DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Mr Van Kleffens onthult Russisch ondergronds gewroet „Laat los wat voorbij is! „Een eind gevorderd maar nog menige schrede te doen" Schrijf naar Soestdijk r Aart de hand van onderschepte papieren zaak voor Internationaal Hof r V.J zegt de Prins te Philadelphia Minister-president Drees opent Mijlpaal 1950'' Zeer illuster gezelschap r~ f J Ambonese halsstarrigheid door Leimena zorgelijk geacht Russen brengen Zweedse en Deense vissers op 10e Jaargang, no. 106 Zaterdag 6 Mei 1950 Opgericht door de Stichting «Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw^ Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort» Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: T]. DE BOORDER. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Ambassadeur Van Kleffens heeft Zaterdag In een rede voor de Amerikaanse Vereniging voor Internationaal Recht een ernstige en openlijke beschuldiging uitgesproken aan het adres van Moskou. In wat min of meer als zijn afscheidsspeech kan worden beschouwd, heeft onze ambassadeur onomwonden gezegd, dat op bevel van Moskou ondergrondse acties worden gevoerd in cn tegen de westelijke landen en Van Kleffens heeft in zijn rede de mogelijkheid geopperd dit gewroet van Moskou for meel aan het oordeel te onderwerpen van het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Hoewel in Den Haag uitdrukke lijk wordt verklaard, dat er tevoren geen overleg tussen Den Haag en de ambassadeur is geweest over de in houd van de rede. bevestigde men ons gisteren ten departemente. dat mr Van Kleffens alle reden heeft om de beschuldigingen aan het adres van Moskou in een zo stellige vorm uit te spreken. Men beschikt hier evenals in an dere landen over onweerlegbare be wijzen. waaruit blijkt dat de onder grondse acties in de westelijke lan den door de Russische regering wor den geleid en aangemoedigd. Voor alsnog was men echter niet bereid de bewijsstukken publiek te maken. Intussen zijn wij er in geslaagd, de hand te leggen op de tekst van een instructie, welke Russische last gevers aan een van hun agenten ten westen van 't IJzeren Gorcüjn hebben verstrekt. Wij zijn niet gerechtigd. verband met veiligheidsoverwe gingen te onthullen, op welke wijze en waar dit stuk in handen der wes telijke geallieerden is geraakt. Uit de inhoud is overigens duidelijk, dat de ontmaskerde agent zijn werkter rein had in een van de vele vluchte lingenkampen in Europa. Wij laten de inhoud, die voor zichzelf spreekt hieronder volgen. „Het is." zo luidt de letterlijke in structie aan de ontmaskerde Russi sche agent, „van essentiële betekenis conflicten te provoceren tussen groe pen vluchtelingen van. verschillende nationaliteit, over de economische en sociale toestanden, waarin zij verkeren, ook trouwens tussen poli tiek verschillend georiënteerde groepen vluchtelingen van dezelfde nationaliteit. Het is van essentiële betekenis, de culturele activiteit van de vluchte lingen te verlammen. Om dit te be reiken is het noodzakelijk om perso nen die met ons medewerken en domme onontwikkelde lieden, te be wegen leidende functies te vragen Het is van essentiële betekenis schandalen te vrovoceren, opdat zal rtsiaiLiBijaiiiiiiiniEtniniiiiiinmjipjiiiniiiioiiTidriiDiiHmiaiiimrnuiijtiifr DUITSLAND Twee Otto's ER zijn weinig politieke figuren, die zich zo slecht lenen voor een vergelijking als Otto .Grotewohl, de premier van de (communistische) Oost-Duitse staat, en Otto von Bis marck, de „ijzeren Kanselier" uit de 19e eeuw, die de typische vertegen woordiger was van het Pruisische (Oost-Elbische) jonkerdom. Toch is er één punt, waarin beiden met el kaar overeenkomen: zij hebben