VOORAL VOOR DË VROUW Madame" hield het leven vast tot op de bevrijdingsdag Nu lopen we weer kwaad weg, als er geen waaierwafels zijn Zomer 1950 Toen brak ze met de wereld die ze nauwelijks gekend had Stil plekje KINDEREN Dagdroom en politiek Tulpenvelden, Betuwe en Beemster op hun mooist Vijf jaar geleden hielden we 2 maaltijden met 1 boterham Prins verneemt iets vleiends en hoopvols over ons land Vrijdag 5 Mei 1950 3 Een schuw wezentje in het Jappenkamp Vandaag het verhaal van een Fran? dametje, dat geleefd heeft to op de bevrijdingsdag. Het is een wonderlijk verhaal, het heeft geen versiering nodig daarom zal ik proberen het zo strak mogelijk te vertellen '1 Speelt niet in Hol land. ook niet in Frankrijk maar ergens op Sumatra. Ver van de kust en de steden. In een stoffig oud woud. waar apen, orchideeën en slangen even gewoon zijn als bij ons de paddestoelen. Dat dametje woonde vroeger in Parijs Als meisje danste ze mee in een revue, die in trek was bij rijke buitenlanders. Ou.dat ze rode ha ren had en mooi genoeg was om op te vallen, werd ze door een heer uit het publiek ten huwelijk gevraagd. Een Hollander, die op Sumatra rubber plantte, en een gedeelte van zijn verlof in Parijs vierde. Hij sprak maar weinig Frans Ze had geen voorstelling van het land waar hij werkte maar bij de revue was het armoe, dus TT IE WARME MIDDAG in Mei J-/ drijft ons het huis uit naar een plek waar zand. gras. bomen en bloempjes zijn. 't Zand is er voor zusje, de bomen zijn voor zoontje en voor mij is de rest. We weten zo'n plekje maar doen daar behoor lijk geheimzinnig meo. Tot nog toe waren we er altijd alleen, maar die middag. al> we ons genesteld heb ben, komt er een meneer met een actetas en twee kleine meisjes. Keurige, rjn beetje bleke kindjes met haar in staartjes en verder versierd met een kettinkje, een armband, een ring. De meneer be kijkt ons even en gaat voorzichtig op nog geen pas afstand zitten. Saskia'Sonja" roept hij met luide stem. „vooruit, spelen, en pas op je spullen" De kleine meisjes krijgen elk een net vol met rinkelend gerei: emmers, schepjes, lepels ?n vork jes. Ze trekken hiermee wat ver derop, wellicht met het oog op 't dikke zusje. Maar die volgt ze op de voet. Haar eigen emmer heeft ze op slag afgedankt. Alleen dat oude schepje is nog in de gratie. Zoontje blijft bij mij. Hij kijkt kwaad, z'n pret is er af. Zusje ech ter tintelt van leven. Bij elk fon kelnieuw -hng dat uit die netten komt juicht ze als gold het vuur werk. Maar zodra ze er een duik naar neemt, grissen die kindjes het af. Tenslotte begint ze verzoend met haar eigen schepje te schep- Jien; als die meisjes haar dat wil- en afpakken komt er herrie. Omdat ze nog te weinig ruzie woorden kennen, starten ze alle drie met een woedend gehuil. „Sas- trouwde ze en ging met hem mee. Zo kwam ze terecht in een huis dat men het eenzaamste van de wereld zou kunnen noemen. Het lag aan de rand van een jonge rubberaanplant, een kleine ont ginning van een eindeloos bos. Om dat ze zich bij de baboe en de huis jongen met Maleis verstaanbaar moest maken en ze deze kinder lijke spreekvorm gemakkelijker vond dan Hollands, werd dit de taal die haar Frans verving. Ze isoleerde zich hierdoor vrij willig, maar haar man, die haar jaloers bewaakte, had hjertegen geen bezwaar. De keren dat hij naar de club ging, waar hij colle ga's ontmoette, liet hij haar thuis. Toch was ze niet ongelukkig door die eenzaamheid. De tuin met de orchideeën en wonderbaarlijk ge kleurde bloemen, die maar bloei den en bloeiden bijna alle maan den van het jaar, was voor dit stadskind een wonder. Ze zaaide en plantte er van al les, had bovendien honden, poezen, aapjes en vogels. En als de man moe en warm thuis kwam, zorgde ze voor hem. Zo ging dat jaren. Toen was hij bij de ontslagenen en trokken ze naar een ander huis^ Een onge bruikte planterswoning, waar ze bleven totdat er oorlog kwam, en de Japanners op Sumatra met in- terneven begonnen. Dit klinkt in letters zo kort maar