zamelde centen in Stille tocht I Amersfoorts jeugd Nationale industrie te Harderwijk in bedrijf gesteld Herdenking Soesterberg gevallenen en Rhenen Voor aanbrengen gedenkplaat in O.L.V. toren Noteert ia even Duizenden nemen deel aan de Sportweek der Federatie 2 Vrijdag 5 Mei 1950 Indrukwekkende stoet trok naar ..Rusthof' In een lange zwijgende stoet is op de avond van de 4e Mei de burgerij van Amersfoort, met de burgemees ter en de Russische gezant aan het hoofd, weer opgetrokken om op ..Rusthof" de gevallenen te herden ken. Het waren ditmaal een acht a negenduizend mensen, die de „stille tocht" maakten, terwijl in de stad de vlaggen halfstok hingen Met ge bogen hoofd schreden ze voort langs de Leusderweg. TÖe meesten droegen bloemen om straks op de graven te leggen. Niemand sprak een woord. De klokken van de kerken beierden, de stappen der duizenden klonken dof op het wegdek. Ieder had zijn eigen gedachten Niet veel jaren ge leden trokken er ook stoeten langs deze weg in dezelfde richting. Naar het concentratiekamp. Nabij het kerkhof voegde het ge meentebestuur van Leusden zich bij de kop van de stoet. Het orgel van de aula speelde koraalnfuziek toen de duizenden de begraafplaats betra den om zich op te stellen voor het grote withouten kruis en de lange rij vlaggen, die de nationaliteiten aan gaven. die hier in de schoot der aarde verenigd zijn. De twee minuten volkomen stilte in het hele land kregen hier ook nu weer het accent van het gekwetter der vogels in de hoge bomen, waar over langzaam de schemer viel Er wiekte een duif voorbij de vlaggen. Een vredesduif? „Beate mortui" zong het Amers foorts Mannenkoor Burgemeester Molendijk legde een krans bij het hoge witte kruis. De Russische ge zant legde een krans, de garnizoens commandant en de voorzitter van het Oorlogsgravencomité. Militairen bliezen de „Last Post" en allen zon gen met het Mannenkoor het le en 6e couplet van het Wilhelmus mee. Toen begon het défilé langs de gra ven. Bij vele kruisen werden bloe men gelegd, geen kruis met „onbe kend" werd overgeslagen. Bij tal van andere waren in de ochtenduren al bloemen gelegd. Ook bij de obelisk op de begraafplaats der Russen leg den de burgemeester en de Russische gezant kransen en velen voegden er een tuiltje bloeman bij. Daarna gin gen allen huiswaarts. De meesten ook nu weer zwijgend. Ieder met zijn eigen gedachten Burgemeester Molendijk heeft onze jeugd vanmorgen de boodschap van de Duitser Walter Rathenau „Gij kunt slechts bevrijden, als de Vrijheid in Uw eigen hart woont" meegegeven het grote leven in tijdens een korte, spontane plechtigheid op het O.L. Vrouweplein, waar de jeugd in enveloppes en zakjes en busjes vergaarde centen overhandigde aan het gemeente bestuur. Al deze centen zijn bestemd als dat gij allen het symbool hebt be- eerste bijdrage in de kosten van het aanbrengen van een gedenkplaat aan de voet van de toren. Die gedenk plaat zal ook de komende geslachten er aan moeten herinneren, hoe Amersfoort tweemaal, in 1940 en in 1945 gespaard is voor vernieling en groot leed. Alle jeugdorganisaties en bijna alle scholen hebben aan deze „cententactie" deelgenomen. Zij had den deputaties naar het O.L. Vrou weplein gezonden, welke zich tegen half acht reeds opgeseld hadden. De voorzitter van de sectie Jeugd van de Amersfoortse Gemeenschap, de heer Joh. P. Hulsenbeck, nodigde een jongen en een meisje uit de vlag te hijsen Dat geschiedde, terwijl de drumband van de padvinders speel de. De huur Hulsenbeck richtte zich in een korte toespraak tot de jeugd en zeide o.m. Dat wij hier bijeen zijn is een demonstratie van vrij heid en van eenheid. Gaarne hadden wij vanmorgen de steen onthuld, maar