al- "ebei ieder op hun eigen wijze hun zogenaamde „Kulturkampf". i Bismarcks tijd verstond men hier- nder de strijd die ''e Rijkskanselier egen de Kerken speciaal tegen Katholieke Kerk en de achter aar staande Centrumpartij moest 'oeren, nadat hij eenmaal de over- 'iiining had behaald op de liberaal- urgerüjke en de socialistische ele- enten in de staat. Otto Grotewohl et zich voor hetzelfde probleem eplaatst. Nog op 23 April j.l. richtte ij een scherpe aanval op Dr. Dibe- us. de Evangelische bisschop van irlijn. Dezer dagen verklaarde hij ;ot veler verrassing, de rechten van 'e kerk te zullen eerbiedigen en een inde te zullen maken aan de anti godsdienstige pro paganda. Na hun opposanten on schadelijk te heb ben gemaakt, ko men ook de com munisten, zoals ismarek destijds, tot het inzicht, dat j met de Kerken niet op dezelfde aruer kunnen handelen als met de hristelijk Democratische partij van Ito Nuschke of de democratische ■ialisten. Bismarck heeft destijds midden in e nKulturkampf" en van aangezicht 1 aangezicht met het dodelijke ge- aar dat hem van Katholieke zijde dreigde de uitzonderingsbepalin- en jegens de socialisten verzacht en nslotte opgeheven. Grotewohl volgt andere weg. Hij ie niet van plan a ..Kulturkampf" te laten herleven n doet concessies aan de Kerk. De eden ligt voor de hand. Concessies de democratische verlangens der v3tduitse arbeidersklasse zijn te evaarlijk voor een regime, dat zich esnoods veel kan veroorloven, be- alve dat éne. dat de werkende mas- de mogelijkheid wordt geboden ~t ..socialisme" op een andere wij- te verwezenlijken dan strookt met e bedoelingen van het Kremlin, aarvan Grotewohl c.s. tenslotte de azallen zijn. Regenachtig Van Zaterdagavond tot Zon- dagavond wordt verwacht: In het Zuid-Westen van het 'and aanvankelijk enkele op- 3 klaringen, overigens in het al- 5 Eemeen veel bewolking met vooral in de Noord-Oostelijke 3 "elft van het land plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige f wind tussen Zuid en Oost en weinig verandering in tempera- g 7 Mei zon op 5.00, onder 20.14: 3 an op 2 04 onder 9.03. 3 Mei zon op 4.59 onder 20.15. J| onder 10.32 l_k. s rilSBMHHDf worden gezegd, dat de vluchtelingen een onwaardige groep vormen. Het is bovendien noodzakelijk, de kloof tussen leidende figuren onder de vluchtelingen en de kerkelijke orga nisaties te verbreden. Het is noodzakelijk de vluchtelin gen met ieder middel te kleineren in de ogen van vertegenwoordigers van die landen die bereid zouden zijn hun immigratie toe te staan, dat geldt in het bijzonder voor Canada, de Verenigde Staten, Argentinië en Brazilië. Het is noodzakelijk hun economi sche positie tot het laagst mogelijke peil terug te brengen. Voorwaarden moeten worden geschapen, waardoor criminele vergrijpen in de vluchte lingenkampen zich zoveel als moge lijk is, voordoen. Het is van essentiële betekenis, wederzijds wantrouwen en verden king te zaaien tussen de vluchtelin gen aan de ene kant cn de kamplei ding aan de andere kant. De geschikste middelen om dit te bereiken zijn de kampleiding en de politie te dwingen de vluchtelingen onrechtvaardig te behandelenDat zal het misnoegen van de vluchtelin gen opwekken en verder ingrijpen van de politie zal de hele situatie slechts verergeren. Die vluchtelingen, die voor de communisten gevaarlijk zijn, moet het zwijgen worden opgelegd: de lei dende functies moeten óf worden in genomen door personen die voor ons bruikbaar zijn óf door niet-in- telligente onontwikkelde lieden. Mo gelijke vriendschap tussen vluchte lingen vreemdelingen moet worden veranderd in openlijke vijandigheid. De vluchtelingen moeten er van overtuigd geraken, dat de westelij