Baarns politiecorps lijkt op een damesbridgeclub Britse Liberalen willen hun onafhankelijkheid bewaren Eerste 46 rampendepots binnen enkele weken ingericht Vredelievende bestemming voor Goering Werke Dronken vader in gevecht door kinderen gedood 5 Zedenschandaal te Nieuw Helvoet Bridge-rubriek Clement Davies tegenstander van anti-Labour front Uitkeringen aan mobilisatie- slachtoffers Scholieren nemen het op voor hun leraren Ongerustheid over Frans vliegtuig Smaldeel Antillen morgen thuis Belangrijke wijziging in Britse on trnan telingspoli tiek Woesteling uit noodweer neergeslagen Onderbrengen ran daklozen bij ernstige rampen Hainan in handen der communisten Versterkingen naar Malakka ONTSLAGZAAK VOOR RAAD VAN BEROEP A r? „/y—f f 1fl Al 1 Procureur-generaal Van Thiel nam zijn pijp uit zijn mond, maar de burgemeester ivenste niets te weten (Van een onzer redacteuren) UTRECHT. De geruchtmakende ontslagkwestic te Baarn, waar de inspecteur van politie J. v. d. Heyden zijn betrekking verloor, omdat hij volgens de toenmalige corpschef J. C. Dragt cn de burgemeester, mr. F. J. van Bceck Calkoen, ongeschikt zou zijn voor zyn functie, is opnieuw in het middelpunt der belangstelling komen te staan door de behandeling van deze zaak voor de Centrale Raad van Beroep. Op 3 Februari j.l. heeft het Ambtenarengerecht het ontslagbesluit van dc burgemeester vernietigd. Mr Van Bceck Calkoen heef daar niet alleen niet in berust, maar bovendien in de gemeente Baarn een nieuw onderzoek doen instellen naar de persoon en de eigenschappen van de onslagen inspecteur. In totaal zyn daarbij niet minder dan 35 personen gehoord, waarvan er zeven ter zitting waren ver schenen. opgeroepen, niet door de Centrale Raad, maar door mr Van Bceck Calkoen en zijn raadsman. De Centrale Raad van Beroep stelde op hun verschijning eigenlijk weinig prijs en weigerde zelfs na drukkelijk één van hen als getuige toe te laten, omdat, naar de presi dent. mr. H. J. Kuiper meedeelde, hij niets zou kunnen verklaren wat met de zaak betrekking hield of sloeg op de inhoud van de stukken. Dat de zes getuigen, die tenslotte voor Baarns burgemeester optraden zijn zaak sterker hebben gemaakt kan moeilijk worden beweerd, om dat zij daarvoor zichzelf te veel te genspraken in de eerste plaats, maar bovenal omdat zij het er te dik oplegden, omdat zij het te mooi wilden maken. En dat de Centrale Raad dit ook voelde, bleek doordat de president hen herhaaldelijk aan hun eed herinneren moest en hen interrumpeerde met wat mr. D. Si mons, de raadsman van de burge meester, in zijn pleitrede tenslotte zuurzoet „scherpe logica" zou noe men. De politieklerk G. Deijs herinner de zich nog woordelijk wat inspec teur Van der Heyden meer dan drie jaar geleden had gezegd, hetgeen mr. Kuiper de wenkbrauwen deed fronsen en de opmerking ontlokte, dat getuige wel een heel merkwaar dig geheugen had. Een andere ge tuige vertelde, dat inspecteur Van der Heyden „op geheimzinnige wij- Wethouder gearresteerd In verband met het vermoeden onzedelijke handelingen te heb ben gepleegd met minderjarigen is gearresteerd J. R. wethouder van dc gemeente Nieuw Helvoet. R. is voor dc Officier van Justitie te Dordrecht geleid. Op Goeree en Overflakkee en in de Hoekse Waard zijn minder jarigen gearresteerd die zich zou den hebben schuldig gemaakt aan ontuchtige handelingen. Zij zullen voor de kinderrechter terecht staan. Deze twee gevallen hebben, naar wij bij informatie vernamen, niets met elkaar uitstaande. Van het bericht dat, behalve R. in Nieuw Helvoet en in Hellevoet- sluis nog twee personen zouden zijn gearresteerd in verband met eerstbedoeld geval, konden wij geen enkele bevestiging krijgen. Dat gaat naar Den Bosch toe DEN BOSCH Op het ss Nelly" dat gisteren in ons land is aangeko men. bevond zich ook het 