door diverse omstandigheden was dat niet mogelijk. Wel zullen jongens en meisjes straks hun giften in de grote stembus stoppen en dan moet gij, burgemeester, niet letten op de grootte van de gift. maar op de liefde en de offervaardigheid van de jeugd." Burgemeester Molendijk, die met de wethouders het gemeentebestuur vertegenwoordigde, sprak als volgt: „Jonge vrienden, ik hoop vurig, De indrukwekkende stoet nadert op de avond van de vierde Mei 1950 „Rusthof" Wijnhandel Roos viert zevende lustrum In 1915 opende de heer Jan Roos in het perceel Zevenhuizen 7 zijn slijterij en wijnhandel. Dat was mid den in de eerste wereldoorlog In de dramatische Mei-dagen van 1940 voor het uitbreken van de oor log in Nederland, bestond de zaak een kwart eeuw. Van een herden king kwam toen natuurlijk niets. Er kwamen moeilijke jaren, maar moe dig sloeg de familie Roos zich door die tijd heen. Voor de viering van het dertig jarig jubileum in 1945 was de tijd evenmin gunstig Nu zijn we vyf jaar verder. Vijf jaar van opbouw, vijf jaar waarin ook de firma Roos. nu geleid door een zoon van de op richter. weer op toeren kon komen. Er is dus nu wel een reden om het zevende lustrum te vieren. Er kwa men tal van gelukwensen binnen. Cliënten, leveranciers en collega's lieten zich niet onbetuigd en ook de besturen van de Chr. Middenstands vereniging en de winkeliersvereni ging De Hof boden gelukwensen aan. GRAND THEATRE. „De Inspecteur Géneraal" a. 1. Vrijdag 5 Mei en Zondag: 2 00. 4 15, 6.45 en 9 uur. Alle overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER. „Hotel Tragedie" 14 j. Vrijdag. 5 Mei en Zondag: 2.00, 4.15. 6.45 en 9 uur. Alle ove rige dagen: 2 30. 6 45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER Van Vrij dag t/m Maandag: „De vijfde Co lonne" 14 j. Van Dinsdag t/m Donderdag: „De Saint contra de Tijger 14" j Vrijdag. 5 Mei en Zondag: 200, 4.15. 6.45 en 9 uur. Zaterdag- 2.30. 6 45 en 9 uur. Alle overige dagen: 2.30 en 8 uur. T.e.m. 14 Mei St. Pieters- en Block- landsgasthuls A K.G. Voorjaarstentoon stelling. 105 uur Zondags 25 uur. 6 Mei, Amicltia: Toneeluttv. perso- neelsver. Huygen en Wessel, 8 uur. 7 Mei, Parochiehuls. P. Borstraat: K A.J.-toneel „Oranje Hotel". 8 uur. 9 Mei, Amicitia: Ned. Huisvrouwen-" vereniging. 2 30 uur. OPENBARE LEESZAAL. - Uitle ning voor volwassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur. Uitle ning voor kinderen: Woensdaf en Zaterdagmiddag vao 2.304.3U uur. Leeszaal dag. van 1U—12.30 en 2—5 u. bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL. - Wijersstraat 2, geopend van 101 uur en 2 306.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur Uitlening vaD 11—12.30 uur. EXPOSITIES. Academie voor beel dende Kunsten (Utrechtsestr. 53) Foto's van A. Pastoor, van 29/4 10/5. Dagelijks geopend van 10—5 en 7—9 uur. Aanbesteding verbouwing De Grasheuvel Door de directeur van Gemeente werken te Amersfoort werd op 4 Mei aanbesteed het verbouwen van de Jeugdherberg „De Grasheuvel". Er is als volgt ingeschreven: Fa. Bunt en Van Rossum, Zeist f 8900.A. Lemain, Amersfoort f 8938.—; N J. de Wit idem f 9388.—; Fa Beyer en Schreuder, idem f 9600H. v. d. Vijzel, idem f 9714.—; Fa. Hcrlygers. idem f 9821 R. Batenburg. Leusden f 9970.C. van Zwol. Amersfoort f 10123.H. Kamerbeek, idem f 10300.W Heepe.'idem f 10350. G. C. Hienekamp. idem f 10398P. Eigenraam idem f 10439H. Meester, idem f 10701 W. Funks, idem f 10911.W. Ruitenberg, idem f 10997J. Boshuizen, idem f 11050.W. v. d. Berg, idem f 11783.