ke geallieerden hun vijanden zijn." Tot zoverre deze onderschepte communistische instructies, op de tekst waarvan wij beslag konden leggen. Zij vormen een niet voor tweeërlei uitleg vatbaar bewijsstuk voor de ernstige beschuldigingen, welke ambassadeur Van Kleffens in zijn jongste rede heeft geuit. Het is bij lenge niet het enige stuk, dat in westelijke handen is gevallen. Het is ons gebleken, dat de westelijke bondgenoten elkaar van deze illegale communistische activiteit terdege op de hoogte houden. Bij informatie te officiëler plaatse werd ons bevestigd, dat ook de Nederlandse regering van het bestaan van het stuk dat wij hier publiceren, volledig op de hoog te is en men bevestigde ons de au thenticiteit van dit stuk, dat op het nietsontziende ondergrondse gewroet wel een zeer schril licht werpt. Herdenkingskrant Ons blad, dat zo velen ver trouwd was in de vüf donkere jaren der bezetting cn in het licht der bevrijding van de afge lopen vijf jaren dit vertrouwen wist te verstevigen, onze krant, Uw krant, blijft bij het herden ken van dit bewogen tienjarig tijdperk onzer geschiedenis niet achter. Vandaag ontvangen onze le zers, behalve de „gewone" krant, een herdenkingsnummer, dat uit ons hart werd geschreven en, naar wjj hopen, de weg naar Uw hart zal vinden. Maar als U tevreden bent: zegt het voott PHILADELPHIA. „Zijt Gij tevreden? Zegt het Uw vrienden. Zijt GM het niet? Zegt het o n s." Deze pakkende slagzinnen sprak Prins Bernhard gisteren uit te Philadelphia, waar een grote tentoonstelling wordt ge houden van Nederlandse goederen en ter gelegenheid waarvan een diner was aangericht, waar de gasten naast hun bestek een kleine Goudse pijp vonden mitsgaders een paar klompjes. Ook was er een nagedrukt exem plaar van de (inmiddels als zodanig niet meer bestaande) Oprechte Haar- lemsche Courant met de Nederlandse vertaling van de Amerikaanse On afhankelijkheidsverklaring uit 1776. De tentoonstelling, die in het Gimbel Warenhuis wordt gehouden wil de uitdrukking zijn van Neder lands wens te tonen,' waartoe ons land in staat is. Prins Bernhard zei- de dat ons streven er in toenemen de mate op gericht moet zijn het herstel te consolideren en tegelijk de nodige aanpassingen te vinden aan de door de oorlog geaccentueer de veranderingen in de wereld economie. „Wanneer ik zeg: „Wat is het doel van onze komst naar Philadelphia?" wil ik niet zeggen dat wij hier slechts kwamen om de ogenschijn lijk altruïstische en idealistische houding aan te nemen. Wij kwamen hier zeker om scheepsladingen goe deren te verkopen," aldus onze Prins, die verder in zijn rede o.a. iets over de Benelux vertelde, zeg gende dat het gezamenlijk Eenelux- tarief tot het laagste in de wereld behoort. De Prins zeide zich ervan bewust te zijn dat de Amerikaanse koper tot de meest critische kopers ter wereld moet worden gerekend vandaar ook de pakkende slag zin en zijn reeds eerder gedane me dedeling dat de Amerikaanse han del hem persoonlijk kon schrijven om wensen, verlangens en critiek kenbaar te maken. Na de Prins werd het woord ge voerd door prof. G. Brouwers, se cretaris-generaal van Economische Zaken, die voorbeelden gaf van het Europees herstel, „waarbij men zich als Nederlander, of Europeaan, niet op de borst moet kloppen. Nog af gezien van het ongepaste, zou dit volkomen onjuist zijn, aangezien de materiële vooruitgang voor een be langrijk deel te danken is aan de hulp van de bewoners der Ver. Sta ten van Amerika". De nadruk legde prof. Brouwers op de noodzaak van groter evenwicht in het economisch verkeer, tot opheffing van de dol larspanning, waartoe de Holland Fair een belangrijke bijdrage kan zijn. Garderens toren bereikt