DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Ontbinding van 't parlement en nieuwe verkiezingen in België Panamees schip bij Ameland op een mijn gelopen Jnie-gedachte moet door daden worden gesteund Huis Doorn van ex-keizer wordt museum Urn uit Indonesië in het Nationaal Monument Socialisten en Liberalen zullen in stembusstrijd samenwerken Minahassa los van Makassar I DUITSLAND Door de staat in beheer aan gemeente overgedragen f Moderne Icarus stelt publiek teleur 'ijn Belangrijke schade in machine kamer en aan de schroefas r - Bevoorrecht 10e Jaargang, no. 101 Maandag 1 Mei 1950 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. oi 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. GASTON EYSKENS, de leider van het demissionaire Belgi sche kabinet, dat thans weer de regeringszaken voor korte tijd zal behartigenf totdat de Belgische kiezers op 4 Juni a.s. hun wil hebben kenbaar ge maakt en mogelijk beter dan thans een oplossing voor België's politieke moeilijkhe den kan worden gevonden. J DJAKARTA. l)e Minahassa raad leeft besloten de Minahassa los te ken van de Negara Oost Indonesië :n haar tot deelgebied van de Rcpu- ilik Indonesia verklaard. Het „Front tas3tuan" te Menado heeft een reso- utie aangenomen tot liquidatie van e staat Oost Indonesië. In verband net de ernstige situatie is een mili- air bestuur ingesteld over de Daerah linahassa onder leiding van majoor umual. De troepen van het KNIL jjn in hun verblijven geconsigneerd, ïe politie is gemilitariseerd onder eiding van de APRIS, het leger van e Verenigde Staten van Indonesië. BRUSSEL. Prins-Regent Karei heeff Zaterdagmiddag, na het bestuderen van rap porten van Paul van Zeeland, aan Gaston Eyskens verzocht zijn ontslagaanvrage in te trekken en maatregelen te nemen voor de onmiddellijke ontbinding van het parlement. Eyskens heeft deze opdracht aanvaard en de ontbinding van de Belgische wetgevende ka mers is inmiddels een feit geworden. Op 4 Juni zullen nieuwe verkiezingen worden ge houden en op 20 Juni zal een andere regering zich voorstellen aan de gekozen volksver tegenwoordigers in het Huis van Afgevaar digden en de Senaat. Zo heeft dus, na een regeringscrisis van meer dan zes weken, Treinen zullen twee minuten stilstaan UTRECHT. In verband met Êe Nationale Herdenking op Don- ierdag 4 Mei hebben de Neder- andsche Spoorwegen bepaald, dat ip deze dag, in overeenstemming net de twee minuten algehele tilte, ook alle treinen en rangeer- lelen van 20.0020.02 uur op het ehele net op dit tijdstip zullen tilstaan. Exploitatie door stichting Euwen historie ontmoet men in dit huis. Alle bezittingen die er nog zijn van Frederik de Grote, vindt men hier bijeen, oa de vermaarde ver zameling van honderden tabaks dozen schilderijen tapijten, meubi lair Het waarvolste uit het bezit der Hohenzollern, herinneringen aan tal van generaties van vorsten, is in 1919 met dertig verhuiswagens uit Duitsland naar Doorn overgebracht. Wat in Duitsland achterbleef bestaat iiOllQilillltlIHlllKlllCilltinilüiUIIIIJCilllOUlUDDiO;»'!) Directeur van Djakarta-Lloyd komt orders in Nederland plaatsen SCHJLFHOL. „Het Is myn voornemen om tenminste 90 van de •chepen voor myn maatschappy In Nederland te laten bouwen. De Unle- edachte heeft geen zin. wanneer zfj niet door daden wordt gesteund." Jdus verklaarde de heer Darwls Djamln, president-directeur van de ortgeleden opgerichte Indonesische scheepvaartmaatsehappy „Dja karta-Lloyd" die per vliegtuig van Indonesië naar Nederland is gereisd, I Da zijn aankomst op Schiphol. Het doel van zijn bezoek is de aankoop en de bouw van de nieuwe maatschappy te regelen. De heer Djamin verklaarde, dat het zeker niet in de bedoeling ligt dat de „Djakarta-Lloyd" de Konink lijke Paketvaartmaatschappü gaat beconcurreren of op andere wijze dwars zitten. 