—. Advertentie (l.M.) Ëegwi de, ekuL -hvit Têa-JAM! Kruidenier Fliek jubileert Een kwart eeuw bestaat de krui denierszaak van Fliek aan de Ka- pelweg 51. Dat is een lange tijd. De heer Fliek beleefde de uitbreiding van Amersfoort en zijn zaak groei de mee. Hij won het vertrouwen van vele Amersfoorters, die nu sinds jaar en dag hun kruidenierswaren van de nu jubilerende firma betrekken. Zo n jubileum is een goede gele genheid om de waardering voor de door de heer Fliek geboden service te uiten Velen boden dan ook ge lukwensen aan en het leek er een ogenblik op of de kruidenierszaak was omgezet in een bloemenmaga zijn. Er waren welgesteld 55 bloem stukken. Er kwamen ook geschen ken. Al met al is het een onvergete lijk jubileum geworden. En nu.... met volle kracht vooruit! Burgerlijke stand Geboren: Gerrit Gerard Johan, z. van J. R. Schoonman en A. Lange- rak; Jan, z. van K H. ten Hoven en W J. van IJoorn; Jentien, d. van T. v. Dalen en P. Jacobsen; Johannes Maria. z. van J. L. Meyer en M. W. Hermsen; Carole Anne. d. van P. Mehrengs en M. H. Baeck; Gerbert, z. van G. v. Amstel en P. S. der Ne derlanden: Waltera, d. van J. Welp en E. H J. Bovee; Johan Arend, z van A. Huisman en J. P Kropff; Marinus Gerardus Petrus, z. van P. A. Loman en J. Bliekendaal. Getrouwd: J v. d. Velde en M. T. Consen; T. Achterberg en M. J. Ger ritsen Overleden: Cornelis Adrianus Stoové, 75 j., geh. m. N. de Groot. grepen van wat wij zojuist zagen: de vlag, die langzaam omhoog ging voor onze oude toren. De O.L. Vrou we Toren is immers het zinnebeeld van godsvrucht en van onze een dracht. Op schoner plaats had deze plechtigheid niet kunnen geschie den. Zo staan wij hier nu tezamen op een jonge dag. Wij, ouderen, zijn gisteravond met weemoedige ge dachten langs de graven gegaan van onze voortrekkers in de vrijheids strijd. Gij. die de jonge generatie vormt, staat hier om alles, wat die voor- trkekers ons nagelaten hebben, ver der te dragen. De jongeren onder U zullen in de tijd, die voor ons ligt. moeten leren wat Vrijheid betekent. Gij hebt een taak in de toekomst: gij zult de synthese moeten vinden tus sen een reine en diepe vaderlands liefde en een liefde voor alle volke ren ter wereld. Ge hebt hier op deze plaats een steen willen plaatsen als blijk van uw gezindheid. Het gemeentebestuur heeft met ontroering van uw voor nemen kennis genomen. Laat ik de kern van mijn betoog tot besluit samenvatten in de woor den, die Walter Rathenau ons heeft meegegeven: .Gij kunt slecht be vrijden, als de Vrijheid in uw eigen hart woont." Na de rede van de burgemeester defileerden de jongeren langs de ge nodigden en deponeerden hun cen ten in een bus. Het waren er heel wat! De door de Amersfoortse schooljeugd georganiseerde centcnactie bracht t. 143. 13 op. Feestelijke markt in Amersfoort De Vrijdagmarkt bood vandaag een feestelijke aanblik. De markt kooplieden gaven iedere bezoeker met een glunder gezicht zo maar een gratis lootje uit Het is dan ook fec'st vandaag en burgemeester Mo lendijk, de wethouders Spiekermann en Van Zwol kwamen zich persoon lijk van de grote drukte overtuigen. De voorzitter van de marktvereni- ging, de heer Th. H. v. d. Brink, schetste de grote betekenis van de Vrijdagmarkt en deelde mede dat het in de bedoeling ligt in de maand Mei de feestmarkt tot een traditie te maken. Hij verheugde zich in de belangstelling van het gemeentebe stuur. van de middenstand en van de kamer van koophandel. Burge meester Molendijk zei dat hij altijd met grote voldoening het drukke gedoe op de markt gade sloeg. Het is zo zijn wekelijkse uitstapje. Hij herinnerde in zijn betoog aan de grote moeilijkheden die de markt tijdens de bezetting heeft ondervon den Vrijwel berooid begon men na de bevrijding de markt op te bou wen en nu verdringt men elkaar om een standplaats te bemachtigen. Het gemeentebestuur