Werpt een dam op tegen kleingelovigheid „Mei" een ontroerend herdenkingsspel Humanistisch Verbond gaat «actie voeren Noteert e even tk&Ó Tia-JAh! 2 Woensdag 3 Mei 1950 Er moet vertrouwen worden gewekt in mogelijkheden van de mens Het is de komende maand Juni v(jf jaar geleden dat in onze stad het Religieus Humanistisch Verbond werd opgericht en zijn werkzaamheden begon. E enschijnbaar onbelangrijk feit. Een groepje van aanvankelijk twintig mensen, dat in een provinciestad een nieuwe secte in het leven roept om, als men het onvriendelijk wil zeggen, zichzelf wat uit te leven. Maar dat kleine groepje groeide. Ondanks de aanvankelijke moeilijkheden geen post, geen trein. nam het toe. legde contacten met andere plaat sen, met andere humanisten sloot men zich in 't voorjaar '46 aan bij het landelijk Hubanistisch Verbond dat met circa 200 leden startte en nu met een kleine zestig Gemeenschappen over het gehele land meer dan zes en vijftig honderd leden telt. Amersfoortse afdeling Hum. Verbond jubileert Al is deze groei niet onbevredi gend. hij zal zich toch in zeer ver sneld tempo moeten doorzetten, wil len de oprichters hun doel ook maar enigszins bereiken. Dat doel kunnen we wellicht het beste formuleren als „een dam opwerpen tegen de toenemende kleingelovigheid en daartegenover een groeiend vertrou wen in de mogelijkheden van de mens stellen! Gedurende de oorlogs. jaren en helaas ook in de tijd daar na. hebben „kleingelovigheid" en haar tweelingzuster „lichtgelovig heid" voortdurend veld gewonnen U mag het ook gerust zijn twee lingbroer noemen, want ze zijn zo wel mannelijk als vrouwelijk van karakter en zeker niet „onzijdig"! De veelgenoemde en terecht ge smade massalisering zoeken naar oppervlakkige verstrooiing, gebrek aan doorzettingsvermogen, beperkt heid van blik, onverschilligheid voor culturele waarden, twijfelachtig normbesef er zijn nu eenmaal handelswijzen die ontoelaatbaar zijn, hoe snel men er zijn doel ook mee schijnt te bereiken het zijn in wezen uitingen van kleingelovig heid. Waarom zou men zich eigen lijk inspannen om deze wereld dra gelijker te maken? Het is immers toch „een rommeltje"? De puinhopen van de tweede we reldoorlog zijn nog niet opgeruimd, de schade nog lang niet hersteld, en ze bereiden zich weer overal voor op de derde. Laat ik maar zien wat ik er van haal, een of meer nylons, een bioscoopje, een mooie auto. twaalf komma zes seconden in- plaats van twaalf komma negen een reuze prestatie! en verder komt morgen wel met zijn eigen zorgen. Overdreven en eenzijdig? Ja na tuurlijk. maar binnen het kader van een courantenartikel kan men zeker onmogelijk weergeven tot welke gevolgen kleingelovigheid kan lei den en op welke manieren zij tot uiting zal komen. INNERLIJKE NOODZAAK De kerkelijke mens kan vastheid vinden in zijn godsdienstig geloof. Hij kèn het. of hij het doet is een tweede. Het valt helaas niet te ontkennen dat de massalisering in die kringen ook angstwekkende af metingen heeft aangenomen. De buitenkerkelijke mens vindt die steun niet voor zover zijn buiten kerkelijkheid samenvalt met on godsdienstigheid. maar hij kan ook zijn eigen overtuiging, zijn eigen geloof hebben: Het geloof in de m o- gelijkheden van de mens. Niet uit kinderlijk optimisme, dat de mens eigenlijk een vleugeloze en gel is. die men maar in betere ver houdingen heeft te zetten om hem goed te maken, maar met het klare bewustzijn dat die mogelijkheden zowel naar de ene, de goede, als naar de andere, de kwade, kant kunnen uitgroeien. Daaruit vloeit voor hem een verantwoordelijkheid voort, niet als een van buiten op gelegde taak, maar uit innerlijke noodzaak. om alle beschikbare krachten in te spannen teneinde die groei in de goede richting te stu- wen. Daarin ligt het geloof van de ongodsdienstige mens, het on- Advericntte tl.AI.) DANNY KAYE ontketent ORKANEN van VROLIJKHEID Vrijdag a.s. in GBAXD-THEATBE Zie vooral de advertentie van morgen GRAND THEATRE: „Het Meisje van de Veenhoeve". 