tussen dat ont slag en de internering lagen de ja ren die de beste van hun leven hadden moeten zijn. Twintig was ze toen ze trouwde, nu was ze ver over de vijftig en veel meer dan dat bos had ze niet gezien. Kranten had ze niet gele zen, boeken evenmin, Hollands had ze niet geleerd. Ze wist van de we reld alleen dat wat haar door haar verbitterde echtgenoot in karig Ma leis was verteld. Zo werd ze met een bundeltje kleren naar dat vrouwenkamp ge stuurd. Schuw en wonderlijk in haar te lange, te geklede jurk met altijd een snoertje parels om en een kam met steentjes in het dunne rode haar, heette ze al gauw Ma dame. Ze kreeg haar plaats toege wezen in de lange schuur, waar men in rijen sliep en ze protesteer de tegen geen enkel corvee. Ook al was ze te broos en te zwak om lang te staan, ze beet zich vast in elke 'plicht. Voor het aarzelende en hulpbehoevende kwam langzamer hand een taaiheid in de plaats, die elkeen verbaasde. Zo verwachtte ze onverstoorbaar elke dag ,,la vic- toire" (de overwinning) terwijl ze eigenlijk niet eens begreep wie en wie er nu oorlog hadden. Omdat er in een kamp, als in elke gemeenschap, bezitters en be zitlozen zijn, werd er door die laat- sten getracht door allerldi soort werk iets te verdienen. Madame besloot Franse conversatie les te gaan- geven. Anderhalf uur des avonds tegen een kopje warm drin ken en wat eten. 't Was voor het eerst in al die jaren, dat ze haar taal terugvond. Èn niet die taal al leen. Pratend met haar leerling dook het land en het leven van vroeger zo hevig voor haar op, dat er van les geven niet veel terecht kwam. Ze taterde en taterde. Je kon er geen woord tussen krijgen. De meesten hadden daar geen eten voor over. Maar als ze afgezegd werd, liet ze van spijt niets mer ken Vriendelijk en bijna onbeha gelijk beleefd stapte ze weg, in haar jurk met de parels. Omdat ze tenslotte geen enkele avond meer wat te doen had en in die schuur naast me sliep, besloot ze mij te vertellen wat ze kwijl wilde. Allemaal verhalen van dat plantershuis, van de revue in Pa rijs en wat daarom heen zat. Als het sAil was en we buiten naar de lucht vol sterren keken, begon ze vaak zachtjes te zingen. Chansons over liefde, champagne, dichters die wisten wat genieten was en beeldschone minnaressen. Gedeel ten uit Carmen en oude oorlogs liedjes. Haar stem was als ze zong niet oud meer, wel laag en af en toe wat schor. Soms was ze ineens de rest van de woorden kwijt en dan deed ze zo ontredderd alsof de bevrijding zelf op het spel stond. Dan weer herinnerde ze zich een couplet van Verlaine en zeurde om potlood en papier. Naarmate het leven onder de Jappen harder werd en je alle kracht nodig had om er niet onder te raken, ging dat gedoe van haar me mateloos vermoeien. Omdat ze zo raar ver van de wereld geleefd had met die zonderlinge man, wist ze van de gewoonste dingen niets af. Luisteren kon ze niet nu ze een maal haar praten terug had. 't Eni ge dat ze ooit vroeg was of ik er ook zeker van was dat we het gauw zouden winnen. „Ik krijg nog eens wat van die Madame," zei ik en vroeg dringend om een andere plaats in die schuur. De verhuizing maakte haar van slag maar toen ik haar daarna bleef ontwijken werd ze beleefd gereserveerd Zo van „£a va bien?" als ik haar tegenkwam en verder niet. Op een dag bracht een Jap haar een koffer. De koffer van haar man. Bewijs dat hij in een zieken huis gestorven was. Van toen af aan takelde ze af. Men nam haar op in een nood-hospitaaltje. Hier lag ze in een Rode Kruis hemd te wachten op „la victoire" (de over winning). Elke morgen, elke mid dag na het slapen vroeg ze of het al niet zo ver was. Zwak en uitge mergeld rekte ze het van dag tot dag. En toen ze tenslotte „oui ma dame" .hoorde op haar vraag naar waarheid want buiten werd de vlag gehesen wachtte ze niet. Ineens kapte ze met dit leven. Van de ene minuut op de andere. Op bevrijdingsdag. BIBEB „Ouders vragen raad" Opvoedingsproblemen liggen in het dagelijks leven voor het op scheppen. Daarom