Vliegende schotels voorlopig nog een groot mysterie Er vliegt méér door de dampkring Anderhalf millioen Duitse krijgsgevangenen spoorloos Verscheidene piloten zagen ze duidelijk WAARNEMINGEN KOMEN IN VEEL OPZICHTEN OVEREEN Vlieger sneuvelde bij de jacht op vreemd voorwerp Laatste boodschap:,, Het ziet er metaalachtig uit. ,,Ze komen bij ons uit Rusland vandaan" „Misschien heb ik er wel schuld aan Mensen onderzoeken luchtruim dat onze planeet omringt In kort bestek Maandag 8 Mei 1950 ER zijn „vliegende schotels" waargenomen." Men kan dit berichtje dagelijks in de krant vinden. Nu eens komt het uit Israël, dan weer uit Sardinië, Zwitserland, Spanje, Hong kong, Arkansas. Minneapolis, het Belgische Hasselt, Mexico. Turkije of Bolivia Een drie jaar geleden kwamen de vliegende schotels voor het eerst in het nieuws. Allerlei veronderstellin gen zijn ten aanzien van de herkomst van deze vreemde ver schijnselen geopperd. De Russen wisten er meer van, werd eerst beweerd. Neen, zei men later: het zijn proefnemingen van de Amerikaanse luchtmacht (in Amerika werd in 1947 de eerste „vliegende schotel" gezien.) Neen, zei de Amerikaanse luchtmacht herhaaldelijk: wij experimenteren niet met derge lijk soort dingen, (hoewel enige weken geleden, diezelfde lucht macht heeft toegegeven een voorwerp te hebben gebouwd dat op een vliegende schotel lijkt; maar het was nog nooit in de lucht geweest, werd er aan toegevoegd). Toen dook plotseling de theorie op, dat de vliegende schotels waarnemingsprojectie len waren, waarin bewoners van andere planeten onze aarde bespiedden De autoriteiten op Mars en Venus hebben dit be richt tot dusver noch bevestigd noch ontkend. En het mysterie blijft. Twee Amerikaanse piloten, Cla rence Chiles en John Whitted, zeg gen op 24 Juli 1948 tijdens een nachtvlucht een „vliegende schotel" te hebben gezien. Zij zagen een toe stel van minstens dertig meter lengte hun vliegtuig voorbijschieten, cp ongeveer een mijl afstand, zei den zij. De snelheid bedroeg naar schatting 800 tot 1100 km. per uur. Vleugels had het niet. Er leken twee rijen raampjes of luchtgaten over de romp te lopen. Fel licht scheen naar buiten en achteraan het toestel was een lange steekvlam te zien Toen trok het geheimzinnige ding snel op en verdween. Zo luidt het verslag van hun waarneming, die totaal nog geen tien seconden heelt geduurd. Het snel van richting veranderen schijnt een eigenschap van deze zonderlinge voorwerpen te zijn. Ook andere berichten maken er melding van. Nog kort geleden meldden vier piloten in Mexico, dat zij een „vlie gende schotel" hadden gezien toen zij zelf op 6600 meter hoogte vlo gen. Het voorwerp was toen een drie en een halve kilometer boven hen. Het was van metaal en had een uitlaat, waaruit vlammen naar buiten sloegen. Bij de nadering der vliegtuigen was de, schotel met zeer grote snelheid gaan cirkelen en was toen in duizelingwekkende vaart omhoog geschoten en in de wolkeu verdwenen. Dan komt er plotseling weer een wat ontnuchterend bericht. Wat men voor vliegende schotels aanziet, zijn eenvoudig meteoren, heet het Door de enorme wrijving, die deze zwerfstenen ondervinden wanneer zij binnen de aardse dampkring ko men, ontstaat er zo'n hitte, dat er een lichtverschijnsel ontstaat (de „verschietende ster"). Maar lees dan weer wat kapitein Jack Adams en de eerste officier C. W. Ander son. twee veteranen van de Ameri kaanse luchtmacht.in Maart jL vertelden: „Geen meteoren" „Wij zijn lang genoeg bij de lucht macht om te