Sportoptocht nu Vrijdagavond Nieuw werk van het A.K.G Utrechts middenstand heeft zich uitgesloofd ONS POSTDUIVENNIEUWS Dr ir W. Hupkes op 12 Mei zeventig jaar Pastoor's foto's boeien door soberheid en eenvoud Tneé Tkff-JAM,I Noteert 2 Maandag 8 Mei 1950 Goede visie op onderwerp vereist een aangeboren artistiek gevoel Toen ik dezer dagen in een stil ogenblik het in de Amersfoortse" Academie geëxposeerde werk van myn vriend Aiko Pastoor nog eens in ogenschouw nam. gingen mijn gedachten onwillekeurig terug naar de eerste „Eemland"- tentoonstclling in 1937, waar Pastoor als bezoeker kwam en zich na lang verkennen en overwegen ten slotte als lid van de Amersfoortse Foto kring opgaf. door het grauwe en grijze van de natuur tot zijn recht komt. Druipende regen tegen een vensterruit zodanig weer te geven, dat de suggestie van beweging behouden blijft eist kennis van zaken. Belicht men te lang. dan heeft men evenveel kans ais door een te korte be lichting het effect verloren te doen gaan. In het eerste geval krijgt men wolle draden, in het laatste kristallen, maar in geen van beiden de suggestie van neervallend water. De vensterbank met bloempot doet in gedachten de kamer zien waarin de beschouwer zichzelf ge plaatst denkt. De kinderfiguur kan niet gemist worden De houding, gelaatsuit drukking. de cape met opgezette kap doen. al zou men op de ruit de regen stralen niet zien. de regen vermoeden. Alles is nat. hopeloos nat en dat is juist wat de maker heeft willen uitdrukken. Misschien jnu het effect nog beter tot zijn recht zijn gekerfnen, als het venster uit kleine ruitjes had bestaan, zodat men nog enkele houten spijlen afgebeeld had gezien, waardoor de perspectievische diepte nog iets meer geaccentueerd zou zijn. Maar. dat was er nu eenmaal niet en de camera is realistisch Ik deed hier slechts een enkele greep uit een collectie subliem fotowerk die nog een paar dagen ter bezichtiging hangt en die een gang naar de Academie aan de Utrechtsestraat meer dan waard Is. A. van Leeuwen. Bijzondere expositie in Academie Op dat moment kon hij noch ik ver moeden. dat hy nog eens een zeer grote hoogte zou bereiken op het gebied van de amatcurfotografie. In 1912 behaalde hij de Meestertitel in ons land. in 1917 de hoogste onderscheiding ln de Inter national Mastercompetition in Zweden, met mededingers uit vrijwel alle landen en waar Hollandse vakmensen als een Cas van Os met veel lagere prijs uit deze fotokamp te voorschijn kwamen. Heel vaak en dit is onjuist v.ordt aan deze successen de gedachte verbon den van dure camera's en kostbare appa ratuur Zonder de noodzakelijkheid uit het oog te verliezen van bepaalde eisen, die aan de camera moeten worden ge steld. maakte Pastoor zonder uitzonde ring zijn foto's met eenvoudige hulp middelen en leverde daarmee het bewijs, dat niet de gecompliceerde apparatuur, doch de man achter de camera de waar de van de resultaten bepaalt. De vraag „Is fotografie kunst?" heeft sinds jaren al heel wat pennen en tongen in beroering gebracht. Het is niet de bedoeling om in deze beschouwing die per op die vraag in te gaan Het technisch-mechanisehe gedeelte van de fotografie ls door bijna ieder te leren, maar de visie op de onderwerpen houdt verband met het aangeboren artistiek gevoel. Men kan leren piano spelen en zich door ernstige studie tech nisch tot grote hoogte bekwamen maar de kunstenaar kenmerkt zich door de aangeboren gave. Ons land telt ongeveer 2500 ernstige amateurfotografen die van negatief tot 'positief zelf alles uitwerken. Slechts een paar honderd komen tot het peil om hun werk op belangrijke fototentoon stellingen te exposeren en het zijn Slechts enkele tientallen, die door hun prestaties aan de spits staan .Tot hen behoort Pastoor, wiens werk ln de Amersfoortse Academie nog slechts enkele dagen wordt tentoongesteld. Pastoor's werk kenmerkt zich door de bijzondere visie, die de maker op zijn gegevens heeft, door zijn soberheid en eenvoud en. door een volkomen beheer sing van de techniek. Hy is een ..all round" werker Uit zijn uitgebreide collectie heb lk slechts een drietal ge kozen. om die aan een nadere bespre king te onderwerpen. Soberder dan zijn stilleven met twee vazen kan men zich een gegeven haast niet indenken. Twee aardewerk vazen met een paar miniatuur bloempjes./ln hoofdvorm verschillen de vazen hiet veel; ze vormen geen tegenstelling, in tegendeel. ze behoren tot dezelfde familie. Daarin vertonen ze overeen komst. Alleen in toonwaarde en grootte verschillen ze. Door overeenkomst en verschil geven