DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Regering gaat voorzieningen treffen voor burgerlijke gepensionneer den Mijlpaal 1950 rekent stellig op één millioen bezoekers Mysterie te Roosendaal na vijf jaar opgelost Er wachten de Koningin drukke dagen te Parijs Wetsontwerpdat 10 tot 20 millioen ml vragen spoedig verwacht Belastingverlaging op korte termijn niet verantwoord Wapens voor ons land onderweg jraziani krijgt 19 jaar en is mogelijk over 4 maanden vrij Bescherming van Ambon gevraagd Kinderbijslag voor gepensionneerden Tekort aan stijl Het Verzetsproces-Hardy is weer opgevlamd Prins in Amerika aangekomen Frans aandeel in onze strijd van 1940 historisch vastgelegd r"a 10e Jaargang, no. 103 oensdag 3 Mei 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. MINISTER LIEFTINCK DOET VERBLIJDENDE MEDEDELING (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. Wellicht binnen enkele dagen zullen de burgerlijke gepensionneer- den weten, welke extra-voorzieningen de overheid te hunnen behoeve denkt te treffen. Minister Lieftinck heeft in de Tweede Kamer ïi.l. medegedeeld, dat een wetsontwerp, het welk aan de schatkist 10 tot 20 millioen gaat kosten, op komst is. Deze verblijdende mededeling sprong naar voren uit een betoog, waarin de minister vaststelde, dat het rijks- uitgavenpeil te hoog is ten opzichte van het volksinkomen. Hij wees erop, dat de regering streeft naar een rechtvaardige verdeling van het nationaal inkomen. Doch dit mag niet gaan ten koste van de verhoging van het volksinkomen of de werkgelegenheid. Het volksinkomen im mers moet omhoog, wil Nederland met zijn toegenomen bevolking zyn sociale voorzie ningen in stand houden. Als b.v. de subsidies op de levensmiddelen in de tweede helft van 1950 in stand gehouden moeten worden, zou dit 60 tot 100 millioen vergen. Dit maakt nog een punt van ernstige overweging uit. Minister Lieftinck gaf de heer Hofstra dan ook toe, dat de aanhan gige ontwerpen tot belastingverla ging. op korte term ij n budge tair gezien, eigenlijk niet verant woord waren. Zij vergen van de schatkist gedurende drie jaren een belangrijk offer. Maar op lange ter mijn staat de zaak anders De tegen standers van de afschaffing van de ondernemingsbelasting, zo meende de bewindsman, hebben te weinig oog voor de noodzaak van investe ringen. Deze zijn nodig voor dc handhaving van de werkgelegenheid en de opvoering van dc productie. Het gaat dus niet aan om te zeggen, dat deze bclastingontwerpen de on dernemers bevoordelen boven de ar beiders. Dat ware demagogie, iets waarvan de minister zijn geestver want Hofstra niet wilde verdenken. De vraag of het bedrijfsleven deze belastingverlichting nodig heeft be antwoordde de minister bevestigend. Tot dusver heeft dit n.l. verkeerd in een na-oorlogshausse. Maar de symp tomen ener kentering doemen op. De middenstand verkeert in een kwets bare positie. Meer dan voorheen wordt gewerkt met vreemd geld De achterstand in de belastinginvorde ring geeft aan de bedrijfsuitkomsten Ê^^ÊsmBïi^MirajDiQimJiiiMmninffinitionDiniaoïWimnüamBijïnjrifliOT INDIA-PAKISTAN Op wegnaar vriendschap VERHEUGEND nieuws komt sinds enige weken uit India en Pakistan. Deze twee landen zijn be zig de politieke, economische en vooral godsdienstige tegenstellin gen, welke hen in hun nog zo kort stondig bestaan al enige malen op het punt van een gewapend con flict brachten, uit de wereld te hel pen. De eer van dit werk komt in hoofdzaak toe aan de premier van India, Pandit Nehroe, en zijn Pa kistaanse collega, Liaquat All Khan, Deze even wijze als gematigde I staatslieden, die bij voortduring ge- I tracht hebben de nadruk te leggen