockt het tot op 60 meter diepte. Is N.t.H. een kabeljauw was, [ou hy lekker z'n 11ond houden. E e t men 'n ijsje of drinkt men 'n ijsje? Als men 'n ijsje rinkt, valt een ijsje onder de rankwet. Eet men een ijsje, lan dito onder een andere wet. 'erschil maakt 2 millioen mark ut en dus maakt Hamburg er iel» dik en warm over. Hoogste erocht wordt gemobiliseerd om beslissen, of al dat dégou- in te ijsjesgedoe-met-bijgelui- len onder eten of drinken valt. Heel Lapland is inhappenrep en Lappenroer over een heer ndier die 's avonds brandende allamp aan z'n gewei prikt en [narmede zijn kudde de weg pijst naar het beste hooi. Dat [icr is nog slimmer dan wij, ggen de Lappen. Nieuwer dan atoom-dit of atoom-dat is zenuwgas. Men jlaasf het elkaar toe in tijden in onmin en de beblazenen ijven allen liever lusteloos op n bed liggen dan fier naar het ipier grijpen en er op los-slaan dat laatste voorrecht blijft irbehouden voor de blazers. i^i'idrichtiny en windkracht be- pkn overwinning voor Veilig heidsraad bijeenkomt Strijd duurt voort Bij deze opmerkingen van de heer Albering, sloot wonderwel aan. wat het lid van de V.V.D. in de Twee de Kamer, de heer Korthals ons zei. Ook hy was verheugd over de teruggang van de Communisten. Maar. voegde hij er aan toe. er zijn er altijd nog enkele honderdduizen den. „We zullen de strijd tegen hen dus ononderbroken moeten voort zetten. Verheugd toonde de heer Kort hals zich over de winst die de V. V. D. over de hele linie heeft be haald. Evenals de heer Albering zag hij die grotendeels voortkomen uit de rechterzijde van de P. v. d. A. Maar ik ben er van overtuigd, dat aan de andere zijde de V.V.D. verliezen heeft geleden tengevolge van haar Indonesische politiek. Dat ziet men in het byzonder in Am sterdam en Den Haag aan de Anti- Revolutionnairen, die daar winst hebben geboekt, die naar ik meen vooral van de V.V.D. afkomstig is. Op onze vraag of dit dan niet moest wijzen op een politieke ver plaatsing van de V.V.D.. gaf de heer Korthals een volmondig be vestigend antwoord. Vele politiek vrijzinnigen zijn van de P. v. d. A. naar ons teruggekomen, gaf de heer Korthals te kennen. Wij putten on ze kracht nu uit een ander reser voir. Het betekent in mijn ogen. dat de V.V.D. de erkenning heeft gevonden, dat zij als vooruitstre vende partij deelneemt aan de op bouw van dit land. en dat de ver keerde indruk verdwijnt, dat wij vertegenwoordigers van bepaalde belangen zijn. Ik meen dat de V. V. D. zich als gevolg hiervan aan dient als een partij volkomen even waardig aan partijen als de K.V.P. en de P. v. d. A. Communisme verslagen Mr. Van der Goes van Naters, fractievoorzitter van de socialisten in de Tweede Kamer, kwam echter lot andere algemene lijnen. Hy toonde zich minder angstvallig in de beoordeling van de communis tische verkiezingsresultaten. Er zijn er inderdaad nog enkele honderd duizenden, constateerde hij. maar men kan na deze laatste verkiezing heet communisme hier toch werke lijk geen probleem meer noemen. Vijf ezs procent extreme ontevre denen zal men altijd houden, in ieder land en in welke tijd dan ook. Dat is een vrijwel onveranderlijke zaak. Maar als groot probleem heeft het communisme hier in Nederland toch opgehouden te bestaan. Wie zich de moeite geeft zich te her inneren, hoe we hier na de bevrij ding met de communisten begon nen. zal dat zonder meer erkennen. Dat is een onmiskenbaar