ze een harmonie te zien. die gevoegd bij de edele vorm der vazen, het geheim der bekoring uit maakt De combinatie der beide voor werpen duldt op de artistieke smaak van de maker. Maar er zijn niet minder dan vier andere factoren, die ook nog Iets te vertellen hebben n 1. de plaatsing der beide voorwerpen ln het beeldvlak, de achtergrond, de verlichting en de techniek Zij hebben een overwegende stem in het Kapittel en hebben een grote invloed op het eindresultaat Het moet toch allemaal maar volkomen worden beheerst en aan oog en geest worden de hoogste eisen gesteld om dit te bereiken Er behoeft aan het negatief maar iets te mankeren, iets te hard of iets te flauw en het lot der foto is bezegeld Wat komen de drie witte blocmpies niet krachtig uit tegen de grijze tint der vaas. hoe subliem is de onzichtbare over gang van achter- en ondergrond, hoe volmaakt de donkere rand der grote vaas als tegenwicht links-boven tegen de donkere vlek van het kleine vaasje rochts-beneden, om niet eens te noemen de diagonale compositie. Men moet wel erg ongevoelig zijn om niet onder de Indruk te komen van de charme die van dit stilleven uitgaat en het Is cigeniyk een zegen, dat dergelijke stillevens zo schaars zijn. SNEEUWLANDSCHAP Na de beschouwing van dit stilleven zou ik kunnen zeggen. ..dat doet Pastoor thuis". Maar dat hfj buitenshuis ook geen vreemde is op fotografisch gebied, toont u zijn sneeuwlandschappen Ik be doel uit deze collectie het prachtige voorbeeld van de high-kcy techniek. Een romantisch gegeven Laat men toch nooit smalen over die weeë, zoete romantiek. Goede romantiek is niet antiek, is ook niet modern, want romantiek is er altijd geweest en zal.er ook alfljd blijven, zolang er nog een vierkante kilo meter natuur overblijft. Een kale boom op de voorgrond, een hekje op het tweede plan en een ver schiet van enkele boerderyen en hout gewas. Ik moet ln herhaling vervallen kan het eenvoudiger. Eenzaam en ver laten ligt het landschap, waarbij het zachte zonnetje, dat van links invalt, nauwelyks enige schittering biedt. Geen levend wezen te zien. Het is de uitzon dering op de regc-l. maar hier zou ieder levend wezen de rust storen. Wat een vrede en wat een rust. Tofch werd deze foto gemaakt tijdens de grootste men senslachting, die de wei old ooit gekend heeft Wel een schiille tegenstelling, maar tevens een symbool, dat rust en vrede eenmaal zullen terugkeren. Het moet een genot zijn geweest deze foto's te maken, zoals het voor mU een genot is ze te bespreken. „REGEN" Ik heb zelden het troosteloze van een gestadige regen zo goed uitgebeeld ge zien als in zyn foto ..Regen" Het diepste zwart en het helderste wit ontbreken in dit beeld een korte toonschaal dus maar wat ln de meeste gevallen als eon tekortkoming moet worden aangemerkt ls hier een verdienste, omdat juist hier- Advertentie (I M.) Eegvn, de, t&g. Van de zijde van Amersfoortse Sportstichting en A B v.L.O. meldt men ons: De weersomstandigheden op de avond van de 5de Mei waren voor de organisatoren van de sportop tocht aanleiding deze uit te stellen. Men wenste de verantwoordelijk heid niet te aanvaarden voor de duizenden deelnemers, die in dunne sportkleding gedurende meer dan anderhalf uur aan deze weersom standigheden werden blootgesteld. Voor velen is dit uitstel een enor me teleurstelling geworden, niet in de laatste plaats voor de vele deel nemers. Ook echter voor de velen, die, ondanks het slechte weer, toch de moed vonden om zich langs de marsroute op te stellen. In verband hiermede zal de sport optocht toch worden gehouden. A s. Vrijdagavond zal men. indien de weergode de organisatoren al thans geen parten spelen, alsnog kunnen genieten van dit fleurige schouwspel. In verband met het feit. dat de deelnemers echter in de middaguren normaal moeten werken, in tegen stelling tot de 5de Mei, is het aan- vangsuur verplaatst naar half acht. Opstellen op het O. L. V Kerkhof tussen 19 00 en 19 30 uur De afmars geschiedt om 19 30 pre cies langs de volgende route: Breestraat, Nieuweweg, Spui, Westsingel. Varkcnsmarkt, Utrecht sestraat. Utrechtseweg, Westerstraat, Woestijgerweg, Ev. Meysterweg, Vermeerstraat. H. v. Viandenstraat, Zuidsingel. Kamperbinnenpoort. Langestraat, O.L.V.straat, O.L.V.