3 Kamerleden dringen aan op Duitslands herbewapening De nul is weg, maar weinig nieuwe vooruitzichten Pater Beaufort redt regering uit een moeilijkheid ^echtige herdenking in Haarlemse Sint Bavo Verschuiving naar rechts in Schotse steden Boedapest verleent gratie aan o-evluchte Hongaren WITTEBROODSWEKEN Minister Stikker wenst hierbij een geleidelijke politiek Zwakke defensies voornaamste oorzaak van vijf doelpunten Schorsing van drie kwartier brengt 26 leden op de been in de Eerste Kamer Herland 1940 - Nederland thans Nieuw systeem van huizenbouw Dienstplicht in Sowjetzöne? Beroving in een juwelierszaak londerdag 4 Mei 1950 3 (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft over Duitsland gesproken met »n grote mate van eensgezindheid, die wellicht verklaard wordt door de tudicreis. welke een aantal leden onlangs over de Oostgrens bracht. Of iet nu op zijn Gronings klonk uit de mond van de heer Schil thuis Arb.) of met het deftige stemgeluid van drs Korthals (WD), dan wel net de gewilde grappigheid van de heer Sc h mal (CH). steeds weer Jonk het refrein, dat wij nu uit hoffelijkheid maar samenvatten met de voorden van mej. Klompé (KVP): „Duitsland moet op ruime wijze, als (clijkwaardige. ingeschakeld worden bü de Europese gemeenschap, bij le raad van Europa. Wij moeten het een kans geven, zowel uit econo mische, militaire als humanitaire overwegingen. Dit moge voor ons volk, egrijpelijkerwüs, moeilijk verteerbaar zijn, maar er Is geen andere mo- eljjfaheid. Onze belangen eisen het." Dit geluid werd nog nimmer met ie eendrachtige kracht in deze ver aderzaal naar voren gebracht. De nnexionistische eisen, die vroeger der debat over Duitsland verge lden. waren verstomd. Dat bete ent overigens niet, dat geen critiek p de Duitsers werd geuit. De heren 'chilthuis en Jansen (KVP) idden ernstige aanmerkingen op !t heffen van invoerrechten op on- 1 agrarische producten, op de ach- •stelling van onze havens en op >t belemmeren van de vrije Rijn- art. Men was ook weinig ingeno- en met de telkens weer opduiken- overblijfselen van het nationaal- jcialisme. Steeds klonk dan ook de (aarschuwing: als de Duitsers rcch- in opeisen, moeten zij ook plichten •aarden. En dit door daden be- Kjzen. TMet de heer Bruins Slot (AR) Schtte minister Stikker een ver betering der Duitse mentaliteit niet ftgesloten. Als voorbeeld noemde Ij, dat de Duitsers de door Hitier ^rscheurde acte van Mannheim in- |ke de Rijnvaart weer willen er- fenncn. Men wilde Duitsland dus uit zijn jolement verlossen. In dit verband het interessant van de minister j vernemen, dat de regering ver- Invoudiging overweegt van de pro- §dure tot uitreiking van reispassen >or Duitsland. heer Korthals oefende cri- t uit op het geallieerde veto tegen Duitse belastingherziening. Er jas dus eritiek op de geallieerde Bblitick. maar de heer R u ij g e r s Rrb.) vestigde er terecht de aan- Icht op. dat van een grote aan lacht geen sprake kan zijn omdat t geallieerden zich grote offers ge- posten om het Duitse volk op de i te houden. De heer Bruins ot. die het ten opzichte van lutsland met vertrouwen wil wa in. terwijde geallieerden dubiëren psen wantrouwen en vertrouwen, lakte daarbij een kernpunt van het foaf de herbewapening van Duits- Er waren Kamerleden, die dit pagstuk voorshands nog wat wil- i laten rusten, maar vooral de [ren Bruins Slot en Korthals wens- doortastendheid. echter geen ïverem Duits leger, maar een ïn- ïakeling bij een Europees leger fc'er Europees gezag. De bewinds in bevestigde, dat het vraagstuk Europees verband moet worden pi*n. Maar hij prefereerde toch i meer geleidelijke methode. De jiitse