en groot succes van de Partij van de Arbeid, de bekroning van een jaren lang met uiterste krachtsinspanning gevoerde strijd. Deze scherpe strijd hc-eft zo veel van haar aandacht en inspan ningen gevraagd, dat zij op het ande re front duidelijk gehandicapt was Laat men daaruit niet de indruk krij gen, dat wij de strijd daar hebben gestaakt Die vergissing zou men ma ken, wanneer men nu de conclusie trekt, dat de doorbraak mislukt zou zijn Het is jammer dat rte commu nisten ons een groot tijdverlies heb ben bezorgd. Maar dit 'uitstel kan niet als een afstel worden bc-schouwd. In de tijd. die voor ons ligt, zullen wij nu onze aandacht vrijwel vol ledig kunnen bepalen tot de zaken waar het werkelijk om gaat. Dat be schouw ik als onze winst. Dat zal ons gemakkelijker vallen nu men de strijd tegen ons gevoerd heeft met onverantwoordelijke leuzen als „be lastingverlaging" Het is jammer, dat een deel van de kiezers daar in vliegt. Maar de kater op zo'n roes is onvermijdelijk. Een ton boete voor textielfirma (Van een onzer verslaggevers) Het Amsterdamse gerechtshof ver oordeelde de N.V Gebr Gerzon's Modemagazijnen, die terecht stond wegens het leveren van goederen zonder punten uit haar eigen con fectiefabriek aan haar eigen winkel bedrijf. tot twee geldboetes van samen 100.000 en ontneming van de winst tot een bedrag van 70.000 De N.V. had hoger beroep aangetekend tegen een vonnis van de economische politierechter, waarbij zij was ver oordeeld to:t een boete van 150 000. Bij het Amsterdamse gerechtshof had de procureur-generaal, mr. Zaayer, echter een boete van 250.000 geëist, op grond van de overweging, dat de N.V. zich door haar handelwijze op eigen gelegenheid had ontdaan van de distributiemoeiiykheden. waar haar concurrenten mee bleven zitten. I'ITSLAND i IV ran ge vruchten Aestduitsland sinds 1945 l: een geallieerde pion op het irnationale schaakbord, om con- t te zijn: in het schaakspel tus- west en oost. Stelselmatig heb- de Verenigde Staten, Groot Brit- en Frankrijk zo gemanoeu- >rd, dat zij er zeker van konden dat dc anti-communistische toten in de republiek van Bonn boventoon zouden voeren. Dat is '9 zekere hoogte volkomen be- elijk. Het heeft echter ook zijn jen gehad. De partijen en poli die zich in Duitsland het hardst nti-bolsjewistisch kwamen aan- |en om zich de gunst der bezet- te verwerven, waren tevens hy- treactionnair. Dat hebben de ge erden maar op de koop toe ge- en. Maar er zijn momenten, op zij daarvan de wrange toten plukken. De geallieerde Hoge Commissie heeft zich verzet licht teSen twee Duitse wetsontwerpen een belastingwet en een wet op de jcrlijke dienst die beide een ademden, die zij niet wensten 'lereren. De eerste hield naar overtuiging te weinig rekening ,de belangen van de kleine man, 'veede wet kon geen genade vin- omdat zij geïnspireerd scheen en voorbeeld uit het jongste iden. KbRC'1 ^cze beslissing van de Hoge i'r BFp'ssie zullen weinigen in het 7% Br" bezwaren willen inbrengen. J'i Btjoogeluk is echter niet alleen, dat IS BjKëumenten, waarmee de Hoge y< haar veto heeft gemoti- KrJr slecht gekozen zijn en op de bitter weinig indruk zullen '0. Daar komt nog bij, dat de [men, die blijkbaar aan de wieg ^belastingwet hebben gestaan, !mn zijn van hen, die in „free rise" een panacee voor alle :n zien en daarom door alle ge- roen, de Amerikanen in de cer- 'laats, in het zadel zijn gehol- zoals