- kerkhof. Ter hoogte van de Rotterdamse Bank zal worden gedefileerd voor het college van Burgemeester en Wethouders en de besturen van Sportstichting en A.B.v.L.O. Hoewel de deelnemende vereni gingen nog een aanschrijving zullen ontvangen verzocht men ons, met het oog op de korte tijd van voor bereiding. verenigingsbesturen en leiders langs deze weg te verzoeken onmiddellijk hun maatregelen te treffen. Geen verrassingen m even GRAND THEATRE. „De Inspecteur Generaal" a. 1. Vrijdag 5 Mei en Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur Alle overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER. „Hotel Tragedie" 14 j. Vrydag, 5 Mei en Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Alle ove rige dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER Van Vrij dag t/m Maandag; „De vijfde Co lonne" 14 j. Van Dinsdag t/m Donderdag: „De Saint contra de Tijger 14" j. Vrijdag. 5 Mei en Zondag: 2.00. 4 15. 6.45 en 9 uur. Zaterdag: 230, 6.45 en 9 uur. Alle overige dagen: 2.30 en 8 uur. EXPOSITIES. Academie voor beel dende Kunsten (Utrechtsestr. 53) Foto's van A. Pastoor, van 29/4 10/5. Dagelijks geopend van 105 en 7—9 uur. T.e.m. 14 Mel St. Pleters- en Block- landsgasthuls A.K.G. Voorjaarstentoon stelling. 105 uur. Zondags 25 uur. 9 Mei, Amicltia: Ncd. Huisvrouwen- vereniging. 2 30 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitle ning voor volwassenen dagelijk9 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur. Uitle ning voor kinderen: Woensdaf en Zaterdagmiddag van 2.304.30 uur. Leeszaal dag van 10—12.30 en 2—5 u. bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL. - Wyersstraat 2. geopend van 101 uur en 2.306.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. De tentoonstelling van het A.K G. ln het Bloklandsgasthuis heeft minder ver heugende momenten dan gewoonlijk en kan de vergelijking met vroegere ten toonstellingen van ditzelfde ..team" niet geheel doorstaan Verreweg de beste in zendingen zijn die van Harmcn Meurs, beide gouaches naar ik meen. waarvan de zingende man. die het psalmboekje in de knoestige handen houdt, het sterkst en het gaafst is. De fluitist er naast is iets minder bezield en laat ook een lichte mistekening zien. Wanneer ik het werk moest noemen dat in sterkte van expressie op deze gouaches volgt, dan zou ik aarzelen tussen de gevoelige litho's van J Bezaan (wiens schilderij mij ook wel heeft bekoord dank zij een zekere losheid van schilderen, die ik niet by hem gewend was), de uitermate knappe tekeningen van Henk Albers (alleen zijn de volgels tussen de takken in verhouding veel te groot), het fraai doorwerkte, bekoorlijke doekje van Wera Schmid. een stukje bodemvegeta- tic. als stilleven bekeken en een terras gezicht van D v d Zweep. Wera Schmid was een leerlinge van Jan Wit tenberg. thans is zij zijn vrouw Hij zelf is ook veitegenwoordlgd door twee kleurlltho's. waarvan de kop van het kalf mij het beste specimen voorkomt Douwe v. d Zweep springt op zyn doek heel grillig met de lyn der objecten om en de onwezenlijke boom links lijkt meer de vormloze gedaante van een mens. maar dit alles neemt niet weg dat zUn werk coloristlsch ongemeen boeit. Ook zyn schildering van de belde paarden bevat coloristisch fascinerende partijen, al heeft het doek als geheel iets onvoldragens. Het fors geschilderde mansportret van mevr. J. G. v. Haersolte mag evenmin onvermeld biyven. Haar Kunstcongres kan ik slechts waarderen als persiflage. De pastels van J C. Nyland betekenen een zekere evolutie ln zijn werk Ver der noem ik met respect de suggestieve Pauwevcren van J. Pennlngs. de sobere stillevens van mevr. E. Adrlani-Hovy, de hoogbejaarde Utrechtse schilderes, die onlangs tot het A.K.G. is toegetre den. het blocmstlllevcn van Jkvr v. Holthe tot Echten (haar poppen lijken my niet sfeerrUk. niet „echt" genoeg) naast een tweetal nieuwe werken van Kees Kuiler. Hier heeft hij de uiterlijke vormen, die hij tot dusver, zij 't op zeer romantische wijze hanteerde, geheel los gelaten men zou hem een expressio nist „aprês data" kunnen noemen. Ik zie zelfs verwantschap met het vroegste ..medtumieko" werk van James de Win ter. dat deze in zijn eerste tijd maakte en dat zozeer de aandacht trok. Kuiler is ln zijn abstracties discreter van kleur De gevoelens en stemmingen die hij langs deze weg uitdrukt blijven voor derden te gissen over Nog een enkel doek van S Borst zij vermeld als biyk van zekere vernieu wing van dit nog niet bepaald sterke talentC.A.S. Gevonden voorwerpen Gevonden voorwerpen van 1 t.m 4 Mei 1950. Groene das. duimstok, tabaks pijp. vulpotlood, groen met zwarte dop, zilveren medaillon, met portret van een man: zwarte portcfuille. inh. passerdoos met potloden, vulpen merk Windser: grijs mes; girobiljet t n G. H. Muller. Frans Halsstraat 20. bril met bruin mon tuur, hoofddoek, geblok