c Anti-fascisten door C.P.N. in nazi-handen gespeeld Bediening des Woords mag niet in het gedrang komen ITOP DIE JEUK ËBRALIIME Ernstige beschuldiging in verslag der Tweede Kamer MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad reen kansen meer voor kanonnenkoningen Russen voor al-Bsrlijnse verkiezingen Geen kaas naar België - Regering zint op tegenmaatregelen Moet U eens hóren Dinsdag 9 Mei 1950 3 (Nog steeds bereiken ons voor :e rubriek brieven, die niet voor zijn van naam en adres van afzender. Hoezeer het ons soms ifc spijt voor de opmerkingen, die •:e epistels-bevatten, toch moeten ij ze onverbiddelijk ter zijde ggen). Bravo Tante Door de verspreiding te weigeren het AR verkiezingsblaadje 'aste Koers" heeft Tante Pos jen precedent geschapen. Ze is j) eens vaker op des rechters lel geklommen. Ook andere over- dsinstanties, met name de poli- 1 die auto's en fietsers terug ii'urt. wanneer deze op weg zijn een de overheid onwelgeval- meeting, matigt zich wel eens aan wat niet strikt tot haar be- gdheden behoort. Maar dat zijn jn die kleine rafeltjes en zelfkan- die onvermijdelijk schijnen bij (ze vorm van een democratisch latsbestel. In wezen wordt dit Isel er niet door aangetast, lik heb nog nooit zoveel gehouden ™n Tante Pos als op die rechter- W. F. BENGLEY Bedelarij et doet mij pijnlijk aan, dat er ..ens en telkens weer gebedeld )et worden voor de nabestaanden onze gesneuvelde helden van ondergrondse verzet uit de oor van 1940'45 en voor de inva- _n uit dit verzet. Zij hebben :ht verder onbekommerd te kun- bestaan. iVaarom laat men ex-NSB-ers cn laborateurs niet betalen ingevol- een wettelijke regeling voor het id dat willens en wetens mede ir hun toedoen over deze men* is uitgestort. Ieder dient naar •mogen het werk van de Stich- lg '40—'45 te steunen, maar in de ste plaats moet dit geld komen i waar het volgens morele nor- in gehaald moet worden. JAN. Niet eerlijk Klet de Zuiderkruis worden ver- pillende militairen vóór de repa iring van hun onderdeel naar er huis gezonden, omdat zij leds geweigerd hebben zich te la nen inenten en daardoor een door gevaar*zijn voor hun kame- Irar r. het onderdeel van mijn zoon een jongeman die hierdoor Kes weken eerder thuiskomt. R)eze handelwijze kan toch niet Pjyorderlijk zijn voor de rust en van het leger. P. D. VAN MALE. B Eet dan tarivebrood! l^Vanneer men in plaats van te ■opperen over dat aardappelmeel I inhet wittebrood er zich eens op ■pelegde meer tarwebrood, zg krop- Ktod te eten? Dit zou de gezond- Biejd ten goede komen. Alle dokto- Ireo kunnen u dat bevestigen. Het is ^Bonder, goedkoper en toch veel ■jgkerder en slechts een kwestie ■Si even wennen. Wat zijn veel ■Bnsen onze hongerwinter toch ■ajiw vergeten' E. WERFF—RAMONDT. KIOZO maar nipt Zo! ■'Een ieder, die de Stichting '40 ■Heen goed hart toedraagt en E& doet dal. niet zal graag wil» ■Tót help.en om actie met de LOZC'-sigaretten te doen slagen. Jsjnmer, dat de kwaliteit van deze ■garet heel wat te wensen overlaat. Ku is de roker bedrogen, de Stichting benadeeld. de ondersteunden. «Ach. moge H fabriek, die de sigaretten maakt» Inleen passend woord voor vinden) llisschien is het nog niet te laat. ptfechien wil een goede fabriek ^Baer teveel winstbejag iets goeds ■jken. Misschien trekken wij dan ■were geuren in. verdiept in aan- ■®ame gedachten aan Stichting M Merk. j EEN WELWILLEND ROKER. Ik dacht zo H>nze hond hgeft veel fatsoen Bijd keurig aan de riem. Doet z n ghoefte aan de rand van de stoep Bit niet door parken enz. Belas- K idem zoveel per jaar. De lieve ggd vernielt wat ze kan. De lieve schadepost voor de gemeen- §ap. Toeslag ruim 10per kind maand. Raar maar waar L. DE VRIES. Advertentie (LM.) 