r Nederlands Economisch Instituut doet verslag over Amersfoort Boeiende Bach-avond V olksuniver siteit van Kanaalcommissie hervat werkzaamheden De oude stad aan de Eem Economische ontwikkeling van Amersfoort gunstig Noteert u even W oningbouw-vooruitzichten zijn nog somber Werkers van het Roode Kruis krijgen onderscheiding Elf diefstallen opgehelderd Korfballers spelen op tournooi 2 Woensdag 10 Mei 1950 i DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Is dit economisch? iVist U dat in 1049 dagelijks 2.087 personen naar Amersfoort ko men. omdat zij er hun werk heb ben? Misschien vermoedde U het, omdat het soms zo bar druk kan zijn in de omgeving van het sta tion. Hoe kan het ook anders, want dagelijks gaan er ook 1.581 Amersfoorters elders werken. Een overschot dus aan dagelijkse migratie van 506. Van die 2.087 elders wonenden komen er 1.022 of 49 uit de aangrenzende ge meenten t.w 803 mannen en 219 vrouwen. Daarvan komen er per rijwiel resp. 647 en 131. Verder komen er nog uit Nijkerk 239, Utrecht 127, Bunschoten 60, Hil versum 69. Barneveld 59 en Amsterdam 54 personen dagelijks naar Amersfoort. Er zijn bedrijfstakken waarin de verschillen in de dagelijkse migratie betrekkelijk gering zijn. Gevonden voorwerpen Gevonden voorwerpen van 5 t/m 8 Mei: Wit kindervestje en kinder borstrok; paar beige dameshand schoenen; militaire regenjas; duim stok; broche <been); bruine alpino muts; plastiek ceintuur; portem. inh. f 60.rode hoofddoek; rode kam; Ierse setter; groen gebatikte hoofddoek; waterpas; kindermuts (bruin grijs); blauwe alpinomuts; sierkleedje (nieuw); br. lederen da meshandschoen; kinderkruiwagen: popje, blauw tasje; blauwe muts met twee kwasten; autoped t/n Verwei; autoped (rood); groene ceintuur: portef. inh. weekkaart van Tensen t/n van L. J. Sijtsema; bruin glacé heren handschoen (R.); witte gymschoen; rozenkrans; fox terrie krulharig; heren portem. inh. f 0.30; Ierse setter; welpenpet; 4 medaillons, goudkleurig; kindersan daal (R.); 4 metalen plaatjes voor stempels; bailpont pen; lederen kap- handschoen; bruin glacé dameshand schoen (L.); zakmesje (bruin); f 12.50; doublé armband: broche 2 olifantjes; drie wielig kinderfiets je. Soesterkwartier boekt grootste bevolkingsaan teas De betekenis van het werk dat het Nederlandsch Economisch Instituut voor de gemeente Amersfoort verricht valt moeilijk te overschatten. In velerlei vorm komt deze arbeid tot uiting: nu in het zeer overzichtelijk verslag van de economische toe stand van Amersfoort in 1949. deze wijk belangrijke woningbouw. Een nadere bestudering van de cij fers bracht het N.E.I. tot de volgen de conclusie: Er vindt als het ware «en door stroming plaats van het omringende platteland naar Amersfoort; van daar naar de rest van Nederland en in nog sterkere mate naar de gebie den buiten Europa (Indonesië, Ca nada en Australië). GEBOORTEN In 1949 werden er in Amersfoort 1.228 kinderen geboren het laagste peil sinds 1946). Van deze kinderen werden er 186 aangegeven zonder godsdienst. 443 als Nederlands Her vormd en 437 als Rooms-Katholiek. Tot zover volgden wtf de gege vens van het N.E.I. op de voet. Om het overzicht overzichtelijk te hou den publiceren wij de andere aan dit belangwekkende jaarverslag ontleende gegevens onder de door het N.E.I. aangegeven rubrieken. Doorstroming naar gebieden buiten Europa In de inleiding op dit verslag wordt o.m. meegedeeld, dat het N E. I. bij zijn arbeid steunt op de medewerking van de gemeentelijke diensten en instellingen, de ter plaatse gevestigde rijksinstellingen en het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Aan de hand van de bin nengekomen gegevens worden zgn. directie-mappen bijgehouden. Het laat geen twijfel, dat deze mappen voor de leidende personen in onze gemeente belangwekkende gegevens bevatten. Het werk wordt op deze wijze vergemakkelijkt Uit deze mappen worden de zgn. kwartaal- indices samengesteld, die vergezeld gaan van een kwartaalbericht. In 1950 kan de eerste jaarstatistiek