met grijze rand; kinderarmband met naamplaatje Theo. verchroomde passer; pakje inh. popje en paar bruine kindcrwanten. zwarte ccntuur. zonder gesp; grys wollen he renhandschoen (1.): blauw nappe dames handschoen. paar lage damesschoenen; zwarte kinderport. inh. ruim 2.00: contactsleutel in étui. Union M.R.N. 38: pakje. inh. gereedschappen; zwarte he- renport. inh. 6 02; zwarte poedel met rode halsband: bruine port. ledig; on derdeel van een draaibank; bril ln zwar te koker; gryze capuchon met geruite voe'.ing: ring met 5 sleutels; bruine portm., padvindersmodel. inh. 70 cent; blauwe ceintuur; boor. 845-22R; lage herenschoen, opnieuw verzoold; zwarte leren riem met zilverkleurige gesp Gevonden in de stadsbus en by Nef- kens af te halen; zwart glacé dames- handschoen: manchetknoop, beige port rood met zwart geruite parapluie; ste nen knoop: witte ceintuur van regen jas: zwarte kam; geel zakboekje met H-monogram; rood plastiek kindertasje, inh rood portm. rood zakkammetje, kerkboekje, flesje Eau de cologne. Burgerlijke Stand 6e Mei 1950 GEBOREN: Gerardus Maria. z.v. H. v. d Heiden en J. F. W S. v. Kallevcen; Margarctha Louise, d v. D. Ruardl en G. Plantinga; Henrica Johanna Petro.- nella, d.v H. F. Peiger en J. E. M. Lau rens; William Antonius. z.v. N A. Los en W. J. Vos; Harmina Johanna Maria, d v. T. B. v. Gemmert en G. S. Harts- kcerl GETROUWD- W. A. Nouris en H. de Neellng. M.I.A.D.V.V. 2 8—3 Naamrate de competitie verloopt, komen onze stadgenoten er beter in. J.l. Zaterdag werd DW 2 uit Zeist met liefst 83 verslagen. Aanvanke lijk zag het er niet naar niet, dat MIA zo'n ruime zege zou behalen. DVV nam de leiding en wist zelfs de voorsprong te vergroten: 02. De Amersfoorters lieten zich niet ont moedigen. liepen de achterstand in en zelfs een punt uit: 32. Snel en goed werd er gespeeld, met over het algemeen een licht MIA-overwicht. Toch wist DVV de balans in even wicht te brengen 33. De Amers foorters drukten echter hun meer derheid voor de rust nog uit met een fraai doelpunt van G. Blauw: 43. Na de rust werd* er minder snel gespeeld. Het MIA overzicht werd groter en regelmatig konden doel punten worden genoteerd. DW zag geen kans, de korf nogmaals te vin den. Het einde kwam met 83 in het voordeel van MIA. Felle strijd tussen Nieuwelingen Zondagmorgen waren ,De Pe daalridders" te gast bij „De Volhar ding" in Utrecht voor een return- wedstrijd. In enkele klassen gaven de Amersfoorters de toon aan, doch ook de Utrechters lieten zich niet onbetuigd en namen in drie klassen de overwinning voor hun rekening Bij de Amateurs, die 72 kilometer moesten afleggen, toonde onze stad genoot A. v. d. Pol zich de sterkste. Hoewel hij vrijwel zonder steun van zijn clubgenoten steeds in strijd was met een koppel van de sterkste Utrechtenaren, legde hij toch nog beslag op de eerste prijs De Junioren A-klasse, die over 42 KM. ging. was een Utrechtse aan gelegenheid. in tegenstelling tot de B-klasse, waarin de Amersfoorters over het 24 K.M. lange traject de toon aangaven. Na een felle strijd tussen de Nieu welingen, waarvoor de afstand 60 K M. was, gelukte het een Volhar ding-renner met de eer te gaan strijken. Cor de Jong won de 54 K.M.-strijd voor Clublicentiehou- ders. Amateurs. 72 K.M. 1 A. v. d. Pol (P) 2 E. Schoneville (V) 3 W. S. Kaasmaker (V) 4 H. Landzaad (V) 5 J. Heus (V) 6 W. Meier (V). Nieuwelingen. 60 K M. 1 B. Klein (V). 2 W. Hartsuiker (P) 3 C. Berkhout (P. 4 M. Vonk (V) 5 J. Lem (P) 6 H Druppers (V). Junioren A. 42 K.M. 1 P. Steke lenburg (V). 2 J. v. Ingen (V) 4 W. Lonkhuyzen (V) 4 H Klein (V) 5 D. v Wijk (P) H. v. d. Berg P). Junioren B 24 KM. 1 T. Valken burg (P) 2 A. v. Walsum (P). Clublicentie-houders. 54 K M. 1 C. de Jong (P) 2 G. den Ouden (V) 3 J. de Vaal (V) 4 W. Ducaat (V) 5 M. v. 't Veld (V) 6 M de Vos (V). 7 Bouwman (P). 8 Geitenbeek tP) 9 v. d. Brug (P). DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1274. In weinig woor den vertelt Rob aan Lar ry wat hem en Ross is overkomen. Larry kan het verhaal haast niet ge loven Maar je kunt je overtuigen", zegt Rob; „heb je ooit op deze hoogte nog bomen en planten zien groeien? Kijk. daar staat nog een struik". Dan beramen de mannen zich over de vraag of ze er nog in zouden kunnen slagen de dieven van de mineralen te achterhalen. Vermoe delijk zijn ze nog niet vertrokken en wachten ook zij de langste zomer dagen af om de terug tocht te aanvaarden. „Kunnen we die grotten i staan te praten, klinkt opeens een doffe explo- Verschrikt kijken de mannen om zich heen niet doorzoeken?" vraagt