eerbiedwaardige leeftijd van 900 jaar PUTTEN. Het Veluws dorpje Garderen zal dit jaar een merk waardig jubileum gedenken. Het is n.l meer dan 900 jaar .geleden dat de toren werd gesticht. In het jaar 1050 of enkele jaren daarvoor werden kerk en toren in Romaanse Stijl opgetrokken. De kerk werd door brand in 1571 verwoest. De toren bleef behouden evenals met de verwoesting door brand van de herbouwde kerk in 1871. Niet al leen de kerk, ook de torenklokken hebben hun eigen geschiedenis. In de tachtigjarige oorlog werden ze door de Spaanse troepen geroofd; en ook de troepen van Napoleon konden er niet afblijven, terwijl de Duitsers in de laatste wereldoorlog er eveneens hun handen naar uit staken. Sedert 1949 bezit de toren weer klokken. Thans maakt Garderen zich gereed om het 9 eeuwen bestaan van de toren te gedenken. Zij nog ver meld, dat de toren zo niet de oudste toch een der oudste van Nederland is. OSTENDE. De schepen in de buurt van de Noordzeekust van België zijn gewaarschuwd voor mijnengevaar. Een treiler uit Nieuw poort viste drie magnetische mij nen in zijn netten op. IDe regering kocht belangrijke voorraden graan. Voldoende bergingsruimte was niet aanwezig. Van de nood maakte zij een deugd immers, door de slechte toestand in onze Rijnvaart zijn vele rijnaken buiten gebruik gesteld en déze 206 schepen in de Waalhaven te Rotterdam doen thans dienst als opslagplaat sen van dit niet te ontberen volksvoedsel. Aerofoto K.L.M. 17909) (Van onze speciale verslaggever) ARNHEM. Het is jammer, dat de organisatoren van de nationale tentoonstelling „Mijlpaal 1950" te Arnhem, die alles tot in de puntjes geregeld hebben, ook niet het weer hebben kunnen regelen. Want de hele middag stroomde op Sonsbeek en Zijpendaal de regen neer en daardoor kreeg, na de opening door minister-president Drees. de eerste officiële rondgang over de expositie, waaraan een wel zeer Illuster ge zelschap deelnam, op sommige momenten het karakter van een mod- derballet. „Een beetje moed mevrouw," zei minister Lieftinck, toen hij een dame zag aarzelen voor een grote plas, die de toegang tot een der paviljoens versperde. En resoluut ging hij voor met grote stappen (Te losse tegels nemend die boven het water uit kwamen. In de grote congreszaal van het tentoonstellingsterrein, temidden van de pilaren van ruw rondhout, werd, nadat Arnhemse zangers het Wilhel mus hadden gezongen, het gezel schap begroet door de Arnhemse burgemeester, de heer Ch. Matser. Deze memoreerde, dat de regeringen na de bevrijding voor een giganti sche taak hadden gestaan en bracht met name hulde aan de minister presidenten Gerbrandy, Schermer- horn. Beel en Drees. Hij dankte al len, die aan deze tentoonstelling hun krachten hebben gegeven, in het bijzonder de initiatiefnemer mr Hu- ges en de regeringscommissaris dr Groeneveld Meyer. Moge „Mijlpaal 1950" aldus burgemeester Matser, voor ons allen een stimulans zijn tot nog groter krachtsinspanning. Er v/as een waarlijk ongekende officiële belangstelling voor de ope ning van deze tentoonstelling, die bij het eerste lustrum van onze bevrij ding wil tonen hoe Nederland bezig is er weer „boven op" te komen. H.M. de Koningin was vertegen woordigd door kolonel v. d. Wall Bake. Verder waren er vele minis ters en oud-ministers, de Hoge Com missaris der R.I.S., dr Mohammed Rum, gezanten en ambassadeurs, le den van de Raad van State, van het Parlement, commissarissen der Ko ningin, secretarissen-generaal, hoge militairen, burgemeesters, tal van ambtenaren, kunstenaars, professo ren. personen uit handel en indu strie, in totaal meer dan duizend ge nodigden. Blokkade tegen de Zuid Molukken DJAKARTA. Reuter verneemt, dat de Indonesische