Hartelijke huldiging van de heer Joh. de Gans A. Pastoor ex poseert zijl fraaie foto's 2 Dr Van der Hoeveschool breidt gestadig haar werk uit Spontane viering Koninginnedag Kunstschilder als vakman A.T.E. speelde ook dit jaar het beste amateurtoneel Noteert u even Mei-optoclit ging niet door Ann en Bert Kamperman geven geslaagd eindbal Plechtige dienst in Geref. Kerk Stationsrestauratie viert een uitgebreid jubileum Maandag 1 Mei 193 Op ouderavond blijken de vorderingen van de leerlingen Onder grote belangstelling van de zijde der ouders werd Vrijdagavond de tweede Ouderavond in dit seizoen gehouden. Na opening door de voorzitter der Oudercommissie, de heer W. Prijt, gaf het hoofd der school, de heer J. P. de Ligny, een overzicht van de groei der school sinds de opening op 29 Juni 1949. Het aantal leerlingen is reeds met 25% gestegen en groeit nog dagelijks. Afscheid van onderwijzer de heer Hulst Was er bij d<* aanvang van het nieuwe schooljaar uitbreiding mét een leerkracht noodzakelijk, reeds nu valt te voorzien, dat er weer een onderwijzer bij zal moeten komen Het aantal leerlingen is reeds aanwezig. Alleen komt dan door de „inwoning" van een school voor g.l.o. de puzzle, hoe ruimte te vinden. Vervolgens gaf de heer De Ligny een uiteenzetting over de wijziging van de leerplichtwet met ingang van 1 Januari 1950 Met een paar practische voorbeel den lichtte hij dat nader toe. Nu was het woord aan de leer lingen. Allereerst traden enkele meisjes op met 'n gedramatiseerd gedichtje en een zeer vlot gespeeld samenspraakje onder leiding van hun onderwijzeres mej. van Dits- huizen. In de pauze werd door de meisjes van de huishoudklas thee rondgediend, waarna de rondgang door de school volledig om 't werk van de Teerlingen te bezichtigen. In elk lokaal was het werk van alle kinderen tentoongesteld, van de meisjes ook de handwerken en de grote jongens hadden hun producten van houtarbeid en hun tekeningen in het handenarbeid- lokaal uitgestald, waarbii ook het pitriehverk van de middelklas was gevoegd. Dit alles trok zeer de aandacht en oogstte zeer veel waardering. Het schoolfluitje (bekend signaal voor de kinderen) riep allen weer terug naar de gymnastiekzaal, waar de onderwijzer Hulst met zijn jongens een demonstratie gaf van een moderne gymnastiekles. Daadwerkelijk voorgegaan door hun meester toonden de jongens, dat ze wat aandurfden Kopje duikelen over zelfs vijf medeleer lingen is een hele prestatie' Hierna kwam de klas van de heer Bakker met een alleraardigst zangcpelle- tje. Alle uitvoerenden werden met een hartelijk applaus beloond. Aan het eind van de avond ge komen bracht het hoofd der school naar voren, dat getoond waren de vorderingen in het verstandelnk werk der leerlingen, daarnaast hun vaardigheid in handwerken en handenarbeid, hun voordracht kunst en hun lichamelijke opvoe ding, waarbij ook nog de weke lijkse douchedag op school komt, terwijl de karakteropvoeding in de loop van de avond wel naar voren kwam. Met een gepaste vrijheid toonden de kinderen toch ook te weten, hoe zich te gedragen. Een aardig beeld van hun totale opvoeding. Eén der ouders, zelf opvoeder van de jeugd (zij het dan oudere pupillen), bracht namens alle ouders warme dank aan het hoofd en personeel der school voor alles wat deze voor hun kinderen doen. Terwijl de kinderen, die had den meegewerkt, in de keuken op limonade werden getracteerd, werd afscheid genomen van de heer Hulst die per 1 Juni a.s. de school gaat verlaten i.v.b.m, zijn benoeming tot hoofd van een op te richten school in Hoorn. Het hoofd der school en de voorzitter vpn de Oudercommissie brachten hem hartelijk dank voor alles, wat hij hier voor de school en de kinde ren gedaan heeft. Hem vergezel len de beste wensen voor zijn per soon en zijn werk in zijn nieuwe standplaats. Benoeming Tot lid van de Commissie van Gecommitteerden bij de eindexa mens der Kweekscholen in groep 10 I handenarbeid) werd benoemd de heer J. P. de Ligny, hoofd der Dr. M. van der Hoeveschool te Amersfoort. Advertentie (l.M.) De stoere muzikanten van „Wils kracht" en Politieharmonie hebben de viering van Koninginnedag te Amersfoort vanmorgen ingeluid met een muzikale reveille. Zaterdagavond hadden tal van kinderen al veel bekijks getrokken door met de lampioen-optocht naar een paar prachtige prijzen te dingen. De uitslag van deze optocht is: 1. groep Hoksbergen; 2. Blankenheim- straat, 3. groep Jonkman. 