5e batal jon stoottroepen. Reeds zijn vierdui zend „stoters" uit Indonesië in ons land teruggekeerd. Op 12 Mei zal het regiment in zijn bakermat Den Bosch feestelijk worden ontvangen. EEN PROBLEEM (Door onze bridge-medewerker Bridgeproblemen plegen slechts zeer zelden heel moeilijk te zijn- hiermede bedoel ik niet de practijkproblemen, doch slechts de theoretische double- dummy cn ander problemen, die In vele tijdschriften zo nu en dan wor den gepubliceerd. Doordat men alle kaarten kent. heeft een geroutineerde speler met de op lossing van dergelijke problemen niet al te veel moeite. Een werkelijk moei lijk en uiterst fraai probleem kwamen JJ'lj tegen in het laatste nummer van Tne Europlan Bridge Review: onder de vele vermaarde Europese en enkele Amerikaanse medewerkers van dit uit stekende blad. maakten wij kennis met de Zwitser Jean Besse, de ontwerper van dit probleem. De lezer probere er zijn krachten op; WEST OOST Sch. b. 9. 0. 7. 2 Sch. a. h v. 10. 3 H. 9. 2 H a. h R h. 2 R. a 7. 3 KI. a. h. 2 KI. 1. 5. 3 Niemand is kwetsbaar cn nadat Zuid het bieden met 3 Harten heeft geopend waarbij wij hem op een 7-kaart mo len taxeren bereiken O—W het eind bod van 6 Schoppen, te spelen door Oost, Zuid komt uit met Ruiten 4. In de tweede slag speelt Oost troef uit een der belde handen en hierbij blijkt, dat Noord geen enkele Schoppen heeft! Hoe moet Oost het spel nu spelen? Oplossing Men kan Zuid reeds op 10 kaarten in Sch. en Harten taxeren. De Ruiten 4 is vermoedelijk een singleton. De Noord-kaart is dus ongeveer: Sch. H. x. x. R v, b. 10. x. x x; KI v, b. 10. X. terwijl de Zuidkaart is: Sch. 6, 5. 4 H v b. lo. 9. x, x. x. R. 4; KI. x. x Oost neemt de eerste slag In O of W, speelt vervolgens Sch. aas en heer. waarbij West de Sch. 7 en 8 speelt. Zuid heeft nu een troef over. Vervolgens speelt Oost Harten aas en beer en vervolgens Klaver aas en heer. Indien Zuid niet aftroeft, wordt Sch. 3 nagespeeld; Zuid komt aan slag met Sch 6. West speelt Sch. 2 bfjZuid beeft niets dan Harten te spelen, m >'est wordt Ruiten afgegooid en Oost troeft In met troef vrouw. Nu wordt Sch. lo gespeeld. West neemt over en speelt de laatste troef, waarbij de fi- «uur wordt: NOORD Sch. H. R. v. b KI. v WEST Sch 9 ze" een schrijfmachine van de po litie aan particulieren uitleende, maar vertelde er bij, dat hij zelf die schrijfmachine weg moest bren gen, waarop de president verbaasd vroeg, wat of er dan wel overbleef van die zogenaamde geheimzinnig heid En als men de werkster en haar man geloven mocht, dan be stond de dagelijkse arbeid van in specteur Van der Heyden uit niets anders dan uit gesprekken met hen beiden, die begonnen in de trant van „Nou moet je toch eens horen" waarop dan de „histoire intime et scandaleuse" van heel het Baarnse corps volgde. Mr. D. Simons, voor de burge meester pleitende, meende deson danks. dat deze getuigen de onge schiktheid van de ontslagen inspec teur bevestigden en wees er o.m. op. dat de Kroon hoofdinspecteur Dragt niet tot commissaris in Zut- fen zou hebben benoemd, als de toestanden in het corps zo erg wa ren als de heer Van der Heyden meende Voordat de heer Dragt be noemd was waren er informaties ingewonnen. Mr Mathuizen, die voor de ont slagene pleitte, voerde hiertegen aan. dat er in ieder geval één auto riteit was wiens mening men niet ge vraagd had. Dat was de vroegere procureur-generaal Van Thiel in Amsterdam. „Ik ben bij hem ge weest", aldus mr Mathuizen. „Hij nam, voor hij mij antwoordde zijn pijp uit zijn mond en wanneer procu reur-generaal Van Thiel zijn pijp uit zijn mond nam, nou dan kwam er wat. Wat er kwam was heus niet zo vleiend voor inspecteur Dragt en het Baarnse corps. Er heerste daar een geest, die het meeste weg had van de ruzie in een dameskransje. Die ru zie wordt hier thans