„Eendrachtig samenwerken de bodem voor wederopbouw" Commissaris der Koningin opent „De Drie Zuilen'' Emigranten naar Suriname en hun vraagstukken Luchtige schoenen voor zomerse dagen Koning Phoemiphon Adoeldet heeft zichzelf gekroond VraacVooral Italiaanse oorlogsinvaliden dringen ministerie binnen Twee Noorse steden evacueren voor wolk chloride-gas Zaterdag 6 iVIei 1950 „Arbeid en nog eens arbeid" „De grote, warme gevoelens voor geestelijke, godsdienstige en politieke vrijheid liggen diep ver ankerd in ons volk. deze zin voor vrijheid draagt het Nederlandse volk sedert meer dan vier euwen over van geslacht op geslacht." Aldus de Commissaris der Ko ningin, de heer M. A."Reinalda bij de plechtige opening gistermor gen van de grote middenstands tentoonstelling „De Drie Zuilen" in het Jaarbeursgebouw. Als we vandaag, vijf jaar na de bevrijding van ons vaderland, zo zei hij, hier in volle vrijheid bij een zijn, om te zién wat Uw sa menwerking vermag, dan gaan onze gedachten terug naar de vijf verschrikkelijke jaren van onder drukking van onze staatsrechte lijke vrijheden. Dan herdenken wij gisteren en vandaag en mor gen de velen die in die gruwelijke jaren van ons zijn heengegaan, jaren, waarin het Nederlandse volk, verscheiden in aard en we zen, verscheiden in principiële overtuiging, te zamen de kracht opbracht in zijn verzet tegen de onderdrukker. De weinigen, die geen aanspraak op hun Nederlander-zijn meer maakten, zien we daarbij volko men over het hoofd. Arbeldsvrede Vijf jaren geleden werden we bevrijd en ik maak bij de opening van deze tentoonstelling gebruik om en enkel woord over de laatste vijf jaren tot U te zeggen, omdat, wellicht met uitzondering van een I klein gedeelte, het Nederlandse Ij volk de kracht heeft opgebracht lom gezamenlijk en in grote een- I dracht, ook hier met behoud om erkenning van ieders principiële overtuiging, te werken aan de we- Ideropbouw van ons land, dat, let terlijk van alles beroofd, was ach tergelaten nu vijf jaar geleden. De omvang van het zegenrijk ijwerk der arbeidsvrede, tot stand ■gekomen door een op hoog niveau Igepleegd overleg tussen werk gevers en werknemers, is zó groot, dat de waarde daarvan niet te be kekenen valt. Deze synthese, dit lendrachtig samenwerken is de [bodem, waarop het nieuwe ge- 30u\v van Nederlands volk zal moeten worden opgetrokken. Hoe Idit gebouw er uit zal zien, hangt [af van onze gezamenlijke volks kracht, waarbij niemand en geen kroep kan worden gemist. llitrecht opnieuw ter stembus Thans op „De Drie Zuilen" J Nauwelijks zijn de verkiezingen |oor de Provinciale Staten achter rug, of stad en provincie lltrecht worden opnieuw naar de Stembus geroepen. Een bijzonderheid daarbij is, dat stemgerechtigde leeftijd veel jager is. j Een stembus zal vier dagen lang [fereed staan waarin de duizenden Itembiljetten worden verzameld, laarna de uitslag wordt vastge steld. J Mannen en vrouwen, jongens en peisjes brengen hun stem uit, niet goor een hokje rood te maken, maar door één getal in te vullen |at getal is: het aantal betalende jezoekers van „De Drie Zuilen", door hem of haar verwacht fordt. Dit kan geschieden tot en pt 9 Mei. Voor hem of haar die Jet dichtste met zijn getal bij het kerkelijke cijfer is, werd een prijs 7&n vijftig gulden beschikbaar ge leld, voor de beide opvolgende possingen prijzen van vijf en wintig gulden en tien gulden. Dat gij, Federatie