'ie soms erger is dan pijn en die I Jw leven vergalt! Niet krabben, hl veroorzaakt infecties, maar I >stten met een paar druppels ST HUIOGENEESMIODEL MET I ..DIEPTEWERKING" In 1934 en daarna zijn Duitse anti-fascisten, die als vluchtelingen in liun hulpeloosheid bij een communistische mantel-organisatie hier te lande aanklopten, later door de vreemdelingenpolitie gearresteerd en naar Duitsland teruggevoerd. Meestal waren dit mensen, die weigerden om in ruil voor de hulp, welke zij ontvingen een politieke contrapres tatie te leveren ten behoeve van de C.P.N. of de Kommunistische Partei Dcutschlands. Het trok in die jaren de aandacht, dat zodra zij In een dergelijk conflict geraakten met de K.P.D.. de C.P.N. of de Internatio nale Rode Hulp, zü plotseling in handen van de vreemdelingendienst vielen, waarna zij in een Duits concentratiekamp terecht kwamen en er het leven niet afbrachten. Deze ernstige beschuldiging, uit gesproken door vele Kamerleden, is openbaar geworden door de pu blicatie van het verslag van het onderzoek van een naturalisatie- ontwerp in de afdelingen der Tweede Kamer. Deze vele leden dienen hier van antwoord aan de ..sommige leden", die bezwaar hebben gemaakt tegen de in dit wetsontwerp aanhangig gemaakte naturalisatie van de heer Alfred Mozer, die in 1933 nazi-Duitsland is ontvlucht. Sindsdien woont hij hier te lande, dook in 1940 onder en was redacteur en uitgever van een illegaal blad. Zijn Nederland se vrouw nam aan het verzetswerk deel als koerierster. Thans is hij redacteur van een Nederlands weekblad. Het bezwaar van sommige leden klaarblijkelijk de communisti sche leden der Kamer is ge richt tegen de werkzaamheid van de heer Mozer, waar hij de Neder landse Regering waardevolle me dewerking verleende, waardoor nazi-spionnen over de grens gezet konden worden. Waarom, vragen zij, was het aan de heer Mozer toegestaan om dergelijke werk zaamheden te verrichten, terwijl andere emigranten voor mindere feiten uit ons land werden gezet? En hoe was het mogelijk, dat hij als secretaris van een Nederlands politicus politieke werkzaamheden verrichtte, terwijl dat aan andere anti-fascisten niet werd toege staan? Zij vragen de Regering, welke Duitsers mede door zijn toedoen over de grens werden gezet, zulks omdat anti-fascistische Duitsers aan het nationaal-socialistische Duitsland zijn uitgeleverd. Op deze insinuatie is de hierbo ven weergegeven beschuldiging het antwoord. De „sommige leden", die de Regering om inlichtingen vragen omtrent uitgeleverde anti fascistische Duitsers, kunnen, naar het oordeel van de vele leden, die de beschuldiging aan het adres der C.P.N. uitspraken, hun licht beter opsteken bii de toenmalige leiding van de C.P.N., de K.P.D. en de I.R.H. Zij dringen er bij de minis ter van Justitie op aan om de heer Paspoorten worden niet goedkoper DEN HAAG. De Nederlandse Reisvereniging heeft zich indertijd met een adres tot de regering ge wend om te trachten verlaging te verkrijgen van de paspoortkosten, die volgens haar zo hoog zijn ge worden, dat ze op een rcisbelasting zijn gaan lijken. Een groot aantal organisaties heeft dit adres ge steund. De minister heeft nü geant woord. dat men de leges voor de afgiften van paspoorten in 's lands schatkist niet kan missen. Huurkwestle* rentezegels ouderdomspensioen Invaliditeitswet civiele procedure» arbeidswet enz. Vraag: W. de V. Deze wil graag weten of de reparatie van kranen en closets voor rekening van de huurder of van de huiseigenaar komt. Antwoord: In de regel moeten kleine reparaties aan kranen en clo sets door de huurder worden be taald. tenzij bij de mondelinge of schriftelijke huurovereenkomst na drukkelijk is bepaald, dat ook der gelijke kleine kosten ten laste van de verhuurder kunnen worden ge bracht. In het onderhavige geval wordt de zaak iets ingewikkelder, omdat 't hier betreft een vraag van een mede inwoner. Wanneer men gemeenschappelijk van closets en kranen gebruik maakt, dan zal men