zij ook de politici in het hielpen, die thans „Deutsch- "eutschland über alles", zingen. Kan zich zowel over het een als het ander uiterst verontwaar- Ijonen. Het is zelfs te hopen, dat «rIJ,}'erontwaardiging alléén niet Naar wordt het oók niet tijd pna in eigen boezem te steken? Beschonkene met auto te water AMSTERDAM. De garagehou der, B. Vlaswinkel uit Zutphen is Woensdagavond te Amsterdam aan een groot gevaar ontsnapt. De man reed omstreeks elf uur in beschon ken toestand met zijn auto pardoes van de Houtmankade in het water. Hij slaagde er in een portier te ope nen en kon door een voorbijganger met een haak op de wal worden getrokken Een agent van politie heeft kunstmatige ademhaling toe gepast. omdat de man bewusteloos was geraakt. ALKMAAR; 4.281 inwoners van Bergen hebben ook nog gestemd vóór of tegen het behoud van dc tramlijn AlkmaarBergen-Bergen aan Zee; 106 spraken zich uit vóór het verdwuh#n van de tram. terwül 4.175 de tram wilden behouden. Dit referendum was georganiseerd door de V.V.V. in samenwerking met het gemeentebestuur. Dronken journalist achter het stuur HAARLEM. De Haarlemse kan tonrechter mr. J. E. Goudsmit. heeft de Amsterdamse journalist H. A. Lunshof, aan wie ten laste was ge legd, dat hij een auto had bestuurd onder invloed van sterke drank, tot vier weken hechtenisstraf veroor deeld. Verdachte was niet ter zitting verschenen Als getuige werd een Bloemendaals agent van politie ge hoord. die op 29 Maart jl. omstreeks middernacht had geconstateerd, dat L. met zijn auto op de verkeerde rijbaan van de Bloemendaalse weg reed. Hij had de auto aangehouden en verdachte gevraagd waar hij van daan kwam. Deze antwoordde toen: ..Dat gaat je niets aan. Wat heb jij voor een opleiding genoten klein ambtenaartje Bel mr Sikkel maar op en zeg hem. dat je L. dronken achter het stuur hebt aangetroffen. Ik zal je morgen voor ontslag voor dragen bij het ambtenarengerecht, omdat je mij hebt durven aanhou denL. weigerde zich aan een bloedproef te onderwerpen. De kan tonrechter meende, dat het wel vast staat, dat verdachte wartaal heeft uitgeslagen. De verbalisant deelde mede. dat verdachte de ochtend na het voorval nog naar drank rook. Nu mag hij een jaar geen auto besturen. Eerste Mei feestdag in Indonesië DJAKARTA. De eerste Mei is by presidentieel besluit tot feest dag verklaard. Het wordt aan de werkgever overgelaten of de werk zaamheden op 1 Mei voortgang zul len vinden In het laatste geval is de overwerkregeling voor de werk nemers van toepassing. Walvissen-biefstuk, tie in oor logstijd voor het eerst op de Brit se tafels verscheen, ligt thans in overvloed op het strand van een der Orkacy-cilanden, waar de dieren door de eb werden verrast. Het kleinste is 2Vz meter lang, het grootste 6 meter. Door gZe beesten uit hun lijden te helpen, hebben de eilandbewoners enke le, die nog in leven waren toen deze foto werd genomen, afge maakt. Een systematische afvloeiing wordt beoogd (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAGi Als gevolg van het feit, dat een belangryk groter aantal Indonesische ambtenaren is aangesteld dan aanvankelijk werd verwacht, zyn de mogeiykheden van herschikking van Nederlandse ambtenaren, vooral van gezagsdra gers. daardoor minder groot dan gemeend werd. De bespreking van de hieruit voortvloeiende moeilijk heden op de Unie-conferentie heb ben er toe geleid, dat door de RIS een