'Teaere Indonesiër weet van welk eminent belang de K.P.M. voor ons land is en wjj zou den het niet zonder haar kunnen stellen", zeide hij. De K.P.M. en de Djakarta-Lloyd zullen in nauwe" samenwerking het interinsulair verkeer ter hand ne. men. Welk gedeelte de een en welk gedeelte de ander daarvan voor zijn rekening moet nemen, zal de rege. ring bepalen. In hoeverre de ge ruchten juist zyn, dat de regering der R.I.S. 51 van de aandelen van de K.P.M. tot zich wil trekken kon de heer Djamin niet zeggen. „Ik ben geen regeringsman", verklaarde hij. „Dat zijn zaken die buiten mg omgaan Nadrukkelijk deelde hij mee géén besprekingen met de K.P.M.-dirèctie te zullen voeren. Ook vertelde hij. dat de Djakarta- Lloyd beschouwd moet worden als een zuiver particuliere maatschappij wier aandeelhouders particuliere In donesiërs zijn. Veto-politiek OP de agenda van de conferentie der Westelijke Grote Drie, die ilgende week gehouden wordt, :emt de Duitse kwestie een be- ingrijke plaats in. Daartoe is ook He aanleiding. Toen de Westduitse gering onder het Bezettingssta- ut werd ingesteld, hoopte men, ,Jt de Duitse regering en de oge Commissarissen genoeg pun- van overeenstemming zouden pden, om een geleidelijke ophef- hg der geallieerde controle moge- ik te maken. In het begin werd Adenauer in ;ote mate de vrije hand gelaten. hij maakte hiervan slecht ge- huk. Dit leidde tot waarschuwin gen van de Hoge Commissarissen, je geallieerden hebben hun veto gesproken over de door het par ament van Bonn goedgekeurde jetten tot verlaging van de inkom- jenbelasting en tot regeling van de jlsitie van het overheidspersoneel, er de belastingwet schijnt men -- nu tot een accoord n gekomen te zijn, het I maar het incident öeklicht I is kenmerkend J voor de gespannen situatie Het blijft In feit, dat het voor de drie Wes- f'jke bezetters gemakkelijker is 1 over negatieve st.'ippen dan er positieve maatregelen in utsland lot overeenstemming te toen. De geallieerden zijn nu wel •Jwongen verder te gaan met hun btJek en dit moet er op de duur 'leiden, dat zij hun goedkeuring "louden aan elke Duitse wet, die 't ra overeenstemming met hun rnsen is. jpn ideale oplossing van het pro- is waarschijnlijk niet moge- daar de Duitse politieke leiders I K^^rult. zu^en blijven leggen op J. beperkingen en niet op de vrij- ffd, waaronder zij werken. Maar l'eder geval zou het goed zijn, in- de Grote Drie thans eens tot peenstemming zouden komen hun fundamentele, gemeen- aPpelijke belangen in West- iiit en Duitsers een dui- p beeld zouden geven, van geen zij Wel en hetgeen zij niet tonen doen. (Van onze speciale verslaggever) DOORN. Het gebeurt een mens niet elke dag, d3t hij sherry drinkt uit een fyn geslepen, goudomrand glas van Frederik de Grote en in een stoel zit, waarin eens Maria Antonette baar (naar verluidt) welgevormde lede maten heeft uitgestrekt. Dat voorrecht is ons te beurt gevallen op Huis Doorn, de laatste verblijfplaats van de Duitse ex-keizcr. De commissaris der koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, was er onze beminnelijke gastheer Hij vertelde dat de meeste dezer voorrechten, mits gaders de toegang tot Huis Doorn, thans tegen betaling van entree voor ieder beschikbaar worden gesteld. Het landgoed met de hele inboedel wordt in een