IWet nodig voor opheffing der W* Maartensdijkse tollen Het is immoreel, aan paranormale verschijnselen te willen verdienen Noodregeling kinderbijslag voor kleine zelfstandigen ingediend The Old Vie speelt Hamlet {NEDERLAND De Muze op „De Drie Zuilen" Ontwerp laat nu al twee jaar op zich wachten Men late het onderzoek over aan de wetenschap Hoorspel prijzen uitgereikt Bijslag begint bij derde kind en wordt door het Rijk betaald Donderdag 11 Mei 1950 5 (Van onze speciale verslaggever) MAARTENSDIJK. Nog steeds blijven de beruchte tollen van Maar tensdijk in de drukke verkeersweg UtrechtHilversum duizenden auto mobilisten dagelijks onkasten. oponthoud en grote ergernis bezorgen De kleine gemeente Maartensdijk vaart er wel bij, want deze heeft uit de tollen jaarlijks 125.000.— extra inkomsten, hetgeen tot de vreemde toe stand leidt, dat de passerende automobilisten de gemcentehuishouding van Maartensdijk helpen financieren. Het overleg over de opheffing van deze tollen tussen rijk en gemeente is vast gelopen. Er Is nu een wetje nodig om de tollen weg te krijgen. Op dat wetje wachten wfj nu al geruime tijd. Waar blijft minister Spitzen met zijn wetsontwerp? noodlljdenheld van Maartensdijk wel zal loslopen. Men heeft er. door de In komsten der tollen, altijd op rozen gezeten. De andere gemeenten ln Ne derland hebben ook niet het recht terwille van de gemeentebegroting re gelmatig aderlatingen toe te passen op Melkboekje voor de gemeente Iedere tol kost twintig cent. Men is veertig cent kwijt als men door Maartensdijk wjj en tachtig cent als men heen en weer rijdt tussen Utrecht en Hilversum. Uitroepen als „afzetterij" behoren nog tot de minst gepeperde uitdrukkingen, die men hier dagelijks van de zijde der autombilisten kan horen. Men moet maar eens komen in de Jaarbeurs- tijd. Maar voor de gemeente is het een goed zaakje Toch moet men niet denken, dat de Maartensdijkers zich nu hele maal gelukkig gevoelen met die tol len Men geneert er zich eigenlijk wel een beetje voor. Of men nu de tolbaas vraagt of een kruidenier of de burgemeester zelf. men krijgt overal hetzelfde antwoord- ..Het is natuurlijk een onding zo'n tol. Vol komen uit de tijd". Meningsverschil .Wij willen er wel af", vertelt burgemeester mr. H. H. Schuller. „Wij willen de tol niet als een oud recht handhaven, wij vragen er ook geen afkoopsom voor of iets van dien aard. Maar wij willen niet als wij de inkomsten prijs geybn op draaien voor de onderhoudskosten van de weg. Slechts daarover be staat meningsverschil met het rijk" Even ten Oosten van de weg, waarop de tollen staan, is de nieuwe rijksweg no. 22 geprojecteerd Als deze er is, aldus redeneert het mi nisterie, zal de oude weg geen groot verkeer meer tot zich trekken. Het wordt dan een tertiaire weg. het geen inhoudt dat de gemeente al thans een groot deel van de onder houdskosten zal moeten betalen Maar in de eerste plaats zal die nieuwe weg er de eerste tien jaar nog wel niet zijn. oordeelt het ge meentebestuur En bovendien ge looft het. dat de oude weg ook in de toekomst een aanzienlijk deel van het grote verkeer zal behouden. Daarom wil het gemeentebestuur, dat de oude weg tot de secundaire wegen zal worden gerekend, het geen de gemeente van onderhouds kosten zou ontlasten „Wij hebben aangeboden", aldus burgemeester Schuller. „de tollen op te heffen, als de weg in onderhoud komt bij de provincie tot het tijd stip. dat de nieuwe rijksweg in ge bruik is genomen. Daarna willen wij een verkeerstelling houden. Als deze de oude weg aanwijst als een tertiaire willen wij het onderhoud weer overnemen, indien wij voor altijd kunnen rekenen op