4. groep Heere. 5. groep Zandbergen. Na de muzikale reveille van Maan dagmorgen, begonnen om half acht de klokken te beieren. Marius van der Werf besteeg daarna de toren om tot half negen carillonmuziek ten gehore te brengen. Toen dit ver stomde. begon op het terras van Amicitia een zeer geslaagde samen zang, waarvoor buitengewoon veel belangstelling bestond. De Amersfoortse Bond voor licha melijke opvoeding verzorgde tot half twaalf een uur van gymnastiek- demonstraties op de Hof op het plein van de school aan de Waal straat en op 't terrein van de speel tuinvereniging Leusderkwartier. Daaraan werkten mede leden van de vereniging Oranje. Wilhelmina, Olympia. Jonge Kracht. Sint Hu- bertus en Donar. Ook voor deze demonstraties be stond veel belangstelling. Voordat het middagfeest op het sportterrein aan de Leusderweg begon bespeelde Marius v. d. Werf nogmaals het ca rillon. ODS wint met stuk ..Duif en Doffer" tweede prijs Aan deze prijsuitreiking was ver der nog een twee-acter verbonden, nl. „Een reuze idee" van Willy Cor- sari. waarvoor de toneelvereniging de Keien haar medewerking ver- leende. Deze vereniging werd door diverse omstandigheden genood- i zaakt zich van deelneming aan de I toneelwedstrijd te onthouden hoe- j wel aanvankelijk met de thriller „De grote race" was ingeschreven. Vanzelfsprekend verkeerden alle I aanwezigen in grote spanning en werd er met ongeduld gewacht op de beslissingen die uit de bus zou- De voorjaarstentoonstelling van het A.K.G. is Zaterdagmiddag in het St. Pieter en Bloklandsgasthuis door dr. J. Nieweg geopend. Dr. Nieweg, zelf lid van de A.K.G zelf exposant op deze tentoonstel ling, heeft over het getoonde werk niet gesproken. Hij gaf er de voor keur aan iets te zeggen over het vak van de schilder. Churchill heeft het een prachtige liefhebberij genoemd, die hij iedereen kon aan raden. En dat is het ook. Maar als de liefhebberij ernst wordt, als men er een vak van gaat maken, £jen komen. De heer Van Greunsven, waarmee men zijn brood moet ver- dienén, komen de grote moeilijk heden. De moeilijkheden zijn voor al van financiële aard. De verdien sten zijn voor velen niet groot. Men heeft het risico, dat men zich niet zo ontwikkelt als men wel had gehoopt en bij ieder schilderij heeft men het risico, dat men niet slaagt zoals men het zich had voor gesteld. Voor dit vak is grote vol harding nodig. De dilettant, heeft men wel eens gezegd, houdt op waar het moeilijk wordt. De kun stenaar, de vakman, moet doorzet ten. Hij moet ook over een sterke studiediang beschikken en hij moet sterk zijn om de strijd met zich zelf, met het materiaal, met de te genslagen te kunnen volhouden Maar hij moet boven alles dat on zegbare hebben, dat men genade zou kunnen noemen, dat ondefi nieerbare. dat zijn schepping tot een kunstwerk maakt. Ondanks alle moeilijkheden, aldus dr. Nie weg, scheppen wij, schilders, vreugde in onze arbeid. En wij zijn er ons sterk van bewust, dat onze arbeid in dienst staat van de ge meenschap. Wat wij van u vragen, van de burgerij, aldus besloot hij zijn openingswoord, is op zijn minst uw belangstelling. Toneelwedstrijden brengen 't spel op een hoger plan De N.AT.U. toneelwedstrijd voor het seizoen 19491950 behoort weer tot het verleden en Zaterdagavond waren de leden van de deelnemende verenigingen in het speeltuingebouw aan de Zonneblocmstraat bijeen om de uitslag te vernemen bU monde van de jury, bestaande uit de heren Chr. Grocneveldt, P. J. Hermans en Mevr A. M. Barky Wolf. KONINGINNEDAG EN NAT. FEESTDAG GRAND: 4 Voorstellingen: 2.00, 4.15, 6.45. 