18 jaar. Zon dag 2—4.15—6.45 en 9 uur; Ov. da gen 2.306.45 en 9 uur; Donderdag avond: geen voorstellingen. CITY THEATER: „Onder het asphalt van New York", 14 jaar. Zondag: 1.3046.30 en 9 uur; Ov. dagen: 2.306.30 en 9 uur. Donderdag avond: geen voorstellingen. REMBRANDT THEATER: Van Vrij dag t.m. Maandag: Deel II van de tweeweekse seriefilm: „Geheime dienst in donker Afrika". 14 jaar. Vooraf: „El Dorado", 14 jaar. Van Qinsdag tm. Donderdag: „Vorstelijke Emigranten". 14 jaar. Zondag: 24.15—6.45 en 9 uur. Vrijdag en Zaterdag: 2.306.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30 en 8 u. (Donderdagavond: geen voorstel ling). T.e.m. 14 Mel St. Pietcrs- en Block- landsgasthuis A K.G. Voorjaarstentoon stelling. 10—5 uur. Zondags 2—5 uur. 3 Mei. St. Jorlskcrk. Herdenkingscon cert A.M. en het U.S.O.. 8 uur. 6 Mei. Amicitia: Toncelultv. perso- neelsver. Huygen en Wcssel, 8 uur. 7 Mei. Parochiehuis. P. Borstraat: K A J.-toneel ..Oranje Hotel". 8 uur. 9 Mei. Amicitia: Ncd. Huisvrouwen vereniging. 2.30 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitle ning voor volwassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur. Uitle ning voor kinderen: Woensdaf en Zaterdagmiddag vaD 2.304.30 uur Leeszaal dag. van 1012.30 en 2—5 u bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond vaD 710 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL. - WiJersstraat 2, geopend van 10— uur en 230—645 uur. Maandag en VrUdag 7—9 uur Uitlening van 11 1230 uur EXPOSITIES. Academie voor beel dende Kunsten (Utrechtsestr. 53i Foto's van A. Pastoor, van 29/4— 10/5. Dagelijks geopend van 10—5 en 7—9 uur. verwoestbare geloof van de hu manist, dat we een wereld van vrede en gerechtigheid kun nen opbouwen als we er ons voor inzetten, en niet in klein gelovigheid de taak opgeven als we er nog maar nauwelijks aan begonnen zijn. Moeilijk is dat, ontzettend m'oei- lijk. vooral voor jonge mensen die in de wereld van de laatste vijfen twintig jaar crisis, werkloosheid, oorlog, bezetting en woningnood op grote schaal mee maakten. Dit is echter een argument temeer om de strijd voor het oude en toch zo nieuwe geloof in de mogelijkheden van de mens met onverzwakte kracht vol te houden en door te zetten! Want het zijn juist deze jonge mensen die het werk moeten overnemen van de oudere genera tie, die het er niet zo bijzonder goed heeft afgebracht, om het maar zachtjes te zeggen. STERKE KRACHTEN In onze wonderlijke tegenstrijdige wereld zijn sterke krachten die in positieve zin werken. We weten immers met onze hersens zo lang zamerhand wel dat voor een in grote en kleine landen verscheurd Europa geen toekomst meer bestaat, we weten dat techniek en weten schap eigenlijk al verder zijn en de leuze „één: de aarde, één volk: de mensheid" van utopie tot steeds dwingender noodzakelijk hebben gemaakt, maar de kleingelovige mens durft het niet aan. Het is im mers mislukt met de Volkenbond van 1919. het mislukt weer met de U.N.O wat wil je dan? Dit. dat geen teleurstellingen of tegenslagen ons van de weg afbrengen die we uit innerlijke drang en met volle Advertentie (LM.) overtuiging als de beste hebben ge kozen, omdat we door kleingelovig heid de enige mogelijkheid (niet de zekerheid!) om tot een betere wereld met menselijker verhoudingen te geraken, weg gooien. Het is noodzakelijk