van Midden standsverenigingen, daartoe van daag een belangrijke steen bij draagt stemt ons allen tot grote vreugde. In de hoop dat deze tentoonstel ling moge beantwoorden aan het gestelde doel, verklaar ik deze gaarne voor geopend. Welkomstwoord H. v. d. Graaf Aan deze openingsrede ging een welkomstwoord van de voorzitter van het Tentoonstellingscomité de heer H. v. d. Graaf vooraf, die het eerste contact tussen de drie middenstandsorganisaties memo reerde, enige jaren geleden ge legd bij de invoering van de Jaar- beurswinkehveken. De gemeen schapszin. hieruit voortgesproten, met behoud en erkenning van ieders principiële overtuiging, heeft het mogelijk gemaakt, dat deze tentoonstelling tot stand is gekomen. Eenmaal de idee geboren „wij houden een tentoonstelling voor handel, ambacht en indus trie" werd door „teamwork" een samenwerking verkregen, waarvan gy het resultaat zo aanstonds zult aanschouwen. Een woord van hulr de aan alle medewerkers! Spreker wees op het verband tussen Jaarbeurs en Middenstand. De Jaarbeurs als intermediair tussen fabrikant importeur groothandelaar en détaillist vormt een onverbrekelijk geheel. Spreker dankte voor de van overheidszijde ontvangen toezegging voor alge hele medewerking. Hij bracht de Burgemeester met zijn staf van kundige ambtenaren daarvoor zijn welgemeende dank. Dank werd ook gebracht aan de Raad van Beheer en aan de Di recteur van de Jaarbeurs, mr. Mi- lius voor de bijzondere medewer king, zo ook aan de technische staf voor de waarderijke adviezen. Wij, Utrechtse Middenstanders, zijn aldus de heer v. d. Graaf in een bevoorrechte positie een dergelijk uniek instituut in onze plaats van inwoning te hebben. Spreker betoogde nadrukkelijk dat het inkomen van de maat schappij uitsluitend te danken is aan „arbeid en nog eens arbeid". Men kan het betreuren, dat de huidige belastingdruk deze be drijven afremt. Spiegelen wij ons aan wat achter ons ligt, dan valt hieruit te leren, dat bijna steeds het zwakke onderging en het sterke overwon. Grondslag van deze kracht is de eensgezindheid en de orde. Laat de middenstand goed begrijpen, dat eensgezind heid de kracht is en verdeeldheid leidt tot ondergang. Slagen zal de middenstand, in dien gefundeerd op de Drie Zuilen van dienstbetoon, innerlijke kracht en werkelijkheidszin. Dat deze tentoonstelling ertoe moge bijdragen, dat de Midden stand worde gezien als een der hechte en noodzakelijke pijlers van ons volksbestaan. Onder de talrijke genodigden bij deze plechtigheid bevonden zich de directeur van de Midden stand bij het Ministerie van Ec. Zaken, wethouders en leden van de Gemeenteraad, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken, de directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, leden van het Ere- comité en bestuurders van de Mid denstandsbonden. Mechanisatie, coöperatie, vrije concurrentie (Van een onzer verslaggevers) Een der gebieden, waarop de belangstelling van de Nederlandse boeren en tuinders voor emigratie is gericht, is Nieuw Nickerie in Suriname. In Nederland bestaat zelfs een vereniging voor mechanische Landbouwkoloni- satie in Suriname „Nieuw Nickerie", die haar leden zo spoedig mogelijk als zelfstandige landbouwers op mechanische bedrijven in het district Nickerie gevestigd tracht te krijgen. Aan deze vestiging is men nog niet toe, daarvoor moeten eerst grote polders in het kustgebied van