ook gemeenschappelijk eventuele kleine reparaties moeten dragen. Ook hier gaat het weer om kwesties, welke, wanneer niet mondelijk of schriftelijk alles nauwkeurig is ge regeld. beter in der minne kunnen worden opgelost. Vraag: L. C. is ontstemd omdat hij een schrijven heeft gekregen van een instelling, welke oorlogsschade verzekerde en waarbij verzocht wordt, te restitueren wat belangheb bende aan rijksbijdragen heeft ont vangen. Antwoord: De leden van de onderlinge verzekeringsmaatschap pijen hebben zich over en weer ver plicht om gezamenlijk hun oorlogs schade te dragen. Er wordt een kas gevormd, waarin elk lid begint een voorschotpremie te storten. Qeze be draagt een vast percentage van de verzekerde waarde. De kassen wor den na een half of heel jaar. of na afloop van de oorlog afgesloten; d.w.z. dat alleen de schade, welke in die periode is geleden, uit de be treffende kas wordt betaald. Hierbij bestaan overigens verschillende systemen. Er zijn kassen, waaruit veel en andere, waaruit weinig scha degevallen betaald moeten worden. Is nu een kas niet voldoende om daaruit alle schade volledig te ver goeden, dan zijn de leden verplicht ter aanvulling van de kas nog een naheffing te betalen. Deze is weer een percentage van de verzekerde som, maar dit mag meestal niet ho ger zijn dan een bepaald maximum. Is de kas na deze heffing nog niet voldoende, om alle schade volledig te vergoeden, dan ontvangst het ge troffen lid slechts een percentage van zijn schade. Geallieerden leggen Duitse industrie aan banden ONN. De Geallieerde Hoge Commissie heeft een wet uitgevaar- 1| die herbewapening van Duitsland onmogelijk zal maken, doch met Mnemlng van dit doel de Duitsers een zo groot mogelijke indu ce vrijheid laat. De uitvoering van deze wet zal worden opgedragen de Geallieerde Mili'aire Veiligheidsraad, die binnenkort zijn hoofd eer te Koblenz zal vestigen. wet is lang en gecompliceerd, öevat artikelen, vier schema's en •hngen. die tezamen 21 pagina's en zij vormt de samenvat ten alle vroegere wetten van [Westelijke geallieerden met be- ii Duitse industrie. 'J deze wet wordt het de Duit verboden vliegtuigen en vlieg- i rustingen te vervaardigen, zo- 'e alle toestellen en materieel, gebruikt kunnen worden voor [Wing van personeel in de han- van oorlogsmaterieel. jC het schema nr II wordt de Duitsers verboden primair synthetische rubber en !"etische olie benzine te pro- jlf1)* .Pel derde schema noemt de daarvan de productie- en de productie-installa- ntet mogen worden uitgebreid. r. toestemming van de Hoge dssie. Deze industrieën zijn de scheepsbouwnijverheiJ en de fabrie ken van chlorine, kogel- en rubber- lagers, synthetische amoniak en alu minium en de staalindustrie. Volgens de wet mag Duitsland voorts geen vrachtschepen bouwen, die meer dan 7.200 bruto register ton melen en die een grotere snelheid hebben dan 12 knopen per uur. De te bouwen tankschepen zijn aan de zelfde beperkingen onderhevig, ter wijl vissersschepen niet groter mo gen zijn dan 650 brt. en niet sneller mogen lopen dan 12 knopen. Voor kustvaartuigen zijn de grenzen 2.700 brt. en 12 knopen. In de wet worden voorts talrijke types machinewerktuigen en andere metaalbewerkingsmachinerieën ge noemd. die niet mogen worden ge produceerd. alsmede electronisqhe buizen, cryptographische machines en radiomaterieel. Vraag: L. S.. opgenomen in een ziekenhuis, vraagt een inlichting, welke verband houdt met de Nood wet Ouderdomsvoorziening. Antwoord: Wanneer iemand, die in het genot van nooduitkering is. ter verpleging is opgenomen en de kosten van verpleging komen ten laste van een instelling van welda digheid. kan over volle kalender maanden, gelegen binnen de duur der verpleging, de nooduitkering aan die instelling worden uitbetaald. Is de uitkcringtrekker gehuwd, dan kan aan dTc instelling slechts