*8* SUniur Toekomst van de zuivelindustrie baart zorgen Borstbeeld van Troelstra in de Tweede Kamer onthuld België zet boterimport uit Nederland stop Secretaris van NSB staat opnieuw terecht Lagere kostprijs voor melk zéér nodig Exportkansen voor onze boter zijn niet gunstig Troelstra weer in de Kamer P.v.d.A. aanvaardt Troelstra's erfenis Kwart eeuw terug overleed „Neêrlands grootste acteur" Vrijdag 28 April 1950 3 RAPPORT BESTEMMING MELK EN ZUIVEL (Van onze landbouwredacteur) De Stichting voor de Landbouw heeft het rapport gepubliceerd van de door haar in 1948 ingestelde commissie voor een onderzoek naar de „Betekenis en bestemming van de Nederlandse melk- en zui- velproductie". Een aantal van de belangrijkste con clusies, waartoe deze commissie is gekomen, kun nen als volgt worden samengevat: De vooruitzichten voor de Nederlandse zuivel industrie in de naaste toekomst zijn niet optimis tisch. Voor de boter schijnt er alle reden tot ernstige bezorgdheid. Kaas is een gewild product, maar de betekenis daarvan moet niet worden overschat. Tegen overschakeling van de productie van boter en melkpoeder op kaas moet worden gewaar schuwd, daar overproductie van het laatste pro duct niet denkbeeldig is. Verschil in melkprijs voor de veehouders, al naar de eindproducten in op brengst uiteenlopen, is noodzakelijk. De nadelen van dit systeem moeten in zoverre worden beperkt, dat nog een zekere, zij het op de duur onvoldoende, bestaansmogelijkheid is gewaarborgd voor d i e vee houders, waarvan de melk in de laagstbetaalde categorie valt. Vóór alles zal naar een lagere kost- Propaganda voor Hollandse kaas in buitenland De commissie is van mening, dat een aanzienlijk deel van de boterproductie in de toekomst te exporteren zal zijn. mits onze prij zen in verhouding tot die der con currenten redelijk zijn. De prijs kan echter zeer laag worden, in dien de botorpositie zich ongunstig ontwikkeld ten opzichte van de al gemene vetpositie. De Europese kostprijs is bijna tweemaal zo hoog als de Nieuw Zeelandse en Australische: deze landen zullen voor zeven jaar 90% j van hun boterexport aan Engeland leveren voor f 2.64 per kg. De prijs kan jaarlijks met hoogstens 7.5% worden herzien. Voor niet aan Engeland te leveren boter zal een aanmerkelijk hogere prijs wor den gevraagd. Denemarken zal I voor vijf jaar 75% van zijn totale productie aan Engeland leveren tot een maximum van 116.840 ton per jaar, tegen ca. 2.85 per kg. Ook deze prijs kan jaarlijks met hoog stens 7.5% worden herzien. Voor Nederland zal de export op Engeland sterk worden bepaald door regeringsovereenkomsten. Onze kansen om andere West- Europese landen van boter te voor zien zijn niet gunstig. Kaas en melkproducten Over de positie van onze kaas op de Engelse markt is te weinig bekend, marktonderzoek zal nodig zijn. Het betrekkelijk lage kaasver- bruik der Engelsen moet voor ons echter aanleiding zijn ginds pro paganda te maken voor een hoge re consumptie. Naar België zal in de toekomst 20 a 25.000 ton per jaar zijn af te zetten. Of Duitsland in de toekomst weer een grote af nemer van onze beste kwaliteiten zal worden, is allerminst zeker. Voor Frankrijk en Spanje zijn de vooruitzichten twijfelachtig. Een goede propaganda in de Verenig de Staten zou onze kaasexport naar dit land belangrijk kunnen opvoeren. Bij de melkproducten zullen wij de concurrentie alleen het hoofd kunnen bieden, indien wij met be langrijke hoeveelheden tegen con currerende prijzen blijvend op de markt zijn. Het Ruhrgebied, Frank rijk. België en Engeland verdienen de grootste aandacht. In Arabië, Briti-Indië, Voor- en Achter In- die en grote centra van China lig gen vermoedelijk nog belangrijke mogelijkheden, mits onze prijzen dragelijk zijn ten opzichte van Australië en Nieuw Zeeland. Indo nesië en de Overzeese Gebiedsde- (Van onze parlementsredacteur) Er zijn nog velendie zich de spanning herinneren, welke in de vergaderzaal der Tweede Ka mer heerste, als de politieke lei der van de