Koning Abdoellah haalt winst uit Arabische nederlaag Holland-Festival: in 1 maand 108 uitvoeringen CHEFAROX [k heb voor Moskou geen boodschap meegekregen Palestijnse kwestie nadert langzaam haar oplossing Twaalf doden en 21 gewonden te Rio, door watersnood Juist de blijvende werking is belangrijk WEK DE GAL IN UW LEVER OP Première van Philomela eerste Nederlandse opera Foulkes, Bradley, Montgomery bemoedigen Nederland Voor Joliot-Curie ovaties en bloemen in collegezaal Zaterdag 6 Mei 1950 De Arabische liga leeft niet in de werkelijkheid. Ware bet anders, zy zou allicht niet bestaan. Want er is tussen die staten noch eenheid van zin. noch eenheid van belangen. Wat hen verbond was dt politieke en militaire stryd tegen Israel. Maar met hoe weinig samenwerking en met hoeveel halfhartigheid is die gevoerd! Ibn Saoed heeft zich nooit druk gemaakt. En Koning Abdoellah van Transjordanië is terecht geen ogenblik vertrouwd door zijn bondgenoten. honden herstelt zijn fouten Kind overleden door kolendamp BARNEVELD. Donderdagmor gen vond mevrouw K., die aan de Amersfoortsestraat te Barneveld een ais woning verbouwd kippenhok bewoont, haar vierjarig pleegdoch tertje J. I. A. B. dood naast zich in bed. De dokter kon geen doodsoor zaak vaststellen, zodat ambtshalve een politie-onderzoek noodzakelijk v.a.,. De vrouw vertelde, dat haar pleegdochtertje 's nachts overgege ven had; zij was daardoor zo ge schrokken, dat ze gevallen was en naar schatting wel anderhalf uur verdoofd moet zijn blijven liggen. Vrijdag werd door een politiedes kundige sectie verricht, uit wiens onderzoek bleek, dat de kleine door kolendampvergiftiging om het le ven gekomen is. De pleegmoeder, die dacht door schrik gevallen te zijn. was bij het wakker worden van het meisje ook onwel- door de kolendampvergiftiging geworden. Toscanini op tournee Geestdriftige ontvangst overal in Amerika (Van onze correspondent) NEW YORK. Heel muzikaal Amerika volgt met intense belang stelling de tournée, die Arturo Tos canini op dit ogenblik door het land maakt met het orkest der N.B.C. (National Broadcasting Corp.). De bezorgdheid, dat de thans 83-jarige grootmeester onder de dirigenten te I veel hooi op zijn vork zou hebben genomen, schijnt overbodig. Hij ge niet van het reizen door het land, Dat hij in zijn jonge jaren als opera dirigent zo vaak doorkruist heeft, van het weerzien van steden die in de jaren van zijn afwezigheid vaak een geheel ander aanzien nebben ge kregen. van de geestdrift, waarmede hij alom ontvangen wordt, ook in I plaatsen, waar svmphonie-concerten |van dit gehalte zeldzaam voorkomen- de evenementen zijn. Radio en gramofoon hebben I Toscanini tot een waarachtig popu lair kunstenaar gemaakt in de V.S. IMen heeft er dagreizen voor over. lom hem te zien dirigeren. Voor het Iconcert in Atlanta in Georgia waren I -ang van te vo^en kaarten besteld Idoor lieden uit de omliggende sta- |t?n. Hetzelfde verschijnsel deed zich Ivoor te New Orleans in Louisiana en ■Houston in Texas. Dat is niet alleen maar een kwestie van snobistische ■belangstelling. Er is een aanzienlijk ■contingent jonge mensen onder het |publiek. De N.B.C. had" de programma's Ivoor de 21 concerten, die gedurende ■deze tournée. welke thans de tweede ■maand ingaat, gegeven worden, tot |cen of twee willen beperken om de (dirigent zo veel mogelijk rust te Kunnen. Toscanini heeft de program ma's echter zó ingericht, dat geen u'erk op twee achtereenvolgende wncerten wordt uitgevoerd en geen programma in twee aangrenzende ftaten identiek is. Bovendien heeft F'J er op gestaan tijd te vinden voor popetitics vóór. elk concert en die Repetities vinden plaats met dezelf- l?,e intensiteit, welke men te New pork van hem kent! De Amerikaanse Senaat heeft hulpverleningswet tefl bedrage lan 3.122 450.000 dollar aanvaard; FwO 000 000 dollar hiervan zijn be- i'Cmd voor de Marshall-landen. Het