worden tegemoet gezien. Aan het eerste jaarverslag (1949). door het N.E.I uitgegeven, ontlenen wij de volgende gegevens. Zo blijkt, dat de loop der bevol king in 1949 per stadswijk als volgt is: bevolking op 1 Januari 1950 in de stadskern 8.067, Soesterkwartier 16.261, Kruiskamp 3.868, Randen broek 2.235, Arnh. Vermeerkwartier 7.671, Stationskwartier 1.706, Leus- derkwaitier 9.207, Bcrgkwartier 6.738, Birkhoven 158, Vlasakkers 2.127, totaal 58.0.38. Deze cijfers hou den een stijging in van 632 perso nen. Deze toeneming bestond uit een geboorteoverschot van 788 per sonen en een vertrekoverschot van 156 personen. Afgezien van de ge- stichtswijken geven alle wijken een vertrekoverschot te zien met uitsondering van het Soesterkwar tier waar de toeneming 350 perso nen bedraagt. De oorzaak van deze stijging ligt voornamelijk in de in Bouwactiviteitmede door particuliere bouw, op zeer hoog niveau De economische ontwikkeling van Amersfoort in 1949 was gun stig. De activiteit was groot en de geringe werkloosheid, hoewel iets hoger dan In 1948. bleef gehand haafd. Slechts op enkele detail punten valt een lichte teruggang te constateren, welke echter niet tot ongerustheid aanleiding be hoeft te geven. In verschillende cijfers betref fende de economische ontwikkeling van Amersfoort, kan men de li quidatie van de beperkende maat regelen waarnemen. De omzet, gerekend in 1000. was van het" le kwartaal '49 van totaal nijverheid 11.682, voor het 4e kwartaal 14.481. Daarvan is ge ëxporteerd resp. 17.4% en 26.9%. Voor voedings- en genotmiddelen waren deze cijfers le kw. 5.277 (export 28.0%) 4e kw. 7.023 (ex port 38.6%). Ook in de andere takken van de industrie (metaal nijverheid geeft een geringe te ruggang) valt een zeer aanzienlij ke stijging waar te nemen. De bui tenlandse omzetten liggen ver bo ven die van de voorgaande jaren. Het verslag geeft over deze cijfers nog een belangwekkende beschou wing. In de groep industriële bedrijven is in geringe mate eenzelfde voor uitgang in de personeelsbezetting. Enerzijds betekent dit, dat de om zet per arbeider stijgende is, an derzijds. dat ook de totale werk gelegenheid in deze groep bedrij ven blijft stijgen. INDUSTRIE-VESTIGING In het verslag memoreert het N. E. I. de vestiging van industrieën als Morris, Bofa e.a. Men tekent daarbij aan dat de verkoop van 2.2 ha industrieterrein in 1949 nauwkeurig klopt met de prognose van het Instituut, namelijk 2 ha per jaar met ingang van 1949. De totale bouwactiviteit kwam in 1949 op een zeer hoog niveau. De bouwkosten (verbouw en nieuwbouw) bedroegen in 1949 5.4 min., 1948 2.5 min., 1947 2.1 min. Vooral de particuliere bouw speelt In deze stijging: een belang- GRAND THEATRE. „De Inspecteur Generaal" a. L Vrijdag 5 Mei en Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur Alle overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER. „Hotel Tragedie" 14 j. Vrijdag, 5 Mei en Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Alle ove rige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER Van Vrij dag t/m Maandag: „De vijfde Co lonne" 14 j. Van Dinsdag t/m Donderdag: „De Saint contra de Tijger 14" j. Vrijdag, 5 Mei en Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur. Alle overige dagen: 2.30 en 8 uur. EXPOSITIES. Academie voor beel dende Kunsten (Utrechtsestr. 53) Foto's van A. Pastoor, van 29/4— 10/5. Dagelijks geopend van 105 en 7—9 uur. T.e.m. 14 Mel St. Pleters- en Block- landsgasthuls A.K.G. Voorjaarstentoon stelling. 105 uur. Zondags 2—5 uur. OPENBARE LEESZAAL, - Uitle ning voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur. Uitle ning voor kinderen: Woensdag en Zaterdagmiddag van 2.30—4.30 uur. Leeszaal dag. van 1012.30 en 2—5 u bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond vaD 7—10 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL. - Wijersstraat 2, geopend van 10—1 uur en 2206.