DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Amerika zal Frankrijk wapens voor Indo-China leveren Meerderheid in 5 landen voor Europese Unie Nieuwe N.S.-zomerdienst brengt veel verbetering Hatta belooft Indonesië de eenheidsstaat Voorlopig beschikbaar fonds: 75 millioen dollar Hitier houdt zijn laatste inspectietocht Honderdste (laatste!) Niwin- troep naar Indonesië 10e Jaargang, no. 108 Dinsdag 9 Mei 1950 PARIJS. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft gisteren verklaard, dat onmiddellijk Amerikaanse econo mische en militaire hulp verleend zal worden aan Frans Indo-China. De verklaring werd uitgegeven na besprekingen tussen Acheson en minister Scbuman, die de gehele dag duurden. „De Ver. Staten zijn ervan over tuigd, dat Amerikaanse hulp kan en moet verleend worden om de Fran sen te helpen in hun strijd tegen de door communisten overheerste Viet Minh In Indo-China, waar communistische Chinese troepen aan de gren zen liggen". De gelden, welke aan Frankrijk voor gebruik in Indo-China ter be schikking zullen worden gesteld, zullen stammen uit het reeds door het .Amerikaanse Congres aan pre sident Truman toegewezen fonds van 75 millioen „voor hulp aan Aziatische landen bij hun verzet tegen communistische penetratie Naar men verwacht zal president Truman echter de beschikking krij gen over een extra som van onge veer 100 millioen dollar, welke hij zal mogen gebruiken voor steun aan het verzet tegen het communis me in Indo-China en andere Zuid- Oost-Aziatische landen Truman zal de beschikking over deze som ont vangen na het aannemen van de wet op de hulp aan het buitenland De 100 millioen dollar zijn over van de fondsen, welke oorspronke lijk bestemd waren voor de hulp aan China. Volgens de EC.A.-wet. welke reeds door Huis en Senaat is goedgekeurd en thans alleen de gezamenlijke goedkeuring van beide huizen behoeft, mag het bedrag in het ..Groot-Chinese gebied" worden besteed. Met de verklaring van Acheson verplicht Amerika zich voor het eerst officieel tot hulp aan Indo- China De hulp. die hoofdzakelijk uit militaire uitrustingstukken zal Hardy vrijgesproken PARIJS. De krijgsraad die over het lot van kolonel Hardv (..verzets strijder of verrader") moest orde- len, heeft hem vrijgesproken na een hartstochtelijk pleidooi van Hardy's advcoaat. Maurice Gargon, die o.m. uitriep- „Maak geen gebruik van beschuldigingen die Duitsers u kun nen leveren, want welk een zoete wraak zou het voor hen zijn, als zij in deze Meimaand een echte Frans man zouden offeren. Leve Frank rijk!" Toen het geweldig applaus na deze woorden verstorven was, zeide Hardy „Ik heb al mijn diensten met volle overgave verricht, en ik ben onschuldig". Toen luidde, na twee uren beraad, het oordeel van de krijgsraad: „René Hardy, kolonel der maquis, gij zijt vrij." Als hij schuldig bevonden was zou hij de doodstraf hebben gekre gen bestaan, zal in het fiscale jaar niet de 75 millioen mogen overschrijden In welingelichte kringen verklaart men. dat de hulp ook na het beëin digen van het fiscale jaar (eind Juni) voortgezet zal worden. Behalve over Indo-China hebben Acheson en Schuman ook over an dere internationale kwesties, zoals het Duitse probleem, gesproken Be slissingen daaromtrent zijn echter voorbehouden aan de conferentie van Acheson Bevin en Schuman, die Donderdag in Londen begint. Heden en morgen zal Acheson in Londen verschillende besprekingen met Bevin alleen hebben. Nog deze maand besluit over sigarenaccijns DEN HAAG Een delegatie van werknemers en werkgevers uit de sigarenindustrie heeft gisteren een langdurig onderhoud gehad met de ministers Lieftinck en Van den Brink, ter bespreking van de moei lijkheden, die zich de laatste maan den