DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Maarschalk Tito voltooit nu zijn draai naar het Westen -J Hoofse buiging voor Rome en Athene - harde woorden voor Moskou r Eerste grote marineparade op 1 Mei te Den Helder Engeland erkent Israel, maar houdt slag om de arm Antwerpse staking verlopen; Zeebrngge lost Am. wapenen Louise Schroecler ueemt het op voor Adenauer 10e Jaargang, no. 99 Vrijdag 28 April 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements- Uitgave; prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. N.V. J)g Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur. TJ. DE BOORDER. Maarschalk Tito „Ik betreur," zeide hij, ,.de koppigheid van het Kominformblok der Rus sische vazalstaten, welke houding niet bijdraagt tot verbeterde betrekkin gen met Zuidslavië's com munistische buurlanden. Hij voorspelde echter, dat betere betrekkingen met Italië, Griekenland en Oostenrijk „de landen on derling groot voordeel zullen opleveren en in aanzienlijke mate zullen bijdragen tot het conso lideren van de vrede op ■Ie Ealkan". Zuidslavië is thans be- /.ig van het westen te ver krijgen of zelf te produ ceren wat het Russische blok steeds aan ons land heeft onthouden door middel van een economi sche druk die er op was berekend een opstand in Zuidslavië te verwekken. Het gaat ons goed en wij exporteren reeds in verheugende mate. Wij dringen aan op verdedi ging in de UNO van de rechten der kleine naties en verdediging van het recht der koloniaal ge regeerde volkeren op vrijheid en onafhankelijk heid. W olkenkrabbers-ongemak bij personeelsstaking NEW YORK. De inwoners van .000 voorname flats in New York zien zich voor de narigheid ge plaatst vaak meer dan 20 trappen te beklimmen, daar 15.000 flatbedien den in staking zijn gegaan wegens een loongeschil met de huiseigena ren. Veel stakers behoren tot het lift- personeel. De bewoners lopen ook kans. dat de warm-watervoorziening en de centrale verwarming ophou den te functionneren. In de halls der gebouwen stapelen zich kranten, kruidenierswaren en andere zaken, die besteld worden, op Kees Heynsius hoopt op 29 April a.s. zijn zestigste verjaardag te vieren. In „Arti et Amicitiae'" te Amsterdam zal een overzichtsten toonstelling van zijn werken wor den gehouden (6—29 Mei). Zelfs Wenen wordt vriendelijk bejegend Bestrijding van blokvorming door in de UNO constant aan te dringen op bij legging door middel van over leg. Uitbreiding en versteviging van samenwerking met andere landen op cultureel, wetenschappelijk en sportgebied, en nogmaals verbete ring van de betrekkingen met de buurlanden. De verklaring van maarschalk Tito, dat hij de betrekkingen met de buurstaten wenst te verbeteren, is in Oostenrijk met voldoening vernomen, en in gezaghebbende politieke kringen te Rome is men van mening, dat Tito's verklaring de zaak van rechtstreekse bespre kingen tussen Italië en Zuidslavië over Triest heeft versterkt. Derge lijke onderhandelingen zijn on langs door de Italiaanse minister van buitenlandse zaken voorge steld. DEN HAAG. Te Den Helder zal op 1 Mei ter gelegenheid van de erjaardag van H. M. de Koningin de eerste grote marineparade in ons and van na de oorlog worden gehouden. Om 9 uur des ochtends begint de vlaggeparade met een saluut van 13 schoten, af te geven door Hr. Ms. wachtschip Willemsoord; om 12 «ur geeft Hr. Ms. wachtschip 35 schoten af, om 16.uur in de namid- 'ag wederom 35 schoten. In de Javastraat te Den Helder wordt om half twaalf des ochtends de grote parade gehouden, waaraan deelnemen de marinekapel met tamboers en pijpers en de beman ning van alle schepen en inrichtin gen van de Koninklijke Marine te