MEDINOS )ucl-minister Jonkman op de bres voor Ned. ambtenaren in Indonesië P.v.d.A. bestrijdt afschaffing van ondernemingsbelasting Commissie-woning wet volkshuisvesting bevordert Standpunt der regering is niet langer houdbaar 7n&& TjE&jastt/ Ij eens Moeder zegt, dal ik elke dag m S00 word PINK JfiT'ïPILLEN De C.H.U. wil het Christendom monopoliseren Amerikaanse belangstelling voor onze huizenbouw Van 350 groepen scholieren mag Duco Schroeder naar Amerika Voor planning een aparte ruimtewet De Belg heeft geen zin in de verkiezingen van 4 Juni r J WBBÊKÊÊÊBm Woensdag 10 Mei 1950 3 GARANTIEWET IN EERSTE KAMER (Van onze parlementsredacteur) Een van de grondslagen van de nieuwe staatkundige ordening in Indonesië, al-dus was ter Ronde Tafel Conferentie besloten, zou de over neming door de Republik Indonesia Serikat zijn van de Nederlandse ambtenaren in Indonesië. De Garantiewet, waarin waarborgen zijn op genomen voor deze ambtenaren, ging er in sterke mate van uit, dat de Sederlandse ambtenaren in de eerste plaats moesten voldoen aan de verplichting, welke de Nederlandse Regering op zich had genomen ten ipzichte vin de R.I.S. Het is de laatste tüd echter duidelijk geworden, dat er voor Nederlandse ambtenaren in Indonesië nauwelijks een taak Bovendien hebben de staatkundige verschuivingen van de jongste ijd ertoe medegewerkt, dat in gemoede niet van de ambtenaren ge- rergd kan worden hetgeen door de Garantiewet als voorwaarde voor egemoetkomingen wordt gesteld. sië, waarachter zij zich in de stuk ken verschuilt, de verantwoorde lijkheid draagt Voor de moeilijk heden, welke voortvloeien uit de huidige ontwikkeling in Indonesië, dient de Regering de ambtenaren te vrijwaren. En de heer Jonkman waarschuwde: er is een zuinigheid welke de wijsheid bedriegt! Met klem drong hij aan op snel le indiening van een wet, welke de te nemen maatregelen van be stuur bekrachtigt. Als de Regering geen bevredigend antwoord geeft, zal de fractie van de P.v.d.A. moe ten overwegen, of zij zal moeten tegenstemmen, dan wel in het be lang van de ambtenaren toch met het wetsontwerp medegaan. Buitengewoon slecht was de heer Jonkman te spreken over de wijze, waarop de Indonesische Ne derlanders behandeld worden. De aan de tegemoetkoming verbonden eis tot vestiging in Nederland brengt hen in grote moeilijkheden. Bovendien wordt het hun nodeloos moeilijk gemaakt als zij moeten bewijzen, dat zij Nederlanders zijn, zowel hier te lande als in Indone sië. Is de Regering bereid om op ba sis van menselijke waardigheid en rechtvaardigheid aan de ambtena ren tegemoet te komen? vroeg spr.. die verder laakte, dat de Re- Djokja machtiger dan Djakarta Terecht betwijfelde gisteravond de Eerste Kamer oud-minister onkman (Arb.) of in verband net de veranderde positie in In- ionesië het standpunt van de Re- ering nog wel houdbaar is. Er is feite geen sprake van instand- louding van het Nederlandse mbtenaren-apparaat. Hierin ma- nfesteert zich. dat Djokja machti er is dan Djakarta. Hiervan mogen, aldus spr., de lederlandse ambtenaren niet de upe worden. In dit verband criti— eerde hij het standpunt van de legering, die geen verplich- ingen tegenover de ambtena- en wil erkennen, doch slechts be- eid is tot tegemoetkomin- en. Niets is natuurlijker dan dat e Nederlandse ambtenaren in In- onesië vertrouwd hebben op de lederlandse Regering, omdat deze mmers voor het beleid in Indone- Een steek gevallen (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. Het fiscaal de bat in de Tweede Kamer droeg gistermiddag een bij uitstek technisch karakter, dat. buiten staanders door de veelheid van amendementen wel eens op een dwaalspoor bracht. Hoe erg het was bleek, toen ook de specia listen een steek lieten vallen. Ij Het artikel 8 was onder alge- ümene instemming doorgehamerd, Ijfoen de heer Hofstra door een opmerking van zijn A.R.