Suriname worden aangelegd. De vereniging „Nieuw Nickerie" had op haar in het Indisch Instituut te Amsterdam gehouden vergadering, de president-directeur van de Stich ting voor de Ontwikkeling van Ma chinale Landbouw in Suriname, dr E J. k Campo, uitgenodigd te spre ken over de stand van zaken in dit toekomstige kolonisatiegebied. De belangrijkste gewassen, die in de nieuwe polders geteeld kunnen worden, zullen rijst en sojabonen zijn, aldus dr a Campo. Na Japan is Nieuw Nickerie het land met de hoogste potentiële rijstproductie ter wereld. Hij waarschuwde de toekom stige emigranten voor de grote ver schillen in de wijze waarop de land bouw hier en in de tropen wordt uitgeoefend. De Nederlandse boer kent de verbouw van rijst en soja niet, hij moet die geheel leren. Par ticuliere bedrijven kunnen in Nieuw Nickerie weinig beginnen, daar zul len zich nederzettingen moeten ves tigen, die 5000 ha. geheel op coöpe ratieve basis bewerken. Het transport van en naar de land bouwgebieden moet over water gaan; wegen zijn te duur. 80.000 per km.' Voor één kubieke meter rivier zand wordt in Nieuw Nickerie 22 betaald. Ook de economische verhoudingen zijn ginds geheel anders, zei dr. a Campo. Hier eist men voor zijn werk een zeker loon. In Nickerie, waar de landbouw als een industrieel bedrijf moet worden beoefend, bepalen niet, (zoals in Nederland) een aantal Ka merleden de prijs, maar de concur rentie op de vrije markt. Van het Lelydorpplan hoopt men een project te maken van 19000 ha., waarop bedrijven van 8 tot 24 ha ko men voor Nederlandse zandboeren en tuinders. Goede tuinders kunnen in Suriname een behoorlijk bestaan vinden. Paramaribo met zijn 70.000 inwoners lijdt aan een permanent te kort aan groenten. Het is In Suriname een armoedige boel, zo vervolgde dr h Campo. Durf en ondernemingsgeest is er genoeg, maar het ontbreekt aan geld. Ook vroeger konden particulieren en ambtenaren weinig doen. zij kwa men daarvoor wekelijks 1000 gul den tekort. Er werd te veel bezui nigd, in 1923 werd zelfs uit bezuini ging het postwezen in Suriname af geschaft! Dit permanente geldgebrek is oorzaak, dat er thans in deze uit gestrekte gebieden nog geen 30.000 ha grond in cultuur is. Labourmeerderheid w?er tót zes gestegen HUDDERSFIELD. Bij de in Bnghouse en Spenborough, 8 K.M. ten Noorden van Huddersfleld, ge houden tussentijdse verkiezing heeft Labour met een meerderheid van 437 stemmen zijn zetel In het Lager huis behouden. Bij de algemene verkiezingen op 23 Febr kreeg de overleden La- bourcandidaat 52 van de uitge brachte stemmen. Thans behaalde Labour slechts een fractie meer dan de helft van de uitgebrachte stem men. Labour heeft echter hiermede weer een meerderheid van zes ze tels in het Lagerhuis. Kerknieuws Beroepen: te Trlcht (toezJ. van Woudenberg, cand te Zevenhoven (Z.H.) en aangenomen naar Beers— JellumWeidum H. Bosma, cand. te Mantgum. Bedankt voor Sprang J. S. Ter louw te Otterlo. Kerkelijke hereniging Een en twintig leden, belijdenden en doopleden hebben zich afgeschei den van de Gereformeerde Kerken onderhoudende art. 31 k.o. en zich met de Geref. Kerk te Rijswijk (Z.H.) herenigd. Dit geschiedde on der de ambtelijke leiding van de heer M. de Bruyrfe, scribant van heer M. de Bruyne. scriba van eerstgenoemde kerk. BANGKOK. Slants 23-Jarlge souvereln Phoemiphon Adoeldet, ge kleed In zware gewaden van goud brocaat, heeft zich Vrijdag