deze klein gelovigheid in onszelf te be strijden hij ligt voortdurend op de loer maar het is niet voldoen de. Er moet ook een dam buiten ons worden opgeworpen, we kunnen an deren, die ook het slachtoffer van kleingelovigheid dreigen te wor den, ruggesteun geven en mede door ons werk weer vertrouwen doen stellen in do mogelijkheden van de mens. Dat is de taak die het Hu manistisch Verbond zich heeft ge steld en waarvoor de leden stuk voor stuk staan. En wanneer we ons daartoe te klein, te zwak. te on machtig voelen ook een vorm van kleingelovigheid! dan is daar het bovenaangehaalde woord van Schiller om ons een hart on der de riem te steken: Es wachst der Mensen mit seinen grössern Zweckcn.*) P. SCHUT. De mens groeit, wordt sterker, naarmate hij zijn doel hoger stelt. In het Demobilisatie Centrum aan Laan 1914 gaat de dienst RAO voort met zijn uitstekend werk. Zo was er gisteravond een uitvoering, die al een zeer bijzonder karakter droeg. Ton van Iersel had voor deze gelegenheid een herdenkings- schets in zeven fragmenten samen gesteld, welke nu ten gehore werd gebracht. De medewerkenden wa ren mevr. M. BoeyengaMelius, declamatie, Esther de Vries, so praan, Henk Reuvers, tenor en de Amersfoortse Orkestvereniging on der leiding van Kees Hartveld. „Mei" is de titel van deze symbo lische voorstelling der jaren '40'45, omdat in deze maand zo wel het begin als het eind van de oorlog plaats vonden. De tijd van vrede wordt ver tolkt door de ouverture „L'Italien- ne cn Algérie" van Rossini. Het viel daarbij dadelijk op, dat het orkest er volkomen in was; het maakte een zeer goede indruk, als werd het geïnspireerd door de laak, die het op zich had genomen. Deze goede indruk is in de loop van de avond bij ons versterkt en wij willen hier rondweg verkla ren de A.O.V. nog zelden zo „in vorm" te hebben gehoord. Het was alles van een gemakkelijkheid, die duidelijk aantoonde, hoe men hier op elkaar ingespeeld raakt en die het bewijs leveren van de groei der ensemble-gedachte bij dit or kest. Het succes dat men had na zulk een korte tijd van voorberei ding bewijst duidelijk hoe de rou tine hier is gegroeid. Na de muziek declameerde mevr. Boeyenga „Rotterdam" van Jan Prins, een beeld van Rotterdams havens uit de tijd van drukte en welvaart. Mevr. Boeyenga heeft deze avond eveneens zeer iged werk gedaan. Er gaat een wel doende eenvoud van haar optreden uit: ze weet elk vals pathos te ver mijden, maar draagt uiterst gevoe lig voor. Zij en het orkest zorgden afwisselend voor een reeks van impressies uit de oorlogsjaren, die ons die beklemmende tijd nogeens sterk suggereerden. Het le deel uit de vijfde symphonie van Beet hoven (de noodlotssymphonie') werkte daartoe sterk mede, ge volgd door declamatie van „Rot terdam" een gedicht van Clara Eggink. Actus Tragicus van Joh. Seb. Bach beeldde in muziek de tijd van onderdrukking uit, waarbij als passende declamatie Hein de Bruins: „Het afscheid der Joden van Nederland" werd gezegd. Het verzet werd weergegeven door .Grave" van Locatelli. door het orkest met veel overtuiging ge speeld. Na het lied der achttien doden van Jan Campert volgde „Ases Tod" uit de Peer Gynt suite van Grieg en geen der aan wezigen was niet onder de indruk van deze beklemmende en toch ook bevrijdende muziek. Na een ogenblik pauze weer klonk dan de Egmont-ouverturc, de wedergeboorte der vrijheid aangevend en als declamatie ging „Waaide ooit een vlag zo wijds". Het geheel werd dan besloten met het voordragen van „Vrede" (dichter Adama van Scheltema), terwijl het orkest daarna speelde het Andante uit de Symphonie van Johann Christ, Bach. Hierin vonden wij de A.O.V. al