weten, wat meteoren zijn. Wat wij Maandagnacht boven Arkansas hebben gezien is een vliegmachine, die zich met zeer :rote snelheid langs een gecontro- eerde baan voortbewoog. De hemel was zeer helder. Plotseling ver scheen links van ons een zeer hel licht. Er vloog iets met ongelofelij ke snelheid in een boog over 'ons heen en het verdween in Noorde- j lijke richting. „Wat is dat?" schreeuwde Jack in opperste verbazing. We hadden gelezen over vliegende schotels en slonden er even sceptisch tegen over als iedereen. Maar als Je het j ziet. kun jc niet veel anders doen dan je mening herzien. We hebben de schotel ongeveer dertig seconden gezien. Er waren geen navlgatie- lichten, maar er was wel licht aan boord, dat naar buiten scheen door een stuk of tien vensters of pa trijspoorten. Het licht was zacht, fosforachtig. Het toestel was cirkel vormig". Een Egyptisch piloot, die onlangs boven de Middellandse Zee, 35 mijl ten Wildwesten van Haifa drie „schotels" heeft gezien, beschrijft zijn waarneming als volgt: „Plotseling stootte de tweede pi loot mij aan en wees naar het Wes ten. Ik zag drie zilverkleurige schij ven, die zich met grote snelheid voortbewogen. Zij vlogen in een driehoeksopstelling, ongeveer lood recht op de baan van mijn toestel. Het leek wel of iedere schotel een lange zilveren staart had, maar dat moet gezichtsbedrog zijn geweest, veroorzaakt door de ongelofelijke snelheid. Wij zagen de voorwerpen ongeveer vijf tot acht seconden. Ze zagen er uit als een gewone discus. Er zaten twee ringen omheen. Als ze door piloten worden bestuurd is het mij een raadsel hoe zij bij zo'n snelheid precies de onderlinge af stand kunnen bewaren en als ze met radar worden bestuurd begrijp ik niet hoe zij netjes over de wol kenbank konden vliegen die zij op hun weg ontmoetten". Bemand De sensationeelste verhalen over de vliegende schotels zijn uit Mexi co gekomen Het Amerikaanse week blad „Time" citeert berichten uit Californië, volgens welke enige tijd geleden een grote vliegende schotel in Nieuw-Mexico is neergestort. De vijftien leden van de bemanning vonden allen de dood in de vlam men en hun lijken waren totaal ver koold. Maar sommige instrumenten waren intact gebleven Een er van was een radio-ontvanger en door de luidspreker hoorde men bij korte tussenpozen geheimzinnige bood schappen komen, in een „onaardse" taal. Terwijl waarnemers bezig waren met het bestuderen van het wrak. zo gaat het verhaal verder, kwam een tweede vliegende schotel in de nabijheid neer. Het ding had twee inzittenden, die beiden omkwamen, maar het lijk van een hunner was in goede conditie. Deze „bezoeker van een andere planeet" zoals hij in het verhaal wordt genoemd, was ongeveer 90 centimeter lang en had een wat primitief, zelfs aapachtig voorkomen. Zijn lijk is naar de Ro- senwald Foundation in Chicago ge stuurd voor onderzoek. Aldus het verhaal. Maar „Time", dat deze his torie in een artikel citeert, begint dit stuk met de zin: De vliegende schotelvertelling was veel te goed om jong te sterven. Sowjet-blad Vliegende schotels: belastingfuiken Het Moskouse blad „Nieuwe Tijden" heeft onlangs geschre ven. dat de berichten over vlie gende schotels met opzet door Amerikaanse militaire autoritei ten verspreid worden om uit de Amerikaanse belastingbetaler grotere bedragen te persen voor haar stokpaardjes. Het blad schreef, dat de scho tels in dezelfde categorie thuis behoren als de „niet geïdentifi ceerde onderzeeërs", welke steeds worden waargenomen als het Congres