standpunt vsn de liga was voornamelijk negatief. Toen de Ver enigde Naties bepaalden hoe Pales tina moest worder. verdeeld, verze kerden zij hartstochtelijk, nooit een Joodse staat in Palestina te zullen er kennen. Zij hebben getracht, toen deze toch „doorging", gewapender hand een einde ;e maken aan zijn bestaan, en waarschijnlijk ook. als zij hadden gekund, aan het bestaan van zijn inwonen. Grote invloed had in hun midden cie ex-moefti van Je ruzalem. die eens bij Hitier toe- -door Dr. M. v. Blankenstein vlucht gezocht had voor de gealli eerden en er zich later op beroemde. Hitier op het denkbeeld te hebben gebracht van zijn uitroeiing der Jo den. De Israeli waren zich bewust voor hun r.aakte bestaan te strij den. Onbegrijpelijk is in die dagen de houding van Engeland geweest, dat moest inzien wat er dreigde. Maar het is nu eenmaal het lot van de Britse politiek af en toe zich vast tc bijten in een afschuwelijke dwa ling. om don later de eigen tijdelij ke verblinding in t« zien en te ver oordelen, en de vergiffenis te ver werven. niet enkel van de wereld maar zel/s van de tijdelijke slacht offers. De Joden ontleenden kracht aan hun vertwijfeling, bij hun vijanden was alles onbekwaamheid, verwar ring, onwil of. zoals bij Transjorda nië. halrhartigheid. Zo eindigde de bittere strijd met een overwinning der Joden en een grote verruiming van hun gebied. Hun vijanden had den hen tén slotte gediend. Ook daar in dat zij de Arabieren in Israel tot 'n uittocht op zeer grote schaal aan- De Groot-Moefti van Jeruzalem zocht bij Hitier "zijn toevlucht. Bij een bezoek aan Duitsland volgt hij met aandacht oefenin gen aan het machinegeweer door Bosnische vrijwilligers der Waf- fen-SS zetten, wat over de uitgewekenen nameloze ellende heeft gebracht, maar voor Israel het probleem van een grote Arabische minderheid en van overgrote schaarste aan terrein, met één slag oploste. Toen echte Israël, voorlopig on aantastbaar. zich veel groter gebied toegeëigend had dan de oorspron kelijke verdeling het had toegewe zen. namen de landen van de Ara bische liga een nieuwe positie in: Nu eisten zij toepassing van het door de Verenigde Naties voorgeschreven verdelingsplan, wetende dat de Jo den nooit meer daarin zouden berus ten. Daarmede echter gaven zij hun principiële standpunt prijs. Zij er kenden ermede het recht op bestaan van een Joodse staat in Palestina. Hoe klein zij deze ook wilden ma ken. op het beginsel kwam het aan Nn was 't geschil tot een kwantita tieve aangelegenheid geworden. Zij gingen door met een boycott, dat in zekere opzichten de Britten en hun mede-Arabieren tenminste even ge voelig treft als Israel. Deze houding is op de duur niet te handhaven. En de heel wereld viel hen af. door Israel als staat te aanvaarden, het zelfs toe te laten tot de Verenigde Naties Onder de Arabieren was voortdu rend Abdoellah van Transjordanië. de realist. Hij deed mee. hij was zelfs de enige onder hen die niet bekaaid uit de strijd kwam. maar steeds hield hij de mogelijkheid van een accoord met Israel voor ogen. Vermoedelijk heeft hij nooit alle contact met de machthebbers in de nieuwe staat afgebroken. Er was ge meenschappelijkheid van belangen De andere Arabieren wensten een Arabisch Palestina, waarin de Joden, in beperkt getal, als minderheid zouden worden geduld, onder de liefderijke zorgen misschien van de ex-moefti. Abdoellah echter wenste deze Palestijnse staat niet. Israel kwam hem te pas. door deze staat onmogelijk te maken en voor hem de gelegenheid te openen het brok stuk Palestina in te lijven bij de grote staat, die het zijn eerzucht is te vormen. Abdoellah bezette het niet-israëli- sche deel van Palestina. De Arabie ren van dat gebied liet hij deelne men aan de verkiezingen van het Transjordaanse parlement, waar voor zij de helft van de afgevaardig den leverden. En toen nu dezer da gen dit parlement