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. rijke rol. In 1949 bedroeg deze reeds 2.4 min of 42.5% van het to taal. Interessant zijn ook de gegevens over de nivellering van de lonen van geschoolde cn ongeschoolde arbeiders. Van 1946 op 1948 ste gen in Nederland de uurlonen van ongeschoolde arbeiders resp. geoefende arbeiders met 12 resp. 13.0%, de geschoolde met 13.2%. Voor Amersfoorts resp. Utrecht be droegen deze cijfers voor onge schoolde arbeiders 11.2 resp. 11%; voor geoefende arbeiders 14 resp. 12.4% en voor geschoolde arbei ders 14.7 resp. 11%. Aan deze ni vellering komt thans een einde. Men tekent daarbij aan dat bii een volkomen nivellering de prikkel lot verdere scholing aanzienlijk zou verzwakken. DETAILHANDEL Ook de detailhandelsomzetten gaven gedurende 1949 een verder gaande stijging te zien. Van een groot aantal artikelen is de omzet stijging in de arbeiderswijken aan zienlijk hoger dan in cïe wijken voor de middenstand en beter-ge- situeerden. Rekent men het eerste kwartaal op 100 dan is de vooruitgang van de volgende branches in vergelij king met het 4e kwartaal als volgt: Brood en banket -f 18, vlees en vleeswaren -f 82, kruide nierswaren -f8, zuivel en zuivel producten 16, tabak en tabaks artikelen -f 13. Deze cijfers zijn min of meer be ïnvloed door de opheffing van de distributie-maatregelen. 1276. Na een lange speurtocht onder het ijs bereikt de tank de plaats waar het onder grondse meer overgaat in het bovengrondse. Van zijn commandokoe pel uit ziet de „gene raal" al het daglicht schijnen. Hij laat nu de ijsvloer beschieten en met geweldig gekraak bezwijkt het ijs. Dan komt de tank langzaam boven water. Argwa nend speurt de com mandant de omgeving af en tot zijn schrik ziet hij vlak in de buurt een vliegtuig op het ijs staan. „Ze zitten ons op de hielen, jongens," zegt hij; „dat is een ma- Vlug! We moeten ze aanvallen, voor wij van hen i bevelen, chine van de Royal Canadian Mounted Police. I de volle lading krijgen". En snel geeft hij zijn Dames die opvielen Twee liftende vrouwen vielen bij Nederberg op de Hoge Brug op door hun gedrag. De politie bemoeide zich met het geval en maakte uit dat een van de dames in het opsporingsregis ter stond voor bedelarij. Zij betaalde haar boete en mocht toen vertrek ken. Burgerlijke Stand 9 Mei 1950 Geboren: Jacqueline, d v M Gles en M Mazgon. Hendrikjen, d v A P v Nlmwegen en H J Hoogers Getrouwd: B v Bekkum en B van Ree. Overleden; H van de Veen. 22 maan den. Henri van Kaalte, 70 jaar, geh m B A Cohen. Bouw blijft achter bij de in 1946 gestelde prognose In het economische jaarverslag van Amersfoort over 1949 zeggen de rapporteurs van het Nederlandsch Economisch Instituut, dat thans wel blijkt hoe optimistisch de veronderstellingen ten aanzien van de wo ningbouw waren waarvan in 1946 werd uitgegaan. Middenstandswoningbouw In feite zijn in 1947 slechts 8 woningen voltooid. De prognose was 100 woningen. In 1948 was dit aantal 71 (pr. 350) en in 1949 318 (pr. ca 900 ook voor de volgende jaren). Men acht het ook voor 1950 absoluut uitgesloten dat 900 wo ningen gereed zullen komen. Een raming van 350 is al rijkelijk hoog. Van deze woningbouw na de be vrijding nam de gemeente 75% voor haar rekening. Door particu lieren werden in 1949 51 woningen gebouwd. Van de totale woning vermeerdering (397) waren 319 arbeiderswoningen en 78 midden standswoningen. Door de bouw van nagenoeg uitsluitend arbeiderswoningen zullen bij de huidige woning nood ook middenstanders de ze woningen gaan betrekken. Zij zullen deze echter verlaten zodra de bouw van midden standswoningen op gang komt. In het woningrapport van het N.E.I. (1946) werd reeds op dit gevaar gewezen en geadviseerd»de woningbouw overeenkomstig het tekort in iedere groep te doen vor deren. Het aantal samenwoningen in de wijke voor beter-gesitueerden. dat op 1 Januari 1949 reeds ca 64% hoger was dan in de arbeiderswij ken, is gedurende 1949 nog ge stegen en was op 1 Januari 1950 zelfs 70% hoger. Ten aanzien van de gevolgen van de- geringe omvang en eenzij dige structuur van de woningbouw zegt het