een met juwelen Ingelegde gouden kroon op het hoofd geplaatst en zichzelf uitga roepen tot „heer der aarde, ongeëvenaard In schittering en macht". Phoemiphon kroonde zichzelf, om. dat volgens de oude kroningsriten niemand de koning mag aanraken. Slechts 100 uitverkorenen woonden de schitterende plechtigheid in de gouden pagode van het koninklijk paleis te Bangkok bij; 101 kanon schoten en trompetfanfares deden den volke van de kroning kond; 30 vliegtuigen van de Siamese lucht macht vlogen In formatie over de juichende mensenzee. Voordat hij de kroon van de hoge priester der koninklijke huishouding overnam, onderging de koning een ceremonieel bad In gewyd water, bij eengebracht uit de „18 hoeken" van zijn koninkrük. Zijn 18 millioen onderdanen vieren thans vier dagen kroningsfeest in dtrecte aansluiting op de feestelijk heden ter gelegenheid van het hmve- Hik van de koning met de 17-jarige Slamse prinses Slrikit Kltyakawa. Soest Schoonmaak brengt diefstal aan het licht KROMMENIE. In begin Au gustus 1949 vergat .vr. F. uit Krommenie bij het verlaten van de trein haar handtas, waarin zich haar spaarbankboekje, een bedrag aan geld en textielpunten bevon den. Noe vóór de trein wegreed, ontdekte zij haar vergeetachtigheid, doch de tas was reeds verdwenen. Bijna vier jaar later is deze dief stal opgehelderd. Een inwoonster van Krommenie vond tijdens de schoonmaak achter een schot het spaarbankboekje ten name van mevr. F. Voordien was een zekere B., die nu in Beverwijk woont be woner van dit huis geweest. De man werd door de politie aan de tand gevoeld en hij bekende de diefstal destijds te hebben gepleegd. Bij zijn verhuizing had de man niet meer aan het weggestopte spaarbankboekje gedacht. Advertentie (LM.) '-TïïrniAC'PRODUCT DE OPENLUCHT-EXPOSITIE MIJLPAAL 1950" in de parken van Sonsbeek en Zijpendaal, wel ke beoogt in het bijzonder het Nederlandse volk een blik te ge ven op hetgeen in de vijf na-oor- Ingse jaren op het gebied der we deropbouw tot stand werd ge bracht, is Vrijdagmiddag door minister-president Dr. VV. Drees in tegenwoordigheid van vele autoriteiten geopend. „Volkomen juist.'" beaamt de mi nister van Financien, prof. mr. P. Lieftinckdaarmede doelend op de mededeling dat bij de schat kist niets aan de strijkstok blijft hangen. Hoevelaken STILLE OMGANG EN KERKDIENST Donderdagavond vond nadat te zes uur de vlaggen halfstok gehesen waren, de stille omgang plaats ter herdenking van hen die vielen voor onze bevrij ding. Voor deze stille tocht was veel belangstelling. Van alle verenigingen waren afgevaardigden opgekomen, ter wijl vele nabestaande der gevallenen de stoet voorafgingen. De burgerij bleek beter vertegenwoordigd te zijn dan vo* rlge Jaren. Nadat voorts voor het Ge meentehuls 2 minuten stilte was be tracht gingen velen kerkwaarts alwaar een herdenkingsdienst gehouden werd en waarin voorging ds Vermaas van Amersfoort. Spr. bepaalde zijn gehoor bij een gedeelte uit Jona 2:10 en Jona 3:1.2.3A en sprak voorts over le Waar om moest Jona ln zee geworpen wor den: 2e Waarom werd Jona opgeslokt en op strand geworpen: 3e Omdat Jona een hernieuwde taak wachtte. Spreker bracht Jona's gebeuren ln toepassing op de huidige mensheid. De dienst werd onderbroken door de volgende gezongen psalmen 66:2 en 4 89 7 en 13,99-2, 17:4 In deze dienst werd gecollecteerd voor de Stichting 40-45 Na het uitspreken van de Zegengroet