bijzonder gelukkig. De uitvoering werd tot iets prachtigs van warmte en har monie, waarbij elk instrument precies de plaats innam, die het moest. Wij geloven dat Ton v. Iersel, in samenwerking met Kees Hart veld uitstekend geslaagd is bij de samenstelling van deze Meischets, maar aan de uitvoerenden is te danken, dat zijn idee tot leven werd gebracht op een artistieke en verantwoorde wijze. Daarvoor onze hulde, zowel aan mevrouw Boeyenga. als aan ons dappere oi- kest. Wij zouden wensen, dat cr ecu mogelijkheid werd gevonden, dit geheel eens voor het Amersfoortse publiek te brengen het ware jammer, indien zoveel met succes bekroonde studie, tot het Demo bilisatie-Centrum moest beperkt blijven. Wie neemt hier het initia tief? Na de pauze traden een paar bekenden van vroegere opvoerin gen in het Demob. Centrum op. Esther de Vries zong met orkest de aria „Agatha" uit de Frei- schütz en het werd een flink suc ces. Ze heeft een warme stem, die echter ruimte behoeft, om geheel tot haar recht te komen en we vermoeden, dat de lage zoldering haar gehinderd moet hebben. Er was een prachtige eenheid tussen soliste en orkest, zodat er iets heel moois kon ontstaan. Hier was beheersing in gevoeligheid van beide zijden en is dat niet een volmaakte vorm van schoonheid? Henk Reuvers, de tenor, ver gastte ons j>p de bekende aria: „Durch die Felder, durch die tuen". Hij is ook een van die jon geren, die talentvol en ijverig, hun plaats in de muziekwereld trach ten te veroveren. Zijn stem is mooi. zijn dictie goed en hij be heerst zich volkomen. De her nieuwde kennismaking met deze zanger was ons een genoegen. Met de „Farandolle uit de Arlé- sienne-suite van Bizet besloot de A.O.V. de avond. Ze deed het erg goed. Ten slotte dienen wij nog even te vermelden, dat mej. Bro- met, eigenlijk onvoorbereid, alles op het klavier begeleidde. Een woord van hulde aan deze vlotte pianiste. S. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1270. Honderden kilo meters ten Zuiden van het „Rijk van de Witte Mammouth" ligt de „Fort Churchill" van de Royal Canadian Mounted Poli ce nog altijd vastgevro ren in het ijs. Larry moet het voorjaar af wachten. voor hij kan proberen zijn basis weer op te zoeken. En eigen lijk is hij er wel blij om, dat hij in de buurt moet blijven, want wie weet, komt Rob toch nog op dagen. Kikula, de Eski mo. is enkele dagen na het vertrek van Rob te ruggekeerd. Alleen. Eerst wilde hij weinig vertellen Hij beweerde, dat Rob was omgeko men. maar na een scherpe ondervraging be kende hij, dat hij er van door was gegaan „Maar mr. Rob, hij nooit terugkomen", zegt hij; „Torn- rak hem grijpen." Larry heeft de man een schrobbering gegeven, maar wat kan hij er ver der aan doen? De Eskimo weet nu eenmaal niet beter. Larry overweegt een vliegtuig te char teren, zodra de Poolnacht voorbij is om de omgeving af te zoeken. Na vijf jaar een succes voor Schuttevaer De vaargeul aan de monding van de Eem wordt thans door een gas- boei aangegeven Er is door de vereniging „Schuttevaer" geduren de vijf jaai voor plaatsing van een dergelijke boei geijverd. Harder wijk bezit er allang een. Nu is het dan zover, dat de schippers de Eemmonding ook bij duisternis be hoorlijk kunnen bevaren. Voor waar een succes voor Schuttevaer en de Kamer van Koophandel, die ook voor een gas-boei ijverde. Spatbordenactie geslaagd Achttien kilo witte verf ge bruikte de Vereniging Veilig Ver keer te Amersfoort om 11.573 ach terspatborden te verven. De VVV brengt dank aan de directeur van het ROG, die er zorg voor droeg, dat twee jongens uit de inrich ting beschikbaar waren om te ver ven. Scholieren bestuderen Amersfoort Uit