mn Stem van de voorzitter redt kabinet-Attlee Bloedige relletjes in Johannesburg valt aCtifd Uv eb shuiaJi! De Kerk moet spreken ais recht van God en mensen vertreden wordt VU luccfy! Moei U eens hóren BRANDERIGE HUID DÊBRALINE Trein ramt auto te Veenendaal MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad Jordanië: wapenen van Londen aparte vrede met Israel KERK EN OVERHEID Q WIJ0f£ - Dinsdag 2 Mei 1950 3 Ergerlijk is Ergelijk is dat vele mensen als het voorjaar komt in 't land. 't schone, waar wij van genieten, schenden gaan met ruwe hand. Rukken, breken, snijden, trekken aan het jong ontluikend groen, ziet men thans bij 't gaan naar buiten velen onnadenkend doen. Beste mensen wil bedenken als wij allen snijden gaan. ziet ge in plaats van bloeiend lover kaal geplukte bomen staan. COR VAN DALEN. (Een andere dichter vatte het cldus samenWees geen woudzwijn, Houdt het hout rein). Vervelend, maar nodig? Die laatste regel van het hoofd- irtikel over aardappelmeel, „later als we weer rijk zijn geworden, eten weer allemaal wittebrood met roomboter" had U beter achterwege kunnen laten. Wie at er voor de oor- roomboter? Brood en aardappe- zijn volksvoedsel. Het ene wordt slechter en het andere duurder ^oor ons huisvrouwen is het een juzzle om rond te komen. Roombo- .er is voor een arbeider niet te jetalen en dat is, om vrij Uw woor den aan te halen: „Heel erg verve end. Maar nodig?" N. J. DE GROOT We zouden graag allemaal zuiver it brood met roomboter eten. Als dat niet kan door allerlei oorzaken aten we dan ook voor iedereen één ijn trekken. Er was indertijd een heidsworst, waarom dan nu geen inheidsbrood? Al zou daar tien irocent aardappelmeel in moeten, k zou me er bij neerleggen. Maar .in zou dat ook moeten gelden voor ille Nederlanders. Dan zou het een aatregel in het algemeen belang Ün, een offer van ons allen geza- elijk. Nu vraag ik mij af wat de n is van woorden als democratie socialisme. A. M. KRIJNEN De „voorlichting" van de regering liét- „Het brood, waar aardappel meel in verwerkt is behoudt vol- ?dig zijn voedingswaarde." De bak ers echter, vaklieden, stellen hier ■jgenover, dat dit brood belane under voedingswaarde heeft dan e onvermengde soort. Een van eide partijen moet dus volksmislei- ing plegen. Ik heb zo het gevoel, dat de vak- ïensen gelijk hebben en dan is het xh wel droevig, dat terwille van eviezen geknoeid wordt met ons Jgelijks brood. JAC. v. ES Als bijdrage tot de discussie over ardappelmeel of tarwe", zend ik hierbij enkele gegevens, die ik ont- en aan „Nederlandse Voedings- iddelentabel", uitgave van het oorlichtingsbureau van de Voe- ingsraad Mei 1944. Daaruit kunt U en van hoe geringe betekenis het tgument van de gelijkwaardigheid m de calorische waarde is. Deze aarde berust uitsluitend op de fac- ren eiwit en koolhydraten en het rdappelmeel bereikt die gelijkheid leen door zijn hoger koolhydraat- fhalte. In eiwit- en vetgehalte doet t voor tarwebloem aanzienlijk on- r. Ten opzichte van de bestand en. die in de calorische waarde het geheel niet tot uitdrukking >men. is het by tarwebloem verge- ken zeer minderwaardig. En deze doren zijn maar liefst Phosphor en tamme B. Aardappel- tarwe tarwe meel bloem meel 1. 330 343 345 vit 0.3 11 12 0.1 1.2 1.8 olhydr. 80 70 68 k 20 20 30 osphor 30 90 250 er 1 1 3 A of rotine 260 B. 100 400 J. BECHT—ACKERMANN ■Afeer aardappelmeel in het brood itekent veel dollars sparen en een ■droge onze armoede te overwm- 1" Bovendien helpt het een Neder- fd^e industrie te behouden. De ]delen zijn: mifider smakelijk >od, dat in voedingswaarde niet Jd verschilt met brood zonder Fo'appelmeel. De nadelige ver- ■"illen dit er ZIJN, worden door pere voedingsmiddelen opgevan- fi Natuurlijk zou het prettiger en fer zijn, indien de maatregel niet ■d'!7 teas. En het zou gans niet te |reuren zijn, indien bijzondere Tallen als voor