Jubilerend St. Genesius brengt „Blij de Dagen" MrT -•< r „Zonder roulette gaat Scheveningen failliet programma Koninginnedag y eveo Holland-Engeland, hoogtepunt van hockey-seizoen 2 Vrijdag 28 April 1950 zi e Het programma van de viering van Koninginnedag is. naar we lezen in het boekje van de Oranje Vereniging Amersfoort, als volgt: ZATERDAG 29 APRIL: Lampionoptocht met muziek. Vertrek terrein Hellestraat. MAANDAG 1 MEI: Muzikale reveille door „Wilskracht". Luiden der klokken Gymnastiekdemonstraties op de Hof, op het terrein van de speeltuinvereniging „Leusderkwartier" en op het terrein van de Openbare Lagere School aan de Waalstraat. Carillonbespeling. Muzikale tocht naar het feestterrein aan de Leus- derweg met „Wilskracht". Vertrek Beestenmarkt Grote Volksfeesten met wedstrijden voor de jeugd en volwassenen. Carillonbespeling. Muzikale tocht naar feestterrein Leusderweg met de A.M.V., vertrek L. Vrouwenkerkhof. Gymnastiekdemonstraties. Voetbalwedstrijd tussen de Amersfoortse politie en het elftal van het Koninklijk Paleis Soestdijk. Muziek op het terrein door de A.M.V. Gymnastiekdemonstraties. Groot vuurwerk. 20.00—21.30 uur: 7.00— 7.30 uur: 7.30— 7.45 uur: 7.45— 8.30 uur: 8.309.30 uur: 10.30—11 30 uur: 11.30—12.30 uur: 14.15—14.30 uur: 14.30—17.30 uur: 18.00—19.00 uur; 20.15—20.30 uur: 20.30—20.45 uur: 20.45—21.45 uur; 21.45—22.00 uur: 22.00—22.30 uur: 22.30—23.15 uur: In „katholiek Amersfoortneemt deze groep een goede plaats in Groene Kruis doet onvermoeid zijn arbeid De vereniging ,,Het Groene Kruis" hield gisteravond de algemene le denvergadering in Franks" lunch room. In zijn openingswoord herin nerde de voorzitter er aan, dat in het afgelopen jaar Zr. Grondijs een ernstige operatie heeft ondergaan i met raketmortiercn DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB en sprak hij zijn vreugde uit. dat deze bekwame kracht gelukkig met dezelfde energie als voorheen haar werk heeft kunnen hervatten. Ook herdacht hij met enige ge voelvolle woorden het werk van de onlangs overleden Zr. Voigt die 30 jaren haar beste krachten aan „Het Groene Kruis" heeft gegeven Vervolgens werden de gewone jaarstukken behandeld. Aan het jaarverslag ontlenen we het volgen de: Het aantal leden bedroeg 3870 De wijkverpleegsters leegden 15675 bezoeken af terwijl het aantal huis bezoeken der zusters van de con- sultatiebureaux 6077 bedroeg Nieuw ingeschreven werden op de consul- tatiebureaux 341 zuigelingen Het aantal consulten bedroeg 4780. In de wijkkraamverpleging werden ge holpen 125 kraambedden en het centrum voor interne kraamhulp verzorgde 257 kraambedden met 2867 verzorgingsdagen Het aantal uitleningen uit de ma gazijnen voor verplegingsartikelen was 1664. Bij de afdeling „Gezins zorg" werkten 9 gediplomeerden en 5 ongediplomeerden. Er werd hulp verleend in 119 gezinnen met 2171 verpleegdagen. Het verslag van de penningmees ter sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 35.100.87; het batig saldo bedroeg f 373 67. Nadat de verslagen waren goedgekeurd werd de begroting voor 1950 vast gesteld met een totaal aan ontvangst en uitgaaf van f 35.207.87. De aftredende bestuursleden mevr. Cl. H. Schreuder en de heer B. Schooleman werden herkozen. Het was Donderdag precies \2Vz jaar geleden dat de R.K. toneelver eniging Sint Genesius werd opge richt welk feit dit gezelschap gis teravond in Amicitia herdacht met de opvoering van het toneelspel „Blijde dagen" geschreven door Philip Barry. In de pauze bracht de voorzitter van „Katholiek Amers foort", Dr. Ir. v. d. Hust in een korte toespraak naar voren dat het ver- verheugdend is St. Genesius een to neelvereniging te kunr n noemen die reeds grote bekendheid in Amersfoort heeft verworven deels door de goede keuze der stukken waarmede zij op dc planken is ge weest en deels door de \ele goede