Cultuurpessimisme, Geloof en V erantwoo rdelij kheid PROF. DR P. WESTRA SCHRIJFT" OVERMinister joekcs Wij gaan Westerling, Azis en Hamid bevrijden! Geesten van Tante Sjaan wekken reacties Karei Doorman weer thuis na viermaandse reis Groots opgezet muziekfeest van „Mijlpaal 1950 5 Christen en humanist moeten voorkomen dat de mens tot robot wordt verlaagd 65 jaar CHARMANTE HOEDJES Vrijdag 5 Mei 1950 Enige dagen geleden las ik in de rede, die Prof. Dr Fred. L. Polak hield bij de aanvaarding van het ambt van buitengewoon hoogleraar in de Sociólogie aan de „Nederl. Econ. Hoogeschool" te Rotterdam, op 27 October 1949 (Uitgave van St. Kroese Leiden). „De wentelgang der wetenschap en de maatschappij van morgen" is de titel van deze inaugurele rede. Toen ik deze oratie gelezen had, was ik sterk onder de indruk gekomen van een toekomst, die zou künnen komen een toekomst, die de grootste optimist met een welhaast bodemloos pessimisme moet vervullen. "N Kan men in de techniek ah hoogste waarde geloven? Voltrekt zich rle mechanise ring van heel het leven niet als een noodlot, dat we niet künnen keren? We kunnen de mensen toch niet verbieden uitvindingen te doen, en/of die in practijk te brengen! Kan iemand zich voor stellen, dat de mens eens in ar ren moede zijn machines zal verwoesten, om weer tot een primitievere staat terug te ke ren? Dit zou zeker de cliaos be tekenen! Het aller fataalste is nog. dat velen menen, dat mechanisering vooruitgang betekent, en het le vensgeluk vermeerdert; dat men onwrikbaar in de zegeningen van de techniek gelooft. Ja, voor de enkeling misschien; maar voor de massa? Kan men in de techniek en de maatschappelijke nuttigheidals hoogste waarde, geloven? Velen doen het en blussen daarmee de geest uit! J lak. „dit zijn alle thans nog welhaast spookachtige hersenschimmen van sombere fantasten, of bedrieglijke nachtmerries maar zij komen benauwend snel naderbij tot de glas harde, grauwe werkelijkheid (spa- tieëring van prof. W.). Is nu dit onheilspellende proces niet te stuiten? Hangt dit als een noodlot boven ons? Is het toch waar, dat. volgens Spengler, iedere cultuur gedoemd is te verdwijnen volgens de regel: jeugd rijpheid ouderdom verval? Heb ik Prof. Polak goed begrepen Hier wordt een schildering gege ven van een mogelijke ontwikkeling van de maatschappij en cultuur in Amerika, waarvan een totale mecha nisering het gevolg zou kunnen zijn. Er zijn daar b.v. reken- en denkma chines uitgevonden, die beschikken over de menselijke vermogens van geheugen, commando, controle en communicatie met mensen Voor het gebruik van deze machines is het no dig een kunstmatige taal op te bou wen. In alle ernst is aangekondigd, dat kinderen van de volgende gene ratie een mechanische hersentaal zullen moeten gaan leren in plaats van Latijn. Niet alleen spierkracht, maar ook denkkracht zou op deze wijze voor een belangrijk deel door de machine worden overgenomen. Massa-produc tie, het beheer van het overheidsap paraat, examens, de oorlogvoering, de diagnose van de dokzer zelfs enz. zouden voor en groot deel gemecha niseerd worden. Voor wat de produc tie betreft, betekent dit een verho ging .van de levensstandaard en de consumptie schijnbare voordelen, want de voedselvoorziening, die toch al ernstige zorg baart, zou catastro- phaal kunnen worden. Zo zou er ook een gebrek kunnen komen aan kunstmatige energie (steenkolen enz.!). Ontstellende vervlakking Door een steeds maar verdere me chanisering zullen er ook minder ge schoolde arbeiders nodig zijn, en het leger van de ongeschoolden, die nog maar enkele handgrepen behoeven te leren, zou onrustbarend stijgen Bo vendien zal een steeds grotere uit schakeling het bestaan der arbeiders zo bedreigen, dat daarbij vergeleken de uitbuiting van vroeger slechts kinderspel is. Op deze wijze komt er een leger van robot-slaven (geme chaniseerde mens) die de „opstand der horden" onvermijdelijk zal ma ken. Ten slotte zal dit alles