verheugt zich zeer in deze groeiende markt en evenzeer in de prettige verstand houding tussen de Amersfoortse middenstand en de marktkooplie den. Hij sprak de wens uit dat het de markt als levendig werkend ele ment in de stad zal blijven goed gaan. Na afloop van deze feestelijke inleiding van de markt begaf bur gemeester Molendijk zich naar het O.L. Vrouwekerkhof, waar op de Veemarkt een varkensmarkt vee dag wordt gehouden. Amersfoorters op „General Black" Met het troepenschip „General W M. Black", dat op 25 April uit Tand jong Priok is vertrokken en vermoe delijk op 19 Mei in Amsterdam aan komt. repatriëren de volgende Amersfoorters: D. J. Eikenaar. SMI. G. v. Stelling werfstraat 86; P. J. Brouwer. Sold., Violenstraat 32; J. C. v. d. Hoek, Sold., Eemstraat 26 10; R. A. Hoks- bergen, Sold.. H. v. Viandenstraat 9; J. F. Waterloo, Sold.. Soesterberg 150; H. Buis. Sold., Veldstraat 14; G. H. v. d Coterlet. Sold.. Isseltseweg 155; T. D. H. J. Blokker, le Luit. D.V.O.. Leusderweg 261. De volledige passagierslijst ligt op onze administratie ter inzage. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1272. Maar de vierde dag ziet Larry in de grijze sneeuwvlakte on zwarte stip. Het blijkt het wrak te zijn van het vliegtuig, dat Rob en Kikula indertijd tot tij delijk verblijf diende. Dan geeft even later de radar-operateur te ken nen. dat hij iets bijzon ders op het scherm waarneemt. Vermoede lijk een bergrug, zegt hij. Maar het beeld wordt gestoord. „Daar noct iemand aan het seinen zijn", zegt de. ra dar-operateur en hij schakelt over op geluid. Ja daar praat iemand. Larry zet de koptelefoon op en springt bijna overeind van zijn stoel van blijdschap, want hij heeft de stem van Rob herkend. „Hallo, Rob!" roept hij, „hier Is Larry. Kun je mij verstaan? We zijn onderweg met een vliegtuig. Kun je ons de weg wijzen? Over!" Even later komt Robs stem weer door. Ja, h zal het vliegtuig met behulp van zijn zendert wel in de juiste koers houden. Bevrijding „Zijn wij niet in staat door laks heid. onwil, eigenbaat, kortzichtig heid of wat dan ook. de maatschap pij in die richting te sturen dat het gehele geweldige apparaat van pro ductie en distributie ingeschakeld wordt, werkelijk om in de behoeften te voorzien en niet om winst- en machtsbegeerten te bevredigen, dan gaan we onherroepelijk een nieuwe periode van oorlog en maatschappe lijke ellende tegemoet, ondanks alle pogingen van innerlijke en uiterlijke zuivering, hoe oprecht ook ge meend." Dit citaatje is ontleend aan de Vrije woorden eerste brochure vnn „Onze Taak", in 1945 uitgegeven Ir. P. SCHUT door het Religieus Humanistisch Ver- bond. We kunnen helaas niet anders zeg gen dan dat dc voorspelling in bo venstaande regels gedaan, dreigt uit te komen. Wat is er van dc gevoelens van 1945 overgebleven? De „Goodwill" ten opzichte van Rusland en omge keerd is veranderd in bittere, onre delijke haat. De gedachte: één wereld bouwen vinden we in een van de grootste linkse bladen van ons land terug in de handleiding voor de praktijk (niet voor de 'theorie, die bleef hetzelfde). „Het geweld van Rusland kan alleen door nog groter geweld worden gekeerd". Aan wie is de schuld? zult ge zeg gen. Toch zeker aan de Russen? Laten we dit vaststellen, dat een dergelijke uitspraak in het algemeen en in het bijzonder dwaasheid is. We hebben een goed Hollands spreek woord: „Waar twee kijven hebben beiden schuld" en zo is het ook hier. Maar bovendien heeft West-Europa, als oudste centrum van Westerse cultuur, een eigen en grotere ver antwoordelijkheid. Een volk of vol keren, die on- of mindesbeschaafden op hoger plan willen brengen en zo ziet de West-Europeaan het im mers dient vóór