sommige patiënten mdoten op het gebied van ^oa geen verschil bestond tussen tod en „luxe" brood. Er blüft, ook I culinair terrein, gelegenheid ge- f0 voor differentiatie naar de frs!) [Vuf/i of decipiatur? "uth of decipiatur?" Welke Jderlander kan dit begrijpen Mis- ■1Pn pleit het niet voor mijn alge- ■ae ontwikkeling, maar ik vatte fe kop niet. In het artikel zelf melde het van Franse, Duitse en 5 ik het goed heb) Latijnse uit gingen. Ik twijfel niet aan Uw Verdheid. maar is het Nederlands een taal, waarin over een zo bij F'ek Nederlands onderwerp met was^ ze£6infiskracht te schrij- J. J. C. VAN DALEN Hees Uw krant met plezier, om- Me meeste stukken gezellig wor- J geschreven. Maar wat moet ik t en va,p een kop als „Truth of... FPiatur"? Negen van de tien men- 1 kunnen zoiets niet uitspreken, ■h v!3n begrijpen. Moet men dan 1e "°geschool gezeten hebben om kMii0110 krant te kunnen begrij- I'JMeestal trouwens begrijp ik fsiukken rechts bovenin op de Jf f PaSina niet. Zijn die niet voor |sevvone man bestemd? J. J. BRONGERS ingewikkeldekop was als Jp anger bedoeld. We zijn erblijk- e Ooed in geslaagd. Voortaan lopf» 'iet>be?i heus geen Mfiiv aan- 3e^eerd-doenerij, om- e'kê schijn in die richting met- T0estra/t wordt, zoals beide in- rers bewijzen....) (Van onze correspondent) LONDEN Gisteravond hebben de conservatieven aan het einde van een kort debat over het wegvervoer plotseling een stemming geforceerd, als resultaat waarvan dc stemmen staakten. 278 Stemmen werden vóór de conservatieve motie om het salaris van de minister van Verkeer met duizend pond te verlagen, uitgebracht en eveneens 278 stemmen tegen. Toen de uitslag bekend werd gemaakt, werder aan belde zijden van het Huis hartelijk gelachen. Iemand riep: „Wat nu?" De waarnemend voorzitter, majoor Milner, gaf toen zyn beslissende stem aan de regering, „opdat het Huls nog eens in de gelegenheid wordt gesteld de kwestie te overwegen." Het is gebruik, dat de voorzitter zo handelt en omdat alle besluiten van het Huis „in commissie" later door het volledige Huis moeten worden bekrachtigd, bracht majoor Milner zijn stem vóór de regering uit. waarop de regering het particuliere wegvervoer behandelt. De regerings „whips" waren al eer der aan het werk getogen om zoveel mogelijk aanhangers op te trommelen, want een dergelijke conservatieve manoeuvre werd verwacht. Dat de regering bij het neuzen tellen er 26 minder had dan bij de kritieke stem ming van vorige week (toen de stem- cijfers 304 tegen 2S9 waren), wordt toegeschreven aan het feit, dat ver schillende Labourleden in verband met plaatselijke 1 Mei-viering elders geoccupeerd waren. Ook was ditmaal niet de bij zeer belangrijke stemmin gen gebruikelijke drie maal onder lijnde oproep uitgezonden. Toch wa ren er ook ditmaal weer zieken, die tijdelijk van hun ziekbed herrezen en één Labourlid kwam zelfs per vlieg tuig extra over voor de stemming uit Parijs. Omdat deze stemming geen ver trouwensvotum was. is men in rege ringskringen geneigd het resultaat niet al te ernstig op te vatten. Men wijst er van die zijde eveneens op, dat ook bij een nederlaag de regering hierom niet zou zijn afgetreden, maar dc stemming als een vertrouwensvo tum zou hebben laten herhalen. Vier liberalen stemden met de con servatieven mee Een vijfde liberaal, dc heer Granville, was juist even uit de zittingszaal weg voor een interlo cal telefoon Hij dacht op tijd terug te zullen zijn, maar bevond, toen hij terugkwam, dat de deuren van de stemgalerijen al op slot waren. Men stemt namelijk in het Lagerhuis door de zittingzaal, door een van de beide deuren aan het korte eind tegenover de voorzitterszetel te verlaten, rechts voor de voorstanders, links voor de tegenstemmers. Men komt dan in een lange, smalle galerij aan het eind waarvan men door de whips wordt geteld, doch na zes minuten komt van de