het sub sidie ingevolge de provinciale sub sidie regeling met betrekking tot de tertiaire wegen". Het ministerie wil van dit alles ech ter niets weten. Men is wel bereid de gemeente gedurende een bepaalde tijd ln het onderhoud van de weg tege moet te komen De gemeente zal ech ter alle voorbehoud ^moeten laten va ren. Dit laatste is medegedeeld ln Juni 1948. Er werd aan toegevoegd, dat in dien de gemeente voet bij stuk hield, de regering zou bevorderen, „dat op heffing spoedig volgt als .bedoeld door de Tnllencommissie". Daarbij is het gebleven. Twee jaar wachten wij nu In de gemeentekas Desgevraagd deelde de burgemeester ons mede. dat hel onderhoud van de weg, met inbegrip van de reeds tol vrij gemaakte Dorpsweg ongeveer f 40 000 per jaar vordert. Mr Schul ler gaf ons toe. dat een groot deel van de tolgelden wordt gebruikt voor an dere doeleinden dan het onderhoud van I de weg ..Onze cemeente'nuishoudlng drijft inderdaad voor een gedeelte op de inkomsten van de tollen", aldus de burgemeester. „Als het rijk ons zon der inwilliging van onze voorwaarden bij de wet zou dwingen de tollen op te heffen, dan zou dat betekenen, dat on ze gemeente noodlijdend wordt. En dan moet het rijk toch weer betalen." „Op rozen' Van andere, welingelichte zijde be toogt men echter, dat het met die het éfoorgaand verkeer. Als de ge meente haar melkkoetje moet missen zal zij de tering naar de nering moe ten zetten Dan zal men b v. In Maar tensdijk ook straatbelasUng en ook rloojbelastlng moeten gaan betalen, net als óveral elders. Wij geloven, dat de zaak nu wel dui delijk Is. De Maartensdijkers zijn wij welgezind en wij gunnen ze graag wat. Maar in het twintigste-eeuwse Neder land is het een onhoudbare toestand, dat men in een gemeente tweemaal de hand ophoudt om twintig cent te eisen van iedere passerende automobilist, die bovendien al een hoge wegenbe lasting betaalt. Het spreekt vanzelf, dat er een redelijke financiële regeling moet worden gemaakt met betrekking tot het onderhoud van de weg. Maar wij geloven dat wij deze regeling rus tig aan de minister en aan het parle ment. dat het noodzakelijke wetje ten slotte moet bekrachtigen, kunnen over laten. Rest opnieuw de vraag- waar blijft het wetsontwerp? Aan de minister is thans de daad. De tol ln Maartensdijk middel eeuwse slagboom in het moderne verkeer en ergernis voor de auto mobilisten Ook tante Sjaan schiet wel eens in de roos (Van een onzer redacteuren) Er hebben zich, na onze laatste publicatie over „tante Sjaan", waarin wij een greep deden uit enkele, meest anonieme brie ven, meer personen gemeld, die zich geroepen voelen het voor haar te moeten opnemen. Deze mensen hebben hun brieven fors ondertekend, en voorzien van naam en adres, zodat wy tenminste weten met wie wij te doen hebben. Ook ontvingen wij een zeer uitvoerig schryven van iemand, die zich noemt: Secr. Mistiek Religieuze bijeenkomsten van Mej. Jeanette van Baarlen.. De meeste briefschrijvers zijn van oordeel, dat onze verslaggever een leek is, dat hy op sensatie uit was, dat er geen geesten worden vertoond (het is geen bioscoop), dat het geen geldkloppery is, dat tante Sjaan treffende dingen zegt, dat het woord bedrog een insinuatie is, dat wy er niets van hebben begrepen. Zo, die zit, zult u zeggen. Niet zo haastig, want er komt nog meer. branden beide volop. Voorts zijn de achter- en zijwand van zoveel vensters voorzien, dat er niet een meer bij kan, zodat men er voor het vallen van de duisternis, dus voor de aanvang der seance om 8 uur, zonder kunstlicht kan verga deren. Secretaris schrijft 'n brief op poten Het schrijven van de secretaris spant de