te gaan en in ieder geval te beseffen dat de angst voor het „Ik", hoe goed ook geca moufleerd, met zijn noodlottige ge zellen: afgunst en wantrouwen, geen uitkomst kan brengen, dat alleen de dienst van het „Wij" ons in staat zal stellen uit de schijnbaar hopeloze situatie te ontkomen. Dat deze dienst de enige manier is om ons diepste zelf te redden. Alleen de overwin ning van deze gedachte zal ons kun nen brengen tot een werkelijke be vrijding. Het is een ander kruis Het bestuur van de plaatselijke afdeling van het Nederlandsche Roo- de Kruis verzocht ons te berichten dat aan de heren Spijker te Amers foort zal worden uitgereikt het Herinneringskruis 1940-1945" en niet zoals eerder is bericht het „Kruis van verdienste. Op 9 Mei a.s. zullen aan tal van Amersfoorters herinneringskruizen worden uitgereikt. Samenwerkende Motoren Fabrikanten gaan dieselmotortjes bouwen In tegenwoordigheid van zeer vele belangstellenden uit de Nederlandse zakenwereld is Donderdagmorgen de Motoren- fabriek „Samofa" officieel geopend. Omgeven door een smaak volle tuinaanleg maken de gebouwen aan de Boerhaavelaan een vriendelijke en rustige indruk. Personeelsterkte wordt tot zestig opgevoerd De motorenfabriek „Samofa" N V. heeft haar ontstaan te danken aan een onderhoud tussen enige met elkaar bevriende motordeskundigen, waarbij ter sprake kwam. dat hier te lande slechts twee motorenfabrieken waren, die Dieselmotortjes van 20 pk en lager vermogen bouwden en dan nog slechts op zeer beperkte schaal. Men was algemeen van mening, dat dit, vooral onder de tegenwoordige omstandigheden, nu de deviezen schaars zijn, te betreuren was. maar ook, dat het belangrijke afzetgebied, dat zelfs ons land al bood. slechts met succes te veroveren zou zijn, wan neer men zich op de bouw van die motortjes geheel en al specialiseerde. Tenslotte kwam het voorstel ter tafel een dergelijke gespecialiseerde fabriek te doen bouwen, hetwelk warme instemming vond bij een vier tal motorfabrikanten, de Kromhout Motoren Fabriek te Amsterdam, de Appingedammer Bronsmotorenfa- briek te Appingedam, de N.V. D. en J. Boot te Alphen a. d. Rijn en de Machinefabriek „Bolnes" te Bolnes, die reeds op ander gebied een vorm van samenwerking hadden gevonden. Bij dat viertal sloot zich een enthou siaste particulier, de heer W. Zwols- man te Zaandam, aan. Zo ontstond de fabriek van Samen werkende Motoren Fabrikanten. Geschikt terrein Tc Harderwijk werd een ge schikt terrein gevonden van circa 9200 m2 en daarop verrees een werkplaats met kantoor, tezamen een oppervlak van 2150 m2 be slaande en gebouwd door de Ne derlandse Mij. voor Havenwer ken N.V., te Amsterdam, geheel in beton en volgens de zoge naamde schaaldak-constructie uitgevoerd. De inrichting en de outillage van de werkplaats zijn geheel gespeciali seerd op de bouw van twee kleine Dieselmotortjes en wel een eencylin- dertype van 10 pk bij 1000 omw./min. en 15 pk bij 1500 omw./min. alsmede een tweecylindertype van dezelfde cylinderafmetingen en dus van het dubbele vermogen. Beide worden vervaardigd in twee uilvoeringen, namelijk als scheeps- en als stationnaire motor. De thans bestaande outillage van „Verval niet in de zelfde fout" (Van onze correspondent) SOESTERBERG. Gistermorgen half elf had b(j het monument der gevallen vliegers voor de eerste maal een herdenkingsplechtigheid plaats. In verband hiermede ston den de troepen van de Luchtstrijd krachten, samengesteld uit de on derdelen van Soesterberg, Soestdui- nen en Huls ter Heide in drie zijden van een carré om het monument opgesteld. Als paradccommandant fungeerde de majoor Bloembergen. Er wordt niet zo veel ruchtbaar heid aan gegeven. Maar er is mo menteel