uitvoeringen waarop d't gezelschap mag terugzien. „Blijde dagen" behandelt de fa- miliemoielijkheden van de Fearly's. een viertal broers, twee zusters en verdere aanverwanten, die na het overlijden der ouders in het bezit komen van een boerderij „Goede Aarde" en een groot herenhuis in Boston „Beacon Hill", in welks woonkamer tijdens de Kerstdagen I het stuk gespeeld wordt. Na veer tien jaar scheiding keert de Moeder Overste (Christina Fearly) voor en kele dagen bij haar familie terug en bemerkt, dat standing, aanzien en bezit een stempel drukken op de eertijds eenvoudige Ierse familie. Christina lost met een typische Amerikaanse vlotheid huwelijks- en andere problemen op en laat haar familie weer gelukkig achter op de achtergrond stellende het feit dat zij eigenlijk gekomen was om een keuze te doen uit het herenhuis en de boerderij, hetgeen in het testa ment der ouders was vastgelegd. De keuze van Sint Genesius vin den we ditmaal minder gelukkig, aangezien Philip Barry in hoogdra vende bewoordingen de antipa thieën der huisgenoten onderling kenschetst en naderhand ondanks de sympathieke vorschijning van de „reddende engel" Christina Fearly. toch geen overtuigende oplossing schijnt te vinden voor de opgewor pen problemen. Wat de tonelisten er van maakten kon ons echter wel voldoening schenken, temeer daar regisseur G de Kruy.er het zijn spelers en speel sters voor een niet gemakkelijke opgave heeft gesteld, aangezien de meest uiteenlopende karakters moesten worden uitgebeeld die voor het merendeel een juiste weergave vonden by de resp. vertolkers Jammer was het, dat er een teveel aan toneelspel en een te weinig le vensechtheid gegeven werd door de Moeder Overste. Met deze figuur staat of valt de waarde van het stuk o.i. John Fearly gaf een geslaagde typering van de oudste broer en bankdirecteur, terwijl de vreemde ideeën bezittende Martin Fearly goed spel gaf. Ross Fearley worlt genoemd een communistisch idea list. Het nastreven van dit ideaal uit zich vaag. doch hierin voorziet de schrijver blijkbaar niet Hugh is de jongste van deze manlijke Fear ly's, die resp. gespeeld werden door Jos. Rijpert, E. Hilhorst. J. Welp en W. de Graaf Het echtjaar Therese Battle Fearly en Francis Battle lie ten duidelijk uitkomen de kloof die er aanvankelijk bestaat in hun hu welijksleven, waarbij echter de dia logen tussen beiden te geforceerd hard gekarakteriseerd werden. Francis Battle (E. Bakkenes), vond in zijn rol de meest geslaagde crea- - GRAND THEATRE: „Het Meisje van de Vcenhoeve", 18 jaar. Zon dag 24.156.45 en 9 uur; Ov. da gen 2.306.45 en 9 uur; Donderdag avond: geen voorstellingen. CITY THEATER: „Onder het asphalt van New York", 14 jaar. Zondag: 1.3046.30 en 9 uur; Ov. dagen: 2.306.30 en 9 uur. Donderdag avond: geen voorstellingen. REMBRANDT THEATER: Van Vrij dag t m. Maandag: Deel II van de tweeweekse seriefilm; „Geheime dienst in donker Afrika". 14 jaar. Vooraf: „El Dorado", 14 jaar Van Dinsdag tm. Donderdag: „Vorstelijke Emigranten". 14 jaar. Zondag: 24.156.45 en 9 uur. Vrijdag en Zaterdag: 2.306.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30 en 8 u. (Donderdagavond: geen voorstel ling). OPENBARE LEESZAAL. - Uitle nlng voor volwassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur. Uitle ning voor kinderen: Woensdaf en Zaterdagmiddag van 2.304.30 uur. Leeszaal dag. van 1012.30 en 25 u. bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL. - Wijersstraat 2. geopend van 10—1 uur en 2.306.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur Uitlening van 11-1230 uur EXPOSITIE: Academie voor beel dende Kunsten <Utrechtsestr. 