voor het eerst bij eenkwam. legde de koning, als eer ste onderwerp, de leden een voor stel voor tot voorlopige vereniging van het bezette gebied van Trans jordanië. Een voorlopige regeling moest het zijn. omdat onderhandelin gen met Israel over de definitieve bepaling der grenzen nog noodzake lijk zijn. De koning was nauwelijks in zijn paleis terug, toen het voor stel reeds aangenomen was. ook met de stemmen der Palestijnse le den. Er was geen verzet. Israel fronst de wenkbrauwen. Men bedenke: Er moet nog onder handeld worden. De andere Arabie ren spreken van verraad, maar had den reeds lang deze daad. waarte genover zij machteloos zijn, voorzien. Inzake Jeruzalem hadden, tegen over het neutraliteitsplan van de Verenigde Naties, Abdoellah en de Joden reeds een gemeenschap pelijk afwijzend standpunt. Engeland heeft onmiddellijk aan Abdoellah's besluit zijn zegen gegeven. Tegelij kertijd heeft het eindelijk Israel de jure erkend. Churchill is op dit punt nu verzoend met de re gering. Hij heeft er in het Lagerhuis aan herinnerd, dat beide landen ge regeerd worden door trouwe vrien den van Engeland: Abdoellah en Weissman. En dat terecht. De valse positie in Palestina heeft meer kans op een einde gekregen. Als Israel en Transjordanië het eens worden, waarop nu de kans zeer vergroot is, dan zullen de andere Arabieren, vroeg of laat, de werke lijkheid moeten aanvaarden. De Pa lestijnse Arabieren hebben, naar het schijnt werkelijk in ernst, hun keus reeds gedaan. Ziekenfondsen wensen ée'n soort verzekerden UTRECHT De Centrale Bond van Ziekenfondsen heeft in een resolutie uitgesproken, dat het uit een oogpunt van gezondheidszorg niet verantwoord is belangrijke verstrekkingen van de ziekenfond sen te verminderen, waardoor de lasten die nu collectief worden ge dragen op het individu worden af gewenteld. De verstrekkingen die voor de verplicht verzekerden ge garandeerd worden, moeten ook voor de vrijwillig verzekerden gel den, overeenkomstig de in 1947 door de overheid gedane toezegging De resolutie stelt vast, dat een ver hoging van premie voor de vrij willig verzekerden in de huidige omstandigheden vrijwel onmogelijk is en dat een oplossing voor de hui dige moeilijkheden alleen kan wor den verkregen door de vervanging van het huidige ziekenfondsenbe- sluit door een ziekenfondswet, waarin slechts van een soort ver zekerden sprake mag zijn. De Bond achtte uitbreiding mogelijk van de kring van de verplichte verzeke ring door wijziging van het vige rende ziekenfondsenbesluit, door ook de ambtenaren, de gepension- neerden, de ouden van dagen val lende onder de noodvoorziening van ouden van dagen en de rente trekkers van ongevallenwetten en invaliditeits- en ouderdomswet daarin op te nemen. RIO DE JANEIRO. Donderdagavond heeft zich in de straten van Rio de Janeiro een ontploffing voorgedaan in een bus, die door hoog water was blijven steken. De bus geraakte in brand: 12 inzittenden ver brandden levend en 21 anderen liepen verwondingen op, van wie twee in ernstige mate. De passagiers verdrongen elkaar om de bus te ver laten. Doordat de bus een meter onder water stond, werd het reddings werk ernstig belemmerd. De ont ploffing gebeurde, toen de chauf feur probeerde de motor weer aan te zetten. Hevige regenbuien hebben in Rio grote overstromingen veroor zaakt. Duizenden waren genood zaakt de nacht in tramwagens en bussen door te brengen. In het hart van de stad waadden brand weerlieden tot aan hun knieën door het water om mensen te be vrijden, die in huizen en voertui gen door het water waren ge- isoleerd. Elders moest een roei boot gebruikt worden om passa giers uit een bus te halen. In verscheidene wijken van Rio stortten huizen in, waarbij in sommige gevallen de bewoners om het leven kwamen. Vrijdag waren de straten over dekt met een dikke laag modder, die van de heuvels was meege- spoeld. De volle omvang van