O 23 en O 24 ontsnappen op t nippertje uit de Lekhaven naar Engeland Handelaar in hoeden sticht een internationaal vogelpark Hagenaar ontdekt ideale gramofoonnaald VIJFTIG Unicum in gehele wereld en hopelijk deviezenbron r~ v COSTUUMS 69.00 98.00 UNI BLAUW KAMGAREN 95.- HER.EN- SPORTPANTALONS Zenuwslopende pit' langs de Waterweg van vijf uren Te lek om onder water te blijven K.J Vrijdag 12 Mei 1950 3 ZOONLIEF KREEG EEN KANARIE CADEAU (Van onze speciale verslaggever) ALPHEN AAN DE RIJN. Een jongen, die op tienjarige leeftijd floor vader van school genomen werd om mee te verdienen, werd smids maatje en smid. Maar dat zou hij niet blijven. Hij kreeg omgang met een verkoopstertje en samen spaarden ze zoveel, dat ze hun huwelijk konden beginnen met een klein winkeltje in dameshoeden. Iedere dag trok de gewezen smid er nu op uit. Tien jaar stond hij met zijn hoeden op de markten van Nederland. Zijn vrouw dreef de winkel en bracht de kinderen groot. Er kwamen er veertien. Maar de zaken floreerden en de marktkoopman werd bezitter van gerenommeerde winkels in de drie grootste steden des lands, van eigen ateliers en een groothandel. Tussen de bedrijven door was hij nog zilver exporteur. Vogels, vijvers en watervallen Nu is hij vijftig jaar en kan zich wat permitteren. Een zoontje kreeg twee jaar geleden een kanariepietje in een kooitje cadeau. Vader vond het een aardig diertje en kocht er nog een paar. Toen dacht de zaken man in de vader: „Daar zit wat in". En nu heeft de hoedenfabrikant achter zijn villa in Alphen aan den Rijn het internationale vogelpark Avifauna laten aanleggen, waar hij een half millioen in gestoken heeft en dat hij binnen vijf jaar tot we reldvermaardheid wil brengen. De volgende week wordt het park ge opend. Het ruikt er nog naar verf en er wordt nog druk getimmerd. Maar men hoort er ook de vogels tjilpen en krijsen, soms in een weemoedige, aangehouden roep. Er zijn al drie duizend vogels bijeen in meer dan driehonderd soorten, meest exoti sche, in diep-oranje, rode, gele, wit te, zwarte, groene, paarse en aller lei andere kleuren en fantastische kleurmengelingen. Ze lopen, schrij den of waggelen in open, met beek jes doorspoelde verblijfplaatsen, ze vliegen en huppelen rond in voliè res en vogelhuisjes, ze drijven op kleine en grote in het zonlicht blin kende vijvers, waarin meer dan een half millioen vissen zwemmen. Er zijn zwanen, kraanvogels, flamingo's, pinguins, pelikanen, ibissen, vele soorten eenden en ganzen, wulpen, pauwen, fazanten en patrijzen in ve lerlei variëteiten, papegaaien, kaka- toe's enz. Er is 'n unieke collectie veel soortig getinte parkieten en pracht- vinken, waar men alleen al uren naar kan kijken. Er zijn Braziliaanse toebans met hun enorme, dikke, geelrode snavels en van de week is er juist een prachtig paar pas ge vangen struisvogels uit midden-Afri- ka gearriveerd, beesten zo groot als een paard maar met een wonderlijk sierlijke gang. Alleen de struisvogels Zo kan het, maar moet het niet. (Eigen berichtgeving De Commissie Nationale Her denking heeft we schreven het reeds eerder 25 a 30 dui zend gulden nodig voor het aan schaffen van vrijheidsklokken, die ons dagelijks de strijd om de vrijheid in herinnering moeten brengen. Om de gelden bijeen te brengen werd ook de mede werking van de burgemeesters ingeroepen. Hun werd geadvi seerd daartoe een commissie in het leven te roepen, om op die manier te zorgen, dat iedereen zijr steentje zou bijdragen. De burgemeester van War mond bekeek het echter meer van de practische kant. Het be drag, dat u nodig hebt, komt erop neer", zo schreef hij de commissie, „dat iedere Neder lander een kwart cent geeft. Voor dit bedrag hoeft hier