voorzitterszetel het onverbiddelij ke „lock the doors" en dan is het te laat. Labourleden vierden de eerste Mei Pas tegen half tien in de avond ga ven de conservatieven bij monde van sir David Maxwell Fyfe officieel te kennen, dat zij het op een stemming aan wensten te laten komen en Sir David diende de in die omstandighe den gebruikelijke motie in om het salaris van dc betrokken minister met een bepaalde 3om te verminderen. De conservatieven wilden zo hun onte vredenheid uitdrukken over de wijze, Advertentie (I AI Onrustig, gejaagd? Mijnhardt's Zenuw tabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. Zuid-Mólukkers roepen V.N. aan om steun DEN HAAG. Het volgende te legram is gezonden aan de secre taris-generaal der Verenigde Na ties: Dr Nikijuluw en de heer Kaija- doe, voorzitter en vice-voorzitter van de organisatie Zuid-Molukkers in Nederland, vooropstellende: dat Zuid-Molukkers steeds streef den naar gezonde coöperatie met volkeren van Indonesië, dat de republiek Zuid-Molukken geproclameerd door vrije democra tische volkswil door alle Zuid-Mo lukkers alhier wordt gesteund. dat ondanks herhaalde schendin gen door de RIS van de ter RTC aangegane internationale overeen komsten zowel Nederland als de UNCI werkeloos toezagen, overwegende: dat geen verder vertrouwen kan worden gesteld in enige overeen komst met de RIS, dat slechts de sfatus van onafhan kelijkheid der Republiek der Zuid- Molukkers ons kan vrijwaren van verdere agressie en overheersing door de RIS en onze democratische vrijheid veilig stelt, welke zowel voor de politieke stabilisatie van Inodenisë als van de Zuid-Oost- Pacific een der noodzakelijke pij lers is, hebben besloten een ernstig be roep te doen op de UNO tot steun aan de vrijheidsstrijd en onze re publiek Zuid-Molukken. Westduitse liberalen voor aansluiting bij Raad van Europa DUSSELDORF Dr Franz Blü- cher, de Westduitse vice-kanselier en minister voor aangelegenheden be treffende de Marshall-hulp. ver klaarde gisteren, op de laatste dag van het jaarlijkse congres van de Vrije Democratische (liberale) Par tij. dat iedere gelegenheid moet worden aangegrepen om een ver enigd Europa te helpen oprichten. Een hiervan is de onvoorwaardelijke toetreding van West-Duitsland tot de Raad van Europa. August Martin Euler, voorzitter van de partij in Hessen, zeide, dat de Vrije Democratische parlements- fractie in de Bondsdag het als haar plicht beschouwt, onder alle omstan digheden een verenigd Europa te scheppen. Aan een correspondent van het Westduitse persbureau DPA verklaarde Blücher, dat de Vrije De mocratische Partij zich reeds een stemmig heeft uitgesproken voor toe treding van West-Duitsland. De Gaulle vervalt tot ■herhalingen PARIJS Generaal De Gaulle sprak Maandag voor een menigte van naar schatting 200.000 personen in het Bois de Boulogne, Hij ver klaarde. dat Frankrijk op eigen be nen moest staan en zijn eigen ver dediging moest verzekeren. Er dien de geen buitenlandse inmenging te zijn in zaken betreffende de Franse Unie. met name Indo-China. De generaal pleitte opnieuw voor een Verenigd Europa „en werkelijk begrip tussen Frankrijk en Duits land." De beste dienst, die Frankrijk de vrije landen kon bewijzen was zelf rechtop te staan, aldus De Gaulle Zijn rede. die hoofdzakelijk critiek bevatte op het huidige bewind ver wekte geen incidenten. Advertentie (l.M.) Dat branden en schrijnen van Uw huid kunt gij afdoende bestrijden met het ontsmettende huidgenees middel met „dieptewerking" I HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS I GEEN PLEISTERS,GEEN VLEKKEN Wees een heer Waarom zijn de mensen zo onheb belijk? Bij treineh, trams en bussen verdringen zij elkaar om het eerst binnen te zijn. Kinderen bekrassen en bekladden huismuren en auto carrosserieën. Wie met een klacht in een winkel komt wordt heel vaak door de bediende met een kluitje in