verslag ondermeer: ,,De kansen op volledige vrije woningbouw zijn wel niet bijzon der groot, maar het is toch wel waarschijnlijk, dat men ten aan zien van bepaalde onderdelen de al te strakke teugel zal vieren. Niettemin is het gevaar aanwezig en het besef, dat de bevolkings spreiding onder invloed staat van de woningtoewijzing. Dit geldt zo wel voor de spreiding van de wo ningen over de gemeenten als bin- Aan 157 personen is Herinneringskruis uitgereikt Het Nederlandsche Roode Kruis heeft wel een bijzonder aandeel gehad in het werk om landgenoten tijdens de bezetting in nood en an dere moeilijkheden te helpen. Thans waren de Amersfoortsche Roode Kruis werkers, en zij die zijdelings bij deze sympathieke or ganisatie betrokken waren en hun steun verleenden, dikwijls onder de meest gevaarlijke omstandighe den, in 's Prinsenhof bijeen alwaar het afdelingsbestuur Amersfoort namens het Nederlandsche Roode Kruis bij monde van de afdelings voorzitter de heer W. H. de Beau fort Herinneringskruizen uitreikte die vergezeld gingen van een oor konde. Het waren er zeer velen die naar de groene tafel wandelden om het „Herinneringskruis 1940 1945" zoals op deze fraai uitge voerde decoratie vermeld staat, in ontvangst te nemen. In totaal 157 personen. De heer De Beaufort bracht, na een welkomstwoord, in het bijzon der aan burgemeester H. Molen dijk, de oorlogsjaren bij de aanwe zigen m herinnering en liet in vo gelvlucht het werk van het Roode Kruis in die jaren de revue pas seren. Reeds tijdens de eerste oorlogs maanden toonde het Roode Kruis zich paraat en trok de vaste colon ne weg om hulp te bieden bij ver voer. bij verbandplaatsen en bij de evacuatie. De informatie-afdeling en de bloedtransfusie dienst o.l.v. het plaatselijk bestuur bewezen uitstekende diensten, het werk voor de Nederlandse krijgsgevan genen en allerlei andere verdien sten werden door spr. gememo reerd. Jammer was echter dat ve len het Roode Kruis verlieten toen in het Hoofdbestuur minder ge wenste elementen aan het roer kwamen. Zodoende ontstonden er moeilijkheden doch ook zij die met het werk onversaagd doorgingen meenden goed te doen. Spr. hoop te dat de tweespalt hierdoor ont staan beide partijen thans bij de meer normalere verhoudingen in wederzijds begrijpen nader tot el kaar zullen brengen. In de laatste jaren stond vooral het Concentratiekamp in het mid delpunt der belangstelling. Door diverse groepen mensen is veel gedaan om het leed daar te ver zachten. Bij de hongertochten cn aan onderduikers werd hulp gebo den terwijl de ziekenhuizen te Amersfoort een speciale hulde voor hun voorbeeldig werken niet door spr. onthouden werd. Hen, die in de afgelopen jaren het Roode Kruis ontvielen, werden met een korte stilte staande herdacht. Hierna werd tot de uitreiking overgegaan. Advertentie (l.M.) nen de gemeente over de woning typen." BOUWTEMPO Het bouwtempo is zeer gunstig. Dit blijkt uit een vergelijking ge trokken tussen de gemeenten Zwolle, Amersfoort, Oegstgeest. Bussum. De Bilt, Enschede. Vught, Ede, Vlaardingen, Oosterhout. Wageningen en Zeist. Zwolle opent daarin wat de efficiency-index betreft (normaal 100) met het cij fer 117, Amersfoort volgt met li2 en Zeist sluit de rij met 78. Struikrovers aan 't werk? Uit een tuin van een woning aan de St. Bonifaciusstraat is een struik je, vermoedelijk een Azalea Mollis, ontvreemd. ONDER PRESSIE De Utrechtse Rechtbank veroor deelde Dinsdag de 31-jarige G. B., die als inpakster bij de Aluminium- fabriek destijds een aantal emaille voorwerpen had gestolen onder pressie van haar verloofde, een ge wezen SS-man, tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Geëist was acht maanden. De Volksuniversiteit van Amers foort wil het hare bijdragen tot de herdenking van het 200ste sterfjaar van J. S. Bach en zij doet dat op de voor haar geëigende wijze door het geven van een tweetal cursussen over deze componist, cursussen in de vorm van lezingen, geïllustreerd met muzikale toelichting. Zij heeft