uitgevochten, hoewel ze beter binnenskamers had kunnen blijven. Dat is de schuld van de burgemeester, die van niets wens te te weten, telkens wanneer Van der Heyden een beroep op zijn be middeling deed. Pleiter concludeer de tenslotte, dat jarenlang niets van ongeschiktheid van de ontslagene wasgebleken en dat de eigenschap pen, die men hem thans verwijt toch niet als griep over iemand komen. De Rijksrecherche had inspecteur Van der Heyden een bekwaam poli tieman genoemd. In een repliek meende mr Simons dat daaraan geen overdreven beteke nis moest worden gehecht, waarop mr Mathuizen weer dupliek had. Over drie weken zal de Centrale Raad uitspraak doen. LONDEN. De leiders van de Britse Liberale party hebben gisteren het voorstel van de Conservatieven In de volgende algemene verkiezingen samen met hen een antl-Labourfront te vormen, nadrukkelijk van de hand gewezen. De Liberale leider Clement Davies heeft, nadat het Liberale partijbestuur drie uur In vergadering bijeen was geweest, een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat het Liberale partijbestuur de Libe ralen in het land de verzekering geeft, dat het niet voornemens Is dc on afhankelijkheid van de Liberale party in gevaar te brengen óf te compro mitteren. Een nadere uitleg van zyn verklaring heeft Davies niet gegeven. de dijk te zetten. Woolton meende. Inschrijving bij gewestelijk arbeids-bureau verplicht gesteld (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG Ten behoeve van de mobilisatie-slachtoffers 19141918 is voor enige jaren by wet een buitengewoon militair pensioen ingevoerd, waaromtrent thans dc minister van Oorlog aan de Tweede Kamer de volgende büzonderheden mededeelt. Indien er schade geleden wordt als gevolg van invaliditeit, overgehouden uit de militaire dienst, wordt op het steld. pensioen een toeslag gegeven, geiyk aan de minimum-uitkeringen, welke ook aan militaire oorlogsinvaliden wordt toegekend. Voor gehuwden be dragen deze uitkeringen in een eerste klas gemeente 34.56 per week. in een tweede klas gemeente 32.16. in dc overige gemeenten *29.76. Voor ongchuwden zyn zy resp. 26.88, 25.44 cn 24.—. Voor gehuwden worden de uitkeringen eventueel verhoogd met kinderbüslag. De uitnodiging aan dc Liberalen zich aan te sluiten bij de Conserva tieve oppositie werd Zaterdag j.l. gedaan door de Conservatieve par tijvoorzitter Lord Woolton. Hij voer de aan, dat de twee partijen ten op zichte van de voornaamste proble men slechts weinig van inzicht ver schillen en dat zij een gezamenlijke krachtsinspanning zouden moeten wagen om - het Labour-regiem aan (Van onze correspondent te New York) NEW YORK. In verschillende buurten van New York zün straat- relletjes voorgevallen. Demonstrerende schooljeugd kwam in botsing met dc politic. Er vielen klappen. Er werden arrestaties verricht. Scholen moeten hun deuren sluiten, omdat dc jeugd „In staking" Is gegaan. Burge meester O'Dwycr confereert met zyn ambtenaren, onder wie er zUn die drastische maatregelen eisen, daar het gedrag van de jeugd wtfst op gc- vaariyke invloeden van rode elementen... De leraren der Middelbare scho len van de stad New York zijn on tevreden over hun salariëring. Die ontevredenheid dateert niet van vandaag. Bij herhaling is op salaris herziening aangedrongen cn tijdens zijn campagne voor herkiezing in 1949 beloofde burgemeester O'Dwyer zich daarachter te zullen stellen. Hij is die belofte echter slechts ten dele nagekomen. De hoofden der scholen kregen onlangs een verhoging van 800 dollar per jaar, de leraren ech ter niet meer dan 250 dollar. Het hoogste salaris dat een leraar (met 20 dienstjaren) bereiken kan is 105 dollar per week, waarvan na aftrek van belastingen en pensioenbijdra gen nog geen 80 dollar overblijft. Een man met de kennis en het in tellectueel niveau van