in de sigarenindustrie voordoen. Door de delegatie werd betoogd, dat alleen een drastische accijnsverla ging uitkomst kan brengen uit de huidige impasse. De overheid is blijkens de uitlatingen van de ministers van haar veratatwoordelijkheid ten op zichte van de sigarenindustrie ien volle overtuigd. Het accijnspro bleem heeft een punt van diepgaan de studie en interdepartementaal overleg uitgemaakt, zo werd de dele gatie te verstaan gegeven. Dit overleg zal in de eerstkomende weken worden voortgezet, terwijl ook contact met de Belgische instanties zal worden gezocht om na te gaan of de be zwaren in het kader van de Benelux, die thans nog zwaar wegen, kunnen worden ondervangen. De ministers hopen aan het eind van deze maand definitief hun standpunt te kunnen bepalen. Nee toch.Heus! In Rome hebben detectives de ze week groot succes gehad door in de avonduren rond te dwalen, verkleed als rijke Ame rikaanse toeristen. Voor het handboek van zakkenrollers „Wacht tot ieders aan dacht wordt afgeleid, bijv. wanneer 'n volks held op de schouders wordt genomen, en rol dan ongemerkt de bin nenzak van de door u uitgezochte dragers. Doe echter of gij ern stig aan het draag- werk meedoet! Nabij heid van volopbezige politic gewenst!" Waardevol snapshot uit Mexico). Zelfs muilezels schij nen muzikaal te zijn, want te Newark in Ar kansas, hoorde 'n span muilezels de begin- maten van de Muil ezelkaravaan uit een café en sloeg prompt op hol! In Wales, in Caernarvonshire ligt een plaatsje Pwllheli. Voor het Hof van Appèl te Lon den is, in alle ernst, uitgemaakt dat men dat niet moet uitspre ken als Fellie, Poehellie of Poesjhellie, doch als Pwellie. In Me af or d, Massachusetts, zit een professor, Kenneth D. Roeder, te studeren op zenuw reacties, maar, naar hij moede loos meedeelt, „de door het leger geleverde kakkerlakken zijn zo lui, dat ze nergens op reageren", net wachten is nu op een offi- eieel legerprotest, dat de mili taire kakkerlakken niet luidoch tegen alle verleiding en emoties gehard zijn Als u machineschrijft in uw baan dan is dat werken. Als u tijdens dat werken geeuwt fn uw kaak uit het lid rekt. is het dan een ongeval waardoor u \n de ziekte.wet komt te lopen? -Ja zeggen ze in Melbourne Australië)! Vast en zeker een tjuc, om de immigratie te bevor deren. J Franklin en Mouqtford naar Bogota LONDEN. Franklin, de spil v*n Stoke City en het Engelse elf- tal en Mountford, de rechtsbuiten Van Stoke City zijn per vliegtuig uit Engeland vertrokken voor een ,fip naar Bogota (Columbia) waar 2lJ voor enkele maanden als trai ls van de Santa Fé voetbalclub fungeren. Dr Ozinga en Jiscoot in vrijheid gesteld DJAKARTA. Mr. dr. J. Ozinga. hoofdambtenaar van het ministerie van Voorlichting der Ver. St. van Indonesië, die op 19 Maart gear resteerd werd in verband met de kwestie-Westerling, is in vrijheid gesteld. Voorts is de heer Jiscoot, die on geveer gelijktijdig met de heer Ozinga gearresteerd werd, vrijge laten. Bijlwerper met zeis gedood VENLO. Zaterdagavond is het tussen enige bewoners van het woonwagenkamp achter Kronen berg, midden in de Peel, tot een hooglopende ruzie gekomen: de 39- jarige Johan Roncen wierp daarbij met een bijl naar een tegenstander, die even later terugkwam met een zeis en daarmee Roncen te lijf ging. Roncen werd in het bovenlichaam geraakt en in de longen gesneden. Het slachtoffer moest naar het zie kenhuis te Vcnlo worden vervoerd waar hij Maandag is overleden; hij was gehuwd en vader van enige kinderen. De politie te Horst is tot arrestatie van de dader overgegaan; het woonwagenkamp is door de meeste bewoners in allerijl verla ten. Deze foto's zijn 5 jaar oud en nog nooit gepubliceerd; z\j dateren van April 1945. van