zette de organlste het Wilhelmus ln dat staande en uit volle borst werd meege zongen. GEVONDEN VOORWERPEN Een bruine schoudertas met Inhoud, een gebreide witte want, een Imitatie bam6tenen sigarenpijpje, een witte zij den halsdoek. Verloren: een actetas met boeken. In lichtingen bij Rijkspolitie. MEDISCHE DIENST Voor Hoevelaken. Hoogland en Hoog landerveen heeft dienst dr W. Verbeek. Telefoon K 3493-260. VOOR BEROEP BEDANKT Ds Zwljnenburg van Hulzen heeft \oor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk beda alhier dankt. HOEVELAKEN Ned. Herv Kerk 9.30 uur ds Schuppen van Lunteren. 2.30 uur de heer Mouw van Driedorp Geref. Gem. 9 30 en 2.30 uur Leesdienst. ROME. 500 kreupele oorlogsinvaliden hebben Vrijdag met dekens, kacheltjes en kookpotten In de gangen van het Italiaanse ministerie van financiën postgevat met de mededeling, dat zU daar zouden blijven zit ten, totdat de gilnlster hen ontvangen had. Als vertegenwoordigers van de Italiaanse Bond van Oorlogsge wonden eisten zij een hoger pen sioen. De minister heeft toen een deputatie ontvangen, doch de de monstranten verklaarden, dat zij nog niet tevreden waren en de nacht in het gebouw zouden blij ven om heden opnieuw een onder houd met de minister te hebben. Minister Pella had de deputa tie. die om 'n extra toelage van 3 milliard lire voor de pensioenen der oorlogsinvaliden verzocht, ge antwoord, dat het ministerie de begroting van 18 milliard lire voor oorlogsinvaliden reeds met 3,4 milliard had verhoogd en niet verder kon gaan. In de loop van de avond verlieten 460 invaliden het gebouw, terwijl 40 man ach ter bleven. langzamerhand Peten de winterklc- 1 plaats maken voor I zomergarderobe. De poenen, die onze voe- gehele winter zo behagelijk tTm hebben gehou- worden nu te pot en ook te zwaar. wandeling langs schoenzaken waar ene model schoen P3 leuker en luchti- f w dan het andere °ns de zware last ae voeten extra voelen. Deze foto toont u enkele nieuwe zo- niermodellen, bestemd voor verschillende ge legenheden. Het paar links zijn wandelsandalen met sluiting. Beslist gekleed is het opengesneden model met hoge hak. dat aan de voet wordt getoond. Doordat de Insnijdingen doorlopen tot in het voorblad Zuiderzeehak, die de lijkt de voet Ulein. De voeten goed omsluiten. san(jaageheel rechts Om de voorschoen een kalfsrand aange bracht. Iets gekleder is het suede schoentje op de voorgrond. De gesp op dit opengesne den modelletje is ztechts een fantasie- is uitsluitend uit smal le biezen samengesteld, en is daarom een pret tige dracht voor het strand. De zool is dun en de hak plat. OSLO. VrJJdag werd opdracht gegeven tot de evacuatie van twee fabriekssteden Frederikstad en Sarpsborg, met een gezamenlijke bevolking van zestigduizend zielen, omdat ln de nabijheid een pijpleiding lek sloeg waardoor over het hele gebied giftige chloridegasscn dreven, die dreigden de bevolking te zullen verstikken. De twee steden liggen op ongeveer 150 kilometer van Oslo. De uitzending van de Noorse radio werd onderbroken en er werd een waarschuwing uitgezonden aan de inwoners van de bedreigde steden met het bevel onmiddellijk de steden te verlaten. Ook de arbeiders van de fabriek werden onmiddellijk geëvacueerd en terstond werd een evacuatiebevel uitgezonden voor de zuidelijke dis tricten langs de Glomma, de groot ste rivier van Noorwegen. Een grote wolk chloride bewoog Advertentie (I.M.) 