daarbij de medewerking van Mevr. BresterGebensleben, de h.h. G. v. d. Burg en A, Schuurman, bene vens die van het prachtige orgel der St. Joriskerk. Verbreding en verdie ping der kennis omtrent Bach is de bedoeling van deze avonden, twee in getal, en vastgesteld moet wor den, dat deze cursussen een flink aantal deelnemers trekken. Gister avond had dc heer Gerrit v. d. Burg het woord en het is hem gelukt voor een aandachtig en geboeid gehoor een schets te geven van leven en werken van Bach. Natuurlijk is het slechts mogelijk een zeer algemeen beeld te geven van het rijke en veel bewogen leven van zulk een groot man indien men slechts over een beperkte tijd Ce beschikking heeft, de heer v. d. Burg zag niettemin kans Bachs leven in vogelvlucht aan ons te doen voorbijtrekken en zelfs door het verhalen van menig anec- dotisch voorval aan zijn lezing kleur te geven. Daarna kwam de heer v. d. Burg te spreken over het werk van Bach. Hij zei daarbij zeer behartenswaar- dige dingen over het begrip toon kunstenaars in het algemeen en voor het werk van Bach in het bijzonder. Veel mensen hebben de behoefte, aldus de heer v. d. Burg. ieder toon werk te willen begrijpen; zij hebben nie; geleerd van een grote compo sitie te kunnen genieten, voor zij dit werk geanalyseerd hebben. Wie luis terend wil genieten opene zijn hart cn veel zal hem duidelijk worden, wat bij langdurige studie misschien onverstaanbaar blijft. Hij haalde in dit verband aan een uitlating van Claude Debussy, die de moeite waard is te citeren: „Wie het mysterie van het woud wil begrijpen, moot niet de bomen gaan lellen of hun hoogte gaan meten, maar hij moet veel in het bos wandelen, open oog hebben voor dc schoonheden, de geuren op snuiven en naar het gezang der vo gels luisteren." Het is goed de zaak zo te stellen; diepzinnige commen taren, zij mogen betekenis hebben voor de muziekgeleerde, ze brengen de kunstgevoelige leek niet veel na der tot Bachs werk, dat beluisterd wil v/orden. In verband hiermede ging spreker even in op de vraag, welke de juiste wijze is om de Mat- thaus-Passion uit te voeren. De heer v. d. Burg kon zich indenken, dat Bach twee geheel verschillende uit voeringen, beide uitgaande van to taal andere opvattingen, misschien wel even schoon kon hebben gevon den. Hij wees vooral op de beteke nis van Bach als schrijver van „Das Wohltemperierte Klavier" en de gro te mogelijkheden welke de daarin neergelegde opvattingen hebben doen ontstaan. Ten slotte heeft dc heer V. d. Burg zijn gehoor met enkele gramofoon- platcn iets van de grote schoonheid van Bachs werk onthuld en hij ein digde met het spelen van de Pasa- caglia op ons fraaie St. Jorisorgcl, daarmede deze ontwikkelingsavond op luisterrijke wijze besluitend. Op 16 Mei is dan beurt aan Me vrouw Brestcr cn de heer Schuur man Men kan deze cursusavond ge rust bezoeken, ook al was men niet in de gelegenheid de eerste bij te wonen, daar elk der beide voor drachtsavonden binnen zekere gren zen een op zich-zelf staand geheel vormt. Daarom raden wij muziek- minnend Amersfoort aan. deze twee de gelegenheid niet te verzuimen. De laatste lijd noteerde de politie verscheidene kraakjes. Het was wel geen groot werk, maar het is toch niet prettig als de stad onveilig wordt gemaakt. Zo moesten om. enkele brandstoffenzaken, het tram station en een verffabriek aan de Nijverheidsstraat het ontgelden. Dit laatste adres is de inbrekers noodlot tig geworden. Het door een zekere Van S„ in samenwerking met zijn vrouw, aldaar gestolen vloerkleed, bleek in de omgeving te zyn inge graven. Een rijksspeurhond vond het kleed. Daarmee was het voor Van S afgelopen. Enige dagen en nach ten heeft de politie in de omgeving de wacht gehouden. In de nacht van Maandag op Dinsdag, omstreeks 12 uur kwam het echtpaar het kleed ophalen. Niet veel later zaten zij op het politiebureau. Van S. bekende alle diefstallen te hebben gepleegd. De medeplichtigheid van de vrouw wordt nog nagegaan. De man is 25 jaar de vrouw 20 jaar. Het