Dordrecht zijn 63 leerlingen van de hogere klassen van het Ge meentelijk Lyceum naar Amersfoort gekomen voor een week practisch onderwijs. Zij logeren in de jeugdherberg „De Grasheuvel" cn maken iedere dag op de fiets leerzame excursies. Boven dien krijgen ze iedere dag een taak Zo kwamen er op onze redactie twee meisjes om inlichtingen over de so ciologische en politieke structuur van Amersfoort Anderen moeten de industrie of het verkeer in Amers foort bestuderen. Het kan niet anders of deze scho lieren krijgen een betere indruk van Amersfoort dan menige tourist. Vluchteling op kermis Op het terrein aan de Hellestraat wordt een kermis opgebouwd- Een politieman, die uit een raam van het bureau keek, zag opeens, dat een der kermisgasten verbazend veel leek op een voortvluchtige uit het R.O.G te Doetinchem. Achteraf bleek de jongeman in derdaad in December ontvlucht te zijn. Hij zal teruggebracht worden. V erkeersexamen Door 154 leerlingen werd op 2 Mei 1950 deelgenomen aan het verkeers- examen. Van de 154 slaagden er 134. Burgerlijke Stand GEBOREN*. Gerardus Johannes Ma ria. z v G J. Verhaar en P. M. de WitAnna Cornelia, d v. J. Donker en J. H Delhaas: Bertha Lowiena. d. v. D. L v Kolfschooten en J G H^gc. len; Gijsbe-tus, z. v. G v. d. Laak en C. Knoppers: Hendrika d. v P v. Oven en J. de Nleff; Lucia Theresia Christina Maria. d. v F. A. J. Peters cn J J Hamers- Aart. z v. G. Jansen en M. v. Zoeren; Kees Willem, z. v. P C v Straalen en M. E. C Henge- veld GETROUWD M J. Berendse en J. W. Blok. A C. v. d. Ham en A Adams OVERLEDEN- Jan Kuit, 59 jr goh m. M. H. Dijkhorst; Wllhelmina Geer- truida, Schaap. 88 jr. wed. v. C. Ooster- baan. Advertent** (LM.) Verbreding van financiële basis is verdieping van t werk Politiek onafhankelijke organisatie Elders op deze pagina wordt ge wag gemaakt van het eerste lustrum het Humanistisch Verbond. In het van de Amersfoortse afdeling van bewuste artikel wordt ook aangege ven hoe naar het inzicht van de Hu manisten de problemen van deze t(jd moeten worden aangepakt. Geen enkele organisatie, welk doel zij ook nastreeft, kan slagen zonder een gunstige financiële basis. In de kringen van het Hum. Verbond is men zich daarvan terdege bewust. Daarom maakt men de viering van het eerste lustrum mede tot een ac tie om die financiële basis te schep pen. Daarvoor riep men een zogenaam de certificaten-actie in het leven. Men onderkent daarbij certificaten van f 1.en van f 2.50. Het is nu de bedoeling dat de bij het Hum. Ver bond aangesloten leden, deze certi ficaten aan de man of de vrouw brengen. ERETAAK Amersfoort kreeg een taak toebe deeld. Men vond die te gering. Nu heeft de afdeling op zich genomen om honderd certificaten van f 1. en honderd van f 2.50 te verkopen. Geen kleingheid! Men is bij het Hum Verbond niettemin zeer opti mistisch. In allerlei kringen bestaat nog een onjuiste opvatting van de doelstel ling van genoemd verbond. Ook daartegen gaat in dit eerste lustrum jaar de strijd. Zelfs de buitenkerke lijken weten voor een groot deel niet, dat er een „eigen tehuis" is. Nog minder dus weten zij, dat het Ver bond zich bezig houdt met maat schappelijk werk in gevangenissen, werkkampen enz. Voorts verstrekt men regelmatige adviezen aan de overheid. Dit alles behoort dan tot het centrale werk. In de afdelingen is men niet min der actief. Vooral de bezinningsbij eenkomsten op Zondagmorgen trek ken steeds meer bezoekers. CONTRIBUANTEN Voor de aan het Hum. Verbond verwante instelling „Humanitas" voert men in Amersfoort momenteel een actie. Men wil namelijk komen tot een groot aantal contribuanten, die de aanstelling van een of meer gezinsverzorgers