53) tentoonstelling Bas van der Smit (Abstract werk). m tie. Het spel van Monica (M«-j M. N. van Koelen) alsmede Edith Fear ly Choate. de vrouw van Martin Fearly (Joh. Feiten), bleef evenmin beneden de maat. Enkele kleine rol len werden op passende wijze ver tolkt, n.l. Patrick (J. v. Leur) een oude Ierse bediende. Nora zijn vrouw (Mevr. G. v. d. Heiden Sleuring) en Zuster Aloysia ge speeld door Mej. C. de.Boer. Het decor had voornamer kunnen zijn. De heer Leo Grootkop demon streerde met zijn prima grimewerk zijn vakmanschap weer overduide lijk. Mutoza verrast met goed concert ..Mutoza". het enthousiaste groepje jongelui dat onder leiding van de heer L G Wielaert muziek, toneel en ont spanning wil brengen in ziekenhuizen, sanatoria en overal waar dat nodig is. heeft ons tijdens de uitvoering. welke Donderdagavond in gebouw Sint Acch- tcn. voor een bijna geheel gevulde zaal. werd gehouden werkelijk verrast. Reeds eerder genoten we van df> luchtige vro lijke klanken In de vorm van marsen en walsen, melodietjes cn karakterstukjes welke door de mandolineclub Mutoza ten gehore werden gebracht. Het ihuzi- kale peil in het Groot orkest is belang rijk vooruitgegaan hetgeen voor de pauze vooral tot uiting kwam in Vincta Glocke van John Lindsay Het klein o-kest bracht eveneens aardige melo dieën waarvan wij noemen Home sweet home. het „Angelus" er. „Ik droom van Aloha" In tegenstelling tot de uitvoering van verleden jaar in het K.A.B, gebouw Is er ditmaal gelukkig meer aandacht be steed aan do schetsjes en een-act<jrs welke ter afwisseling de aanwezigen aangenaam bezig hielden Voor de pauze bracht de toneelgroep de schets „Dc kunstzusters" cn een cen-actor ..De neef van mijn vrouw" terwijl o.i het aardigste len tonele werd gebracht „Va- cantle" een comedle ln édn bedrijf. Voor het eerst beschikte Mutoza over een paar vertegenwoordigers zo uit het zonnige Zuiden van Noordelijk Amerika weggelopen. Deze Texas boys verhoog den dc stemming met hun specifieke cowboysongs en weemoediger liedjes. Het klein orkest gaf een vrij behoor lijke uitvoering van Parlez moi d' amour en speelde vorder van de kleine Ma- riandel cn nogmaals een hawailan- melodie. Het Groot orkest slaagde er in om op de Juiste wijze enkele tango's ten gehore te brengen Kortom van con cert en toneel is wederom volop gono- ten Evenals tussen de bedrijven door oogstte „Mutoza" aan het einde van de avond een daverend applaus dat in e'.k opzicht verdiend genoemd mag worden 1266 Terwijl Rob en Ross nog naar de twee mannen kijken, zien ze opeens twee mammouths dc berghelling afkomen, die de mannen aanval len. Maar het lijkt wel of ook deze dieren niet meer over hun oude kracht beschikken De mannen zijn bewapend met raketmortieren cn slechts een salvo is no dig om de mammouths buiten gevecht te stel len. De dieren wanke len en storten dood neer. Langs de sterke helling rollen ze naar bened«-n. maar in hun vaart sleu ren ze enkele stenen mee. die gevolgd worden door een lawine van getroffen en blijven versuft liggen. Behoedzaam rotsblokken. De mannen worden door de stenennaderen Rob en Ross de mannen, op alles Een spelmoment txifc het door St. Genesius vertolkte toneelstuk „Blijde Dagen" Gevonden voorwerpen van 24 t.m. 27 April Bloeddrukmeter; paar bruin glacé dames handschoenen; groene hals doek; grijze pet; grijs linnen cein tuur; paar hoge zwarte damesschoe nen; blauwe dameshandschoen <L.); combinatietang; bruine boodschap- tas t.n. van Houttuin; hond 'boxer reu); hond dobberman (reu), kin derhandschoen; bruin glacé dames handschoen; schoolleesboek (Gcno- veva) van O.L.