9 uur. CITY: 130. 4.00, 6.30, 9.00 uur. REMBRANDT: 2.00, 4.15, 6.45, 9.00 uur. GRAND THEATRE: „Het Meisje van de Veenhoeve", 18 jaar. Zon dag 24.156.45 en 9 uur: Ov. da gen 2.306.45 en 9 uur; Donderdag avond" geen voorstellingen. i.j.. CITY THEATER: „Onder het asphalt i zodat bij de aanvang van een stuk van Npw Vnrk" 14 jaar. Zondag: reeds volle aandacht en concentratie voorzitter van de wedstrijdcommis sie. bracht dank aan de Amersfoort se Gemeenschap die een beker als eerste prijs ter beschikking stelde Een speciaal welkomstwoord richtte spr tot de leden van de jury. het be stuur der Amersf. Gemeenschap en de NATU besturen van Utrecht en Amersfoort. De heer Van Greunsven hoopt dat een volgende maal de fou ten die thans nog aan de organisatie kleefden ondervangen zullen wor den en sprak er zijn verheugenis over uit dat zowel wedstrijdcommis sie, jury en NATU bestuur in vol komen harmonie hebben samenge werkt. Spr. was er verzekerd van dat de toneelwedstrijden er veel toe bijdroegen om het amaterutoneel op een steeds hoger plan te brengen doch waarschuwde de deelnemers voor onderlinge jalouzie. „We die nen te komen tot een zo groot mo gelijke saamhorigheid, hulp en of fervaardigheid terwijl de verenigin gen elkander wederzijds wanneer dat mogelijk is dienen bij te springen" aldus spr. EEN PLUIM Alvorens de heer Hermans namens de jury de uitslag bekend maakte sprak hij er zijn erkentelijkheid over uit dat de besturen van de vereni gingen de jury-leden op zo'n pretti ge wijze hebben ontvangen en kreeg de heer v. Greunsven een bijzondere pluim voor zijn volkomen objectivi teit en neutrale houding. Spr. advi seerde de heer v. Greunsven vooral in ere te houden. Het bijwonen van de uitvoeringen werd een onver deeld genoegen genoemd temeer daar het spel over het algemeen be langrijk vooruit was gegaan in ver houding tot voorgaande jaren. De hoop werd uitgesproken dat het NATU-bestuur met deze wedstrij den zou doorgaan. Ingaande op enkele spelonderde- len m het algemeen werd door de jury geadviseerd meer aandacht te besteden aan het zgn. ..afkloppen' van New York 1 39—46 30 en 9 uur; Ov. dagen: 2.306.30 en 9 uur. Donderdag avond: geen voorstellingen. REMBRANDT THEATER: Van Vrij dag t.m. Maandag: Deel II van de tweeweekse seriefilm: „Geheime dienst in donker Afrika". 14 jaar Vooraf: „El Dorado", 14 jaar. Van Dinsdag tm. Donderdag: „Vorstelijke Emigranten", 14 jaai. Zondag: 24.156.45 en 9 uur. Vrijdag en Zaterdag: 2 306.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30 en 8 u. (Donderdagavond: geen voorstel ling). OPENBARE LEESZAAL. - Uitle ning voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag- eD Vrijdagavond van 7—9 uur. Uitle ning voor kinderen: Woensdaf en Zaterdagmiddag vaD 2.304.30 uur Leeszaal dag van 1012.30 en 25 u bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur R.K. OPENBARE LEESZAAL. - Wijersstraat 2, geopend van 101 uur en 2.306.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur Uitlening van 11—12 30 uur EXPOSITIE: Academie voor beel dende Kunsten (Utrechtsestr. 53) Foto's van A. Pastoor, van 29/4 10/5. Dagelijks geopend van 105 en 7—9 uur. tussen publiek en tonelisten bestaat. Verder diende er harder gesproken te worden. Goede aandacht was be steed aan dictie doch men waar schuwde voor overdrijving. Verder is gebleken dat de heren- en oudere damesrollen beter vertolkt werden dan de jongere damesrollen. 