iets in Amersfoort aan de hand. dat waarschijnlijk uniek is in Nederland. Dat is de Sportweek van de Federatie van Amersfoortse Personeelsverenigingen, die al lang geen „sportweek" meer is. omdat ze enige maanden in beslag is gaan nemen. Op ongeveer vijftig num mers van sport geven employés van 27 bedrijven elkaar partij. In 1947 is de eerste Sportweek gehou den. Toen waren er 1100 inschrij vingen. In 1948 waren het er 1600, in 1949 2200 en nu zullen het er misschien drieduizend zijn. Met een aantal binnensporten, dammen, schaken, biljarten, schud- jassen, bridgen, is nu een begin ge maakt. Bij de toekenning van pun ten wordt rekening gehouden met de grootte der bedrijven, die in drie afdelingen zijn ingedeeld. In A (kleine bedrijven) gaat het Arbéids- burcau nu aan de kop, in B Wolter en Dros. in C Erdal. op de voet ge volgd door Noack. De winnaar van de drie vorige sportweken, de Sova (Spoorwegen) is momenteel no. 3 in afd. C en no. 5 in het algemeen klassement. Maar met wandelen, athletiek, voetballen enz. kan de Sova weer veel inlopen. A.s. Zaterdag wordt in de Markt hal het grote tafeltennistournooi gespeeld, onder leiding van de heer Sneep van de Ned. Tafeltennis- bond. In de middag- en avonduren komen liefst 170 deelnemers aan de beurt. Dit is tegelijkertijd een prachtige propaganda voor de ta feltennissport. Kijklustigen hebben gratis toegang. Op 16 Mei wordt in het Sport- fondsenbad het zwemtournooi ge houden. waarvan het jubilerende A.Z. en P.C. de organisatie op zich genomen heeft. Op 1 Juni dacht men even hersengymnastiek af te werken. Maar dat zal zo gauw wel niet gaan. want er hebben zich al dertig ploegen opgegeven. Opmerkelijk is, dat bij de bin nensporten, zoals schaken, gebleken is, dat de kwaliteit van het spel, vergeleken bij het vorige jaar, is vooruitgegaan Van belang is ook de goede samenwerking, die be staat met de meeste erkende bon den en vele sportverenigingen. Ook voor het voetbal hoopt men deze zomer die medewerking weer te verkrijgen. Ieder begrijpt welk een ontzag lijke organisatorische arbeid hier door tal van leden der personeels verenigingen, aangevoerd door or ganisatieleider De Haan. verricht moet worden. Fouten zullen daarbij niet vermeden kunn%n worden. Maar tot nog toe verloopt alles per fect. Zeer velen schenkt deze Sport week een goedkope, prettige ont spanning. En bij alles overheerst een geest van grote sportiviteit. De parade werd afgenomen door de commandant van het Walaardt- Sacrékamp, majoor De Besangon. Tegenwoordig waren de familie leden der gevallenen en enige mili taire en burgerlijke autoriteiten, on der wie wij opmerkten de garni zoenscommandant van Utrecht, ko lonel Schouten, de gepensionneerde kolonel-titulair Sar. de comman dant van de Du Moulinkazerne, ma joor Kiers, de majoor-vlieger Hof stee en de burgemeéwer en leden van het gemeentebestuur van Soest en Zeist. In zijn herdenkingsrede herdacht commandant de Besangon de ge vallenen der luchtstrijdkrachten, die in de jaren 19401945 hun leven offerden voor de vrijmaking van ons land. Op verzoek legde daarop kolonel Brauwer. hoofd van de vlieg-medische dienst een krans aan de voet van het monument. Namens de gemeente Soest legde burgemeester mr. C. P. baron Ben- tinck een krans. Tot slot had een défilé der troepen langs het monu ment plaats. Tijdens de plechtigheid cirkelde een vliegtuig boven het vliegveld. Op dc Grebbeberg Ook oij Rhenen op de Grebbeberg werden wederom de doden van Mei 1940 herdacht. Generaal Kruis zeide hier o.m.: „De plicht, die zij te ver vullen hadden, was bijna te zwaar, want ons volk verzuimde hun de middelen te geven. Wij moeten niet opnieuw in dezelfde fout