kroon. Afgedrukt in de krant zou het een lengte van on geveer twee kolom hebben en die krijgt zelfs de hoofdredacteur niet. Wij zullen hem echter zoveel mo gelijk recht doen wedervaren, met deze beperking, dat wij ons tot de kern van de zaak zullen bepalen. Indien hij hetzelfde had gedaan, zou zijn verweer aanmerkelijk aan beknoptheid gewonnen heb ben. Nu worden wij o.m. onthaald op de volgende ontboezeming: „Wij hebben het artikel ook ge lezen, om slechts de wijsheid op te doen, waartoe de vrijheid van drukpers in handen van onverant woordelijke, immorele lieden, kan leiden." Wat zou de geachte secretaris ervan denken als wij ons afvragen of de vrije meningsuiting er toe moet leiden, dat kaartlegsters, waarzeggers, helderzienden en an dere charlatans hun beroep, het doen van voorspellingen aan hun medemensen, ongestoord uitoefe nen? Er is geen enkele wettelijke bepaling, die hun dat verbiedt, zo als er geen enkele wettelijke bepa ling is, die het houden van bijeen komsten van „mystiek religieuzen" verbiedt. Maar onverantwoordelijk is het van verschijnselen op het gebied der parapsychologie 'n kijk spul te maken, immoreel is het er aan te verdienen. Donker zoldertje „En nu de feiten", schrijft de secretaris. In het povere boven zaaltje bevinden zich twee licht sterke lampen. Eén direct boven de seancetafel en één midden in de zaal. De eerste is op de foto zichtbaar. Gedurende de seances MUNTBI LJ 5 T Tweede feit: foto's van geesten. Men heeft de eerste avond, onge vraagd. op het in trance zijnde medium bliksemlicht gericht. Elke ingewijde onderzoeker weet van de gevaren, die zeker niet denkbeel dig zijn, waaraan men het medium in die omstandigheden blootstelt, Heeft men nu werkelijk zo'n oli fantenhuid, of zijn deze rappor teurs zo immoreel hun slachtoffers er maar aan te wagen ten koste van elk gevaar en terwille van hun broodwinning, waarbij zij sensationele berichten moeten fa briceren? Doch, let wel, het me dium had nog niet één foto laten zien, toen haar medewerkers de ongenode gasten naar het politie bureau dirigeerden. Doch nu de quintessens van de zaak, nl. de vraag: Kunnen er in derdaad geesten (intelligenties) op een foto zichtbaar zijn? Zowel mej. v. B. als andere me dia hebben mij foto's getoond, waarop zij intelligentia aanwezen. Ik kon de juistheid van haar be weringen in vele gevallen niet on derschrijven. Waar twijfel rijst, wordt het oordeel opgeschort, d.w.z. men erkent niet, maar ont kent ook niet. Men weet doodeen voudig niet!" Andere feiten En nu wij. Door alle eeuwen heen vindt men gewag gemaakt van personen, die in het bezit zijn van ongewone vermogens en die dank zij deze vermogens allerlei wonderbaarlij ke verschijnselen zouden hebben bewerkstelligd. In de Bijbel vinden wij gewag gemaakt van profeten en zieners: in de Middeleeuwen vernam men van personen, die in staat waren allerlei wonderen te verrichten, welke moesten dienen als tekenen voor hun verheven en goddelijke zending. Daarnaast ken de men de heksen en de tovenaars, die een verbond met de duivel zouden gesloten hebben. Van een systematisch weten schappelijk onderzoek is eerst se dert de tweede helft der vorige eeuw sprake. Ernstige onderzoe kingen hebben uitgewezen, dat aan het voorkomen van verschijnselen als telepathie, zg. helderziendheid in tijd en ruimte, stigmatisatie (be ïnvloeding van het" lichaam door het voorstellingsleven), materiali satie en telekinese (verplaatsing van voorwerpen op paranormale wijze) niet langer getwijfeld be hoeft te worden. Men heeft deze verschijnselen thans onder experimentele om standigheden in het laboratorium met een voortreffelijke