een derde gedeelte der nooduitkering worden uitbetaald. Vraag: P B. Deze stelt een vraag over de toekenning van kinderbij slag voor een schoolgaande dochter van 17 jaar. Antwoord: In dit geval bestaat het gehele jaar voor een schoolgaan de dochter recht op kinderbijslag, ook al verlaat zij in de loop van het jaar. waarvoor kinderbijslag is toe gekend, de School. Vraag: W. v. Z. wil graag weten, of, wanneer iemand ontslagen is op 24 December van het vorig jaar en betrokkene loopt thans in de over- biuggingsregelmg, bii deze regeling dan ook wordt gerekend, dat het loon na 1 Januari met 5% is ver hoogd. Antwoord: Neen. De bruto-be- rekening heeft plaats over het loon. dat vóór 1 Januari gold. toen de 5% verhoging er nog niet was. Wel is de overbruggingsregeling iets ver hoogd. Mozer voor kosteloze naturalisatie in aanmerking te doen komen. De belangrijke diensten, door hem aan ons land bewezen, rechtvaar digen dit ten volle. In de spannen de maanden, welke vooraf gingen aan 10 Mei 1940 heeft hij de Ne derlandse Regering meermalen op de hoogte kunnen stellen van Duit se oorlogstoebereidselen legen Ne derland. Hij slaagde er zelfs in om Duitse opmarsplannen aan de Re gering te verstrekken. Begrotingen Oorlog en Marine spoedig in Tweede Kamer (Vfin een onzer redacteuren) DEN HAAG. Over het lot van de begrotingen van oorlog en mari ne is de laatste dagen zeer weinig bekend geworden. Vorige week Dinsdag is dit precaire onderwerp in de ministerraad in behandeling gekomen. Zijn wij welingelicht, dan zijn de ministers er die morgen ach ter niet mee klaar gekomen. Een van de oorzaken daarvoor zou dan in ieder geval het tijdsbestek zijn geweest. Donderdag is er een extra vergadering van de ministerraad ge houden. Na deze vergadering is het onderwerp thans blijkbaar afgedaan. In welke geest is echter tot op dit ogenblik een raadsel. Den Haag heeft gedurende enige tijd rekening gehouden met de mo gelijkheid. dat de tegenspelers, oor log en marine enerzijds, cn finan ciën en de voor de economische en sociale wederopbouw verantwoor delijke ministers anderzijds, het niet eens zouden kunnen worden over het evenwicht tussen militaire en andere uitgaven ten behoeve van de toekomst van het land. Een aftreden van althans één minister zou in dat geval voor de hand hebben gelegen. Wij menen echter te weten, dat het tot dit laatste thans niet zal komen, ook al kunnen wij op dit ogenblik geen bevestiging van onze aanwij zingen krijgen. Ruim een week geleden heeft de regering aan de ongeduldig gewor den Tweede Kamer toegezegd, dat de begrotingen van oorlog cn ma rine vermoedelijk nog voor het mid den van Mei bij die Kamer zullen worden ingediend. Een doorgaans goedingelicht zegsman zei ons van morgen. dat de regering daar nu fwel in zal slagen. Dat betekent, dat deze week. uiterlijk begin volgende week. de met zoveel spanning tege moet geziene plannen eindelijk pu bliek worden. En daarna zal er dan nog wel een woordje worden ge sproken. Truman weer op het verkiezingspad LINCOLN. President Truman is gisteren op zijn 66ste verjaardag zijn rondreis in een speciale trein begonnen, van waaruit hij verkie zingsredevoeringen houdt tot de in woners van de plaatsen, die hij pas seert. Truman sprak te Galesburg in Illinois en Lincoln in Nebraska over de „kritieke buitenlandse toestand". Hij keerde zich scherp tegen de iso- lationisten, die hij verantwoordelijk stelde voor de tweede wereldoorlog, en tegen de ..met modder gooiende oppositie", die naar zijn zeggen strijdt tegen elk nieuw plan, dat in het belang van het land werd voor gesteld. Advertentie (l.M.) Voorwaarden zijn echter voor het Westen onvervulbaar BERLIJN. De Russische bestuurscommissie in Duitsland zal toe stemmen in verkiezingen voor geheel Berlijn op voorwaarde, dat alle bezettingstroepen worden teruggetrokken cn