echtpaar heeft 2 kleine kinderen. Eem-vraagstuk en vervuiling van beken en grachten in studie (Eigen berichtgeving) De Kanaalcommissie Gelderse Vallei, die reeds ver voor de oorlog voor de verbetering van de Eem als vaarwater en de verbetering van het water der beken in de Gelderse Vallei ijverde, is dezer dagen nieuw leven Ingeblazen Tijdens een vergadering op het Amersfoortse gemeentehuis met de oude •ommissie en een aantal andere personen uit Amersfoort en omliggende plaatsen werd een nieuwe commissie geïnstalleerd, die ln de toekomst bij de diverse instanties voor de normalisering van de Eem zal pleiten en een verbetering van het grachtenwater zal bewerkstelligen. Burgemeester Molendijk wijdt een artikel aan Amersfoort in het maandblad van Oud-Utrecht „De wandelaar die het verrukke lijke landschap doorkruist in de om trek van Amersfoort, heeft één vast punt, waar hij zich altijd weer op kan orienteren: de Onze Lieve Vrouwetoren, slank, fijn en doorzichtig als kant". Burgemeester H. Molendijk wijst op deze omstandigheid in 't Maand blad van „Oud Utrecht", waarin hij een bijdrage schreef over „De oude Stad aan de Eem". De toerist, die zich moeite ge troost om de toren tc bestijgen. zo vervolgt hij ziet omgekeerd de stad in zoals zij ligt opgenomen, in het landschap: noordwaarts de uit gestrekte weidevlakte ter weerszij den van de Eem. zuidwaarts de heuvels van het Sticht en naar het zuiden en oosten de vallei, met haar kronkelende beken. Boven in de toren neemt men als vanzelf afstand, niet alleen in het ruimtelijke, doch ook in de gang van tijden Aan de voet van het laat-gotische bouwwerk, ligt de oude stad, zoals zij er vijf eeuwen gelegen heeft en zoals wij haar kennen van de precieuze afbeelding uit de steden atlas van Blaeu (1649). De toren staat in de eerste omwalling aan de binnenste stads gracht en men is met het bouwen begonnen (1471), toen de tweede omwalling aan toren en de kleine O. L.-Vrouwekapel bescherming kon bieden. Binnen deze twee gordels ligt vrijwel alles wat Amersfoort aan historische schoonheid rijk is. De Muurhuizen, gebouwd tegen de eerste stadsmuur, verlenen de stad haar karakteristiek. Niet alleen de stoere huizen zelve, waarvan er vele gerestaureerd, trekken de oudheid minnaar. de licht-gebogen straten achter de huizen, met ter andere zijde wat kleine, wrakke bouwsels, maken het hem gemakkelijk zich in de middeleeuwen te verplaatsen. Binnen deze kleine kring ligt het oudste Amersfoort. In het hart staat de oudste kerk, de St. Joris, die in 1247 werd ge wijd, met een vanaf de O. L. Vrou wetoren gezien ietwat dorpsaan- doende toren, waarvan het onderste gedeelte nog in de romaanse stijl gebouwd is. Daar bij de Hof en de Vijver zal het kasteel van de Heren van Amersfoort gestaan hebben, daar waar Langestraat en gracht elkaar kruisen, zal de vonde in de Amer of Eem geweest zijn, waar de kooplieden die van Oost naar West. en van Noord naar Zuid trokken en met één overtocht het bekengebied passeerden en in de herbergen ble ven pleisteren. Daar in de hoek van de Hof stond het „oude stadhuis". De tweede omwalling, tot stand gekomen tegen het einde der 15e eeuw is vanaf onze hoge stand plaats evenals de binnenste duide lijk te onderscheiden, rijk voorzien als zij is met beplanting. Zij om sluit de vele gestichten en godshui zen. die in de tweede helft der mid deleeuwen buiten de versterkte stad waren gevestigd en bescherming verlangden. Het St. Aechten-kloos- ter is grotendeels verdwenen, alleen de verwaarloosde kapel bleef ons, het St. Pieter- en Bloklands Gast huis werd door een lelyk modern gebouw vervangen, het „mannen- deel'' en de kapel zijn nog een lust voor het oog, het huis de Poth, met de Rochuskapel, bleef goed be waard en het oude fraterhuis „Ma- riënhof" wordt momenteel gere staureerd. Drie stadspoorten bleven voor het nageslacht gespaard, toen in de 19e eeuw (1829) de sloopwoede, veel schoons, veel van historische bete kenis wegvaagde: de Camppoort ook wel