Larry. Terwijl ze nog J sie vlakbij en meteen begint het ijs te kraken, Maar er is niets te zien. ,.De Drie Zuilen" een fameuze prestatie Eerste dag bijna 10.000 bezoekers Wij dienen nog met een enkel woord tefug te komen op de ope ningsplechtigheid van „De Drie Zui len". De dinerzaal van het Jaar beursrestaurant was tjokvol. De offi ciële tafel was geplaatst in de diepe nis van een der lange wanden en de zitplaatsen waren in de lengte-as ge arrangeerd. men zat dus met 't ge zicht naar de zijwand. Van de tal rijke aanwezigen noemen wij nog enige leden van Gedeputeerde Sta ten. de Wethouders der Gemeente Utrecht en de gemeentesecretaris, een aantal raadsleden, en de Senaten of besturen van de verschillende Studenten-corporaties. Toen de bei de redevoeringen waren gehouden, verdwenen de aanwezige standhou ders om hun plaatsen bij de verschil lende stands in te nemen, waarna de officiële genodigden een rondgang maakten over het gehele tentoonstel lingsterrein. Boven de drempel van de stand zaal. op de scheiding tussen deze en de vestibule, hing een bronzen klok, die door de Commissaris van de Ko ningin werd geluid, ten teken dat de expositie was geopend. Het koor van de Kon. Utr. Mannenzang. een eindje verder opgesteld, bracht onder leiding van zijn dirigent Bert Keere- weer twee coupletten van het Wil helmus op plechtige wijze ten gehore. Aan de heer Reinalda werd een mo del aangeboden van de drie zuilen met een bel in het midden, ongeveer 30 a 40 cm hoog, dat in hout ver vaardigd is door leerlingen van de Ambachtschool. De rondgang over het tentoonstel lingsterrein duurde zeker ruim een uur. En het gezelschap was inmid dels. zoals dat pleegt te gaan, aardig uit elkaar geraakt Nadat het ten toonstellingscomité en een aantal ge nodigden enige verversingen hadden gebruikt, nuttigde men de koffie maaltijd aan een lange tafel, die de gehele "serre van net Jaarbeurs- restaurant aan de zijde van het Vree burg in beslag nam. Hier werd o m. het woord gevoerd door de voorzit ter vaan de Kamer van Koophandel en Fabrieken, dr Fentener van Vlis- singen. die een geestige vergelijking maakte tussen het oude Utrecht van 54 jaar geleden, toen hij zich hier metterwoon kwam vestigen, het stille Utrecht met de blauwe horren achter de vensters en het bedrijvige Utrecht van nu met zijn drukke ver keer en prachtige winkelzaken. Ook wethouder Winkel wenste de samen werkende middenstandsorganisaties geluk met het reeds bereikte resul taat De heer Kropveld stelde vast, dat hij nog nergens zo'n schitterende tentoonstelling van de Middenstand had meegemaakt als hier. Terwijl men om één uur nog de vraag kon stellen of het publiek deze tentoonstelling zou weten te vinden, was dit om drie uur, toen de koffie maaltijd was geëindigd, niet meer het geval. Ondanks het fameuze regen weer ften dele waarschijnlijk juist daardóór) vormden zich lange files voor de loketten op het Vreeburg. Dat de Utrechtse middenstand zich op een fameuze wijze heeft uitge sloofd. is reeds buiten kijf. Sommige sceptici zijn van mening, dat de ten toonstelling te weinig echte attrac ties biedt. Wij kunnen het daarmee toch niet eens zijn. Deze tentoonstel ling ontleent juist haar cachet aan het feil. dat de stands zelf zo'n be langrijke attractie vormen. Boven dien beijveren de standhouders zich op alle mogelijke gebied voorlichting te geven en de huisvrouw kan deze tentoonstelling niet bezoeken zonder ettelijke nieuwe indrukken te heb ben opgedaan en met talloze vond sten en snufjes te hebben kennis ge maakt. Deze tentoonstelling komt, zo te zeggen, op het juiste psychologische moment. De misère van de distribu tie is definitief achter de rug, de Ne derlandse industrie beijvert zich de markt te verzadigen met de nieuwste producten van de beste kwaliteit en ook van elders, speciaal van Duits land. dat zo lang tot werkloosheid scheen gedoemd, komen weer allerlei profijtelijke zaken onze grenzen bin nen. De allerwege toegenomen wo ningbouw maakt het mogelijk, dat jonge echtparen zich geheel nieuw kunnen installeren en ook dat bete kent een simulatie van de kooplust. Het is niet voor niets, dat juist op het gebied van woninginrichting zoveel verschillende bedrijven aan deze ex positie deelnemen en dat zij het zijn, die de omvangrijkste oppervlakte hebben gehuurd. 