-tegen- lvoefer Van den Heuvel ontdekte, Ijdat zijn amendement op dit arti- ïjkel, om de faciliteit van ver- B vroegde afschrijvingen niet te 1 doen gelden voor onroerende Bpoederen, by de behandeling norergeslegen was. Doodgewoon {vergeten. Hij snelde vaar de Ivoorzitter en dez& hezppznde met [effen stem dé beraadslagingen jouer het reeds aangenomen arti- wel Veel verschil maakte het praktisch niet, want het amende ment werd met 61 tegen 29 stem- Jmen verworpen. Voor: P.v.d.A. ■en C P.N. gering nalaat voldoende waarbor gen te geven voor goed Nederlands onderwijs voor kinderen van ach tergebleven ambtenaren. De ga rantie, welke de kort-verbanders ontvangen, heeft geen enkele waarde; er wordt hun slechts ge garandeerd, dat zij geen rechten hebben! De regeling van het beroep tegen beslissingen van de afvloeiings commissies achtte de heer Jonk man onvoldoende voor handhaving van de rechtszekerheid. Appèl bij de minister geeft geen voldoende waarborg. Er moet een college van administratieve rechtspraak optre den, b.v. een speciale kamer van de Centrale Raad van Beroep. In dien de Regering op dit stuk geen toezeggingen doet, zal de Kamer een duidelijke uitspraak moeten doen. De^heer W endelaar (VVD), bepaa'lde zich in hoofdzaak tot een adhaesiebetuiging aan het betoog van de heer "Jonkman. In het bij zonder gispte hij de Regering, dat zij bij de overgang der ambtenaren geen beroep had gedaan op de vrij willigheid. Ook de heren Algra (AR) en Van Lieshout (KVP) lieten het aan critiek niet ontbre ken. Doch evenals de vorige spre kers lieten zij de gebeurtenissen in Indonesië buiten beschouwing. Repatriërendeu mogen meubels meenemen DEN HAAG. Naar aanleiding van geruchten, als zouden zij. die van nu af uit Indonesië naar Neder land vertrekken, hun meubilair en boeken moeten achterlaten, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat te Djakarta op geen enkel mi nisterie en bij geen van de diensten, die met uitvoer van goederen of met vertrek naar Nederland te ma ken hebben, iets over het nemen van een dergelijke maatregel be kend is. De direct' ur van het de viezen-instituut en het hoofd van de dienst der in- en uitvoerrechten en accijnzen hebben deze geruchten bovendien pertinent tegengespro ken. Hulp aan Indo-China onvoorwaardelijk PARIJS. Er zijn geen politie ke voorwaarden verbonden aan de Amerikaanse hulp voor de strijd in Incfo-China, zo heeft de Franse minister van Voorlichting, Pierre- Henri Teitgen verklaard. Teitgen zeide dit na een vergadering van de ministerraad, waarop de minis ter van Buitenlandse Zaken, Schu- man, rapport uitbracht over de be spreking met zijn Amerikaanse collega. \Acheson, zo vervolgde Teitgen. had ten duidelijkste te verstaan gegeven, dat Amerika de noodzakelijkheid van de hulp in zag. Amerika zou in geen enkel opzicht een verandering van het bezettingsstatuut voor Duitsland verzoeken. Iedere verandering zou afhankelijk zijn van Duitsland zelf. Labour rekent op snelle verkiezingen LONDEN De leiders der Britse socialistische partij zullen in het ko mende weekeinde een geheime bij eenkomst houden te Dorking (Sur rey). Vernomen wordt, dat zij op deze vergadering voorlopig het tijd stip voor de volgende algemene ver kiezingen in Engeland zullen vast stellen. Ter vergadering, welke wordt bij gewoond door het kabinet en de lei ders der vakbonden en coöperatieve verenigingen, zal ook in grote lijnen het socialistische verkiezingspro gramma worden vastgesteld. Men is algemeen van mening, dat de socia listische partijleiders tot de slotsom zullen komen dat het, nu de regering over een meerderheid van nog slechts zes zetels in het Lagerhuis beschikt, voor haar niet mogelijk zal blijken langer dan een half jaar aan het bewind te blijven. Advertentie (LM.) ye Vlag halfstok, niet vrolijk wapperend jTijdens de uren van Nederland's ■denherdenking op 4 Mei trof het Ij pijnlijk te moeten zien dat zeer je! halfstok gehesen vlaggen vro- c wapperden in de wind in plaats i samengebonden te zijn. Pen samengebonden vlag halfstok J een teken van rouw, doch een Ijjuit waaiende vlag toont blijheid. 