stichting ondergebracht, die het als museum gaat exploiteren. niet meer. Het is tijdens de laatste oorlog in het puin ondergegaan. De bezittingen op Huis Doorn zijn na de tweede wereldoorlog als vijandelijk bezit overgegaan naar de Nederland se staat. Men zegt, dat de ex-kroon prins in Duitsland met geleend meu bilair zit. Geen Nederlander, die er om treurt. De staat heeft Huis Doorn met in- moedel en park nu in beheer aan de gemeente Doorn overgedragen. De heer M. A. Reinalda wordt voorzit ter van de Raad van Toezicht op de in het leven te roepen stichting. De burgemeester van Doorn, de heer J. H. E. Baron van Nagell, wordt voor zitter van het dagelijks bestuur, waarin verder o.a. dr Th. Lunsingh Scheurleer voor het Rijksmuseum zitting heeft. Tot een „uitverkoop" van Huis Doorn is het dus niet gekomen. Dit historisch monument blijft voor het nageslacht bewaard. De heer Reinal da zei, dat hij de regering daar zeer erkentelijk voor was. Maar de stich ting zal zich zelf moeten bedruipen. Men verwacht echter niet alleen vele bezoekers uit het eigen land. maar tevens talloze buitenlandse touristen. Daarbij is ook de zeldzaam fraaie kasteeltuin een grote attractie. Jhr. W H. de Beaufort zette uiteen hoe deze opnieuw voor de teerste gewas sen in orde is gebracht. Zadel en lorgnet Met burgemeester Baron v. Nagell, die jarenlang tot de geregelde bezoekers van de ex-keizer heeft behoord, zyn wij nog eens door de vele vertrekken gelopen, waarin overal de histori sche kostbaarheden staan opgetast. De burgemeester weet overal de bij zonderheden van te vertellen. De studeerkamer van de ex-keizer is nog geheel in de oorspronkelijke staat gebleven. De oude Wilhelm zat hier tussen talloze boeken en hon derden portretten. Wij zijn achter zijn schrijftafel gaan zitten, op het harde lederen zadel. ..Als ik werk zit ik altijd op een zadel", zei de ex-kei zer, „zo blijft mijn rug recht". Voor ons op tafel lag de keizerlijke lorg net. Door het huis strompelt nog een enkele oud-gediende van de keizer, gewond in de eerste wereldoorlog. En in het kleine gebouwtje buiten in de kasteeltuin, in het mausoleum, ligt de keizer zelfs, gebalsemd, te midden van rood fluweel «Maar hier zal het publiek niet worden toegela ten. Frankrijk maakt geen atoombom PAKIJS. De Franse minister president Bidault heeft In een toe spraak te Montbrisson verklaard, dat Frankrijk niet van plan Is een atoombom te vervaardigen. „Alle soorten bewapening moeten onder controle worden gesteld, niet alleen de atoombom", zo zelde Bidault ver der. niiiiuiU!iiOMüifDRL'UiTifiaiiTtii!iLi»n!jL£to!DrTdiaaDiELnoi[riirrif)-iii Voorjaarsweer §3 Weersverwachting geldig van jg g Maandagochtend tot Maandag- g ig avond: Op enkele plaatsen och- g 1 tendmist. die echter vlug op- p g trekt. Overigens droog en over g g het algemeen zonnig weer met H nog iets hogere middagtempera- §j g turen. Zwakke tot matige wind g g uit zuidelijke richtingen. 9 Mei zun op 5.10, onder 20.05: 'M maan op 21.11. onder 4.53 v.tn. waaraan niet minder dan vier kabinetsforma teurs een einde hebben pogen te maken, de demissionaire regeringen, die in feite nog niet was afgetreden omdat haar ontslag nog niet was goedgekeurd, het roer opnieuw in han den genomen. Een felle verkiezingsstrijd staat voor de deur, waarhij de koningskwestie op nieuw de inzet zal vormen. Socialisten en Li beralen zullen daarbij nauw samenwerken en in de provincies kartels vormen, opdat van geen der beide partijen stemmen verloren gaan. Zij hopen op deze wijze zowel in de Kamer als in de Senaat