'T RESULTAAT Tenslotte gaf de heer Hermans een kort overzicht van de werkwijze der jury. Er diende vastgehouden te worden aan een bepaald schema waarbij max. 100 pnt konden wor den toegekend bij elk stuk. De be- Hoofdagent W. van Gent kwart eeuw bij de politie Vandaag is hoofd-agent W. van Gent een kwart eeuw bij de poli tie. De politie-harmonie, die toch al bijeen was voor de ochtendre- veille. marcheerde door naar de woning van de jubilaris aan de Pauwstraat. De heer Van Gent stelde deze aubade zeer od prijs, evenals de belangstelling van zijn collega's. O.m. was hoofdcommis saris Goorhuis aanwezig om de jubilaris geluk te wensen. oordeling geschiedde met inacht- name van de volgende onderdelen: stukkeuze, rolkennis en tempo, alge mene indruk, regie, uitspraak en dictie en uiterlijke verzorging. Het was jammer dat er geen cijfer kon worden gegeven voor het gemiddel de waarbij het individuele spel kon worden beoordeeld. De jury kwam tot het volgende resultaat: le prijs ATE met 81 pun ten ('t proces Mary Dugan). 2e prijs een kleinere beker. ODS met 77 pnt. (Duif en Doffer). 3e prijs de Eem- spelers met 67 pnt. („Er kwam een man). 4e prijs en 5e prijs (medailles) Ons Toneel en T. en O. resp. met „Mensen in pension" en „Bocng Toni" met 65 pnt. ieder. Op de zesde plaats kwam de R K. Toneelver. „Euripides" met „Geef mij Uw hand" en zevende werd „Ons Belang" met „Patsy" resp. 62 en 56 punten. De jury was verder vol lof over de wijze waarop de heren Leo en Harry Grootkop het gri- mewerk verzorgd hebben. Dit olijkt wel uit het feit dat bij de nadere belichting der stukken die volgde slechts eenmaal iets ten nadele van de grime gezegd diende te worden. Voor de Gebr. Grootkop zal dit in alle opzich ten voldoening schenken. Zowel door regisseurs, door de heer Van Greunsven. door de voor zitter van het NATU bestuur wer den tot slot nog dankwoorden ge sproken en ontving de jury. voor haar belangeloze werk dat spontaan door hen verricht is een drietal boeken terwijl mevr. Barky Wolf verrast werd met 'n doos bonbons en de heren leden Groeneveld en Her mens met sigaretten. Uit het feit dat door diverse sprekers voor het vol gend seizoen wederom een beroep werd gedaan op deze jury-leden blijkt wel, dat zij op volkomen be vredigende wijze zich van hun moei lijke taak hebben gekweten. Na afloop van de twee-acter werd het „NATU familie-feest" nog enke le uren voortgezet en waagden de vele amateur-artisten zich op de dansvloer. Muzikale medewerking werd hierbij verleend door het dans- orkest „The Garden Players". DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1263. Wanneer de twee verkenners zijn bijgeko men. brengen Ross en Rob hen naar de grot, waar de meeste bewo ners van het „Rijk van de Witte Mammouth" wonen De een heeft een ernstige hoofdwond en de andei heeft zyn pols verstuikt. Ross onder vraagt belde mannen. Eerst willen ze niet veel los laten, maar wanneer ze merken, dat hij weet wie hun commandant is. worden ze spraakza mer. Ja. „Slim Scarlet" heeft hen hier heen ge bracht. Met welk doel? Hij wilde mineralen ver- zamelen, geheimzinnige mineralen, die een grote i de oude man. die hem destijds tot gids heeft waarde zouden bezitten „En heb jullie die din- gebracht, blijkbaar iets wil zeggen. Snel zet gen gevonden?", vraagt Ross. Vóór de mannen Ross zijn antenne op. evenals Rob. „Het is met kunnen antwoorden, waarschuwt Rob hem, dat ons afgelopen", horen zij de man zeggen; levensbron van het Rijk van de Witte Mts mouth heeft opgehouden te bestaan". De Algemeen procuratiehouder van de N.V. Levensverzekeringmaat schappij „Ons Belang" (LeVob) de heer Joh. de Gans ondervond Zater dagmorgen en middag zeer veel be langstelling bij zijn 25-jarig jubi leum aan bovengenoemde maat schappij. Des morgen vond er in de com- missarissenzaal van de LeVob een huldiging plaats van het personeel waarbij de jubilaris in eerste instan tie werd toegesproken door de di recteur de heer E. H. J. C. Wijk, mede namens de mede-directeur, de heer J A. Uding Jr. De heer Wijk liet in zijn speech vooral uitkomen de meest opvallende eigenschappen van de heer De Gans. nl. naast zijn nimmer versagende arbeidslust een groot gevoel van rechtvaardigheid en oprechte plichtsbetrachting. Spr. bood een fraaie boekenkast aan ter wijl mevr. De Gans verrast werd met een bouquet bloemen. De binnendienst bleef natuurlijk niet achter en bij monde van collega de heer A. Budding