DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Ontroerende betuigingen van trouw en aanhankelijkheid Meiviering zelfs in verdeeld Berlijn rustig verlopen Vele duizenden defileren en leggen bloemen op bordes Prins Bernhard per KLM naar Amerika GROOTSE HULDIGING VAN DE KONINGIN „Het ziet er schitterend uit zegt de koningin Ook de Kamerontbinding zal België geen rust brengen [f Brussel ziet zich een waterballet ontgaan Mei met 2 branden begonnen te Amsterdam 10e Jaargang, no, 102 Dinsdag 2 Mei 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9Abonnements- Uitgave: N.V. De Nieuwe Pei'S Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 centHoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. (Van onze speciale verslaggever) SOESTDIJK. Op de eerste waarlijk zo merse dag van het jaar, onder een uitbundige zon, hebben vele duizenden Maandagmorgen onze koningin ter gelegenheid van haar ver jaardag hun hulde betuigd. Bij de schoolkin deren en de burgery van Baarn, Soest en Lage Vuurse, die langs het paleis zouden defileren, hebben zich grote stoeten gevoegd uit andere streken van het land, mensen, die met het De koninklijke familie sloeg, van het bordes van Soestdijk, in een stralend urenlange défilé ga> voorjaarszonnetje \ae. het BRUSSEL. Het Belgische katholieke blad „La Metropole" schrijft dat nu tot ontbinding der Kamers is besloten, iedere dubbelzinnigheid wordt uitgesloten. „Het kiezerscorps zal op 4 Juni uitmaken of België een koninkrijk blijft of dat het een ander grondwettelijk statuut zal kiezen en zich in een avontuur zal storten, waarvan de dynastie het gedurende 120 jaar heeft weerhouden." Het neutrale blad „La Lanterne" schrijft eraan te twijfelen of de resultaten der verkiezingen van 4 Juni beantwoorden aan die der Volksraadpleging. Tijdens de Volksraadpleging werd 57 procent der stemmen op de koning uitge bracht, tenvijl bij de verkiezingen van Juni 1949 -'e katholieke volks partij slechts 42 procent der stem men op zich wist te verenigen. „La Lanterne" is van oordeel dat de ko ningskwestie verder dan ooit van een oplossing verwijderd'Is. Er is te Brussel een nieuwe po litieke beweging opgericht die een „mars'' naar de Belgische hoofd stad wil organiseren om de on voorwaardelijke terugkeer van koning Leopold te eisen. Meer dan vier millioen exem- iiiJift'jiiriMönimiiin.üiiiniiimHjmaiinrjpuniL'Oiiniü^isi ENGELAND Niet zo vreemd J E uitslag van de laatst gehou- den algemene verkiezingen, die Labour met een kleine meerderheid veer aan de regering hebben ge nacht, leidt tot situaties, die op- lervlakkig beschouwd, moeilijk te legrypen zijn. In het Lagerhuis rachten de conservatieven, soms net, soms zonder steun van de libe- alen. Attlee en zijn ploeg een tentje te lichten. Maar wanneer iun dat dan net mislukt is, klinkt In de conservatieve en liberale bla- len een onmiskenbare toon van pluchting door over deze misluk ing Toch is dat niet zo onbegrij pelijk, als het wel schijnt. Natuur lik is de politieke toestand in iroot-Brittannie. van welke zijde ien deze ook bekijkt, weinig be ledigend. Maar het is absoluut on waarschijnlijk. dat nieuwe alge- ïene verkiezingen daarin ook maar mge verbetering zouden brengen, r is immers geen enkel bewijs van nige verschuiving in de openbare lening, waardoor een overtuigen- e overwinning van de ene of an- fe zijde gegarandeerd zou zijn. tegendeel is het geval. De de- dagen gehouden tussentijdse verkiezingen in Neepsend en Dum barton toonden geen