9700 bcwekers De eerste dag hezochten 9700 be talende bezoekers de tentoonstel ling. Er werden 400 pryzen uitge- ieikt. Daaronder bevonden zich een zil vervos, een radiotoestel, een regel baar electrisch kussen, een shelter en een dubbel gascomfoor. Boven dien werden geldprijzen tot een bedrag van f 350 toegekend. De Neurenberger stukken in Den Haag opgeborgen (Eigen bericht) DEN HAAG Vanmorgen hebben de adjunct-griffier van het Interna tionaal Gerechtshof, mr Garnler Colgnet, en mevrouw Barbara Skin ner Mandellaub, vertegenwoordigster van de Amerikaanse hoge commis saris voor de overdracht van de ar chieven van het Internationale Mili taire Tribunaal te Neurenberg, de officiële inventarislijst getekend. Deze lijst beslaat 509 pagina's en bevat een volledige opsomming van alle documenten, die aan het Inter nationaal Gerechtshof zijn overge dragen. Mevrow Mandellaub neemt dit stuk mee terug naar Frankfurt, met een stel sleutels van de kelders, waarin de archieven bewaard wor den. Het andere stel behoudt de grif fier vam-het Hof. Zolang de vier re geringen niet hebben bepaald of en op welke voorwaarden en voor wie de archieven toegankelijk zullen zijn, wordt er niemand bij toegelaten. Enkele dossiers uit de archieven zijn aan de persvertegenwoordigers getoond: de originele vonnissen, het invasieplan voor Rusland, dat in De cember 1940 werd getekend door Hitler. Von Keitel. Jodl en andere generaals, een dossier van alle stuk ken die betrekking hebben op de landing van Hess in Engeland, de stukken over de overval op Neder land en de misdaden tijdens de be zetting en vele andere voorbeelden uit de in 37 kisten naar Den Haag overgebrachte archieven. Bisschop Marahrens te Loccum overleden DEN HAAG In hot klooster"Loc- cum. waar zijn stoffelijk overschot werd bijgezet, overleed in de leeftijd van 75 jaar de vroegere landsbis- schop der evangelische kerk van rfannover, dr August Marahrens. APV „De Koerier" Uitslag wedvlucht uit Roermond, in concours 181 duiven. Gelost 8.30 uur met kalm mooi weer. Eerste duif 109.31. Laatste duif 10.27.28. Aangew. 10 cent 1 en 16. Aangew 25 cent 2 en 8 K.P. 1. 2 6 Speciaal 1, 2. 4. 6, 7. 8. G. Vcenendaal 1, 38. C. v. Zwol 2. 6. 7. 21. 26. H. Jansen 3. E. J. Veldhuizen 4, 12. 33. 34. R v. Deu- veren 5. E v. d. Haar 8. C. de Gans 9. 25. 31. 41. A. Lem 10 Kol len 11. A. v. Plateringen 13. 37, 44. 46. Steygerda 14. L. Fit 15, 16. 42. C. Vecnendaal 17, 20. Gebr. Wou- (erse 18. F. v. d. Berg 19, 45. J. Ising 22, 39. 43. ZoegarelRuitenbeek 23. 24 Geurtsen 28 E. Koudijs 29. 32, 40. J. v. d. Boom 30. Gerritsen 35,36. APV De Ordonnans Uitslag wedvlucht Roermond- In concours 934 duiven gelost om 8 30. Aankomst 1 c duif 10.82 laatste 10 24 Rangew. 25 ct no 5 en 6. Aangew. 10 ct no 14 en 28 Speciaals no 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 17 18 19 20 21 22 23 24 27 28 29 30 32 33 24. Koningspoule no 1 H. Vecnendaal 1 D. Koops 2 42 87 99 164 P Wolffcnbuttel 3 8 49 60 81 82 123 178 204 221. B. v. d Burg 4 109 119 131 153 185 194; A Hoek 5 96. H Rekers 55 181 227; A Wiekart 7 51 138; H. He.develd 0 10 103 121 148; Th. Gouw 11 17 62. F Harteman 12 52 193; J Leyenhorst 13 37 184 216 229 220; J Hoenholt 14 171; G v. Doornik 15 43 61 150; W. v. Lent 16 88 112: J. Hocn- derdaal 18 23 65 205G. v Beek 19; M. Dekker 20 145 165 199 K. dc Korver 21 116 135 228; Joh v. Voorst 22 72 72 94 152 200; G. Wolffensbuttel 24 35 149: T Brom 5 156; J. Ising 26 50 80 129 139; C. Windhouwer 27 33 57 107 128 142 201 202 203. J. Woudenberg 28 41 70 95 154; C. v. Putten 29 39; E. v Vulpen 30; G. Hagenbeuk 31 56 63 151. G. te Kulve 32 134 190; J de Haas 34; A. T Jansen 36 206. W. Buitlnk 38 101; G. \vynands 40 188 P. Bos 44 45 92 127 140B. v. Leeuwen 46 104 122; Th Corbce 47 218. B. Baatje 48 68. Jans d Berg 53W. v Kuilen 54 196; J. Bolhaar 58 106 186 208; H Gerth 59 136 180, G Brandsen 64. A Lablans 66 67; L Biezenbos 69 98 174 G Ribberink 73 137 143. M. v. Keken 74 144 146 155; J Burgsteden 75 90 97 111 133 159 160 175 176; J v. d. Bunt 76 163; A. Kaal 77 105; Th. Peeren boom 78. A. v. Leeuwen 79 125 157; W. Klompenburg 83 125. J Paschedag 84 100 177. A v. Boeyen 85; G Pietcrsen 86 G. Dcnes 89; E. Woudenberg 91 168; S. Visscher 93 120 214 219; J. v Duinen 102 182 217J. Jagtenberg 108 192; G. Vecnendaal 110 211; J. Hencirik- sen 113 114 210; G. Veldhuizen 115 189 198. Tli Werdler 117 118; v d Bogt 124 197 207 209 231 H Snabcl 126. J. Kor- laar 130 179; A. Paschedag 132 225; P Wijnands Ut 162 172 233 234; J. Schunzclaar 147; A Koppen 148; A. Verhoef 161 T. van Bocyen 166 213; M v. Kuilen 167 224; D. Nicolaas 169; C. Essenburg 17o 191: J. Arlar 173 223. J Corbce 183. J Lijnsveld 187L. Ra venhorst 195. H v Zijl 212; G. dc Graas 220 Jan v. Voorst 222; A. Kok 226; G v Soelcn 232. APV De Luchtpost Uitslag wedvlucht gehouden vanuit Roermond, afstand 115 km. op Zondag 7 Met 1950 De duiven werden om 8 uur 30 min. gelost met heldere lucht en Noorden wind. In concours 808 duiven. Ie duif 10 uur 10 min. 45 seclaatste 10 u 29 m 8 sec. Kon Poule No. 1 aang 10 ct nr 3. 