SDAP, rnr. P. J. Troelstra, het woord nam in een belangrijke politieke aangele genheid. Van 't spreekgestoelte maakte hij geen gebruik. Hij stond licht voorovergebogen in 2ijn bankje, als in een strijdwa gen, waaruit hij zijn woorden (As vurige pijlen afschoot naar de regeringstafel of naar zijn politieke tegenstanders. Troel- stra was niet alleen een goed, maar ook een geëmotioneerd spreker, wiens zinnen konden knallen als zweepslagen. Met markante gebaren onderstreepte hij woorden, geladen met harts tochtelijke verontwaardiging of snerpende verachting. Deze politieke leider, in zijn hart een onverwoestbaar idea list en daarom nooit een typi sche opportunist, heeft nu in het gebouw van de Tweede Kamer opnieuw zijn intrede gedaan, het borstbeeld, dat gisteren in de rookzaal der Kamer is ge- Plaatst, doet niet in de eerste plaats de staatsman herleven, maar de grote gave, gevoelige mens, wiens geest, gemoed en gezondheid verteerden in een "ooit aflatende strijd voor de verdrukten dezer wereld. Dat naris aldus zijn nagedachtenis 15 geëerd door vrienden en te genstanders tezamen is een on miskenbaar bewijs van de grootheid van deze figuur, die n!ü ,belan0r(jke invloed heeft 7 °P de staatkundige en la d °ntuhkkeling van ons len, zullen in de toekomst ook grote hoeveelheden kunnen afne men. Voor de nabije toekomst is de commissie echter niet optimistisch. Melk en verwerking De Nederlandse melkprijs was in de zomer van 1949 gelijk aan die van Denemarken en de Ver enigde Staten, in alle overige West-Europese landen was hij be langrijk hoger. In Nieuw Zeeland en Australië is hij 60% van de onze In verschillende Nederlandse weidegebieden is de kostprijs op sommige bedrijven tweemaal zo hoog als op bedrijven met de laag ste kostprijs. Op normale weidebe- drijven zal de huidige productie van 4 a 5000 liter melk per ha nog met rond 2000 liter kunnen worden verhoogd. Zou de produc tie in de winter worden opge voerd, dan kan de zuivelindustrie economischer werken en er kan bespaard worden op de melkaan- voer van het Noorden en Oosten van het land naar het Westen. Onze zuivelindustrie kan de ver gelijking met het buitenland ge makkelijk doorstaan. De oorlog heeft echter haar ontwikkeling ge remd. waardoor thans een snelle achterstand te vrezen valt. De overheid zal moeten helpen bij een goede materiaalvoorziening. De melkinrichtingen in het Westen van het land zijn over het alge meen onvoldoende geoutilleerd. Zo gewenst het is boter- en melkproductenfabrieken te concen treren, zo vorzichtig moet men in dit opzicht zijn met kaasfabrieken, want de kwaliteit van dit product kan er licht door worden geschaaa. Voorzichtigheid geldt ook voor uitbreiding van de kaasproductie naar die gebieden waar de kwali teit van de melk een eerste klas product kaas in de weg staat. Melk uit de zandstreken leent zich wel licht voor buitenlandse kaassoor ten, maar zij is minder geschikt voor de Nederlandse. Zelfstandigheid en De commissie acht het van we zenlijke betekenis, dat de zelf standigheid van de ondernemingen prijs van de melk op de boerderij moeten worden gestreefd. Vergroting van de melkproductie en een betere spreiding daarvan over het winter- en zo merseizoen, heeft een gunstig effect op de verwer kingskosten. Ook de melk- en zuivelindustrieën kunnen door rationalisatie Jrïin kostprijzen nog verlagen. De melkproductie en het vetgehalte kunnen in de komende jaren nog belangrijk worden opgevoerd, zo zegt de commissie. Voor 1953 schat zij de melk stroom op 5.7 milliard kg. (thans 4.5 milliard kg.). De ruwvoeder productie, waarvan in 1938—'39 de zetmeelwaarde 4.4 millioen ton bedroeg, kan op de duur worden verhoogd tot 8.3 millioen ton; deze verhoging zal vooral uit de zandstreken moeten tomen. De mogelijke verhoging der graslandpro- iuctie wordt geraamd op 60% (met inbegrip van beperking in verliezen bij weiden, hooien en kuilen zelfs op 80%). Een scherpe beperking van de im port van veevoeder, acht de commissie niet ge wenst, dit zou de