&frobkscHtr „Nelly" en „Fairsea" blijven troepen vervoeren Perzië wil Nederlandse producten afnemen Woensdag 10 Mei 1950 Boycot van Panamese schepen gericht tegen misbruiken l Reeds jarenlang houdt men zich in scheepvaartkringen bezig met het probleem van de z.g. vlagver- wisseling, waardoor schepen van andere nationaliteiten onder Pana mese vlag kunnen varen om be paalde voorschriften, die in het eigen land gelden op fiscaal, eco nomisch of sociaal «terrein te ont duiken. Op de enkele weken geleden te Amsterdam gehouden vergadering van de internationale transportar beiders federatie, de I.T.F., werd besloten, de maatregelen, die reeds op een vroegere vergadering waren „gepland", maar op verzoek van de Panamese regering niet werden doorgevoerd, nu wel door te zet ten, omdat de Panamese regering door de regelmatig terugkerende revoluties even wisselvallig als het weer ten onzent niet aan haar belofte, om zelf het misbruik van haar vlag tegen te gaan, had voldaan. Als een uitvloeisel van dit be sluit zal worden begonnen met het organiseren van de bemanningen der betreffende schepen, die door gaans bij geen enkele organisatie zijn aangesloten. De eigenaren van schepen, die bereid zijn aan de eisen van de I.T.F. te voldoen, zullen uiteraard niet worden betrokken bij de ver dere acties die men tegen de on der Panamese vlag varende sche pen zal ondernemen. Een voorbeeld van een dergelijke gunstige regeling gaf de Contact commissie van Organisaties van Werknemers ter Koopvaardij, die enige tijd geleden bij de Minister- President protesteerde tegen het gebruik van Panamese schepen bij de repatriëring van Nederlandse troepen en burgers uit Indonesië. Het betreft hier de door de Ne derlandse regering gecharterde m.s. „Fair Sea" en „Nelly", die Plannen voor lucht- carteringscentrum (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Er bestaan plan nen om in Delft een luchtcarte- ringscentrum te vestigen. Het initiatief hiertoe is genomen door professor Schermerhorn. Dit plan vormt een onderdeel van dc Ne derlandse bijdrage in het pro gramma. dat de Verenigde Naties hebben opgesteld tot hulpverlening aan de achterlijke gebieden. Het ligt in het voornemen twee van dergelijke instituten te stichten, één in Amerika, één in ons land. Tot nu toe bestaat een dergelijke instelling nog niet in Nederland, noch elders ter wereld. De oplei ding wordt door de betrokkenen meestal in de practijk geleerd of op cursussen, georganiseerd door de maatschappij, waar zij werken. Reeds in de afgelopen jaren heb ben de Verenigde Naties op be scheiden schaal iets gedaan aan het tot ontwikkeling brengen van achterlijke gebieden. Maar het is niet mogelijk een gebied behoorlijk te exploreren zonder het eerst in kaart te hebben gebracht. Nederland zal de opleiding be kostigen van personen die bier heen wille nkomen om te studeren (bv. Wageningen of Delft). Voorts zullen Nederlandse deskundigen voor korte tijd worden uitgezon den om de landen, die dit aanvra gen. van advies te dienen. De kans bestaat dat men in sommige gebie den tot projecten zal besluiten, waarbij de hulp van Nederlandse intellectuelen en technici onont beerlijk is. Mogelijkheden tot emi gratie zijn hierbij niet uitgesloten. Op dezelfde wijze als het Indisch Instituut dit doet, wil men perio diek documentatiemateriaal in het Engels ter beschikking stellen. Voorts overweegt men om in het waterbouwkundig laboratorium te Delft een demonstraticentrum te stichten. Maar de plannen hiervoor zijn vrij vaag en behoeven nog nadere uitwerking. Dertig Japanners denken, dat het nog oorlog is TOKIO. Dertig Japanners hou den zich. bijna vijf jaar na het eind van