laborato riumtechniek weten tc constateren. Voorts weten wij. dat telepathie andere paranormale verschijn selen geenszins verschijnselen zijn, die zich slechts bij enkele perso nen voordoen. Integendeel, uit uitgebreide en zeer nauw.jezette onderzoekingen is gebleken, dat het paragnostisch vermogen in aanleg bij alle mensen aanwezig Ook is gebleken, dat deze ver schijnselen volstrekt niet occult zijr.integendeel, de hypothesen welke men in onze dagen heeft opgesteld ter verklaring van deze verschijnselen passen zeer wel in ons huidige natuurfilosofen we reldbeeld. Dochhet onderzoek dezer verschijnselen bltjve vooral in de handen der bevoegde onderzoe kers, waartoe dan in de eerste plaats de psychologen gerekend moeten worden. Er is helaas op dit gebied nog veel dilettantisme en men moet het wetenschappelijk onderzoek dezer verschijnselen wel weten te onderscheiden van het onderzoek der dilettanten, zg. openbarings-spiritlsten, e.a. Waarheid en verdichtsel Wij leven in een ontredderde wereld. Het bijgeloof, de mys tiek, de magie tieren welig. Helderzienden, psychocopisten, telepathen, handlijnkundigen, media, treden allerwegen op en verdienen hun brood aan men sen, die beslist willen weten wat in de schoot der toekomst voor hen verborgen ligt. Dat moeten die mensen zelf weten, zult u zeggen. Maar de wereld wordt er niet beter door. Men houdt bijeenkomsten. Waar heid en verdichtsel vloeien in een. Soms is het raak, soms is het mis. Wij twijfelen er niet aan of tante Sjaan zal het ook weieens bij het goede eind heb ben. Doch de wetenschap en de vooruitgang worden er niet mee gediend. Wie geen ver trouwen in eigen kracht heeft, zal er niet komen. Daaraan verandert niets of er nu één of twee lampen op die zolder branden en of er nu wel of geen geesten op die foto's te zien zijn. Weg UtrechtWijk bij Duurstede gestremd De KNAC deelt mede. dat de spoorwegovergang in de weg UtrechtWijk bij Duurstede even ten Zuiden van Bunnik in de nach ten van 14 op 15 en van 15 op 16 Mei 1950 van 20.30 uur tot 8 uur voor het verkeer zal zijn gestremd. Winnipeg bijna door water verzwolgen WINNIPEG, Manitoba: Meer dan zeventien duizend paar mensenhanden bevechten het stij gende water van de Rode Ilivler teneinde de electriciteitsvoorzie- liing en dè drinkwatervoorziening van de driehonderd duizend zielen tellende stad Winnipeg voor ver nietiging te sparen. Maar het laatste bericht luidt: Het water breekt overal door; we kunnen de strijd niet lang meer volhouden. Wanneer het water nog hoger stijgt, zal wr —.chijnlijk het hele elektrische net v* Winnipeg ver nield worden. Deze ergste overstroming in de Canadese geschiedenis heeft reeds twaalfduizend mensen van huis en haard verdreven en meer dan tweehonderd vierkante mijlen van de Rode Rivier-vallei onder water gezet. Hier en J. ..r bulten Winnipeg zijn alleen nog maar de daken van de huizen zichtbaar. Drie dijken staan op instorten. Geen kind durft meer naar school. Het hele leven is ontwricht. Amerikaanse tournée van Concertgebouworkest Het bestuur van de N.V. Het Concertgebouw, heeft vanmorgen een telegram ontvangen van de National Concert and Artists Or ganization, het concertbureau dat de Amerikaanse tournée van het Concertgebouworkest zal organi seren. De inhoud van het telegram is van zodanig belang, dat het be stuur zich er eerst over wil bera men, alvorens zijn standpunt tc bepalen. Die vergadering vindt Vrijdag a.s. plaats. Totaal nieuwe opvatting Donderdag 29 Juni zal The Old Vic in liet kader van het Holland "-""e.