'N IDEAAL LAXEERMIDDEL vormen Foster's Maagplllen, door dat zij zo zacht en toch zo afdoend werken. Geen last meer van ver stopping en slechte spijsvertering of van de daaruit voorkomende hoofd pijn. humeurigheid en lusteloos heid. Verkrijgb. 'bij apoth. en drogisten. Imp. H. ten Herkei, Hilversum. zich langzaam voort langs de oever van de rivier in de richting van Fre derikstad. Afdelingen van de brand weer en van de luchtbeschermings diensten van verschillende steden werden naar de plaats van het lek gedirigeerd en om ongeveer elf uur slaagde men erin de tank te dichten. De hele brigade was uitgerust met gasmaskers. Om twaalf uur Nederlandse tijd maakte de commissaris van politie van Sarpsborg bekend dat alle ge- evacueerde inwoners van de stad weer naar huis konden terugkeren. Wel zeide de commissaris dat nog de grootste voorzichtigheid geboden was daar het nog in souterrains en kelders kan worden aangetroffen. Er was geen paniek ontstaan en alles is in goede orde verlopen. Ter wijl de wolk gas langzaam door de rivierbedding voortkroop, verlieten de inwoners hun huizen en zochten hun toevlucht in de bergen zonder iets mee te nemen. De laatste groep oorlogsinvali den verliet later eveneens het ge bouw. met medeneming van de dekens, kacheltjes en koffiepotten, waarmee zij zich hadden gewa pend om er de nacht door te brengen. Wonder-ontsmettingsmid- del ontdekt, beter dan penicilline LONDEN. Frederick Erroll (Conservatief) heeft in het Lager huis bekend gemaakt, dat een Brit se firma een nieuw wondergenees middel. „doeltreffender dan penicil line", heeft uitgevonder\. Tegenover de pers verklaarde Erroll, dat bij zonderheden over de ontdekking „binnen zeven dagen" zouden wor den gepubliceerd. De tot dusver be reikte resultaten, aldus Erroll, had den aangetoond, dat men een volko men nieuwe methode ter bestrijding van virusziekten had ontdekt. Na de bekendmaking in het La gerhuis heeft een groep jonge En gelse scheikundigen de ontdekking bevestigd. Het middel. C. F. G. ge heten, heeft reeds bij gewone ver koudheid een snelle genezing te weeggebracht en wordt thans on derzocht op zijn uitwerking tegen andere ziekten als pokken, rood vonk, leverziekten en hondsdolheid. Men verwacht, dat de prijs van het product binnen ieders bereik zal liggen. Voorjaarseompetitie Woensdag werd de 4e en laatste rit gereden van de voorjaarscom petitie van de ren- en touristen- vereniging „Tempo", over het tra ject Bosstraat, Den Blieklaan en Eigendomweg, het traject moest 12 keer worden gereden. Na deze rit kon de totaal uitslag van de voor jaarscompetitie bekend gemaakt worden welke luidt als volgt: Klasse A.: 1. R. van Asch, 18 p.; 2. C. Verschoor. 12 p.; 3, D. v. d. Broek. 11 p.; 4. W. Veenvliet. 11 p.; 5. D. Stiglie, 9 p.; H. Heinhuis, 8 p. Klasse B.: 1. D. van Eugen, 14 p.; 2. M. van Iwaarden, 13 p.; 3. J. van Kboij, 5 p.; 4. G. d Weerd, 3 P. Klasse C.: 1. J W. Bon. 16 p.; 2. H de Jaeger. 