leiden tot een mechanisering van de cultuur, welk proces nu reeds is begonnen (film. radio) en die toe 'n ontstellen de vervlakking van de geest zal lei den. Dit is eéh wél zeer somber toe komst beeld. Te somber. Prof. Fa hr nekoek wijst er in een artikel ..Den ken en machines" in het Weekblad van de Cicitas Academica der Uni versiteit van Amsterdam Folia Civitatis van 25-3-'50 op, dat de menselijke hersenen zo uiterst fijn en gecompliceerd geconstrueerd zijn, dat het er niet naar uitziet, dat ma chines in een afzienbare toekomst het denkwerk van de hersenen zul len kunnen overnemen. Het is ook waar. dat door de techniek de bebou wing van de bodem steeds intensie ver wordt, met als gevolg een ho gere opbrengst; dat de atoomkern- energie een bron van onverwachte energieontwikkeling kan worden, waardoor we veel minder afhanke lijk van b.v. de steenkool worden. Aan dit alles zijn echter grenzen ge steld, die als ze overschreden wor den. tot de catastrophe leiden. En hebben we de middelen om die grensoverschrijding te voorkomen? „Vanvelsprekend," zegt Prof. Po- dan ziet hij uitkomst, zoals hij het noemt, in „een wetenschappelijke aanpak tot een dóórdringen op het netelige terrein van de verhouding van mechanisch automatisme en bewuste planning", m.a.w. in de po ging om tot een evenwichtiger maat schappij-inrichting te komen. De schrijver wijst er op, dat de be kende historicus Toynbee de cultuur crisis in de allereerste plaats be schouwt als een crisis der moraal, en dat het behoud van onze cultuur waarden afhankelijk is van een her stel van de invloed van het Christe lijk geloof (spatiëring van prof. W.) Eerbied voor het leven Ik had graag gezien, dat prof. Po lak hierop nader in had kunnen gaan. Naar mijn bescheiden mening en volgens Albert Schweitzer (wat heel wat meer zegt) wordt hier de richting aangegeven, die een oplos sing mogelijk maakt. Het gebod: „Heb God lief boven alles en de naaste als U zelf", dat Al- bert Schmeitzer philosophisch inter preteert als de eerbied voor het le ven. zal ons uit de impasse, waarin we dreigen te komen, of misschien al zijn, kunnen houden of brengen. Wat zou er al niet gewonnen zijn, als regeerders, industriëlen, bedrijfslei ders. geleerden zich door dit gebod Wilden laten leiden? Niet in diè zin, dat uit dit gebod maar rechtstreeks de maatregelen en oplossingen zou den voortvloeien om ons voor de chaos te behoeden. Wetenschappelijk dringend noodzakelijk, maar het komt in de allereerste plaats aan op een geestelijke beslissing. Deze zal de motor moeten zijn voor al onze po gingen. Vaak zal er dan nog we blijven mensen! misgetast wor den, maar er zal een lijn te ontdek ken zijn. die naar boven loopt. De Kerk heeft een ontzaglijke taak. maar ik voeg er met nadruk aan toe ook b.v. het Humanistisch Verbond. Ze stoelen niet op de zelfde wortel, en ze zullen soms tegenover elkaar staan, maar ze hébben aanra- kingsvlakken In de praktische toe passing van hun verschillend begin sel zullen ze een macht kunnen vor men. om te voorkomen, dat niet meer de mens, maar de machine in 't mid delpunt komt te staan, dat de mens tot een robot verlaagd wordt. En Christen en Humanist zullen diep doordrongen moeten zijn en blijven van het Bijbelwoord: „Wat baat het de mens, zo hij de gehele wereld wint, en schade lijdt aan zijn ziel!". John Thiessen heeft een mooi plannetje kosten: Enkele slordige milliarden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De heer John Thiessen Jr. heeft Woensdag voor een volle zaal van de Dierentuin in Den Haag verklaard, dat hij en zijn vrienden een actie zullen voeren voor de bevrijding van Westerling. Hamid en Azis, en Ambon zullen steunen. „Al moeten er parachutisten aan te pas komen". Daartoe werden de aanwezigen opgewekt geld te storten en lid te worden van het comité „Handhaving Recht en Veilig heid." der van Westerling. Hij zou vertel len, hoe Nederland nog een kans in Azië