-Uval I ln de Utrechtse Schouwburg een verto ning geven van de Hamlet. De titelrol wordt vervuld door Michael Rcugrave de regte berust b(i Hugh Hunt. De pre- mierc van het stuk gaat in Amsterdam op 18 Juni; de première van ..She stoops to conquer", het tweede stuk I dat het gezelschap tijdens het Holland Festival brengt, wordt op 17 Juni ln Den Haag gegeven. The Royal Victoria Hall Theatre Company, welks officiële naam moest wijken voor de betiteling The Old Vie is het belangrijkste Engelse toncclge- I zeischap Van meet af aa:i hel werd in 1818 opgericht speelde het uitslui tend dc klassieke toneelwerken en hoewel het geen staatsgezelschap is heeft het zich de plaats verworven van oen nationaal theater. Toen het tn dr oorlog zijn eigen schouwburg verloor bereisde het geheel Engeland: na de oorlog vestigde het onder leiding van sir Lawrence Olivier en sir Ralph Ri chardson /tin residentie In een th.-r.tcr In het Londcnse West-End. De her bouw van hit oude theater is thans bfj- na gereed en zodra hel gezelschap van zijn Europese tournée Is teruggakserd het treedt behalve ln Nederland ook op tijdens het Zwitsers festival in Zürlch en zal in Denemarken op het slot Elscncur dc Hamlet spelen lean het zijn oorspronkelijke schouwburg aan Waterloo Raod weer tn gebruik nemen Volgend jaar krijgt het nog de *esonlk- king over een tweede vast theater de schouwburg .11e aan dc Zuidelijke oever van de Thames gebouwd wordt voor het ..Festival of Britain 1951' Een \ast spelersensemble, dat aren verenigd blilft kent de Old Vic niet De meeste acteurs zijn slechts voor een of twee seizoenen verbonden HAMLET, MAN-VAN-DE-DAAD De opvoering van4 dc „Hamlet" zal zeer wezenlijk van opvatting verschil len met de film, die sir Lawrence Oli vier naar Shakespeare's tragédie maak te. Regisseur Hugh Hunt stelt zich na melijk op het standpunt, da' Hamlet niet gezien moet worden als een man. die niet tot een beslissing kan komen. geen philosoof, geen romanticus, geen dichterlijke gerst. De meest populaire vorm van toneel in Shakespacre'p tijd was het drama van bloed en wraak cn zo'n werk heeft Sha- kcspacre niet de ..Hamlet" geschreven, aldus regisseur Hunt. Hij w!! Hamlet dan ook zien als een krachtig man van de daad. die midden in de werkelijk heid staal en niet veel vertrouwen heeft In gersten vandaar dus zijn twijfel, wanneer de gccsl van zijn vader nem tot wraak aanspoort maar wanneer hy nuchter tot de conclusie is gekomen dat de geest waarheid moet hebben ge sproken. tot daden overgaat en zijn wraak volvoert HILVERSUM In de bestuurs kamer van de K.R.O. studio zijn Woensdagmiddag aan de heer P. Molegraaf uit Overschie en de heer M van Loggem uit Amsterdam prij zen. respectievelijk van 1500.en 500.uitgereikt van de hoorspel prijsvraag. die de Nationale Pro gramma commissie van de Neder landse Radio Un.e had uitgeschre ven om de viering van Koninginne dag en de herdenking van dc be vrijding voor de microfoon de no dige luister bij te zetten. De voorzi'-ter van dc Ned. Radio Un.e. prof. dr. J- B. Kors O.P. sprak voor de uitreiking een woord van grote waardering voor de orginali- hoorspel Het pad der vrijheid, pad teit. die de heer Molegraaf in zijn der wildernis" vorm had weten te geven Prof. Kors hoopte tenslotte, dat be.de winnaars hun bewezen talent nog meemalcn zouden aan wenden vor het schrijven van hoorspelen, „want het is nog altijd beter eigen, originele hoorspelen i uit te zenden dan vertaalde". De heer P. Molegraaf is 32 jaar en kleermaker van beroep. Hij maakte hel hoorspel s' avonds in zijn vrije tijd. Michael Redgrave zal bij The Old Vic de Hamlet spelen. Belgische erekerkhof te Willemstad 29 Mei geopend (Van onze correspondent) Vv iLLEMSTAD Minister Schok king zal