bondsregering wenst immers i herbewapening en het zou on- hiocratisch zijn om haar op te leg- h Zij zou dan n.l. aangewezen zijn B Hitlers oude kader, hetgeen een ■dreiging zou vormen voor de Duit- |jonge democratische instellingen. moet daar eerst bereidheid Jelen jvendien bestaat de kans, dat de uit vrees voor een Duitse iessie tot onberaden stappen zou- overgaan. Weliswaar zijn zij zelf in strijd met de overeenkomst van Potsdam overgegaan tot her-mi- litarisatie van Oost-Duitsland, maar de 66.000 man van de Volkspolitie beschikken slechts over lichte wa pens. Een bewapeningswedloop tus sen Oost- en West-Duitsland zou verschrikkelijk zijn. In ieder geval betwistte de minis ter de heer Haken (CPN) 't recht om verontwaardiging te veinzen over een herbewapening van West-Duits land, welke niet eens bestaat. De heren Korthals en Bruins Slot en ook mej. Klompé vreesden, dat de minister de ernst van de wereld situatie onderschat De heer Haken echter zei, dat hij het nu wel wist: de Duitse herbewapening wordt een feit. Die conclusie vond de minister, gelet op de reactie der andere Ka merleden, verbazingwekkend. Aan hun adres zei hij, dat hij zich wel degelijk bewust is van de ernst van de toestand. Er is een neergaande lijn op internationaal gebied en deze moet doorbroken worden, wil de vrede gehandhaafd blijven. Maar noch bjj zijn collega's noch bij zich zelf bespeurde hij enige paniekstem ming. Want de geleidelijke politiek, die zij voorstaan, betekent geenszins traagheid. Nederlandse en Belgische marine oefenen samen ROTTERDAM. De Belgische mijnenveger-cscorteurs 'Adrien de Gerlache" en „Lecointe" verblij ven tot 8 Mei te Rotterdam waar hun bemanning bij het opleidings schip Hr. Ms. ..Zeearend" een cur sus in' onderzeebootbestrijding volgt. Hierna vertrekken de Bel gische schepen naar de Noordzee om met Hr. Ms. oefenschip voor onderzeebootbestrijding „Marnix" en Hr. Ms. onderzeeboot ,.0 27" het geleerde in de practijk te gaan beoefenen. HET VOETBALELFTAL uit Manchester bevindt zich op het ogenblik aan boord van de Queen Mary, op weg naar Amerika. Het zal daar in tal van plaatsen, waaronder New York, Los Ange les en St. Louis wedstrijden spe len. De voetbalploeg had onmid dellijk bij vertrek uit Southamp ton beslag gelegd op de dekstoelen (Van onze parlcmentsredaeteur) DEN HAAG. Het heeft gisteren maar weinig gescheeld of minister Lieftinck had de Eerste Kamer moeten verlaten zonder de verhoging van de benzine-accüns in zijn zak. welke dc regering om verschillende redenen onmisbaar acht. Doordat de Kamer slecht bezet was, kreeg dc communis tische heer Van Santen de kans de regering In moeilijkheden te brengen door in een motie uitstel voor te stellen van de beslissing. Er waren op dat ogenblik welgeteld 22 leden aanwezig, dus vier minder dan het aantal, dat minstens bij een stemming aanwezig moest zijn. Een meerderheid voor de ultstclmotle was er niet. doch als bij de stemming zou blijken, dat het aantal aanwezige leden beneden de maat was. zou in een volgende vergadering opnieuw gestemd moeten worden, hetgeen betekende, dat dus toch het uitstel een feit zou zijn. De gedachte van het uitstellen van de beslissing was afkomstig van de heer Wend el a ar (WD), die niet over de benzinebelasting wilde beslissen voordat het lot bekend was van de bij de Tweede Kamer thans in behandeling zijnde belas tingvoorstellen. Doch hij gaf er zelf geen uitvoering aan en de heer Tjalma (AR), die dezelfde me ning was toegedaan, deed dit even min. Doch de heer Van Santen had minder scrupules en maakte van de toevallige situatie in de Ka mer gebruik. Toen zijn duidelijke toeleg bleek om door