-school No 7; klein model bril met hoorn montuur; muntbiljet (f 2,50); étui met vul potlood en vulpen; kistje met Coca- Cola flesjes Burgerlijke Stand GEBOREN- Dirk. z. v A. v. Kuilen burg en T. W v. Rekum; Hendrik Lco- nardus, z. v. L H. Klaassen en M. E. Teljge; Willem, z. v. G J. v. d Hoef en A J. v. d. Linden. ONDERTROUWD: F. H A. Duchateau en L. G. I. Scheerder. A. W. v Bekkum en A. E Korndcwal; G. v. Wij land en M. Hemmlnga; K Lensink en A, C de Winter; H. Vlaar en H de Ruiter; B. v Bekkum en B. van Ree. B v. Bokhorst en W. J. Kuppens; H. v. Gaaien en C M. J. v d. Esliof. A v. d Poel en L. Broere; W. J. H. F." Kegel en E Brlnk- greve Gezellig, genoeglijk charmant Blijspel met Cor Ruys in het Grand Theatre Gezellig, genoeglijk, charmant. Dat kan men zeggen van het blij spel „Zomer in December". Meer niet. En velen zullen dat ook pre cies genoeg vinden. Want alleen om wat verstrooiing te vinden gaat men in de regel naar een voor stelling van Cor Ryus' „Vrije To neel" kijken. Een tikkeltje meer vindt men er toch wel: wat senti ment, dat vindt men ook in deze comedie van James Riggat, die in Grand werd opgevoerd. Maar de schrijver had van dit stuk veel meer kunnen maken en daardoor ook de acteurs meer speelmoge- lijkheid kunnen bieden. Nu bleef alles wel wat erg aan de opper vlakte, hetgeen ook bij een blijspel als dit zeker niet nodig is. De pro blemen van liefde en onenigheid, trouw en ontrouw tussen man en vrouw worden in verscheidene fa cetten gedemonstreerd aan een stel vacantiegangers in een eenvoudig hotelletje. Bij allen komt alles „terecht", in de zaal wordt eens een traan weggepinkt en er wordt wat gelachen, zonder dat er da verende pret aan te pas komt. Genoeglijk, gezellig, charmant dus. Maar er wordt knap geac teerd. vooral door Nell Koppen, Anny de Lange, Kitty Knappert en Gijsbert Tersteeg. En door Cor Ruys natuurlijk. Maar wij vonden het jammer, dat deze grote man van het gezelschap ditmaal zo'n betrekkelijk kleine rol had, al hebben wij ook nü weer van zijn kostelijke spel genoten. Tj. de B. Joh. de Gans kwart eeuw bij Ons Belang Naar wij verne men viert onze stadgenoot de heer Joh. de Gans, mor gen, Zaterdag 29 April, zijn 25-jarig jubileum bij de N.V. Levensverze kering Mij „Ons Belang", alhier, bij welke instelling hij sinds 1939 de functie bekleedt van Alg. Procura tiehouder. ten kantore der Maatschappij zal des morgens in in tieme kring plaats hebben, waarna des middags te zijnen huize A. Mauvestraat 18. gelegenheid bestaat de jubilaris geluk te wensen. Wij twijfelen er niet aan of het zal de heer De Gans, die op kerke lijk, politiek en sociaal gebied, geen onbekende is, die dag niet aan be langstelling ontbreken. Advertentie (i M Ëegvn, cfa, dzuL Tea-jAMl Promotie-degradatie bij S.G. „Amersfoort" Voor diverse groepen werden Woensdagavond in hotel „Mono- pole" een aantal partijen gespeeld voor de promotie-degradatie der wintercompetitie. In de kampioens- groep bleef de partij tussen Huis man en Jongman voorlopig onbe slist, hetgeen eveneens het geval was bij Walinga tegen Houbaer, die zijn ingedeeld in de le promotie- groep. Wegens niet opkomen van ver scheidene leden werden een aantal partijen uitgesteld. De uitslagen in de overige groepen zijn als volgt: 2e promotiegroep: D. C. Helder manDr. J. Offnnga 3e promotiegroep: L. Buurlage J. F. Mulder 01, A. Hollander Jr. H. v. d. Berg Sr. 1—0. 4e promotiegroep: W. J. v. Lee M. Nieuborg Sr. 01, S. Feersma HoekstraJ. E. Prins VzVz. 5e promotiegroep: C. C. H. van DoornS. Kuyper 01. 6e promotiegroep- M. Nieuborg Jr.P. A. Don 10, P. Koudijs J. de Bakker 01, Slotgroep: Brun- nerW. F. van Putten 10 en E PoptieC. van Leeuwen 10. Succes van A.Z. en P.C. In de halve competitie voor de best geplaatste 2de klasser (in de ge houden bekerwedstrijden tussen AZ en PC I. HPC I (Heemstede), Robben 2. DJK 1 en Zian 2, is het aan onze stadgenoten van AZ en PC gelukt de daarvoor beschikbaar ge stelde KNZB-medaille in de wacht te slepen. In de afgelopen week heeft HPC de concurrenten DJK en Zian neder lagen toegebracht, zodat AZ en PC reeds zeker is van de medaille zon der nog de laatste wedstrijd te heb ben gespeeld. Tot slot volgt' .hieronder de stand van deze halve Ébmpetitie Amersfoorters naar huis