vragen ouders dikwijls raad. Engelse ouders heb ben dit gedaan aan dr. Susan Isaacs, een kinder-psychologe. Zij heeft on telbare vragen, samen met haar antwoorden, tot een boek verwerkt dat „Ouders vragen raad" heet en is uitgegeven door Born N.V.As sen. Zonder literaire rompslomp, in de simpelste bewoording geeft ze haar op deze wijze ontstane correspon- dentie-pracfijk weer. Het is voor iedere ouder fris en eenvoudig te beluisteren als een stem van een nieuwe tijd. Overal zijn die proble men steeds urgent waar ouders en kinderen in de knoop raken. Susan Isaacs bekijkt de kinder conflicten vanuit de achtergrond van de diepte psychologie, die ook de grondslag is van onze wekelijkse opvoedkundige rubriek. De lezers daarvan zullen zich daarom zeker tot dit boek aangetrokken voelen. Men hoeft slechts de inhoudsop gaaf te zien om geboeid te raken. De aanduiding van elk hoofdstuk bevat een korte samenvatting van het daarin behandelde. Een voor beeld. Hoofdstuk VII. „Phobieen en angsten". Ingebeelcia wilde die ren. Nachtmerries. Angst voor ^vreemde omgeving. Phobie voor 'stofzuiger. Angst voor genees middelen. Angst voor geluiden Angst voor wassen Schrik voor trein. Angst voor paarden. Slapeloosheid. Angst na onpret tige gebeurtenissen. Vrees voor vreemden. Hysterische angst voor dokter en tandarts. Vev b<-z.u- Verbazing kia. Sonja", roept de vader. „Ze vechten om een schepje", zegt zoontje. Even kijkt die man onze kant uit. dan komt hij langzaam overeind en stapt naar z'n dochters. „Bah. wat een vies oud schepje" horen we hem smalen. „Dat is van dat kindje, kijk die van jullie zijn veel duurder en mooier". Even latei komt hij terug. Dikke zusje, in het minst niet ge griefd, achter hem aan. Ze vindt die menee. belangrijker dan al dat speelgoed. Zonnig blijft ze naast hem staan. Als hij zit „paard" praat ze. wijzend op zijn knie. „Daar bij je moeder" zegt de me neer en knikt over zijn schouder naar mij. Zusje is wijfje genoeg om te voelen dat dit een blauwtje moet zijn. „Touterd" roept ze fel, „tou- terd. touterd". Ze hakt met d'r schep naar zijn neus. „Hoi. hoi. bijna z'n hersens in; roept zoontje, „evertjes bijna z'n nersens in de prut". Ongewoon vroeg zijn we die middag thuis. BIBEB MODE-NOVELLETTE Kijk. dit is de vrouw van zomer 1950. Slan ker en jongensachtiger dan verleden jaar en met bijna sluike korte haren. Ze zwemt in een badpak, liefst donkerblauw of zwart, maar altijd zonder tirelantijnen. En altijd sluitend als een wollen huid. Te zonnen ligt ze in iels gerings van zwart of gekleurd lin nen en ze loopt langs het strand in een pak dat de spitsvondigheid en smaak van de mo deontwerpers bewijst. Het is voor wie hierin behoort of wie zich hierbij aanpassen kan flatteuzer dan een kostbaar beest op een even dure jas. Want het geeft de vrouw net dat wat ze nodig heeft om pikant en stout te te kunnen heten. „Gesausd" zei Rhètt Buttler van Scarlett O Hara.. Dit klinkt wel niet zo vertrouwd als lieftallig en bekoorlijks. Maar het mist ook het zoete ervan, 't Smaakt een beetje zoutig. Wel geschikt voor het strand. Een dagdroom ls geen echte droom maar heeft er veel overeenkomst mcc Men slaapt niet. maar wordt tijdens het werk meegesleurd door een fantasie die men om de eigen persoon heen dicht. Meestal vervult ln'die dagdro men de schepper van die verdichtsels een heldhaftige of Toemrijke rol. Zo'n dagdroom Is dan ook vrij gemakke lijk te ontmaskeren als een poging van de fantasie ec-n tegenwicht te leggen tegen mislukkingen en minderwaardig heidsgevoelens. De dagdromer faalt in het werkelijke leven meestal juist op die punten waarin hij in zijn dromen als overwinnaar poseert. Zowel ln de opvoeding als ln de po litiek spelen dagdromen een erotc rol De ondervinding leert, dat men aan de veelvuldigheid van de dagdroom kan aflezen hoe fout de opvoeding is ge weest en hoe vatbaar zo'n individu is voor de foute politieke systemen Kin deren die in hun jeugd psychisch of lichamelijk gebrek hebben geleden