speciale commissie zal worden ingesteld. Aan deze mededeling der rege ring in haar antwoord op het eri- tisch nader verslag der Eerste Ka mer over het ontwerp-garantiewet wordt de verwachting verbonden, dat een systematische afvloeiing van ambtenaren die zich een bevre digende werkkring en positie zien ontvallen mogelijk zal worden. De regering heeft ter Unie-conferentie verklaard, dat zij er naar zal stre ven om de afgevloeide ambtenaren in Nederland passende functies te verschaffen. In het nader verslag der Eerste Kamer was geklaagd óver het uit blijven van geruststellende medede lingen over de inhoud van de te DE VOLKSKRANT (Kath.): „Onze verwachting omtrent de houding van het katholieke volksdeel is niet beschaamd geworden. Het vertoont als steeds het beeld van stabiele kracht. De communisten hebben hun terugtocht voortgezet. Wel met in het tempo, dat we twee jaar gele den hebben beleefd. Maar de terug gang is toch niet tot staan geko men. In elk geval geeft Nederland hier een heel behoorlijk voorbeeld waarin wij ons van harte ver heugen. Onze derde indruk is, dat de groep Welter voor de commu nisten niet onder doet De splinter is aan het verteren. Aan de beëin diging van dit verzwenngsprocesje kan dit alleen maar ten goede ko men." HET VRIJE VJOLK (P.v.d.A.): „Onze eerste indruk is. dat de P.v.d.A. het dieptepunt is gepas seerd in 1948. althans in het groot ste deel van het land- Dc communis ten werden verder teruggedrongen, vooral in hun sterkste bolwerken. Een groot aantal kiezers heeft de V.V.D. met haar belastingverlagings truc gevolgd, al is het opmerkelijk, dat in verscheidene plaatsen de cij fers beneden die van de raadsver kiezingen van verleden jaar bleven. Misschien een nawerking van de Indonesische kwestie." TROUW (A.R.): „Voor de AR,- partij wordt het beeld dezer verkie zingen beheerst door de afval van kiezers aan het Geref. Pol. Verbond, door de algemene achteruitgang in Zuid-Holland behalve Den Haag en verder door de krachtige positie in de grote steden Den Haag en Am sterdam. Licht- en schaduwzijden al zo." ALGEMEEN DAGBLAD (Lib.): „De uitslag bevestigt de tendenz in Nederlands publieke opinie en wel een neiging naar rechts. Opmerkelijk is, dat het niet de P.v.d.A. is. welke van het communistische' verlies voordeel heeft gehad. In het alge meen kan men deze uitslag zien als een vingerwijzing ook aan de huidi ge regering, om zich te onthouden van radicale maatregelen en de koers, zoals de laatste tijd reeds ge bruikelijk was, in overeenstemming met onze volksaard te richten op practische politiek los van illusies, waarvan het kiezerscorps zich steeds verder afkeert." HEIDELBERG Het Amerikaanse leger zal de volgende maand een begin maken met het oefenen van Europese officieren en manschappen in het gebruik en onderhoud van wapenen die behoren tot het militaire materiaal van het Atlantische Pact. Amerikaanse deskundigen zullen omstreeks 1600 man uit Nederland, België, Luxemburg, Denemarken, Noorwegen, Frankrijk en Italië uitkiezen om in speciale scholen in Duit land onderwezen te worden. De lengte van de cursussen zal variëren van een tot tien weken. De gebruikelijke opleiding, die de Amerikaanse troepen in Duitsland ontvangen, zal als basis dienen. De opleiding voor de buitenlandse of ficieren en manschappen zal echter wat besnoeid en verkort worden. De militairen zullen worden ingewijd in het