de verdeling van de stad in vier sectoren wordt opgeheven. Dit is gisteren door de plaatsvervan gende Russische commandant, kolonel Jclisarow, in een brief aan de drie Westelijke commandanten bekend gemaakt. Deze brief was een antwoord op een verzoek van de drie Westelijke commandanten, dat do Russen zouden instemmen met een resolutie van de Wcst-Berlijnsc ge meenteraad, waarin verkiezingen voor de gehele stad worden gevraa%d. De Russische voorwaarden zijn: Het Russische aanbod wordt 1. Viermogendhedencontróle op de verkiezingen op grond van de verkiezingsorder van October 1946. 2. Vorming van een commissie met een gelijk aantal Oost- en West- Berlijnse vertegenwoordigers. 3. Voormalige nazi's mogen stemmen, tenzij dit hun bij gerechtelijk von nis is verboden. 4. Alle toegestane politieke partijen en organisaties mogen candidaten stellen. 5. De ge kozen gemeenteraad zal op basis van de constitutie van 1946 wer ken. 6. Het bezettingsstatuut, dat door de Westelijke commandanten in 1949 is afgekondigd, dient te worden afgeschaft en de democra tische organisaties zullen vrij in West-Berlijn actief mogen zijn. 7. De voorwaaTden voor werkelijk vrije, democratische verkiezingen zullen worden geschapen door het terugtrekken van alle bezettings troepen en de opheffing van de verdeling der stad in vier sectoren. noch in kringen van de geallieerde Hoge Commissie, nóch in Duitse kringen te Bonn serieus genomen. De voorzitter van de West-Ber- lijnse gemeenteraad, dr Suhr, was van mening, dat de Russische voor waarden vrije verkiezingen onmo gelijk maken. Britse vrouwen boycotten dure groenten LONDEN De Britse hulsvrou- wen hebben een boycot van dure groenten georganiseerd, welke van daag in het gehele land is begonnen. Er werd een record aantal groente blikjes verkocht, maar de verse groente bleef liggen. De Britse huisvrouwen weigerden de vorige maand vis te kopen, toen de prijzen stegen na de opheffing van de prijscontrole. De boycot had succes. Vertragingvan Belgische textieluitvoer wordt overwogen (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. 'De Belgische maatregelen tegen de import van kaas uit Nederland, bestaande uit een invoerheffing, welke de Nederlandse kaas te duur maakt voor de Belgische markt, heeft bü de Nederlandse regering ernstige ontstemming gewekt. Er werden met dc Belgen on middellijk besprekingen over deze kwestie geopend, doch na onderhande lingen van enkele weken is nog niets gebleken van plannen van de Bel gische regering om op haar kaas-politiek terug tc komen. komsten. Zo kort voor het ogenblik De Nederlandse regering is. zo vernemen wij. van oordeel, dat de maatregel van de Belgische rege ring lijnrecht in strijd is met letter en geest van de Benelux-overeen- DE K.L.M. HEEFT DE LUCHT HAVEN van Frankfort a.d. Main bij haar dienst op Zuid-Amerika ingeschakeld. Ter gelegenheid hiervan heeft de stad Frankfort met de eerste K.L.M.-machine op deze route een schilderij, een stadsgezicht van Frankfort voor stellende, meegestuurd voor de stad Buenos Aires. Op het vlieg veld overhandigde de burgemes- ter van Frankfort dr. Walter Kolb, het schilderij aan de piloot, N. Bos. waarop de volledige economische unie tot stand moet komen, acht men dat hier een zeer bedenkelijk verschijnsel. Den Haag heeft in verband hier mede in overweging genomen op elke wijze aan de discriminerende maatregelen jegens de Nederlandse zuivel-industrie op zo kort mogelij ke termijn een einde kan wprden gemaakt. In dit verband zijn de ge dachten uitgegaan naar middelen om de Belgische regering te herin neren aan de positieve waarden van de Beneluxgedawhte en aan dc ge volgen van een onverhoopt loslaten van die gedachte. Een middel om België hieraan te herinneren ligt in het nemen van tegenmaatregelen van hetzelfde karakter. En de ge dachte in officiële kringen