Camperbinnenpoort cn twee waterpoorten, de Koppelpoort en het Monnikendam. (De Plompetoren is waarschijnlijk geen eigenlijke stadspoort geweest) Zij omsluit met muren en grachten het stille, vredige geheel, dat daar van onge veer 1450 tot 1900 zonder ■verande ringen van structuele aard te on dergaan, heeft gelegen. De stads muur aan de noordzijde is weer blootgelegd en hersteld. De spoorweg en de industriële ontwikkeling in ons land brachten de stadsuitbreiding buiten de poor ten. Het was een tamelijk chaoti sche aanwas, die het historisch ver worvene in de binnenstad dreigde te overwoekeren. Een paar grote warenhuizen en een markthal doen de tere schaalverdeling van de oude stad ernstig afbreuk. Van ons verheven standpunt zien we deze dissonanten in de architectuur der stad maar al te duidelijk opdoemen. Het huidige stadsbestuur pakt het stadsherstel ernstig aan, overheid en particulieren restaureren historisch en architectonisch belangrijke ge bouwen. een weloverwogen stads uitleg zal de historische stadskern weer tot centrum maken. Amersfoort heeft geen bewogen geschiedenis. Toch vormen A. van Bemmel's geschiedenis der stad en die van pastoor W. F. N. Rootselaar, boeiende verhalen, om van de kro niek van het St. Aechten-Convent niet te spreken. De laatste geeft een beeld van de beroering in de tijd der Reformatie cn de verovering der stad door Maarten van Rossum in 1534. Flehite, het stedelijk mu seum, brengt een schat van mate riaal, o a. een prachtige verzame ling plattegronden uit verschillende tijden. Plattegronden die zoveel op helderen. voor degene, die nu speu rend rond gaat in de historische bin nenstad. Normalisering van de Eem De Kanaalcommissie Gelderse Val lei is een instelling, die geruime tijd voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog werd ingesteld. Zij werd voor de tijd van 29 jaar in het leven geroepen en stelde zich ten doel: de verbetering van de Eem als vaarwater voor de indus trie: dc verzorging der beken en de verbetering van het beekwater. De comm. werd gevormd door ver tegenwoordigers uit diverse plaatsen uit de Gelderse Vallei. De oud-bur gemeester van Amersfoort, mr. J. C Graat van Randwijck was toen voorzitter. Toen de oorlog uitbrak staakte de commissie haar werk zaamheden. Tenminste voor de Duitsers was de commissie niet meer actief. In werkelijkheid wer den de werkzaamheden voortgezet en regelmatig kwam de commissie nog bijeen. Öm de financiën van de Kanaalcommissie uit handen van de bezetters te redden werd een brug gebouwd, waarvan later weer pro fijt werd getrokken. Een bedrag van ongeveer f 7000 bleef op de Spaar bank staan en staat nu ter beschik king van de nieuwe commissie, die dezer dagen met haar werkzaamhe den is begonnen. De oude Kanaalcommissie kwam vorig jaar voor de eerste maal na de oorlog bijeen. Het enige onder werp dat ter sprake kwam was haar eigen positie. Men was van mening dat de urgentie van de commissie niets aan belangrijkheid had inge boet. Men besloot dan ook een nieu we commissie in te stellen. Deze is dezer dagen op het Amersfoortse gemeentehuis geinstalleerd en be staat uit de volgende heren: voor zitter de heer H. Molendijk, burge meester van Amersfoort; secretaris de heer Bosch Ridder van Rosen thal. burgemeester van Rhenen en penningmeester de heer C. van Boe- schoten, vertegenwoordiger van de Kon. Schippersvereniging „Schutte- vaer". In de Grote Commissie heb ben de volgende heren zitting J. M. Los (Schuttevaer); H. Gerritsen (Schuttevaer); J. L. van Nieuwen- huizen (Schuttevaer); D. Vliek «Schuttevaer); A. F. C. Nieuwen- huyze (Nederl. Heide Mij.) W. J. van Raalten (Nederl. Heide Mija); J. H. van Lonkhuvzen (Nijverheid en Handel); J. H. Hosang, burge meester van Woudenberg; mr. J. C. Graaf van Randwijck. oud burge meester van Amersfoort en oud voorzitter van de Kanaalcommissie: J. van Haselen,directeur van de Nederl. Bank te Amersfoort P. vbn Straalen, vertegenwoordiger van het landbouwkundig genootschap: J. Spoel (ambtshalve