seizoenschommelingen,in de melk productie nadelig beïnvloeden en tevens tot een prijsstijging leiden van de binnenlandse voeder productie. in de zuivelindustrie behouden blijft en dat zij in grote mate ver antwoordelijkheid en risico dra gen, waardoor de activiteit wordt bevorderd. De prijzen van de bui tenlandse markten zullen door moeten werken op de binnenland se productie, zonder echter de ren tabiliteit van de veehouderij in haar geheel in gevaar te brengen. De mate van vrije prijsvorming dient zodanig te zijn, dat de zui velindustrie er veel belang bij heeft aan de melk die bestemming te geven, die volgpns haar de ren- dabelste is. Het afromen van winsten en verlenen van toeslagen in geval de rentabiliteit van groepen onder nemingen. al naar gelang zij de melk tot verschillende producten verwerken, sterk uiteen loopt, Is zeer ongewenst. Om het aanpas- singsproces aan de nieuwe markt- I verhoudingen door vrije prijsvor ming een redelijk verloop te laten hebben, dienen hierbij optredende spanningen door vaste minimum prijzen beperkt te worden. Deze minimumprijs zal de veehouders, die haar uitbetaald krijgen, nog een zekere mate van bestaansmo gelijkheid moeten bieden. Onder deze omstandigheden past geen verschillende melkprijs voor zomer en winter. Wanneer de import van veevoe der met een heffing wordt belast, waardoor de prijs der zuivelpro ducten in het binnenland relatief hoog blijft, zullen ter wille van een billijke concurrentie, ook de margarine, spijsvetten en -oliën met een overeenkomstige heffing in prijs moeten worden verhoogd. Advertentie (LM.) en MELK PUUR Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KWATTA - BREDA (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Per 1 Mei zal de Belgische regering de invoer van Nederlandse boter stopzetten. Dit feit, hoewel niet helemaal onver wacht, wekte gisteren op het departement van Voedselvoorzie ning verrassing, daar men tevoren hieromtrent nog geen enkel offi cieel bericht uit België had ont- Kanaalmanoeuvres kunnen 2 Mei beginnen LISSABON. De bevelhebber der Nederlandse zeestrijdkrachten, jhr. E. J. van Holthe, die per vliegtuig onderweg is van Nederland naar de Azoren zal te Ponte Delgada aan boord gaan van het vliegkampschip „Karei Doorman". Hij zal de gecom bineerde Brits-Nederlandse vloot- oefeningën, die op 2 Mei in het Ka naal beginnen, bijwonen. Het smal deel Nederlandse Antillen, waartoe ook de „Karei Doorman" behoort, zal tot besluit van zijn reis naar de West aan deze oefeningen deelne men. De Portugese torpedojager „Dao" zal vice-admiraal Van Holthe van Santa Maria naar Ponte Delgada brengen. Advertentie (LM.) DE SCHOEN VAN STANDING Gelukwensen aan de Koningin per telegram DEN HAAG Met het oog op de beperkte openstelling van de PTT- kantoren op Koninginnedag, ver dient het aanbeveling de telegram men aan H.M. de Koningin met ge lukwensen voor Haar verjaardag vroegtijdig liefst vóór of op 29 April aan te bieden. Deze. telegrammen worden dan verzameld en op de juiste tijd afgeleverd. Deventer meubelfabriek door brand verlamd DEVENTER. Donderdagmiddag is te Deventer een groot fabrieksge bouw met inhoud grotendeels, door brand verwoest. In het gebouw, staande aan de Tabakswal, was de meubelfabriek N.V. van de heer G Kamp gevestigd. Even na drie uur is op de tweede verdieping in een lakkcrij brand ontstaan op een tijd stip, dat daar tijdelijk geen perso neel aanwezig was, Het vuur greep snel om zich heen en vond direct voedsel in een kleine voorraad lak- materiaal. Al gauw sloegen de vlam. men, aangewakkerd door de felle wind, naar andere fahfiekslokalen over, ook naar een afdeling, waar de handelsonderneming „Ruba" haar magazijnen en voorraden van tech nische en huishoudelijke rubberarti kelen had opgeslageh. De snel met groot materiaal uitgerukte brand weer bestreed het vuur met enige stralen. Het vuur was na circa an derhalf uur bedwongen. Van voortzetting van het bedrijf zal voorlopig geen sprake kunnen zijn. Apeldoorn biedt eigen