de oorlog nog steeds schuil op een klein eiland in de buurt van Saipan (Marianen). Familieleden in Japan hebben hun nu geschreven, dat de toestand veranderd is en dat zij zich moeten overgeven. Generaal Douglas MacArthur, de geallieerde opperbevelhebber in het gebied van de Stille Oceaan, heeft de V.N. een resolutie toegezonden van beide huizen van het Japanse parlement met een verzoek om in lichtingen over 370.000 Japanse krijgs gevangenen, va/i wie men gelooft, dat zij zich nog in Russische handen bevinden. Nederlandse Antillen accoord met ontwerp interim-regeling (Eigen bericht) DEN HAAG Binnen enkele da gen zal het wetsontwerp met de in terimregeling voor de Nederlandse Antillen bij de Tweede Kamer wor den ingediend, zo gaf ons vanmor gen een bevoegd zesman te kennen. Voor dit wetsontwerp zijn weg naar het Nederlandse parlement vond, heeft het vele hoge hindernissen moeten nemen. Toen het enkele maanden geleden in nieuwe vorm aan de Staten van de Antillen werd gezonden, vreesde men in Den Haag, dat de Staten het over de nieuwe vorm wel heel moeilijk eens zouden kunnen worden. Men hield toen re kening met de mogelijkheid dat de Nederlandse regering het zonder ad vies van de Staten naar de Kamers zou moeten sturen. Zover is het gelukkig niet geko men. Er zijn enkele wijzigingen in het laatste ontwerp aangebracht naar aanleiding van opmerkingen van de Staten van de Antillen. Een daarvan is, dat de beroepsregeling op de Kroon in geval van geschillen uit het ontwerp is verwijderd. Deze geschillenregeling werd ginds te ko loniaal geacht. In de plaats daarvan »s thans gesteld, dat bij algemene maatregelen van bestuur een rege ling kan worden vastgesteld in over leg met het opperbetuur. In deze vorm bleek de regeling voor de An tillen aanvaardbaar. voor de internationale vluchtelin gen organisatie, de I.R.O., emigran ten van de Noord-Duitse havens naar Australië brengen en dus veel goedkoper zijn dan schepen, die leeg naa: Indonesië moeten varen. Door het Directoraat-Generaal van Scheepvaart werden daarom bc_prckm"- ge\ J met de heer P. de Vries, lid van de door de I.T.F. ingestelde commissie belast met de ten uitvoerlegging van de boycotmaatregelen, waarbij ge zocht is naar een mogelijkheid om de betrokken schepen 'och in het repatriëringsschema te houden. In het verder overleg werd juist dezer dagen de reder van het mo menteel in de haven van Rotter dam liggende m.s. Nelly betrokken, terwijl gelijktijdig de heer O. Be- cu. wnd. secretaris-generaal van de I.T.F. in Italië besprekingen voer de met de aldaar gevestigde reder van de Fair Sea. Daar beide schepen hun bemanningen en de accom modatie aan alle redelijke eisen, welke in verband met het vervoer van troepen gesteld dienen te wor den, voldoen, is hier een goede op lossing gevonden. De schepen zul len verder van de zijde der I.T.F. geen moeilijkheden ondervinden. Hieruit blijkt wel, dat de actie van de I.T.F. niet gericht is tegen Panama maar tegen het misbruik van haar vlag. Benelux confereert mee over Duitsland LONDEN. Vertegenwoordigers van Nederland, België en Luxem burg hebben gisteren op officiële basis deelgenomen aan de bespre kingen over Duitsland van de werkcommissie van de ministers van Buitenlandse Zaken der Weste lijke Grote Drie. Zij ontvingen een rapport van de werkcommissie over het Duitse vraagstuk. Naar verluidt is hierin een voorstel opgenomen om een laatste beroep te doen op de Sowjet-regcnng om verkiezin gen in geheel Duitsland toe te staan op een vrije en democrati sche basis. Naar men in Londen verwacht zullen de Grote Drie en de Bene- lux-landen op het hoogste plan over het Duitse vraagstuk confere ren, onmiddellijk na de conferentie van ministers van Buitenlandse Za ken van het Atlantische Pact. De ministers van de Benelux- landen zullen zich dan in Londen bevinden. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. BEROEPEN: te Nijeveen (toez.) S v. d. Bos, cand. te Harlingen; te Bruchcm. Kerkwijk en Nieuw Lekkcrland C. v. d. Bosch, cand. te Vreeswijk; te Oosterland (Zeeland) W. Radstake. cand te Rotter dam. te Voorthuizen. J. Postma te Den Bommel, te Norden. W L. Mulder te Maartensdijk; te Hardenberg (toez.) N. Visser te Westervoort; te Twijzelerhei- de. J. van Oldc. cand. te Vollenhove. AANGENOMEN, naar Vlissmgen. W. H Maas te Bennebroek. BEDANKT: voor Waddinxveen. J. H. Cirkel te Ede. Herv. Evang. Lutli. Kerk. DRIETAL te Enkhulzen W. F. Jansc, lcgerpred. wonende te Apeldoorn: W F. ten Rouwclaar Evan. Luth. pred. te Ede: en C. C G. Visser. Evang. Luth. pred. te Utrecht. Nederland neemt deel aan t Internationaal Congres van de culturele film (Eigen bericht) DEN HAAG. Twee Nederland se documentaire films zullen inge zonden worden naar het elfde in ternationale congres van culturele en documentaire films, dat dit jaar van 13 tot 21 Mei te Bern gehouden zal worden. Het congres zal geen bekroningen of ond~»-crbeidmgen verlenen. Het wil uitsluitend de stand van zaken op het gebied van de documentaire film in de ver schillende landen verkennen. De Nederlandse inzending wordt ge vormd door de film „Gas", welke Cefima maakte over het bedrijf van Staatsmijnen en Herman van der Horst's film over Noord-Oost-Pol der „Der Zee Ontrukt". Het Depar tement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft het hoofd van de afdeling film, de heer J. C. Schuller,als waarnemer naar het congres afgevaardigd. Aan dit con gres nemen nog achttien andere landen deel, waaronder de Verenig de Staten, Frankrijk. Engeland, dc Sowjet-Unie, Denemarken en Ita lië. Ruim 1500 militairen weer thuis Aan de Lloydkade te Rotterdam begon gistermiddag om half twee de ontscheping van het troepen transportschip „Zuiderkruis", waar mee 1530 militairen uit Indonesië in het vaderland terugkeerden. Voor de debarkatie werden de jon gens toegesproken door luitenant ter zee eerste klasse C. W. Th. Ba ron van Boetzelaer namens H. M. de Koningin, namens de regering door generaal-majoor W. J. K. Baay en door kolonel C. F. Pahud de Mortagnes namens de inspecteur generaal van de Koninklijke Land macht, Prins Bernhard. De ontsche ping werd opgeluisterd door mu ziek van de Marinekapel. Oorspronkelijk was men van plan de militairen om elf uur te ontsche pen, doch door de mist kwam de Zuiderkruis, enkele uren later dan verwacht was aan te Rotterdam. Dc leden van het Engelse B-elf tal, die wedstrijden zullen spelen in Italië. Nederland en Luxem burg. oefenen op het ogenblik in hel Wembley Stadion te Londen. Het zijn v.r.n.l.: Laurie Scott (Arsenal), Willie Watson (Sun derland), Bobby Langton (Pres ton). R. Middleton (Chesterfield) Jessie Pye (Wolverhampton Wan derers) gedeeltelijk verscho len achter Middleton. Rca Lewis (Arsenal) achtergrondPhil Taylor (Liverpool)Billy Nichol son (Tottenham Hotspur). Eddie Quigley (Preston), Bill Eckersley (Blackborn) and Eddy Bailey (Tottenham Hotspur). Athene en Belgrado weer goede maatjes ATHENE. Officieel is in Athene medegedeeld, dat Griekenland en Zuid-Slavié overeengekomen zijn, een plan tot herstel der normale be trekkingen tussen beide landen uit te voeren en gezanten uit te wisselen. In een verklaring wordt gezegd, dat de Griekse premier de Zuid-Slavi sche zaakgelastigde heeft ontvangen, kort na diens terugkeer uit Belgra do. De zaakgelastigde had aan de Griekse regering de wens van