heeft. (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. De minister van Sociale Zaken mr. A. M. Joekes wordt Vrijdag 5 Mei vijf en zestig jaar. Geen eenvoudige taak is het welke hem thans is toebedeeld. De zorg en loonpolitiek, voor de sociale verhoudingen en sociale verzeke ring waarmee hij allereerst is belast is een zware in een tijds gewricht. waarin de economische verhoudingen tot soberheid dwin gen. De critiek vindt maar al te ge makkelijk een aanknopingspunt. Mr. Joekes kan echter bij de volvoering van zijn taak teruggrijpen op een ambtelijke loopbaan aan het minis terie van Arbeid in de jaren, dat minister Aalberse daar dc scepter zwaaide Een ruggesteun vindt hij ook in een langdurige parlementai re carriëre in de tweede kamer <1928'48). Het was daar, dat zijn scherp vernuft hem tot een der vooraanstaande figuren uit ons po litieke leven maakte. Aanvankelijk als lid van de Vrijzinnig Democra tische Bond. na de bevrijding als vertegenwoordiger van de Partij van de Arbeid, aan welker oprich ting hij, een der mannen van St. Michielsgestel van harte heeft mee gewerkt. Dit verleden verloochent hij als bewindsman niet Nog steeds kan men zeggen dat minister Joe kes op zijn best is als hij in het parlementair debat scherp wordt aangevallen. Voor de zoveelste maal geen stap verder met Oostenrijks verdrag LONDEN. De plaatsvervan gers der ministers van buitenland se zaken van de Grote Vier voor het Oostenrijkse Vredesverdrag hebben voor de zoveelste maal hun bijeenkomst geschorst zonder enige vordering. De vergadering was door de Sowjet-Russische ge delegeerde George Zaroebin bij eengeroepen Nu zal men weer op 22 Mei bijeenkomen. Zaroebin beschuldigde de ver tegenwoordigers der „Westelijke Grote Drie" van „moedwillige be lemmering der pogingen om een vredesverdrag met Oostenrijk te sluiten". Hij bracht daarop het vraagstuk-Triëst ter sprake, om kracht bij te zetten aan zijn bewe ring, dat de Westerse mogendhe den er met in zijn geslaagd de be sluiten der vier bezettende over heden inzake de zuiveringsmaat regelen in Oostenrijk ten uitvoer te leggen. De fceer Thiessen, die onlangs op Schiphol is gearresteerd en tot zes weken gevangenisstraf werd ver oordeeld wegens een poging om vreemde valuta naar het buiten land te brengen, werd door de ge schorste advocaat mr. J. E. van der Starp ingeleid als de vriend en lei- Hoewel de hoedjes klein, door zichtig en bijna vormloos zijn, I zitten ze stevig op het hoofd. Niet door pennen en naalden zo ols vroeger, maar door een pien- ter gebruik van elastiekjes, voi les en bloemen met linten. Daar- 0fn valt het ook niet mee ze na fe maken, hoe simpel het model ook lijkt. Links boven een ge-, haakt stro geval met een groene voile eraan. Daarnaast een ge vlochten kapje met een roos en een strik. Rechts onder is be doeld om mee te dineren. Het glinstert van de juwelen". En de blonde voile laat (vanwege dat diner) behoorlijk de mond Die kans heeft Nederland door Nieuw-Guinea te behouden, ver klaarde de heer Thiessen. Daar lig gen grote perspectieven als er ge noeg geld, enkele milliarden, aan besteed worden. Kan Nederland dit niet opbrengen, dan moeten wij Nieuw Guinea onder curatele stel len van Australië, dat helemaal omgekeerd is en thans bereid is de Indische Nederlanders te helpen, mits zij de verdediging er van op zich willen nemen. Tegelijkertijd moet in Nederland schoon schip worden gemaakt. De regering moet weg, want die heeft het vaderland ten verderve gevoerd. Allemaal kruideniers en onkundigen. De rede van de heer Thiessen was rij kelijk doorspekt met beledigingen jegens prof. Schermerhorn, dr van Royen, dr. Hirschfeld en de rege ring. De „unie die geen unie is" werd een voetbalclub genoemd. Als de regering niet weg gaat zal de heer Thiessen niet schromen om zijn geheime archieven, die „in vei ligheid zijn gebracht", in het bui tenland te publiceren. Een boek over Westerling zal het leven van deze „held" wereldkundig maken. De filmmagnaten