een meerderheid te kunnen behalen. De katholieke C.V.P. heeft andere verwachtingen omtrent de uitslag van de stembusstrijd en hoopt, dat op 4 Juni het Belgische kiezerscorps de uitslag van de Volksraadpleging zal bevestigen. Men rekent er in de ze kring vast op, minstens 57 der stemmen op zich te verenigen. In dat geval zou koning Leopold naar België terugkeren als de vorst van één partij en van een homogeen ka tholieke regering, waarvan hijzelf zich steeds een tegenstander heeft betoond en ook de leidende katho lieke politici afkerig zijn. Men spe culeert er echter in het katholieke kamp op, dat de overwinning van de CVP-zo verpletterend zal zijn, dat zij de Vlaamse liberalen tot naden ken zal stemmen en deze zich dan alsnog bereid zullen verklaren aan de te vormen regering mee te werken. In ieder geval hebben de drie partijen thans hun vrijheid van han delen geheel hernomen. Het proto col. dat werd opgesteld naar aan leiding van de radioboodschap van dc vorst zal in de toekomst geen ba sis voor onderhandelingen meer zijn. Het is de derde maal binnen een jaar, dat de Belgen blijk moeten ge ven van hun sympathie of antipathie voor koning Leopold. Op 26 Juni 1949 werden algemene verkiezingen gehouden, die in hoofdzaak de ko ningskwestie tot inzet hadden en op 12 Maart j.L werd het referendum gehouden. Over de nieuwe verkie zingen is geen der partijen enthou siast Niemand kan nauwkeurig de uitslag er van voorspellen en de partijkassen zijn uitgeput na de grootscheepse campagnes voor de Volksraadpleging. Bovendien wordt de oplossing van België's politieke vraagstukken wederom met twee maanden vertraagd. PARIJS. In een voorstad van Saigon in Indo-China zijn duizend strohutten door brand vernield. Vijfduizend Indochinezen zijn hier door dgkloos geworden. De brand weer had te kampen met gebrek aan water en kon niets tegen de vuurzee uitrichten. In 1953 geen stroom- beperking meer AMSTERDAM. In 1953 lullen stroombeperkingen tijdens de win termaanden en tijdens de piekuren in Nederland tot het verleden be horen. Aldus heeft prof dr ir H. Gelissen verklaard op een interna tionale bijeenkomst van deskundi gen op het gebied van de energie voorziening te Keulen, waar hij een voordracht heeft gehouden over de Nederlandse energiebronnen. Hij zeide daarin o.a. ook. dat men voornemens is de capaciteit van de Nederlandse openbare centrales met een mlllioen kilowatt uit te breiden. In totaal zal voor de uit breiding der electrische centrales en de uitbreiding der neveninstal laties een bedrag van 800 millioen gulden zijn vereist. Prins Bernhard heden naar Amerika AMSTERDAM. Prins Bern hard zal hedenavond met het KLM. ïynvliegtuig naar de Verenigde Sta ten vertrekken, om op 6 Mei in Phi ladelphia de „Holland-Fair" te ope nen. De prins arriveert op 3 -Mei in New York en zal daar aanwezig zgn bij een ontvangst van de gehele Ne derlandse kolonie, In de morgen van 5 Mei vliegt de prins naar Philadelphia, waar hij ontvangen zal worden door de bur gemeester en andere autoriteiten. In de morgen van 6 Mei volgt de opening van de „Holland-Fair". ZKH gaat daarna naar Washington, waar hij zal verblijven als gast van de Nederlandse ambassadeur. «mltiSt -VAi PARIJS. r- Tijdens 'n internationale lucht vaartbijeenkomst zou de parachutist Leo Valen tin, wereldrecordhouder vrije sprong, Zondag boven een Parijse lucht haven uif een vliegtuig springen om dan met behulp van de vleugels die u op deze foto ziet afgebeeld als een mo derne Icarus door het luchtruim te zweven. Er bestond voor zijn demonstratie