het riet gestuurd of afgebekt. En hoe vaak gebeurt het niet. dat we bij een ambtelijk loket maar moeten wachten tot men ons wil helpen na dat aan privé-gesprekjes van de da mes en heren ambtenaren een eind is gekomen. Een mooie slagzin, dat: „Wees een heer in het verkeer", maar het wordt hoog tijd dat ook de volgende in gang gaat vinden: „Wees een heer in het omgangsverkeer". J. A. LUTTENBERG Drie inzittenden als door wonder ongedeerd (Van onze correspondent) Op de onbewaakte overweg aan de Kerkewfjk te Veenendaal is Maandagmiddag een Fiat-twoseatcr door een goederentrein geramd en geheel vernield. De drie inzittenden, de heer J. van Hunnlk uit Veenen daal en diens echtgenote en jongste zoon konden uit de vernielde resten van het wagentje ongedeerd worden bevrijd. De overweg, die in 'n drukke weg in 't centrum van Veenendaal ligt, is met flikkerlichten beveiligd. Hoewel er slechts enkele goederentreinen per dag passeren, gebeuren er van tijd tot tijd meer of minder ernstige ongelukken, die tot dusver als door een wonder nog geen mensenlevens hebben gekost. Het gemeentebestuur van Veenen daal heeft reeds meermalen bij de Nederlansche Spoorwegen aange drongen de overweg met afsluitbo men te beveiligen. Het verkeer ondervond gistermid dag vrij lange tijd vertraging. Het wrak van de Fiat moest met een ta kelwagen worden weggesleept. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. De resten van de kleine Fiat, die op de onbewaakte overweg te Veenendaal door een goederen trein is geramd en waaruit de drie inzittenden wonder boven wonder ongedeerd te voorschijn kwamen. Dertien doden en 20 gewonden JOHANNESBURG. Dertien In heemsen werden gedood en twntlg gewond tijdens relletjes, die Maan dagavond uitbraken in woonwijken van Johannesburg en de naburige stadjes Bcnoni en Brakpan. Tijdens dze relletjes brandde ook 'n bioscoop tot dc grond toe af. Overigens werd zeer veel schade toegebracht aan allerlei panden. Te Benoni deed de politie met de bajonet op het geweer een aanval op Inheemse demonstranten. Zij moest het vuur openen. Drie in heemsen vonden de dood. Te Alexandra. Johannesburg's grootste woonwijk voor inheemsen, vielen demonstranten de politie aan Zij werden uiteengedreven, na het verlies van zes doden. Andere de monstranten staken een bioscoop in brand, die volkomen verwoest werd. De politie wist een andere bioscoop echter te redden. Te Sophiastad, aan de andere zijde van Johannesburg, opende de politie het vuur op aanvallers. Een dezer werd gedood. Zij gooiden de straat Hunrkwestle« rentezegels ouderdomspensioen Invaliditeitswet civiele procedures arbeidswet en*. LONDEN. Tel Aviv beweert, dat Engeland heeft getracht te voor komen, dat Israel straalvliegtuigen van een West-Europees land zou betrekken. Deze beschuldigingen schijnen er op te wijzen, dat Israel van plan is een „propaganda-stunt" te leveren met betrekking tot de Britse wapenlcvering aan Arabische landen, die echter geschieden krachtens de met deze landen gesloten verdragen. Een zegsman der V.N. te Tel Aviv heeft verklaard, dat deze maand misschien een non-agressie pact tussen Jordanië en Israel zal worden gesloten. Hii zeide dat meil buitengewoon goede hoop heeft dat de onderhandelingen tussen de twee landen hervat zullen wor den. Zes weken geleden stond zulk een pact op het punt afgesloten te worden, doch de Raad van de Arabische Liga besloot toen aan de leden te verbieden een separate vrede met Israel te sluiten. Hier door eindigden toen de onderhan delingen. Pasja el Moefti, de premier van Jordanië heeft via de radio een beroep op de Arabische naties ge daan om geen vrede met de Joden te vermijden, wegens de Arabische bevolking van Palestina. Het is een feit, dat vrede zal bijdragen tot het welzijn van de Palestijnse Arabieren, aldus de Jordaanse premier. WASHINGTON. Onder de vele gelukwensen die koningin