regering een voorlopige blokkade tegen de kort geleden uitgeroepen Republiek der Zuid-Molukken" heeft ingesteld. TER ERE VAN BEVRIJDINGSDAG ZEIDE DE KONINGIN „10 MEI 1940 EN 5 MEI 1945, VOOR altijd onvergetelijkzijn levend voor ons als de dag van vandaag. Wij tellen de jaren van Mei tot Mei, en van Pinksterfeest tot Pinksterfeest, zoals onze dich ters zeggen. We voegen fragmen ten samen en een volledig beeld ontstaat. Wat er is voorgevallen, gedenken we liever met onze ge dachten dan met woorden. Bij alle redevoeringen ter herdenking van de oorlog en van degenen, die er hun hoogste offer in brach ten, is steeds het hoofdmotief: la ten w ij het ideaal, waarvoor z ij gestorven zijn, in ons leven waar maken. En velen wanhopen, of wij ooit in vredestijd die een dracht en die energie zullen kun nen opbrengen, die daarvoor no dig zijn. Na 5 jaren vrede gaan velen zelfs soms zover, dat zij menen, dat het geestelijk goed, in de strijd verworven, in de veelbe wogen en teleurstellende nasleep teloor is gegaan. Maar een geeste. lijk goed gaat niet verloren. Het kan ondergronds gaan, maar het blijft doorwerken. "n het werkt nog steeds. Let op. overal om u heen, in uw eigen kring en elders: het gaat steeds verder. Waarom zouden we in herhalingen treden, door oude voorbije tijden te plaat sen voor de tegenwoordige? Daar iedere tijd nieuwe mogelijkheden biedt en de voorbije altijd weer gebleken zijn tot een verderf in plaats van tot opbouw te leiden? Er ligt hier een diepgaand ver schil, of men de feiten in de ogen durft te zien, r men ze verwerpt of aanvaardt, omdat het eindre sultaat van dit aanvaarden of verwerpen voor ieder mens een zaak is tussen hemzelf en God. In West-Europa heeft Nederland het zwaarst geleden, en ook het meest opvallend herstel beleefd. Buitenlanders zien dit duidelijk, en verklaren, dat wij met zoveel wilskracht aanpakken. Naar Ne derland blijft men uitkijken. Ne derland heeft verplichtingen in de broederschap der volkeren. Het hoort een voorbeeld te zijn van ontplooiing in het nieuwe seizoen van de 2e helft der 20e eeuw. Er moet worden losgelaten wat voorbij is, als offer, en laat ons aanvaarden, dat herstel van men sen-waarden alleen kan geschie den vanuit een volkomen rustig, uitgebalanceerd verlangen naar vrede en vooral naar welvaart. Welnu, we gaan dus blijkbaar de weg al op, die leidt naar zelf- hervinden in de traditie van ver nieuwing; in zichzelf te geven voor volk en land, ligt de enige mogelijkheid om aangedaan leed te laten voor wat het is en te ver geven. De t wij el is een slechte ka meraad en de hoop eigenlijk niet minder, omdat beide concrete aanvaarding verwerpen en er dus nimmer een gezonde beschouwing ontstaan kan. Niets kan ons beletten alles te verwachten van het leven, maar dan als begrip voor dat, wat het leven ons brengt in de afmetingen van onze draagkracht. Hoop en twijfel trekken ons links en rechts. Aanvaarding geeft recht op herstel van welk verlies dan ook. Onze verlangens zijn de draden, waarmee God weeft en het weef getouw van God is onnaspeurlijk, evenals het vervliegen van onze verlangens. Doch niet een draad zal onbruikbaar blijken, omdat God deze zal weven in het ge waad van zijn schepping." In een boeiende, bijzonder knappe rede heeft minister-president dr W. Drees vervolgens geschetst hoe ons land en volk er vijf jaar geleden aan toe waren, hoe het herstel is gevor derd en welke moeilijkheden er nog te overwinnen blijven. De bevrijding is uitgangspunt ge weest voor een veelzijdige krachts inspanning. De ontwikkeling was over het algemeen verheugend. Arn hem, verwoest, verlaten en geplun derd in de oorlog, mag van de rege neratie van ons land een