ongeloof lijk veel belangstelling en in de nabijheid van het vliegveld zag men niet minder dan 20.000 auto's geparkeerd staan. Maar toen de ruim 400.000 toeschouwers op het vastgestelde uur de halzen rekten en naar de hemel tuurden kon den zij niets van Valen tin ontdekken en toen zij een klein uur op zijn verrichtingen had den gewacht kregen zij het onaangename ge voel bij de neus te zijn genomen. Toen werd officieel medegedeeld, dat de parachutist per ongeluk de sprong op een kilometer afstand van de wachtende me nigte gewaagd had en bovendien door de wind nog 7 kilometer was af gedreven. De teleur stelling was groot en het publiek stak die niet onder stoelen of banken. Sommigen twijfelden zelfs aan de juistheid van het be richt, dat echter volko men juist was. Door de grote drukte en de vele auto's nam de aftocht van het veld geruime tijd in beslag, waardoor de stemming er niet op verbeterde. Hij die dit alles op zijn geweten had, maakte eerder cct* val. dan dat van „vlie gen" kon worden ge sproken, hetgeen hij overigens gemeen had met de legendarische Icarus. Het verschil was, dat Valentin be halve zijn vleugels ook nog over een parachute beschikte, waardoor hij tenslotte behouden landde. Treffende plechtigheid in Nieuw Kerk en Darnplantsoen te Amsterdam AMSTERDAM. Een urn met aarde, verzameld op de 22 prevelden in Indonesië is Zaterdagmiddag op plechtige wyze bygezet in het voor lopig Nationaal Monument te Amsterdam. De byzetting geschiedde na een eemoudlge, indrukwekkende bUeenkomst in de Nieuwe Kerk, waarby aanwezig waren H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard, vele leden van het kabinet, de Hoge Commissaris van de Verenigde Staten van Indonesië in Nederland, mr, Moh. Roem, de twee gewezen Hoge Ver tegenwoordigers van de Kroon in Indonesië, dr. L. J. M. Bcel en de heer A. H. J. Lovink, alsmede talryke leden van het Corps Diplomatique en vele burgerlijke en militaire autoriteiten. Minister GÖtzen noemde de 22 kassar, Menado, Ambon, Timor Ku- velden, waarvan een handvol aarde naar Nederland is gebracht: Medan, Padang, Palembang en Muntok; Mandor en Ketapang in Pontianak; Bandjermasin, Tarakan, Balik Pa pan; Antjol, Tjililitan en Menteng Pulu in Djakarta; Tillemaplein en Kalibanteng in Semarang; Ban doeng, Tjimahi en Soerabaja, Ma- Het moment, waarop H. M. de Koningin een krans legt na de bijzetting van de urn met aarde Amsterdam. van de ere-begraafplaatsen in Indonesië in het voorlopige Na tionale Monument op de Dam te TERSCHELLING. Het Panamese m.s. „Canopus" is Zondagmiddag omstreeks drie uur ongeveer zeven mul ten noorden van de noordpunt van Ameland op een mijn gelopen. Het schip zond een radioboodschap uit, die te IJmuiden werd opgevangen, waarin het om „onmiddeliyke hulp" ver zocht. Dc reddingboot „Brandarls" en de sleepboten „Holland" en „Oceaan" van de rederü Doeksen zijn daarop dadelijk ter assistentie uitgevaren. Ook de reddingboot „Twente" uit Oostmahorn koos zee, evenals dc Duitse reddingboot „Danzig", die uit Cuxbaven vertrok. Nadat de „Brandaris" radiocontact met de „Canopus" had gemaakt bleek, dat er geen gewonden aan boord waren en dat de bemanning er in slaagde bet 10.000 ton metende schip drijvende te houden. Er stond op dat moment drie voet water in dc machinekamer. bleven de reddingboten in de nabij heid toen de verbinding tussen de „Canopus" en de „Holland" tot stand werd gebracht Daarna keerden zij naar hun havens terug. De sleepboot „Oceaan" bleef in de buurt en bracht tegen het middernachtelijk uur even eens een verbinding