de schade is nog niet bekend. Zeven kinderen zijn te Cen- terville in Texas om het leven ge komen bij een botsing tussen een schoolbus en een zware vrachtauto met aanhangwagen. Twee kinderen werden zwaar gewond. Advertentie (l.M.) Advertentie (l.M.) Het is heel eenvoudig om bij overtollig maagzuur het branderige gevoel tijdelijk kwijt te raken. Maar het mag niet in verdubbelde mate terugkeren! Neem voortaan Chefarox, want dit beschermt bovendien de maagwand met 'ngeleiachtiggenezend laagje Belgische oudstrijders bij plechtigheid in Delft DELFT Bij het eergisteren onthulde* monument voor de geval lenen te Delft is Vrijdag een vaan- delgroet gebracht door Belgische bonden van oud-strijders. Hierbij waren aanwezig de heer H Go- vaerts, bestuurslid van de groep „Hoey" en gcneraal-majoor B D. J. Dwars, voorzitter van de Neder landse bond van oud-strijders en oud-gemobiliseerden. Vrijdagavond heeft de burgemeester van Delft, mr. G. E. van Walsum, ongeveer 150 onderscheidingen uitgereikt aan oud-militairen. Het betrof oorlogs- herinneringskruisen en -medailles voor orde en vrede. De plechtigheid, die aanvankelijk op de Markt zou worden gehoudea is wegens het slechte weer in de Stadsdoelen ge houdea Advertentie (l.M.) U zult 's morgens „kiplekker" ait bed springen. F.lke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilietjes. 1 Ere-doctoraat voor dr G. Bolkestein AMSTERDAM. De senaat der Universiteit van Amsterdam heeft i besloten het crc-doctoraat in de fa culteit der letteren en wijsbegeerte tc verlenen aan dr. G. Bolkestein te 's-Gravenhage. De promotie is vastgesteld Maandag 17 September. op Skaugum ontscheept Zondag DEN HAAG Het troepenschip „Skaugum arriveert Zaterdag 6 Mei as. laat in de middag m de Rotter- i damse haven. De ontscheping van i de opvarenden begint Zondagmor- gen 7 Mei, des voormiddags 8.00 e? uur. Trygve Lie hield in het Vredes paleis een persbijeenkomst waar hij slechts een stimiere toelich ting gaf op zijn reis naar Moskou SOS van Noorse coaster bij Groenland HALIFAX. Het 600 ton meten de Noorse schip „Hillevaag" met 36 personen aan boord, onder wie le den van de Franse expeditie naar Groenland, heeft op ruim 140 kilo meter afstand van de Zuidwest kust van Groenland, waar veel ijs bergen zijn. dringend om hulp ver zocht, daar de schroef beschadigd is en het schip hulpeloos ronddrijft. Men gelooft, dat bemanning en passagiers zich niet in onmiddellijk gevaar bevinden. Jordanië uit Arabische Liga gebannen CAIRO. Volgens het blad „Al Zamane" zou de Arabische Liga be sloten hebben Jordanië uit de Liga te stoten. TRYGVE LIE IN DEN HAAG: Akker der Verenigde Naties ligt braak; nu moet er eerst geploegd ivorden (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. „Het moet voor ledereen duideljjk z(jn, dat de machi nerie tan de Verenigde Naties niet functionneert. Mjjn enige taak Is tc zorgen, dat zy goed draait. Wat kan men anders van my verwachten, dan dat ik mijn oor terdege te luisteren leg, om te horen, waarop precies het nu wel schort". Daarin ligt, naar Trygve Lie ons gistermiddag mee deelde, het enige doel van zijn reis naar Moskou. Donderdag in Nederland aangeko men. ontving hij ons gistermiddag in (Van een onzer redacteuren) DEIAARDKLANKEN zullen over zes weken het Holland-Festival in- luiden. Op tientallen carillons door heel Nederland zullen de vijf tiende Juni om zes uur 's avonds concerten gegeven worden als opening van het grote kunstfeest, dat zich een maand lang op Amsterdam en Scheveningen zal concentreren. In die ene maand tot 16 Juli duurt het brengt het Holland-Festival niet minder dan 108 uitvoeringen, afgezien nog van de populaire voorstellingen en concerten. En daaraan komen beroemde dirigenten en solisten en onbekende koor- cn or kestleden allen tezamen ruim tweeduizend medewerkers te pas. Concerten en opera's staan op de voorgrond DEN HAAG. De minister