Met de troepentransportschepen „Tabinta" (vertrokken van Tand jong Priok op 19 April, vermoedelij ke aankomst 16 Mei te Amsterdam) en cie „Zuiderkruis" (vertrokken 18 April, aankomst waarschijnlijk 11 Mei te Rotterdam) en het passagiers schip „Johan van Oldenbarnevelt" (vertrokken 19 April, aankomst ver moedelijk 16 Mei te Amsterdam), repatriëren de volgende inwoners van Amersfoort en omgeving: T Ruiter, Sold.. Amersfoort, Drift- akkerweg C13, L. Bakker, Sold., Amersfoort, Woestijgerweg 73; G. Drenth, 2e Luite., Verpleegster, Amersfoort. Jac. Catslaan 10; Th. W. van Calker, 2e Luite. Verpleegster. Amersfoort. Jac. Catslaan 10; F. Ver- sluys, Sold., Arnhemseweg 107, Amersfoo^. De volledige passagierslijst ligt bij onze administratie ter inzage. AZ en PC 1 HPC I Robben 2 DJK 1 Zian 2 3 3 0 4 2 1 3 1 1 3 1 0 3 0 0 14-6 10-8 12-12 10-14 11-17 Spatborden-actie Donderdag lieten elfhonderd wiel rijders op het politiebureau hun achterspatbord wit verven. De actie van Veilig Verkeer loopt dus best. Ook Zaterdagmiddag kan men tot 4 uur met zijn fiets terecht. Daarna is er geen gelegenheid meer. DE GAi\S De huldiging Gevaarlijk stelletje Gisteren kwam een Duitse trein uit de richting Apeldoorn te laat binnen. Een achtjarig joch van dc Admiraal de Ruyterweg had achter de Liniedijk een ijzeren bus op de rails gelegd en wilde eens zien of de trein er last van had. Tot ongeluk ken en schade is het gelukkig niet gekomen. De knaap kreeg een ern stig standje van de politie. Emmabloemcollecte Morgen rammelt de collecte bus. Dat is geen bijzonderheid. Die bus rammelt misschien wel teveel. Maar morgen, tja dan is het Emmabloemcollecte. Dat maakt een heel verschil. Geen collecte is zo stevig bij ons volk ingeburgerd, als juist die van de Emmabloem. Daar hebben we geen gerammel voor nodig. Daarvoor grijpt men van zelfsprekend naar de beurs. Dat nu juist verwacht het comité, dqt de collecte heeft voorbe reid. Het gaat er ten slotte om de tuberculose op alle fronten te bestrijden. Daartoe geraken we met een goed geslaagde Emfna- bloemcollecte. Stel voor u zelf nu even vast wat u morgen ge ven zult. Helpt de tbc verdrij ven! Het comité rekent op u. J Pseudo-collectanten Er opereren in Amersfoort enige mannen, die zich als collectant voor doen voor het Rooms-Katholieke Militaire Tehuis in Breda. Zo al thans dienen zij zich gistermiddag omstreeks 12 uur aan bij de familie S. aan de Leusderweg. Zij waren met een auto. Om twee uur kwa men twee andere mannen met de zelfde auto schemerlampjes te koop aanbieden, al met al een vreemd zaakje. De familie S .is er f 0.50 ar mer van geworden. Wedloop naar zee op 26 Mei Het Scheveningse badseizoen zal dit jaar op 26 Mei worden geopend met de gebruiklijke wedloop naar zee. In de outilage van de zeeba den zijn enkele verbeteringen aan gebracht: Zo is het bewaakte kin- derstrand verplaatst naar de noord zijde van het Luxe-bad. Voor het strandleven zijn meer attracties geprojecteerd dan in voorafgaande jaren. In Juni zullen o.a. de Dzji- gujten-Kozakken rijdemonstraties geven op het strand. De traditionele reeks vuurwer ken gedurende het Scheveningse zomerseizoen blijft ook dit jaar ge handhaafd. (Van een onzer redacteuren) „Scheveningen gaat failliet, wanneer de roulette er niet toegelaten wordt! De grote attractie van het Scheveningse badleven is het Kurzaalseizoen, maar het peil hiervan zal hy de huidige koers onmogelijk gehandhaafd kunnen worden. Concertexploitafie is nu eenmaal geen zakelijke exploita tie, maar een aanzienlijke verliesgevende factor. In Scheveningen stijgt ons het water naar de lippen: ondanks drukke stranden, drukke hotels, restaurants en vermaaksgelegenheden, selchte cijfers! De enige mogelijk heid om het Scheveningse badleven gezond te maken is een spelconcessie!" Mr. A. Adama Zijlstra, directeurma Zijlstra