I op datgene, wat hun landen ver- I bindt, m plaats van scheidt, hebben I omstreeks Pasen een overeenkomst I gesloten over de bescherming der v minderheden. Dit In het zoeklicht heeft reeds een aanzienlijke ver mindering van het aantal botsingen tussen Hindoes en Mohammedanen en bovendien een beëindiging van de massavlucht van Moslims uit India en omge keerd van Hindoes uit Pakistan tot gevolg gehad. Thans hebben Nehroe en Kahn 'n nieuw handels- accoord gesloten, dat een einde jnaakt aan de voor beide partijen ruïneuse economische oorlog, welke India en Pakistan sinds de deva luatie-crisis voerden. In deze nieu we atmosfeer is het misschien niet uitgesloten, dat ook de grootste hindernis op de weg naar vriend schap tussen India en Pakistan, de kwestie-Kasjmir, binnenkort uit de weg wordt geruimd. De vrije we reld, die belang heeft bij vriend schappelijke verhoudingen in Zuid- Oost-Azië, wacht met spanning en ieker niet zonder hoop op deze stap van New Delhi en Karatsji. een geflatteerd beeld. Hier geldt: „regeren is vooruitzien". Aan de andere kant verdedigde de bewindsman zijn ontwerpen tegen de aandrang om de belastingverlichting van nog groter betekenis te doen worden. Hij wees hiertoe op de ine- lasticiteit van de overheidsuitgaven Hij had geen bezwaar tegen het plei dooi van de heer Ritmeester tot be lastingverlichting, doch het gaf hem de indruk, dat er in de WD-'fractie een werkverdeling was: de een be pleit verlaging van ongenoemde uit gaven, de andere verlangt verhoging van bepaalde uitgaven. Gelach klonk op, toen de heer Rit meester om voorbeelden vroeg en de minister verwees naar het Eerste Kamerlid prof. Molenaar, die laatst heeft gepleit voor premievrij staats pensioen. Hij wilde nog wel een voorbeeld noemen, doch de heer Rit meester had daaraan blijkbaar geen behoefte. Tegen de amendementen, welke vergaande consequenties voor de schatkist hebben, zette de bewinds man zich schrap en de amendemen tenslag nam een aanvang met het in trekken van een amendement van de A.R heer Van den Heuvel tegen fiscale verrekening van stille reser ves bij overlijden. De heer Van den Heuvel sputterde eerst tegen, maar toen de minister dreigde, dat hij bij aanneming het gehele ontwerp zou intrekken, was het amendement spoedig van de baan. Over verschil lende amendementen werd de be slissing uitgesteld tot vandaag. Slagerszoon doet een lugubere vondst in een steegje ROOSENDAAL. Algemeen Is men in Roosendaal van oordeel, dat een mysterie, dat daar al vijf jaar lang de gemoederen bezig houdt wel dra zal zijn opgelost, nu de slagerszoon Maas bij graafwerk in de buurt van zijn vaders winkel op iets hards is gestoten, dat bij nader onder zoek een menselijke schedel bleek te zijn. Omstreeks de bevrijding is namelijk de Roosendaalse winkelier Driessen, een alleenwonend man, spoorloos verdwenen, zonder dat men er ooit in slaagde enig spoor van hem te ontdekken. De politie stelde uitgebreide nasporingen in, die ech ter zonder resultaat bleven. In de zomer van 1947 werd in Roosendaal een zekere De J. ge arresteerd, die naast de heer Driessen had gewoond en die in de nabijheid van de plaats een vrouw door wurging van het leven had beroofd. Hij werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. In de cel vertelde hij aan een medege vangene, dat hij ook Driessen had vermoord maar men slaagde er nooit in deze mededeling te veri fiëren, ook al kwam dan een amateur-wichelroedeloper, de heer Keij, die op eigen houtje naspo ringen verrichtte, tot de bevinding, dat de stoffelijke resten van Dries- sen begraven moesten zijn in het steegje, waar thans een menselijk skelet is gevonden. De heer Keij