6 p.;3. C. de Jea- ger, 4 p. Nieuwe trainer bij SEC Met ingang van 1 Mei is door het bestuur van S.E.C. als trainer voor alle elftallen aangesteld, de heer J. Hoogeveen uit Utrecht. Zeist—SPSV 3—3 Donderdagmiddag speelde het elftal van de Soester Politie Sport Vereniging een vriendschappelijke wedstrijd tegen het in de eerste klasse uitkomend politie-elftal uit Zeist. Van enig krachtsverschil was geen sprake en de punten werden dan ook eerlijk gedeeld 33. Nutsspaarbank Soest In de maand April werd btj de Nuts spaarbank te Soest, bijkantoor Amers foort, Ingelegd eer bedrag van 94.585,04, terugbetaald t 45 651,78 Er werd due meer Ingelegd dan terugbe taald 48.933.26 In deze maand werden 48 nieuwe boekjes afgegeven. Het totaal aantal Inleggers ln Soest bedraagt thans 1470. met een totaal te goed van 863 995.15. Op de scholen, waar het sparen Is In gevoerd. werd door de leerlingen ln April 7O0 maal een bedrag gespaard, tot een bedrag van 263. W oudenburg Geanimeerde feestviering Vrydag werden te Woudenberg de gecombineerde feesten ter gele genheid van de verjaardag van H3L de Koningin en de bevrijding ge vierd. Tegen 9 uur kwamen de kin deren van beide scholen voor het gemeentehuls. Met begeleiding van Fidélio werden verschillende vader landse liederen gezongen. Op het bordes van het gemeentehuls bevon. den zich burgemeester en mevrouw Hosang en enige genodigden. Na deze aubade ging men in od- t-ocht met Fidélio voorop naar ae speelweide bij de school, waar spel letjes werden gehouden. Hiervoor waren keurige prijzen beschikbaar. De kinderen werden onthaald op limonade en gebak 's Middags startten de fietsers voor een puzzlerit. Er waren twee groepen: één beneden 14 jaar en één van 14 jaar en ouder. Voor groep één hadden zich 33 deelnemers aan- gemeld, waarvan de jongste, Nico Cramer, vflf jaar oud was. De uit slag was als volgt: le. C. van GinKel Czn in 56 min.; 2e. E. Boshuis, 3e. G. v. d. Berg Jzn. Groep twee telde 29 deelnemers. De prijswinnaars waren: le. G. den Daas. 2e. J. v. d. Wetering, 3e. Theo Heine. Aan de oudste deelnemer, de heer E. Kramer, werd een extra prijs uit gereikt 's Avonds werd een hardloopwed strijd gehouden over een afstand van 100 m. Voor deze wedstrijd toonde het publiek grote belangstel ling. De uitslag was: le. G. van Eg- dom, 2e. A. van Lunteren, 3e. J. Vermeulen. Het vuurwerk werd uitgesteld. Dodenherdenking Nadat zich Donderdagavond velen hadden verzameld in de nabijheid van het gemeentehuis te Wouden berg, werd de stille tocht naar het kerkhof ondernomen. Behalve de naaste bloedverwanten van hen, die in de oorlogsjaren vielen, waren vele anderen gekomen om de gevallenen te herdenken Veel bloemen werden festrooid by het monument, terwyi e graven van belde verongelukte Engelse piloten onder bloemen wer den bedolven Toen de twee minuten stilte voorby waren, zette Fidélio het Wilhelmus in. Predikbeurten De ochtenddienst In de Ned Herv. kerk wordt Zondag 7 Mei geleld door ds Japchens van Harskamp. Aanvang 9.30 uur v.m Gevonden voorwerpen Boodschappentas, inh. portemon- naie met geld; kinderkousje, dub bele rijwieltas, witte gymnastiek schoen, 10 geschaafde latten, bruin lederen portemonnaie met inhoud, militaire veldmuts. bruine met as trakan gevoerde handschoen, bos latten, hond (Doberman Pincher), herenrijwiel, paar wollen kinder wantjes, hondenhalsband met pen ning. gekleurde shawl, enige be scheiden w.o. diploma's en getuig schriften, rode balpoint, zakkam in etui. herenrijwiel. portemonnaie met f 0.35. grijs kinderregenjasje, busje met 20 kwartjes. Mpdische dienst SOEST. Zondag as Is geopend apotheek Soestdljk". van Weedestr 46. SOESTERBERG Dr Van der Helm. Prins Alexanderwec 82 te Huls Ier Hel de. ral Zondag a s. de artsendtenst waar nemen. Predikbeurten SOEST Ned. Herv Kerk. Oude kerk. 10 uur ds D. van Krugten. 