gaat daarbij uit naar de Belgische tex- tielinvoer uit België, die een zeer zware concurrentie voor de Neder landse textielindustrie betekent Nederland heeft indertijd terwille van dc Benelux een zeer zwaar offer gebracht, door deze textielin- voer vrij te laten met dien ver- Britse conservatief wil ministers ontslaan LONDEN Sir Waldron Smithers (conservatief) heeft het Britse La gerhuis een petitie aangeboden ter ontzetting „voor altijd" van de mi nister van oorlog. Strachey. en diens collega van Defensie, Shlnwell. Waldron verklaarde, dat de petitie ondertekend was door 18.000 perso nen. Het lezen er van werd begroet met spottend gelach van de rege- ringsbanken dat aanhield, toen Smi thers de geweldige bundel met hand tekeningen naar de „clerk" bracht stande. dat invoervergunniwgen nog wel gehandhaafd bleven doch dat deze vergunningen automatisch en altijd zouden worden verstrekt. Zo is het dan ook gegaan. Men houdt er hier echter rekening mee. dat Nederland, wanneer België op an dere terreinen invoerbelemmcringen gaat stellen, wat minder automa tisch en wat minder luim met het verlenen van invoervergunningen voor Belgische textiel zal worden. Geen verbod maar wellicht een vertraging. ..Om Brussel even aan iets te hel pen herinneren", zei ons vanmorgen iemand in Den Haag Deze kwestie maakt thans een punt van overweging uit. Het over leg tussen Den Haag en Brussel over minnelijke schikking van de kwestie is echter nog gaande. Bonn. beslist heden over toetreding tot Raad van Europa KOENIGSWINTER ..Het West- duitse kabinet zal heden de uitnodi ging om toe te treden tot de raad van Europa in een bijzondere ver gadering in overweging nemen, heeft bondskanselier Adenauer gisteren avond verklaard. De Westduitse re gering zal dan haar standpunt be kend maken en de kwestie ter be slissing aan het parlement voorleg gen. In een bestuursvergadering van de Christendemocratische partij in de Britse zóne, waar Adenauer dit be kend maakte, zeide hij Verder, dat toetreding van Duitsland dc enige manier zou zijn om een federaal Eu ropa te vormen en zo de vrede te verzekeren Adenauer achtte het nuttig, dat de drie Westelijke ministers van Bui tenlandse Zaken, wier conferentie Donderdag te Londen begint, van het standpunt der Westduitse rege ring op de hoogte worden gebracht Na Adenauers rede besloot het be stuur van de Christendemocratische partij in de Britse zóne met algeme ne stemmen om Duitslands toetre ding tot de Raad van Europa te steunen. De sociaal-democraten zijn er nog steeds tegen. GEVAREN TOENEMEND LITURGISCH STREVEN JA/ANNEER volgend jaar, zoals het plan is, de Kerkorde der Ned. Herv. Kerk zal zijn aangenomen en haar werking gaat verrichten, zal de Kerk ook in het bezit zijn van een DienstboekOp het ogenblik wordt het ontwerp daarvan, samengesteld door de Raad voor Kerk en Eredienst, in de Synode en de meerdere vergaeringen besproken. Het zal de leidraad zijn voor de inrichting van de eredienst. Een aantal „Orden van dienst" kan naar keuze door de predikanten worden ge bruikt: de formulieren voor de bediening der sacramenten werden her zien en uitgebreid; enige formulier-gebeden zullen verder dienen om de Hervormde eredienst een eigen stijl en karakter te geven en aan het „elck ivat wils" op dit terrein een einde te maken, indien mogelijk. H^t gebruik van het Dienstboek blijft tenslotte overgelaten aan de prudentie van predikanten en kerkeraden, en men kan het dus naast zich neer leggen. Daar tegenover staat, dat in het algemeen er een sterk verlan gen is om de eredienst zodanig in te richten, dat een verantwoorde ker kelijke stijl hierin kan worden aangebracht. Vele predikanten en kerkeraden zullen daarom t.z.t ongetwijfeld van cie gegeven aanwijzingen dankbaar gebruik maken. Indien dit geschiedt, heeft de liturgie in de kerkdienst dan een zekere