hanteren, herstellen cn on derhouden van technisch materiaal, signaal-apparaturcn en geschut. Na hun scholing zullen de buiten landse officieren naar hun respec tievelijke landen terugkeren om daar als instructeurs van hun eigen legers op te treden. DE TELEGRAAF: Het schijnt, dat zich van het Nederlandse volk een politieke moeheid heeft meester ge maakt, die men het beste kan verge lijken met de stilte, welke in de ja ren na 1815 heerste. De tendens van deze verkiezingen is. dat alles bij het oude is gebleven. verwachten algemene maatregel van bestuur op grond van artikel 2 van het wetsontwerp. De regering antwoordt hierop, dat zij zich over- die inhoud nog nader moet beraden, zodat het niet mogelijk is hierom trent feitelijke mededelingen te doen. Bij de vaststelling zal echter rekening worden gehouden met de belangen van oudere ambtenaren met langere diensttijd. De regering acht het niet gewenst om uitbreiding te geven aan het beperkte vrijwilligheidsbeginsel van het wetsontwerp. (Van onze correspondent) KOPENHAGEN Het geheim, dat over het In de Oostzee verdwenen Amerikaanse vliegtuig hing kan thans wel als opgehelderd worden be schouwd. nu een Zweedse visser gisteren een wiel in zyn netten gevonden beeft, dat zonder twijfel afkomstig is van dc vermiste .Privateer". Het werd op het Zweedse eiland Gotland aan land gebracht en vandaar naar Stockholm getransporteerd. Vannacht Is het \ia Kopenhagen naar het Amerikaanse hoofdkwartier in Wiesbaden doorgezonden. stig is van een kogel uit een machi- Toestel inderdaad neergeschoten Het betreft hier een voorwiel met bybehorende schokbreker. voorzien van een stempel, dat in het Engels vermeldde, dat het wiel voor het laatst in Maart 1949 was geïnspec teerd. Op een gedrukte instructie voor de smering van het wiel werden de woorden „Buffalo, New York" en de bemerking „Jump test" en „Time test" aangetroffen Het wiel draagt duidelijk de spo ren van een beschieting en vertoont een gat van 1 centimeter middellijn in dc velg, dat waarschijnlijk afkom- DJAKARTA. Officieel wist „Djakarta" hedenochtend nog niets van de beweging op Ambon. Wel zeide men, dat Ambon erg klein is. slechts 40.000 zielen telt cn dat alle zuidelüke Molukke» bij elkaar het niet verder brengen dan 120.000 zielen, die in hoge mate afliaukeUik ziin van Java wat de voedselvoorziening betreft. Een blokkade van Ambon en daartoe is Djakarta in staat, zeide men zou een ramp betekenen voor de 40.000 naar onafhankelijkheid strevende Ambon- nezen. Eeuwenlang zijn de Ambonnezen de kern van het Nederlands-Indi sch. leger geweest; zii waun fana tiek en gocd-getraind; het overige Indonesië map hen daarom niet zo graag. Al van 1945 af drong Ambon aan op onafhankelijkheid; het noemde zich gaarne Nederlands twaalfde provincie; tijdens de Ronde Tafel Conferentie heeft Ambon meermalen gevraagd om oen plebisciet over zijn toekomst Inmiddels staan bij ^Makassar 15.000 man troepen van ..Djakar ta" (de R.I.S.) maar Makassar ligt op het Oost-Indonesische Zuid-Ce lebes. en dat is een eind weg. „Federale troepen zijn op weg naar Ambon", zegt Reuter uit Dja karta: „generaal-majoor Van Lan gen is met een Mitchell van Am- bon te Djakarta teruggekeerd, hij verwacht, dat het gehele ex-KNIL Geef Uw wol weer kleur en fleur Was Uw wol veilig in .ALKALIV en oud-KNIL in Oost-Indonesië, zich bij de onafhankelykheidsbe- weging zal aansluiten. Dr. J. M. Leimena, de