3'an een halfstok gehesen vlag ghoort de blauwe punt* aan de of mast bevestigd te zijn; het l een moeite die iedere bezitter 1 een vlag zich gemakkelijk kan Proosten. pnslotte nog een opmerking. On- S vlag is niet slechts een lap tex- P' doch onze nationale eer en jjtn dient ervoor te zorgen dat zij zonsondergang binnengehaald E. MOOLENAAR. Velen echter hebben geen geslagen op het opbinden der deze mag wanneer zij half- hangt, niet wapperen; wat ech- f nog erger is, is dat de eerste Pger van een der gemeenten in Se omgeving zijn vlag breeduit op grond liet liggen, de zelfde vlag Barvóor in de Meidagen van 1940 1 bloedig ïs gestreden. Laten wij g[gen dat zulk een vernedering de vlag niet meer voorkomt! G. A. WESTERHOF. Advertentie (l.M.) jwMr eetlust tsljn j nemen na '9® weken toe 1 P Uw kind te helpen deverzwak- i Mitgvan de groei te overwinnen, SaltiM ecnvoudig een Pink pil per Sn v' üank zij de opbouwende I Pi u P?en van "et med,scho ijzer ■p Ki ,"en vermeerderen deze de Bloedlichaampjes van het bloed -an'g, dat dc vitaliteit in alle cellen fj1 .0r8anisme terugkeert. Spieren J -«tisels worden van dag lot dag lsKer. zo zelfs, dat bij vermagerdo 'n enkele wt I Ujd hetgewlchtv i.r„5°n(» toeneemt. 1 r 1U5t-Pink pillen apoth. en drog. (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. Het wetsontwerp belastingherziening 1950 is gister middag na enige kleine wijzigingen te hebben ondergaan, door de Twee- de Kamer zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Slechts de C.P.N. verlangde als tegenstandster te worden genoteerd. Met de andere par tyen kon de P. v.d.A. zich met dit ontwerp verenigen, omdat hiervan een stimulans zal uitgaan op dc investeringen, noodzakelijk voor de industrialisatie. Doch de voorgestelde afschaffing van de ondernemings- bclasting vond deze partij in de oppositie. De heer Hofstra achtte het nut tig effect twijfelachtig, omdat er geen enkele zekerheid bestaat, dat het offer, hetwelk de schatkist zich hierbij getroost, aan de investerin gen ten goede zal komen. De on dernemers kunnen de vrijkomende middelen n.l. even goed in de con sumptieve sfeer brengen. Daarom is het budgetaire offer bedenkelijk. Het leidt tot een verschuiving van een deel van het nationaal inkomen naai de beter gesitueerden. Psychologisch werkt dit verkeerd op de arbeids- lust der arbeiders. Geleid door deze overwegingen diende de heer Hofstra enise amen dementen in met de strekking de grondslag "bedrijfskapitaal in de on dernemingsbelasting af te schaffen, doch de grondslag bedrijfsopbrengst Nieuw biljet van een gulden op komst De minister van Financiën heeft besloten te doen uitgeven muntbil jetten van een gulden volgens on derstaande omschrijving: Voorzijde: de voorzijde is gedrukt in roodbruin op groene achter grond. Ter linkerzijde is het por tret van Hare Majestein de Konin gin aangebracht, hetwelk aan de onderzijde wordt afgesloten door een ornament van oranjeappelen, waarboven de naam „Juliana" is aangebracht. Midden in het overige gedeelte van de voorzijde staat het waardecijfer ..1" .waarboven de woorden „Nederland" en „Muntbil jet" zijn geplaatst. Links van het cijfer staat als tekst: „Uitgegeven krachtens