plaats gekregen en wordt de godsdienstoefening in een omlijsting gezet, die zij in feite van oude tijden af gehad heeft. Immers, veel. dat thans in het Dienstboek werd opgenomen, is afkomstig uit de oude reformatorische gemeente van Gcnève (Calvijn!). uit Straats burg bv. ook. maar veel was ook onder het stof der tijden en hei latere vooroordeel tegen dit alles zoek geraakt. Tot de winst, die de Hervormde Kerk zal boeken in haar werkelijke vernieuwing, moet zeker ook het richting geven voor de uitvoering van de eredienst worden gerekend Intussen is er binnen de Her vormde Kerk en bij een aantal pre dikanten een zeer veel verder gaand streven naar ..Liturgische bezin ning". Men kan dit eensdeels een reactie-verschijnsel noemen op het feit. dat decenniën lang het litur gisch element in een Kerk der Re formatie werd verwaarloosd. Dit streven is Intussen niet nieuw. Wat de Liturgische Kring, die niet uit sluitend Hervormd georienteerd is. reeds sedert vele jaren onderneemt wij denken ook aan het de laat- Deze week: in Kerk en Wereld ste jaren verschijnende uitstekende tijdschrift „Kerk en Eredienst" heeft ongetwijfeld reeds veel goeds uitgewerkt. Vooral ook. omdat het binnen de perken bleef, die :iu een maal voor een reformatorische kerkdienst zijn aangewezen, en dus de preek centrum bleef van de godsdienstoefening. Thans evenwel is er een duidelijk streven waar te nemen om de litur gie te gebruiken om het karakter van de Protestantse eredienst te wijzigen en het om te buigen naar het karakter dat de eredienst b v. in de Anglicaanse Kerken heeft. In dit verband kan gewezen wor den op een juist verschenen boekje dat tot titel draagt „Hervorming en Catholiciteit". waarin een aantal predikanten zijn commentaar geeft op een Verklaring, die deze groep gaf met betrekking tot zijn litur gisch streven. Hoezeer hier gedach ten worden ontwikkeld, die grote afstand nemen tot de reformatori sche traditie en opvatting, moge bv. blijken uit een serie van drie arti kelen, die het Dagblad „De Tijd" onlangs aan een en ander wijdde, en waarin geconstateerd wordt, dat blijkbaar ook binnen de oudste re formatorische kerk van ons land toch een begeerte is ontstaan zoveel mogelijk terug te keren tot datgene, dat de Reformatie doelbewust aan de eredienst onttrokken heeft. Ver staan wij de schrijver in De Tijd" goed. dan acht hij het nog slechts een kwestie van tijd, of, tengevolge van dit streven, zal de Hervormde eredienst meer en meer in haar uit wendige vorm weer paan aanslui ten bij die van de „Oude", in dit geval de R. Kath. Kerk. De zaak waarom het gaat zal in discussie moeten worden gebracht. Het boekje, hierboven aangeduid, en samengesteld door Ds. J Loos en Prof. Dr. J. N Bakhuizen v. d Brink, kan niet worden doodgezwe gen. Want. bijvoorbeeld, worden er vragen gesteld over de echtheid van de ambten. Ds. Loos pleit voor een episcopale kerkorde, die terug zou moeten gaan op de apostolische suc cessie Elke andere kerkorde noemt hij zelfs een fictie Het spreekt bij na vanzelf, dat zo beschouwd, ook het Avondmaal een andere beteke nis gaat verkrijgen en in het ge loofsleven een andere rol gaat ver vullen. Wanneer een aantal Her vormde predikanten in dit boekje zegt. althans een en ander mede- ondertekent. dat het voor hen de vraag is. of zij eigenlijk geen be lemmering zijn voor de tegenwoor digheid van Christus in de viering van het Avondmaal, omdat zij die predikanten niet „in de apos tolische successie" staan dan voelt men wel. dat er belangrijke dingen op het spel staan. Overigens dit alles voorlopig la tend voor hetgeen het is. of kan worden, moet nog iets anders be dacht worden. En daarmede korhen wij op een wezenlijk gevaar, dat dit streven inhoudt voor de hele gewone g e- m e e n t e. Want een godsdienst oefening, die hoofdzakelijk, in al haar geledingen, liturgie