Den Helder. Deze parade wordt af genomen door de commandant der zeemacht in Nederland, schout bij nacht I. W. Reijnierse. Hierna volgt een défilé en eqn militaire mars door Den Helder. Het gebouw van het commande- ment zeemacht is des avonds ver licht. .Willem Barendsz" is weer thuis IJMUIDEN. Na een volle dag [P de woelige zee voor de IJmui- en?e pieren te hebben gelegen is k „Willem Barendsz" tenslotte toch }og Donderdagavond in de IJmui- «er Noordersluis gearriveerd. De ■alvisvaarder is om half twaalf oorgestoomd naar Buitenhuizen, i'aar hij vanmorgen kruit heeft ge- 03t en waar een officieel gezelschap an boord ging om kapitein Klaas isser, die na 45 dienstjaren het iijltje er bij neerlegt, een afscheid bereiden. De commando-over dacht aan de nieuwe kapitein ge- chiedde daarna Deze laatste reis is iet zo fortuinlijk geweest als de eide voorgaande: ongeveer 84.000 arrels traan vormen de buit van reis van ruim een half jaar. Lord Frazer naar Nederland (Eigen bericht) EN HAAG. Naar wij vernemen, d de first Lord of the Admirality, Frazer, omstreeks 8 Mei een ezoek aan Nederland brengen. De evelhebber van de Britse zeestrijd- rachten zal zijn reis naar ons land aken aan boord van de Britse tor- edojager Nepal. Omtrent het doel an het bezoek wordt op het ogen- nog het zwijgen bewaard. j Plaatselijk opklaringen g I ..Weersverwachting geldig van 1 g VrUdagavond tot Zaterdag- m I avond: Mntige. tijdelijke krachtige g i r)'ind uit westelijke richtingen. h I z.waar bewolkt met opklaringen g ik1- aanvankelijk nog enkele 1 Spuien. Ongeveer dezelfde tem- m gperatuur als vandaag. [mi5 APr11 zon op 5.15, onder 20 00 i an op 16-27. onder 4.12. ast v mmmmm/maJ Baarnse ontslagkwestie voor Centrale Raad van Beroep UTRECHT. De geruchtmaken de ontslagkwestie te Baarn, waar zoals men zich herinneren zal de inspecteur van politie Van der Hey- den. die ernstige critiek op de corpschef en de burgemeester had uitgeoefend, ongeschikt werd be vonden voor zijn ambt, zal Dinsdag a.s. te Utrecht behandeld worden voor de Centrale Raad van Beroep. Enkele maanden geleden heeft het Ambtenarengerecht te Utrecht in eerste instantie de Baarnse burge meester, mr. Van Beeck Calkoen in het ongelijk gesteld en het verleen de ontslag onrechtmatig verklaard. De burgemeester heeft niet in deze uitspraak berust en hoger beroep aangetekend. Alle hoofdrollen weg maai de figurant speelt door BONN. Paul Otto Schmidt, de voormalige eerste tolk van Hitler, is onofficieel aangezocht, eerste tolk te worden van de Internationale Ruhr- autoriteit. Schmidt was van 1923 tot 1945 eerste tolk van het Duitse mi nisterie van buitenlandse zaken. In 1945 benoemde Ribbentrop hem tot minister van staat. Na de oorlog verschenen zijn memoires: „Een Fi gurant op het Diplomatieke Toneel". In kringen van het Ruhrorgaan is echter te kennen gegeven, dat de ge allieerde delegaties niet welwillend staan tegenover een benoeming van Schmidt, Geef mij maar Abe! Een der kiezers in een ge meente in de kop van Noord- Holland was stellig van mening dat Abe Lenstra te verkiezen was boven alle candidaten voor de Provinciale Staten. Hij schreef namelijk dwartdoor de namen op zijn stembiljet: Abe Lenstra!" BELGRADO. Maarschalk Tito is Donderdag door zijn eigen parlement begiftigd met de orde van Held van de Socialistische Arbeid, nadat hij herkozen was als hoofd der Zuidslavi- sche regering en nadat alle 32 leden van zijn kabinet waren herbenoemd in hun functies. In een grote politieke rede pleitte Tito voor verbetering van de betrekkingen van Zuidslavië met de drie niet-communistische buren: Italië, Oostenrijk en Griekenland, op basis van vol ledige eerbiediging