met de „Cano pus" tot stand. Het ongeluk gebeurde buiten de vaarroute in een mijnenveld. De ont ploffing richtte belangrijke schade aan in de machinekamer en aan de schroefas. Door een lek stroomde het water de machinekamer en de stook ruimte binnen. In de loop van de avond bereikten de „Holland" en de „Oceaan", als mede de drie reddingbotén het onfor tuinlijke schip. De „Canopus" maakte toen nog steeds water, maar gevaar voor zinken werd niet aanwezig ge acht. Inmiddels was de Panamees tot zestien mijl ten oosten van Ameland afgedreven De sleepboot Holland sloot een con tract af cn nam het schip in de avonduren op sleeptouw om het naar Amsterdam te brengen. Het water in de machinekamer was toen gestegen tot vijf voet Voor alle zekerheid Sleepboot zinkt op Westerschelde TERNEUZEN. De sleepboot „Walvis" uit Terneuzen, eigendom van de „Union de remorquage et de sauvetage" te Antwerpen is door on bekende oorzaak op de Westerschel de vol water gelopen en gezonken. De bemanning van vier koppen kon worden gered. De „Walvis" was uit gevaren om 't Zuidslavische stoom schip „Podgora" binnen te slepen. De Antwerpse reders zijn naar Ter- neuzen vertrokken om een onder zoek in te stellen. pang en Hollandia. „Als ik deze namen uitspreek", aldus de minister, „zullen velen zich in hun herinnering terugroepen hoe deze velden daar liggen onder de tropenzon, tussen de sawah's, In de heuvels, tegen de bergen, langs de wegen van dat mooie land, dat ook onze liefde heeft en waar zo- velen, zowel burgers als krggslleden, zonder onderscheid van ras of land aard, vielen in de strijd tegen Japan voor vrede en recht." Na de bijeenkomst, die met zang en orgelspel werd opgeluisterd, be gaf men zich te voet over de Dam naar het Nationaal Monument, waar zich duizenden hadden verza meld. Terwijl beiaardier Vincent Valerius' „Waar dat men zich al keert of went" op het Paleiscarillon speelde, droegen vier vrouwen die in Japanse kampen hebben vertoefd en vier dragers der Militaire Willems. orde de urn, die door een marinier en een soldaat van het K.N.I.L. in de hiervoor bestemde nis werd ge tild. De koningin en de prins waren dc eersten die er een krans bij leg den. Hun voorbeeld werd door tallo zen gevolgd. Gedurende de plechtig heid werd een minuut stilte In acht genomen en was de vlag aan de mast in het Darnplantsoen halfstok gehesen. Aan het slot vond een défilé langs het monument plaats, waarbij minister-president dr. Drees en zijn echtgenote vooraan gingen. Gelukwensen voor de koningin SOESTDIJK. De gouverneur- generaal van Pakistan en dr Rad- jendra Prasad, president van de republiek India hebben koningin Juliana ter gelegenheid van haar verjaardag, mede namens hun volk, telegrafische gelukwensen gezonden. Nee tochIleus! De Aarde is een planeet, en de ondeugende Mars en Ve nus zijn ook al vertegenwoor digd bij het kleine groepje rus- stige bolletjes die men planeten noemt. Laat er'nu een kleintje bij gevonden zijn, Evita, door het observatorium La Plata ont dekt en naar mevrouw Peron vernoemd. Die filmgrovelingen van Hol- lywood kunnen het toch zo sjiek zeggen. Bijv.: „Wij bren gen u de knal-lachfilm Goedko per per Dozijn, hoofdrol Jeanne Crain, die in Juli reeds haar derde baby verwacht". De diefstallen-en-handel met papegaaien in de Congo is zo onrustbarend toegenomen, dat men zich ongerust ging maken. Oorzaak heel eenvoudig. Pape gaaien schijnen voortreffelijke diamantsmokkelaars te zijn. Hier eten zij ze op en ginds ge ven zij ze weer vrij en onderde- hand leiden zij iedereen af met onschuldig