17 uur ds Vermaas van Amersfoort F.mmakerk. 10 uur ds E. Groeneveld, bediening H, Doop. 17 uur ds Van ~rugtcn Hcos- kapel, 10 uur ds Hadders van Amers foort. Zonnegloren, 10 uur ds L J C. Vlsbeek. Eltheto en zaal v. d. Broek 10 uur Klnderkerk. Evangellsatlesamen- komsten. Zondag 7 Mei. 19 uur Huize Buitenzorg Spr. de heer S. van Gor- kum. Woensdag 10 Mei. 20 uur Zaal v. d Broek. Spr. de heer Hofmeester van Hilversum Donderdag 11 Mei. 20 uur Hecskapel. Spr. de heer H. C. Lucardlc uit Zeist met Profetische kaarten Ger. Kerken, Jullanakerk. 8.30. 10.15 en 17 uur: ds M. Kluis van Utrecht, v h. legerpredlkant. Wtlhelmlnakerk. 10 en 17 uur ds A. A Lcenhouts. Ger. Kerk Gebouw ..Rehoboth Buntweg 9 uur ds J. H Vink van Amersfoort. 15.30 uur ds Van den Born van Amersfoort Chr. Ger Kerk. 10 en 17 uur leesdienst. Ger. Gemeente. Kleine Rembrandtzaal 10 en 17 uur: Leesdienst Ver. VrIJz. Godsd (N.P.B Rcmbrandtlaan. 10.30 uur mej. C. E. Jolles. Doopsgezinde Gemeente: Huize Margriet, Burg. Grothestraat, SoestdiJk, 10 30 uur dsT. Kraft-Rothfusz Leusden Viering der feesten De Oranjevereniging te Leusden heeft het Koninginnefeest gecombi neerd met het bevrydingsfeest en het by wyze van proef voor haar leden in de zaal van ,,de Mof" doen vieren. Vrijdagmiddag waren alle school kinderen uit de gemeente ln ,,de Mof" aanwezig en hebben daar op uitbundige wijze genoten van een goochelaar, poppenkast en buik- spreker. Bovendien werden de kin deren op lekkernyen onthaald. Ge zien de slechte weersomstandig heden sloeg het feest in de zaal wel in. Des avonds werd begonnen met de feesteiykheden voor de volwas sen leden. De zaal zat stampvol. Voor de pauze werden de Jeden beziggehouden met muziek, samen zang. declamator en goochelaar. Na de pauze trad de heer Van Hamersveld, accordeonist op en gaf enige nummers ten bpste. Ook werd er een hersengymnastiek gehouden. Door het grote rumoer in de zaal is echter veel van dit spel verloren ge gaan. De voorzitter der Oranjevereni ging, jkh. Van Geen, sprak een wel komst- en slotwoord. „Lisiduna" zorgde voor het muzikale gedeelte. LAUSANNE. Prinses Anne de BourbonParma, thans de echtge note van de voormalige koning Mi chael van Roemenië verwacht in November een tweede baby. Ex-koning Michael en zijn vrouw hebben de winter in Florence door gebracht en zullen in deze maand naar Kopenhagen vertrekken, waar zij de zomer zullen doorbrengen als gasten van de moeder van de ex- koningin. Prinses Margaretha van Denemarken. IN TEGENWOORDIGHEID van de gezant van Canada, Pierre Dupuy en vele leden van het corps diplomatique werd Vrijdag op de Canadese begraafplaats te Groesbeek de overgave der Duit se troepen aan het Canadese Le- uer in Nederland herdacht. Tij dens de plechtigheid werd door de jeugd bij ieder graf bloemen gelegd. Rotterdammer 38ste abt van abdij van Egmond EGMOND De monniken van de regale abdij van Egmond hebben tot 38e reguliere abt van de abdij ge kozen pater dom Paulus Andries- sen. die tot nu toe prior was van het klooster. De nieuwe abt werd geboren te Rotterdam op 22 Augustus 1909. Op 8 April 1948, na de dood van de eerste prior van Egmond. dom dr J. Huyben, kozen de monniken van Egmond hem tot zijn opvolger en nu het klooster wederom zijn oude titel van abdij heeft verkre gen werd hij tot 33ste abt gekozen sinds de duizend jaar geleden stichting van de abdij.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5