4. 13. 26; aang 25 ct nr. 16. 27. 42, 43. Speciaal nr. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 25. 26. 27. 28. De prijzen werden gewonnen door- G. Schimmel 1; J. v. d Heuvel 2. 45. 74. 155, 167. 174; H. A de Goede 3. 8. 14. 15. 46. 64. 150: A v d. Berg 4; H. Morren 5. 62, 109. J. Hocgen 6; J. van IJkcn 7. 55; L. A. Lablans 9. 61. 33. J A Froon 10. 23. 15J: J. van Noord 141; mevrouw v- d- Berg 12, 13, 22, 97. 132, 158. 185. 186; J. de Bruün 103: mej. G. W. Hagebeuk 17. 100: F, W Monshouwer 18, 76, 140: J. van Pluieren 19. 26. 68. 110. 152. 187; J. Ter- scheggcrt 20. 36. 111. 129. 130. 197; J. Veenondaal 21. 32. 170; H. Houtveen 24. 194; P. W. Toen 25. 48. 200; F. Jansen 27, 40. 93. 108. 137. 188; W. van Drie 28. 113; W. H. Dlrkse 29; Th. F. Hlene- kamp 30. 41. 50. 86: T. de Bruyn 31. 91, 117: H. J. Hol 33. 37. 43. 66; B. Ham 34. 107. 127. 147; J. Hartogsveld 35. 60. 80. 157; H. Verhoef Sr 38. 39. 177. H Brons 42. 90. 123, 139, 156. J Krcikamp 44; S. Appel 47. 181: G v Wcsterlaak 49. 114. 163; W. Gouw 51. 71; J. H Schuiten 52. 75. 02. 125. 126. 189. M. Mcskes 53. 54. 121. 122; G. C. Schimmel 56, 201; J. Hen- driksen 58; G. v. Barneveld 59; G. J. van Maanen 63. 131. 136. 160. 179; C Klomp 65. 128: A. P. Korver 67; N H. Gink 69. 164. 191. 202; E dc Goede 70.. 105. 146; C. den Enting 72. 133, 192. 195; J. H. v. d. Bogert 73. 116. 143; J. Noor man 77. 101; W. Eikelboom 78: P. Bui tenkamp 79. 190. W. Wcnsink 81; W. F. Collet 82. 171, 175; G C Hlcnekamp 84. 172; E. SnUders 85. 112. 115. 119. 162; N. G. Groenestein 87; E Fllek 88. 145. 196; P. Meijer 89. 135, 153; Ph. Buiten kamp 94. 178; H. J. v. Daatselaar 95. 120; D Alberts 96. 149. W. J. v. d. Linden 93; K. G. Kreijnc 99; J. v. Korlaar 102; W. v. d. Linden Jr 104; J. Evers 106; E. v d Hoek 118. H. Verhoef Jr. 124. 144; G. H. van Hoorn 134; J P. Steenbeck 138. 184. J. Meijer 142. 165. 166: A La blans 148. A. Franken 154. 159. W. Peter sen 161; P C. Oosterberg 168. W. J. Gerritsen 169. B Elzenaar 173; A. v. Eldert 176; A. Huijskcs Sr. 180; W. v. d. Riet 182; W. Steenbeck 183; Flip Kok 193; G. A. Suithof 198; E. v. Doornik 199 APV De Eendracht Wedvlucht van Roermond uit. af stand 114 K.M. Duiven los 8 uur 30 min Aankomst eerste duif 10. 5. 41. Aankomst laatste duif 10, 27. 37. Aangew. 25 ct. no. 32. 35. Aangew. 10 ct. no. 1, 4 Speciaal no. 1. 2, 3, 4, 5, 6. 7. 8. K.P. no. 1. 2. 3 4. 5 T. Kiewiet 1. 2. 24, 36. J. v. d. Hoek 3. 5, 12, 17. 22. 33, 39. J. Gouw 4. 25. 34. 63. E. de Vink 6. 38. W Polhout 7, 10, 16, 27. 57 J. Reyne 9. 11. 46. 65. P Pol 8. 32. J. Geurtsen 13. F. v. Putten 14. 26. 30. 02. G. de Graaf 15, 54. 61. J. Vos 18. 29. E. Hilhorst 19. 31. 58. G. Polhout 20, 21, 59. 60 J. v. d. Kooy 23. J Slee king 28. W. Dijkhuizen 35 J. Bar- rink 37. W. v. Dijk 40. A Geurts 41. G. Butselaar 42, 49. P. v. Oven 43. 56. W. v. Dam 44. 45. 64. J. J. Hoek 47, 66. C. Dijkhuizen 48. 52. N. de Waal 50. 68. P. v. d. Brink 51. W Florijn 53. J. ten Hoven 55. C. Gree- ven 67. Elsinghorst 69. Bij de rondwandeling na de ope. mngsplechtigheid van De Drie Zuilen lokte de wijnkoperij Bloem de autoriteiten haar stand in, waar elegante handen de champagne-glazen vulden! Vader der dieseltreinen dr. Versteeg bij voorbereiding en leiding der Spoorwegstaking Men zou het liem niet aanzien, maar de cijfers wijzen het uit: op 12 Mei hoopt dr. ir. W. Hupkes. oud-president van de Ned. Spoor wegen 70 jaar te worden. Dat is een ogenblik om al heeft zijn af scheid nog maar betrekkelijk kort geleden plaatsgehad zijn grote verdiensten voor de Spoorwegen en voor ons land nog eens te memore ren. Die verdiensten voor het land zou hij reeds hebben gehad door alles, waat hij voor de ontwikke ling van het spoorwegwezen heeft gedaan, maar die verdiensten zijn nog groter geworden door zijn ar beid in de bezettingstijd. Wij weten het: er is op de Spoorwegen veel critiek geoefend, maar Hupkc-s heeft Dr. ir. W. Hupkes van de eerste dagen van de oorlog af geweten, dat de slag, wanneer hij en zijn mannen die aan de Duit sers zouden toebrengen, raak zou moeten zijn. En hij wist, dat een staking maar eenmaal mogelijk was. Daarom koos hij het moment daar voor in nauw overleg met Londen. En eerst in September van 1944 kwam van de overzijde