mogelijk maken. Zo is de kracht naar buiten van het Hum. Verbond niet anti-kerke- lijk zoals boze tongen wel eens beweren maar opbouwend. Men werpt een dam op tegen het nihi lisme. Het Hum. Verbond wil dit al les bereiken met behoud van de eigen levensovertuiging zonder het doen van concessies. Het lijdt geen twijfel, dat een dergelijke or ganisatie politiek onafhankelijk is, omdat buiten-kerkelijken in alle kringen van het Nederlandse volk zijn te vinden. Decors Meispel van Van Bennekom Gaarne voldoen wij aan het ver zoek van de heer J. Schonewille. regisseur van Oosterhuis' spel „De eerste dag van Mei", om melding te maken van de verdienstelijke mede werking van de heer R. van Ben nekom, die de décors en de ver dere entourage verzorgde. De heer Van Bennekom is daar geruime tijd druk mee geweest. Het resultaat was voortreffelijk. buest PTT op Bevrijdingsdag A.s. Vrijdag, de Bevrijdingsdag, zal op de Posterijen te Soest de dienst worden uitgevoerd als op Zaterdag, zodat het kantoor slechts tot 1 uur geopend zal zijn. Meifeest PvdA en NVV Omdat de verjaardag van H M. de Koningin dit jaar op 1 Mei ge vierd werd. had het 1 Mei-comité te Soest besloten de viering van de 1 Meidag uit te stellen tot Dinsdag 2 Mei. De zaal van Eemland was tot de nok gevuld met leden, toen de voorzitter de avond met een toespraak opende. Mr. G. van 't Huil (oud-voorzit ter van „Nieuwe Koers") hield een propagandistische rede. Het zang koor „Kunst na Arbeid" uit Baarn, liet vervolgens enige liederen ho ren. De ARFI. de filmdienst van het N.V.V., vertoonde twee films n.l. „Het afscheid van twee pioniers", t.w. de heren E. Kupers en C. v. d. Lende en „Hoog bezoek" met Cory Grant. Lawnlemiisuitslagen Voor de competitie 4e klasse West speelde Zondag j.l. de L.T.C. „Soest I" thuis tegen T C V. 3 uit Amster dam. Soest behaalde een gedeci deerde overwinning door deze Am sterdamse ploeg met 80 te ver slaan. De uitslag is als volgt.. Heren enkelspel: F. A. MudB. Vogels 6—3. 6—4: G. v. d. Pol—A. Hillege 9—7, 6—3. Dames enkelspel: Mej. R. Segers mej. T. Bloothoofd 64. 75; mej. J. Pootmej. C. Bergkamp 6—4, 6—1. Gemengd; dubbelspel: mej. C. Ru pert en F. A Mudmej. C. Berg kamp cn B. Vogels 6—3, 6—2; mej. R. Segers en G. v. d. Polmej. M. Meijer en A. Kerstjens 64. 46. 6—0. Heren dubbelspel: F. A. Mud en G. v. d. PolA. Hillege en A. Kerstjens 61. 60. Dames dubbelspel: Dames J. Poot en C. Rupertdames T. Bloothoofd en M Meijer 64, 26, 63. Soest 2 was voor de 4e klasse West afdeling 37 te Amsterdam op bezoek bij Meteor 3 en wist- even eens te winnen en wel met 17. Terug uit de tropen Op 7. 11 en 16 Mei a.s worden te Rotterdam verwacht de troepen- transportschepen „Skaugum". „Ta- binta" en „Zuiderkruis" Met de „Skaugum" keren terug: H. Adams, Schrikslaan 45 en L. J. de Graaf, Soesterbergsestraat 34. Op de „Tabinta" verblijven: M. Landman, Burg. Grothestraat 29; M. J. L. Monsjou, Bartolottilaan 55 en W. Verweij, Verl. Kolonieweg 7. Meet de „Zuiderkruis" keren te rug: D. C. Bansema. Birktstraat 35; H. F. Sips. Mendelsohn laan 16 en D. v. d. Wijngaard. Krommeweg 20. Onderscheiding De heer C. Lagerweij uit Soest. Adjudant Onderofficier bij de C. L. N., ontving de zilveren ere-medail- le, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. Dodenherdenking Evenals voriige jaren zullen Don derdag 4 Mei de doden op eerbie dige wijze te Soest herdacht wor den. De herdenkingen zullen plaats hebben 's middags om 3 uur op de fusMladeplaats te Soesterberg. Voor de deelnemers zullen twee extra autobussen rijden. Vertrek 15 uur vanaf het Nieuwerhoek- plem. waarvan cr één de hoofdweg cn één de route BeetzlaanNieu- weweg