een leraar verdient te New York buiten het onderwijs het dubbele Een derge lijke eis wordt natuurlijk niet gc- New Yorks leraren zijn over het algemeen politiek gesproken vrij zo niet zeer conservatief. Aan staken wordt in hun kringen niet gedacht. Indien er geen aanwijsbare schade is als gevolg van de invaliditeit, over gehouden van de gebreken, welke destijds tot het ontslag hebben ge leid, wordt op het pensioen een toe slag gegeven tot het bedrag van de normen van de oude regeling (ver hoogd met 25 proc.). Voor op zich zelf staande personen zijn deze nor men, verhoogd met 25 proc.: in klei ne gemeenten per jaar 687.50, in middelgrote gemeenten 812.50 en in grote gemeenten 937.50. Voor een hoofd van een gezin van 2 personen resp. 843 75, 1000.— en 1187.50. Zijn er inwonende kinderen, die inkomsten hebben, of heeft een an der gezinslid (echtgenote) inkom sten. dan blijven deze buiten be schouwing. Voor kinderen die vol gens de kinderbijslagwet in aanmer king zouden komen voor kindarbij- slag wordt deze verleend. Op de toe slagen worden in mindering gebracht pensioen, invaliditeitsrente, ongeval- lenrcntc, ouderdomsrente, uitkering ouderdomsvoorziening en alle andere inkomsten van het mobilisatieslacht- offer zelf. De mobilisatieslachtoffers hebben de verplichting zich te laten inschrijven bij een gewestelijk ar- Oud-strij'ders 28 R.I. bijeen DORDRECHT. Woensdag 10 Mei zullen de oud-strijders van 23 RI voor de vijfde achtereenvolgende maal in groepsverband bijeenkomen te Dordrecht en Dubbeldam om hun gesneuvelde kameraden te herden ken. Zij verzamelen zich om 11 uur de cantine van de Benthlen- kazerne aan de Buiten Walvest te Dordrecht en zullen na een gemeen schappelijke koffiemaaltijd een be zoek brengen aan de vroegere stel lingen. Om 16 uur wordt een krans gelegd bij het monument op de Dubbeldamse begraafplaats en vindt een défilé plaats. H R. 2 KI. 2 OOST Sch. H R a. 7 KI. 7 ZUID Sch. H v. b 10 R KI. - Noord Is. na het spelen van Sch. 9 in «wangpositie en Oost maakt, steeds zijn u slagen. Een zeer fraai, zeer moeilijk Probleem. PARIJS. Grote ongerustheid heeft er gisteren bestaan over het vliegtuig, waarmee de Franse Hoge Commissaris voor Kameroen van Kano in Nigeria naar Goa in Frans West Afrika reisde. Het toe stel, dat 12 passagiers aan boord had, had zijn koers verloren en moest een noodlanding maken aan de rand van de Sahara in het noorden van de Franse Soedan. De machine zond S.O.S.-seinen door, die de bevolking van Noord Afrika op primitieve wijze van dorp tot dorp heeft doorgegeven met be hulp van trommels. Een machine van de >,Air France" steeg op om het vermiste vliegtuig te zoeken. Het werd teruggevonden bij. Ten- koedoegoe. De inzittenden waren ongedeerd. Vliegtuig der VN tot landen genoopt TEL AVIV. Een Israëlische ]a- ger heeft met waarschuwingsschoten een vliegtuig van de Ver. Naties ge dwongen te landen op het vliegveld van Lyddha, omdat het buiten de voorgeschreven luchtcorridor boven Israel vloog. Nadat de piloot van het UNO- vliegtuig was ingelicht over de re glementen voor het vliegen boven Israel, kreeg hij toestemming door te vliegen naar Kallandia, in het door Transjordanië bezette gebied. Ondernemingen Midden- Java aan eigenaren terug AMSTERDAM De militaire gou verneur van Soerakarta heeft beslo ten aan de eerste, cultuuronderne mingen een voorlopige bedrijfsver- gunning te verlenen en deze onder nemingen aan de eigenaren in be heer terug te geven. Deze eerste teruggave betreft in totaal 25 ondernemingen en wel van de firma Crone en de firma Miran- dolle, Voute en Co. te Amsterdam; als gevolg hiervan zal als eerste de rubberonderneming Batoe Djamoes nog deze maand de productie onder beheer van de firma Crone hervat ten. De onderneming Batoe Djamoes ligt in de residentie Soerakarta. op