zijn regering overgebracht om de norma le betrekkingen te herstellen. Sinds 1946. toen de spanning tussen beide landen naar aanleiding vhn territo riale eisen en beschuldiging van Zuid-Slavische inmenging in de Griekse burgeroorlog een climax be reikte. is er geen Zuid-Slavische ge zant in Griekenland geweest. Pinksterleergang over Kunst De Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort orga niseert onder leiding van prof. dr C. A. Mennicke een vierdaagse pinksterleergang over het onder werp „moderne kunst". Prof. dr Ed. Reeser wijdt daar bij een beschouwing aan de pro blemen der moderne muziek. A. M. Hammacher spreekt over de beeldende kunsten in onze tijd. Hans Redeker. zal de hedendaagse problematiek behandelen. Over de moderne literatuur wordt gesproken door H. A. Gom- perts en W. M. Dudok behandelt de stedebouw en architectuur als uiting van onze tijd. Oude man bij aanrijding verongelukt Zondagavond had op de Generaal Winkelmanstraat te Soesterberg een aanrijding plaats, waarbij de 77-ja- rigc oude heer J. G. R. Hartwigsen op slag gedood werd. Dc chauffeur van de aanrijdende auto. door de duisternis en het regenachtige weer misleid, merkte pas op het laatste ogenblik, dat er iemand op de weg liep. Hij trachtte nog naar links uit te halen, terwijl de oude heer, die stokdoof was. naar links liep. Een aanrijding was helaas onvermijde lijk, waarbij het slachtoffer vermoe delijk ook nog enige meters werd meegesleurd. Dr. Hagendoorn kon slechts de dood constateren. Economische betrekkingen tussen beide landen worden nauwer aangehaald (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Perzië wil de economische betrekkingen met Nederland nauwer aanhalen. Daartoe vertoeft sedert Vrijdag in ons land de heer Bahram Sharokh, directeur-generaal van informatie en propaganda, die op economisch gebied in zijn land een zeer grote invloed heeft. De heer Sharokb heeft besprekingen gevoerd met minister v. d. Brink en met de raad van bestuur van Philips. Te Eindhoven wordt een order geplaatst voor drie hoog-frequente radiozenders voor ruim 200.000 pond sterling. Drie andere zenders worden in Engeland gebouwd. In Perzië wordt gewerkt aan een groots zeven-jarenplan, dat beoogt de landbouw uit te breiden en te ver beteren. De wegen, de spoorwegen en de havens te moderniseren. Een bedrag van 30 millioen pond is daar in eerste aanleg voor uitgetrokken. De heer Sharokh verwacht, dat Ne derlanders en de Nederlandse indus trie daarbij een rol kunnen spelen. In ruil voor de technische hulp en uitrusting die wij naar Perzië kun nen leveren, zal Perzië ons kunnen helpen aan katoen, rijst en jute. pro ducten waarvan minister v. d. Brink de Perzische handelsbemiddelaar heeft verzekerd, dat Nederland er behoefte aan heeft. Binnenkort zal Nederland in Teheran een handels attaché benoemen, terwijl een missie naar het Nabije Oosten de economi sche situatie van Perzië en de omrin gende landen grondig zal onderzoe ken. De handelstransacties zullen ge schieden op compensatiebasis. De omvang is dus afhankelijk van de mogelijkheden om wederkerig el kanders producten af te nemen. Stel het boek vrij van omzetbelasting Dezer dagen is door een aantal bij het boek geïnteresseerde orga nisaties. wetenschappelijke en cul turele instellingen een adres gericht tot de leden der Tweede Kamer in verband met de a.s. openbare be handeling van het wetsontwerp tot wijziging van de omzetbelasting. Het ligt in de bedoeling van de regering aan de lijst van vrijge stelde artikelen een aantal nieuwe, gerekend tot de materiële eerste levensbehoeften, toe te voegen zoals havermout, pepérkoek, jam, peul vruchten en thee. In het