een stemming de onvolle digheid van de Kamer aan te tonen en daarmede het uitstel te bewerk stelligen. ontwikkelde zich in de vergaderzaal met inschakeling van de griffie een verwoede activiteit teneinde het aantal leden nog tijdig tot het vereiste aantal op te voeren. Met de zeer verspreid wonende Advertentie (I.M.) Nagedachtenis der gevallen militairen door tallozen geëerd SAARLEM. In de Sint Bavo te Haarlem beeft de vereniging „Ere- puld en dankbaarheid" een plechtige nationale herdenking georganiseerd I ere van de nagedachtenis der gesneuvelde militairen, die door een zeer pot aantal personen is bjjgewoond. Ds. .T Bronsgeest, veldprediker uit de p'ogsdagen van 1940 leidde de herdenkingsceremonie. Na tromgeroffel |het door een padvindershand gegeven signaal „Geeft acht" namen alle pwezigen staande een minuut stilte in acht. terwijl de Nederlandse vlag jftaam halfstok daalde. Minister W. F. Schokkink sprak daarna 'n rede uit. Hij herinnerde aan de vele offers, die in de strijd \yaren gebracht, die het echter mogelijk hadden gemaakt, dat deze herdenking in vrijheid kon worden gehouden. Vervolgens citeer de hij gedichten, die een beeld geven van de oorlogsellende om tenslotte te wijzen op de onvergankelijke ver diensten van hen, die hun leven lie ten. Jo Vincent en Han Le Fèvre zon gen afwisselend gewijde liederen met orgelbegeleiding van Egbert Vos De majoor aalmoezenier C. Laurent uit Den Haag sprak een troostwoord tot de achtergeblevenen, die in gro ten getale waren opgekomen om hun gevallenen mede te herdenken. Tij dens de dienst werd een collecte ge houden voor de nagelaten betrekkin gen der oorlogsslachtoffers Tot de aanwezigen behoorden o.a mevr. M. SpoorDijksma. vice-ad- miraal N A Rost van Tonningen. It gen. M. R H. Calmeyer, gen -majoor J. A A. Sitsen, gen.-majoor A T. C Opoomer en gen -majoor J H Jager, de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J E. Baron De Vns van Steenwijk en tal rijke deputaties van landelijke ver enigingen en instellingen. van deze week: erdenking 1940-1945 E. Asser: daten uit de Meidagen '40 Ir H. Vos: Thijs Booy: na de oorlog °e itankt al: wat dankt zij? K. Vrijltng: en brood ffE,VST V DIT NUMMER TE ONTVANGEN? pending volgt: N* ontvangst van 25 cents aan P0STzegels: of brui? na ontvangst van een nr«lart- waarmede u een oJ?°nnemcnt bestelt tot en u 0 September 1950. terwijl ftn2?s,1 3>90 doet toekomen per S5m !ssel of "er postgiro nr icht namc van 1-went- ank met vermelding "kening „Vrij Nederland". *-£ls.fr£tle -Vrb Nederland": gracht 4 - Amsterdam. Eerste Kamerleden is dit een uiterst ingewikkeld probleem, waarvan de oplossing vrij denkbeeldig was. Wel iswaar kwam de verschijning van de heer Kersten vreugde in de mis moedige harten storten, maar 23 is nog geen 26 en de spanning nam zienderogen toe. Toen kreeg pater Beaufort, door kneed in het staatsrecht en de diplomatie, klaarblijkelijk een in geving. waarvan hij noodzakelijk minister Lieftinck deelgenoot moest maken Zijn initiatief had een vruchtbare uitwerking: want juist op het ogenblik, dat de stemming het tekort aan leden zou bloot leg gen en de beslissing over de ver hoogde benzine-accijns als gevolg daarvan tot de volgende week zou worden verschoven, verhief de mi nister zich van zijn zetel. Met gepaste ernst en waardigheid verklaarde hij. dat hij niet in staat was om zijn mening omtrent de communistische uitstelmotie te ge ven. omdat zij niet in schrift voor hem lag. Beleefd verzocht hij de voorzitter om daarvoor alsnog te willen zorg dragen, hetgeen deze met een zucht van verlichting toe zegde Want deze toezegging gaf hem de gelegenheid om de vergade