de NW-helling van de Goenoeng La- woe De aanplant bestond in 1939 uit 1156 ha rubber, die thans geheel tap baar is. beidsbureau. ten einde zo mogelijk in het arbeidsproces te kimnen wor den opgenomen. Indien zij hieraan niet medewerken komen zij niet in aanmerking voor een toeslag op hun pensioen. Zeeuwse mensenredders gedecoreerd BRUINISSE Op het gemeente huis te Bruinisse zijn decoraties uit gereikt aan de bemanning van het motorschip „Rika" die in December 1949 het motorschip „Res Nova" dat op de Grevelingen in nood verkeer de. oppikte en veilig in de vluchtha- ven te Bruinisse binnenbracht. DEN HAAG. Het smaldeel Nederlandse Antillen wordt mor gen, 4 Mei, in Nederland terug verwacht. Hr. Ms. vliegkampschip Karei Doorman" en Hr. Ms. luchtverdedigingskruiser „Jacob van Heemskerk" zullen omstreeks zes uur 's morgens in Rotterdam aankomen. De „Karei Doorman" neemt ligplaats aan de boeien voor de Maaskade, de „Jacob van Heemskerk" neemt ligplaats in de Parkhaven. Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nassau" wordt om zeven uur 's morgens ter rede van Den Helder verwacht. Maar zij hebben hun toevlucht ge nomen tot een andere uiting van verzet. Zij weigeren het „overwerk" te doen, n.l. het leiding geven en deelnemen aan het club- en sport leven der scholieren buiten school tijd. Dit betekent een desorganisatie van dat clubleven en darrdoor voelt de jeugd zich sterk gedupeerd. Haar verontwaardiging geldt echter geenszins de leraren, maar 't stads bestuur. Waar deze kwestie even zeer de ouders betreft cn men over het algemeen sympathiek staat te genover de zaak der leraren, mag verwacht worden dat dc actie der jeugd met sucecs zal worden be kroond. In dit verkiezingsjaar, waarin de staat New York zijn goe- verneur en het gehele land zijn nieuwe Senatoren en Congresleden moet kiezen, is voorzichtigheid ge boden. De leraren zelf vormen geen macht, de ouders echter wél! „Dundalk Bay" wordt Donderdag ontscheept DEN HAAG. Het troepen schip „Dundalk Bay" met aan boord 5-1 R.I, en de 7e, 8e, 9e en 10e infanterie brigade werk plaats wordt Donderdag 4 Mei des morgens te 8 uur te Hoek van Holland verwacht. De ontscheping te Rotterdam begint, behoudens onvoorziene omstandigheden, te 12.00 uur. Van Kleffens beschuldigt de Sowjetunie WASHINGTON. De Neder- landse ambassadeur te Washing ton mr. E. N. van Kleffens, heeft voor de Amerikaanse Vereniging voor Internationaal Recht een toe spraak gehouden, waarin hij de owjetunie ervan beschuldigt een ondergrondse actie in West-Euro- te voeren. „Het is mogelijk dat het tijdstip zal komen, waarop het noodzakelijk zal zijn speciale ge vallen voor te leggen aan het in ternationale hof van justitie" zei- de hij. dat beide partyen elkaar bij de ko mende verkiezingen niet in de wie len moesten rijden, zoals in de jongste stembusstrijd is geschied en somde negen punten op. die naar zijn mening de basis voor een poli tieke samenwerking zouden kunnen vormen. Clement Davies toonde zich al da delijk niet bijzonder enthousiast over Wooltons voorstellen en zijn partijgenoten hebben zich thans bij zijn zienswijze aangesloten. De Li beralen verwierven bij de jongste verkiezingen 2.600.000 stemmen, maar veroverden slechts negen ze tels in het parlement. Zij hebben echter het grote voordeel, dat zij bijna een sleutelpositie in het Britse Lagerhuis innemen. Blijkbaar wil len Davies en de zijnen dit voordeel niet opgeven terwille van een bond genootschap, cfat eventueel dc La- bour-partij tot verliezer van de ver kiezingsstrijd zou maken, maar te vens de Liberale partij tot de ge vangene van dc Conservatieven, die zich op grond van hun getalsterkte geenszins aan de groep van Davies zouden behoeven te storen. Morgen besprekingen over Oostenrijk LONDEN. De Sowjetrussische regering heeft