zouden er al om vechten, aldus de heer Thiessen, die zijn toehoorders de illusie gaf, dat er binnen afzienbare tijd in Indonesië een explosie zal komen, waardoor alles nog „ten goede kan keren." Westerlings vriend beklaagde zich diep over zijn gevangenschap. Hij kwam op het toneel met een kussen, een slaapzak en een kacheltje om „op alles voorbereid te zijn" want men kon hem wel weer eens „zo maar" arresteren en in zijn cel had hij kou geleden en geen kussen gekregen. Voor het geval hij uitgeleverd mocht wor den, had hij in een koffertje een sarong en een Indonesisch hoofd deksel meegebracht. De zaal, ge vuld met mensen, die zich bij de overdracht van de souvereiniteit niet kunnen neerleggen en die de grapjes in het Maleis van de heer Thiessen uitstekend verstonden, juichte hem zeer toe. Mr. v. d. Starp beklaagde zich in ziin inleiding, dat Vrouwe Jus- titia hem slecht behandeld had. Zij had ook van hem verklaard, dat hij met een been in de gevangenis en met de andere in het gekken huis stond. Toch riskeerde hij het Vrouwe Justitia tc prikkelen met zijn inleiding, omdat hij in de heer Thiessen de man had gevonden, die de weg uit de schande en de ondereang van Nederland kon wij zen. Er werd een lang telegram aan de koningin gezonden ten gunste van Westerling. Hoewel de rokken vrij kort zijn, tot even onder de knie, zijn er modevorsten die hier niet mee tevreden zijn. Piquet, stellig niet een van de' wildste ontwerpers, verzon iets met kant. Een jas- vormige jurk van zwarte zware zijde met een onderjurk van ge- plisseerde kant. Kijk, de boven rok is iets korter en de onderrok zorgt dat de knieën toch onzicht baar blijven. Een roze hoed, roze handschoenen en roze parels be strijden al dat zwart. Wij willen misbruik aan de kaak stellen (Van een onzer redacteuren) „Dit artikel heb ik met veel in teresse gelezen en ik ben het met de schrijver ervan volkomen eens! Ben gedurende 30 jaren overtuigd spiri tist en lid van Harmonla, waarvan gedurende 20 jaren hoofdbestuurs lid. Het grootste gedeelte van onze tijd gaat heen in de strijd tegen be drog, charlatanncrie enz. zoals juist weergegeven door uw verslaggever. WU ondersteunen derhalve zulke .publicaties, doch betreuren het heel erg, dat weinig of nooit aan het einde van zulk een artikel gewezen wordt op de mogeiykhcid, dat bona fide onderzoekers (geen sensatie- jagers) hun licht kunnen opsteken by een Koninklijk goedgekeurde vereniging, die enkele maanden ge leden als afdeling Rotterdam haar 50 jarig bestaan vierde. aldus schryft ons de heer Van Rüswyk. Onze landelijke vereniging be staat uit 32 afdelingen, telt duizen den leden en heeft o.a. de CO M. (Commissie Onderzoek Medium schap). waarvan ik als voorzitter dc leiding heb. Elke klacht, ons ter ore gebracht door afdelingsbesturen, wordt door de commissie grondig onderzocht en het resultaat openlijk gepubliceerd in ons orgaan „Spiri tistische bladen". Waarom, aan het slot van een dergelijk artikel als door u geschre ven, nu eens niet daarop gewezen? Helpt ons dergelijk bedrog te be strijden en niet alieen dient u daar mede de serieus onderzoekende be langhebbende, doch u voorkomt daarmede de indruk, welke het ar tikel nu wel geeft, n.L dat „al het spiritisme" immers maar bedrog is Dan zijn er nog enkele anonieme brieven, die wij rustig terzijde zou den kunnen leggen, omdat wij niet verplicht zyn te antwoorden aan mensen, die hun naam en adres verzwijgen. Toch even een kleine rechtzetting. Onze verslaggever is niet zonder valse voorwendsels bin nengedrongen. Integendeel, hij heeft netjes 35 ct. betaald om aan de séance te kunnen deelnemen. Wij Het geheel is goed ge oefend weergekeerd (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Donderdag, voor dag en dauw, zijn Hr Ms vlieg kampschip Karei Doorman en de luchtverdedigingskruiser Jacob van Heemskerck in Rotterdam aangekomen na een viermaandse oefenreis naar de West te hebben gemaakt. Het fregat Johan Maurits van