ring voor drie kwartier te schorsen. Ongetwijfeld hebben alle telefoon lijnen van de Kamer toen getrild onder de inspanning om Kamer leden. die ergens vergaderden of reeds naar huis waren gegaan, te bereiken. Maar toen de vergadering heropend werd. waren de zorgtrek- ken van de gezichten verdwenen en het ronddelen van de intussen ver menigvuldigde motie was als het feestelijk uitdelen van een waarde vol geschenk. Nadat de minister aandachtig dc motie gelezen had. kon hij in vol komen oprechtheid verklaren, dat de inhoud hem geen aanleiding gaf om er nader op in te gaan. Met 23 tegen 3 stemmen (2 communisten en de heer Wendelaar) werd de mo tie verworpen en zo kwam de re gering juist met de hakken over de sloot. Het wetsontwerp zelf werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. met aantekening, dat de AR de CPN en de heer Wendelaar on verzoenlijke tegenstanders waren en bleven. Het debat bracht in hoofdzaak herhaling van de bezwaren van het bedrijfsleven in verband met de verwachte verhoging van de ver voerskosten. Minister Lieftinck releveerde nog eens, dat de accijnsverhoging nodig was om drie redenen: de eisen van de schatkist, de ontwikkeling van de economische unie met België en Luxemburg en de verwachte devie- zenbesparing. Op de vraag van de heer Tjalma In zake accünsrrüdom voor de KLM antwoordde de minister, dat de KLM voor buitenlandse vluchten vrljdoms van accijns heeft verkre gen. Dit steunt op een wettelijke be paling. Voor binnenlandse vluchten krijgt 7.U deze vrijdom niet. Bete kent dit, vroeg daarop de heer Tjal ma, dat de KLM dus toch haar bin nenlandse lijnen gaat heropenen? De minister ontkende dit en voegde eraan toe. dat het internationale vervopr over dc weg geen vrijdom vpn accijns krijgt. Advertentie (I.M.) (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM. Woensdagavond. Volksliederen klinken in het Olym pisch Stadion zonder sfeer aan dc voet van de tribunes, die vragen om veel meer toeschouwers dan misschien 20.000. Het Amsterdamse publiek laat echter, ondanks het feit dat do klok half zeven wijst, op zich wachten. Het heeft nog veel meer voetbal In petto in de kampioenswedstrijden en misschien beter dan wat deze avond op het veld ls gelegd. Aan doelpunten heeft het In deze returnwedstrijd intussen niet ontbroken: drie voor dc Zwaluwen, twee van de Rode Duivels, zodat dc nederlaag van Gent op Mardi Gras van 10 ls uitgewist. Wat belangrijker is. de nul. die Iedere Nederlander zo langzamerhand als gewoon is gaan beschouwen. Vüf doelpunten in één wedstrijd. Wij moeten een stuk in het verleden zoeken om een dergelijke uitslag tegen te komen, maar ook verdedigingen zoals gisteravond ln het veld stonden, de doclverdedigers er even buiten gelaten. Voor de rust gaten bij de Belgen, nadien bij de onzen. Technisch knapper werk bij dc Rode Duivels, de Zwaluwen weer even beter profi terend van de kansen, ergo, met dc zege naar de kleedkamer. voudig. Een Hofma (Heerenveen)- Ravcnstein-Michels-combinatie. ont staan na een klare voorzet van v. d. Vegt. slaat Geyscn voor de derde maal. maar de scheidsrechter wijst voor buitenspel. De Belgen ontnemen hun eigen aanvallen elke glans door roekeloos (naast) te schieten. We kennen dat. Behalve dan middenvoor Annlcq een keer na een voorzet van Dries- sen. Hij werpt zijn sterke body langs Melief van Hermes en ook Van Raalte is geslagen (2—1). Het wordt anders Strijd zonder veel opwinding Enkele nette laatkomers zien tot hun verbazing reeds een „1" prijken op het scoringsbord achter de Zwa luwen: vier minuten gespeeld. Weg vijf wedstrijden vergeefs voor ploe terde. Michels deed het. zo