heeft met behulp van buren ver scheidene opgravingen verricht, maar nooit iets gevonden. De politie heeft thans het graaf werk ter hand genomen. De sche del is gevonden in de directe na bijheid van de vroegere woning van Driessen en de vroegere wo ning van De J. WASHINGTON. De eerste Amerikaanse wapenzendingen voor Nederland en België zijn aan boord van twee Amerikaanse schepen uit New York vertrokken. De schepen vervoeren ladingen van verschillen de aard voor de Nederlandse en Belgische grondstrijdkrachten. Bin nen enkele dagen kan de voor Ne derland bestemde voorraad in een Nederlandse haven worden ver wacht. iinijoinnniiiijnoiifiifiQiüssiitsicstËuiinjDcciitnG ROME. Maarschalk Rodolfo Graziani, gewezen opperbevelhebber van al'c fascistische Italiaanse strijdkrachten, is Dinsdagavond tot 19 jaar ge vangenisstraf veroordeeld door een speciaal militair tribunaal van vijf generaals. Het tribunaal had de gehele middag en avond nodig om tot een !u'"praak te komen f - Jg '^iiPr^twnniTiimjptnnniiimiimiiniinitntïïiiBnmBinnti 1 isselende bewolking Weersverwachting geldig van p Woensdagavond tot Donderdag- M avond: jg Plaatselijk ochtendmist. Ove- H ngens wisselend bewolkt met j vooral aanvankelijk nog enkele g verspreide buien. Zwakke tot g matige wind tussen West en B Noord. Vannacht op de meeste 1§ Plaatsen iets kouder. Morgen M overdag dezelfde of iets lager W temperatuur dan vandaag. 4 Mei zon op 5.06, onder 20.09: 3 3n °Ponder 5.43. 1= mswdf Graziani, die om half elf Dinsdag avond de rechtszaal werd binnen geleid, hoorde stram in* de houding het vonnis aan dat werd voorgelezen door generaal Beraudo di Pralormo, de voorzitter van het tribunaal. Hij werd vervallen verklaard van het recht tot het dragen van zijn mili taire onderscheidingen en van zijn militaire rang. Het is nog niet bekend of Graziani die eens gold als een van de beste veldheren van Italië inderdaad 19 jaar in gevangenschap zal moeten doorbrengen. Hij zit reeds vijf jaren gevangen en heeft, naar verluidt, kans te profiteren van twee inmid dels afgekondigde amnestie-beslui ten. Dertien jaar en 4 maanden worden hem mogelijk kwijtgescholden. Hij zal dan over vier maanden in vrij heid worden gesteld. ROTTERDAM - Dr J. P Nikiju- luw, voorzitter van de organisatie van personen uit de Zuid-Molukken in Nederland en de heer E. A. Kaija- doe, vice-voorzitter van deze organi satie, hebben in een schrijven aan de minister-president, dr. W. Drees, aan de regering het verzoek gericht Ambon te willen beschermen tegen gewapend geweld, uithongering en andere dwangmiddelen van de zijde der Verenigde Staten van Indonesië, alsmede om Ambon te steunen in zijn strjjd voor de vrijheid en voor zijn bestaan. DEN HAAG. Naar de minister van Binnenlandse Zaken mededeelt in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Stapelkamp zal dezer dagen in de ministerraad aan de orde komen een wetsontwerp, waarbij aan gepensionneerden met minderjarige kinderen een kinder bijslag wordt verleend. Leimena's zending tot dusverre zonder resultaat DJAKARTA. „Op grond van be richten, die op het ministerie van de fensie zijn ontvangen, kan geconclu deerd worden, dat de afkondiging van de republiek dre Zuid-Molukken niet het resultaat is van' n vergadering van dc Zuid-Molukken-raad, doch het gevolg is van. de wil van enkelen die op bajonnetten steunden", aldus heeft een woordvoerder medege deeld. Het Indonesische korvet Hang Tuah, dat met de missie onder lei ding van dr Leimena naar Ambon reisde, heeft gedurende een uur op de rede gelegen. Men weigerde voor besprekingen naar het schip te ko men. Tevens weigerde men het ge zelschap van dr Leimena te