namens gemeen te Amersfoort); mr. F. C. A. Een horst. secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht en de burgemeester van Renswoude. STUDIECOMMISSIE Tijdens de installatie-vergadering die Maandag is gehouden, werd een studiecommissie ingesteld, die een rapport zal opstellen over de ver vuiling van het Eemwater. Deze vervuiling hangt ten nauwste sa men met de vervulling van de stadsgrachten en het Gelderse Val leikanaal. O. a. zal worden overwo gen of aan deze toestand een einde kan worden gemaakt door de bouw van een zuiveringsinstallatie in Veenendaal of Ede. Een dergelijke zuiveringsinstallatie zal in de nabije toekomst door beide gemeenten worden gebouwd. Het college van Gedeputeerde Staten van Utrecht heeft Veenendaal en Ede tenminste reeds geruime tijd geleden een der gelijke opdracht gegeven maar in verband met de hoge kosten van een dergelijk bouwwerk, is daar nog steeds niéts van terecht gekomen. De studiecommissie van de Kanaal commissie voor de Gelderse Vallei hoopt te kunnen samenwerken met de zustercommissie. die wordt ge vormd door vertegenwoordigers van de gemeente Veenendaal en Ede, om zodoende een spoedige bouw van de zuiveringsinstallatie te be werkstelligen. De dagelijkse commissie zal bin nenkort een studiereis maken naar Oostcrwyk in Noord Brabant. In deze plaats heeft men met een dergelijk probleem tc kampen als ln Amers foort cn omliggende plaatsen. Daar is het het fabriekswater van Til burg dat het stadswater vervuilt Men wil in Oosterwijk gaan ilea welke voorzieningen men daar trof. De Kanaalcommissie zal voort! een nauw contact blijven onderhou den met de directie van de Provin ciale Waterstaat om zodoende een verbetering en in de toekomst mis schien zelfs een normalisering van de Eem te kunnen bewerkstelligen Deze normalisering wordt door de commissie wenselijk geacht, oir. Amersfoort en het achterland bin nenkort bereikbaar te maken voor de kustvaarders. Voorlopig zijn het nog slechts plannen, die de Kanaalcommissie zich koestert. Het moet echter wor den toegejuicht dat in diverse ge meenten uit de Gelderse Vallei het besef leeft, dat aan de vervuiling van het Eem- en beekwater iets moet worden gedaan. Dit is een van de redenen, waarvoor de Kanaal commissie nieuw leven is ingebla zen. Wij hopen dat succes de leden van de Kanaalcommissie bij hun ar beid zal vergezellen. Amersfoort en' omliggende plaatsen zullen er pro fijt van trekken! GUKB houdt wapen schouw op „Birkhoven" Twee en twintig twaalftallen zul len de strijd aanbinden om het bezit van de ir Schilthuysenbeker. Vorig jaar werden deze beker wedstrijden voor het eerst door Gooische- en Utrechtsche Korfbal- bond ingesteld en werd de beker gewonnen door Tovers 2 te Zeist In deze bekercompetitie heeft elk twaalftal gelijke kansen om de be ker in het bezit te krijgen door het voorgift-systeem. Al naar gelang d'. sterkte der twaalftallen ontvanger de twaalftallen meer punten voor gift. Heeft een ploeg 5 verliespunte: genoteerd dan valt het twaalftal a* en de overblijvende ploeg ontvangt voor een jaar de ir Schiltnuysen- beker terwijl de speelsters en spe lers een herinneringsspeld ontvan gen. De voorgiften voor de verenigin gen luiden als volgt: Olympia 1 0 punten. Vogel 1 2 pt Tovers 1 3 pt., Giraffes 1 5 pt„ Soes terkwartier 1 5 pt., DSV I 5 pt„ Al- tius 1 5 pt.. Huizen I 6 pt., Kameo 6 pt., Altius 2 6 pt.', Tovers 2 6 pt Soesterkwartier 2 7 pt.. Vogel 3 7 pt Sparta 1 7 pt., Tovers 3 7 pt., Kame5 2 7 pt., Olympia 3 8 pt., Zwaluwen 3 8 pt.. RDZ 1 8 pt., SSVU 1 10 pt Kameo 3 11 pt.. Sparta 2 11 pt. Het wedstrijdprogramma voor Zaterdag en Zondag luidt: Zaterdag 13 Mei: SSVU I—RDZ 1: Huizen 1—DSV 1. Altius II—'Tovers II: Vogel 3—Sparta II. Zondag 14 Mei: Soesterkwartier1 Olympia 1. Tovers 2Giraffes Olympia 3Tovers 1. EXAMENS De heer C. W. Keuken, adjunct; commies der administratie Amersfoortse politie slaagde yo» het candidaats-examen inspected van politie.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2