adres wordt bepleit het boek daaraan toe te voegen en aldus terug te keren tot de vooroor logse toestand, toen het boek als geestelijke eerste levensbehoefte ook van omzetbelasting was vrijge steld. Er wordt nog op gewezen, dat ook in Engeland het boek al eens door de „purchase tax" bedreigd werd. Ook daar echter werd een actie tot vrijstelling van het boek met succes bekroond. Amerika vraagt Russen geleend goed terug WASHINGTON. De Verenigde Staten zullen nieuwe stappen bij de Sowjet-Unie doen ter regeling van de kwestie der Russische verplich tingen naar aanleiding van de leen- en pachtwet. De kosten van de uit rustingen, welke in de oorlog vol gens de leen- en pachtwet naar de Sowjet-Unie werden gezonden, be- d-oegen 11 milliard dollar. De woordvoerder weigerde bij zonderheden mede te delen. De Sowjet-Unie heeft na de oor log al een aantal schepen aan de V.S. teruggegeven, maar heeft nog 84 koopvaardijschepen, een tank boot. twee ijsbrekers en een groot aantal kleine marineschepen in haar bezit. De Verenigde Staten hebben alleen om teruggave van de ijsbre kers en een aantal kleine marine schepen gevraagd. Verzocht is de ijsbrekers vóór 30 Juni over te dragen. Staatsraden voor de West zitten vijf jaar (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Als voortvloeisel uit de wet Interim-regeling Suri name is thans bij Koninklijk Be sluit bepaald, dat de Staatsraad in buitengewone dienst, welke bin nenkort door Suriname zal worden aangewezen, telkens zal worden benoemd voor een periode van vijf jaar. Suriname kan voor deze benoeming voordragen een Neder lands onderdaan, die de ouderdom van 35 jaren heeft vervuld en die in het bezit is van de volle burger lijke en burgerschapsrechten. Voor reis- en verblijfkosten kan de gouverneur de Staatsraad in buitengewone dienst een schade loosstelling toekennen, in afwijking van de bepalingen van de wet op samenstelling en bevoegdheden van de Raad van State. Geen Wiener Saenger- knaben in Noorse staatskerken OSLO. Het beroemde Oosten rijkse jongenskoor „Wiener Sanger- knaben" heeft geen toestemming verkregen om in de kathedraal van Kristiansand (Noorwegen) te zin gen, omdat het koor katholiek is; (de officiële Noorse kerk is Lu thers). Het koor zou in Augustus een se rie kerkconcerten in Noorwegen ge ven. Het ministerie voor kerkelijke aangelegenheden heeft echter ver klaard. uitvoeringen in Noorse Staatskerken niet te kunnen toe staan. Acheson en Bevin bespreken de wereldsituatie LONDEN. Dean Acheson. de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken en zijn Britse ambtge noot. Ernest Bevin. hebben gisteren met hun adviseurs gedurende vier en half uur de huidige wereldproblemen besproken. De kernkwesties van hun onderhoud waren de Britse toetre ding tot de voorgestelde Europese Betalingsunie en Duitslands betrek kingen tot de West-Europese organi saties. Na afloop van de besprekin gen verklaarde Acheson, dat hij „zeer tevreden" was. Acheson. die Maandag besprekin gen had gevoerd met zijn Franse ambtgenoot. Schuman, kwam giste ren per vliegtuig in Londen aan, waarmee hij het uitgebreide veilig heidssysteem van Scotland Yard, dat de buitenlandse staatslieden in de komende dagen zal beschermen, in werking stelde. Deze staatslieden zullen zonder het zelf te merken on der voortdurende observatie staan. Bonn besluit tot deelneming aan Raad van Europa BONN. De West-Duitse kanse lier, dr Adenauer, heeft meegedeeld, dat het West-Duitse kabinet de uit nodiging om toe te treden tot de raad van Europa, heeft aanvaard. De persconferentie, waarop hij dit ver klaarde, werd bijgewoond door het gehele kabinet. In verband hiermede zei Ac^nauer: „Uit de aanwezigheid van het gehele kabinet moge blijken, welk belang voor Duitsland en voor de gehele wereld wij hechten aan dit besluit, dat genomen is na eA diep gaande bespreking van alle implica ties voor Wcst-Duitsland, Eerlijn, de Russische zone en ook voor de rest van de wereld." Het voorstel-Schuman tot interna tionalisatie der Duitse en Franse zware industrieën zal na bespreking door het kabinet zo spoedig mogelijk aan de Bondsdag worden voorgelegd, evenals het besluit van het kabinet om toe te treden tot de Raad van Europa, aldus Adenauer. „Zet de poorten der VN wijder open" GENèVE. - Trygve Lie, heeft in een rede. welke hij hield bij de eer ste steenlegging van een nieuwe vleugel van het Palais des Nations, het Europees Bureau van de V.N. en voormalig hoofdkwartier van de Volkenbond, negen landen opge somd, „die recht hebben op lidmaat schap van de V.N.". te weten Alba nië, Oostenrijk. Bulgarije. Finland. Hongarije, Italië. Ierland. Portugal en Roemenië. Indien deze landen zouden worden toegelaten, aldus Lie, zou de stem van Europa veel krachtiger zijn en zouden de kansen op overbrugging van de geschillen tussen Oost- en West-Europa stijgen. Op IS Mei zal te Alphen aan de Rijn het internationale vogelpark .Avifauna" worden geopend. De liefhebbers zullen er honderden soorten vogels in volières en bij vijvers kunnen bewonderen. Links op de foto één der mooie hoekjes in het vogelpark, rechts een nabootsing van de Hoornse Poort temidden van het vogel- paradijs. tV oudenberp Inkuilmachine komt ongeveer 15 Mei De Ha'rdeland-Inkuilmachine zal ongeveer 15 Mei arriveren. De land bouwers kunnen daarmee rekening houden. Het is nodig, dat tijdig op gegeven wordt, wanneer men wil inkuilen. Voor landbouwers in de omgeving bestaa' gelegenheid zich te overtuigen van de goede werking van deze machine. We zullen te zij ner tijd een lijstje van langbouwers vermelden, waar deze methode toe gepast zal worden met opgave van datum en uur. P.V. De Blauwkras Wedstrijdvlucht van Roermond, afstand 117 km Duiven gelost 3.30 u. Wind Zuid-Oost. Aankomst le duif 10 u. 7 min. 25 sec. Aankomst laatste duif 10 u. 30 min 8 sec. 1 B. Hazeleger; 2 J. Jetten; 3 en 6 G Koudijs; 4 en 8 G. Mulder; 5 A. v. Lunteren; 7 9 10 11 en 12 J. Koud ijs. Prijs stuks. MARKTBERICHT Aangevoerd 35000 eieren f 12.50 tot f 12.75 per. 100 Handel vlug. Met genoegen constateren we. dat de markt zich geleidelijk uitbreidt Behalve de verkoop van land- en tuinbouwzaden. vindt men er thans ook een kraam met wol en wollen stoffen. Tal van veevoeder- en kunstmesthandelaren trachten hier zaken te doen met de verschillende landbouwers. Ook varkenshandela ren komen informeren, bij welke landbouwers nog slachtrijpe var kens liggen. Zodoende wordt het een gezellige en levendige drukte Leusden Western Union Examining Squadron DEN HAAG. Geformeerd is het „Western, Union Examining Squa dron", dat per 1 Juni in werking zal treden. De taak van het Squadron zal zijn de supervisie over dc vlieger- training bij alle bij de Westerse Unie aangesloten landen, eenheid in de doctrine te brengen en»het algehele peil op te voeren. Het squadron zal daartoe geregeld bezoeken brengen aan de vhegbases en aan de hand van zijn bevindingen rapport uit brengen aan bevoegde instanties. Het squadron wordt gevormd door twee Engelse, twee Franse, twee Belgische en twee Nederlandse luchtmacht-of ficieren, die daartoe speciaal opge leid zijn bij de „RAF-examining Wmg". Enkele malen per jaar zal dit squadron ook de Nederlandse vlieg- scholen aandoen. Binnenkort is het eerste bezoek aan ons land te Ver wachten. TOCHT VOOR OUDEN VAN- DAGEN Evenals vorig jaar heeft