ontvan gen, Het korvet doet thans een tocht langs verschillende eilanden om Ambon. De woordvoerder zeide, dat de situatie op Ambon geheel in han den is van de ex-KNIL-troepen en in het bijzonder van het korps spe ciale Troepen, die na de gebeurte nissen te Bandung gedemobiliseerd zouden worden De missie-Leimena zal via Makas sar naar Djakarta terugkeren. Op grond van haar rapport zal de rege ring beslissen over dc te treffen maatregelen. Ook met mr Fockema Andreae is o.m. over de kwestie- Ambon van gedachten gewisseld. Dodelijk ongeval op een schietbaan KATWIJK. Bij het aflossen van de wacht is Dinsdag op de militaire schietbaan te Katwijk een ongeval gebeurd, dat aan de soldaat O. Mol uit Katwijk bet leven heeft gekost. Het slachtoffer behoort tot de le bewakingscompagnie uit 's-Gravcn- hage, welk onderdeel de schietbaan bewaakt. KONINGIN JULIANA en de prinsesjes Beatrix. Irene en Mar griet hebben Dinsdagmiddag een officieus bezoek gebracht aan de uitgestrei oloemcnlentoonstelling „De Keu kenhof" te Lisse. De Koningin en de prinsesjes wandelen over een der rustieke bruggetjes van het tte terrein. VA ER MEI zal voor dc thans le- V vende generatie altijd een dag van herdenken blijven. Ovèr de plaatsen, waar vele van dc besten uit ons volk gevallen zijn klirlkt dan ons Volkslied en duizenden verwij len daar in enkele stille ogenblikken met de gedachten bij hot offer, dat talloos velen hebben gebracht. Daarom zijn op vier Mei in de avonduren de bioscopen en restau- publick verwacht liad. Gisteren is Lydie Bastien voor geweest, de vrouw. rants gesloten. Toneel- en muziek- (Van onze correspondent) PARIJS. Het proces-Hardy houdt Parijs wederom in spanning, maar de schokken zyn tenslotte van een andere kant gekomen dan het grote die op Hardy zo'n grote en naar men vermoedt, fatale invloed uitgeoefend heeft. Men had op scènes gerekend, die aan de ontmoeting zouden herinne ren van Kravtsjenko en zyn voormalige echtgenote, maar Lydic, in het zwart, gaf met zachte stem oen relaas, dat niets nieuws bevatte en het nas tenslotte alleen Hardy, die zich opwond. „Deze vrouw heeft mijn minnebrieven voor frs 25000 verkocht," riep h(j woedend uit, „zc heeft mc. toen ik de cel verliet, een nota overhandigd voor alle pakketten, die ze mij in dc gevangenis gestuurd had." Op deze toon eindigde een verhouding, die in de met gevaar bezwangerde machten van de bezettingstijd was begonnen. Veel indrukwekkender was het getuigenis van minister Claudius Petit; hij vertelde, dat zijn vrienden cn hij besloten hadden. Hardy met vergif uit de weg te ruimen: „hij heeft hot overleefd, maar niet dank zij ons". Hoe moet de ex-verzetsman Hardv zich gevoeld hebben, toen hem geopenbaard werd, dat zijn naaste vrienden potentieel al over zijn leven beschikt hadden. (Eigen bericht) Op 24 of 25 Mei zal de heer PARIJS Koningin Juliana en Schuman. minister van buiten prins Bernhard zullen op 23, 24 en landse zaken, het koninklijk echt- 25 Mei een bezoek aan Parijs bren- paar een diner aanbieden op de gen. Quai d'Orsay. Het voorlopig programma daar- Voorts is er een receptie voor het voor staat nu in hoofdzaak vast. corps diplomatique, waarschijnlijk Daar de koningin en de prins de weer ten huize van dé Nederlandse gasten zijn van de president der ambassadeur; op het programma Franse republiek, werd het pro- staat ook een lunch in hotel Luzon Tragisch verdrinkings- geval in Zwnijdrecht Het anderhalf jarig zoontje van de heer Staat, Lindelaan 39 te Zwijn- drecht, is in een teil met water ver dronken. Het kind is, terwijl het een ogenblik zonder toezicht was, voor over in de teil gevallen en heeft kennelijk geen besef gehad