het sein. dat de kinderen van Versteeg onder de wol moesten. Dr. Versteeg was de schuilnaam van dr. Hupkes, hij dook onder, leefde in Maartensdijk, vaak in een badkamer, en ontving zijn verbindingsmannen, ook toen verder leiding gevend aan de sta king. die door hem was voorbe reid. In de jaren dat het bedrijf doorwerkte heeft hij kans gezien de bedrijfsappels achterwege te la ten. Hij was alleen bereid ze toe te staan buiten diensttijd en vrijwil lig. Maar de Duitsers begrepen wel. c'at er dan niemand kwam. Door zijn optreden werd de N.SB. bui ten de leiding gehouden. In 1904 was dr. Hupkes in dienst bij de Spoorwegen gekomen, als adspirant adjunct-ingenieur. Hij doorliep verschillende rangen en werd na een prachtige carrière 1938 tot lid van de directie noemd. Hij kende heet bedrijf 1 AZ en had een buitengewone kyi op mensen en zaken. Dr. Hupkes was de „vader" de dieseltreeinen, die in ons land 1934 begonnen te rijden, nng vóc: dat zij in Amerika werden bruikt. De electrificatie is voor groot deel aan hem tc danken, do zijn toedoen werd ook de rijsm heid aanmerkelijk verhoogd Maar zijn gedachten gingen alleen naar het materieel uit venal hadden zijn mensen zijn aü dacht en toen hij afscheid nam ka hij ontroerd verklaren dat hy hoogste had gekregen wat mogel.i was: het vertrouwen en de vrieré schap van zijn personeel. Na de Bevrijding is hij met voü energie aan het werk getogen was hij toen al 65 jaar om t herstel van de Spoorwegen te den De Technische Hogeschool Delft heeft hem geëerd mei doctoraat honoris causa en üe An* rikaanse regering verleende de „medal of freedom with silve palm" De beminnelijke zeventigjarige i nog vol activiteit en levenslust hij vervult nog vele functies commissies en lichamen. En talloc velen ondervinden nog steeds weldaad van zijn sterkende vrier,: schap. Dat wy. journalisten, die zijn hart een extra plaats innerr.t: zich onder hen mogen scharen dcc onze gelukwens des te hartelijk zijn. he Ingrid Bergman nog steeds geen mevrouw Rossellini ROME Dc Italiaanse filmregis seur Roberto Rossellini zegt, dat zijn huwelijk met de Zweedse filmster Ingrid Bergman „niet voor de deur staat". Rossellini deelde mede, dat nog niet was beslist of het huwelijk in Italië of in het buitenland zou wor den gesloten. In elk geval zal het een plechtigheid in kleine kring worden. Naar verluidt bevindt Ingrid Berg man zich in Zwitserland. Rossellini zou haar gisteren in Lugano hebben bezocht. Britse liberalen willen onafhankelijk blijven LEEDS. Lord Moynihan. vofl zitter van de Engelse Liberale Pi tij, heeft op een congres in Lw de mogelijkheid van een samenga! der liberalen en conservatieven r beslistheid van de hand gewes „Geen liberaal zal enige poging t algehele vereniging met welke dere party ook dulden; het handt ven van de onafhankelijkheid or party is van essentieel belang," dus lord Moynihan. De jongste p ging van lord Woolton, voorzit der Conservatieve Partij, tot toeN dering noemde hy „onhandig en c aantrekkelijk". üocst Reprise „Appeltjes van Oranje" Aangemoedigd door het enor: succes van vorige week Zaterdi avond met de nonstop-revue ,.Apf< tjes van Oranje", opgevoerd doort Amusementsclub „Tot ons plezier werd Zaterdagavond een heropi^ ring van deze schitterende rer gegeven in Bosch en Duin. Een f zellig bal besloot de avond. Algemene staking in Finland voorkomen HELSINKI. De Finse Bond van Vakverenigingen en de Bond van Werkgevers hebben gisteravond overeenstemming bereikt over een nieuwe loonovereenkomst, waardoor een algemene staking, die heden zou zijn begonnen, is voorkomen. De lonen zullen worden verhoogd met 15.5 procent. Over de aan de gang zijnde spoor wegstaking is nog geen beslissing gevallen. B.D.C.R.U.C. 1—1 RUC uit Utrecht, dat zijn plaats: de vierde klasse moet verdedig was Zondagmiddag de gast van B? te Soest. Van de aftrap af ont\« kelde zich een fris open spel beide zijden, met wisselende Kf- sen. Reeds na 7 minuten kwam op fortuinlijke wijze aan de leid£ Op het middenveld kreeg RUC vrije schop te nemen. De spil een enorm hard. hoog schot, dat BDC-keeper verkeerd beoordeel? zodat de bal juist over hem ging (01). De BDC-ers kon*- met slechts één doelpunt achter1 aanvallen en 10 minuten na de ry was het G. v. d. Berg. die de maker in de touwen joeg, 1—1 der hoogspanning verliepen de 1^ ste minuten. S. BoysDe Meeuwe" Het eerste elftal van de Soes« Boys speelde Zondagmiddag derde nederlaagwedstrijd tegen Meeuwen uit Utrecht. De Meeu«' wonnen met 32.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2