geen ander middel der Exploitatie Maatschappij Sche veningen, die ons deze noodkreet liet horen, is reeds sinds lang voor de oorlog doende de autoriteiten van zijn standpunt te overtuigen De verzoekschriften om een wetswijziging, die een streng ge reglementeerde speelbank toe zou laten, zijn tot dusver zonder resul taat gebleven. Niettemin wordt er in Nederland allerwege gegokt; beurs, loterij, totalisator bij de wedrennen, clandestiene speelgele- genheden. Hierop is geen enkele controle mogelijk, ieder kan net zo hoog spelen als hij wil en de gevaren voor excessen liggen er meer voor de hand dan bij een officieel ge controleerde speelbank. De Hol lander die roulette wil, speelt t-ch: hier clandestien of in België openlijk. De Staat heeft er geen voordeel bij. Alleen in Scheveningen zou een officieel toegestane speelbank naar schatting vijf millioen gulden per jaar kunnen opleveren. Dit bedrag zou dan bestemd kunnen worden voor wederopbouw, modernisering, culturele doeleinden en publiciteit, die elk voor zich weer toeristen en dus deviezen helpen aantrekken. „Er laat zich aldus mr. Ada- Bacchus-klanten in de trein Op het station had men het giste ren druk met dronken mannen. Een er van was nogal opstandig. De man moest in Bussum er uit, maar hij had geen zin. Zelfs in Amersfoort had men er moeite mee. Toen is de sterke arm erbij gekomen. Hij ver zette zich en zal zich moeten ver antwoorden voor bedreiging en ver zet. Dat was om kwart over 6; om kwart over zeven moest nummer twee van het station worden ge haald. Dat gaf geen moeilijkheden Rijwieldief gegrepen In Amsterdam is een rijwieldief achterhaald, die een karretje had gestolen aan de Muurhuizen. Leusden (Van onze hockeymedewerker) Een week na het teleurstellende treffen met de Belgische hockeyers staat voor Nederland weer een internationale ontmoeting op het program ma n.l. tegen Engeland. In onze ploeg Is inmiddels op de middenvoorplaats Van de Doll weer vervangen door Roepie Kruize, waarmede men. dat is duidelijk, de productiviteit van de aanvalslinie beoogt te verhogen. Eén enkel doelpuntje tegen de Belgen was wel wat erg povertjes, nadat we op dit gebied juist zo verwend waren in voorgaande seizoenen. Kruize, die bovenaan staat op de lijst van Nederlandse goalgetters, mag ln zijn beste vorm misschien wel een matchwinner genoemd worden, alleen Is het jam mer, dat omtrent dit laatste, zijn vorm van de laatste tijd, enige twijfel is gerezen. Wanneer hy zich echter toont van dezelfde zijde als In de wedstrijd van HHIJC tegen Venlo, dan mag men zeker niet ontevreden zyn. Het is wel goed om voor deze belangrijke match, die in hockey- kringen het hoogtepunt van het seizoen wordt genoemd, na te gaan. wat de voornaamste reden was van de nederlaag tegen de Belgen. Deze nederlaag dan, was zoals van verschillende zijden betoogd is onverdiend voor dit Nederlandse team. dat één of zelfs twee klassen beter speelde! Op zichzelf is het natuurlijk een vreemde uitspraak. 1 of 2 klassen beter te zijn en toch onverdiend te verliezen. Wanneer verliest men eigenlijk onverdiend? We menen met grote stelligheid te mogen zeggen, dat niettegen staande een superioriteit in tech niek Nederland verd.end maar on nodig verloor, omdat er een groot gebrek was aan dash, geestdrift ji doorzettingsvermogen of hoe men deze onontbeerlijke factor om le winnen maar A'il noemen. Dat dit funest kan worden tegen zulk een felle ploeg als de Belgen steeds in het veld brengen (en ze ker na een 70 nederlaag van de Belgische B-ploeg tegen onze U- ploeg) wisten onze spelers voorat en is dan ook belezen. Het Engelse spel is, we schreven het reeds eerder, anders dan van conceptie dan het Belgische en heeft meer punten van overeen stemming met het onze. De tech niek en vooral ook de tactiek voe ren de boventoon en men