zich op te richten. gramma van het bezoek door de Dienst Protocol van het Elysée op gesteld en daarna ter voorlopige goedkeuring aan de koningin voor gelegd. Op 23 Mei zullen de koninklijke gasten in de loop van de middag op op het lie St. Louis, aangeboden door de gemeenteraad van Parijs, benevens een lunch in Trianon te Versailles. De Koningin zal een krans leg gen op het graf van de Onbekende Soldaat onder de Are de Triomphe. het vliegveld Orly arriveren; drie De koningin zal vervolgens een be dagen logeren zij in het Elysée, het zoek brengen aan de Cité Univer- paleis van de president. Men had sitaire en aan het Hollandse pavil- de koningin en de prinses willen joen van deze internationale uni- onderbrengen in het departement versiteitsstad, dat. zoals men weet, van marine, maar het gevolg van de naam Maison Juliana draagt- de Koningin is te groot om alle De Nederlandse minister van leden daar te herbergen. buitenlandse zaken, de heer Stik- De eerste dag geeft de president ker. zal het echtpaar vergezellen, der republiek, Vincent Auriol, een Hij is de enige van het gezelschap, ontvangstdiner. Een der volgende die niet tot de eigenlijke hofhou- dagen zal de koningin een diner ding behoort. Verder gaat o.a. mee geven, waarschijnlijk ten huize van baron Van Hardenbroek, opper de Nederlandse ambassadeur. ceremoniemeester ten hove. V. .J (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM. Vrijdag zal de minister-president, dr W. Drees de nationale tentoonstelling „Mijlpaal 1950" openen en van die dag af begint te Arnhem de wedloop om het millioen. Een millioen bezoekers zó heeft men het zich voorgesteld en het is voor een tentoonstelling een respectabel aantal. Maar de organisatoren gaan er van uit, dat feitelijk geen enkele Nederlander dit evenement mag missen en zó gezien is dat millioen nog een bescheiden getal. Is die geestdrift gemotiveerd? Ongetwijfeld. Want Arnhem biedt dit jaar het Nederlandse volk iets, dat wij tot nogtoe niet hebben gekend. Waar vindt men in Nederland twee zulke prachtige parken als „Sonsbeek" en „Zypendaal?" Wél bevoorrecht is Gelre's hoofdstad met zoveel natuurschoon. Maar daarvoor alléén moet u de tocht naar Arnhem toch niet onder nemen. „Deze tentoonstelling is een groot experiment," zei gisteren dr. W. L. Groeneveld Me ij er, re geringscommissaris bij „Mijlpaal 1950", eigenlijk voert de regering hier een gesprek met het hele Neder landse volk". En dat gesprek is ook voor u bedoeld. Het is een érnstig gesprek want het gaat over belang-1 rijke zaken. Maar het is geen ge sprek. dat voortdurend in zwaar wichtige oton wordt gehouden. Er wordt niet geschoolmeesterd. Er wordt u niets opgedrongen. De „stem van Den Haag" maakt geen propa ganda. Maar zij is voortdurend met u in gesprek.. En zij poogt u- tot na denken te stemmen. Eentonig is dat gesprek zeker niet. Want ook in dit opzicht is deze ten toonstelling baanbrekend: de rege ring heeft hier samengewerkt met een aantal kunstenaars en hen vol komen vrij gelaten in de vorm, waar in zij de hun toebedachte materie wilden uitbeelden. Elk paviljoen is dan ook anders dan het voorafgaan de en het volgende. De grote lijn van dit „gesprek met de regering" is deze: vijf jaar ge leden capituleerden de Duitsers; Ne derland was leeggeplunderd, geha vend, verarmd, uitgehongerd. Toen toog de regering aan het werk. Ze heeft in die vijf jaar aan een stroom van critiek blootgestaan. Maar ge wérkt werd er. Wat er tot stand is gekomen, laat deze tentoonstelling u zien. Op een eenvoudige, bevatte lijke wijze: Er wordt niet geschoolmeesterd. Maar toch zou het voor méér dan een millioen Nederlanders raadzaam zijn