zul len sterke minderwaardigheidsgevoe lens ontwikkelen. Om deze ucer op te heffen hebben ze. naarmate het min derwaardigheidscomplex groeit, meer behoefte aan de zegevierende fantasie wereld van de dagdroom Eenmaal vol wassen zijn ze geneigd die politieke propaganda tc slikken die dc vervul ling van hun dagdromen belooft. Democratie richt zich echter in zijn beste vormen tot dc rede en niet tot verkeerd gegroeid gevoel, dat om be vrediging roept Als men de horde van aanhangers en meelopers der totalitaire levensopvattingen overziet is het alsof men een hels tafercel gadeslaat waarin de rollen der duivels gespeeld worden door minderwaardigheidsgevoel, machts wellust en de wens om ronder enige werkelijke prestatie zich als autoriteit te doen gelden. Dat is altijd de droom van de ontspoorden: niets tc kunnen cn toch alles te zijn. Dat is een van de redenen dat de Nazi's de mensen kon den vangen door hun eon verscheiden heid van functies en uniformen voor te toveren. Attributen van een macht, die alleen ln representatie door uniform bestond maar niet door prestatie en kunde. Wie zich bewust ls dat de opvoeding gedeeltelijk de touwtjes, waaraan ^toe- komst cn geschiedenis vastzitten.' in handen houdt zal er voor moeten i ken dat zijn kinderen niet gaan beho ren tot de gemakkelijk te verleiden oncritische wezens. Binnen een be paalde grens is dc dagdroom nood zakelijk en gezond. De op\oeder heeft echter de taak deze functie van de ziel zoveel mogelijk binnen de perken te houden. Zeer zeker als hij zich van de politieke strekking van zdJn opvoeding bewust is. Hij dient dan te weten dat een weerbare democratie alleen gebaat Ls bij de ontwikkeling van een nuch ter en crltisch verstand en niet bij de woekering van minderwaardigheidsge voelens R.I.S. vraagt om Westerling LONDEN De Ver. Staten van Indonesië hebben thans in de goe de legale yorm een nieuw verzoek aan het Britse Ministerie van Bui tenlandse Zaken gericht, ter uitleve ring van Westerling Er is echter geen bewijsmateriaal ter staving van het verzoek toegevogd. De Gou verneur moet thans beslissen of het Hof van Singapore bijeen geroepen moet worden, welke Hof moet uit maken of Westerling kan worden uitgeleverd volgens het Engels—Ne derlandse uitleveringsverdrag. Belgische katholieken: En nu de absolute meerderheid BRUSSEL. Na een vergade ring van het nationaal comité van de Belgische katholieke partij is een mededeling uitgegeven waar in wordt verklaard, „dat er voor de oplossing van de verschillende ernstige problemen, onder andere de koningskwestie, welke op dit ogenblik voor het land rijzen slechts een uitweg mogelijk is. nl. de volstrekte meerderheid van de CVP' Deens vliegtuig stort bij herdenking bevrijding neer KOPENHAGEN. Een Deens straalvliegtuig is tijdens een vlieg- demonstralie ter herdenking van de bevrijding van Denemarken in de haven van Kopenhagen neer gestort. De bestuurder kwam om het leven. Zijn parachute raakte in het vliegtuig verward, zodat hij met het toestel naar beneden stortte. Advertentie (LM.) Voor hen, die er Zondag op uit willen staan vele moge lijk lieden open HAARLEM. Als cr nog een paar warme dagen komen zal het bonte palet der bloelende bollenvelden worden verstrekt met de fraaie kleuren der lange Darwlntulpcn De bloemententoonstelling op „Keukenhofen de Treslongtuin ztfn thans op hun mooist en de appelboom in dc Betuwe, in het bijzonder dc dragers van de goudreinetten, zullen Zondag a s in %olle bloei staan. Voor hen. die er komend weekend op uit willen trekken staan vele moeilijkheden open. In Noord-Holland wacht de bezoekers van de Beemster een prachtig schouwspcj. De bloesempracht lokt tallozen uit binnen- zowel als buitenland naar deze polder. Voor de bevrijding heeft de Beem- schien tot vijftien kunnen worden ster veertien maanden onder water gestaan. Ongeveer 17.000 vruchtbo men in de bongerds en circa 2500 bomen langs de wegen zijn toen ver loren gegaan. De na de bevrijding teruggekeerde Beemsterbeyolking