voorgesteld de vol gende vergadering van de plaats vervangers ter bespreking van het Oostenrijkse vredesverdrag op Don derdag 4 Mei. in plaats van 22 Mei, zoals door dc Westerse mogendhe den was voorgesteld, te houden. De Westerse regeringen hebben zich hiermee accoord verklaard. Tweede Internationale Coöperatie-prijsvraag Voor de tweede driejaarlijkse prijsvraag van de International Co operative Alliance is als onderwerp gekozen „How can co-operative principles be realised in public eco nomy?" Aan het beste manuscript zal een prijs van honderd pond sterling worden toegekend. Manuscripten mogen ten hoogste 25.000 woorden bevatten cn moeten gesteld zijn in de Engelse, de Franse of de Duitse taal. Zij dienen voor eind November te worden ingezonden. Voor Neder land kan men zich wenden tot de Centrale der Nederlandse Verbruiks coöperaties te Rotterdam. DEN HAAG. Het Tweede Ka merlid Algra (A.R.) heeft aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van de weigering van de PTT om verkiczingsbladen te ver spreiden van de A.R.-partij in Gel derland en Bloemendaal. DUSSELDORF. De Britse Hoge Commlsaris voor Duitsland. Sir Brian Robertson, hoeft gisteren aan de Duitsers meegedeeld, dat hy in principe bereid is dc ontmanteling van dc Hermann Goering staalfa brieken te Watenstedt-Salzgittcr bij Brunswfik minder straf door t© voeren dan aanvankelijk in dc bedoeling lag. Het Duitse plan een ge deelte van dit reusachtige bedrüf om te bouwen voor vredelievende productiedocleinden, zodat daar tweeduizend arbeiders werk zullen kunnen vinden, Is door de Britse bezettingsautoriteiten goedgekeurd. Deze concessie betekent een belangrijke wijziging van de oorspronke lijke ontmantclings- en demilitarisatieplannen. De Britse Hoge Com missaris heeft er dc nadruk op gelegd, dat deze tegemoetkoming aan de .Duitse wensen slechts zal kunnen worden verleend, wanneer do nieuwe regeling als definitief aanvaard wordt en de Duitse autoriteiten hun volledige medewerking zullen verlenen bij die ontmantelingswerk zaamheden, die ook volgens de nieuwe plannen nog zullen moeten worden uitgevoerd. Sir Brian Robertson heeft van de Duitsers een schriftelijke toezegging verlangd, dat zij daartoe bereid zün. Het Britse besluit was vervat in een brief van de Britse Hoge Com missaris aan Bondskanselier Ade nauer. Later deelde Sir Brian Ro- Advertentie (l.M.J P U iR O !L geneest en Verfiaait de. huid (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. Binnen enkele weken zullen dc 46 rampen-depo(s. die het Rode Kruis voorlopig in Nederland wil inrichten, er zijn. In de afge lopen week is er in snel tempo een aantal depots bü gekomen. Een vijf tal moet nu nog worden ingericht. Daarmee is dc eerste etappe afgelegd van een vrU moeliykc weg. In totaal moeten er In ons land tachtig van dergelijke depots komen. De bedoeling is bU een ramp. die de bevolking kan treffen, dakloos geworden cn of andere vluchtellngn direct hulp te kunnen verlenen. door hem geleide Rampenorgani- satie verteld. Door de goede op brengst van de collecte in 1949 en bijdragen o.a. van de afdelingen kwam f 700.000.voor dit werk beschikbaar. Eén depot kost f 16.000.Behalve de tachtig ver spreide depots moet er in tedere provincie een kringmagazijn ko men. dat ook weer vier volledige depots bevat. Daarboven moet er een centraal magazijn van twaalf depots zijn, afgezien nog van een algemene reserve. Met de volle dige uitvoering van het plan :s een bedrag van twee-en-half mil- lioen gulden gemoeid. Er komen tachtig depots in ons land Men zal nu onmiddellijk aan oorlogstoestanden denken. Maar met het oog daarop worden deze depots toch niet ingericht, al zul len ze ook in zulke omstandighe den hun diensten kunnen bewij zen. Maar er kunnen ook andere rampen zijn: ontploffingen, dijk