K.B. van 4 Februari 1943 en van 18 Mei 1945", rechts: „8 Augustus 1949", „de minister van Financiën. Het biljet heeft een geguillocheer- de rand, waarin onderaan in wit zijn uitgespaard de woorden: „een gulden" en „wettig betaalmiddel". Achterzijde: De ornamenten en rozetfiguren, die het middengedeel te van de «achterzijde vormen, zijn gedrukt in donkerbruin en grijs blauw. Als centrale figuur is het waardecijfer „1" geplaatst in hel midden van een ruitvormig schild. De waarde-aanduiding wordt, in wit uitgespaarde cijfers, herhaald in de linkerboven- en rechterbene denhoek. De donkerbruine band om de middenpartij bevat, In van groot tot klein verlopende letters, de woorden: „Een gulden", „Munt biljet Nederland" en „Wettig be taalmiddel uitgegeven krachtens de Koninklijke Besluiten van 4 Febru ari 1943 en van 18 Mei 1945. Op de ze band, die wordt afgesloten door een geguillocheerd randje, is rechtsboven en linksbeneden de nummering (achtereenvolgens be staande uit een cijfer, twee serie- letters en een getal van zes cijfers) aangebracht. De afmetingen van het muntbil jet zijn 60 mm x 114 mm. Het is vervaardigd van wit papier, waarin groene en paarse vezels afzonder lijk zichtbaar zijn. te behouden, behalve voor de kleine middenstand (grens 6000). In de heer Hoogcarspel (CPN) vond de heer Hofstra een medestan der, maar de overige specialisten moesten er niets van hebben. Zij noemden deze belasting een rem op de ondernemingslust alsook een Duits insluipsel in onze belasting wetgeving. Verontwaardigd toonde zich de heer Van dc Wetering (C.H.) over een vroegere uitspraak van de heer Hofstra, alsof de chris telijke partijen dusdoende een klas- sebelang dienden. Hij hield een be schouwing over de maatschappij als organisatie naar christelijke ziens wijze en meende, dat de woordvoer der der P.v.d.A. zich op onbekend terrein had gewaagd. De aldus aan gesprokenen noemde dit een „per tinente onbeschaamdheid", als ten minste daarmede bedoeld werd, het Christendon^ door de C.H.U. te mo nopoliseren. Als lid van zijn kerk genootschap probeerde hij als een Christen te leven. En daarmede streed z.i. geenszins de erkenning van de klassenstrijd als een feit. De ze wordt zelfs in verschillende R.K. Encyclieken erkend. Het gaat er slechts om, of men deze als machts strijd wil voeren dan wel onder de noriji der gerechtigheid. Hij meen de, dat de heer Van den Heuvel .te kort was geschoten door de onder nemer de nuttigste mens te noemen en niet aan de arbeidslust van de ar beiders te denken. De heer Hoog carspel was dit volmaakt met hem eens, ja, hij ging zelfs nog verder door tc stellen, dat de arbeiders de ondernemers aan een arbeidsloos in komen helpen. Minister Lieftinck verklaarde lichtelijk ironisch, dat het betoog van öfc communistische woordvoer der hem minder bevredigde dan voorheen wel eens het geval was geweest. Wanneer deze n.l. over de eenzijdige bevoordeling der onder nemers spreekt, vergeet hij, dat de vennootschapsbelasting wordt ver hoogd. Tegen de heer Hofstra voer de hij aan. dat de regering de on dernemersbelasting niet alleen op economische gronden wil afschaffen, maar ook uit hoofde van rechtvaar digheid. Met wiskundige zekerheid kan niet voorspeld worden, dat 't ge wilde doel bevordering der indu strialisatie zal worden "bereikt. Maar als het wordt gerealiseerd, dan zal uitbreiding der werkgelegenheid daarvan het gevolg zijn. De ervarin gen in het verleden waren in ieder geval gunstig. De heer Hofstra bleek hierdoor niet overtuigd, maar omdat de eind stemming over dit ontwerp werd uitgesteld, heeft hij deze overtuiging nog niet kunnen bezegelen. SCHIPHOL. Minister In 't Veld is gisterenavond met de K.L.M. naar Amerika vertrokken, waar