om alleen al even het paviljoen „Onze Staat" door te wandelen. Daar geeft Jo Spier op de hem eigen wijze een stukje staathuishoudkunde en staatsinrichting weg op zo verbluf fend eenvoudige en toch zo begrijpe lijke wijze, dat u vergeet te glim lachen na het tweede plaatje. Eigen lijk is de Nederlandse staat één grote vereniging, zegt hij; wij kiezen met z'n allen het bestuur en de pen ningmeester een zekere Lieftinck zorgt er voor, dat iedereen op tijd z'n contributie betaalt. Die contribu tie is nogal aan de hoge kant. Maar waarvoor de Staat het geld nodig heeft en wat zij er mee doetook dat wordt u hier even uit de doeken gedaan. En op begrijpelijke wijze. Dit moogt u wél bedenken, alvo rens de reis naar Arnhem te aan vaarden: „Miilpaal 1950" is een ten toonstelling die t ij d vergt. Maar de organisatoren hebben daarmee reke ning gehouden en overal vindt u ver pozing en gelegenheid om de ver moeide hersens (en benen) wat tot rust te laten komen. Een opsomming van alle paviljqens geven we hier niet. Wezouden de catalogus maar concurrentie aan doen. Maar sla' er niet één over. En sta versteld over wat er in vijf jaa,r in Nederland is gebeurd- Wat er uit de grond is. gestampt. Wat er is op geruimd. Wat cr aan fabrieken is bijgekomen. Hoe de K.L.M. is ge groeid. Hoe de bevolking is toege nomen. Arnhem rekent op z'n millioen. Laat Arnhem niet in de steek. Tot 19 Augustus hebt u de tijd. Pelit trok uit dit alles een conclu sie, even menselijk als waardig: „Toen moest iedere twijfel tegen hem uitgelegd worden. want wij stonden in dc strijd. Thans, nu die strijd voorbij is, dient ook de gering ste twijfel voor hem te pleiten". Franctit Tircur, welks hoofdredac teur betrokken was bij de verzets groep, die door Hardy's optreden in gevaar gebracht is, betreurt, dat een dergelijke zaak behandeld moet worden door mensen, die de ver- zetssfeer niet kennen In een der laatste artikelen wijst men op de Nederlandse ereraad voor het Ver zet; deze ereraad en zijn praktijk worden Frankrijk ten voorbeeld ge geven. NEW YORK - Prins Bernhard. die Zaterdag a.s. de Holland Fair te Philadelphia zal openen, is gisteren om 11.25 plaatselijke tijd op het Vliegveld Idlewild te New York aan gekomen, waar hij werd begroet door de Nederlandse consul-generaal in New York, de heer Cnoop Koop- mans Hij zal ongeveer veertien da gen in de Verenigde Staten blijven en logeren op de Nederlandse am bassade te Washington. Bij zijn aan komst op het vliegveld sprak hij de hoop uit, dat de tentoonstelling te Philadelphia een succes zal worden. uitvoeringen worden afgelast Niet alzo in de aether. Onze Nederlandse omroepverenigingen, die toch al niet altijd uitblinken door stijl en goede smaak, zijn blijkbaar van mening, dat liet Nederlandse volk geen paar uur zonder verstrooiing en vermaak in dc radio kan. O, zeker, een deel van het programma is heel toepasse lijk. De herdenking van de doden is het onderwerp van een reportage- tocht. Het trompetsignaal, dat de in leiding vormt van het ogenblik van stilte en het daarop volgende Volks lied worden uitgezonden. Maar dat 1 gebeurt dan ook in een nationaal programma. Daarop is de beurt dan weer aan dc omroepverenigingen' en dan le zen wij in het programmablad, dat ook op die avond een radiowedstrijd doorgaat. Wel ja, waarom zouden wij ook op deze avond niet gezellig in haken? Elders staat een 18e eeuws Scherzo vermeld cn dan komen er zowaar ook nog Duitse dansen van Schubert. Als U dc keuze nog niet groot ge noeg mocht vinden dan willen we de reeks nog wel wat uitbreiden: „Met band en plaat voor u paraat" brengt een selectie uit „Paljas", ge speeld door het Berlijns Opera