Midzomernachtsdroom APELDOORN. De touristen, die in de komende zomer Apeldoorn be zoeken, zullen daar „Apeldoorns Avondsprookje" kunnen zien, een openluchtspel, opgevoerd door 146 kinderen van 12 tot 14 jaar. onder regie van Carel Briels. Iets nieuws is, dat spelers noch toeschouwers aan een vaste plaats zijn gebonden. In een beweeglijk spel zullen kabouters, elfjes en zonnebloemen, grenadiers, matroosjes en anderen rond de vij ver van het gemeentelijke natuurre servaat Berg en Bos trekken, waar zich op een vijftal plateau's met een volkomen natuurlijk decor korte scènes zullen afspelen. Het ge heet zal niet langer dan een uur ur- ren. Eventuele baten zullen voor een groot deel ten goede komen aan de Stichting 1940'45. Het spel zal ge durende zes weken worden opge voerd. (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. Onder de profeten-figuren, die in de Nederlandse politieke geschiedenis van de laatste halve eeuw een rol hebben ge speeld, is Pieter Jelles Troelstra, advocaat, Fries dichter, journalist en staatsman, zeker niet de minste. In de rookzaal van de Tweede Kamer, die zovele jaren het terrein is geweest van zijn werkzaamheid, waren gisteren vrienden en vroegere tegenstanders bijeengekomen om getuige te zijn van de aanbieding van zijn borstbeeld, vervaardigd door Titus Leeser. Er waren ministers en staatssecretarissen, fractiegenoten uit de oude tijd als Ds. Melchers, oud-minister Dr. Van den Tempel, K. ter Laan, Jan Oudegeest, J. E. Stokvis en ook een schoondochter en klein zoon van Troelstra. Oud-minister, thans staatsraad J. W. Albarda bood het beeld aan met een redevoering, waarin hij de Kamer schetste als een milieu van scherpe tegenstellingen doch een leerschool van verdraagzaamheid. Hij herinnerde aan Troelstra's be zielende leiding in de strijd voor het algemeen kiesrecht, aan zijn ijveren voor de gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs. Hij was een der eersten, die pleit te voor bedrijfsdemocratie en func tionele decentralisatie. Namens de Kamer aanvaardde de voorzitter mr Kortenhorst het borstbeeld, daarbij Troelstra vergelijkende met Kuyper en Schaepman, die even als hij, opkwamen voor de ver drukte en vergeten minderheden. Het gemeenschappelijk merktexen van grote mannen noemde hij dat zij bewogen zijn geworden door een alles-overwinnende en allesverdra- gende liefde voor de medemens en in het bijzonder voor de zwakken, ontrechten en veriatenen. Tijdens zijn dramatisch bewogen zich. zelf offerend leven behoorde hij tot die uitzonderlijke groep van Neder landse staatslieden, die op een blij vende plaats in onze parlementaire geschiedenis aanspraak mogen ma ken. Terwijl niet-socialisten Troelstra vooral eren om zijn grote hart, zei mr Van der Goes van Naters, de fractieleider van de P.v.d.A., zien wij hem vooral als een synthetische figuur. Wij aanvaarden zijn erfenis en zetten de strijd tot verfijning en voltooiing van de democratie voort. Zijn pleidooi voor een verdubbelde en meer efficiënt werkende Kamer is nog heden ten dage actueel. Troelstra's strijd tegen de anti these. zijn uitstijgen boven het his torisch materialisme heeft de weg voor de P.v.d.A. gebaand. Ofschoon hij in de eerste wereldoorlog ge toond heeft, dat hij de nationale ge dachte kon stellen boven de onder linge geschillen, kon hij hard van zich afslaan. Ook dit harde vech terschap neemt de P.v.d.A. over, een vechterschap, dat toeslaat als er essentiële belangen in het ge ding zijn. Na de onthulling van Troelstra's borstbeeld. Van links naar rechts: de beeldhouwer Titus Leeser, mi- nister-president dr. Drees, de voor zitter van het comité ir. J. W. Al barda en de Tweede Kamer-voor zitter mr. L. G. Kortenhorst. vangen. Een grote slag zal dit niet voor onze boterexport betekenen, daar de verwachtingen omtrent deze export deze zomer toch al niet hoog warcrl. De Belgische boterproductie zal in Mei namelijk zodanig zijn, dat de binnenlandse behoeften geheel gedekt worden. Nederland heeft weliswaar