laat, eigenlijk vrij kalm. het spel vol ledig tot zijn ontwikkeling komen: fijn hockey, zonder grof geschut, om naar te kijken bijzonder aan trekkelijk. Alhoewel men het Engelse team ook sterker zou hebben getaxeerd, zou het op deze wijze dus ook kun nen verliezen van België. In de nederlaag van de afgelopen week zit voor onze ploeg dus deze lering: houdt de zuivere techniek in hoge ere, schenk speciale aandacht aan de geraffineerde Engelse tac tiek. doch vooral, wees veel geest driftiger. verval niet in een show spelletje. Het is heus wel bekend, dat wij hier in Nederland u.tmun- tende spelers hebben, doch concre tiseer dat in doelpunten in een ze ge! Dat dit mogelijk is, blijkt wel uit de prachtige 4—1 overwinning van Nederland op Groot-Britannie in October 1948. van welke ploeg thans wederom 7 spelers van de partij zijn. Bij de Engelse hebben we alleen de linksbinnen Borrelt terug kunnen vinden, doch een ver gelijking gaat uiteraard niet goed op. daar het hier Engeland en Groot-Brittannie betreft. denken, dat enerzijds een grote magneet is voor het vreemdelin genverkeer en anderzijds niet al leen niets kost, maar nog geld in brengt ook. Het roulettespel is een noodzakelijke voorwaarde voor het voortzeten van de exploitatie van de badplaats Scheveningen. Het is ondenkbaar dat in de toekomst concerten, seizoenhotels etc. zon der de uit dit spel voortkomende financiële middelen geëxploiteerd zouden kunnen worden; ondenk baar, dat wij aan de concurrentie met het omringende buitenlanG, waar wel speelbanken zijn, het hoofd kunnen bieden." „Vroeg of laat zal de regering tot dit inzicht moeten komen. Wat ons betreft: wij zijn gereed. He*, wachten is slechts op een vergun ning. Binnen een week kunnen wij dan draaien... Beschonkene met auto te water AMSTERDAM De garagehou der. B Vlaswinkel uit Zutphen Woensdagavond te Amsterdam aaa een groot gevaar ontsnapt. De man reed omstreeks elf uur in beschon ken toestand met zyn auto pardoe- van de Houtmankade in het water. Hij slaagde er in een portier te ope nen en kon door een voorbijganger met een haak op de wal worde) getrokken. Een agent van politie heeft kunstmatige ademhaling toe gepast, omdat de man bewusteloa was geraakt. Soest Races met zeepkistauto's! Myron E. Scott, een fotoverslag- gever in Amerika, had een fijne neus, toen hij in de lente van 1933 een foto maakte van oen paar jon gens die met hun zelfgemaakt au tootje van een helling afreden. Het karretje was niets anders dan een zeepkist op wielen met een geïm proviseerd stuur. De foto bracht de redactie op het idee om voor der gelijke wagentjes een wedstrijd uit te schrijven. De race werd een enorm succes. De V.V.V. „Soest Vooruit" zal nu pogen dit soort wedstrijden ook hier populair te maken. De bedoeling van deze sport is dat jongens van 11 tot 16 jaar met door hen zelf vervaardigde wagen tjes over een afstand van ongeveer 300 meter elkaar in snelheid bekam pen. De Koninklijke Nederlandse Automobielclub heeft de landelijke regeling ter hand genomen en zal eerstdaags de officiële reglementen en bouwvoorschriften bekend ma ken. Autobestuurder is achterhaald De autobestuurder, die Woensdag middag om 1' uur op de hoek Os- sendamwegSchoutenkampweg, een motorrijder aanreed en na het on geval gewoon doorreed, is door de politie opgespoord. Het bleek te zyn, de Soester J. v. d. B„ die niet in het bezit was van een rijbewijs. CONCERT LICIDUNA Liciduna geeft op 29 April des avonds 8 uur in „De Mof" het vier de en laatste abonnementsconcert. SECRETARIE GESLOTEN Op 1 Mei is de gemeente-secre tarie te Hamersveld .gesloten. Ook het spreekuur van de burgemeester vervalt. Ophalen huisvuil De directeur van Gemeentewer ken maakt bekend, dat op Maan dag 1 Mei en op Vrijdagmiddag 5 Mei geen vuilnis opgehaald en geen beerputten geleegd worden. (mdenheru. DODENHERDENKING