van justitie, de heer Wijers zou deze week afscheid genomen hebben op zijn ^departement. Hij was daartoe echter verhinderd door ziekte. In tussen treedt mr Van Maarseveen op als minister van justitie ad in terim. Amsterdam krijgt dit jaar het gala openingsconcert: Eduard van Bcinum. Concertgebouw-Orkest en de pianiste Myra Hess. In de Kurzaal wordt het Festival, dat in de eerste plaats een muziek-festival zal zijn. geopend door het Residentie-Orkest onder Van Otter- loo. die dan Aaron Copland's „El salon Mexico" cn „Berkshire Symphonies van Jurrlaan Andrlesscn zal introduceren. Charles Münch. Pierre Monteux cn Wil helm Furtwangler zullen als gastdirigen- ten optreden voor het Concertgebouw- Orkest; ln de Festival-periode wordt het Residentie-Orkest nog geleid door Carl Schurlcht en Leonard Bernstein. Dit Jaar treedt ook een speciaal Festival-Kamer orkest op onder directie van de violist Simorl Goldberg. Wagncr-vereniging en Concertgebouw orkest geven onder Erich Klciber's leiding uitvoeringen van „Die Walküre". Weber's „Oberon" wordt onder directie van Pierre Monteux gebracht door de Nederlandse Opera- de regie berust bij Abraham van der Vies cn de balletten worden gezet door de Paryse choreografe Janine Charrat. Het zelfde gezelschap on der Paul Pella brengt o m. de première van een eerste Neder landse Opera: ..Philo mela" van Hendrik Andriessen. directeur van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Kamer muziek wordt tijdens het Holland-Festival o a. verzorgd door Felix de Nobel's Ne derlands Kamerkoor. Alma Musica, het Amsterdams Kamer- muziekgezelschap, de clavcciniste Janny v. Wering en de pianist Jan Odé. De Neder landse Bachvereni- ging onder leiding van dr Anthon van der Horst, het groot Omroepkoor, de Am sterdamse cn Haagse Toonkunstkoren en Die Haghe Sanghers voeren verschillende koorwerken uit. „Elckerlyc" in Delft In het Prinsenhof te Delft geeft de toneelgroep Comcdia een reeks voorstel lingen van Den Spyeghel der Sallcheyt van Elckerlyc". Shakespeare's ..Hamlet" wordt gebracht door The Old Vic Theatre Company, die ook Goldsmith* ..She stoops to conquer' vertoont The Young Vic Company geeft voorstellingen van „A midsummernightsdrcam Het is dit jaar niet mogelijk gebleken een Griekse tragedie te doen opvoeren door het Amsterdams Toneelgezelschap. In plaats hiervan zullen nu studenten van de Sor- bonne onder auspiciën van het Holland- Festival reprises geven van hun kort geleden hier gebrachte voorstelling van Aeschylos' tragedie „Les Perses Tamara Toumanova zal verschillende keren als gast optreden bij het Grand Billet dc Monte Carlo, dat dit Jaar ook enkele populaire voorstellingen zal geven in dc Apollohal »c Amsterdam en in de Haagse Houtrusthallcn. Het Festival brengt bovendien nog een aantal belang rijke filmpremières. Bijzondere uitvoeringen Verschillende belangrijke muziekuit voeringen staan op het programma: Bach-herdenklngen met de Hohe Messe. Das Musikalische Opfer. de wereldlijke cantates, dc Goldberg Variaties; Beet hoven's Missa Solemnis en Dlepenbrock's Feestmis; de Europese première van Bernstein's ..Age of Anxiety" cn een bijzonder kamermuziekconcert van Ne derlandse composities uit de achttiende eeuw. waartoe de adj -directeur van het Haagse Gemeentemuseum en de violist Willem Noske het initiatief namen. Op het in Amsterdam te geven jubileum concert van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaars Vereniging zullen wer ken van de Nederlandse componisten Wagenaar. Van Gilse. Voormolen. Hen- kemans en R. Mengelberg uitgevoerd worden. De musicoloog A. de Wal zal ook dit jaar in Scheveningen inleidingen houden tot de belangrijkste concerten. Wereldschrijvers van nabfj Ook de Nederlandse musea hebben een aandeel ln het Holland-Festival. Het Amsterdamse Rijksmuseum brengt een expositie van 120 beroemde schilderijen uit het Kalser Friedrich