maar, zonder veel interessant gedoe. De middenvoor van Ajax. Hij pikt een bal op. rent Vanneste. de rood- nul, waar het Nederlands elftal vier, zwarte rechtsachter voorbij, trapt de bal droog achter Geysen. Weg nul. Het had ook de gelijkmaker kun nen zijn, had de Belgische links buiten Driessen beter zijn been in bedwang gehouden toen hij de bal vlak voor het Nederlandse doel erg dicht bij zich kreeg. De witte kie len der Zwaluwen verschijnen steeds voor doelman Geysen. die v. d. Vegt rechtsbuiten Van Biljouw een slimme pass ziet toemeten, wel ke Vanneste echter (op 't nippertje) de kleur ontneemt. De HBS-er schiet dan zelf, Geysen staat in de weg. De kleine MVV-cr Ravenstein (han dig en snel) beukt de lat. Aan de andere kant kan Van Raalte het met enige vermetele duiken af. Dan na 20 minuten het tweede hiaat in de Belgische defensie. Van Biljouw geeft v. d. Vegt zijn pass terug ln een voorzet (een. der wei nigen van zijn voel). Van der Vegt staat moederziel alleen voor Geysen en drukt dan ook beheerst met zijn hoofd de bal in dc hoek. Tweenul. Dat gaat goed. Te goed. Van Steenlandt (rechts binnen). de enige oud-internationaal in deze ploeg van le klassers (geen hoofdklassers dus), en linksbinnen Givard proberen verandering in de situatie te brengen, maar daar rukt Michels op links alles voorbij, trapt hard naar binnen. Te hard voor v. d. Vegt om ineens zuiver te rea geren. Givard dreigt dan met een hoog. geslepen schot, maar Van Raalte rekt zich en grijpt; erg een- Dit beduidt dat het in het veld anders wordt. MÖring moet nu la ten zien dat hij Terlouw niet kan bedreigen en onze achtcrspelers Metselaar (Alkm. Boys) en Melief geven de Belgische vleugels te veel gelegenheid tot hardlopen (met de bal). Van Steenlandt wil net nog voor rust gelijk maken, maar heeft buiten Van Raalte gerekend, die het harde schot ontmoet. Tien minuten na de hervatting lo pen de Rode Duivels de achterstand in. Givard zet onze rechtse verde digers te kijk door het alleen met Van Raalte op te nemen, die hij nog net te glad af is. De bal komt naar Driessen, die zeven meter ruimte niet kan negeren (2—2). Hierna volgt een tijdvak waarin men de spelers critisch kan gade slaan. Het is rustig om niet te zeggen saai op het veld en be paald een dooie boel op de tribunes. Onze defensie laat zich lelijk in de kaart kijken; de Belgen veren op, brengen hun techniek aan dc orde. Rechtsbuiten Van Direndonck is veel te snel voor Melief. Givard te rap, te handig voor Metselaar en Huybregts. Merkwaardig, onze bei de backs vallen kort na elkaar uit. Boonkamp (Blauw Wit) en Kroon (Feyenoord) nemen de verwaar loosde boedel over. In ieder geval komt het winnende doelpunt der Zwaluwen. Van der Vegt. ver terug, trapt naar Michels. die de bal moeilijk krijgt. Eon pass naar Hofma. die Geysen uit zijn doel trekt, alleen om de bal er ge makkelijker in te plaatsen <32). Lenstra op de tribune zegt glim lachend Iets tegen zijn buurman, ziet zijn clubgenoot even later Gey scn haast opnieuw vellen. Uit de hoekschop hierdoor ontstaan, moet Vanneste op de doellijn redden. Warempel, de wedstrijd leeft nog op. Michels dreigt nog een keer Geysen te pletter te lopen, maar dan zakt de strijd weg in de avondsche mer. Doelpunten, ja, maar nieuwe uitzichten? Eigenlijk niet Of Mi chels misschien? Labour lijdt nederlaag bij verkiezing voor de gemeenteraden LONDEN. De gemeenteraadsverkiezingen, die Dinsdag ln Schotland zijn gehouden hebben tot resultaat gehad, dat dc socialisten in de grote steden hun overwicht hebben verloren. In het Conservatieve kamp heb ben zü de hoop doen rijzen op een verschuiving naar rechts bij de ge