van gelijkheid en onafhankelijkheid. Koninklijke dank aan Limburg MAASTRICHT. De commissa ris der koningin in de provincie Limburg, mr. dr. F. Houben, heeft in opdracht van Hare Majesteit de Koningin de volgende dankbetui ging gericht aan de Limburgse be volking na haar bezoek op 24 en 25 April aan Limburg: „HM. de Koningin en Z. K. H. "de Prins der Nederlanden hebben mij opgedragen aan de gehele be volking hun hartgrondige dank te betuigen voor de van alle kanten ondervonden spontane liefde en aanhankelijkheid. Het Koninklijk Paar was er door getroffen, dat de slechte weersomstandigheden noch jong noch oud hebben weerhouden daarvan op ontroerende wijze te doen blijken". Het 6200 ton metende motor schip „City of Alma" van de Water man Line uit Mobile bevindt zich thans op de rede van Vlissingen, met schade aan de schroefbladen. Het zal naar de Scheldehaven wor den gesleept, om door de N V. Ko ninklijke Mij. De Schelde gerepa reerd te worden. De reparatie zal vermoedelijk 5 dagen duren. LONDEN. Groot Brittannië heeft Donderdag Israel op zeer beper kende voorwaarden de jure erkend, heeft besloten diplomatieke be trekkingen met dat land aan te knopen en tcgelük bekend gemaakt, dat het formeel de annexatie van Arabisch Palestina door Transjordanië heeft erkend. De voorwaarden zijn: Groot-Brit- 1 tannië heeft Israel de jure erkend onder het voorbehoud dat niet de Israëlische souvereiniteit kan wor den erkend over het deel van Jeru zalem dat thans door Israel wordt be zet. Wel is Groot-Brittannië bereid te erkennen dat Israel de facto het bestuur over een deel van Jeruza lem uitoefent zolang de status van dat deel nog niet is vastgesteld. Tweede voorwaarde is het voor behoud, dat Groot-Brittannië de huidige grenzen van Israel met Egypte, Transjordanië, Syrië en de Libanon niet beschouwt als de de finitieve grenzen van het land, om dat die grenzen zijn vastgesteld bij wapenstilstandovereenkomsten wel ke vatbaar zijn voor wijziging bij een uiteindelijk vredesverdrag. Soortgelijke voorwaarden zijn ook verbonden aan de erkenning van de Transjordaanse annexatie. Engeland heeft echter aan Jorda nië militaire hulp gegarandeerd voor het geval Israel zou pogen een In breuk te maken op de nieuwe Jor daanse grenzen. In minder dan twee jaar na het afstaan van het mandaat over Pa lestina heeft Engeland dus opnieuw getoond, aldus Reuter, belang bü dit gebied te hebben. Try fgve Lie komt naar 's-Gravenhage CHERBOURG. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties zal in de eerste helft van Mei een bezoek aan Den Haag brengen om besprekingen te voeren met de rechters van het Internationale Ge rechtshof. Lie zal 15 Mei weer naar de Ver enigde Staten vertrekken. Het is nog niet bekend, of hij ook eén bezoek aan Moskou zal brengen. Canadees eskader naar Nederland OTTAWA. Een Canadees vloot- eskader, dat zich komende herfst voor een periode van drie maanden naar de Europese wateren zal bege ven en onder meer deel zal nemen aan manoeuvres van de Atlantische marine in de Noordzee, zal onder andere een bezoek aan Nederland brengen. Televisievoogden in beraad LONDEN. Deskundigen uit 16 landen, waaronder Nederland, zijn te Londen bijeengekomen om over het vereenvoudigen van de uitwisseling van televisieprogram ma's te spreken. Deze deskundigen zijn afgevaardigden van de Interna tionale Consultatieve Radiocommis sie; zij zullen twee weken in Enge land blijven. Erik Esping (Zweden), voorzitter van de studiegroep voor televisie, noemde de televisie „een jonge, wispelturige en veeleisende jonge dame", naar wier hand alle landen dingen. Sommige landen zijn niet helemaal zeker, welk karakter zij moet