is lerstond aan de slag gegaan en heeft 4500 bomen langs de wegen geplant, waar nog minstens 1000 bij zullen komen. Direct na de oorlog heeft de secretaris-penningmeester van de af slagvereniging gezegd, dat de Beem ster door de bezetting van ons land 25 jaar ten achter was gekomen. Een kwarteeuw zou het duren voor de fruitproductie weer haar vooroor logse peil zou hebben bereikt. De Beemster heeft zich nog lang niet hersteld, rpaar er is gegronde hoop. gezien de jonge aanplant in de boomgaarden, dat de 25 jaar mis- teruggebracht Zaterdag zullen tweeduizend schoolkinderen een wandeltocht door de Beemster maken. De landelijke rijverenigingen organiseren een bloesemrit. En de plaatselijke VW's plaatsen kiosken langs dc wegen, waarin Beemsterse polyglotten de vreemdelingen alle gewenste inlich tingen verstrekken. Advertentie (l.M.) Nederlander te Makassar in arrest DJAKARTA, Tot de tc Makes- sar gearresteerden behoren de Ne derlanders Helder en Apcer, beiden commissaris van politie, mr Wert- mulder, voormalig proc. generaal, mr Damen, landrechter en de heren Benjamin en Rappard, ambtenaren van het Gevangeniswezen en de Mo torentransportdienst. Advertentie (LM Als ze ons toen. in het laatste oorlogsjaar, voorspeld hadden dat we ééns weer kwaad een winkel uit zouden lopen, omdat ze er dertig soorten biskwietjes hebben, maar nét niet de waaierwafcls waar we op uit zijn. dan zouden we heel verontwaardigd hebben geprotesteerd. Het ls pas vtff jaar geleden, dat we twee maaltijden hielden van één boterham, zon der Iets cr op, dat we tranen in de ogen kregen bij het zien van het Zweedse wittebrood en dat we hele dagen liepen te peinzen over eten cn anders niets dan eten. Pas vijf jaar geleden en we zeggen allemaal: We kunnen ons niet eens meer voorstellen, dat het zo was, dat we het uitge houden hebben. Dat komt natuurlijk, omdat het zo heel langzamerhand is gegaan. Zo langzamerhand werd, van 1940 af. ons alles afgenomen. Je wist: Binnenkort wordt het nog schaar- sei met vlees, wordt het nog schrie- ler met vet, laten we dat stukje spek nog maar lalen liggen, het wordt nog erger, laten we zuinig zijn op die regenjas, je kunt ze niet meer kopen, en zo met alles en alles en alles. Natuurlijk: Er waren erger din gen dan de materiële, de bezetter eiste meer van ons dan onz^ be zittingen en ons eten, maar het ma teriële was dan toch maar heel erg belangrijk. Vooral voor de vrouwen die zorgen moesten dat er iets op tafel kwam en die maar aldoor in een steeds kleiner kringetje bleven ronddraaien van: Wat nu weer van daag? Hoe moet het nu weer met vuur en eten en kleren en fiets- Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW banden, het getob met noodkachel- tjes en het gepruts met eigen teelt tabak En toch, op een of an dere manier zijn we er doorheen gekomen, op een of andere manier scheen de schaal van onze behoef ten steeds in te krimpen. En evenzo langzaam is die schaal van onze behoeften na de oorlog wéér groter geworden. Als er aard appelen en brood waren zeiden we: Ja alles goed en wel, maar waar blijven het vlees en het vet? En als we vruchten kregen, zeiden we: Jammer, he, dat er nog geen noten en bananen zijn, in België kun je die wel krijgen. Onze ontevredenheid rekte mee als een stuk elastiek, iedere keer als er weer iets vrij kwam waren we toch weer een tikje zuurder ge stemd om de dingen, die niet vrij kwamen. En nu is het dan nog alleen maar de koffie. Alle dingen zijn er weer volop Je kunt voor een delicates- senwinkel staan kijken naar alle mogelijke en onmogelijke vreemde en buitenissige dingen, je kunt weer zalm in blik kopen en ananas en Franse kaas. Niets is er meer schaars, behalve dan ons geld. dat is bitter schaars. Maar afgezien van de duurte: Het is er en men kan het kopen. Wat jammer toch, dat we niet meer die verrukking kun nen terugroepen van de eerste tijd na de bevrijding, toen we huilden bij het zien van een stuk witte brood en een bord kaak-pap. Misschien kunnen we het toch wel