geen commissie opgericht te worden; ik zal u één dezer dagen een tientje overmaken". De commissie zal nu wel ant woorden: Bedankt voor het geld, maar we willen zo graag, dat de Nederlanders zélf wat bijdragen voor dit doel Amerikaanse ambassade staf in Praag geamputeerd PRAAG. De Amerikaanse am bassade te Praag heeft de Tsjecho- slowaakse eis, dat haar staf met twee derden zou worden verminderd, in gewilligd. De Tsjechoslowaakse re gering had gisteravond haar verzoek van 28 April herhaald. De 40 Amerikaanse diplomatieke cn consulaire functionarissen in Tsjechoslowakije, wier uitwijzing de Tsjechoslowaakse regering gelast heeft, zullen voor 17 Mei moeten vertrekken. Er blijven thans nog on geveer 20 Amerikaanse functiona rissen in Tsjechoslowakije over. hebben al een wandelpark van hon derd bij dertig meter. Lustoord Temidden van de uitgestrekte Rijn landse polders is hier in Alphen inderdaad een lustoord geschapen. Er is een groot restaurant gebouwd en er zijn gezellige zitjes aan de vijvers en op de gazons tussen de bloemper ken. 's Avonds wordt het gehele park met zijn watervallen en klaterende fonteinen in het licht van schijn werpers gezet. Vooral het rosarium, waar 32 volières met rijkgetinte tro pische kwartels en patrijzen tussen de bloeiende rozen staan, is van een sprookjesachtige bekoorlijkheid. Acht ha groot is het park nu. Maar over vijf jaar zal het twintig ha zijn. Dan moeten alle soorten vogels, die de wereld kent, hier zijn samenge bracht. De exploitant hoopt vele dui zenden bezoekers naar zijn vogel park te trekken, vooral ook buiten landers. Zo'n park als dit, zegt hij, bestaat nergens op de wereld. Lonende handel Zal deze unieke, kostbare verzame ling, met haar dure onderhoud, als „kijkspel" lonend te exploiteren zijn? Misschien. Wij geloven echter, dat het de exploitant in de eerste plaats om de handel in exotische vogels te doen is, die hij hier nu zelf gaat fokken. Die handel, vertrouwde hij ons toe, is de beste business die er bestaat. Er zijn in Europa acht mil lioen en in Amerika zestien millioen vogelliefhebbers. De opzet van Avifauna is in de eerste plaats commercieel. Maar de self-made-man, die deze zaak heeft opgezet en dip verscheidene deskun digen aan zich heeft verbonden, hoopt er tevens wetenschappelijke en algemeen culturele belangen mee te dienen. En hij is er van overtuigd, dat hij er voor Nederland deviezen mee verdienen kan. Want de rijke Amerikanen hebben veel geld over voor een paar van die zeldzame, fraai getinte vogeltjes. Oost-Duitsland vraagt vermindering van herstelbetalingen BERLIJN. Oost-Duitsland zal de Sowjet-Unie om vermindering van de herstelbetalingen verzoeken, na een voorstel, dat hieromtrent door het politieke bureau van de Socialistische Eenheidspartij is ge daan. Het Oost-Duitse kabinet heeft premier Otto Grotewohl instructie gegeven met de Sowjet-Unie onder handelingen te beginnen op de grondslag van dit voorstel. In de overeenkomsten van Yalta cn Pots dam was bepaald, dat Duitsland de Sowjet-Unie tien milliard dollar zou moeten betalen. Geallieerde waarnemers zien het communistische verzoek als een propagandastunt. Zij spraken als hun verwachting uit, dat het Krem lin het verzoek zal inwilligen. Geruisloos, onverslijtbaar, onschadelijk (Van een onzer verslaggevers) Op het eerste gezicht is er niets bijzonders te zien aan het kleine gevalletje, dat de heer K. A. PUI uit de Vaassenstraat 20 ons als „zyn uitvinding" onder de neus houdt: een metalen huisje van nog geen twee centimeter, waar een haarfijn naaldje uitsteekt. Maar als even later dit zelfde naaldje over de gramofoonplaat draait en een glashelder geluid voortbrengt zonder naaldgeruis, zonder