Op de avond van de vierde Mei zal Woudenberg zijn doden herden ken. Om zes uur worden de vlag gen halfstok gehangen. Een stille tocht voert van het gemeentehuis af (opstellen om 7.35 uur) naar de begraafplaats aan de Zeisterweg. Om 8 uur worden twee minuten stilte in acht genomen. PREDIKBEURTEN Zondag 30 April as.: Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur Ds Gerritsen van Amers foort. n.m. 6 30uur de heer v. d. Craats van Kinderdijk. Vereniging van Vrijzin nig Hervormden, v.m. 10.30 uur in de zaal van „De Schans". Kostwinnersvergoeding aangepast (Eigen bericht) DEN HAAG. Na langdurige besprekingen is vandaag ook voor kostwinnersvergoedingen het be ginsel van de 5 loontoeslag toe gepast. De maximum grens voor kostwinnersvergoeding wordt verband daarmede met terugwer kende kracht tot 1 Januari 1955 verhoogd van f 50.tot f 53.50 per week. De grens van de vergoeding voce inwonende kinderen beneden ach! jaar wordt met ingang van dezeli- de datum verhoogd van f 2 50 ttf f 2.75. De vergoeding voor de inwonen de echtgenote wordt verhoogd vai f 25.— tot f 27.50. De Joekes-gulden komt daarrr.ee te vervallen. Belanghebbenden die nen deze verhoging zelf aan te vra gen, onder overlegging van werk- geversverklaringen. SIM A VI 25 JAAR AMSTERDAM. De verenigd „Simavi" (Steun in Medische Aifr gelegenheden Voor Inheemsen hoopt 6 Mei aanstaande haar 25-> rig jubileum te vieren. Des middJ?' zal het hoofdbestuur recipiëren ii het Indisch Instituut te Amsterdam Dit niet, zegt Pulchri Met het oog op de instandhoudt van ons nationale cultuurbezit pro testeert Pulchri Studio ernstig k gen het voornemen, om een law* schap van Hobbema uit het Ms.- ritshuis aan Canada te schenken blijk van erkentelijkheid aan volk bewezen bij de bevrijding ons land in 1945. Beter ware het een practisch V schenk aan te bieden of een kur/' werk vervaardigd door een of mtf levende kunstenaars (monumG: glas-in-lood- of muurschilderic; dan wel een kunstwerk, dat dit doel wordt aangekocht op veiling of op de vrije markt. Max Vredenburg is als spre* uitgenodigd op het 7de internat! naai muziekcongres. dat van 13J 19 Mei te Florence wordt gei den. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jan Cornells z. v. H. Doornenbal en H. v. Ravenhorst; Mari- nus z. v. D v d. Lagemaat en D. Druiiff. - ONDERTROUWD- Marinus Hendrik wynberger en Teunlsje Gerrltje Adriana Aalberts. GETROUWD: Cornells van Ginkel en Alida Pater. BORAAS Donderdag heeft de Nederlandse waterpoloploeg met 154*van Elfsborg. een locaal zeven tal, gewonnen. De ruststand was 8-3. Nederlandse doelpunten maakten Smol (7), Van Feggelen (3), Braa- sem (3). Luchs (1) en Bijlsma (1). LONDEN Prof. A. E. van Giffen, de 65-jarige Groningse hoog leraar in de Archeologie, is te Lon den onderscheiden met de gouden medaille van het Britse Oudheid kundige' Genootschap. Eindstrijden hockeybeD' De eindstrijden voor de Hoditf1 bekers, dames zowel als hert zullen op 18 Mei in het Waget.t stadion te Amstelveen worden speeld. Beurs van New-York 26/4 27/4 109% 111 n% 11% 15 15), 52% Aten. Baltim. .jn.Pac lliin C. N Y.Cen. 13% 13% Penni. R Sout Pac UnPuc. AU.Ul. 232% 232) Am Can. 116% 116% Am.Car 22% 22% A.Smelt. 51% 52 A.TenT 154% 155% Am. Tob. 68% 68% AnacC. 29% 30% Bethl.S. BoeilngA Chrysier 1 ty B. Con? oi. t Douglas Üup N. Bastn.K Oen. El Oen.Mot. 37% 37% 30% 30% 65 65% 44% 45% 31% 31% 79% 80% 72 72 V. 46% 46% 47% 48 81% 83 (ioodyeai 51% 1 HuosonM 15% 'h int.Harv 26' in Nickel 26% f int.T.enl 14% f Kenn.C 52'. -1 Mont*W 54% 85% i Hac!_ M. 3% j' Radio C 20', Rcp.St. 20% Reyn. T. 37*1 bear? R. 44 Shell ün. 37% bocony 17% Stand Br 23% bt Oil. 70% btuCeb. 32 Texas C. 64% U.Airci. 30 Un. Corp 3% Un. Fruit 59% UbRubb US Stee Westing Woc'w. 32% - 34 i 48% 1 Omzet:

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2