preferentie bij het leve ren van boter aan Belgie, maar als er niet geïmporteerd behoeft te worden, heeft deze preferentie vanzelfsprekend geen waarde. Het gevoig zal zijn, dat de Belgische consument nu de duurdere binnen landse boter zal moeten kopen. De prijs van onze boter ligt lager dan de Belgische. Door een heffing, die de Belgen reeds op onze boter leg den, lagen de consumentprijzen ongeveer op hetzelfde niveau. Daar het te verwachten was, dat de Bel gische prijzen, ten gevolge van de grote productie sterk zouden dalen1 en de Belgen waarschijnlijk even redig de heffing zouden verhogen, lagen de kansen voor onze boter- oxDort reeds slecht. Dat de Belgen echter tot een dergelijke drastische maatregel zouden overgaan, had men niet verwacht. Tegen de herfst, of misschien nog eerder, wanneer de eigen productie weer minder wordt, zal men in België vermoedelijk weer Nederlandse bo ter nodig hebben. Dan kan ook de boter, die nu door de Nederlandse regering in koelhuizen wordt opge slagen. weer aan de markt komen. Verdachte ontkent een politieke rol te hebben gespeeld (Van een onzer verslaggevers) De 53-jarige ir. C. J. Huygen versscheen gisteren voor de Bijzon dere Strafkamer te Utrecht. Des tijds heeft de Utrechtse kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam deze voormalige secreta ris-generaal van de N.S.B. en lei der van het Hoofdkwartier tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld (de eis was 15 jaar geweest). De Bijzondere Raad van Cassatie wees de zaak terug. De officier las de lange tenlaste legging voor, waarin ir. Huygen op verschillende wijzen van on trouw aan de Nederlandse zaak wordt beschuldigd. Hij heeft door zijn werkzaamheden de Duitse oor logseconomie versterkt, het on dergronds verzet bestreden, aan gespoord tot deelneming aan de Landwacht en redevoeringen tegen de geallieerde instanties gehouden Een van de eerste vragen van de president, prof. mr. Scholten. was of verdachte toegaf de N.S.B. in stand te helpen houden. Vcrd.: Ja. door mijn werk is dat natuurlijk gebeurd. Pres.: U hebt ook leiding gege ven? Verd.: Daar zou ik een vraagte ken achter willen zetten Mussert wilde mij wellicht politiek inscha kelen, maar mijn administratieve en organisatorische taak nam mij spoedig geheel in beslag. Pres.: Laat ik het dan zo zeg gen. uw wérk vormde een essen tieel deel van het bestaan van de N.S.B.? Vcrd.: Als u het zo stelt, hebt u gelijk. Nadat verdachte nog eens had uiteengezet dat hij in 1933 tot de N.S.B. is toegetreden en dat dit een gevolg was van zijn opvattin- Adverlentip il.M Louis Bouwmeester: tot aan het eind van zijn dagen een en al vitaliteit Een foto uit 1914. In een pau ze tijdens de filmopnamen voor Koning Oedipus, naar het be kende drama van Sophocles, ontvangt de acteur bezoek van z\jn dochter Wiesje. V Russen verlaten voor 21-ste maal orgaan van de VN LAKE SUCCESS Jakob Malik, de Russische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, heeft Donder dag de vergadering van de Ontwa peningscommissie der Verenigde Na ties verlaten uit protest tegen de aanwezigheid van de Chinese natio nalistische gedelegeerde. Dit is de '21ste maal, dat de Rus sische delegatie om deze reden een orgaan van de Verenigde Naties verlaat. De procedure ging op de manier, die thans gebruikelijk geworden is. Malik stelde voor de Chinese gede legeerde uit te bannen. Bij de stem ming bleef hij in de minderheid en daarop verklaarde hij, dat hij de vergadering van de commissie niet langer kon bijwonen en dat zijn re gering geen beslissingen zou erken nen, die in zijn afwezigheid zou wor den genomen. Het Russische voorstel werd ge steund door India en Zuid-Slavie. Engeland, Noorwegen, Egypte en Ecuador onthielden zich van stem ming en de V.SCuba, China en Frankrijk stemden tegen. Malik ver klaarde. dat de stem van de Chinese afgevaardigde niet telde en dat de Russische motie als aangenomen diende te worden beschouwd. BERGEN OP ZOOM Tegen 1 September van dit jaar kan de vestiging van