vlak voor het ein de van nazi-Berhjn en van vlak voor het gewelddadig einde dat Hitier zij naaste omgeving en zich zelf bereidde. Het zijn helfs foto's van de 20ste April, toen de Be zetene zijn laatste verjaardag t'ier- de. Hij neemt de toestand van de rijkskanselarij op, waar een ver- jaardags-bombardement Hitiers nachtrust had verstoord: hij heeft zijn kraag opgezet, wankelde met adjudant Julius Schaub naar bui ten en daar mocht Heinrich Hoff man nog een plaatje maken, een laatste plaatje: Een plaatje van de Onoverwinlijke in het marmeren rijkskanselarijpaleis ..waarboven nimmer een vijandelijk vliegtuig zou durven verschijnen Wat heeft clë Geschiedenis van al dat hoogmoedige gebral overgela ten?:: deze. nog nooit gepubliceer de foto's geven u een volledig antwoord Volgens enquête 43 pCt. besluitelozen in Nederland (Bijzondere correspondentie) PARIJS. In Noorwegen, Duitsland. Frankrijk, Italië en Nederland Is enige tijd geleden door de Europese Beweging een onderzoek ingesteld naar de publieke opinie inzake de wenselijkheid ener Europese Unie. Tijdens een persconferentie commentarieerde Paul Henri Spaak de resul taten. Vierenzestig procent der ondervraagden bleek vóór, 9 procent tegen, en 27 procent had geen mening. Die 27 procent besluitelozen achtte SpaaJc een ernstig teken. Nader ingaande op de cijfers voor ieder der genoemde landen afzonderlijk, wees Spaak op het onrustbarende cijfer van 43 pro cent opinielozen in Nederland. De reden toelichtend, waarom tot dit onderzoek werd overgegaan, zei Spaak: „De jaren '48 en '49 zijn spectaculaire jaren geweest op het gebied der Europese organisatie. Het gaat er thans om de in het le ven geroepen organen tot levende organismen te doen uitgroeien. De legeringen hebben dat in handen, maar zij hebben duidelijk aarzeling aan de dag gelegd. Een van de ma nieren, waarop die aarzeling wel licht kan worden overwonnen, be staat daarin, dat wordt aangetoond, dat de publieke opinie de Europese eenheid wil". Wij hadden de indruk, dat op de wijze van onderzoek we tenschappelijk wel iets viel aan te merken cn dat overigens de resul taten niet zo heel veel anders deden, dan bevestigen, wat reeds in grote lijnen bekend was. Dat voor Enge land en België nog geen resultaten bekend zijn. bleek samen te hangen met respectievelijk de verkiezingen en de koningskwestie. steekt wiel Eerste Kamer spaak in het DEN HAAG. Op 5 Juli 1949 werd een wetsontwerp ingediend, waarin de subsidie aan de „Stichting ter bevordering van het onderwijs aan uit Ncderlands-Indië gerepa trieerde kinderen" voor de helft ten laste wordt gebracht van de Neder landse begroting, voor de helft ten laste van die van Indonesië. Het verslag der Tweede Kamer ver scheen 15 Juli, het antwoord van de regering 4 Augustus. Het wetsont werp was dus voor behandeling rijp, doch een meningsverschil tussen de ministers Rutten en Gótzen leidde er toe, dat op 28 December 1949 een nieuwe antwoordnota van de rege ring verscheen. Sedertdien heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp aangenomen doch de Eerste Kamer stak een spaak in het wiel. toen zij op 20 Februari 1950 verklaarde niet te kunnen begrijpen dat na de sou- vereiniteitsoverdracht in een Neder landset wet kosten ten laste van In donesië worden gebracht. Thans heeft minister Rutten de Eerste Kamer bericht, dat haar op merking juist is en dat de Koningin machtiging heeft verleend om het wetsontwerp terug te nemen. Het zal door een nieuw wetsontwerp worden vervangen. Sowjet-verklaring klopt niet SAARBRUECKEN. De rege- ringsvoorlichtingsdienst van Saar land heeft verklaard, dat de bekend making van de Sowjet-Unie, dat de repatriëring der Duitse krijgsgevan genen voltooid is, niet klopt met de documenten, die de Saarlandse rege ring ter beschikking staan. Zij heeft het Franse ministerie van Buiten landse Zaken verzocht, de Sowjet- autoriteiten te verzoeken om de na men van de krijgsgevangenen, die in de kampen zijn gestorven of berecht zijn. SCHIPHOL. Gisteravond is met het K.L.M.