de plaat te slUtcn en praetisch zonder zelf aan dit euvel onderhevig te zUn, beseffen wy pas, dat hier inderdaad van een ontdekking van groot belang sprake is. Centrale athletiektraining voor Brussel begonnen (Van een onzer verslaggevers) Donderdagavond werd te Amster dam de eerste centrale estafette training voor dames gehouden, als voorbereiding voor de Europese athletiekkampioenschappen te Brus sel. Voor deze. onder leiding van de heer G. Rinkel te houden veertien daagse bijeenkomst, werden uitge nodigd mevr. Blankers-Koen, Foek- je Dillema. Gré de Jongh. Xenia Stad-De Jongh en een veelbelovend loopstertje Tini Pol uit Meppcl, momenteel in Amsterdam woonach- tig. Hoewel de eerste avond niet alle uitgenodigde dames aanwezig kon den zijn, werd er toch stevig ge traind. Advertentie (l.M.) Grand Coulee-dam ingewijd WASHINGTON. President Truman heeft gisteren de Grand Coulee-dam over de Columbiari- vier. een bouwwerk van 10 Vfe mil lioen kubieke meter beton, inge wijd. De bouw heeft zestien jaar geduurd. Het door de stuwdam ge vormde meer, het Rooseveltmeer, heeft een lengte van 250 km. Er zullen 18 generatoren komen, waarvan er reeds 13 geplaatst zijn. Tijdens de oorlog, toen het werk nog niet geheel voltooid was, werd reeds van krachtstroom van dit werk gebruik gemaakt voor het maken van de eerste atoombom. Advertentie (LM.) zeer mooie 3 DELIGE HEREN- Pracht kwaliteit Pracht collectie vanaf 19.75 De heer Pijl, een eenvoudig hand werkman van 52 jaar. is muzieklief hebber in hart en nieren. Dat is al dadelijk te zien aan de schitterende discotheek, die hij zich uit zijn be scheiden middelen heeft aangeschaft. Tientallen platen, van de Jupitcr- symphonie van Mozart tot het piano concert van Tsjaikowski, vormen zijn grootste trots. En juist, omdat de heer Pijl van goede muziek houdt, erger de hem al jaren het geruis, de scher pe metaalklank en de grote slijtage aan de platen, die door de gewone stalen naald worden veroorzaakt. Ook de houten naald kon hem niet bevredigen: door zijn dikte dringt deze niet in de groeven door. kan hij niet uit de plaat „halen, wat erin zit". Bovendien is ook hier het naald geruis hinderlijk en het geluid tc dof. Met deze klachten begon de heer Pijl reeds vóór de oorlog te zoeken naar een oplossing van het naalden probleem. Een simpele cactusnaald gaf een uitgangspunt: het geluid werd zuiverder, het geruis vermin derde. Het naaldje was echter te zwak om de druk van de zware pick-up langdurig te weerstaan, zo dat in de practijk deze vinding geen nut kon afwerpen. Hierdoor was de uitvinder in spé echter geenszins ontmoedigd. Experiment volgde op experiment. En nu. na jaren werk, is de volharding beloond. Een meta len huisje, waarin de naald nagenoeg geheel verdwijnt en met een schroef je bevestigd wordt, bracht de oplos sing. Een bevriend instrumentmaker vervaardigde een proefexemplaar: het geheel wordt thans door octrooi beschermd. Dit werd echter niet aangevraagd, voordat het naaldje door een bepaal de preparatie tot een summum van klanksterkte en levensduur was ge bracht. In afwachting van de erkenning hebben wij vast even mogen luiste ren. Het was prachtig, zoals vooral zangstemmen en snaarinstrumenten, die doorgaans het meest onder de weergave te lijden hebben, met hun volle, natuurlijke timbre doorkomen. Hetzelfde motief wordt direct hierop met stalen naald gedraaid. Na wat wij gehoord hebben, gaat ons het nu wel heel opvallende krasgeluid door merg en been. Het is duidelijk, dat met deze cactusnaald een ommekeer op dit gebied beleefd kan worden. De cactusnaald heeft een enorme levensduur. Door zijn zachtheid slijt hij namelijk precies in de vorm van de groeve, zodat de scherpte