meenteraadsverkiezingen. die volgende week in Engeland zullen plaats vinden. De anti-socialisten beheersen thans Edinburgh, Aberdeen, Dun dee, Dumbarton en Dunfermline. In verscheidene centra hebben hun winsten een Labour-bestuur weggevaagd. In Glasgow kregen de socialis ten. door de zege der progressieve partij een minderheid van 54 ze tels tegen 57 zetels voor de pro gressieven. Aan een jarenlange socia- fische overheersing van deze stad is daarmee een eind gakomen. In Aberdeen verkregen de anti-socia listen een meerderheid van één HOOFDPUNT' Mijnharde Hoofdpijnpoeders. 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijntablecten. 75 ct. Spoorwegstaking in Eire DUBLIN. In Eire reden gister avond geen treinen, behalve tussen Dublin en Belfast, tengevolge van een niet-officiële staking van spoor wegarbeiders Een lid van het sta kingscomité heeft verklaard, dat de spoorwegmaatschappij zich niet ge houden heeft aan een regeling, die twee jaar geleden was getroffen om de arbeiders veiligheid bij hun werk te garanderen. Hongaarse legatie geeft medewerking (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De Hongaarse ge zant in Den Haag. rlr Georges Böloni heeft ons tijdens een persconferentie een uiteenzetting gegeven over het besluit van de Hongaarse regering om amnestie te verlenen aan Hon gaarse politieke vluchtelingen. De Hongaarse volksrepubliek wenst gratie te verlenen aan die Hongaren die geen leidende rol ln het fascistisch systeem hebben ge speeld en die geen ernstige oorlogs- Advertentie (I.M.) De grootste en de beste! Geschilderd portret Koningin Juliana De Larense beeldhouwer-schilder P. W. Zwart heeft een meer dan le vensgroot portret vervaardigd van Koningin Juliana. Hare Majesteit is gekleed in blauw fluwelen japon en draagt een kroningsmantel met't or delint van de Mil. Willemsorde. Het doek van het formidabel for maat van 1.80 x 3 M. wordt ge plaatst in hotel Gooiland te Hilver sum. De politieke poppenkast .De Lachende Spinnekop" van Jan Kess- ler zal gedurende drie maanden op de tentoonstelling „Mijlpaal 1950", deze zomer te Arnhem optreden. ^aaFEUILLETOKl ■- i"- door DOROTHY SAYERSi 81 „Kan ik ook r ergens mee van dienst zijn. my lady?" „Ik weet het eigenlijk niet. Crutchlev. Ben je vrij vanmorgen?" Crutchley vertelde dat hij een gezelschap van Great Pagford naar hier gebracht had voor dc begrafe nis; maar zij zouden lunchen in de Kroon en hadden hem voorlopig niet nodig. „Maar wil je zelf niet naar de begrafenis? Je zingt toch in het koor. niet? En ik hoorde de domi nee over een dienst met zang spre ken." Crutchley schudde het hoofd. ..Ik heb woorden gehad met de dominee of liever met zijn vrouw. Allemaal door KirkHet zijn de zaken van mevrouw Goodacre niet, wat er tussen mij en Polly is. Ik heb de dominee gevraagd mijn hu welijk aan te kondigen, maar me vrouw Goodacre...." „O." zei Harriet. Zij was niet erg te spreken over Crutchley; maar daar, hij blijkbaar niet vermoedde dat Aggie Twitlerton haar hart bij haar uitgestort had, leek het haar beter er maar over te zwijgen. Op het ogenblik had Aggie er misschien al spijt van dat zij haar iets had verteld „Goed dan. Crutchley." zei zij, „help maar een handje met het wegdragen van de meubelen. „Goed. my lady. Zal ik hiermee beginnen?" „Nee, dat nog niet Zij wendde zich tot de man die in het venster zat. druk bezig met een kist. „Zou U deze kamer niet het laatste willen leegruimen? Mijn man komt na de begrafenis terug en misschien brengt hij nog iemand mee. Wij zullen toch een paar stoe len nodig hebben om op te zitten." „Dat is zo. my lady. Zullen wij dan boven doorgaan?" „Ja. dat is goed. En