Tweede Pinksterdag te Willemstad het erekerkhof openen, waar de Belgische krijgsgevangenen zijn begraven, die in 1940 omkwa men. toen hun schip in 't Hollands Diep op een mijn liep. Op dit ter rein, dat tot „Grebbeland" is her doopt, zal die dag in de haven van Willemstad een mis voor de gevalle nen worden gecelebreerd De Belgische minister van bin nenlandse zaken, dr A. de Vleesch- hauwer, zal op het ereveld een mo nument onthullen, dat door de beeldhouwer Keuzenkamp uit Den Haag is vervaardigd. De dag zal worden besloten met een voetbalwedstrijd tussen een Bel gisch elftal cn een ploeg uit Wil lemstad. en met een harmoniecon cert Er zijn ruim 2000 mensen uit genodigd. De kunst is niet een attribuut, dat tot een bepaalde klasse, een be paalde groepering in onze maatschappij behoort. Zij is niet een luxe, die men nodig heeft of verwerpt, naar gelang de smaak en de beurs dat voorschrijven of toelaten. Zij is ook niet iets, waarvoor een zeker jargon nodig is, dat samenhangt met opvoeding, intelligentie etc. en zij is stel lig niet iets, dat een zakenman als een lastige overtolligheid van zich af kan schuiven. Kunst is wel degelijk een levens behoefte. voor iedereen en zelfs de- geen, die nog nooit naar een schil derij heeft omgezien, zwijmelt bij de melodie van The Third Man, of staat verbaasd en verrukt stil voor een treffende étalage. Een zaken man. die tijd en taak verstaat, zal moeten beseffen, dat hij de kunste naar nodig heeft, hetzij om de wanden van zijn winkel te verle vendigen. hetzij om zijn uitstalkast tot een „schilderij" te maken, hetzij om goedverzorgd drukwerk te ont werpen. om een idee aan de hand te doen voor een affiche, hetzij enfin noem maar op, de mogelijk heden zijn eindeloos. De kunstenaar voelt zich vaak nog veel tc veel „outcast", verwor pene. die naar de maatschappij niet omziet.-ook al omdat zij niet omziet naar hèm. Men kan zeggen, dat de eerste helft van de 20e eeuw doende is ge weest om in deze fatale verhouding kunstenaar-maatschappij verbete ring te brengen, om de kunstenaar een maatschappelijke functie te ^e- ven en de maatschappij te doordrin gen van het feit, dat het leven zon der kunst een pover bestaan is, hoe veel auto's er ook in de garage mo gen staan Men zegt wel eens. dat verbete ring op dit punt is uitgebleven en soms schijnt de kunstenaar, die riiet de weg op kan. welke hij graag zou willen en die hij eigenlijk ook als de taak van zijn muze ziet. gelijk te hebben met zijn pessimisme. Toch menen wij. dat de tastbare feiten hem tegenspreken Wanneer het mogelijk was een objectieve vergelijking te maken Binnenkort zullen nieuwe munt biljetten van een gulden in cir culatie worden gebracht, volgens onderstaande omschrijving: Be voorzijde: Naast het portret v&n Koningin Juliana, met Haar naam en een ornament oranje- aPpelen er onder, staat boven aan JJederland' en muntbiljet1 *n het midden bevindt zich een fer 1 is aangebracht. ZZZ35SS888BS&3Z323232® 1, het waardecijfer, en onderaan in de rand van vlechtlijnen zijn de woorden ,,een gulden" en wettig betaalmiddel" uitge spaard. De achterzijde: Als een centrale figuur prijkt dc 1 in een ruit temidden van donkerbruine rozetten met grijsblauw, terwijl in de linker bovenhoek en de rechter benedenhoek ook het cij- (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. Bfj de Tweede Kamer ls thans het lang verwachte wets ontwerp voor kinderbijslag ten behoeve van kleine zelfstandigen Inge diend. Het heeft het karakter van een noodregeling, waarvoor de kosten uit de schatkist worden betaald. Met een definitieve regeling op de basis van premiebetaling zullen drie jaren gemoeid