minister van Gezondheid der R I.S.. is heden met een extra vliegtuig via Makas sar naar Ambon vertrokken om daar een poging te doen. de in de Zuld-Molukken gerezen kwestie zonder bloedvergieten te regelen. Dr. Leima die Ambonnecs is. werd vergezeld door enige andere autoriteiten van Ambonese afkomst Dc bedoeling zou zijn, dat op een schip in de omgeving van het eiland Amboina besprekingen zouden wor den gevoerd met vertegenwoordi gers van de uitgeroepen „Republiek Zuid-Molukken". Volgens uit Ambon binnengeko men berichten is de houding van de bevolking jegens de afscheidingsbe weging niet positief. Over mr. Soumokil, de leider der separistische beweging, vernamen wij de volgende bijzonderheden; mr Soumokil is een advocaat afkomstig van Ambon. Hij was vroeger offi cier in het K.N.I.L, cn heeft als krijgsgevangene van de Japanners gewerkt bij de aanleg van de be ruchte spoorlyn door Burma en Siam Enige weken geleden heeft mr. Soumokil. die bekend staat als een agressieve leider en een vurig redenaar, zich te Makassar aldus uitgelaten, dat hij. indien nodig, zyn uniform weer zou aantrekken cn zou meevechten als de nationalis tische troepen van Java in Zuid- Cclcbes zouden trachten te landen enkele dag ennadat Abdoel Azis te Djakarat werd gearresteerd, vlucht te hij naar Ambon. E FEUlLLETONm 75 „Maar een man met kracht het hoofd inslaan, zoals gebeurd is zij is klein en hij was een grote ke rel. Ik zou je hoofd niet kunnen in slaan op die manier, en toch ben ik bijna even groot als Jij." „Jij bent ongeveer de enige die het wel zou kunnen. Je bent mijn vrouw. Je kon mij overvallen zon der dat ik op iets bedacht was precies eender als een liefhebbend nichtje het haar oom kan doen. Ik kan me niet voorstellen dat Noakcs hier rustig was blijven zitten terwijl Crutchley of Sellon achter hem aan sloop. Maar een vrouw die hij kende en vertrouwde dat is heel iets anders" e Hij ging bij de tafel zitten met zijn rug naar haar toe en nam een vork op. „Bovendien is het motief zo gewel dig groot de laatste kans van een vrouw om de liefde tc veroveren. En het geld om dit mogelijk te ma ken." Dat was ook Crutchley's motief. Kan zij hem niet binnen gelaten hebben? Of hem de sleutel geleend, zonder te weten waarvoor?" „Crutchley's alibi klopt. Of schoon hii toch wel medepl'r'.-tig kan zijn. Als dat zo is heeft hij een goede reden om haar nu de bons te geven Het is het beste wat hij doen kan, al denkt hij maar dat zij het gedaan heeft." „Allemaal goed en wel. Peter, maar waar zijn je bewijzen? „Nergens." „Wat heb je zelf gezegd? Je komt niets verder als je weet hoe het ge- ■door DOROTHY SAYERS- beurde, en dat iedereen h:t gedaan kon hebben. Maar je moet het kun nen bewijzen." „Denk je dat ik dat niet weet? Wij moeten bewijzen hebbci.. -.n feiten. Hoe? Hoe? Hij sprong op en sloeg nerveus m de lucht. „Dit huis zou het ons kunnen vertellen «e muren konden spreken. Alle man nen zijn leugenaars. Geef me een stomme getuige die niet liegen kan." „Het huis? Wij zelf hebben het huis het zwijgen opgelegd. Pe ter. Het gekneveld en gebonden. Als wij het Dinsdagavond onder vraagd hadden maar nu is het hopeloos." „Dat vind ik juist zo erg. Ik heb er zo het land aan af te gaan op mogelijkheden. En Kirk zal alles ook niet grondig ond..zoeker. Hij zal veel te blij - i dat hij Sel'.on niet langer hoeft te verdenken „Maar Peter, je wilt toch tegen