hebben. „Het is van belang, dat alle landen huwen met hetzelfde soort meisje", aldus Esping. Tiel onthult monument op 4 Mei na de omgang TIEL. Op Donderdag 4 Mei a.s. zal te Tiel het monument, opgericht ter herdenking van de gesneuvelden in de Meidagen 1940, van de geval len Verzetsstrijders uit de jaren 1940 '45, en van de in deze jaren door de Duitsers gefusilleerde gijzelaars, worden onthuld. Deze plechtigheid zal geschieden, onmiddellijk na de zgn. Stille Omgang. Het monument is ontworpen en vervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer W. van Hoorn. Het stelt een jongeman voor, die op het punt staat te vallen. De figuur is staande gedacht om de fierheid en het he roïsche van de strijd weer te geven. Op het voetstuk is een relief aan gebracht, waarop de namen van hen die vielen zijn aangebracht. Amerikaanse Senaat' weigert Spanje lening WASHINGTON. De Ameri- kaanse Senaat weigerde gisteren goedkeuring te hechten aan een voorstel van de democratische Se nator McCarran om een lening van honderd millioen dollar aan Spanje te verstrekken via de Export-Import Bank. Het voorstel werd met 43 te gen 35 stemmen verworpen. Een nog niet gepubliceerd por tret van H.M. de Koningin, dat gemaakt is tijdens de feestelijk heden ter gelegenheid van het 12^2-jarig huwelijksfeest van het Koninklijk paar. Zondag hoopt onze vorstin haar jaardag te vieren. (foto Mei/boom) Hoover wil een VN zonder Russen c.s. NEW YORK. Herbert Hoover, ex-president van de Verenigde Sta ten, heeft in een rede te New l'ork aangedrongen op de opheffing van de organisatie der Verenigde Naties en de stiehting van een nieuwe organi satie, waarvan de communistische landen zouden zfjn uitgesloten. Hoover zeide, dat er dringend be hoefte bestond aan een „nieuw ver enigd front" tegen „het aansluipen de rode imperialisme". Hij verklaarde, dat de Verenigde Staten meer en meer alleen kwa men te staan In de koude oorlog en voortdurend terrein verloren aan Rusland en zijn bondgenoten. De „Oranje" is weer als nieuw AMSTERDAM De „Oranje" is Dinsdagavond laat in Amsterdam teruggekeerd na een proefvaart, als' besluit van het algeheel herstel van de in de oorlogsjaren geleden scha de. Al viel het dan erg mee, van de talrijke hutten, die het schip voor de oorlog had. was bijvoorbeeld in 1946 niet veel meer over. De meeste wa ren samengevoegd tot kleine slaap zalen Ook de algehele slijtage had natuurlijk een hartig woordje mee gesproken. Het vorige jaar is de „Oranje" enige tijd in dok geweest en nu is de tweede grote beurt ach ter de rug. Het schip ziet er weer als nieuw uit Men heeft tevens van de gelegenheid gebruik gemaakt eni ge vernieuwingen toe te passen. De passagierscapaciteit kon met tien procent worden opgevoerd. De tota le kosten van het herstel worden op enkele millioenen guldens geschat. De „Oranje" is als een symbool, aantonend. dat de Nederlandse scheepvaart de slagen, die de oorlog haar heeft toegebracht, langzaam maar zeker te boven komt. Eenheidsfront van oud-gedienden in de maak NIJMEGEN Zaterdagmiddag a.s. wordt in „Terminus" te Utrecht een vergadering gehouden van dele gaties van de nationale bond „Het Mobilisatiekruis" en de Landelijke Bond van Oud-strijders, om te ko men tot een „Nationaal Front van Oud-Gedienden". Er lopen al gerui me tijd besprekingen over deze fu sie. De bijeenkomst staat onder pre sidium van luitenant-generaal B.D. baron H. F. M. v. Voorst tot Voorst BRUSSEL. De eerste lading wapenen voor dc Atlantische Unie is Donderdag te Zcebrugge aan land gebracht zonder dat zich incidenten hebben voorgedaan. Het Britse schip „Empire Doric" arriveerde om acht uur te Zcebrugge met een lading