Juliana op haar verjaardag ont ving, bevond zich ook die van president Truman. Vraag: A. K. stelt enige vragen omtrent rechten van iemand, die tot voor kort arbeidscontractant in dienst van de Overheid is geweest. Antwoord: Behoudens ver schillende bijkomstige bepalingen heeft een belanghebbende (dus in dit geval een zgn. aVbeidscontrac- tant). vallende onder de 7gn. „Tijde lijke Uitkeringsregeling 1947" (K.B. 10.2.194.8, Staatsblad I. 49), Indien hij ten tijde van het ontslag kost winner is, aanspraak op uitkering gedurende een tijdvak, gelijk aan een 1/6 deel van de diensttijd (voor een kostwinner max. 2 jaar). Dienst tijd wordt berekend door deling door 6. waarna de uitkomst naar boven wordt afgerond op hele maanden V r a aêg: P. S. wil graag iets we ten over de uitkering van f 100. bij overlijden van iemand, die vrij willig verzekerd is. Antwoord: Krachtens artikel 12 van de Ouderdomswet 1919 wordt bij overlijden van een vrijwillig verzekerde een uitkering betaal baar gesteld van f 100.mits het overlijden niet plaatsvindt binnen drie jaar na het sluiten der verze kering. Deze uitkering wordt in de eerste plaats toegekend aan een aangewezen persoon (door verze kerde bij zijn leven daartoe begun stigd). Bij het ontbreken van een aan wijzing geschiedt betaalbaarstelling aan de echtgenoot van de verzeker de. Is verzekerde ten tijde van het overlijden ongehuwd, dan vindt toe kenning der uitkering plaats aan personen, die binnen een* jaar na het overlijden aan de Raad van Ar beid door overlegging der desbe treffende kwintanties aantonen, dat zij de begrafeniskosten hebben vol daan. De uitkering wordt echter niet uitbetaald, wanneer da. premiebeta ling door verzekerde werd beëin digd voor het bereiken van de ren te-leeftijd. Vraag: S. D. zit met een moei- Advrrlentie (I M.) f2.- per liter fleeKraayt Uw witJceiter. o n DE secretaris-generaal van de te Genève gevestigde Wereldraad van Kerken heeft in ons land in de week na Pasen de predikantenver gadering der Ned. Herv. Kerk te Utrecht toegesproken en des avonds in de Domkerk in een gemeente-samenkomst over het werk van de We reldraad en zijn reis naar het Verre Oosten nadere inlichtingen verstrekt. Tijdens die vergaderingwaar ongeveer 700 predikanten bijeen waren, heeft dr. Visser 't Hooft ernstig gewaarschuwd tegen het gebruik van het ivoord en het begrip „Wereldkerk". Dit is, zo zei hij, één van de verkeerde gevolgen van „Amsterdam1948": dat er hier en daar en in toenemende mate gesproken wordt over de arbeid van de Wereldraad van Kerken en zijn contacten overal in de wereld als over het optreden van een verband, dat de pretentie zou hebben het zozeer gedifferenti eerde Protestantisme, samengekomen in de Wereldraad, tot een Wereld kerk te hebben samengevoegd, die nu unisono in de problemen, die er zijn, haar stem tot de wereld richt. De Wereldraad, aldus dr Visser de Kerk en de wereldvrede. Indien, 't Hooft, wil in genen dele een „We reldkerk" zijn. Hij kèn dat ten eerste niet zijn, omdat hij bestaat uit een groot aantal Kerken van zeer uit eenlopende structuur en belijdenis. Het is dwaas en gevaarlijk, wanneer men zou menen, dat de Anglicanen en de Grieks-Orthodoxen. de Luthersen in Nederland en de Kop- tische Kerk in Egypte, de Methodis ten van dc Goudkust en de Thomas- kerk in India nu maar min of meer plotseling in één wereldwijd kerke lijk verband zouden zijn samenge bracht en dus ook op alle punten hetzelfde willen, bedoelen en belij den Dat is nooit de bedoeling van de Wereldraad geweest en zij kan dat ook nimmer worden. De Wereldraad is eerstens niet an ders dan een gesprekcentrum voor de vele bij hem aangesloten Kerken. Dat is al een nieuw en verblijdend resultaat, omdat eeuwen lang de verschillende naast elkaar levende chistelijke kerken in feite geestelijk en theologisch langs elkaar heen leefden. En voorts