hij zal spreken op dc United States Confe» rence of Mayors, die van 11 tot 13 Mei in New York wordt gehouden. Dc 200 steden in Amerika, die meer dan 50.000 inwoners hebben. z(jn op dit congres vertegenwoordigd. Het probleem der volkshuisvesting zal aan de orde worden gesteld en minister In 't Veld is als enige Europeaan uitgenodigd om op dit congres iets te vertellen over dc wederopbouw en volkshuisvesting in Nederland. De eerste passagiers-helicopter- dienst in Engeland is gelijk met de Britse Industrie Tentoonstel ling geopend, en wordt onderhou den tussen Londen waar het ene deel van de expositie, en Bir mingham, waar het andere deel der expositie wordt gehouden. Het was (natuurlijk) een Ame rikaanse, die op dc eerste dag van de tentoonstelling, als eerste passagier de helicopter binnen stapte voor de eerste vlucht. De minister vertelde op Schiphol, dat in Amerika nog steeds grote belangstelling is voor de wijze, waarop Nederland de volkshuisves ting heeft aangepakt. Een commis sie van de Amerikaanse Senaat, die een rondreis door Europa heeft ge maakt. heeft met name over Neder land öen zeer gunstig rapport uit gebracht Behalve op dit congres zal de minister ook in Chicago spreken en wel voor de Town-planning and Housing Council der gemeente. Er staat voorts een bezoek aan Wash ington op het programma, waar de minister hoopt te spreken met auto riteiten van de Federal Housing Administration. Het is de eerste reis van minister In 't Veld naar Amerika en het is zijn bedoeling om er meteen een studiereis van t? maken Vooral de oplossing in Amerika van het pro- (Van onze ontlerwlisredacteur) AMSTERDAM. Duco Schroeder. leerling vierde klas H.B.S. van het Amsterdams Lyceum en vijftien jaar oud. Is gistermiddag plotseling een van de gelukkigste, zo niet de gelukkigste. Nederlandse jongen geworden. Hij kreeg toen n.l. bericht, dat hij als enige Nederlandse middelbare scholier (de gymnasia deden trouwens ook mee) was uit gekozen om van 20 Juni tot begin September een gratis reis naar Amerika te maken; de Holland-Amerika LUn vervoert hem kosteloos heen en terug en het kamp Rising Sun te Rhinebeck (New York) verleent verder gastvrijheid. Wat is het doel van dit kamp? In een brief, die dr. Gunning de rector van het Amsterdams Lyce um via het departement van OK en W bereikte, wordt het o.a, als volgt omschreven: Jongens van uitzonderlijke be kwaamheid, culturele en intellec tuele mogelijkheden te verschaffen en te werken voor vergroting van kennis der internationale proble men en voor een goede verstand houding, een sfeer te scheppen, die in het latere leven een goede voe dingsbodem zal vormen voor hoge idealen en morele beginselen. Wij geloven, zo gaat de brief verder, dat alle succesvolle mensen, hetzij in de kunst, de industrie of welk beroep ook. twee hoedanigheden hebben: initiatief en de bereidheid, verantwoordelijkheid op zich te nemen. Duco Schroeder was vanmorgen met de school een dag naar buiten en wij hebben hem dus niet per soonlijk kunnen vragen, hoe hij hierover dacht. Maar van zijn moeder hoorden wij, dat hij dolblij was met dit scholarship en dat het niet onverdiend is. Zet u I dat maar niet in de krant, zei me- vrouw Schroeder. nadat zij ons de reden had verteld die naar haar inzicht er belangrijk toe moest hebben bijgedragen, dat haar zoon de uitverkorene de no 1 van 350 Nederlandse scholen was gewor den. Wij voldoen natuurlijk aan dit verzoek en vermelden u alleen, dat Duco ongetwijfeld een jongen is, die niet alleen een goed ver stand heeft, maar ook een goed hart. Het was een grote vergassing, gisteren, maar enigszins was hij voorbereid, want Vrijdag had hij voor een commissie van enkele Amerikaanse heren moeten ver