zal volgen Voor de herdenking des avonds te 8 uur op de Algemene Begraaf plaats aan de Veldweg te Soest, worden de deelnemers verzocht zich op te stellen: 7.25 bij het gemeente huis. 7.20 uur hoek Beetzlaan Laanstraat en om 7.35 uur hoek VosseveldlaanBirktstraat. De Soester ingezetenen worden verzocht tijdens deze plechtigheid hun vlaggen halfstok te hangen. Hoevelaken AUTO'S BOTSEN OP 'T KRUISPUNT Dinsdagmiddag omstreeks 3 u;ir vond Aan het Kruispunt te Hoevela ken een ongeval plaats, waarbij al leen zware materiele schade ont stond Van de richting Apeldoorn af naderde een personenauto het kruispunt voor de richting Amers foort, bestuurd door de heer H. van Urk. Van de richting Amersfoort naderde tegelijkertijd de zwaar be laden verhuisauto van de fa. B. uit Amersfoort. Er ontstond een bot sing. De Rijkspolitie zoekt de schuldvraag uit. De personenauto werd zwaar beschadigd. De verhuis wagen liep lichte schade op. VOOR WIE IS DAT KRENTEN BROOD? Bij de gisteravond door de Oran jeveren. gehouden verloting is op het lot no 423 een groot krenten brood gevallen. Deze prijs kan af- I gehaald worden bij mej. A. Ver schuur. STILLE TOCHT De stille tocht vangt a.s. Don derdag aan om 7.15 uur. Plaats van samenkomst is Gemeentehuis. MUZIKALE HULDE Het Fanfarecorps te Hoevelaken maakte gistermiddag van de gele genheid gebruik om de heer J. Verschuur een muzikale hulde te brengen in verband met een on derscheiding aan hem uitgereikt. SCHOUW WEGEN Het college van B. en W. is voor nemens op 16 Mei a.s. schouw te houden over wegen enz. ONGEVAL BIJ VUURWERK Bij het afsteken van het vuur werk tot slot van de feestelijkhe den, mislukten veel stukken. Een brandend stuk vuurwerk viel in de nek van de jeugdige plaatsgenoot v. P. Een gedeelte van zijn haar verschroeide, terwijl een gedeelte van zijn overhemd verbrandde. KWART EEUW IN DIENST BETREKKING Op 1 Mei was het 25 jaar ge leden dat de heer R. van Leijen- horst bij fa. J. Verschuur in dienst trad. Donderdag 11 Mei a.s. is er gelegenheid tot feliciteren ten huize van zijn patroon. Wouden hern FEESTEN UITGESTELD De feesten ter gelegenheid van de verjaardag van HM. de' Koningin zijn uitgesteld tot Vrijdag 5 Mei. Door de vele regens «en sneeuw) van de vorige week is do speelweide thans onbruikbaar. P.V. „DE BLAUWKRAS" Wedvlucht vanaf Venlo, afstand 119 Km Gelost 9 u. 40met Z.W. wind. Aankomst le duif 9 u. 55 m. 34 sec Aankomst laatste duif 10 u. 40 m. 28 sec. A. v. Lunteren 9 u. 55 m. 34 sec. J. C Jekten 10 u. 4 m 25 sec.; 10 u 4 m. 25 sec; 10 u. 15 m. 11 sec.; 10 u. 18 m. 49 sec. G. Koudys 10 u. 7 m. 49 sec; 10 u 18 m. 59 sec 10 u 19 m 23 sec.; 10 u. 40 m. 28 sec A v. de Graaf 10 u 9 m. 10 sec.; J. Koudijs 10 u 10 m. 20 sec.; 10 u. 22 m. 12 sec; 10 u. 32 m. 55 sec B. Hazeleger 10 u. 10 rn. 32 sec.; G. v. d. Berg 10 u. 10 m. 32 sec.: W. Woudenberg 10 u. 14 m. 48 sec.; G Mulder 10 u. 29 m 10 u. 29 m. 16 sec. OVERPLAATSING De opperwachtmeester P. Nieuw - land wordt met ingang van 15 Mei overgeplaatst naar Badhoevedorp. PREDIKBEURTEN Woensdag 3 Mei 7 u. 30 herden kingsdienst in de Ned. Herv. Kerk door ds Cirkel van Ede. Donderdag 4 Mei lokaal Rumelaar 7 uur n.m. ds Lamens van Elspeet. MARKTBERICHT Aangevoerd 35000 eieren. Prijs 11,50 tot 12,per 100 stuks. DEN HAAG. Het hoofdbestuur van de Indonesische PTT. te Ban doeng heeft medegedeeld, dat thans een begin zal worden gemaakt de gangbare postzegels van de emissie 1949 door middel van boekdruk van een zwarte opdruk „RIS" te voor zien. Het bouwkunstzegel van 15 sen zal niet worden voorzien van een opdruk en zal uit de koers worden genomen. Het herdenkingszegel van 15 sen met de aanwijzing „Republik Indonesia Serikat" zal binnenkort in kleiner formaat worden herdrukt en in omloop worden gebracht. Het was de zes-jarige Tania Heald, die met haar pony Cadogan Pearl tijdens de paardenshow in Buckinghamshire de eerste prijs in de kinderklasse in de wacht sleepte. Het was nog niet zo on verstandig bekeken van Tania om de jury, wegens de hevige re gen, onder een parapluie af te wachten. Geschenk Boekenweek „De zaak Beukenoot" is van Marianne Philips In een bijeenkomst In het Pa vil. joen Vondelpark - Amsterdam, heeft de heer Chr. Leeflang, voor zitter van de Commissie voor d* I Propaganda van het Nederlands* I Bock, medegedeeld, dat 't Geschenk I ter gelegenheid van de Boekenweek I 1950, de novelle „De zaak Beuke-1 noot" geschreven werd door M a- rlanne Philips. De jury. die „De zaak Beukenoot' met algemene stemmen bekroonde, waren Hclla S. Haase, Victor E. I van Vriesland. Adriaan van der I Veen en drie leden van de Commis-| sie voor de Propaganda van het Nederlandse Boek. Glazenier Hofman wordt 65 jaar De Haagse kunstcnaar-giazenier, de heer Pieter A. H Hofman zal op 4 Mdl zijn 65ste verjaardag vieren. De he»- f Hofman begon zijn loopbaan met schl.-l deren, etsen en lithograferen. Zijn werf! had aanvankelijk, ccn romantisch karak-r ter. maar groeide gaandeweg uit in (t f richting van het uitgcspioken momt-l mentaal decoratieve. Hij maakte veel al*l fiches, cx libri. calligrafcerde oorkor.-[ den. ontwierp postzegels, legpenning 1 plakettes cn maakte wandschilderinge: I ondermeer in de Haagse Openbare Lee-I zaal. In 1925 won de heer Hofman et-| prijsvraag met een ontwerp voor mj| gebiandschilderd raam in de Bijenkort Sindsdien maakte hij regelmatig p-l brandschilderde ramen, zoals voor fcl Octrooiraad. Pensioenraad. Gemeente-! museum, aula Openbare Begraafplaat.'.! ziekenhuis Zuidwal. Hoge Raad en Vrtil Chr. Lyceum. Thans ls hij bezig met tri vervaardigen van vijf historische rarre-f in verband met het 700-jarig beslas: l van Den Haag. Zij beelden de historie! der slad Uit van 1248 tot 1948 Voon! heeft de heer Hofman een opdracht fr-r kregen tot het maken van tien ramen ül het gebouw van de B P.M., die 16 Ju^l zestig jaar bestaat Zijn laatst voltooi'.!! werk is een monumentale electrlr_;B klok. die geplaatst ls in de raadsel van het Haagse stadhuis. UIT UTRECHT Opleiding van bazen in Amerika Een groot aantal vertegemvoor: gers van fabrieken en bedrijvend het westen des lands kwam Dinsda«-| middag in Esplanade bijeen, waar* heer R Hijmans op uitnodiging va het Nederlands Instituut voor Eft-I ciency sprak over: De opleiding ve! bazen in Amerika volgens de confe-f rentiemethode. Volgens Amerikaanse opvat' dienen bazen en werkmeesters c structief te denken, hun gedachte: goed te formuleren en een h<" ontwikkelingspeil te hebben. Amerikaanse ervaringen zijn, deze eigenschappen niet voldoet worden aangelceerd door lezingezi cursussen e.d. Het is gebleken, dij dit meer en beter wordt bereikt rr.ij de conferentiemethode, waarbij da bazen zelf hun meningen en enH ringen naar voren kunnen brengef Aan deze conferenties nemen n ximaal 15 bazen deel. De leider rr het te behandelen probleem v<x analyseren en mag tijdens de confei rentie niet zijn eigen mening zcgC'j maar moet de discussie animeren, cf opgeworpen gezichtspunten sch en samenvaten. In Amerika wc de conferentieleiders in cursussS van 2030 uur voor hun taak opKj leid. De opstelling van het confer--^ tieprogramma geschiedt in onderli overleg. De bazen hebben dus veel zeggenschap. Na de lezing van de heer Hijm volgde een levendige discussie. »- - 'M 4 -■ mmè.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2