zU"- De büslag begint voor inkomens van 2000.bfj het derde kind, terwfjl voor iedere 100. inkomen meer het aantal kinderen, voor welke bijslag wordt gegeven, met een verminderd wordt. De kosten van deze regeling worden geschat op 15 milliocn gulden per jaar. Volgens het ingediende ontwerp worden als zelfstandigen beschouwd zij, die een bedrijf of beroep uitoe fenen met uitzondering van ambte naren en loontrekkenden. Indien het beroep of bedrijf slechts een bijkomstige bron van inkomsten vormt, valt de uitoefenaar daarvan niet onder de regeling en even min, wanneer deze nalaat door maatschappelijke arbeid in de be hoeften van zijn gezin te voorzien. De zelfstandige, die niet meer dan 2900.— inkomen per jaar heeft, krijgt van het derde kind af kinder bijslag voor de kinderen beneden 16 jaar en wel voor het derde kind 0.23 per dag en van het vierde kind af 0.23 per dag. In geval van schoolgaande kinderen wordt, even als in de Kinderbijslagwet., de leef tijd. waarop kinderbijslag verstrekt wordt, verhoogd tot maximum 20 jaar. De kinderbijslag wordt uitge keerd over alle dagen, waarop een belanghebbende zelfstandige in de zin der wet is geweest, met uitzon dering van de Zondagen. De kinder bijslag wordt per drie maanden uit betaald. Als het inkomen ligt tussen 2000.en f 2100.begint de kin derbijslag bij het vierde kind, als het tussen 2100.— en 2200.— ligt bij het vijfde kind en zo vervol gens. De kinderbijslag wordt aan de zelfstandige verstrekt voor zijn wettige en gewettigde kinderen. Tevens heeft hij recht op kinder bijslag voor de onder de regeling vallende wettige of gewettigde kin deren uit een vorige huwelijk van zijn echtgenote of overleden echtge note. behalve indien dit huwelijk is ontbonden door echtscheiding. tussen de vermaarde middenstands tentoonstelling van 1911 en De Drie •Zuilen van nu. dan geloven wij dat evident zou blijken, dat op 't punt van de kunst een niet onaanzienlij ke vooruitgang is bereikt. De mid denstander schudt de kunstenaar niet zo gemakkelijk meer van zich af. beseft, dat ook zijn diensten en zijn scheppend werk een passende beloning moeten vinden en de kun stenaar op zijn beurt kan in hoog hartige afzondering geen geluk of bevrediging meer vinden. Ziedaar wellicht da diepere ach tergrond van de deelneming door de leden van Kunstliefde aan de tentoonstelling „De Drie Zuilen". Die deelneming is vrij algemeen. Niet alleen een ambachtsman als Harry de Groot laat er zijn fraai werk zien hoeveel winkels, hal len, antichambres zouden door zijn smeedijzeren, plastieken, hekken of anderszins geen edeler aspect kun nen krijgen! maar ook een ty pisch bohemiën als Boesman heeft zijn medewerking verleend. Vijl- brief, de drukker die ook in zijn da gelijkse product het asthetisch mo ment poogt door te voeren en be wijzen vindt men op een tafel bij een heeft goeddeels het geestige arra igement verzorgd van de drie ateliers, verschillende kunstenaars hebben de poppen gemaakt, die hier meespelen. Pauw en Weidcma maakten dc draedfiguren (o.a. het schildersmodel!) en Weidema boet seerde de koppen. Kunst en mode De bedrukte doeken, die typisch duidelijk maken, hoe de kunstenaar in de mode onmisbaar is. zijn van Luigi de Lerma, die ook, men weet 't, de kleurige wandschildering ge schilderd heeft van de Spakenburg- se vissers. Het zou heus niet gek zijn wanneer men deze gestyleerde schildering, waarin dynamiek en gedurfdheid spreken, later nog eens tegen de wand van een of andere vishandel terug vond. Ook de speel se wandschildering van Jan Boon als achtergrond voor de plein-air schilder. loont aan dat de mensen van Kunstliefde geen