een tweejarige school voor a.s. scheepswerktuigkundigen in.de gemeente Bergen op Zoom wq-rden tegemoet gezien. Het is vandaag pre cies een kwart eeuw geleden, dat Louis Bouwmeester aan het toneel ont viel. Als Neêrlands grootste acteur" ging hij de geschiedenis in, de jongere generatie niets anders latend dan wat foto's, pro gramma's en geest driftige ooggetuige verslagen van oude ren. Bouwmeester was een der weinige ac teurs die van zijn ouders aan het to neel móest, ofschoon hij zelf liever naar zee had gewild. Zijn op 12-jarige leeftijd geforceerd debuut, als knechtje in „De oude Korporaal" ein digde met een schop onder zijn zitvlak en de door de acteur Huizers afgegeven verklaring „Je leert het nooit." Pas in 1861 slaag de Bouwmeester als acteur, door bij Boas en Judels, de toeval lig vrijgekomen rol van Rafaël in „Mar meren beelden" met zóveel talent te spe len, dat zijn naam in één avond was ge maakt. Tot zijn beroemde creaties behoorden Richard III, Koning Oedipus, Voerman Henschel, de fa brieksbaas, Lodewijk XI, Coriola- nus, De Vrek, en vooral Shylock, de rol die hij op 6 September 1922, als tachtig-jarige, nog met enorm succes heeft gespeeld. Louis Bouwmeester was een zeer hard werkend toneelspeler. De tekst van de schrijver betekende voor hem niet meer dan materiaal, voor zijn creatie. In het belang van de effecten die hij wilde bereiken, nam hij de vrijmoedigste verande ringen in het stuk voor zijn reke ning. Aan die effecten besteedde hij veel zorg. De lugubere klank van de stem, waarmee hij, als ko ning Oedipus, zijn „wee mij wee mij...." riep achter de cou lissen, eer hij met uitgestoken ogen opkwam, bereikte hij bijvoorbeeld door te spreken tegen een plaat blik. Tot het einde van zijn dagen bleef hij de vitaliteit zelve. Zijn naam is vandaag nog een begrip. En men moet groot zijn geweest, om dit te hebben verworven. gen omtrent nationale denkbeel den, zoals die bij hem postvatten na het gebeurde met „De Zeven Provincieën, ging de president ver schillende punten van de dagvaar ding na betreffende de grenzen van het werkterrein van ir. Huy gen. In zijn antwoorden trachtte ver dachte telkens duidelijk te maken, dat hii zelfstandig geen enkel po litieke rol heeft gespeeld. Admini strateur was hij. Hij schreef blie ven. Maar als het b v. om richtlij nen van districtsleiders ging. dan kreeg hij de formules woordelijk van Musserts politieke afdeling. Ja. verdachte van huis uit Katholiek gaf toe de brief te hebben getekend, waarin de pogin gen om met het Episcopaat con tact te zoeken, niet in overeen stemming met een goede ontwik keling van de N.S.B. worden ge noemd. Het punt Landwacht leverde een uitval op van de officier. De ver dachte wenste staande te houden, dat de Landwacht werkelijk niet de bedoeling had het verzet te bestrij den. Officier: Niemand twijfelde aan de aard van de Landwacht Ze de den niet anders dan het verzet be strijden en tegen Joden optreden. Uw eigen adjudant ging erop uit om in Maartensdijk joden op te pakken! Verd.' Achteraf heb ik dat ge hoord. en ik ben er verschrikkelijk van geschrokken. Huygen heeft opgewekt tot deel neming aan ce strijd aan het Oost front. Maar dat hij daardoor de be langen van Duitsland zou hebben behartigd, wilde hij ontkennen. Hij had de verdediging aan het Oostfront gezien als een verdedi ging van de Nederlandse grenzen. Overigens had hij na 1943 niet meer in een Duitse overwinning geloofd, en ook niet meer op ge hoopt. Hij hoopte op een compro mis. Huygen moest toegeven, dat hij bij het ontslag van prof. Goede- waagen Mussert heeft geadviseerd in een politieke affaire. Zijn verde- i iliging, dat hij zich nooit op politiek terrein bewoog, is hier niet vol te I houden In de middagzitting was als eerste getuige gehoord de ex-plaatsvervan gend leider van de N.S.B. C. van Geelkerken. Hij verduidelijkte nog eens, dat de verregaande samen werking met de Duitsers, zoals ook Huygen die voorstond, ten doel had om Nederland een zo goed mogelijke plaats in het nieuwe Europa te re serveren. Andere getuigen kwamen zeggen dat Huygen geen leider van het Hoofdkwartier der N.S.B. kon worden genoemd. Er waren vele af delingen. Huygen zorgde voor de coördinatie en was de verbindings schakel met het bureau van Mussert. De ex-N S.B.