-toestel, dat om acht uur naar Djakarta vertrok, een passagier aan boord gegaan zónder reisbiljet, zónder pas, zónder geld en niét ingespoten tegen allerlei be smettelijke ziekten. Het was een ongfelooftijk brutaal mannetje, dat bovendien nog de treurige moed had om de dubbelzinnige opmerking te maken tegen de douaneambtenaren: ,,'k Heb was onder m'n leden!" Dsondanks passeerde hij rustig alle ambtelijke hindernissen. De brutale passagier was Dicky. En Dicky is een buiksprekers-pop van Adri van Oorschot. Deze was het, die gisteravond als leider van het honderdste en tevens laatste Niwin-gezelschap naar Indonesië vertrok. Ja, het laatste. Want de soldaten komen weer thuis. Ze wachten ginds nog op hun insche ping. Daarom zullen deze hekken sluiters bijzonder welkom zijn. Ze hebben er voor gezorgd, dat ze met een puik programma voor de dag zullen komen. Wanneer ze terug komen is ove rigens nog niet bekend. „We wach ten op de laatste boot," zei Adri van Oorschot gisteravond; „en het zal wel eind Augustus of begin September zijn, voor we terugke ren. Met hem reizen Ria Schmitz en Justus Jesayes (beiden ook voor de derde maal) en Elly Wes termeier (voor de tweede maal). Voor Jan Oradi u kent die meesterlijke imitator toch? en Rudi West is dit de eerste reis naar de tropen. Jan Oradi heeft een nummer ingestudeerd, waarvan de soldaten de primeur krijgen: een circusimpressie, die tien minuten duurt. Electrificatie in Brabant, comfortabeler treinen en korter rijtijd UTRECHT. De belangrijkste verbetering welke de 14 Mei ingaande zomerdienstregeling der N S. te zien geeft in het binnenlandse treinverkeer is de toevoeging van dc lijnen DordrechtBoxtel en Lage Zwaluwe Roosendaal aan het electrische net. De gestroomlijnde elcctrischc trein stellen. die het spoorwcgbccld in Nederland meer en meer gaan beheersen zullen thans ook West- en Midden Brabant gaan bedienen. De treinen van de bestaande halfuurdienst AmsterdamDordrecht v.v. zullen beurtelings doorrijden naar en van Roosendaal en Eindhoven. Roosendaal, Oudenbosch en Zevenbergen, Oisterwjjk, Tilburg, Gilze-Rijen en Breda krijgen dus ieder uur een snelle en comfortabele verbinding naar en van de drie grote steden in het Westen des lands. Heuglijk nieuws voor forensen. Een bijna volledig door Diesel- electrische treinen te rijden uur- dienst zal Vlissingen met Nijmegen verbinden, waardoor de plaatsen langs de Zeeuwse spoorlijn met overstappen te Roosendaal even eens vrijwel ieder uur met Rotter dam, Den Haag en Amsterdam zul len zijn verbonden. Tilburg en Bre da krijgen aldus tweemaal per uur een trein, afwisselend electrisch en Diesel-electrisch. De verbinding Til- ..Vijf en vijftig jaar getrouwd en dan alléén feestvieren dat gaat niet door," zei Oma Gaatze, „daar moet de familie bij zijn." En zo vloog het echtpaar, dat samen 170 jaar is. naar hun dochter in Ne to York met niemand minder dan Viruly. Voor het vertrek werd nog even een plaatjs genomen burgDen BoschNijmegen, thans een 2-uurdicnst, zal nagenoeg in uurdienst worden onderhouden met veel snellere en comfortabeler trei nen dan tot nu toe, omdat het oude stoommaterieel hier op een enkele uitzondering na zal verdwijnen en omdat de rijtijd aanzienlijk zal wor den bekort. Ook op de andere elec trisch en Diesel-electrisch te bedie nen baanvakken wordt aanzienlijke tijdwinst verkregen. Rotterdam D.P. Vlissingen thans 2 uur 48 