geklets. p EN GROOT FEESTLIJK GE- VOEL kwam vanmorgen over ons. Wat zijn wij In Nederland be voorrecht. Want al mogen we treu ren om allerlei onnodige en onnutte scheidingen en splitsingen in ons volk. de verdraagzaamheid is ons een erfgoed geworden en wij bezit ten een eenheid, die men elders vergeefs zoekt. Deze eerste Mei. ingezet met ech te Koninginnedagzon. is tevens de feestdag voor socialistisch Neder land en ons radioprogramma van vandaag is alleen reeds het bewijs hoezeer deze twee. tot voor kort tegenstrijdige feestelijkheden, tege lijk gevierd kunnen worden. Want hoezeer komend uit een gans an dere bron. socialistisch Nederland kan zijn feest vieren cn geen wel denkend mens zal er aanstoot aan nemen, noch het werkelijk in strijd achten met de Koninginnedag. Om dat het in ons land eigenlijk zo is, dat vrijwel allen, die heden rood dragen, met evenveel overtuiging en oprechtheid oranje kunnen op spelden. Over de communisten spre ken wij uiteraard niet. In Nederland is er eeen conflict tussen do nolitiek-vooruitstrcvonden en het Koningschap. Inteeendeel: als een man zou er ook in de socia listische gelederen geprotesteerd worden als men aan het Huis van Oranje zou komen, indien onze Ko ningin op zelfs maar enigszins be denkelijke wiize ter sprake zou ko men. En de al of niet wenselijkheid van de monarchistische staats vorm, is bij ons ten hoogste een onderwerp voor een theoretisch ge sprek Daarom hoort men er in de prnctijk ook niets van. Dit stemt tot grote dankbaarheid, want ondanks betreurenswaardige verschillen, scheidingen die er niet behoefden te zijn, bestaat op dit punt in Nederland een bijna absolute een heid. Op een dag als deze blijkt dat des te duidelijker en geeft het reden tot een groot feestelijk gevoel, temeer wanneer juist nu de berichten om de Belgische Koningskwestie aanleiding zijn om ons aan het voorbeeld onzer Zuiderburen zacht te spiegelen. Zeer zeker: ook daar is geen ver schil van mening ten aanzien van de monarchie als zodanig, het gaat slechts om de figuur van de Koning. Doch wie geloven wil, dat na maan denlange discussies en wrijvingen cn beledigingen. dc zaak beperkt b 1 ij f t tot het uitgangspunt, gelove dit. Het kan niet anders, dan dat het geharrewar om de Koning uitgroeit tot degradatie van het Koningschap. En de „tijdelijke" overdracht van 's Konings bevoegdheden op, zijn zoon. een tijdelijkheid die door de ene partij werd gezien als de over gang tot definitieve afstand, door de andere als een phase naar definitieve terugkeer, heeft België wederom en thans feller dan ooit, in de Konings kwestie gesmeten. Hoe de afloop ook zij (en Neder land is om velerlei redenen recht streeks en indirect belanghebbend bij de uitslag) wij prijzen ons geluk kig dat de Koningin der Nederlan den.. zou zij ooit het onderwerp ener stemming worden, het niet met 57 57 procent behoeft te doen. noch met een tweederde meerderheid, goed voor allerbelangrijkste zaken. Onze Koningin heeft honderd pro cent van alle Nederlanders, die Ne derland tot in lengte van dagen Ne derland willen doen zijn. Conservatief wil anti-Labourfront LONDEN De centrale raad van de Britse Conservatieve partij heeft een beroep gedaan op de Liberalen om zich met de Conservatieven te verenigen in een anti-socialistisch blok. Volgens de voorzitter van de Conservatieve partij, lord Woolton, zijn Conservatieven en Liberalen het in alle opzichten eens. De Liberale partijvoorzitter ontving zijn rede echter met weinig enthousiasme.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1