Con cert, cn het strijkorkest van Hugo de Groot speelt o.m. Amtra's dans van Grleg en een duo uit de „Kinderspe len" van Bizet. Wij vermoeden al bij voorbaat, dat men ons van de zijde van de omroepverenigingen zal tegenwer pen. dat het leven doorgaat. En dat is natuurlijk ook zo. Er zit zelfs iets moois in die gedachte en het is een wonderijke ervaring, dat elke won de plek weer omkranst wordt door nieuw leven Maar dat neemt niet weg, „dat er momenten zijn, waarin ook rondom die geheelde wonden het leven van alledag voor korte tijd verstomt en dat stilte en inkeer al leen gerechtvaardigd zijn. Zo willen stijl en goede smaak het en daarover beschikken de omroepverenigingen blijkens het programma voor de 4de Mei niet. DEN HAAG. Op 16 Mei zullen treden de zangers Charles Panze- honderd Franse parachutisten in ra, de chantause de charme: de nabijheid van het kerkhof van Kapelle op Zuid-Beveland landen. Dit houdt verband met de onthul ling van het gedenkteken, dat op het kerkhof te Kapelle is opge richt voor de Franse soldaten, clie van, 1940 tot 1945 op Nederlandse bodem vielen. De onthulling van genoemd gedenkteken is op 14.30 uur. bepaald. H.M. Koningin Juliana en ZKH. Prins Bernhard zullen bij deze plechtigheid worden vertegenwoor digd door de chef van het militairè huis van Hare Majesteit, vice- admiraal N. A. Rost van Tonnin gen. De Nederlandse regering zal worden vertegenwoordigd door de minister van oorlog mr W. F. Schokking en' hoge militaire auto riteiten. Van Franse zijde zullen aan de plechtigheid deelnemen: de minis ter van oudstrijders, de heer Jacquinot en. dc -Franse ambassa deur, de heer J. P. Garnier. De militaire vertegenwoordiging geschiet behalve door de boven genoemde parachutisten door een detachement van de militaire mu ziek uit Rijssel en door een dele gatie van 4 officieren, die in Ne derland hebben gestreden en wel- delegatie onder leiding staat van van kolonel De Bollardière Eerder, op 8 Mei. zal te 's Her- togenbosch een Franse gala-avond worden gegeven voor de oprich ting van een monument voor Franse soldaten, clie in de jaren 19401945 op Nederlands grond gebied vielen. De avond zal wor den bijgewoond door een groot aantal autoriteite. leden van het sorps diplomatique en de eerste families uit 's Hertogenbosch. Het programma draagt een ex clusief Frans karakter. Op zullen Yvonne Vionnet. Jacques Douai, Jean Claude en Jean Pierre Mot- tier en de danseres Gisèle Wal- leau, die oude en moderne dansen zal vertolken. De avond wordt met een groot bal besloten. Nee toch.Heus! Amerika gaat hartkleppen van plastic maken voor men sen. Verschillende proefhonden (echte) lopen er reeds vrolijk mee rond. Dat zal grote veran deringen teweegbrengen in de medische wetenschap en in de minneliederen. In de St. Andrea delta Valle te Rome kan men een dienst voor alle naties meemaken; 25- talen worden toegepast cn ge-, zongen wordt er in 't Esperanto. De Duitsers geloven, dat er iii het Amerikaanse Frankfort: aan de Duitse Main een hond is, die Carta heet, elf jaar oud is en voor applaus-vooraf Rachmani- nof's Prelude in c mineur kan neuriën. Bij voldoende na-ap- plaus geeft Carta „When you and I were young, Maggieals toegift. Zouden Hollandse, Friese of Zeeuwse meisjes ooit in een groot restaurant na haar diner haar tanden gaan poetsen aan hetzelfde tafeltje ten aanschöu- we van alle gasten? (zij krijgen natuurlijk een glas water, enz.), zelfs al kunnen zij er een beetje geld mee verdienen en zelfs al poetsen zij gracieus? N.l H. zegt: neen! Maar in Wellington (N.Z.) lenen zich 170 schonen voor dit jobje. I v> .J

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1