van 190 ton wapenen. De haven arbeiders begonnen terstond met het lossen en in dc middaguren was het werk voltooid. Dc „Empire Doric" is in dc loop van de namiddag weer uit Zcebrugge vertrokken. Aan de haven was een uitgebreide vei ligheidsdienst ingericht. Ondanks dc voortgez- 'te actie van communistische zijde blijkt de sta kingsgolf in het Antwerpse haven kwartier terug te ebben. In de loop van dc namiddag waren ruim zes duizend havenarbeiders opnieuw aan het werk en de vakbondleiders verwachtten, dat heden het grootste deel der vijftienduizend arbeiders weer zou terugkeren. Een der vijftien communisten, die wegens opruiing tot ordeversto ring waren gearresteerd .het lid van de provinciale raad van Antwerpen Minnebo, is in vrijheid gesteld. :^Tinn@iiT:pifDjurjjjni5iiuj4iisLi5ji3i^;ridji4!:ajrajii;iiHUBill LONDEN. Frau Louise Schroeder, dc waarnemend burgemeester van Berlijn, verdedigde Donderdag in een interview het standpunt van kanselier Adenauer ten opzichte van liet zingen van het ..Dcutschland lied", waarover zich het buitenland zo kwaad heeft gemaakt. „Het incident is door de Britse pers verkeerd voorgesteld", zeide Frau Schroeder, die op het ogenblik een bezoek aan Engeland brengt. „Adenauer heeft het „Deutschland, Deutschland ucber alles" in het ge heel niet gezongen. Toen hij opstond Ede vraagt aan de Kroon een renbaan EDE. De gemeenteraad van Ede besloot Donderdag met algemene stemmen in beroep te gaan bij de Kroon tegen een beslissing van Ge deputeerde Staten van Gelderland. Deze laatste onthielden namelijk hun goedkeuring aan een besluit van de ze gemeenteraad om een gedeelte van het landgoed „De Ginkel" in erfpacht uit te geven aan de stich ting tot Bevordering van de Paar densport te Ede, die op dat terrein een renbaan wil aanleggen. heeft hij de aanwezigen verzocht met hem het derde couplet te zin gen". Mevrouw Schoeder kon niets uitdagends bespeuren, wanneer men zich uitspreekt voor eenheid, recht en vrijheid voor Duitschland.". Zij was voorts van mening, dat berichten over nationalistische ex cessen. zoals het proces-Hedler, in de internationale pers gegenerali seerd zijn en schromelijk overdre ven. Dit heeft haars inziens geleid tot een verkeerd beeld van de kracht en de gezondheid van de Duitse democratie. „Geef ons brood en arbeid en wij zullen even demo cratisch zijn als ieder ander". Een nieuw station te Zutfen ZUTFEN. De president-directeur van de Nederlandse spoorwegen heeft met een aantal medewerkers Zutfen bezocht, teneinde de toe stand te bezichtigen van het sta tionsemplacement en het stationsge bouw. Met de bouw van een nieuw station zal waarschijnlijk nog dit jaar worden begonnen In de eerste helft van 1952 hoopt men het in ge bruik te kunnen nemen. Het wordt modern ingericht en gebouwd onder architectuur van ir. Schelling, hoofdingenieur-chef dor architec tuur-Noord. Reeds heeft de gemeen te voorbereidende werkzaamheden laten verrichten voor de bouw. Er is ruimte gemaakt door het slopen van de gebouwen van het gasthuis. Op het daarvoor verkregen terrein zijn straten aangelegd Voorts is men bezig aan het nieuwe Stations plein. Het station komt op een af stand van ruim 100 meter van het tegenwoordige gebouw. RAF ontpopt zich als goede kracht in Londens haven LONDEN. Ruim duizend man van de Royal Air Force en een nieuw contingent van 150 technici der marine is het Londense haven gebied binnengetrokken, waardoor het totaal aantal militairen dat be trokken is bij de „Operation Spring time" tot ongeveer 4.250 is gestegen- Het laden en lossen gaat nu vlot in zijn werk en tweederden van het RAF contingent kon zich. bezighou den met het in orde maken