moet stemmen over nieuwe gelden voor de marine. In het Amerikaanse weekblad „True" van 25 Januari komt een artikel voor van de luchtvaartcom mentator Keyhoe. Hij vertelt daar in over de waarneming van een vliegende schotel op 7 Januari 1948, die de ervaren Amerikaanse piloot Thomas F. Mantell het leven kostte. Dat was in Madisonville, in Ken tucky. Men zag daar een „vliegende schijf" voorbijrazen met grote snel heid. Een kwartier later werd het zelfde ding ruim 140 kilometer ver derop gezien, op het vliegveld God man. Een rode glans straalde van het vreemde toestel af. Verschei dene mensen op de verkeerstoren hebben dit verschijnsel waargeno men en vastgelegd. De verkeersto ren waarschuwde kapitein-vlieger Mantell, die zich op dat ogenblik met zijn vliegtuig in de lucht be vond. Mantell, een oorlogsveteraan die als instructeur werkzaam was, antwoordde even later dat hij de „schotel" zag: het voorwerp vloog recht boven hem en had een snel heid van bijna 600 km per uur. Man tell deelde mee: „Ik probeer er dichter bij te komen om het beter te kunnen zien. Het is recht boven mij, ziet er metaalachtig uit en heeft reusachtige afmetingen". Onbereikbaar Mantell, wiens jachtvliegtuig ver gezeld was van twee andere toe stellen, zette alleen de achtervol ging voort, toen de beide andere pi loten hem in een wolk uit het oog hadden verloren. Een poos later kwam er een boodschap van Man tell, die mededeelde dat hij de vlie gende schotel niet kon bereiken: de ze vloog te hoog en Mantell had geen zuurstofmasker bij zich, zodat hij de achtervolging wel zou moe ten staken. Een uur later vond men het stoffelijk overschot van de pi loot. Zijn vliegtuig was in honder- „WE KRIJGEN REGEN" Er zijn Franse bladen die elk on derwerp direct aangrijpen om er grapjasserij over te maken. Zo maakte een tekenaar van „Franc- tireur" een plaatje van twee land lieden. Vlak boven hun hoofden vlogen een stuk of zes schotels heen en weer. „Kijk", zegt de een, „we krijgen regen. De schotels vlie gen laag". ÖIT IS DE XF-51, waarvan de Amerikaanse radio-commentator Hen- Ty J. Taylor kortgeleden heeft gezegd dat dit een der „vliegende schotels" is, die overal worden waargenomen. Volgens hem is het een experimenteel soort vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht. Maar deze wil niet accepteren dat nu meteen alle waarnemingen van vlie dende schotels op haar rekening worden geschreven. Taylor heeft toter ook nog beweerd dat de Amerikaanse marine proeven gaat ne- tten met een geweldig en fantastisch" soort voertuig, dat de lucht in geslingerd zal worden om kosmische stralen te registreren den brokstukken uiteengeslagen en terechtgekomen in de buurt van Fort Knox. Blijkbaar was het hoog in de lucht uit elkaar gevlogen. Dezelfde middag kwam van het vliegveld Lockbourne, m Ohio,\ be richt. dat men daar een vreemde schijf had waargenomen, die op gro te hoogte voorbijvloog, met een snelheid die op 800 km per uur werd geschat. Het ding verspreidde een fel licht en er was een rook pluim aan de achterkant. Wetenschap (sceptisch): Massa-hallucinatie „Wat denkt men in wetenschap pelijke kringen over het verschijn sel van de vliegende schotels?" „Wel, men beschouwt de berich ten hierover als symptomen van massa-hallucinatie en hecht er wei nig gelflof aan", zo gaf men ons van de zijde van het Sterrenkundig In stituut te Amsterdam te verstaan, toen wij daar informeerden om iets ever de vliegende schotels te we ten te komen. „Maar cr wordt gesproken over de mogelijkheid, dat