biedt de Wereld raad de mogelijkheid, dat over vraagstukken, die voor de gehele wereld van betekenis zijn, de bij hem aangesloten Kerken zich geza menlijk beraden en tot een uitspraak komen. In de Synode van de Duitse Evan gelische Kerk. die juist in Berlijn, in de Oostelijke zóne, gehouden is, heeft dr Visser 't Hooft eveneens het woord gevoerd. Daar sprak hij over het zo belangrijke onderwerp van zo zei Dr Visser 't Hooft, de Kerk over de vrede spreekt, betekent dit, in Kerk en Wereld dat de Kerk allereerst moet zeggen, dat de mens niet onderworpen is aan de blinde machten van een on ontkoombaar en vreselijk lot. maar dat hij „in Christus' hand" is. Van hieruit strijdt de Kerk tegen het angstcomplex, dat de wereld in boeien houdt. En daarbij moet hij bedenken, dat niet de staatslieden de Atlas vor men, die de wereld draagt Zij kun nen onder een dergelijke opdracht slechts bezwijken. De Kerk doet daarom in het politieke spel om de macht niet mee. Maar wèl dient zij met alle kracht te strijden tegen de gedeeldheid van het leven, wanneer beweerd wordt, dat de overheid de volle verantwoordelijkheid voor het leven der volken draagt en de Kerk zich alleen zou hebben te bemoeien met de geestelijke en hemelse din gen. Een dergelijke bewering is ket terij De Kerk heeft de volken te zeggen, wat tot hun vrede dient en zij moet dit óók zeggen, wanneer het haar verboden wordt hiervan open lijk te getuigen. Dit houdt verder in. zo zei dr Vis ser 't Hooft, dat de Kerk zich niet met een bepaalde nationaliteit kan vereenzelvigen en geen politieke grenzen en tegenstellingeh kan laten gelden. Het leven der christelijke gemeente moet het kenmerk dragen van één onbegrensde solidariteit Zo is elk volk en elk ras voor de chris ten van belang en is ieder zijn broe der of zuster. Elke propaganda, ge richt op haat. dient de Kerk af te wijzen, want zó alleen is het moge lijk waarachtig oecumenisch te le ven en te werken. Dr. Visser 't Hooft wees er vervol gens op. dat de Kerk tot taak heeft te waarschuwen als het recht van God en dat van de mensen overtre den wordt Er kan geen vrede ko men. wanneer mensen zich het recht aanmatigen het gehele leven van de mensheid in hun hand te hebben. De taak van de Staat is van zeer be scheiden aard. Hij heeft er slechts voor te zorgen, dat er orde van rust en gerechtigheid heerst, waarin menselijk kan worden geleefd. De moderne opvatting omtrent de sou- vereiniteit van de Staat, die zich zelf ziet als rechter in eigen zaak, is gevolg van de ontkenning, dat God de grondlegger van het recht is. Maai hieruit volgt ook. dat er een recht van de mens is als schepsel Gods. En voor dit recht moet de Kerk onder alle omstandighedeq op komen. De mens van 1950 moet'we ten, dat de Kerk hem als mens ern stig neemt En de Kerk mag niet zwijgen als mensen als vluchtelin gen of als leden van een bepaald ras of bepaalde klasse dóarom als indi viduen van de tweede rang worden behandeld. De Kerk moet waarschu wen. wanneer de ouders niet meer zelf mogen beslissen hoe hun kinde ren worden opgevoed, of wanneer een geheel continent wordt gereser veerd voor de leden van één ras. of wanneer zonder een gerechtelijk proces, dat de toets van elke kritiek kan doorstaan, mensen in gevange nissen of kampen lange tijd worden vastgehouden. De schending van de mens is altijd tegelijkertijd een on dergraving van de vrede. „En", zo besloot dr Visser 't Hooft, „wie de gebeurtenissen van de laatste oorlog nagaat, zal alle oorlogspropaganda en ieder spel met de mogelijkheid van een derde wereldoorlog als een verzoeking verwerpen". lijkheid over de pensioenregeling in het metaalvak. Antwoord: De gang van za ken ten opzichte van de pensioen zegels. welke in het metaalbedrijf gelden, is de volgende: De werkgever koopt een aantal pensioenzegels ad f 2.