Kirk niets vertellen over Crutchley en juffrouw Twitterton „Dat zal hy wel moeten weten. Maar 't is de vraag maar of hij in zal zien „Peter nee! Dat kun je niet doen. Dat arme vrouwtje en haar ongelukkige liefdesgeschiedenis! Zo wreed kun je niet zijn. Zo iets te gen de politie te vertellen!" Nu pas scheen hij zich te realise ren wat zij zei. „O." zei hij en wendde zich naar het vuur. „Ik kan geen inlichtingen achterhouden," vervolgde hij toen. „Je hebt me zelf gezegd dat ik met deze zaak moest doorgaan.". „Toen kenden wij deze mensen nog niet. Zij heeft het mij in ver trouwen verteld. Zij was me zo dankbaar. Je kunt het vertrouwen van de mensen niet misbruiken op die manier, Peter Hij -tond onbeweeglijk in de vlammen te staren. „Het is afschu welijk." riep Harriet opgewonden. „Het is grof." „Een moord is grof en afschuwc- lyk." „Ik weet het, maar „Ik heb die dode man gezien, hot is jammer dat de doden zo stil zijn. Wij zijn maar al te zeer bereid hen te vergeten." „De doden zijn dood Wij moe ten rekening houden met de leven den." Ik denk aan de levenden. Zolang wij de waarheid niet weten, is iedereen in dit dorp een verdachte. Wil je Sellon laten ophangen omdat wij moeten zwijzen? Moet Crutchley onder verdenking blijven omdat de misdaad nooit aan iemand anders werd toegeschreven? Moeten zij al len doorlopend in angst leven om dat er een moordenaar onder hen is?" „Maar wij hebben geen bewijzen!" „Die zullen wij zoeken Wie er ook door zal lijden, wij moeten achter de waarheid komen. Niets anders komt er op aan." Zy kon het niet ontkennen. In uiterste wanhoop tastte zij de wer kelijke reden van haar ontstemming aan. „Maar moet jy dat dan doen?" „Ha," zei hij en zijn stem veran derde. „Ja. Ik heb je het recht ge geven me dat te vragen. Je hebt heel wat zorgen getrouwd toen je mij trouwde met mijn werk en al. Maar je hebt het geweten. Ik vrees dat het ogenblik gekomen is, dat wij 'ets moeten opgeven, elkaar ol mijn werk." iZo gauw al De jouwe, voor eeuwig en altijd (Wordt vervolgd) Voor do 252ste maal met Oostenrijks vredesverdrag begonnen! LONDEN. De plaatsvervangen de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier zijn voor de 252ste keer alhier begonnen over een vre desverdrag met Oostenrijk De con ferentie wordt gehouden in Lancas ter House. negeweer. Het wiel werd gevonden in de wateren ten Noorden van de Danziger Bocht, ter hoogte van Memel. In de Russische nota werd gezegd, dat de Amerikaanse machine beduidend verder Noordelijk, in de nabijheid van Libau was aangetrof fen. Men neemt echter in marine- kringen aan. dat dit verband houdt met de sterke stroming in dc Oost zee en de krachtige wind. die ten tijde van het ongeval woei, waardoor de brokstukken van de neergescho ten machine Zuidwaarts gevoerd werden. Directeur-genera.nl Volkshuisvesting onderscheiden (Eigen bericht) DEN HAAG. H. M de Konin gin heeft tijdens haar bezoek aan Venlo dr ïr. Z. IJ van der Meer, directeur-generaal van de Volks huisvesting. benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Deze onderscheiding viel de heer Van der Meer ten deel, wegens zijn groot aandeel in de wederopbouw in ons land. Willem Barenflsz' traan- winning viel tegen (Eigen bericht) DEN HAAG. De Nederlandse walvisvaarder Willem Barendsz wordt begin Mei in Nederland ver wacht. Op 15 Maart is volgens in ternationale bepalingen het vang- scizoen voor dit jaar