lang hebben wij deze kamer niet nodig." ..Mooi. lady. Kom. Bill, deze kant uit." Bill, een man met een hangsnor, kwam gehoorzaam van de ladder af ..Kan Crutchley U misschien een handje helpen? Hij is onze tuinman. George nam Crutchley eens op. die de trap genomen had en hem midden in de kamer had gezet. Ja. voor die planten in de kas." zei George „Wij weten niet goed wat wij daar mee moeten, maar ze heb ben gezegd dat wij alles mee moe ten nemen." (..Ja, de planten moeten ook weg. deze ook. Ga jij dan de kas maar opruimen. Crutchley." „En daar staan nog massa's din gen in de schuur." zei George. „Jack is daar bezig en hij zal blij zijn als hij hulp krijgt." Crutchley zette de trap weer te gen de muur en verdween. George en Bill gingen naar boven. Harriet herinnerde zich dat Peter's pijp en tabak nog in het kastje lagen en haalde ze eruit. Toen bedacht zij met schrik dat de port nog in de bijkeuken stond. Zij haastte zich er heen. De bijkeuken was zo goed als leeg. Alsof de dood haar op de hie len zat. snelde zij de keldertrap af, totaal vergetende wat daar gevon den was. Het was er donker als de nacht, maar zij stak een lucifer aan en haalde verlicht adem. De twee en een half dozijn flessen port lagen keurig in het rek en daar onder hing een briefje, waarop met grote let ters geschreven stond: „Eigendom van My Lord. Niet aankomen." Toen zij weer boven kwam. bot ste zij bijna tegen Crutchley aan. die door de achterdeur binnen kwam. Hij schrok toen hij haar zag. „Ik moest even kijken of de port verzorgd was. Maar Bunter heeft er een briefje bij gehangen. Zeg toch nog maar tegen ie mannen dat zij voorzichtig zijn met die flessen." Crutchley glimlachte en toonde al zijn tanden Harriet begreep eensklaps hoe aantrekkelijk hij kon zijn voor juffrouw Twitterton en Polly Mason „Dat.zullen zij niet vergeten, my lady Bunter heeft net hen zelf ernstig op het hart gedrukt. Hij schijnt verschrikkelijk veel waarde te hechten aan die wijn. Ik heb hem tenminste tegen juffrouw Ruddle daarover bezig gehoord". Harriet wilde dat zij het ook ge hoord had. en kon de verleiding bijna niet weerstaan, hem uit te horen. Maar Crutchley had haar sympathie verloren en bovendien vond 7.ij dat zijn houding geen aan moediging nodig had. Zij zei dus nog: „In ieder geval, zorg ervoor, dat zij eraf blijven" „O ja, my lady. Maar het vaatje mogen zij toch meenemen?" „Ja, dat is niet van ons. Alleen het bier in flessen". „Goed. my lady". Crutchley ging weer naar buiten, zonder mee te nemen waar hij voor gekomen was en Harriet keerde te rug naar de zitkamer Met een soort droefheid haalde zij de aspedistra's uit hun sierpotten en zette ze bij elkaar op de grond. Een hoofd ver scheen plotseling In het raam en deed haar schrikken. (Wordt vervolgd) of tegen het volk gerichte misdrijven hebben gepleegd. Dergelijke Hon gaarse staatsburgers, die voor 4 April 1945 naar het Westen vertrok ken, zullen niet strafrechtelijk wor den vervolgd, wanneer zü voor 4 October 1950 naar Hongarije terug keren. Geen amnestie zal worden ver leend aan lieden die door de Hon gaarse ministerraad van hun staats burgerschap vervallen zijn ver klaard en aan degenen die in de re geringen Sztotay of Salasi het mi nisterambt, een provinciaal com missariaat of de rang van generaal hebben vervuld. Ook deelnemers aan executies, martelingen of Ges- tapo-ambtenaren zijn van amnestie uitgesloten. De Hongaarse legatie in Den Haag zal hun die willen terugkeren alle medewerking verlenen. Tijdens de persconferentie heb ben wij de Hongaarse gezant ge vraagd, of degenen, die voor het communistische regiem zijn uitge weken, thans als ernstiger