doorbraken, overstromingen, cy clonen, grote branden, epidemieën. Velen zullen zich nog de waters nood in Noord-Holland van 1916 herinneren, de veenbranden van 1917 in Drente, de stormramp in Eorculo van 1925 Korter geleden zijn de overstromingen in Twente er de kruitontploffing in Muider- berg. Elke dag kan overal in ons land plotseling een noodtoestand optreden, een geheel gebied kan worden geïsoleerd. Daarop moet men voorbereid zijn. Twee-en-half millioen De heer M. Vooren van het Roode Kruis heeft ons iets van de Zo'n rampendepot is een verza meling artikelen, die ergens op een veilige plaats wordt opgesla gen. Het bevat negentig bedden, die grotendeels in stellen van drie boven elkaar komen te staan. Het bijbehorende beddegoed is er even eens. Verder zijn er brancards, verplegingsartikelen, chirurgische instrumenten, apparaten voor noodverlicnting enz. In geval van nood kan met de Inhoud van dit depot in een door de burgemeester aangewezen lokaliteit een noodver- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Een ernstig gevecht heeft Maandagavond plaats gehad In de woning van de familie H. aan de Rubroekstraat. Dc vader van het gezin, de 48-jarlge J. H. is aan verwondingen, die hem met diverse zware voor werpen zUn toegebracht, overleden. Het slachtoffer was de aanleiding tol de ruzie. Als gewoonlijk kwam de man laat in de avond in zwaar beschonken toestand thuis. Hij zonk in het por taal ineen en was aanvankelijk niet in staat zich naar boven te begeven Een dochter kwam daarop aanlopen, maar haar vader nam een agressieve houding aan. Het was de laatste tijd herhaaldelijk voorgekomen, dat hij zich onhebbelijk tegenover zijn vrouw en dochter gedroeg. Veertien dagen geleden was hij reeds naar het bureau Boezemsingel gebracht, om dat hij in beschonken toestand zijn gezin bedreigd had. De man was donkeyman van beroep, maar bleef liever thuis, wat hij niet onder stoe len of banken stak. Sinds drie weken trok hij van de steun en kwam bijna iedere avond dronken thuis. Met bijzonder veel moeite wist hij zich gisteren naar bo ven te werken en weigerde beslist elke vorm van hulp. In de kamer be gon hij te twisten met vrouw en dochter, die zich al heel spoedig moesten verdedigen om niet gewond te raken. Twee zoons kwamen enige tijd later thuis. Er ontstond nogmaals een heftige ruzie, die weldra over ging in een handgemeen. Het werd zo ernstig, dat de kinderen hun va der moesten overmeesteren. De moe der bleef hierdoor gespaard van ern stige mishandeling Wild stelde de beschonkenman zich te weer cn in hun woede en angst grepen de doch ter een pook en de beide zoons, van respectievelijk 17 en 19 jaar. een strijkijzer en een stok. waarmee zij hun vader te lijf gingen De man trachtte nog een scheermes te be machtigen. waarop de kinderen hem zo hevig sloegen, dat zijn schede) werd verbrijzeld. Zwaar bloedend overleed hij vrijwel onmiddellijk. Bij het zien van dit gebeuren snel de de moeder het huis uit om de po litie te verwittigen. Even later gin gen ook de beide zoons de straat op, waar zij een agent aanspraken. De vrouw en de kinderen zijn aan het bureau Boezemsingel in bewaring gesteld. blijf worden ingerient. Dit verblijf is bestemd voor gezonde mensen, al is er ook met zieken rekening gehouden. De depots zijn en worden inge richt in plaatsen, waar de' kansen op 'n ramp het grootst worden ge acht Men denke daarbij b.v. aan de industriegebieden Met de dichtheid van de bevolking wordt ernstig rekening gehouden. Zo krijgen Amsterdam en Rotterdam voorlopig elk één depot, maar in de toekomst zullen er in beide steden vijf moeten zijn. Over 't land verspreiden In de provincie Utrecht zijn de pots in Amersfoort, Rhenen en Utrecht. In Noord-Holland zijn of komen ze binnen enkele weken in Amsterdam, Haarlem, Den Hel der, Hoorn