werd de jubila ris namens het personeel een pols horloge als jubileumgift aangebo den en ontving mevr. de Gans we derom bloemen. De buitendienst, het corps inspecteurs, was vertegen woordigd door de Hoofdinspecteur Baron G. J. van Hceckeren tot Over- laer. die. na een van humor getui gende toespraak, met enige boeken en voor mevr. De Gans een bouquet bloemen voor de dag kwam. Een vriend en collega, die als pro curatiehouder van de spaarbank N.V. Onderlinge Voorzorg van 1894 al die jaren in hetzelfde kantoor met de heer de Gans heeft gewerkt, is de heer J. Slettenhaar. Spr. vertolkte zijn gevoelens ten opzichte van de jubilaris en overhandigde daarna 'n boekwerk. Een andere collega, de heer A. Huisman, meende in dicht vorm de heer De Gans te moeten huldigen. Enkele trekken en herin neringen uit het kantoorleven kwa men in zijn gedicht tot uiting. Nadat de jubilaris, mede namens zijn echtgenote, de diverse sprekers had beantwoord was het eerste ge deelte van de huldiging ten einde. Des middags waren er zeer velen die ten huize van de heer De Gans hem kwamen gelukwensen Vele bloemstukken sierden de woning van de fam. De Gans. Onder dc. bezoekers merkten we o.a. op: Burgemeester en mevrouw Molendijk, wethouder C. van Zwol. de gemeente-secretaris de heer J. Haars, Kolonel b.d. Wie- linga namens de Anti-Revolution- naire fractie in de gemeenteraad, de heren Ten Brink en J. Slgttenhaar als afgevaardigden van de Chr. Be sturenbond. namens de Gerefor meerde Kerk dr Ridderbos, ds Zijl stra en ouderling Bennink en na mens de A R. kiesvereniging in Amersfoort de heer Van Lonkhuy- zen. Verder nog vele persoonlijke vrienden en. relaties uit het maat schappelijk en kerkelijk leven. Dat de heer De Gans allerwege sympathie mocht ondervinden is niet verwonderlijk want jarenlang heeft hij zijn vele goede hoedanigheden met grote kracht ten toon gespreid zowel op kerkelijk als op maat schappelijk gebied, in sociaal- als in politiek opzicht. Prijzencommissie opgeheven Daar het door de vele opheffin gen van prijsvaststellingen in de meeste gevallen voor de prijzen commissie onmogelijk was gewor den de door het publiek ingediende klachten met succes te behandelen en zodoende het werkterrein van de commissie zeer sterk was inge krompen. hebben burgemeester cn wethouders besloten deze commis sie op te heffen. Het is dus met in gang van heden niet meer mogelijk klachten over prijzen van roerende zaken in le dienen. Mocht men klachten hebben of inlichtingen wensen over de te be rekenen huren, dan kan men zich wenden tot het prijzenbureau voor onroerende zaken, Achter Davids- hof 2. Een enthousiaste schare Mei-vier- ders verzamelde zich hedenmorgen om zeven uur in de tuin van het Volksgebouw. Van daaruit zou de gebruikelijke optocht vertrekken1 de zogenaamde reveille. Tot een optocht is het echter niet gekomen. Er was blijkbaar tussen de plaatselijke over heid en het Mei-comité een misver stand. Te elfder ure kwam namelijk de mededeling af. dat het houden van een optocht met vlaggen, vaan dels en muziek niet kon worden toe gestaan. Over deze beslissing werd in de kring van Mei-vierders uiter aard druk gediscussieerd. Landdag Vrijz. Hervormden Op Zondag 18 Juni zal in het openluchttheater „Birkhoven" een landdag gehouden worden van de Vrijz. Herv. groepen en de N.P.B - afdelingen in de Provincie Utrecht. In de morgen kunnen de bezoe kers een van de drie kerkdiensten bezoeken welke gehouden worden in de Gasthuiskerk; in de grote zaal van het Gebouw v d. Vrijz Herv.. Zuidsingel en de Openb. Lagere School Oude Soesterweg. waar zul len voorgaan Ds Burger, uit Utrecht en de beide plaatselijke predikan ten Ds. C. J. van Roijen en Ds M. C. van Wijhe. Des middags zal Prof. Dr. C. J. Bleeker als spreker op treden. De V.C.J.C. heeft voorts het spel „Judas" van Hubert Gignoux in studie nemen. Het dansseizoen werd doer Ann en Bert Kamperman besloten rru-l een eindsoirée. waaraan tevens verbon den waren