is en waarin de preek, de „bediening van het Woord" ondergeschikt wordt gemaakt aan een liturgisch streven, dat in wezen niet reformatorisch is, past ten enenmale niet bij ons volkskarakter. Wie in een stad woont, kan vrij gemakke lijk de „hoog-liturg" en zijn kerk dienst ontgaan. Hij heeft voldoende andere keus. Maar. als ergens in een gemeente de enige predikant van uit dit streven zijn kerkdien sten inricht, zal hij vroeg of laat maar naar onze mening vroeg ontdekken, dat hij de kudde ver vreemdt van het Woord, van de vorm, waarin het haar eigen is, dit te horen. Want voor haar gevoel en daarin heeft zij gelijk wordt de eredienst gedenatureerd. Wat in Engeland en in de Anglicaanse Kerk mogelijk is en past. heeft een totaal andere oorsprong. Het Engelse volk is ook op dit punt een ander volk dan het Nederlandse. En de Refor matie is in Engeland totaal anders verlopen dan aan deze kant van de Noordzee. Hier heeft zij zich baan gebroken in nauw contact met de Europese reformatoren; Luther, Cal vijn, Zwingli en zovele anderen Daar heeft het loskomen van Rome vrijwel niets te maken gehad met cie revolutie, die de 16e eeuw op dit punt onze landen gezien heb ben. Maar een en ander kón ofj ons ook niet anders gaan, evenmin als het wellicht* in Engeland anders kon gaan. Er is nu een aantal predikanten en gemeenteleden meest Her vormd dat meent, dat dit alles kan worden voorbijgezien Dat dit niet kan en niet mag. zal in een uitvoerig theologisch gesprek moe ten worden uiteengezet. Want het reformatorisch protes tantisme in ons land blijft in wezen gereformeerd. Aan het woord „catholiek" kan men maar niet zon der meer een inhoud gaan geven, die het nimmer heeft gehad en die door het kerkvolk ook nimmer zal worden verstaan. Daar ligt het gevaar van dit uit sluitend liturgisch streven; dat men iets gaat ondernemen, dat ons volks vreemd is en elk historisch bewust zijn voor de vraag waarom en waar door wij gereformeerd zijn, terzijde stelt. Het zal blijken dat Nederland Engeland niet is. En zeker niet Italië. Oude dame in Putten door auto gedood (Eigen bericht) PUTTEN. Gisterenavond om negen uur is de bijna 80-jarige me vrouw Van den Broek uit Steenen- camer, toen zij per fiets de verkeers weg bij hotel Zech wilde overste ken. door een luxe auto aangereden en op slag gedood De auto kwam uit de richting Zwolle en reed met een snelheid van ongeveer 80 K.M De auto is gaan slingeren, reed door het hekje bij het gemeentehuis en kwam in de struiken tot stil stand. Vechtpartij met dodelijke afloop ROOSENDAAL Zondagavond laat is ten gevolge van een vechtpartij een 22-jarige inwoner van Roosen daal om het leven gekomen. Deze jongeman. J. S.. kreeg ruzie met de 20-jarige P. van T., betonwerker te Oudenbosch, over een 16-jarlg meis je. De ruzie liep zo hoog. dat S. op een gegeven ogenblik door van T. en enige anderen werd aangeval len. Hij ontving verscheidene slagen met een biljartstok op zijn hoofd en overleed later ten gevolge van de verwondingen. De rijkspolitie heeft gisteren, na vele getuigen verhoord te hebben, met zekerheid kunnen vaststellen, dat van T de noodlottige slagen aan S. heeft toegebracht. Ned. immigranten in Canada worden zelfstandige boeren OTTAWA. In Ottawa is een Ca nadees plan bekend gemaakt, dat voorziet in de vestiging van immi granten als zelfstandige farmers in de provincie Nova Scota. De eerste groep, die volgens dit plan op boer derijen zal worden gezet, bestaat uit Nederlandse boerengezinnen, welke minstens een jaar in dienst van Ca nadese farmers hebben gewerkt. Het provinciaal bestuur van Nova Scota zal de kolonisten tv/ee derden van de koopprijs van het land lenen, be nevens 50% van de kosten van leven de have en gereedschap. Voor de rest moeten de kolonisten zelf zorgen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3