lichtend voorbeeld worden genoemd. Ik meen te mogen zeggen, aldus de minister president, dat ook de regering zich tot het uiterste heeft ingespannen om ons land en volk te doen herrij zen. Met dankbaarheid memoreerde hij de buitenlandse hulp. Dat snel kon worden gewerkt, zonder verlies van veel arbeidsdagen, is mede te danken aan de sfeer, waarin de so ciaal-economische problemen in het overleg van de Stichting van de Ar beid konden worden behandeld. Dr Drees noemde het verheugend dat de samenwerking tussen de groepe ringen van het Nederlandse volk veld heeft gewonnen. We moeten nog meer gaan produ ceren, meer gaan industrialiseren, we zullen nog geruime tijd grote financiële lasten moeten dragen, in dien wij de toekomst van land en volk willen waarborgen. Het gaat om werk en welvaart, om een stuk menselijk geluk, om de mogelijkhe den ook van culturele ontplooiing. Moge deze tentoonstelling, zo besloot de minister-president, bij de bezoe kers het besef achterlaten, dat wij een eind zijn gevorderd maar nog menige schrede hebben tc doen in de richting van het doel, dat ons volk voor ogen staat, namelijk het bou wen van een nationaal tehuis, waar van vrijheid, welvaart, vrede en on ze grote cultuurgoederen de grond slagen zijn. Nee toch.Heus Filmster Ann Sheridan heeft een architect gehuurd, om haar huis te vergroten. Het is dus te klein geworden, niet om al de kleine Sheridannekcs te bergen, want dat zou nog loffe lijk zijn ook. doch om de col lectie parfums en Franse linge rie van de dame „behoorlijk te huisvesten". De politie in de Rue Rivoli (Parijs) werd opgebeld door een lauwe kellncr uit 'n restau rant: „Komt u een onhebbelijke Spanjaard weghalen, want de man heeft, na een zeer copieus maal. twee tuben slaaptabletten opgeknauwd, ons toevoegende sturen jullie je rekening maar vaar het Paradijs!" Politie snel de toe, gewapend met een maag pomp. „Laten we sportief blijven," stond er op een achtergelaten briefje van inbrekers in een sportzaak te Lyon, „wij hadden met. onze onderaardse gang in 'n bank willen belanden en niet in ro'n tennis- en voetballetjeswin- kel we laten jullie je rom mel!" Nee Toch Heuzers Abe- hart is diep gekwetst. Finlands spannende beslissings-uren over stakingen HELSINKI. Volgens politici in de wandelgangen van het parlement is het grootste gevaar van een alge mene staking .voorbij, omdat de re gering de hoofdarbeiders salarisver hoging heeft toegekend en de vak bond en de bond van werknemers bijeengebracht heeft om een plan op te stellen voor het In evenwicht brengen van loon en levensonder houd. De parlementsleden hebben de juistheid van dit gerucht niet be vestigd. doch verklaarden zich wel „optimistisch". De vakverenigingen van machinis ten en stokers hebben echter aange kondigd, dat zij hedenavond een „totale" spoorwegstaking zouden uitroepen, indien de regering haar oproepingsbcvel aan de stakende leden niet intrekt. Tot nog toe heb ben de stakers wel de Russische Ircinen van de grens naar de Sow- jet-Russische basis te Porkkala ge reden om moeilijkheden tussen beide regeringen te voorkomen. Dr Dr.ees brengt Canada dank DEN HAAG. Door de tussen komst van de Nederlandse wereld omroep heeft dr. Drees zich gisteren op de dag dat wij onze bevrijding vierden, gericht tot het Canadese volk om het dank te brengen voor de offers die het gebracht heeft voor onze bevrijding. De minister president zeide onder meer: „Ik kan U verzekeren, dat de dankbaarheid van het Nederlandse volk jegens Uw soldaten en U allen meer bete kent dan eei#schone leuze. Zij is een realiteit, die de grote vriend schap tussen Canada en Nederland voor een verre toekomst heeft ver- ankerd'.' AMSTERDAM. Donderdagmid