gesloten. Het is voor de Nederlandse walvisvaar der minder gunstig geweest, dan de twee vorige. De Barendsz heeft op zijn reis naar het vaderland niet meer dan 13000 ton traan aan boord. In 1949 bracht het schip ruim 17.500 ton traan mee: In 1948 ruim 14.150 ton. De spermolie-winning is echter in het afgelopen seizoen be ter geweest. Behalve de traan heeft de Nederlandse walvisvaarder na- melyk 826 ton kostbare spermolie aan boord, tegen 694 ton in 1949. Minister van Weder opbouw naar Amerika (Eigen bericht) Op uitnodiging van de United Sta tes Conference of Mayors gaat de minister van Wederopbouw dr. J. in 't Veld 9 Mei naar Amerika, waar hij tot 26 Mei denkt te blijven. Bij deze organisatie zijn de 240 grootste ste den van Amerika aangesloten. Te Chicago zal de minister vervol gens de gast zijn van de American Municipal Association, een vereni ging van 9200 steden. Op een con gres zal dr In 't Veld spreken over .Opvoeding tot Burgerzin', 'n zaak. die de minister bijzonder ter harte gaat. Mogelijk zal hij ook nog in Amerika spreken over dc Nederlandse weder opbouw maar in ieder geval, zal hy van zijn reis gebruik maken om ideeën op te doen, die hij mogelijk in Nederland kan toepassen om de woningnood tc lenigen. Warwick Deeping, arts en schrijver, is Donderdag op 73-jarige leeftijd te Weybridge (Surrey) over leden. Zijn bekendste boek was „Sorrell and Son". AMSTERDAM. In de ochtend van de lc Mei, dc dag waarop de verjaardag van H.M. de Koningin wordt gevierd, zal een „sigaretten- dropping" boven Paleis Soestdyk worden uitgevoerd. Een vliegtuig van de Luchtstrijdkrachten, bemand door adjudant-onderofficier vlieger Hatenbocr cn majoor-waarnemer YVanrooy, zal boven het palcisterrcin verschynen en 'n aantal pakjes z.g. Bevrijdingssigarcttcn uitwerpen. Als juiste plaats voor de „dropping" Is bestemd het gazon voor het paleis, waar Maandag ochtend kinderen uit Baarn en omgeving in spanning dc komst van het toestel zullen afwachten. Het is namciyk hun taak dc sigaretten op te sporen en de Koningin aan te bieden. Het vliegtuig zal op „dakhoogte' vliegen, maar zal niet boven het paleis zelf komen. De dropping is georganiseerd door de Stichting 19401945, waarvan H.M. de Ko ningin beschermvrouwe is. Ver moedelijk zal ook prinses Wilhel- mina. die erevoorzitster is van de Stichting, bij de „operatie" aanwe zig zijn. Zoals bekend zijn deze bc- vrijdings-sigaretten van het merk „OZO" van 1 Mei af verkrijgbaar voor 75 cent, waarvan een kwartje ten goede komt aan de Stichting 1940—1945. Ruim twee duizend schoolkinde ren uit Baarn, Soest en de Lage Vuurse zullen daarna van elf tot twaalf uur een bloemenhulde brengen voor het paleis, waarbij de jongste leerlingen met vlaggetjes op het gazon de letters J B zullen vormen. In het défilé marcheren de Apcldoornse Harmonie, die dit jaar haar eeuwfeest viert cn de Harmo nie „De Eendracht" uit Velsen mede. die thans 50 jaar bestaat. Tussen de „dropping" en de bloemenhulde zal de Koningin een gelukwens worden overhandigd door leden van het Leids studen tencorps, die der traditie getrouw een estafetteloop naar Soestdijk or ganiseren. Om elf uur precies zullen 3000 postduiven van verenigingen uit Baarn en Soest voor het paleis wor den opgelaten. Des avonds wordt op het terrein van de voetbal vereniging TOV in Baarn een vreugdevuur ontstoken.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5