deze schijven afkomstig zijn van andere planeten. Acht u het mogelijk dat bewoners van andere hemellichamen in staat zijn, binnen onze dampkring te le ven?" „Neen, zonder meer zeker niet. Men kan mensen niet overplaatsen naar een andere dampkring omdat in die andere dampkring een ande re druk en ook een andere tempe ratuur heerst. Maar het is natuur lijk theoretisch niet onmogelijk dat men apparaten construeert om deze mensen uit te rusten voor het ver blijf in een andere atmosfeer dan die waaraan zij gewend zijn." „Is er in de vakbladen al eens iets over de vliegende schotels ge schreven?" „Neen. In de wetenschappelijke literatuur is hierover nog niets ver meld, ook niet in de Amerikaanse. Voorlopig leggen wij alles naast ons neer als fantasie." Aldus de koelbloedige weten schap. Toen Andrei Gromyko nog afge vaardigde van de Sowjet-Unie in de Veiligheidsraad was, kwam een journalist hem eens vragen, wie naar zijn mening verantwoordelijk was voor het verschijnsel van de vliegende schotels. De Russen, zei de Sowjet-gede legeerde laconiek. De Russen? Ja. Bij ons zijn ze aan het trai nen voor de Olympische Spelen. Waarschijnlijk is er een discuswer per onder hen, die zijn eigen kracht niet kent en nu en dan wat te ver gooit. PROFESSOR PICCARD: „Misschien ben ik de oorzaak wel van al die vliegende schotels", heeft de bekende stratisfeeronder- zoeker, prof. Piccard onlangs in Amerika meegedeeld. Natuurlijk zijn er vliegende schotels, zei deze geleerde. Maar wat zijn het eigen lijk; dóér gaat het om. Hij onderscheidde drie soorten van deze schotels: ten eerste het soort, dat wetenschappelijk niet kan worden verklaard, ten tweede die schotels, die moeten worden toegeschreven aan de menselijke verbeelding „en Ijet derde soort is misschien het gevolg van mijn proefnemingen." De professor onthulde dat hij een groot aantal kleine baJlonnetjes had opgelaten met instrumenten er aan vast om de stratosfeer te onderzoe ken. Hij heeft dat gedaan om dat hij zelf niet hoog genoeg kpn ko men. Mogelijk heeft men die bal lonnetjes aangezien voor vliegende schotels, aldus de geleerde.. -.9320 KM - Angelsaksen vervolmaken DE VERBETERING 1 van raket projectielen wordt Duitse raketproiectielen ,tD 1 J ook in Engeland gewerkt. Bo venstaande, door <}c Britse regering vrijgegeven foto is gemaakt in Buckinghamshire, waar de Royal Air Force een rakcttenarscnaal heeft. Op de voorgrond een raket projectiel met een groot aantal vin nen; het wordt gebruikt als verdedigingswapen tegen aanvallende vliegtuigen. Daarachter een Mcsserschmittjachtvliegtuig met straal aandrijving en achterin dc montagehal een V-wapcn, van het type dat de Duitsers in het laatste deel van de'oorlog gebruikten. Duitse technici werken ook in Engeland mee aan de ontwikkeling der raket- wapens. Dc onderste foto komt uit Amerika en toont, hoe een mens dc aarde zou zien wanneer hij zich in de bovenste lagen van onze damp kring bevond. Deze opname bestaat uit een aantal afzonderlijke foto's, genomen met een camera die aan een V-2 raket was vervaar digd. Naast elkaar gelegd gaven zij een beeld van een groot deel van het Zuidwesten van Noord-Amerika met (1) Mexico, (2) de Golf van Californië, (3) Lordsburg in de Amerikaanse staat Nieuw Mexico, (4) het Pcloncillo-gebergte, (5) de rivier dc Gila, (6) het San Carlos reservoir, (7) het Mogollon-gebergte, (8) Black Range, (9) het San Matco-gebergtc, (10) het Magdalcna-gcbcrgtc, (11) dc berg Taylor, (12) Albuquerque, (13) het Sandia-geberg- te, (1$) het