schijnen. Die test heeft hij blijk baar goed doorstaan. Koningin en Prinsesjes in Rijksmuseum AMSTERDAM De Koningin heeft gistermiddag met de Prinses jes Beatrix en Irene in het Rijks museum te Amsterdam de tentoon stelling „koning-stadhouder" be zocht De Koningin en de beide kin deren vertoefden anderhalf uur in de tentoonstellingszalen. De Prin sesjes toonden vooral belangstelling voor het poppenhuis anno 1400. dat op deze tentoonstelling te zien is. Voor zij het Rijksmuseum verliet, nuttigde Hare Majesteit en Haar beide dochters een kopje thee bleem der goedkope arbeiderswo ningen hoopt hij te bezien. Iemand stelde de vraag, of het gevolg van de reis van de minister naar Ame rika misschien zal zijn, dat in Ne derland wolkenkrabbers zullen worden gebouwd. Lachend ant woordde minister In 't Veld: „De grondschaarste zou zijn daar mis schien wel toe moeten brengen, maar relatief is de bouw van wol kenkrabbers duurder dan laagbouw en er zijn dus wel ernstige finan ciële bezwaren tegen deze vorm van bouwen." Het ligt niet in de bedoeling van de minister in Amerika te trachten geld te lenen voor huizenbouw in Nederland. Het woningvraagstuk in Nederland is geen deviezen pro bleem meer. zo zeide hij. De mate rialen, die uit het buitenland moeten komen, kunnen wij in vol doende mate krijgen uit landen met „zachte" valuta. Salonrijtuig, vrij van „burgerlijke cultuur" PRAAG. Een speciaal spoorrij- tuig. dat geheel van Tsjochoslo- waaks materiaal is gebouwd en waarin zich de laatste technische nieuwigheden bevinden. Is in Praag aangeboden aan Zorin, de Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, als een ge schenk voor Stalin. Het salonrijtuig is uitgerust met airconditioning en een kleine bioscoop. Toch verklaard men er naar gestreefd te hebben, alle invloeden der ..burgerlijke cul tuur" bij de decoratie van het Inte rieur te vermijden. Prins Bernbard dringt aan op luchtvaartvrede DAYTONA, Ohio. Prins Bern- hard bracht een bezoek aan de grote luchtbasis Wright Field en merkte bij die gelegenheid op, dat een land dat een grote luchtlijn over de Oceaan exploiteert, in het internationale zoeklicht blijft staan. Hij wees daarbij op de Ne derlanders met hun verschillende luchtroutes over de Atlantische Oceaan. Het zou te wensen zijn, dat alle luchtvaartmaatschappijen hun on derlinge ruzie staakten en wat dichter tot elkaar kwamen. Ik ben er zeker van dat dit de luchtvaart overal ter wereld ten goede zou komen, aldus prips Bernhard. De prins zal ook een bezoek brengen aan de luchtbasis Offutt field (Omaha. Nebracka) en Eglin Base (Pensacola, Florida). Duitse zuivering een „knoeiboel" STUTTGART. Een vooraan staande Duitse zuiveringsfunctiona ris. Helmut Neudeck, lid van het Hof van Beroep inzake zuiveringsaange legenheden in Wuerttemberg-Baden, heeft een onderzoek geëist, dat het Amerikaanse Congres zou moeten in stellen naar de Amerikaanse zuive- ringspolitiek in Duitsland. Neudeck kant zich scherp tegen de verklaring van generaal-majoor Hays, dat een onderzoek naar de zuivering en an dere aspecten van de Amerikaanse politiek in Duitsland „op dit ogen blik niet gerechtvaardigd" is. Een onderzoek is volgens Neudeck nodig, omdat „de zuivering is opt.aard in een smerige knoeiboel, die het Ame rikaanse volk onder de ogen moet worden gebracht". (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. Reeds in 1940 was er een ontwerp voor een nieuwe woningwet, dat niet is afgehandeld. Hoewel de staatscommissieVan den Bergh tot herziening van de Woningwet opdracht had om zich op het oude ontwerp te baseren, ls zij nu ln haar rapport met een geheel nieuwe woningwet voor dc dag gekomen, alsmede met een ruimtewet en een wijziging van de onteigeningswet. Deze