volko men behouden blijft. Een twintigtal platen kan gedraaid worden, zonder dat geluid of sterkte hier ook maar iets onder lijdt. Naar de mening van de heer Pijl kan massa-productie van dit artikel gemakkelijk uitgevoerd worden. De aanschaffing van een huisje hoeft natuurlijk maar eenmaal te geschie den. Wel is import van de cactus- naalden uit de plaats van herkomst nodig, aangezien alleen een speciale plant, die in de Nederlandse kweek zeer sporadisch voorkomt, de juiste naalden kan leveren. Wanneer wij de heer Pijl vragen, wat zo zijn eerste reactie was na deze ontdekking, zegt hij: „Ik moest eigenlijk alleen maar lachen om het feit. dat niemand eer der tot de ontdekking van dit „el van Columbus" gekomen is." „Wat is U van plan te doen, nu U het patent eenmaal gekregen heeft?" zo vragen wij onze gastheer verder. „Precies weet ik dat nog niet. In geen geval zal ik er aan meewerken, ook al biedt men mij schatten, om het product van de markt te houden, waar de fabrikanten van stalen naal den, en zelfs de gramofoonplaten- handel, die door de verminderde "•Bk," Dinsdag 16 Mei zal in Kapelle in Zeeland de Algemene Franse Be graafplaats officieel geopend worden. Het stoffelijk overschot van tweehonderd vierendertig in de strijd tegen de Duitsers in ons land gesneuvelde Franse militai ren is door de zorg van de Ne derlandse regering naar dit kerk hof overgebracht. Op initiatief van de Franse Herdenkingscom missie, l\et Souvenir Frangaise is op de begraafplaats een monu ment opgericht. Op dit monu ment zijn de namen van alle in ons land gevallen Franse militai ren aangebracht. slijtage van de platen ook nadelige invloed van deze ontdekking kan ondervinden, natuurlijk gebrand op zullen zijn. Daarvoor houd ik te veel van goede muziek en daarvoor heb ik ook niet zo veel vrije tijd ge offerd," zo besluit de heer Pijl ons aangenaam onderhoud. Dit is de heer K. A. Pijl bij zijn gramofooninstallatie. Zijn uitvin ding is op dit plaatje nauwelijks te zien. maar sal straks een prach tige klank aan de zwarte schijf ontlokken (Eigen foto) Bonn toegelaten tot Rijnvaartcommissie BONN. De Duitse Bondsrepu bliek is toegelaten tot de Centrale Commissie voor de Rijnvaart, aldus een gisterenavond uitgegeven com muniqué van de Geallieerde Hoge Commissie. De Hoge Commissie heeft in een brief aan kanselier Adenauer verklaard, dat deze be slissing genomen werd oq initiatief van de Belgische. Nederlandse. Zwitserse. Franse. Britse en Ame rikaanse regeringen. De toelating van Duitsland wordt door de Hoge Commissie beschouwd als een schakel in de Europese sa menwerking. die ten behoeve van iedereen en dus ook van Duitsland moet worden betracht. De aanwe zigheid van Duitsland op de volgen de vergadering van de commissie, die op 28 Juni te Straatsburg wordt gehouden, zal de onderlinge samen werking bevorderen en het onder zoek en de oplossing vergemakkelij ken van de gemeenschappelijke vraagstukken op het gebied van de internationale binnenvaart, aldus het communiqué. Klein avontuur van Castor goed afgelopen BREST Tengevolge van mist is het 199 ton metende Nederlandse vrachtschip „Castor" van de firma N. Mulder tc Groningen op weg van New Castle naar Cherbourg bij het eiland Beniguet aan de grond gelo pen. Ne enige uren is men er in ge slaagd het scheepje weer vlot te krijgen, dot de haven van Brest heeft bereikt. niMiVlflihlaiafcHtWl UTRECHTSESTRAAT AMERSFOORT „Zelfs geen haar op ons hoofd had kunnen vermoeden, dat het lakonieke bevel van admi raal Furstner, ons op één van die bewogen Meidagen van 1940 in Den Haag gegeven: Breng die twee onderzeeboten van Rotterdam naar Engeland!, een afscheid voor meer dan vijf lange jaren van het vaderland