high-brow bewoners zijn van ivoren torens. Affiches zoals ze hier hangen, drukwerk en grafisch (als illustra tie. ook voor folders) zij alle moe ten de belangstelling tot zich trek ken van de zakenman, die ook zijn oog niet sluiten mag voor het be koorlijke effect van een glas-paneel als Douwe hier laat zien. Vijlbrief, de drukker, laat zien welke effec ten verkregen kunnen worden door met een griffel in de verf te wer ken. Anders dan wijlen zijn Gro ningse collega Werkman laat hij zien hoe een drukker tevens kunstenaar kan zijn. Hebben winkeliers zich wel eens afgevraagd hoe zij aan bepaalde hoekjes een accent kunnen geven door een mooie plastiek (Wedde- pohl. Piet d'Hondt, Hekman, Van I.uyn en Pouw). welke ook in de vaak saaie wachtkamer van een arts het toonloze spreekuur en het lange wachten ietwat zou kunnen veraan genamen. •Dinsdag ruim 12000 bezoekers Ruim 12000 bezoekers passeer den Dinsdag de controle van „De Due Zuilen", waarvan honderden schoolkinderen. Groot was het succes van de Marinekapel uit Hilversum, die een mars langs de stands maakte. Dc modeshow blijkt zeer in trek te zijn. Ter ge legenheid van het feit dat gisteren de drieduizendste bezoekster de show bezfocht, werden de heer B. Hendriks, de organisator, de leid ster mevr. Smit en de mannequins gehuldigd. Een formatie van vijf vliegtui gen. die Dinsdagmiddag boven de tentoonstelling vloog, bracht een groet van de Luchtstrijdkrachten. In de komende dagën wordt nog een grote drukte verwacht. Bij de geschenken die uitgereikt zullen worden is ook een huis- of slaap kamerameublement en verder nog vijf reizen naar Brussel en een damesjapon. Aardig is, dat de heer Ouwehand 's middags op de tentoonstelling is met twee kleine leeuwtjes en hun voedster, een hond. In totaal hebben nu 42733 men sen „De Drie Zuilen" bezocht. - •.'imnpijj Glas in lood Nog te weinig denkt men bij 't geven van jubileum-geschenken aan de opdracht voor een glas-in-lood- kunstenaar. Op deze tentoonstelling kan men zien wat een Dick Broos, Nourri dans le sérail" op dit ge bied vermag; maar ook welke fijn zinnige resultaten een Outsider als Otto van Rees, die tijdelijk de ezel voor het glas-atelier heeft verlaten, weet te bereiken. Heel wat toon loze trappenhuizen zouden door een enkel gebrandschilderd raam tot A joy for ever" kunnen worden. Ook de bronzen gebruiksvoorwer pen van de gebr. Brom in hun edele distinctie kunnen bijdragen lot verrijking van een bepaald mi lieu. En zo zouden wij kunnen doergaan. Etspers Ergens tegen een wand staat een apparaat, dat de meeste bezoekers wel niet zullen kennen, Het is een etspers. Er achter zit (niet op alle uren maar 's avonds in elk geval» de man die niet schroomt het vuile en harde werk van de echte etser «die én tekenaar èn drukker is!) aan het publiek te tonen en die de functie van de pers demonstreert zoals hij trouwens het hele eïspro- céde uitlegt: Hans van Dokkum. die niet alleen een knap etser, maar ook geboren explicateur is. Tegen de wand hangen bladen van zijn collega's-etsers zoals Willem van Leusden. van wie ons eer beeld van het Jaarbeursgebouw en zijn omge ving zeer bizonder heeft getroffen: blijk, wat het kunstenaarsoog ook uit nuchtere realiteit schoonheid kan paren. De leden van Kunstliefde hebben hoe kan "t anders! ook nog schilderijen opgehangen. Al ziet men deze 't liefst in een rustige sfeer, ze hebben toch ook hier wel iets le zeggen en al zullen wij thans geen namen meer noemen, een feit is dat de schilders ook in dit op zicht hun enthousiasme hebben ge loond door 't inzenden van vaak verrassend werk.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5