Museum tr Berlijn: het Stedelijk Museum organl seert twee tentoonstellingen: Heden daagse Amerikaanse schilders cn Schil ders uit Haiti Het Mauritshuis toont werken van Hollandse cn Vlaamse meesters uit de XVIe en XVIIe eeuw en het Haagse Gemeentemuseum Mees ters der Franse beeldhouwkunst: Rodin, Maillol. Despiau. Bovendien organiseert het Haags Cul tureel Centrum in het Gemeentemuseum een tentoonstelling Wereldschrijvers van nabij, waar werken, manuscripten, por tretten en cuiAosa van de belangrijkste hedendaagse auteurs van heel de wereld bijeengebracht zullen worden. Enigen dezer schrijvers zullen bij deze expositie voordrachten komen houden. De belangstelling voor het Holland- Festival is bijzonder groot. Het aantal aanvragen uit het buitenland beloopt een veelvoud zelfs van het vorig jaar De Canadese radlo-omrocp zal verschillende concerten van het Holland-Festival uit zenden. evenals een aantal Amerikaanse korte golfstations en de BBC. Ook dc Nederlandse omroep zal veel zendtijd wijden aan het festival alle belangrijke concerten en uitvoeringen, zoals de Missa Solemnis en de première van „Philomela", zullen worden uitgezonden en naar het buitenland gerelayeerd Advertentie (l.M.) HENDRIK ANDRIESSEN. direc teur van het Haagse Koninklijke Conservatorium, componeerde de eerste Nederlandse opera. Dit werk. „Philomela'' met tekst van Jan Engelman beleft tijdens het Holland-Festival zijn première. HEER 0AW t6 /AAR (H GEBRUIK 611 0E KLM, CA BR. KK CHCO HAAKSBCRGEH PUTTEN. Op 23. 24. 25 en 26 Mei a.s., telkens van 9 tot 17 uur zullen schietoefeningen worden ge houden in het watergebied van het IJsselmeer, bewesten Harderwijk gelegen. wat men zou kunnen noemen een deel van zyn eigen huis: het Vredes paleis in Den Haag. zetel van dat belangrijke orgaan van de Verenig de Naties; het Internationaal Ge rechtshof. Toen hy in dit eigen huis een sigaret kreeg aangeboden kon hy die nog net op tjjd uit de mond halen. „No smoking" had htf juist ontdekt. In een grote kring van journalis ten zat de kolos, die Lie nu eenmaal is op een veel te klein stoeltje de vragen af te wimpelen. Het enige wat ik jullie kan zeggen is dat ik niets meer tc vertellen heb. In Pa- rys heb ik al het nieuws al wegge geven. Met de rechters van het Hof heb ik slechts administratieve kwes ties besproken. Dus wat willen de heren?" „Weten wat gy in Moskou gaat doen!" was het antwoord. Lie snoof een beetje. „Proberen zelf te horen wat ik anders altyd van anderen moet horen. Ik lees wat dc kran ten schrijven, ik hoor wat reizigers vertellen, maar ik mag me er toch wel eens van overtuigen hoc men ter plaatse nu zelf over de dingen denkt? Daarom ga ik van Washing ton naar Londen. Parijs en Moskou. Ik sla zoals gy ziet niets over Lie ontkende nadrukkelijk dat hij van iemand een boodschap voor enig ander had meegekregen. Niet van Truman, niet van Einstein. Van de laatste alleen een boodschap voor mezelf: „Succes". En de secretaris-generaal van de Verenigde Naties herhaalde nog eens wat hij al had gezegd: de V.N. functlonneren niet normaal. En wat moet men dan? Ik zal vanzelfspre kend pogen in Moskou en elders moeilijkheden uit de weg te ruimen. Zonder opdrachten, van wie dan ook. Praten, praten. Zoals we in Londen en Parys hebben gepraat. Dat kan ik zeggen, want zelf heb ik verreweg het meest gepraat. De akker, zei Lie, ligt op het ogenblik een beetje braak. Er moet weer geploegd worden, en omdat lk nu eenmaal secretaris-generaal ben, zal lk er maar mee moeten begin nen. Lie was niet zonder hoop op de toekomst. Maar toen hem gevraagd werd of er dan bepaalde ontwikke lingen waren, die hem daartoe aan leiding gaven, haalde htf zijn schou ders op. Dc vraag of er soms een nieuwe ontwikkeling was in dc Chi nese kwestie, die aan dc werkver- lamming in dc V.N. een einde zou kunnen maken, beantwoordde hij met de mcde'deling dat er sedert hij op 21 