de heer M J. E. Kwint, burgerheester der gemeenten Leusden en Stoutenburg hel initiatief genomen voor de or ganisatie van een autotocht voor ouden van dagen, welke m Juni a.s zal worden gehouden. Onder voorzitterschap van de heer Kwint is daartoe wederom een comité gevormd, bestaande uit de heren M. Rutte. W. Wittebrood en M. van Ravenhorst, voor zover het betreft de gemeente Stoutenburg cn de heren A v. Beek. St. v. d. Berg, P. J. Hilhorst, J. C. Leyen- horst en W. Lagerweij, voor zover het betreft de gemeente Leusden. In aanmerking voor deelname aan de tocht komen zij. die de leef tijd van 65 jaren of ouder hebben bereikt. Indien van een echtpaar slechts één der echtelieden de ver eiste leeftijd heeft bereikt, kunnen toch beiden aan de autotocht deel nemen. De aanmelding van gegadigden voor deelname kan geschieden bij één der commissieleden of ten ge meentehuize te Hamersveld vóór 14 Mei a.s. De tocht is voorlopig vastgesteld op Donderdag 1 Juni a s. Nó 15 Mei a.s. zal een geldinzameling worden gehouden voor het welslagen van deze autotocht. SCHAAKUITSLAGEN De door de leden van de schaak club ..Toekomst'" uit Leusden ge speelde wedstrijden voor de onder linge competitie, hadden de volgen de uitslagen: G. Buddingh-J J. C Schram 01, J. v. d. VeldeR. Zandbergen 01, H. v. Raaij-J. J. C. Schram 01, C. Veenendaal—W. Veenendaal afgebroken, G. v. Leeu wenJ. Termaaten 10. G. v. Bu renW. Verloop 10. C. v. Buren T. v. Raaij afgebroken. 1326. Dorus rolde een eindje over de straat en toen hij weer overeind gekrabbeld was had hij voorlopig- geen zin meer om zijn krachten met de mijne te me ten! „Hela," zei ik: „Je hoeft me niet aan te kijken of ik een aap uit de diergaarde ben. Het is niets bij zonders, ik ben een beetje sterker als andere jongens van mijn leeftijd en dat is erg gemakkelijk, vooral tegenover zulke ruwe mannetjes als jij!" Maar Dorus Dreun bleek in zijn hart niet zo ruw en bovendien was hij bootsman op het schip van Bobbelman, waar mee we op reis zouden gaan, dat was ik door al dat krachtvertoon bijna vergeten. „Heren," zei Bobbel man: „Jullie hebt genoeg met elkaar kennis gemaakt, we zullen nu aan de grote reis gaan denken." Even later zat ik tussen de twee mannen in, achter een glas kwast en probeerde net zo gewichtig te kijken als mijn reisgenoten. „Waar we precies naar toe gaan weet ik nog niet," verklaarde Bobbelman: „We beginnen morgen met het inladen van onze bagage, dan varén we het zeegat uit en als we op zee zijn kijken we wel op een richtingwijzer of we vragen aan een agent de weg!" Je kon wel horen, dat Bob belman niet veel verstand van scheepvaart had, maar dat kun je van een dorpsveldwachter niet verlangen. In ieder geval bleven we verder de hele dag plan nen maken, pas tegen de avond zochten Bobbelman en ik het stoomtrammetje naar Duinoord weer op en onderweg oefende ik me vast in het lopen met echte zeebenen. buest Leerzame avond voor imkers In de zaal van „ZoRneheure hield de afdeling Soest van de V® eniging tot Bevordering der Bije teelt in Nederland, de laatste led» vergadering van het winterseizoe met als onderwerp: „Van en voor practijk". De voorzitter maakte bij zijn bruikelijke openingswoord bekë: dat de afdeling van een zijner o: leden een geschenk ontvangen h in de vorm van een volledige bi.t stand, bestaande uit vier kasten een volk in een z.g. „Klotsbeu! dit is een afgezaagde holle bcc stam, benevens nog diverse bijc teeltgereedschappen. Dit gesche: werd met grote dankbaarheid ai vaard. Het „boomstamvolk" zal een der leden geplaatst word' terwijl de vier kasten op de jeu; bijenstand een plaats zullen vind ter vervanging van de thans in bruik zijnde