—. ieder zegel bestaat uit de werkelijke pensioen- zegel en de zgn. contra-zegel. Bij iedere wekelijkse loonuitbeta ling is de werkgever verplicht \an het loon van de werknemer i t 1,in te houden als pensioenpre mie. Daarvoor plakt hij de pensioen zegel op 'smans pensioenkaart, de contra-zegel geeft hij de werkne mer als bewijs, dat voor hem in die week een pensioenzegel geplakt is. Op deze manier betaalt dus de werkgever óók iedere week een gulden pensioenpremie voor de be trokken werknemer. De contra-zegels kunnen door de werknemer vernietigd worden, het verdient echter aanbeveling steeds de laatste zegel te bewaren. Indien over 1949 de werknemer wekelijks f 1.pensioenpremie aan zijn werkgever heeft betaald, dan heeft hij het recht van zijn werk gever 53 zgn. contra-zegels over 1949 te vragen, althans enig bewijs, dat deze f 53.inderdaad voor het ouderdomspensioen zijn betaald. Het is nl. mogelijk, dat de werkgever dit bedrag rechtstreeks aan het pensioenfonds heeft doen toekomen. Vraag: C. H. stelt een vraag om trent de toepassing van de Noodwet Ouderdomsvoorziening en de Inva liditeitswet. Antwoord: Uit de overgelegde gegevens valt op te maken, dat vra gensteller geen andere inkomsten heeft dan de ouderdomsrente, hem toegekend op grond van de bepalin gen der Invaliditeitswet. De uitkering ingevolge dc Nood wet Ouderdomsvoorziening bedraagt voor het hier bedoelde echtpaar f 72 per maand, waarop nog een toeslag komt van f 2 50. In totaal hebben zij dus aanspraak op: Nooduitkering Toeslag daarop Ouderdomsrente f 87,50 Vraag: v. R. Deze wil iets weten over de Nooduitkering en de ver plichting tot alimentatie. Antwoord: De verplichting tot onderhoud van behoeftige ouders, als bedoeld in. het Burgerlijk Wetboek is volledig van kracht, ook bij de toepassing van de Noodwet Ouder domsvoorziening. Vraag: A. S. wil ook iets weten over de Nooduitkering. Antwoord: Aan deze vragen steller zij medegedeeld, dat nooduit kering kan worden aangevraagd te gen het bereiken van het 65e jaar (alleen door mannen of ongehuwde vrouwen). Naar de thans geldende bepalingen komen voor deze uitke ring alleen in aanmerking zij, die vóór 1 October 1950 de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt. Vraag: L. J. P. de P. Deze vraag heeft betrekking op de positie van oorlogsvrij willigers. Antwoord: Ingevolge het Oor- logsvrijwilligcrsbesluit worden oor logsvrijwilligers met dienstplichtigen gelijk gesteld en alle voor ge wone dienstplichtigen wettig be staande of in het leven te roepen be palingen en voorschriften, op de oorlogsvrijwilligers van toepassing verklaard. Terzake van suppletie van loon op I militaire bezoldiging of soldij enz. I zijn dus ook de bepalingen van het Arbeidsovereenkomstenbesluit van toepassing. Aangezien een arbeidscontractant, die als militair ingevolge een uit de wet voortvloeiende verplichting in werkelijke dienst is, geacht wordt in zyn burgerlijke betrekking met ver lof te zijn, is zijn burgerlijk dienst verband door zijn militaire dienst niet onderbroken en zal dus o i de zgn. „Tijdelijke Uitkeringsregeling 1947" ook op hem van toepassing kunnen zijn bij opheffing van zijn dienst Deze laatste regeling is vast gelegd in het Koninklijk Besluit van 10 Februari 1948, Stsbl. no. 149 (te gen betaling verkrijgbaar bij de Rijksuitgeverij te Den Haag, Fluwe len Burgwal. Na aanvraag wordt u dit per post toegezonden) lantaarns met stenen uit, maar wer den gedwongen terug te trekken. De demonstranten drongen in So phiastad in verschillende winkels binnen. Zy begonnen te plunderen, maar werden door de politie verdre ven. Te Orlando, een andere wijk van Johannesburg, werden treinen met stenen bekogeld. Te Celano is bloed gevloeid ROME. Zondag zijn bij bot singen met de politie te Celano, ten oosten van Rome, in de buurt van het landgoed van prins Torlo- nia, twee boeren doodgeschoten en zes gewond. Het bericht van de schietpartij