misdadi gers worden beschouwd dan dege nen, die met Duitsers en andere fascisten hebben gecollaboreerd. Dr. Böloni wees er in antwoord op deze vraag op, dat degenen, die na 4 April 1950 zijn uitgeweken, ook worden teruggewenst. Diegenen van hen die voor het na-oorlogse regiem zijn gevlucht, kunnen terug keren zonder de kans te lopen strafrechtelijk te worden vervolgd. Bij nadere informatie bleek ons echter, dat degenen die zich aan enigerlei samenspanning tegen de (communistische) staat hebben schuldig gemaakt niet met minder dan één jaar plegen te worden ge straft, evenals zij, die zich als emi granten in het buitenland in anti- Hongaarse acties d.w.z. in acties te gen het communistisch regiem heb ben gestort. Zij blijven strafbaar ook al krijgen zij medewerking om terug te keren. ENSCHEDE. Door middel van een nieuw systeem van hui zenbouw hoopt het Enschedese aannemersbedrijf J. van Egteren en Zn. N.V. een bijdrage te kun nen leveren tot de bestrijding van de woningnood. Deze N.V. heeft 'n nieuw procédé uitgevonden, waar bij men gebruik maakt van een nieuw soort beton, dat verkregen wordt door menging van verschil lende soorten gebroken baksteen en dat tevens de eigenschappen van baksteen heeft. Daardoor wordt het mogelijk dat de huizen een baksteen uiterlijk krijgen. Zij kunnen zeer vlot worden gebouwd. Plannen zijn gemaakt voor een goedkoop en een duurder type. De N.V. wil voorlopig 3000 woningen per Jaar bouwen. zetel. In Dundee vergrootten zij hun meerderheid van drie tot vier. De communisten hebben het er in de Schotse gemeenteraadsver kiezingen slecht afgebracht. De dertien communistische candida- ten in Glasgow verenigden in to taal 5.493 stemmen op zich. dat wil zeggen minder dan het aantal stemmen, dat vele individuele candidaten van andere partijen wisten te verwerven. In het ove rige deel van Schotland verloren de communisten vier van hun vijf zetels. Maandag beginnen de verkiezin gen in Engeland en Wales voor gemeenteraden en stedelijke dis trictsraden. Het aantal kiesgerech tigden bedraagt 26 millioen. Er zijn 7.500 zetels te verdelen. Dit jaar zijn er geen verkiezingen voor de Londense gemeenteraden. DUSSELDORF. Het West- duitse verbond van vakverenigin gen beweert uit betrouwbare bron vernomen te hebben, dat de Oost- duitse communistische leiders van plan zi.in binnenkort de militaire dienstplicht af te kondigen. Het Politburo van de Socialistische Eenheidspartij zou van plan zijn de eerste lichtingen op te roepen van degenen, die geboren zijn tus sen 1925 en 1932. In sommige ge vallen zouden dienstplichtigen in de Sowjetunle worden opgeleid. Oostduitse regeringsfunctionaris sen hebben deze berichten be lachelijk genoemd Westerse geal lieerde beambten te Berlijn gelo ven niet. dat een dergelijke stap wordt overwogen. AMSTERDAM. Een 49-jarige antiquair heeft gisteren in een juwelierswinkel in de binnenstad van Amsterdam zijn gewezen echtgenote een kistje met sieraden afhandig gemaakt. De vrouw wil de de sieraden in verband met een te sluiten verzekering laten taxe ren. Nadat de winkelier met haar naar zijn kantoortje was gegaan verscheen de ex-echtgenoot in de winkel, begon een gesprek en pak te toen plotseling het kistje beet en liep er mee de winkel uit. De vrouw heeft aangifte bij de politie gedaan. Het Instituut „Film cn Jeugd" houdt In October as. rijn tweede nationale congres met als centraal onderwerp ..Jeugdfilms en hun vertonlr- gen in huiselijk, verenigings- en open baar kaderHet Instituut ls doende een uitgebreide Inventaris op te maken en een adviserend lichaam ln 't leven tc roopen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3