laatste was nodig, omdat de tegenwoordige wijze van vaststelling der schadevergoeding bij ont eigening niet alleen rekening houdt met de gebruikswaarde van de te onteigenen grond, doch ook met de ln de toekomst verwachte hogere waarde, de z.g. verkeerswaarde. De commissie heeft berekend, dat tus sen 1950 en 1970 op die wijze boven de gebruikswaarde f 400 millioen zal moeten worden vergoed voor gronden ten behoeve van de woning bouw. In de voorgestelde wijziging van de onteigeningswet wordt de gebruikswaarde als basis van de schadevergoeding aangenomen, waar door de speculatie in bouwgrond wordt tegengegaan. houding van gebouwen voor een bepaald gebied. Dit wil dus zeggen, dat na een bepaalde tijd de huizen Gedurende een overgangstermijn van 20 jaar zal boven de gebruiks waarde een aflopend percentage worden uitgekeerd. De nieuwe scha devergoedingsregeling, waardoor voorkomen wordt, dat woningen no deloos duur worden, zal volgens het ontwerp moeten toegepast worden door bij de gerechtshoven ln te stel len onteigeningskamers. Wat -de Woningwet betreft zijn geen ingrijpende veranderingen voorgesteld. Een nieuwe mogelijk heid is geschapen, om arbeiders en met dezen gelijkgestelden in de ge legenheid te stellen, in het bezit te komen van 'n eigen woning. Deze mogelijkheid bestond tot nu toe al leen voor landarbeiders. Volgens het ontwerp zullen ook woonsche pen gebracht worden onder de wo ningwet. Verder is de mogelijkhheid ge schapen tot sanering door een rege ling tot beperking van de instand- geen waarde moer hebben en even tueel kunnen worden afgebroken. Voor de goede gang van de volks huisvesting is de vaststelling van rijkswoningbouwprogramma's opge nomen, terwijl er een productiere geling mogelijk is door het bouwen van woningen of het bouwen van woningen van een bepaald type te belemmeren. Hierdoor wordt over productie van bepaalde woningklas sen tegengegaan. Behalve woningbouwverenigingen zullen volgens het ontwerp ook ver enigingen, welke mede in het be lang der volkshuisvesting werkzaam zijn. financiële steun kunnen ont vangen. In de nieuwe Woningwet heeft de Inspecteur van de Volkshuisvesting geen plaats gekregen. Wel is er dé Nederlandse Woningraad, samenge- steld uit vertegenwoordigers van bouwverenigingen en van gemeen ten. welke in beperkte mate veror denende bevoegdheid zal hebben. Dc nieuwe Ruimtewet regelt de mate rie, welke thans valt onder het na tionale plan. de streekplannen en de gemeentelijke uitbreidingsplannen. Gemeentebesturen worden verplicht om voor de niet bebouwde gronden een bestemmingsplan vast te stellen, waaraan verbonden ls een aanleg- vergunning om te voorkomen, dat grond buiten de bestemming wordt gebruikt Tot de bevoegdheid van de provincies behoren de gewestelijke bestemmingsplannen, terwijl boven deze de nationale plannen staan. Het is voorlopig niet dc bedoeling om een alles omvattend nationaal plan vast te stellen, doch partiële plan nen voor bepaalde gedeelten van het land. Een rulmtekundige Raad zal de hiermede verband houdende zaken in rijksverband regelen, voor de provincie is er een Ruimtekundige Dienst, terwijl de gemeenten het zullen moeten doen met ambtenaren voor ruimtekundige werkzaamhe den. Hoewel de nationale plannen zullen Worden vastgesteld bij alge mene maatregel van bestuur, zal de goedkeuring van de Staten-Generaal daarvoor vereist zijn. Saffieren huwelijk in Fijnaart ROSENDAAL. Fijnaart heeft gisteren een bijzonder feest ge vierd. Het echtpaar Blokland her dacht er de zeventigste verjaardag van hun huwelijk Bruid en brui degom zijn respectievelijk 93 en 95 jaar Er waren 8 kinderen van de feestelingen gekomen, die met zich mee brachten: 42 kleinkinderen en 63 achter-kleinkinderen. Een spe ciale verrassing vormde de komst van de 86-jarige zuster en de 84- jarige broer van Blokland, die dit feest niet hadden willen missen. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Alles wyst er op, dat dc verkiezingen van 4 Juni het stempel van vermoeidheid en tegenzin zullen dragen. Vermoeidheid bU de politieke partijen, die zich de parlementsontbinding zagen opgedrongen toen de onderhandelingen over de koningskwestie op het laatste ogenblik door koppigheid, door party- en persoonlijke manoeuvres cn door een on overkomelijk wantrouwen mislukten. Tegenzin bü de kiezers, die voor de derde maal ln een Jaar naar de stembus worden geroepen en mocilUk kunnen begrijpen, dat hun volksvertegenwoordigers de oplossing van de tergende koningskwestie eens te meer op hen moeten afschuiven en aan de zo dringende vraagstukken op economisch, financieel en sociaal gebied niet toekomen. Daarom zal de verkiezingscam pagne ditmaal niet heftig zijn. De partijkassen zijn leeg, de energie is verbruikt en aan de partijprogram ma's valt nauwelijk nog iets geest- driftwekkends toe te voegen. Dit neemt niet weg, dat van deze verkiezingen veel kan afhangen en dat het politieke aspect van België grondig wordt gewijzigd als de hoop der Christelijke Volkspartij wordt bewaarheid cn een absolute katho lieke meerderheid in het Parlement ontstaat. De periode der regerings coalities, die sinds 1919 onvermijde lijk waren geworden, zou dan wor den afgesloten en evenals geduren de de 30 jaar, die aan de eerste we reldoorlog voorafgingen, zou het land dan alleen door de katholieke partij worden bestuurd. Door ijverig de schuld voor de parlementsontbinding op de katho lieken werpen, trachten de libe ralen met een rein geweten voor hun kiezers te verschijnen, wat in het Vlaamse land niet altijd op een hartelijke ontmoeting uitloopt. Zal cle kiezer het slikken en zich niet herinneren dat Devèze weken geleden als kabinetsformateur zeLf al zeer dreigend met een ontbin- dingsbesluit zwaaide? Reorganisatie KNIL 26 Juni voltooid DJAKARTA. Uit een gemeen schappelijk communiqué, uitgege ven door de minister van defensie der R.I.S. en de Nederlandse staats secretaris van oorlog, uitgegeven bij Hbt vertrek van de heer Fbcke- ma Andreae naar Nederland, blijkt, dat men alles in het werk zal steV- len opdat de reorganisatie van het K.N I.L op 26 Juli a.s. zal,zijn vol tooid De maatregelen hiervoor zul len worden gecoördineerd in dc geest van de ter Ronde Tafel Con ferentie gemaakte afspraken. Bij de uitvoering ervan zullen de betrok ken militaire autoriteiten hun volle medewerking verlenen. Voor zover er na 26 Juli nog administratieve werkzaamheden zullen moeten wor den verricht, zal dit geschieden door een afwikkelingsbureau onder het Nederlandse Hoge Commissariaat. In Nederland nog 2030 honden als trekdier! DEN HAAG. Het hoofdbestuur van de Anti-Trekhondenbond te 's Gravenhage heeft zich met een uitvoerig request to1 regering en volksvertegenwoordiging gewend om het gebruik van de hond als trekdier in Nederland bij de wet te verbieden. Daar er nog slechts 2030 trekhonden in ons land zijn, meent het hoofdbestuur, dat nu het ogen blik gekomen ls aan deze schande voor Nederland een einde te ma ken, doo/ direct een verbod Villa te huur! LAREN. Een verschijnsel, dat misschien een unicum ln den lande is, is thans in het Gooise dorp Laren te zien. Bij een on bewoond villaatje aan de Oude Naarclerweg aldaar heeft de eige naar, alsof er geen liefhebbers voor een woning meer zijn, een bordje geplaatst met de aankon diging „Te huur". Advertentie (l.M.) MEDlNOS LABORATORIA AMERSFOORT de superieure tandcream 383

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3