m. wordt 2 uur 12 m.; Den Haag H.S.Vlis singen thans'3 uur 14 m. wordt 2 uur 38 m.. enz. Op werkdagen, vroeg in de och tend, wordt aan het intense spitsver- voer op het baanvak Amersfoort Amsterdam meer reisgelegenheid ge boden. Van Maandag tot en met Vrijdag wordt de non-stop-foren sentrein Amsterdam v. 17.50 (wordt 17.51) naar Naarden-Bussum, door getrokken naar BaarnAmersfoort zonder stoppen te Hilversum. Op het traject AmersfoortEdeWagenin- gen worden de z.g. snelbussen nage noeg geheel door stopbussen vervan gen. De stoomtreinen LeidenUtrecht zijn vroeger gesteld teneinde zowel te Leiden als te Utrecht de aanslui tingen te verbeteren. Tussen Am sterdam en Utrecht (via Breukelen) is van Maandag tot en met Vrijdag een nieuwe forensentrein ingelegd Een grote verbetering komt tot stand, doordat de (2 uurs) electri sche sneltrein Amsterdam C.S. UtrechtArnhem nu gaat doorlopen van en naar Nijmegen. De 2-uur- dïenst AmsterdamUtrechtEind hovenSittardMaastricht/Heerlen v.s. blijft ongewijzigd. De daartus sen lopende 2-uurdienst Rotterdam/ Den HaagUtrechtEindhoven Weert, gaat, behalve bij de eerste en laatste trein, steeds doorlopen naar en van Roermond. Turkije wenst uitbreiding van Atlantisch Pact ANKARA De Turkse regering heeft, aan de vooravond van de con ferentie tier Grote Drie te Londen, opnieuw stappen gedaan bij de Wes telijke mogendheden, om hen te ver zoeken in een of andere vorm het Westelijke verdedigingsstelsel tot de Middellandse Zee uit te breiden» Wie mist een „onbekend- gebleven" duikboot? WASHINGTON. De democra- tische afgevaardigde- Stephen Young heeft het fe:t besproken, dat een Amerikaans oorlogsschip een „ontmoeting gehad heeft met een duikboot van onbekende nationali teit en deze met dieptebommen tot zinken heeft gebracht. Young las zijn verklaring voor: „Duikboten hebben onze radarver dediging in Alaska en zuidelijker aan onze westkust verkend." zeide hij, „indien het een feit is, dat een onzer oorlogsschepen een ontmoe ting heeft gehad met een vreemde duikboot en deze met dieptebom men tot zinken heeft gebracht is eén politiek van stilzwijgen in strijd met het Russische beleid." (Er zijn onlangs berichten geweest over onbekende duikboten voor de Amerikaanse westkust, red.). OOSTENRIJK Communistisch échec DE grote betekenis van de Zondag in de Russische one van Oos tenrijk gehouden gemeenteraads verkiezingen is daarin gelegen, dat hot de eerste maal was sinds het einde van dc oorlog, da» dc Oosten rijkers in dit gebied de gelegenheid kregen zich uit te spreken over de locale politiek. Tot nu toe hadden de Russen, vijf jaar lang. zonder opga ve van redenen, geweigerd gemeen teraadsverkiezingen te doen houden. Wel hadden zij, in 1945 al, ongeveer 700 communisten tot burgemeester en andere hoge gemeentelijke posten benoemd en deze in hun functie ge handhaafd ook nadat de Oostenrijk se communistische partij bij de al gemene, nationale verkiezingen van 1949 een gevoelige nederlaag had ge leden. Deze nederlaag is thans nog eens zeer duidelijk bevestigd. De Oesterreichische Volkspartij (ka tholieken) hebben 51,9% der stemmen op zich verenigd en overwinnaar van deze stembusstrijd geworden. De socialisten verwierven 4(1% en dc communisten piet meer dan 5%. Slechts in een enkele ge meenteraad beschikken de commu nisten nog over de grootste fractie, maar de politieke betekenis daarvan is gering, omdat katholieken en so cialisten er samen toch dc meerder heid hebben en reeds besloten samen te werken. Of de politieke conse quenties van deze verkiezingen in de onder Russisch bewind staande zone van Oostenrijk dezelfde zullen zijn als het gcal pleegt te zijn in een democratie naar Westers model, moet uiteraard worden