April op reis ging voorzover hy wist nog niets veranderd was. En daarmee was het gesprek weer uit. Een tekenaar, die van het gesprek gebruik had gemaakt om Lie te schetsen vroeg Lie's hand tekening onder zijn prent. „Zou ik dat zijn?" zei de secreta ris-generaal misprijzend. „Nu ja En hij signeerde gelaten. En vervol gens verdween hij snel. Om te ploe gen. HILVERSUM. Generaal Foulkes, de stafchef van het Canadese leger, veldmaarschalk Montgomery, de opperbevelhebber der strijdkrachten van de Westerse Unie, en generaal Bradley, de chef van dc Amerikaanse gene rale staven, hebben Vrijdagavond ln hot nationaal programma \an de Nederlandse Radio-Unie tot het Nederlandse volk gesproken over de be haalde overwinning op do nazi's en de noodzaak van samenwerking In het Atlantische Pact om de verkregen vrede te bewaren. Dedrie generaals brachten het Nederlandse volk hulde voor de moed en vastberadenheid, die het tijdens de Duitse bezetting heeft ge toond en in het bijzonder dankte generaal Bradley dc Nederlanders voor de adoptie der Amerikaanse soldatengraven en voor hun brieven, die de vaders en moeders van deze gesneuvelde Amerikanen zoveel troost gebracht hebben. PARIJS. Gevolg gevend aan een oproep van do vaste commissie van „Strijders voor Vrede en Vrijheid", hebben Vrijdag circa twee duizend per sonen zich naar het „College de France" begeven om hun sympathie te be tuigen met prof. Jollot-Curie, die onlangs tan zyn functie van hoge com missaris aan dc Franse commissie van atoomenergie Is ontheven, cn dl? zyn reeks openbare colleges voor kernphysica heeft hervat. Verscheidene vooraanstaande per- „Collége de France" een stoet voor- sonen onder wie mevr. Joliot-Curie. 1 namelijk bestaande uit studenten, Yves Farge en Charles Tillon (oud-1 die langs de „Boulevard St. Michel' ministers), zaten op de eerste rij; het publiek bracht staande een lang durige ovatie aan de spreker en hief de „Marseillaise" aan. toen prof. Joliot-Curie het spreekgestoelte be trad, waar talrijke bloemstukken waren neergelegd. Terwijl Jollot-Curie college gaf, richtte het hoofd van het laborato rium voor wetenschappelijk onder zoek het woord tot de menigte die buiten was gebleven om te proteste. ren tegen zjjn „schandalig ontslag". Te 12 uur vormde zich voor het trok, aldoor roepend: „Neem Joliot- Curie weer in dienst". Dé manifes tanten werden zonder incidenten door de politie uiteengedreven. Gaston Dupuoy, de deken van de universiteit van Toulouse, is be noemd als directeur van het Franse centrum voor wetenschappelijk on derzoek als opvolger van Jollot- Curie. Er zijn geen aanwijzingen of Du. puoy ook benoemd zal worden tot hoge commissaris voor de atoom energie. Sprekende over de oorlogsdrei ging, die hangt over deze dag van vredesherdenking, verklaarde veld maarschalk Montgomery: „Wij moe ten ons nooit meer laten terug zinken in de staat van apathie cn onvoorbereidheid, die de landen van het Westen tot een onweerstaanbaar lokaas voor dc Duitse agressie maakten". Ook Nederland heeft zijn rol te spelen bij de verzekering eri instand houding van de vrede, zo zcide Montgomery. „Deze rol zal echter al zijn moed en zelfopoffering opeisen. Het volk van Nederland heeft bewe zen. dat het deze hoedanigheden in grote mate bezit. Het zal in de toe komst hierin niet in gebreke blij ven". Kunstenaars dringen aan op ander geschenk voor Canada DEN KAAG. De Haassche Kunstkring, de Rotterdamse Kun stenaarssociëteit. het Utrechtse Ge nootschap „Kunstliefde" en „Arti et Industriae", verenigingen, die al le werkzaam zijn op het gebied der beeldende kunsten, hebben haar volle instemming betuigd met het protestschrijven van het schilder kundig genootschap „Pulchn Stu dio'1 tegen het schenken van een schilderij van Hobbema aan het Canadese Volk. omdat er zo weinig Hobbema's in ons land zijn.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3