Nassau, dat eveneens tot het onder commando van schout bü nacht J J. L. Wlllinge staande smaldeel behoorde, is doorgevaren naar het Nieuwe Diep by Den Helder. Schout bü nacht Willinge verklaarde, dat de oefenreis uitstekend was geslaagd ,Wy komen terug met een goed geoefend geheel, en daar gaat het om', aldus de schout bij nacht. Over de samenwerking met Ame rikaanse en Engelse eenheden was commandant Willinge eveneens zeer tc spreken. Vooral de oefeningen met Engelse 'eenheden in het Kanaal waren spectaculair en vooral t.a.v. verdedigend werk zijn waardevolle ervaringen opgedaan. Weliswaar kwam het voor, dat een eenheid die volgens de regels van de kunst al drie maal zou zijn vernietigd, rustig doorvoer, maar dat is het voordeel van schijnaanvallen, aldus de schout bij nacht lachend. Persoonlijke ongelukken zijn tij dens de gehele reis niet voorgeko men; slechts één man heeft een lich te verwonding opgelopen Ook zijn er gelukkig slechts heel weinig zie ken geweest. Over de manschappen was de schout bij nacht vol lof. De bemanning bestond merendeels uit jonge mensen en het is met deze enthousiaste mannen prettig werken Overigens vind ik, aldus comman dant Willinge dat deze jonge men sen na de viermaandse reis alweer een heel stuk ouder zijn geworden De begroeting van de familieleden der manschappen bij de thuiskomst was zeer enthousiast. Reeds voor zes uur in de ochtend stonden hele rijen mensen op de kade opgesteld om de manschappen toe te wuiven. Schout bij nacht Willinge deelde ons nog mede. dat het smaldeel zal deelne men aan de gecombineerde West- Europese vlootmanoeuvres. die eind Mei zullen worden gehouden onder de benaming „activity". Het was te voorzien, dat ons artikeluit Rotterdam over de geesten van tante Sjaan tot re acties zou leiden. Wie enigszins bekend is met de vele „spiritis tische" gemeenschapjes, die pe riodiek hun seance's houden, weet, dat de aanhangers van de ze experimenten zich niet zon der meer zullen neerleggen bij een verslag', dat slechts de be doeling heeft gehad een waar schuwend woord te doen horen tegen alle beunhazerij op dit gebied. Het gaat hier immers niet om een aanval op het spi ritisme het oordeel over deze stroming laten ivij bij voorkeur aan de mannen van dc weten schap over maar om het mis bruik, dat vele onbevoegden, die zichzelf tot medium hebben ge bombardeerd, maken om licht gelovige en te goeder trouw zijnde mensen om de tuin te leiden. Dat wij in deze opvat ting niet alleen staan, bewijst een brief, welke wij van de heer C. H. van Rijswijk, cx-bonds- president van de Ned. Ver. van Spiritisten Harmonie ontvingen. -s kregen ook nog de tip om dames en heren te fotograferen in Haagse speelholen. Wij wisten niet, dat daar DE NEDERLANDSE AARDOLIE MAATSCHAPPIJ heeft bij Oost- zaun een 41 meter hoge boortoren opgericht voor het verrichten van verkenningsboringen. Links bo ven; de boortoren, waarin het boorgereedschop hangt, bestaan de uit de spoelkop, de vierkante yncenemerstang en de holle hoor buizen Onder de hoorbuizen is een beitel geschroefd. Rechts bo ven: arbeiders bezig aan de draai tafel. Dit is de stalen schjf mid den op de boorvloer, waarin een hoorbuis staat vastgeklemd. De stang wordt losgeschroefd en op de links gereedstaande buis ge draaid. Daarna wordt deze buis opgeheven en gekoppeld op de buis. die in de draaitafel staat. Met de nieuw uitgezette buis kan men dan weer 9 meter dieper komen. Links onder: Met ver eende krachten worden de buizen vastgeschroefd Rechts onder: De 41 meter hoge toren. ook al spiritisme wordt bedreven. Verder is ons gevraagd wat die lichte vlekken betekenen, die op de gezichten te zien zijn van de gefo- lografeerden. Stelt u gerust, geen materialisaties! Wij hebben er al leen wat snippers uit een perfora- tor opgeplakt om de gezichten on herkenbaar te maken. Wij hebben er ons rekenschap van gegeven, dat het niet prettig is om onder zulke omstandigheden in de krant te ko men. Tenslotte de vraag of wij voor zulke stukjes worden betaald. Wie het bedrag precies wil weten, komt maar eens aan, dan zullen wij het in zijn oor fluisteren. Maar dat is strikt vertrouwelijk. Vrijwel uitsluitend Nederlands werk door Nederlandse kunstenaars ARNHEM. De nationale tentoon stelling .