vervallen." Er werden twaalf kransen gelegd, o.a. door generaal Kruis, kolonel Van Lavick van Pabst (namens de Koningin), door het K.N.I.L., de Irenebrigade en de vereniging 8-R.I. De Koninklijke Militaire Kapel speelde toepasselijke muziek. De gevallenen werden 's avonds te Soest herdacht op de algemene begraafplaats, nadat van drie ver schillende plaatsen af een stille tocht was ondernomen. Een schat van bloemen werd aan het daar op gestelde kruis neergelegd en het mannenkoor Apollo zong het Wil helmus. In het politiebureau her dacht men 's-middags de vroegere corpschef. de heer A. F. Schreuder. die in 1942 in Duitse gevangenschap is overleden. W imdpn/iprg PREDIKBEURTEN WOUDENBERG Ned. Herv Kerk Zondag 7 Mei v.m. 9 30 u n m. 6.30 u ds Kievit van Baarn. Vereniging van Vrijzinnig Hervormden Zondag 7 Mei n m. 7 uur ds M. C. van WIJ he in de sociëteit. Gebouwencomplex van de moto renfabriek Samofate Harder wijk, dat Donderdag in gebruik is genomen. de Samofa-fabriek is in staat ruim 10.000 pk per jaar af te leveren, doch de werkplaats biedt voldoende ruim te om die productie in hetzelfde ge bouw te verdubbelen. Blijde verwachting In de met bloemstukken (waaron der een van de gemeente Harder wijk) getooide ontvangkamer sprak allereerst de heer J. Goedkoop, di recteur van de Kromhout Motoren Fabrieken te Amsterdam, gedelegeer de van de Raad van Beheer, tot de vele genodigden over de moeilijk heden die overwonnen moesten wor den en over de tegenvallers die de ondernemers niet werden bespaard. De begroting werd wel zeer ruim overschreden en er kwamen posten voor waarop niet was gerekend. Met enige angst denkt spr. aan de woor den van een Engelse wijsgeer die be toogde dat iemand die een dubbeltje minder uitgeeft dan zijn inkomen is er wel komen zal. maar dat hij die een dubbeltje per week meer uit geeft dan hij verdient een verloren man is. In één opzicht is de teleur stelling wel groot: dat is de behoefte aan woningen voor de kern van het personeel, dat van elders moest wor den betrokken Spr. herinnert de burgemeester (die met wethouder Jansen en de gemeente-secretaris aanwezig was) aan de belofte van 12 Mei 1948 om Samofa 10 woningen toe te wijzen. In zoverre heeft de Overheid de ondernemers nog in de steek gelaten, doch spr. doet een dringend beroep op het gemeente bestuur om alles te doen wat moge lijk is om hierin te voorzien, zodat b.v de werkmeester niet meer da gelijks heen en weer naar Amster dam behoeft te reizen. Spr. eindigde zijn toespraak met de wens dat Gods zegen op het werk moge rusten in het belang van Ne derland, de gemeente Harderwijk en Samofa zelf. Woningen Burgemeester Numan verheug de het zeer. tegenover de som bere woorden van de heer Goed koop. inzake de woongelegenheid een meer optimistische klank te kunnen doen horen De belofte van 10 woningen zal worden na gekomen en 4 daarvan komen reeds met enige weken ter be schikking. (Applaus). Spr. achtte de totstandkoming de zer fabriek zeer in het belang van de Veluwse bevolking; ze zal gelegen heid bieden tot een gewenste om schakeling van de jongeren onder de bevolking, die nu eenmaal zeer ge hecht is aan de geboortegrond en zich moeilijk laat verplaatsen. Gelet op de mentaliteit onzer be volking en de aanwezigheid van een Ambachtsschool die tot de beste van ons land wordt gerekend, heeft spr. de overtuiging dat de ondernemers een goede greepi hebben gedaan den de nieuwe fabriek in Harderwijk vestigen. De heer Stapel van Enkhuizi achtte de totstandkoming van de f briek voor de scheepvaart van gro betekenis. Tenslotte sprak de heer F. W. Dr ver. voorzitter van de Kamer v Koophandel, de wens uit, dat van Harderwijker Samofa-motoren spc