selectie-wedstrijden voor de leerlingen. De „Academie de Danse", waar het festijn werd ge houden. bleek haast te klein om de vele danslustigen te bergen Ooi; aan belangstelling van de zijde der ouders van Kampermans jongste pu pillen heeft het niet ontbroken. Teder ouder was benieuwd hoe „zijn" spruit het eraf zou brengen en in vele gevallen hadden de ouders meer last van zenuwen dan de jeugdige dansers, die onverstoorbaar de moei lijkste passen van een tango of En gelse wals uitvoerden. In het begin van de avond werd het wedstrijd-programma afgewerkt. Naar de aard van hun prestaties wa ren dc leerlingen ingedeeld in drie groepen, resp. blauw, rood en groen. Het ging er nu maar om het ver eiste aantal punten voor een bepaal de groep te halen, daar immers „pro motie" of „degradatie" op het spel stond. De ..blauwen" moesten hun bekwaamheid tonen in Quick-step, Engelse wals, Veleta en Kruispolka, terwijl de groep „rood" Quick-step. Engelse wals en tango moesten dan sen. De topklasse („groen") kreeg hierbij als extra opgave de slowfox aan toegevoegd. Er werd in series gedanst en het aantal deelnemers was zo groot, dat het enige uren duurde vóórdat alle paren de jury hun kunnen hadden gedemonstreerd. Ongetwijfeld heb ben de toeschouwers het meest ge noten van de prestaties van Kamper mans kinderklas Het jonge goedje, keurig in „avondkleding", gaf blijk de moderne dansen goed onder de knie te hebben. Gratie en charme brachten de drie „groene" paren, die fel „strijd" leverden om de zo be geerde wisselbekcr Hierbij bleek tot welk een hoog peil Kamperman zijn leerlingen had opgevoerd. De wisselbeker, die door de heer Kamperman werd ui'^ eikf, kwam voor dit jaar zeer terci it toe aan de heer Vastenburg en mej. de Ruiter, die tesamen 69'punt behaalden. Op de tweede plaats kwamen dc heer H. Dirksen en mej. Peters met 66% punt, terwijl de heer M. Ramselaar en mej. E. Gouw met 64 punten op de derde plaats beslag legden. Hun voldoende behaalden voorts 36 blau we en 37 rode paren. Na afloop van de wedstrijden be gon het eigenlijke bal, waarbij Jan van Loo en zijn mannen met pittige muziek al direct de gewenste stem- i ming brachten. Van de diverse at- i tracties noemen we het verdienste- i lijke tap-nummer door twee dames j uitgevoerd met medewerking van de I negenjarige Chris van Beek. die la- l ter nog een solonummers „weggaf", waarmee hij stormen applaus oogst te. Zo eindigde op geslaagde wijze het dansseizoen voor de leerlingen van Ann en Bert Kamperman. Het „Comité Bijzondere Dienste: belegde gisteravond een samenkon ter gelegenheid van de verjaart van Hare Majesteit de Koningin het kerkgebouw aan de Lieve Vrea westraat. Hoewel Dr. Ridderbos, predikt der Geref Kerk deze bijeenkoc- leidde, droeg de avend niet het rakter van een gewone kerkdiei daar ook de predikatie vervang? was en wel door een rede van X H. Bijleveld uit Amsterdam, terwj een klein mannenkoo- onder leids van Gerrit v. d Burg en de viok Boris Lensky uit Amsterdam me: werking verleenden. Nadat de dienst op gebruikeli.t wijze aanvang had gevonden rt Votum. Schriftlezing. Gemeen! zang en Gebed, kreeg het woo Mr. Bijleveld, wiens rede de I droeg van „Koninklijk Geklai Naar aanleiding van enkele bijbe teksten (Numeri 23 1621. Psak 42 7—9 en 12; Psalm 103 13-: schetste spreker de betekenis i het koningschap in het algem? cn in het bijzonder die voor het derlandse Volk van het Oranjehui hoeders der eenheid van het voS handhavers van de rechten ona vrijheden der burgers. Hij schel' hoe in het gehele verloop onzer schiedems. zo nauw verbonden die van het Oranjehuis. Gods h; steeds duidelijk is te herkennen rede. die met grote aandacht w aangehoord, muntte uit door i nobele vorm, m overeenstemms met aard en wezen der plechtigh? Een klein mannenkoor zong kele Oud-Nederlandse liedere „Wilt heden nu tredenen „O, He die daar des Hemels tente spreuk later bracht het ten gehore: „He keere van ons af uit" uit Valei Gedenkklank, benevens „Gelijk ae witte zwanen" De zang van kleine koor gaf een wel bijzon: cachet aan de avond, de keus liederen was juist, de eenvoud ae voordracht, de geringe om\ï van het koor, pasten geheel in kader. Het was jammer, dat stemmen soms iets los van cltai raakten. Voor 't instrumentale gedeelte ze de verder de violist Boris Lensky, geleid op het orgel door Jaap v Burg. Het was juist gezien slechts vrij algemeen bekende oolmuziek ten gehore te brengen zou men van mening kunnen n schillen omtrent de vraag, of juist deze nummers het meest a ten bij de herdenking. Gegrt werd: Légende van Wienawsky! Sérénade van Joseph Haydn. Le ky heeft een prachtige streek bespeelt een instrument, waarr de klank in dit kerkgebouw wel zijn recht kwam. Heel dik* sloot de begeleiding van Jaap v. Burg zich opvallend goed aan Jl ditation de Thais" zal het pul' om zijn melodieusheid wel het n hebben gewaardeerd. De Gave: van David Popper, hoewel scltf op zichzelf, konden wij in i' sfeer niet te zeer waarderea avond werd besloten met de san zang van couplet 1 en 6 van Wilhelmus. Na de zegenbede gingen de kei gangers hooggestemd huiswaf het comité heeft een uitsteker bijeenkomst weten te organised MOSKOU De Indonesia delegatie onder leiding van die over het aanknopen van dip matieke betrekkingen met de \Vjet-Unie gaat onderhandelen, Moskou aangekomen. Exploitant en acht kellners kwart eeuw op Amersfoorts station (Van een onzer verslaggevers) Vijf-en-twintig jaar geleden stapte uit de trein, die van Rotterdam kwam, een energieke jongeman op het perron van het station Amers foort. Die jongeman was J. Sier Jr., die meteen daarna zijn werk als exploitant van de stationsrestauratie begon. Zondagmorgen door de dienst was het op een ander tijdstip niet mogelijk zetelden de heer Sier en zijn familie-leden achter een groene tafel en te midden van vele bloemen om de gelukwensen, die bij zo'n zakenjubileum horen, in ont vangst te nemen. Maar behalve de heer Sier wa ren er nog acht andere jubilaris sen. namelijk kellners. die ook 25 jaar in de restauratie werkzaam waren. Men vierde dus wel een groot jubileum! De belangstelling was bijzonder groot, en, hoewel er niet veel gesproken werd, vonden toch zeer velen de gelegenheid om de jubilarissen te feliciteren. Er was een feestcommissie, die alles tot in de puntjes geregeld had. De eerste spreker was de heer A. van Zon, gérant van de restauratie. Hij prees het werk van de heer Siei en bood hem namens 't personeel een Friese klok en een album aan. „U hebt vandaag een groot voor recht te genieten", zei de heer Van Zon, „dat U met uw familie dit jubileum moogt vieren. En met u de acht leden van het personeel. U hebt de namen Sier en Amers foort aan elkander gesmeed, al is het niet altijd zo gemakkelijk ge gaan." De heer Van Zon sprak over de moeilijkheden tijdens de mobilisatie en de bezetting en over de tijd van spoorwegstaking. „Ook in die tijd was u een persoonlijk heid, die niet los van zijn perso neel stond". De heer Van Zon was vooral dankbaar voor de prettige omgang en jovialiteit van de heer Sier. De jubilerende exploitant, die daarna het woord nam, herinnerde er aan, hoe hij een kwart eeuw geleden in Amersfoort kwam en er de mensen ontmoette, die nu ook jubileren. „Een ding hadden we allemaal gemeen: we waren allen ongetrouwd. En als ik dan zo eens rondkijk en ik zie u hier zitten met uw familie dan is onze komst toch wel van grote bete kenis geweest!" De heer Sier sprak daarna over de goede har monie. waarin altijd gewerkt is De exploitant en acht kellners van de# Amersfoortse stations restauratie vierden Zondag een zilveren jubileum. Archifoto) en meende, dat het aantal jubi larissen dat wel bewees. Hij over handigde daarna aan al zijn jubi lerende personeelsleden de gouden medaille van de Horecaf met het daarbij behorende diploma voor zover ze dat al niet hadden en een enveloppe met inhoud. Die andere jubilarissen waren de he ren B. v. d. Horst, P