bereikte Rome pas Maandag en werd bekend gemaakt door de vakbondleider Giuseppe di Vitto- rio op een op communistisch ini tiatief gehouden massa-bijeen komst in het hart van Rome. De botsing deed zich voor toen boeren buiten het hoofdgebouw van de plaatselijke vakvereniging te Celano stonden te wachten op de bekendmaking van een werk- rooster. Er ontstond onenigheid binnen het gebouw en later ook onder de wachtenden buiten. De politie, die de menigte uit elkaar trachtte te drijven, werd bestookt met een hagel van ste nen. Zij schoot eerst op de grond en vervolgens op de menigte, met het gevolg dat twee boeren wer den gedood en 6 ernstig gewond. Geen maximumprijzen meer in Engelse restaurants LONDEN. In een poging om meer dollars op de Amerikaanse toeristen te verdienen heeft de En gelse minister van Levensmiddelen- voorziening, Maurice Webb de maximumprijzen voor maaltijden in restaurants ingetrokken. Per maaltijd mocht tot nu toe niet meer dan 5 shilling berekend wor den. De restaurant-eigenaren hebben hier jarenlang tegen geprotesteerd. Zij zeiden, dat zii voor die prijs niet het beste voedsel konden verstrek ken. De maximumpry'zen hadden ook extra's op de nota's ten gevolge ge had voor brood, boter, koffie en bediening, waardoor de regeling een aanfluiting was geworden In eerste klasse restaurants en nachtclubs kostte een diner maximaal 15 shil ling. Webb maakte zijn besluit in het Lagerhuis bekend. Hij zei. dat de maximumprijzen althans deze zomer, wanneer de toevloed van toeristen het grootst is, niet zullen gelden. In het najgar zal hij de kwestie op nieuw bezien. Weer vliegende vleugel neergestort; piloot dood BASINGSTOKE (HAMPSHIRE). Een De Havilland 108, een voor experimenten gebruikte, met straal aandrijving voortbewogen „Vliegen de Vleugel", is Maandag enige km. ten noorden van Basingstoke neer gestort. De piloot is gedood. Hot vliegtuig was van hetzelfde type als dat waarmee dc befaamde testpiloot kapitein Geoffrey De Ha villand in 1946 verongelukte, toen hij, naar men geloofde, met een snelheid vloog sneller dan het ge luid. Twee belangrijke agenda's voor Londen in Mei WASHINGTON. De ministers van buitenlandse zaken der drie westelijke grote mogendheden zul len „een grote verscheidenheid van onderwerpen" bespreken, waaron der Duitsland. Oostenrijk, het Mid den-Oosten en- het Noord-Atlantisch Verdrag De drie ministers zullen de vol- gende*veek te Londen bijeenkomen. De Noord-Atlantische raad, die 15 Mei te Londen by'eenkomt. zal de volgende onderwerpen bespre ken: 1. Het ontwerpen van plannen voor een gezonde Europese econo mie en de maatregelen om deze tot stand te brengen; 2. het werk van de organisatie voor Eur. econ. samenwerking „met de mogelijkheden van verdere Europese actie met betrekking tot de vermindering van de belemme ringen voor de goederenruil, dien sten en valutaV; 3. de rapporten van de commissies van de Noord-Atlantische organi satie. Jongeman doodgeschoten in nieuw gebied SITTARD. Het ging er gister avond rumoerig toe in zaal Höch- stenbach te Tudderen. Een groep personen uit het naburige Broek- sittard geraakte slaags met de ma rechaussee. Deze kon eerst na ver sterkt te zijn, de danslokaliteit ont ruimen. doch daarmee was het ge vecht nog niet ten einde. Ook bui ten de zaal werd het handgemeen voortgezet. Toen het tenslotte door enige lieden te bont werd gemaakt en dezen op de vlucht sloegen, schoot de marechaussee op de weg lopers. na tot twee maal toe ge sommeerd te hebben tot stilstaan. Ongelukkigerwijze werd hierbij de 24-jarige ongehuwde Jetten ge troffen. die zwaar gewond naar het ziekenhuis te Sittard werd overge bracht. waar hij bij aankomst aan de verwondingen bleek te zijn over leden. Door de marechaussee wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. Advertentie (LM.)

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3