Valle Grande-gebcrgte, (15) de rivier Rio Grande, (16) So nore de Christo Range. HET feit, dat de „vliegende srhntpls" het eerst en het schotels" het eerst en het vaakst in het Westen van de Verenigde' Staten van Noord- Amerika zijn gezien, heeft sommige waarnemers aanlei ding gegeven tot de veronder stelling, dat er verband be staat tussen deze vreemde schijven en de proefnemingen die de Amerikaanse militairen nu al sinds het einde van de oorlog nemen in White Sands in de woestijn van Nieuw- Mexico, met bestuurbare ra ketprojectielen, ontwikkeld uit de Duitse V-wapens. Men kan in het midden laten of dit verband terecht wordt gezocht en toch noteren, dat de ontwikke ling van de V-wapens te White Sands tot prestaties heeft geleid, die even fantastisch zijn als de affaire van de .vliegende schotels". Dr. Walter Riedel, een Duits ge leerde,, eertijds op de Duitse V-ba sis Peenemünde werkzaam, sinds 1947 in Amerika, heeft onlangs verklaard, dat interplanetair ver keer nog tijdens het leven van de huidige generatie mogelijk zal zijn. En binnen tien jaar zou er een satelliet zijn, die als een tweede maan eeuwig rondom de aarde zou draaien, zo voorspelde hij ook. Deze uitlatingen herinnert aan een bericht dat in de Daily- Ex- M| verscheen toen de eerste be- rWRen over „vliegende schotels" de ronde deden. Het Engelse blad vermeldde toen, dat Britse ingeni eurs werkten aan een plan, een onbewoond „luchtruim-station" te „parkeren" op een hoogte van 35.000 km om dienst te doen als observatiepost voor het waarne men van grote ontploffingen. Het is een gevaarte van 70 me ter middellijn en heeft de vorm van een schijfIn het midden is een reusachtige spiegél gemon teerd waarin men door telescopen alles zou kunnen zien wat zich „achter" de horizon afspeelt. Drie van deze stations zouden kunnen waarnemen wat er, waar ook ter wereld, gebeurt. De technici, die dit plan ont wierpen, hebben de hoogte van 35.000 km uitgekozen omdat het voorwerp hier, mits men het eer; snelheid geeft; gelijk aan de om wenteling van de aarde (ten op zichte van onze planeet zou het dan „stil" staan) niet zou vallen, doordat de aantrekkingskracht van de aarde tengevolge van de snel heid geen invloed heeft. Temperatuurzones De experimenten met V-wapens te White Sands hebben aan het licht gebracht, dat zich om onze aarde heen temperatuurzones be vinden waarin hitte, groter dan in een oven en vrieskou, erger dan in Siberië, elkaar afwisselen. Voor bewoners van andere planeten, ge steld dat het dezen zouden zijn die per vliegende schotel onze damp kring doorkruisen, zou het dus uiterst moeilijk zijn. deze verschil len te doorstaan. Op veertig kilometer hoogte heerst een aangename tempera tuur van 70 graden Fahrenheit. Maar wie daar heen zou willen, zou onderweg een zeer koude luchtlaag moeten passeren, op plm. 25 kilometer hoogte, waar het hon derd graden onder nul is. Op 80 kilometer hoogte heerst een koude van 150 graden, maar veertig kilometer verderop heerst een hit te van 150 graden boven nul. Men is dit te weten gekomen door eer speciaal soort thermometers te bevestigen in de neus van de V- projectielen. Kwamen zij heel huids beneden in vele gevallen werd, ondanks alle voorzorg, het gehele toestel bij de val op aarde vernield dan onthulden zij deze gegevens. Ook filmcamera's zijn per V- wapen naar boven gestuurd en hebben onze aarde gefotografeerd van zo grote afstand, dat er op pervlakten van 100.000 vierkante kilometer in beeld werden ge bracht. Metalen