even, nu. zo om en nabij de be vrijdingsdag. Nu komen door al die herdenkingen de herinneringen weer boven, nu voelen we misschien weer even iets van die honger en dat hopeloze tobberige gebreklijden, nu kunnen we misschien weer op een ogenblik zeggen: Ha, een schaal aardappelen, net zoveel als we willen. En wittebrood met boter. Enstel je voor. stel je toch even voor we kunnen zojjiaar een winkel ingaan en een reep cho cola kopen. Zomaar MELK en PUUR Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KWATTA BREDA NEW YORK. Prins Bernhard was Donderdag eregast aan een lunch van de Nederlandse Kamer van Koophandel en woonde daar na een te zijner ere door de KLM gegeven receptie bij. Heden zou hij met een vliegtuig van de KLM naar Philadelphia vliegen waar hij zou worden verwelkomd door de burgemeester en daarna de ope ning van de „Holland Fair" zal bijwonen. „Geen volk staat warmer in de sympathie der Amerikanen dan 't Nederlandse," zei men de prins. Joseph Rovensky. een der direc teuren van de Nederlandse Kamer van Koophandel, zei in een rede tot de prins: „Van geen enkel land ligt de bevolking zo na aan het hart van de bevolking van ons land als het uwe". Rovensky zei verder: „Ik heb grote bewondering voor de realistische wijze, waarop uw land het vraagstuk van de her bouw heeft aangevat. Ook al zou van geen enkele zijde hulp zijn komen opdagen, toch had het vast besloten energiek verder te gaan en het beste er van te maken". „Iets meer dan een jaar geleden opende Nederland in New York een toonzaal waar monsters staan van 120 Nederlandse fabrikanten, producten variërend van kleine zilveren souvenirs tot meubelen en zelfs kerkklokken, een indruk ge ven van hetgeen Holland produ ceert. In 1946 bedroeg de waarde van de Nederlandse invoer in de Ver enigde Staten nog slechts 23 mil- lioen dollar, maar in 1949 werd een bedrag van 60 millioen dollar be reikt. Wij zien voor de toekomst grote mogelijkheden. Het zal ons een eer zijn samen met andere or ganisaties te streven naar een im port uit Nederland tot een waarde van 100 millioen dollar. Herdenking op Valkenburg DEN HAAG. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar op en na bij 't vliegveld Valkenburg (Z.H.) een herdenkingsplechtigheid wor den gehouden door de vereniging van „Oud-strijders 4 R.I.", ter herinnering aan de honderd mili tairen, die aldaar op 10 Mei 1940 zijn gesneuveld. Zondag 7 Mei zdl een door de gemeente Katwijk aangeboden monumentaal toegangshek tot de militaire begraafplaats aan de Cantineweg te Katwijk in gebruik worden genomen. Tevens zal op de begraafplaats zelf een gedenk- bank met inscriptie worden ont huld. Amerikanen mogen niet herdenken j PRAAG. W^ zijn bezig met de voorbereiding voor een bevrijdings herdenking in geheel Tsjechoslowa- kije en daarom wordt de Amerika nen geen toestemming gegeven voor zulke plechtigheden wat het aandeel van de Amerikaanse legers betreft. Dit was de mededeling die de Tsje chische regering volgens Ass. Press aan de Amerikanen heeft doen toe komen. „het snelste antwoord dat wij ooit van de Tsjechen op een ver zoek hebben ontvangen." Labourzege in Brighouse BRIGHOUSE De tussentijdse verkiezingen m Brighouse. nodig ge worden door de dood van het Ea- gerhuislid Cobb. hebben een over winning van de Labourpartij opge leverd. De meerderheid van de Ar beiderspartij bedroeg 437 stemmen. In het parlement heeft Labour hier door thans een meerderheid van zeven zetels verkregen, terwijl de absolute meerderheid voor de La bourpartij tot negen is gestegen, om dat de twee Ierse nationalisten hun zetels niet hebben ingenomen. Sarah Churchill als filmster Sarah Churchill, dochter van Winston Churchill, heeft met de Metro-Goldwyn-Mayer een con tract getekend, om naast Fred As- taire de romantische hoofdrol te spelen in „The Royal Wedding", waarvan de verfilming op 1 Juni te Hollywood begint. Miss Churchill bevindt zich op het ogenblik in New York.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3