dag zijn bij het hijsen van dozen met rubberlaargen in een opslag plaats aan de Oude Schans te Am sterdam enkele dozen uit de strop g?cehoten en op een man terecht gekomen De man werd naar een ziekenhuis overgebracht en is daar in de loop van Vrijdag overleden. MAKASSAR. Dr. J. M. Leimena, minister van gezondheid In het kabi. net van de R.I.S.. heeft tegenover de pers verklaard, dat de Ilang Tuah met de missie van de regering der R.I.S. slechts een uur voor de haven van Ambon lag. De havenmeester van Ambon, die optrad als boodschapper, bracht een brief van „de regering van de Zuid-Molukken", doch alvorens de missie gelegenheid had op de brief tc antwoorden, werd de boodschapper teruggeroepen. STOCKHOLM. De Zweedse regering zal officieel b(j de Sowjet-Unie protesteren tegen het aanhouden van Zweedse vissersboten in de Oostzee ongeveer op de plaats waar, naar aangenomen wordt, het Amerikaanse toestel enige weken geleden door Russen werd neergeschoten. De Deense regering dient tegelij kertijd een protest in. daar aange nomen wordt dat vier Deense vis serschepen. die sinds 28 ApriL op de Oostzee worden vermist, eveneens door de Russen in beslag zijn ge nomen. De Scandinavische ministers van buitenlandse zaken kwamen reeds m Stockholm bijeen om te spreken over de Russische activiteit in de Oostzee. Een Zweeds blad zegt dat de Sowjet-Unie de Oostzee be schouwt als oen meer dat aan haar toebehoort en niet een internatio naal water is. Men is thans bezig met het op stellen van een scherpe nota, die binnen enkele dagen overhandigd wordt aan het Kremlin. „De regering van de Zuid-Moluk ken" stelde als voorwaarde voor een bespreking, dat haar delegatie zou worden beschouwd als een delegatie van een souvereine regering, hetgeen voor de mlssie-Leimena onmogelijk was. Leimena zeide. de afwijzende houding van „de broeders op Ambon" te betreuren. „Wij kwamen met uitgestoken hand, zeide hij, als broeders van één volk; de tragiek van deze gebeurte nis voelen wij als Ambonezen zeer sterk, wetend, dat deze daad een daad van zelfmoord betekent". Ten aanzien van zijn rapport aan de regering der R.I.S. kon hij niets meedelen, doch hy zei, dat, indien de vreedzame middelen uitgeput zijn consequenties dienen getrokken te worden. ,De domme politiek van de hals- starrigen op Ambon, veroorzaakt schade aan het volk", aldus Leimena. Belgische onderscheiding voor landgenote (Eigen bericht) Naar wij vernemen ls onze landgenote' de kunstschilóeres Truus Claes. die zich te Linkebeek bij Brussel gevestigd heeft, door de Prins-Regertt van België onderscheiden met het Kruis van Ridder in de Kroonorde van België. Dit ls de hoogste burgerlijke onderscheiding, die mer. m België kent Reeds meeroerc malen werd Truus Claes zowel wegens haar verdienste voor de kunst, als wegens haar ille gale werk in België geridderd Verlies op binnenlandse luchtlijnen der KLM was niet verantwoord DEN HAAG. In antwoord op schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid Maencn heeft minis ter Spitzen geantwoord, dat bij het uitwerken van de plannen voor de binnenlandse luchtlijnen van de K.L.M. bleek, dat het verlies, het welk op de exploitatie zou worden geleden, met verantwoord was. Om die reden heeft de minister zij het slechts node, er mede ingestemd, dat de exploitatie althans voor de eerstkomende tijd, niet zou worden uitgevoerd. Na 'deze beslissing moesten de maatregelen, die de K.L.M. reeds had genomen onmiddellijk worden geannuleerd om belangrijke verlie zen te voorkomen. Als gevolg daar van was er geen tijd meer voor overleg met de gemeenten, betrok ken bij de secundaire vliegvelden.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1