flessen, herme tisch gesloten, maar zich in de hoogste luchtlagen gedurende kor te tijd automatisch op'enend, brach ten gegevens mee over de samen stelling van de lucht in de buiten ste sferen van onze dampkring. Vliegen, die ook de reis per V- projectiel hadden meegmaakt tot op hoogten waar nog nooit een mens is geweest, werden na afloop onderzocht om na te gaan welke invloed de „kosmische stralen" hebben op dierlijke organismen. De resultaten van het onderzoek zijn, voor zover ons bekend, nog niet gepubliceerd. „Ontwerp van ons" zegt Italiaan In de „Giornale d'Italia" van 25 Maart staat een artikel waarin de ingenieur Giuseppe Belluzo, die het stuk ondertekent, verzekert dat hij reeds in 1942 op verzoek van de fascistische regering een' discusvormig vliegtuig ontwierp, dat bestemd was om een bom over zeer grote afstanden te vervoeren. De ..schotel" was van licht metaal on had een middellijn van ongeveer twaalf meter. Door middel van ra ketontsteking -gelanceerd, was het toestel in staat zich op eigen kracht door de lucht te bewegen door snel om zijn eigen as te draaien. De draaibeweging. werd veroorzaakt door twee reactiemotoren. Het toe stel viel naar beneden zodra de hoe veelheid brandstof aan boord was uitgeput. Het Franse weekblad „Match knoopt hieraan de veronderstelling vast, dat de vliegende schotels va» thans uit het ontwerp dat Bellu:to beschrijft zijn Ontwikkeld door een mogendheid die zich zou hebben weten meesVr te maken van de fabricagegeheimen van dit toestel, die tijdens de oorlog alleen in Ita liaanse en Duitse handen waren. „Schotelvormig ding kan wel vliegen" ..Kunnen dingen die een schotel achtige vorm hebben zich in de lucht voortbewegen?" Dat vroegen wij ir. Van Oostrom, van het Nationaal Luchtvaart Laboratorium. „Ja, dat is wel mogelijk. Alleen zijn het aërodynamisch nogal ondin gen. Maar bestaanbaar is het zeker wel. Er zijn wel „platte" vliegtui gen gebouwd." is het antwoord. „Bedoelt u bijvoorbeeld de zgn. vliegende vleugels?" „Ja, die bijvoorbeeld." „En de vliegende schotels?" „Ja, lk heb er ook van alles over gelezen, de laatste tijd. Maar zelf heb ik er nog geen gezien." Dat laatste met een intonatie, waarin de scepsis al om de hoek keok. Jammer, vonden wij. Het zou zo'n sensatie zijn. een autoriteit te horen beweren dat er wel iets van aan kon zijnNog één vraag: „Is er in uw vakliteratuur al iets over de vliegende schotels gepubli ceerd?" „Neen, niets. Maar ik zal u waar schuwen zodra er iets in komt." Een eenjarig Jongetje dat langs de walkant van de Amsterdamse Keizers gracht speelde, viel in het water, bleef met zijn hoofdje in de modder steken en verdronk. Op de Prinsengracht in Amsterdam viel een man van een trap je van slechts zeven treden. maar kwam daarbij zo ongelukkig terecht, dat hij kort daarop overleed; De sleepboot „Walvis", die vorige week ter hoogte van Tcrneuzen zonk, is t'nans gelicht, Het is nog een vraag of het schip hersteld kan worden, De heer J. J. de Vries, hoofdinspecteur van 's Rijks belastingen, is benoemd tot di recteur van het Nederlands Beheers instituut. Een vliegtuig van onbekende natio naliteit met vier mensen aan boord wordt sinds vanmorgen vróeg vermist tussen Cap Gris Ncz en Dover Men vreest dal het in zee gestort .s Red dingboten zijn op onderzoek uitgeva ren. e Nederlands nieuwe ambassadeur In de Sowjct-Unlc, F. C A baron van Pallandt, is gisteren in Moskou aange komen. Dc regering te Bonn heeft aan de Geallieerde Hoge Commissie in Duitsland 'een