H. Schotting, J. v. d- Heuvel. W. Arlar, J. IJzer man, J. Buurman, A. Loos en E. Koremans. Onderscheidingen werden ook uitgereikt aan enkele andere per soneelsleden, die in de oorlog hun tien-jarig jubileum hadden ge vierd, namelijk de heren A. Ba- rendregt, J. A. J. v. Doornik. A. E. v. Heijden, G. Lambrachts en E. van 't Wel. Ook mej. J. Staal, die twee weken geleden jubileer de, werd in de hulde betrokken. De „grote acht" kregen ver volgens van de heer Van Zon na mens het personeel ieder een en veloppe met inhoud, waarvoor de heer B. v. d. Horst dank zegde. Hij gaf tevens een overzicht van de afgelopen 25 jaren. Daarna spraken de voorzitters van de Ned. Bond vail Hotel-, Café- en Restaurant personeel, en van de Kath. Bond. de heren Van Hilst en Beisterveld. De heer Sier dankte vervolgens voor de geluk wensen, die hij in ontvangst had mogen nemen, ook namens zijn echtgenote. Daarna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Er is momenteel in de Academie voor Beeldende Kunst een merk waardige tentoonstelling. Merk waardig vooral omdat zij uniek is. Niet eerder is er een tentoonstelling gehouden waarin het werk van één amateur-fotograaf de wanden siert. In Amersfoort blijkt dat mogelijk te zijn want daar woont de bekende amateur-fotograaf. de heer A. Pastoor. Deze bescheiden mens, waarover wij al eens eerder schre ven. won keer op keer eerste prij zen zowel nationaal als internatio naal. Zaterdagmiddag is deze expositie door de heer W. J. A. Bartels, voor- zittter van de fotokring Eemland, waarvan ook de exposant lid is. bij een vrij talrijk publiek ingeleid. De heer Bartels schetste de heer Pastoor als een kunstzinnig mens, die altijd in zijn leven naar uitin gen van kunst heeft gestreefd. Hij probeerde dat eerst vocaal, doch in 1937 begon hij zijn krachten te ge ven aan de fotografie. Het is won derbaarlijk wat in betrekkelijk korte tijd en met eenvoudige mid delen is bereikt. Dc heer Bartels vertelde daar het een en ander over. Het werk van de heer Pastoor, is naar spr. inzicht, onder te ver delen in een paar groepen: stads gezichten. landsohappen (vooral sneeflwlandschappen met tere tin ten i en het stilleven. Vooral in het stilleven bereikte de heer Pastoor prachtige resultaten Aan dit alles is veel studie verbonden en de heer Pastoor richtte zich voor een deel naar de Zweed Winquist en de Fransman Sougez. In zijn werk ge bruikt hij veel de zogenaamde High Kv methode. Terwijl de heer Bartels sprak, was nog een deel van Pastoor's werk echter gordijnen verborgen. Met het wegschuiven daarvan verrichtte de heer Bartels symbolisch de opening. Geruime tijd bleven velen no{ de expositiezaal om het bijzos fraaie werk in ogenschouw te men. Postduivennieuws APV De Eendracht Wedvlucht van Venlo uit. afstar.d km. Duiven los 3.30 uur. in cor.c 306 duiven. Aankomst eerste dull) uur. Aankomst laatste duif 9.11.2' Speciaals no. 2. 4, 6. 7, 8. 9. 11 1 K P no 2. 4. 6. 7. W Polhout 1. 48; j. Vos 2. 9. U. J. Geurtsen 3. 65. J. Réyhe 4. 12. 3 J. Gouw 5. 50. 72; W. Florijn 6 Dijkhuizen 7. 13. 74, W. Berghufcf 37; G. Polhout 10. 35. 46; C. Ko* J. v. d Kooy 15. 61; Kaspers 1* W. Dijkhuizen 17; P. van Oven 30. 49; J. Wilkcns 20; Hilhorst Pod Brink 22.23; B. Riczebos 24. f Klewiet 25. 52. 56; G Pol 27. M J v. d. Hoek 28; F. van Putw H. Budding 31. 53. 62. 63. 68; Krtf brink 32; J ten Hoven 34. 73. H h3 man 36; Butselaar 38; J Peper J Geurts 42; A van Zanten 43. van Dijk 44, 67; Van Dam 45, W Steegermans 51. G. de Graaf 5"^ Greeven 69. G. Buijert 70, E 75. 76 Appelbloesem in de Betuwe TIEL. In de Betuwe staö appelbomen thans in volle k Vele perebomen hebben door regen van de afgelopen dage° korte bloeitijd gehad, maar h'.s daar kan men nog mooie botv met bloeiende perelaars aac- fen. De Meikersen staan er eens fraai bij, maar het blad gint zich al sterk te ontw'K^ en dat ontneemt de kijkli^ het uitzicht op de fraaie bloes*

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2