kasten. Hierna liet de heer Grijze de n wezigen zien hoe men op de my doeltreffende wijze de raampjes r, een bijenkast van draad kan vo zien. terwijl de heer Radema) toonde hoe eèn koningin gekntp' gemerkt moet worden. Als laa spreker kwam de heer Roos aan woord over het spijlen van een Hierbij bleek wel. dat dit werk geoefende handen nog niet zo voudig is en vooral waar het de kopspijlen betreft, wordt gn nauwkeurigheid vereist. De voorzitter bracht bij zijn woord de sprekers dank voor i leerzame avond. I R.K Spaarbank neemt f statutenwijziging aan I De R K. Spaarbank hield MaL dagavond in het St. JozefgetoM^ een ledenvergadering. onder~ v«§ zitterschap van dr. J H. A. Rupl Deze vergadering was zeer langrijk. daar een voorgestelde sf tutenwijziging werd aangenoasi die de koers van de bank voor| komende 30 jaren zal bepalen 1 zeer belangrijk verschil met I oude statuten is. dat tot op hei elke inlegger lid is. Zodra de r we statuten Koninklijk zijn goe keurd, zal het aantal leden hoogste 25 bedragen. Op 20 Nova ber 1918 werd de Soestcr rI Spaarbank opgericht. Door en uit de leden wordt J bestuur gekozen van tenminste! leden. Nieuw is ook de bepaling,f het bestuur in tegenstelling a vroeger, eerst dan bevoegd is het batig saldo aan R.K. instelliq van weldadigheid een gedeelte te keren, als de gezamenlijke ra vc een bepaald percentage schuld aan inleggers heeft bereik Het reservefonds van dc ban! thans f 22.000.Het gespaarde; drag bedraagt f329.000.—. Soest-team verliest Het eerste team van de Lawn4fl niclub „Soest", dat nog een kans had op het kampioenschap j haar afdeling, moest j.l. Zorf voor de tweede maal in het foortse Tevo 2 haar meerdere j kennen. De uitslag van deze ontmoetirfl als volgt: Heren enkelspel: F. A. Mud-Jj Gans 36, 63, 68; G. v. d. —O. van Uchelen 2—6, 3—6 Dames enkelspel: mej. R. Seg( mevr. C. C. Fliek 108. 6—2; roe Pootmej W. Ellenbroek 3—6.11 Gemengd dubbelspel: mej. Cf port en F. A. Mudmevr. C Fliek en J. de Gans 9—7. 64. i R. Segers en G v. d. Poll—mej. Ellenbroek en A. van Dorssen t 6—4. Heren dubbelspel: F. A. Modi G. v. d. PollO. van Uchelen e:| van Dorssen 06. 46. Dames dubbelspel: mej. R Sd en mej J. Pootmevr. C. Cr en W. Eller.broek 63, 26. De ontmoeting Sportief 3- werd wegens de regenval geril Konijnen met één ooi De heer Hooijschuur aan de KT Hartweg vond in zijn komjnri moeder konijn met vier jcd welke beestjes ieder maar éé:l hebben, dat precies midden kop staat. Terug uit de tropeol Met hettroepentransport* „General W. M. Black", welkt! 19 Mei a.s. te Amsterdam ven! wordt, keren uit Indonesië tenj| v. d. Hoed. Eemstraat 6. Cj Grift. Koninginnelaan 113. Zeggclaar. 2e Weteringpad 4a c J. H. Hebbink, Koninginnelaan 1 Plannen an motorrit] Dinsdagavond vergaderde dc mobiel- en motorclub „Soest" zaal van café „Zonneheuvel" vergadering waren aanwezig Stroband en echtgenote, die do" voorzitter, de heer Piet Oly* namens de auto- en motorclufj bloemen werden gehuldigd 1 uitstekende prestatie in de Ral ley. Verder werd besloten om t treden tot de Associatie van o clubs. Eind Juli zal de 3e sachtrit worden gereden. terwB besluit genomen werd om de*l mer 5 avondritten te orgam^ De deelnemer, die over 3 rit'^j beste prestatie levert, komt bezit van de uitgeloofde wiög ker. Eerste rit eind Mei. Be-1! van rijwielen met hulpmoto'L nen aan deze zomeravonfl-'f deelnemen. Gevonden voorwerp Herenjas; tas voor potlood: bruin tasje met ritssW bruin linker kinderschoentje; f herenhandschoen; bruine portemonnaie met inhoud; bruin gevlekte kleine hond; kinderbaret. De «niat haai 'ban F-or Ff hu Pboui pin* "Ut 3 it

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 4