enkele wijzi ging in de ver houdingen, zoals bij de algemene verkiezingen Dat is ongetwijfeld een ge- van het feit, dat een nieuwe strijdvraag zich nog niet ont- Jkkeld heeft. De kwestie van het- !en er moet gebeuren, wanneer de larshall-hulp in 1952 eindigt, zou 'ZP- 'tnjdvraag kunnen opleveren. aar op bet ogenblik interesseert de kiezers nog weinig. Een coa- tie. waarop Churchill gezinspeeld ffrit, biedt al evenmin een uitweg. coalitie heeft slechts nut. in- Pn de partijen een gemeenschap- l groot doel hebben, zoals bij ^orbeeld in oorlogstijd het geval Nu dit doel ontbreekt, zouden liu-k6 j3' van een coalitie de moei- ljjJKneden slechts van het parlement ■OnH kabinet verlegd worden. Paer deze omstandigheden is het ■gerkehjk niet zo vreemd, dat de eigenlijk blij is. wanneer ■gaoour door een kleine overwin- ■fin iln Staat wordt gesteld, de last I het regeren verder te dragen. U einig verandering j Weersverwachting geldig van ff umsdagavond tot Woensdag- s avond. Wisselend bewolkt met plaat- «■lijk enkele buien. Matige, iiangs de Waddenkust af en toe g I J'J. krachtige westelijke wind. g ja tuur VeranderinS in temPe- p Met zon op 5.08. onder 20.07; rtaïl op 22.49 onder 5.15. plaren van het eerste manifest der beweging zijn in Brussel en Vlaan deren in de brievenbussen gewor pen. In het manifest werd gezegd, dat de nieuwe politieke groep bekend zou staan als de Vlaams-royalis tische volksbeweging. .Burgers, zo werd gezegd, onze beweging zal binnenkort opwek ken tot een massale demonstratie en mars naar Brussel. Laat de 70 procent Vlaamse royalisten tot onze rangen toetreden. God be- scherme onze koning." Mc Arthur keert zich tegen het Japanse communisme TOKIO. In een rede gehouden ter gelegenheid van de derde ver jaardag van de Japanse grondwet heeft generaal McArthur, de geal lieerde opperbevelhebber in Japan, verklaard, dat men zich moet af vragen of de Japanse communisti sche partij nog mag worden be schouwd als een grondwettelijke er kende pplitieke beweging. Generaal McArthur zei dat deze partij de satelliet is geworden van een internationale roofmogendheid" die dreigt Japan in een nog grotere ramp te storten dan zijn nederlaag in de jongste oorlog is geworden. Het vraagstuk dat zich aan Japan opdringt, evenals aan andere lan den, is op welke wijze het anti sociale communisme belet moet worden het welzijn van het land in gevaar te brengen, zonder dat de persoonlijke vrijheid wordt beknot", aldus de generaal. De prinsesjes Beatrix en Irene be- toonderen een duif, die zij met tedere voorzichtigheid bev.rtelings in.handeu nerfien. Frinses Marijke ging alleen op een inspectietocht langs de talloze duivenmanden. Vliegtuig werpt sigaretten uit Wat staat ons koninklijk gezin toch dicht bij het volk! Hoe onge il dwongen huppelen de prinsesjes, II lachend en snaterend het bordes op en af en keuvelen ze met de foto 's, grafen en de dames c heren van het huldigingscomité! Ook de ko- - ningin zelf komt met de prins het bordes af om te kijken hoe de foto- grafen de kinderen in het gras op een plaatje zetten. Hier en daar maakt ze een praatje, schudt ze een hand, gaat ze even verloren in een groepje praten mensen. „Ik ga even mijn donkere bril halen," zegt ze - tenslotte. Want de zon begint al aardig te steken. Marijke uit gareel Dat gebeurt voor het défilé be gint. De Koninklijke familie is eerst op het bordes verschenen om een oorkonde van de Zaanse jeugd in ontvangst te nemen, die twintig motorrijders met