dig eenzelfde faam zal uitgaan eertijds van de Harderwijker bo king. Aan de ingang van de fraaie ve- bule stond een groot bloemstuk v het gezamenlijke personeel. In een onderhoud dat we mocht hebben met het Hoofd van de fabii roemde deze de werkkrachten uit Harderwijk werden betrokken allen van de Ambachtsschool aid; afkomstig zijn. Ook zijn enige get mobiliseerden tewerkgesteld. Waar de fabriek beschikt over nieuwste machines op het gebied c metaalbewerking, valt voor de jor werkkrachten veel te leren. Gaant weg zal het personeel tot 61 worden uitgebreid. Zowel op de kantoren als in 1 bedrijf heerst een geest van aani name verstandhouding. Koningin dankt Limburg MAASTRICHT. De Comm saris der Koningin in Limbi heeft aan Hare Majesteit, ter legenheid van haar verjaard mede namens Limburgs bev king, hartelijke gelukwensen geboden en uiting gegeven aan oprechte genegenheid, waanp Limburg nog zeer onlangs "Bij i koninklijk bezoek aan dit gew| mocht doen blijken. De koningin heeft daarop tel grafisch het volgende geantv.ooj „Betuig u en Limburgse volk rechte dank voor vriendelijke I lukwensen. Mijn man en ik zuil nooit alle ondervonden hartelf heid vergeten. Juliana." Binnenkort congres IC te Kópenhagen KOPENHAGEN. Hoewel I gedetailleerde agenda voor het cl gres van het IOC, dat hier op! Mei begint, met is bekend gemal meent men toch te weten dat cl de volgende punten ter tafel zuil komen: opneming in het Olympi! program van het nummer 100 f ter zwemmen vlinderslag; veel opneming van het boogschietl opneming van een veldloop on! de athletieknummers; de toekof van het gewichtheffen in de Sl len, wedertoetreding van Duitsl! en Japan tot het IOC en deelf ming van deze landen aan de s| len. f Vermoedelijk zullen ongeveer I afgevaardigden, 24 landen vel ggmvoordigend, aan het con# deelnemen. Men verwacht geenl delegeerden uit Rusland en de V tellietlanden, alhoewel dit uiterai niet zou behoeven te betekenen I dezé landen ook voor de speleif 1952 te Helsinki verstek zouden| ten gaan. Argentijnse havens stakl BUENOS AIRES. In Argenll is een havenstaking van 72 uurl gonnen, waarbij 20.000 havenarl ders zijn betrokken. Door deze r king is de activiteit in de hal practisch tot stilstand gekomen! staking is uitgeroepen door de fl ratie van maritieme bonden I kracht bij te zetten aan loonei Het ministerie van arbeid hcefr tegen deze staking geprotesteerd Intussen besloten 250.000 leden I bonden der levensmiddelenindul om een algemene staking in het! hele land te beginnen. Het plan! die staking vandaag te beginnen! 30 April liep een jaarcontract val betrokkenen af. Zij eisen loonsT hogingen die door de werkgej van de hand zijn gewezen. First Sea Lord bren<rd bezoek aan ons landl DEN HAAG. Lord Frasef North Cape. First Sea Lordl de Britse vloot, zal Vrijdagl Mei aan boord van de torpl bootjager „Nepal" te Amsterj arriveren voor een bezoek I ons land. Hij zal in audiëntie den ontvangen door H.M. del ningin en voorts een bezoek d gen aan de Britse ambassati de ministers van oorlog en I tenlandse zaken en de chef va| marinestaf. „Arti et Amicitiae". „St. Lil en ,.de Grafische" hebben adh! betuigd met het door „Pulchrijf dio" te 's-Gravenhage aan de H ring gericht protest tegen de genomen schenking van het sell rij „De twee Watermolens" I Meindert Hobbema aan Canada! SCHILDERIJ VAN ENSOlJ VERKOCHT Het beroemde schilderij van J Ensor „Intocht van Christus in 1 sel" is voor 3 millioen Belg. frcsl kocht aan Gustave Nullens. eigfl van het Casino in Knocke. Nullens is van plan het schil naar Wenen te zenden voor eenjj toonstelling, welke daar binneij geopend zal worden.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2