afgewacht. Men kan echter moeilijk aannemen dat de Russische bezettingsautori teiten eerst met het houden van ge meenteraadsverkiezingen accoord gaan om vervolgens de uitslag er van volkomen te negeren. Turkse brug ingestort: 25 doden ISTANBOEL Vijfentwintig men sen werden gedood en twintig ern stig gewond, toen de Zonabrug in stortte cn daardoor een bus met 49 passagiers in een diep ravijn stortte. De brug ligt ongeveer 27 kilometer van Amasya in Noord-Anatolië. ANTWERPEN Gisteren hebben 4700 arbeiders van de Antwerpse werven besloten, heden een staking voor hogere lonen te beginnen. DJAKARTA. In een radiorede heeft dr. Mohammed Hatta gisteren de Indonesiërs een unitaristische staat beloofd ter vervanging van de federatie van zestien deelgebieden, die bij de geboorte van de Ver. Staten van Indonesië bestonden. Hij vroeg zijn landgenoten echter geduld te betrachten ten einde anarchie te voorkomen en het internationale prestige van Indonesië te bewaren. „De unitaristische staat zal komen. Er is geen gebied meer, dat het niet eens is met de grondbeginselen van een dergelijke staat. Zowel de regering van Oost-Indonesië als van Oost-Sumatra hebben ingestemd met de oprichting van een unitaristische staat. Er rest ons slechtsTjesprekingen te voeren over de beste manier om deze staat tot stand te brengen", aldus Hatta. „Wij zullen een republiek Indonesië oprichten, overeenkomstig dc onafhankelijkheidsproclamatie van 17 Aug. 1945". (Bij deze proclamatie na de Japanse capitulatie cn voor de terugkeer van de Nederlanders werd de republiek Djokja opge richt. (Red. fr- Uit hoge regeringskringen wordt vernomen, dat de enige taak van de nieuwe Oost-Indonesische rege ring zal zijn, de staat te liquideren. Alle leden van dit kabinet zijn re publikeinen, die voorstanders zijn van de eenheidsstaat Indonesië. De meeste leden van het oude ka binet, met inbegrip van premier Diapari. werden de vorige week door militaire politie van de fede rale regering gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd betrok- >lte VSI zal plaats maken voor republiek De verklaring van Hatta is een sterke aanwijzing, dat de V.S. van Indonesië zullen plaats maken voor de republiek Het wordt waar schijnlijk geacht, dat de hoogste regeringsfunctionarissen hun func ties zullen behouden. Verder is het waarschijnlijk, dat de Grondwet van.de V.S.L gewijzigd zal worden in overeenstemming met de meer revolutionnaire grondwet van de republiek. Dr. Hatta deelde nog mee, dat er in Oost-Indonesië een nieuw kabinet gevormd is onder dr. Pu- tuhena. Hij vroeg de Oost-Indone sische bevolking dit kabinet te steunen. Hij zei, dat de proclama ties in verschillende gebieden van Oost-Indonesië voor opheffing van de staat en voor aansluiting bij de republiek door de centrale rege ring gezien worden als uitingen van de volkswil in deze .gebieden. Hij zette uiteen, dat Oost-Indo nesië zich evenwel in, zijn geheei on wettige wijze moet ontbinden en dat dit niet bij stukjes en beetjes mag gebeuren. ken te zijn geweest bij de revolt van Aziz op Makassar. Iets ivarmer Weersverwachting geldig van :- i Dinsdagavond tot Woensdag- s i avond: In de nacht en vroege och- tend plaatselijk mist; overigens t bijna overal droog weer met enkele opklaringen. Zwakke tot g matige oostelijke wind en iets hogere middagtemperatuur. 9 lo-Mei zon. op 4.55. onder 20.18: N n 3 04. onder 13-12. Opgericht door de Stichtmg „Het Parool" - Giro 510330. *cdaclic c" Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Bank: Rottcrdamsche Bank - Postbus 9 - Abonncments- Uitgave: N.V. De NieUWC PeTS Tclcfoon rcdac,le 4291' ™cfoon »dmi"'5trat" 6235" pnjs 32 cent p. w. of 3.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1