machinegeronk komen brengen. De koningin draagt een okergele deux-pièces, de prins een grijs zomerpak met witte anjer •insesjes hebben fram es uuuoiuuc junvjci, aan. De kleine 'F Marijke heeft voor ajle plechtighe den om haar lieeh nog niet veel aandacht. Ze kan het niet lang op één plaats uithouden, ze kruipt en dribbelt wat heen en weet en moet herhaaldelijk door Beatrix „tot de orde" geroepen worden, die ten slotte een kussen voor haar aan zeult, waai'op het kleintje dan zo af en toe een poosje blijft zitten. Al- leraardigst is het om te zien hoe de blozende Beatrix haar jongste zusje bemoedert. Terwijl de vele duizenden buiten het hek staan te wachten verschijnt het verkenningsvliegtuig R 12 van de L.S.K. boven het paleis met de piloot W. Hateboer en de majoor waarnemer Wanrooy. De koningin en de prinsesjes wuiven naar de machine. Prins Bernhard kijkt met kennersblikken toe als het vliegtuig enige malen laag over het paleis i ronkt en driemaal zes pakjes aan V oranje linten op het grasveld laat vallen. „Keurig gemikt", zegt een van de prinsesjes. Het zijn pakjes OZO-sigaretten van de Stichting 1940'45, een herinnering aan de voedselpakketten uit de lucht van vijf jaar geleden. Drie dochtertjes van gevallenen uit Baarn en Soest, de 13-jarige Stans van Nooten, de 10-jarige Hannie van Heyningen en de 10-jarige Fieke Blankenstein De roman van de 1 Mei viering kan ditmaal zeer kort gehouden wor den. Te Brussel rekende men bij dc Place Rogier op demonstranten die uit elkaar gespoten moesten worden, maar er kwamen alleen kijkers die belangstelden in Spaanse ruiters en brandspuiten. Er werd wel wat geschreeuwd, maar dat was alles. De 2 gelederen gendarmen te voet, de honderd bereden gendarmen en het brandweerleger konden gemoe delijk inrukken. Men was langs elkaar heengegaan, had lange neuzen getrokken en enkele onvoegzame dingen geroepen dat was alles. AT 1 j i. li gen aparte applausjesMet iVlOSKOU ClOGt clllGS moeite kon men feiten verzame len. die op ernstige incidenten in het groot lek™-, O Moskou deed alles in het groot. In Berlijn ging het minder ge- troepen, een millioen bur- moedelijk toe. Oost-Berlijnse poli tiemannen werden in West-Berlijn gearresteerd; van de Potsdamer Platz daalde een hagel van stenen neer, op Oost-Berlijnse politieman nen, men schakelde loudspeakers uit, vliegtuigen deden een pam- flettenregen neerkomen, maar de gereedstaande hoofdmacht der ge allieerden bleef binnen net als de hoofdmacht der Russen. In West demonstreerden 600.000 marcheer- ders tegen het communisme en in Oost trachtte men dit te overtroe ven met een mars voor het com munisme Zelfs de Staatsopera- mensen daar moesten mee-lopen. Het oplaten van vrijheidsduiven had bekijks; toen de draaimolens gingen draaien werd het meer kermis dan betoging. Men plaagde elkaar. Op een bordkartonnen tank bij de Russen stond dat hij van Amerikaanse makelij was en on der Schumachers conterfeitsel stond, dat deze socialistenleider een oorlogsophitser was. Defilerende politiehonden kre- gers, veel vliegtuigen onder aan voering van Wassili Stalin trokken langs en over Stalin en 40 buiten landse vertegenwoordigers. Wilde redevoeringen en het gebruike lijke omhelzen van lieve kinders die bloemetjes kwamen brengen De applauskrachtmeter bij de tombe van Lenin alles speelde zich weer binnen en boven het Kreml af wees uit, dat de groengemutste grensbewakers het luidste applaus verwierven. Sjte- menko, de stafchef, sprak, hij ver telde