-er Jan de Haas kwam zeggen, dat Mussert bepaalde mensen had aan wier oordeel hij hechtte, en anderen naar wie hij met een half oor luisterde: Huygen hoor de bij de laatste groep. Daarna werd de zaak geschorst tot Donderdag 4 Mei. Dan zal nog een getuige worden gehoord, waarna re quisitoir en pleidooi volgen. Nieuw wetsontwerp toeslag pensioenen op komst (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG Het wetsontwerp tot verhoging van de pensioenen met een toeslag betrekking hebbend op een kleine groep oud-gepension- neerden waarvan de behandeling is geschorst na amendementen door het Tweede Kamerlid Van Sleen is door de Kamer als een volkomen ontoereikende uitwerking beschouwd van de eerder aangenomen motie- Van Sleen ter verbetering van de toeslag op de pensioenen. Over de amendementen van de heer Van Sleen. welke een geheel nieuwe schaal bevatten voor de re geling van de toeslag, heeft de Ka mer een verslag uitgebracht, waarin de regering werd verzocht om haar standpunt tegenover deze voorstel len nader te bepalen. Dc regering heeft dit niet gedaan en op vragen, welke door Kamer leden bij verschillende gelegenheden werden gesteld omtrent het tijdstip, waarop deze nu al jaren hangende kwestie eindelijk haar beslag zal kunnen krijgen, werd geen definitief antwoord gegeven. Thans heeft minister Teulings op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Becrnink (CH) hierom trent geantwoord, dat aan de Ko ningin machtiging is gevraagd om aan de Raad van State een nieuw wetsontwerp voor te leggen. Indien het advies van dit college is binnen gekomen zal het nieuwe wetsont werp zo spoedig mogelijk worden in gediend met gelijktijdige intrekking van het oude. De minister beloofde alles te zullen doen opdat nog voor het zomerreces de Tweede Kamer het nieuwe wetsontwerp kan be handelen. Advertentie (LM.) Wie na tafel prompt brandend maag zuur naar de keel stijgt en de geringste hap eten „verkeerd valt" kan van de ene dag op de andere van dat nare verschijnsel verlost worden. Simpelweg altijd een paar Rennics bij de hand houden. Daarmee wordt bin nen een paar minuten de hevigste aan val van zuurbranden op de maag ge blust. Daar is geen langdurige kuur voor nodig met in onzekerheid afwach ten wat het resultaat zal zijn. want Ren- nies geven die heerlijke verlichting binnen enkele minuten, van geval tot geval. Voor wie moeilijk medicijnen slikken: Rennies zijn nog lekker ookl Gewoon laten smelten op de tong. Geen glazen water, geen nare nasmaak- al léén die zuurbrandende pijn gaat weg. zó maar. 'n Uniek middel, die Rennies. die eigenlijk ieder mens bij de hand moet houden, altijd en overal. Nieuwe berechting van economische delicten (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG Economische delic ten worden op het ogenblik behan deld voor de economische tuchtrech ters. doch de Tweede Kamer heeft gisteren een wetsontwerp aangeno men. waardoor de beoordeling van economische delicten in handen komt van de gewone strafrechter. Om met minister Wijers te spreken: deze wet brengt eenheid, overzich telijkheid en duidelijkheid in de economische rechtspleging. De Kamerleden, die zich ongerust hadden getoond over het toekomstig lot van het thans bij de tuchtrecht spraak op dit terrein betrokken per soneel, kregen te horen, dat zij, die geschikt zijn voor een plaats in de rechterlijke macht, zoveel mogelijk daarbij geholpen zullen worden, met dien verstande, dat sommigen, die wel de bekwaamheid bezitten, de ge schiktheid kunnen missen. Te zijner tijd, vertelde de minister, zal de coördinatie van de opspo ringsdiensten onder het oog kunnen worden gezien. Het wetsontwerp laat daartoe ruimte.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3