„Mijlpaal 1950". die Vrijdag wordt geopend, zal de bezoekers tussen 1 en 17 Juni ook Nederlandse muziek en ballet bicden. De Stichting Sonsbcek "49, die vorig jaar een collectie Europese beeldhouwkunst ln de openlucht ten. toonstelde, organiseert nl. een muziek feest onder de titel „Kunst der Lage Landen". Geen enkele buitenlandse grootheid neemt er aan deel. geen enkel buitenlands werk wordt er uitgevoerd, het is alles Nederlands wat men te horen en te zien krijgt Het Gelders Orkest verzorgt drie orkestconcerten. Jan Out dirigeert op het eerste (I Juni) werken van Vermeulen. Zagwijn, Pijper en dc eerste uitvoering van Koos van de Griend's symphonie. Mancto (Manifesta tie Nederlandse Toneelkunst) bood dit programma aan Op het tweede orkest concert dat o.l.v Eduard Fllpse staat hoort men composities van Zweers. Wa genaar. R. Mengelberg. Jan van Gilsc, Pijper, Voormolen en Hcnkeman's fluit concert en op 16 Juni dirigeert Jan Out de derde symphonie van Orthel, Rlcer- care van H. Andriessen en het vioolcon cert van Van Hemel, met Theo Olof als solist. Andere solisten op die concerten Nieuwe sprong van de vogel-mens MEAUX. Daar ln sommige kringen twijfel is geuit aan de waarheid van Leo Valentin's ver klaring, dat hij Zondag bij de vlieg- demonstraties boven het vliegveld Villacoublay met zijn zelf gemaakte linnen vleugels naar beneden is ge sprongen, heeft hij Donderdag de sprong herhaald. Van 2.500 meter hoogte is hij boven het vliegveld Meaux naar beneden gesprongen, op 600 meter hoogte opende hij zijn parachute waarna hij behouden op de grond aankwam. Alleen bloedde zijn linker wenkbrauw door een snijwond van zijn vliegbril, die by het openen van de parachute ge broken was. Maar hij had geflad derd. zijn Margot Broeders (harp) en Marinus Fhpse (fluit). Een uitzondering op de regel, dat alles van Nederlands fabrikaat ls. vormt het toneel op 3 Juni-komt het gezelschap van dc Koninklijke Nederlandse Schouwburg tc Antwerpen „Koningin Christiana" van Herwig Hensen spelen. Het ballet ls toevertrouwd aan „Ballet- cltal" van Sonja Gaskel, dat op 7 Juni vier Nederlandse werken ten tonele brengt op muziek van o.a Kees Stok vis. Aurory en Arnold Juda. Dan ls er op 14 Juni een concert door het Ned. Kamerkoor o.l.v. Follx de No- hel. dlc behalve oude Nederlandse mu ziek van Ockeghcm. Swcclinck en Des Pres. werken van Geza Frid en Lex van Delden dirlgeerd Maneto biedt op 5 Juni een kamermuziekconcert aan. waaraan het Amsterdams Trio. Bram de Wilde (clarinet) en Luctor Ponse (plano) mee werken: uitgevoerd worden dan compo sities van H. Andriessen. Piet Ketting. Sem Dresden. Francois Stecnhuls. Voor molen en Pijper. Ook dc R K. Nederl. kerkmuziek komt aan bod: in de Mar- tinuskerk gaan missen van Dlepenbrock en H Andriessen. Hier ls een moedig cn fris initiatief genomen, dat belangstelling verdient. Om Interesse te tonen, behoeft men niet al te veel-geld uit te geven: een abonne ment op de zeven manifestaties kost slechts I 10 Men mag dan ook vertrou wen. dat dit uitzonderlijke muziekfeest ikk talloze bezoekers zal trekken. Vonnis van Graziani wekt beroering NAPELS. Het vonnis, dat een Italiaanse militaire rechtbank over ex-maarschalk Graziani heeft ge veld heeft grote beroering gewekt, enerzijds bij hen. die hem als een der grootste Italiaanse oorlogsmis dadigers beschouwen, anderzijds bij oudstrijders. In Napels hebben de oudstryders een betoging georgani seerd om tegen het vonnis te pro testeren. Inmiddels is ook het open baar ministerie van het vonnis in hoger beroep gegaan. De openbare aanklager had 24 jaar gevangenis straf geëist.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5