niets nieuws in daverende gemeenplaatsen met veel onaan genaams voor de geallieerden. In Russisch-gezinde steden be toogde men voor Rusland en het Stalinisme: in alle andere voor de democratische waarden van het socialisme. mogen de pakjes oprapen en ze aan de koningin overhandigen. „Hoe heet je?", vraagt de koningin aan elk en de kinderen noemen vol trots hun namen. Studenten-estafette Maar daar zijn de Leidse studen ten al, die hun estafette-loop be ëindigd hebben, welke om halftwee in de nacht bij de startknal van een champagnefleskurk in hun Socië teit „Minerva" begon. In looppas komt de hele ploeg naar het bordes en de praeses collegii, de heer Heerma van Voss, biedt een oor konde aan. Het wordt etn druk ge sprek tussen het koninklijk paar en de studenten. Er zijn ook Njord- mensen bij en de koningin blijkt goed op de hoogte te zijn van de roeiwedstrijden. die spoedig gaan beginnen. Ook over andere zaken, mooie weer in auto's, in bussen en op de fiets naar Soestdijk zijn getrokken. Als allen voor bij zijn en het koninklijk gezin, na enige uren staan, wuiven en spreken met de deputaties, weer het palcis is binnen gegaan, ligt het bordes van onder tot boven bezaaid met witte en gele, rode en blauwe voorjaarsbloemen. Het is voor allen, die de huldiging meemaak ten, een onvergetelyke ochtend geweest. die het studentenleven raken, spreekt ze met grote belangstelling. Ze is haar Leidse studententijd blijkbaar nog niet vergeten. Kinderen en duiven Dan begint het défilé van de kin deren der Baarnse oranjeverenigin gen, die in een brede fleurige stoet met bloemen, vlaggen en wimpel tjes optrekken. Een imposant ge zicht! Voorop marcheert de Har monie uit Apeldoorn, die juist haar eeuwfeest vierde en op verzoek van Prinses Wilhelmina met deze eer volle taak is 'belast. De kinderen leggen bloemen op het bordes en planten hun rood-wit-blauwe vlag getjes in het grasveld, tot ze twee grote letters, J en B hebben ge vormd, met daarboven een kroon. Als alle vlaggetjes er staan, gaan de manden met postduiven open en jaagt een zwerm van enige duizen den grijze vogels over het gazon, over de onafzienbare menigte bui ten het hek en dan de blauwe lucht in. „Altijd weer een prachtig mo ment," zegt de koningin. Behalve de Baarnse kinderen zijn Koningin Juliana neemt afscheid op Schiphol SCHIPHOL. Do K.L.M -Con- stellation „Enschede" is omstreeks half tien onder commando van ge zagvoerder Van Rees naar Amerika vertrokken. Aan boord van het toe stel bevindt zich Z.K.H. Prins Bern hard der Nederlanden, die in Phi ladelphia de „Holland fair" zal ope nen. H M. Koningin Juliana was naar Schiphol gekomen om afscheid te nemen evenals de Amerikaanse am bassadeur Seldon Chapin, de leider van de ACA-delegatie in Nederland Clarence Hunter, de minister van Economische Zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink en de directeur van de K.L.M. de heer Von Ballu- seck. De prins is vergezeld van zijn pi loot majoor G. Sonderman. „Gaan we weer samen?" vroeg de prins aan gezagvoerder Van Rees, die hem in het restaurant begroette. Gezagvoerder Van Rees is overigens niet de enige die reeds verscheidene malen met de prins heeft gevlogen: steward Wolders mag gevoegelijk het praedicaat „hofsteward" dragen, want hij vloog reeds driemaal met de prins, enige malen met de Koningin, met koning Leopold en de Sjah van Perzië. Kort na half tien begaf de prins zich naar de „Enschede". Op het platform nam hij afscheid van H.M. de Koningin en