van de vrachtbrieven, nodig voor de export ladingen. Onder de door de troepen geladen schepen bevond zich het Argentijnse schip „President Peron" dat een lading vrachtauto's en an dere goederen voor Argentinië aan boord heeft. Dc troepen namen Donderdag veertig schepen voor hun rekening, 17 meer dan gisteren. Wanneer de staking de volgende week nog niet geëindigd is, zullen Dinsdag in totaal 6000 man van de RAF in de haven werkzaam zijn. De Londense havenraad, die aan het hoofd staat van alle Londense havenarbeiders, heeft de 14.422 sta kers meegedeeld dat zij ontslagen zullen worden als zij niet op Maan dag 1 Mei het werk hervatten. Sneek viert 450-ste verjaardag degelijk LEEUWARDEN. De fcestweek. die van 10 tot en met 15 Juli ter ge legenheid van het 450-jarig bestaan I van de Friese stad Sneek wordt ge houden. zal „Snitser Jubeljier" (Sne- General Black vertrokken naar Nederland DEN HAAG. Op 25 April is het troepenschip „General Black" uit Priok naar Nederland vertrokken. Aan boord bevinden zich 5-9 R.I., en het 5c bataljon van het gardere giment Prinses Irene J.-. jrr-ru M-Mir MMÊmtSMWn WEST-BERLIJN Meer hulp BERLIJN is de gevaarlijkste plaats ter wereld, aldus moet de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Dean Acheson, de zer' da geil in een onderhoud met de ïepublikemse Senator Bridges heb ben verklaard. Deze mening is on getwijfeld juist. Nergens elders ter wereld is_de wrijving tussen Oost en West zo sterk als in deze door de Russen met voorbedachten rade verdeelde stad. Aan de andere kant is de in de laatste dagen druk ver kondigde veronderstelling, dat West-Berlijn „veroverd" zou kun nen worden tijdens de Pinksterde monstratie der communistische Oostduitse jeugd, waanzinnig. De voorzorgsmaatregelen, door de Wes telijke bezettings- v mogendheden en de Westberlijnse politie genomen, sluiten een derge lijke Putsch bij voorbaat uit. In- het Westen het als In het zoeklicht middels moet zijn voornaamste taak zien, in West- Bcrlijn bevredigende economische ievensvoorwaarden te scheppen. In I ker Jubeljaar) helen In die weck zat dit opzicht hebben het onlangs door tevens het 100-jarig bestaan van de - - afdeling Sneek van het „Selskip foar Fryske Tael.en Skriflekennisse" (ge- Schilderen? Klaar terwijl U ivacht Eendracht maakt macht. Dat is ongetwijfeld het devies geweest van de 148 schilders, die zich als een zwerm nijvere bijen op een Kindertehuis te Phoenix in Ari zona (V.S.) hebben gestort en er met vereende krachten in zijn ge slaagd het in niet meer dan vijf minuten van top tot teen in de verf te zetten. De stunt was ge organiseerd door de vakvereni ging van schildersgezellen en vormde een onderdeel van een compagne voor het opknappen van het gehele stadje. zeischap voor Friese taal en Littera tuur) worden gevierd. Onder de naam „De Windvaan" wordt een handels- en nijverheids- tentoonstelling gehouden Verder staan voorlopig op het programma een paardensportdag met een con cours hippique, een „marine-dag", zeilwedstrijden, een muziekconcours, een productie-veekeuring, een natio nale beiaardwedstrijd en sportwed strijden. Westduitse kanselier, Dr. Ade nauer. aan Berlijn gebrachte be zoek en diens besprekingen met de Westberlijnse burgemeester. Reuter, gunstige resultaten gehad. De rege ring van Bonn heeft West-Berlijn meer hulp, in de vorm van subsi dies en orders voor de Westberlijn se industrie, beloofd. Tezamen met het door de Amerikanen gefinan cierde opbouwprogramma en de te verwachten vermindering der Brit se bezettingskosten, zal dit het le ven in West-Berlijn in de komende weken wat aangenamer maken.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1