Schagen, Wieringen. In Zuid-Holland in Brielle. Dirks- land, Dordrecht, Gorinchem. Gou da. Den Haag, Leiden Rotterdam. Voorlopig heeft het fcoode Kruis voor al die depots niet anders no dig dan een opslagplaats van der tig vierkante meter vrije ruimte. Het vinden daarvan heeft de heer Vooren op verscheidene plaatsen heel wat hoofdbrekens gekost. In een bepaalde plaats dacht hij b.v. eindelijk geslaagd te zijn toen hem een stuk van de zolder boven het gemeentehuis werd toegewezen. Het ging echter niet door, want de vrouw van de bode placht daar haar was te drogen en toen puntje bij paaltje kwam ging dat toch vóór het Rampendepot van het Roode Kruis. Maar de meeste moeilijkheden zijn nu wel uit de weg geruim 1. De eerste 46 depots zullen er nu binnen weinige dagen zijn. En dan op naar de resterende twee millioen gulden. Bradley voor }iandlia\ ing der Conscriptiewet WASHINGTON Generaal Omar Bradley, de voorzitter van de Amerikaanse staven, heeft het Congres verzocht dc Conscriptiewet in stand te houden, omdat hij nog geen ontspanning zag „in de agressieve pogingen van het communisme om de overheersing van de wereld te bereiken." bertson mee, dat de ontmanteling onmiddellijk zal worden stopgezet aan vijftien van de achttien fa brieken, die werden genoemd in Duitse voorstellen tot wijziging van de demilitarisaliepolitiek. Over twee voorstellen moeten nog be sprekingen worden gevoerd en alleen een Duits voorstel betref fende een ijzerertsfabriek van de firma Krupp, die reeds was aan gewezen voor herstelbetalingen, ia van de hand gewezen. Het uitgebreide spoorwegnet op het terrein van de Hermann Goe ring Werke zal niet verder worden afgebroken, zodra de Britse en Duitse autoriteiten het eens zijn geworden over een vreedzame be stemming voor het materiaal en ook alle gas- en waterleidingen zullen blijven zitten, uitgezonderd die leidingen, die als herstelbeta ling moeten worden afgeleverd. Een van de redenen voor deze wij ziging van de Britse ontmante- lingspolitiek is de toestand in het gebied van Watenstedt-Salzgitter, waar momenteel ongeveer 12.000 arbeiders werkloos zijn. In ver band daarmee heeft Sir Brian Ro bertson de hoop uitgesproken, dat de Duitsers nog andere industria- lisatieplannen zullen opstellen. Voor het verbouwen van dc fa brieken heeft de Westduitse rege ring aan de regering van Neder- Saksen een crediet van tien mil lioen Mark verleend. Men wil zich gaan toeleggen op de vervaardi ging van mijnbouwmachines en rollend spoorwegmateriecl. TAIPEH Van nationalistisch- Chinese zijde is officieel bekend ge maakt. dat het eiland Hainan ge heel in communistische handen is. De eerste overwinningen der na tionalisten op Hainan zijn gevolgd door een stortvloed van communis tische versterkingen, die de krijgs kans deden keren. Volgens de na tionalisten verloren de communis ten op Hainan 7 191 man aan doden en gewonden en werden er 1.169 krijgsgevangenen gemaakt. Acht honderd invasieschepen zouden tot zinken zijn gebracht. SINGAPORE. De tegen de ge organiseerde opstandelingen op Ma lakka ingezette Britse troepen zul len worden versterkt met 3000 man mariniers er. pantserlroepcn. Uit Hongkong zijn Gurkha's en twee eskaders van de R.A.F. onderweg. Tussen dc Britse veiligheidstroe pen en de guerillastrijders hebben zich nieuwe botsingen voorgedaan. Vijftien opstandelingen hebben een Maleise wegpatrouille aangevallen, waardoor een der soldaten werd gewond. CALCUTTA. Doordat drie poli- tieboten in de Hooglyrivier ten Zui den van Calcutta omsloegen, zijn 50 politieagenten verdronken. De vijf tig andere opvarenden konden door vissers worden gered. Het hoofd bureau .'an politie te Calcutta ver klaart. dat de boten de agenten van een patrouilleringsactic terugbrach ten.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5