bleef daarna nog enige tijd in de ingang staan om te zwaaien; daarna sloeg gezagvoerder Van Rees de motoren aan en taxiede naar de startbaan Nog even wachtte H M. de Konin gin tot het toestel zich van de baan had losgemaakt. Daarna begaf zij zich per auto terug naar Soestdijk. Prins Bernhard voor zijn vertrek in gesprek met Generaal MrH. J. Kruis, Chef van de Generale Staf. er ook enkele andere jeugdgroepen, o.a. de R.K. jeugdmarine Stella Ma- ris uit Utrecht, die een met bloe men versierde reddingboei brengt, en een autobus vol gebrekkige kin deren van de Methylschool van trein 8.28. Voor allen heeft het ko ninklijk gezin een vriendelijke lach, voor velen een handdruk. Onafzienbare stoeten Het défilé der volwassenen, dat volgt, heeft allen min of meer over vallen. Op zo'n geweldige deelne ming heeft niemand gerekend. Om twaalf uur moet het hek dicht en het ziet er lange tijd naar uit, dat velen buiten moeten blijven. De be stuurders der Oranjeverenigingen bijgestaan door politiedienaren, doen alles om de mensen tot spoed aan te manen en ze laten tenslotte dubbele rijen vormen, die langs kunnen trekken, waarmee bereikt wordt, dat klokslag twaalf uur de staart van de stoet het terrein heeft betreden. Ontroerende momenten doen zich voor aan de voet van het bordes. Mannen tillen hun kinde ren op om de koningin te kunnen zien en toewuiven, een oud moe dertje, dat heel moeilijk lopen kan, moet beslist zelf haar tuiltje narcis sen op de onderste trede van het bordes leggen en dan nog even stil staan om naar boven te wuiven en te lachen. De tranen lopen langs haar wangen. „Dank, hartelijk dank." zegt de koningin tenslotte, als de laatste mensen voorbij getrokken zijn en zij met haar gezin weer het bordes afdaalt om zich nog even te onder houden met de leden van het co mité. „Het is weer ontzettend aar dig geweest. En al die bloemen hier op het bordes! Het ziet er schitte rend uit". En er ligt een stralende lach op het gelaat van onze voi'stin. Trein grijpt auto: twee dóden BRUMMEN. Op de onbewaak te overweg bij de spoorwachters- woning van de heer Hendriks in Leuvenheim, aan de particuliere weg van „Huize den Bosch is Maandag de melkventer J. Reme- link met zijn auto, waarin zich ook een 17-jarige logé uit Den Haag be vond, door trein 308 van Zwolle naar Roosendaal om ongeveer 11.45 uur gegrepen. De auto werd 400 me ter meegesleurd en moest met grote, moeite onder het voorstel van da locomotief vandaan gehaald wor den. Dr J. C. van Goudoever be vond dat beide slachtoffers reeds dood waren. Op het moment dat het ongeluk gebeurde, stond er een werktrein voor, die juist het ver treksignaal gaf. Dc beide inzitten den hebben zich vermoedelijk op deze trein geconcentreerd, zodat zij trein 308 te laat hebben bemerkt. De verslagenheid in de omgeving is zeer groot. Telefoonaansluiting wordt f 19.-duurder (Eigen bericht) Bij Koninklijk Besluit zijn met in gang van 1 Mei dc kosten van eer ste aansluiting op het telefoonnet verhoogd van f 6,tot f 25,Dit KB is een wijziging van het Rijks- telefoonreglement 1929. Westerling levert wederom arrestaties op DJAKARTA. Naar Aneta van het bureau van de militaire gouver neur verneemt zijn de heren Den- ninghof Stelling en Mol van „Mul- tifüm" gearresteerd in verband met de Westerling-affaire. Berlijn, verdeelde stad, had natuur lijk twee Mei-betogingen, een van de communisten in Oost-Berlijn en een van de democratische arbeiders in West-Berlijn. Maar er was aan beide zijden