memorandum gbzonden. waarin geprotesteerd wordt tegen de overeenkomst, die Frankrijk en het Snargcbied onlangs hebben gesloten. De inhoud van het memorandum Is nog niet bekend Politieke waarne mers in Cairo zijn ervan overtuigd, dat het streven van koning Abdoellah er thans op gericht is, Jordanië. Syrië en Irak in een enkele staat te vcreni- De heer Vari der Kieft terug uit Indonesië AMSTERDAM. De heer J. van der Kieft. leider van de Eerste Ka merfractie van de Partij van de Ar beid en voorzitter van de vereniging „Dc Nederlandse Dagbladpers", is gisteren na een bezoek aan Indone sië van 10 weken in Nederland te ruggekeerd. Bij zijn aankomst op Schiphol ver klaarde de heer Van der Kieft: „Ik kan wel zeggen, dat de situatie in Indonesië niet zo plezierig is als ik van officiële kanten wel heb ge hoord". Hij vertelde, dat Indonesië wordt geteisterd door een vloed van stakingen. Gevraagd naar de oorza ken der stakingen ici hij: „Soms zijn er bepaalde eisen, soms ook zijn er in het geheel geen eisen, maar be gint men maar vast met staken". Voorts was de heer Van der Kieft onder de indruk gekomen van de sfeer van onveiligheid in Indonesië. De heer Van der Kieft zei ten slotte nog-dat hij van enige perscen- suur in Indonesië niets heeft kunnen gen Dc Zuidslavische gezant in Boedapest, de enige Zuidslavische di plomaat die nog in Hongarije ver bleef. heeft dc Hongaarse hoofdstad definitief verlaten. (Bijzondere correspondentie) BONN In Jc Duitse Bondsdag vonden alle partijen, met hitzondering van de K.P.D., elkaar Vrijdag in een plechtige resolutie tegen de bewering van liet Sow jet-Kiissische persagentschap Tass, dat alle Duitse krijgsgevan genen uit de Sowjet Unie thans naar Duitsland waren vrijgelaten, nadat de bondskanselier hierover tevoren een verklaring had afgelegd Dr Adenauer cr. de partijen deden een beroep op de openbare mening in de wereld om in het belang van dc menselijkheid bü de Sowjct-Unie te interveniëren en alles in het werk te stellen om er achter te komen wat er met dr naar schatting 1,5 millioen Duitse krijgsgevangenen die tot dusver nog niet zijn teruggekeerd, gebeurd is. Het kwam tot een incident toen dc K.P.D.-afgevaardigde Penner het woord vroeg en bijna alle bondsdag afgevaardigden demonstratief de zaal verlieten. Tevoren had bondskanselier dr Adenauer in een voltallige zitting, J waarbij alle kabinetsleden tegen- I woordig waren, een regeringsverkla- I ring inzake de kwestie der krijgsge vangenen afgelegd, die de grote op winding weerspiegelde, waarmee het f Duitse volk op de mededeling van de Sowjet Unie heeft gereageerd. „De I onrust en onzekerheid," zeide de bondskanselier, „is zo ontstellend en drukt niet alleen op de bloedverwan ten van de in Rusland vermisten, maar op het gehele Duitse volk. dat hij meende vanaf deze plaats van de Sowjet Unie opheldering te moeten vragen over hetgeen met deze 1,5 millioen krijgsgevangenen gebeurd 1 is" I Hij deed ook op de staten, die als overwinnaars uit de oorlog zijn ge- I komen, een dringend en hartstochte- I lijk beroep um in het belang der menselijkheid, waarvoor zij in de oorlog zijn gegaan, bij de Sowjet Unie stappen te ondernemen en het I Duitse verzoek om opheldering I krachtig te ondersteunen In de late avonduren werd in Bonn I de verklaring ontvangen, dat de drie Westelijke mogendheden gemeen schappelijk met de Duitse bonds regering een formeel protest tegen de Sowjet Russische bewering zou den indienen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 7