politie genoeg op de been om gevaarlijke botsingen te voorkomen. Het bleef bij scheld partijen over en weer met en zonder gebruik van luidsprekers en, m een enkel geval, een gooien met stenen naar de Oostduitse Volkspoltie. Op onze foto ziet men deze politie, die veelal als 't funda ment van een communistisch Duits leger wordt beschouwd, in actie op de Potsdammer Platz. waar de grenzen der verschillende zones elkaar raken. AMSTERDAM. Maandagmiddag omstreeks kwart voor twaalf is op de tweede verdieping van het gebouw „Plancius" aan de Plantage Kerklaan te Amsterdam, door nog onbekende oorzaak brand ontstaan. In dit ge bouw zijn de garage, de werkplaat sen en het kantoor van de taximaat schappij „Atax" gevestigd. De voor zijde van de tweede étage wordt be woond door de garagechef. in een er achter gelegen grote lokaliteit stond emballagemateriaal, waarin auto's voor de RAI-tentoonstelling verpakt waren geweest, opgeslagen alsmede een auto en onderdelen. Kort na half twaalf was er nog iemand geweest, doch deze had niets bemerkt. Het personeel was aan het koffiedrinken, toen buren een sterke rookontwikke ling op het dak bemerkten en alarm sloegen. Met drie stralen, een over de lad der naar het dak. drie stralen van het bedrijf zelf en enige schuimblus- sers wist de brandweer, die met rook- en zuurstofmaskers moest wer ken, in korte tijd het vuur te locali- seren. Vast staat, dat het vuur heeft ge woed in de kratten en vandaar op de vliering is overgeslagen. Om kwart over drie Maandagmid dag rukte de Amsterdamse brand- Oslo voor Peking in de V.N. OSLO. De Noorse minister van buitenlandse zaken Halvard Lange, heeft te Oslo verklaard, dat Noor wegen bereid is zijn stem uit te brengen voor een vertegenwoordi ging van het communistische China in de Verenigde Naties en in andere internationale organisaties, „daar deze regering thans ongetwijfeld daadwerkelijk het gezag in China uitoefent". weer voor de tweede maal op 1 Mei uit, ditmaal voor een brand in een pand aan de Spuistraat, waarin ,,Ro- neo kantoormachines" is gevestigd. Door snel optreden der brandweer lieden kon het vuur beperkt blijven tot de zolderverdieping, die echter geheel uitbrandde. Dc derde en vier de verdieping liepen aanzienlijke waterschade op. De brand was ontstaan door het wegspringen van vonken uit een las apparaat in licht ontbrandbare stof fen, waaronder verfafval. Een der personeelsleden was namelijk bezig in zijn vrije tijd een karweitje op te knappen voor een collega. De brand greep vrij snel om zich heen. Er kon niet worden voorkomen, dat de acetyleencylinder, waarmede het las apparaat gevoed werd, ontplofte. Met 'n hoofdwonde is een vrouw naar een. ziekenhuis overgebracht. Nee toch.Heus! Japanner Ritsji Sakoema verliet 2 jaar geleden huis en haard, kreeg 1 jaar geleden keurige bcgrafenisdïenst, maar werd verleden week gearres teerd wegens diefstal van 22 ki mono's. „Flauw!", zei hij, „om dit een dood man aan te doen!" De Daily American te Rome Italiëvraagt voor direct le verbaar (zulke heren hebben al tijd zo'n dwaze haast) zestig le vende leeuwen geschikt om in een film op te treden, 's Avonds tussen 7 en 9 bij Mervyn Lcroy, directeur Cinecitta Studios. De (zeer wijze) gemeenteraad van New Delhi laat „alle standbeelden en tekenen van de Britse heerschappij rustig staan en zitten, want men is er nu eenmaal aan gewend en zij be horen, of men toil of niet, im mers tot de historie

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1