betekenen zou." Zo begint Overste Koudijs zijn verhaal over de ontsnapping van de O 23 en O 24. „Overrom peld door de snelheid van de schokkende gebeurtenissen van die dagen, wist je het ene uur niet wat het volgende uur brengen zou en kon je ook moeilijk bevroeden, dat een opdracht, die normaliter een paar dagen in beslag neemt, nu als het ware een beslissende wending in je leven bracht. De situatie was dermate gecompliceerd, dat het maar het beste was te doen wat je hand vond om te doen. te handelen naar bevind van zaken, zoals zij zich telkens gewijzigd voordeden en vooralde kop niet te verliezen. Wij zaten in Den Haag en moes- kwam te staan, dat wij besloten in de komende nacht naar zee te ver trekken. Om tenminste van boord te kunnen komen, werden aan dek wat vlotten vastgesjord, terwijl daarop tevens wat geweren werden klaar gelegd. Die geweren plus een ren voor de vaart. Een onderzee- beperkte hoeveelheid munitie vorm- boot, een geweldig ingewikkeld den de enige bewapening van de technisch ding, moet na de vol- „oorlogsbodems"! Er waren geen tooiing nog maanden lang beproefd torpedo's, geen kanonnen of mitrail- worden, wil zij de kinderziekten op leurs, geen communicatie-middelen, enigszins bevredigende manier te ja. zelfs geen kaarten om de route boven zijn en met deze schepen was naar Engeland uit te stippelen. On- ten naar Rotterdam en daarmee be- n0g vrijwel helemaal niet proefge- nodig te zeggen, dat we evenmin gon de narigheid direct. In de buurt draaid! Toen bleek het grote nut op de hoogte waren van de ligging van Rijswijk kreeg onze chauffeur over uiterst bekwaam technisch per- der mijnenvelden onder de Neder- te horen, dat rijden langs de Rijks- SOneel te kunnen beschikken, want landse en Engelse kust. Omdat we de technische marinemensen, die bij ons niet verdedigen konden tegen de bouw hadden geassisteerd en als vliegtuigen, ook niet tegen die van het ware de kernbemanningen de geallieerden, spraken we af in vormden ver beneden het nor- de eerste plaats dicht bij elkaar te male getal van een onderzeebootbe- blijven en in de tweede plaats al- manning zwoegden dag en nacht leen des nachts boven water te va- evenmin pluis en we hielpen daar en slaagden er zowaar in de machi- ren. Daar we zonder loods nagenoeg nog even mee met de belegering nes aan het draaien te krijgen en geen kans zouden krijgen de Water- van een boerderij, waarin zich Duit- de schepen klaar te maken voor de weg af te komen telefoneerden we se parachutisten hadden verstopt, onder water vaart. Tussen de be- om deze gidsen en ze verschenen drijven door klommen officieren prompt aan boord, de zeeloodsen van de onderzeeboten in een wal- Roos en Roelfs, aan wier onver kraan om. aldus gezeten op een ho- schrokken optreden we grote dank ge uitkijkpost, leiding te geven aan verschuldigd zouden zijn. Toen we het vuur, dat de Nederlandse ar- de opvarenden, voor zover dat rno- twee oorlogsschepen naar Engeland tillerie op de aan de overkant ope- gelijk was, telefonisch afscheid van te brengen. Voort ^et j*Us in rerende Duitsers richtte, terwijl ma- hun familieleden hadden laten ne- de richting van Rotterdam, dat we trozen zich verdienstelijk maakten men, werd tegen de avond ontmeerd inderdaad heelhuids bereikten en me^ het leegslepen van een in de en begon de onzekere tocht naar waar we in de Lekhaven, listig ver- buurt gelegen kruidenierswinkel het Britse eiland. van een NSB-er. De Koninklijke Marine, anders trouw in het betalen van haar rekeningen, liet ditmaal de winkelier fluiten naar de centjes voor deze proviandering! weg een ongezonde manier zou zijn om naar Rotterdam te gaan, zodat we de polders binnenkoersten om, tobbend langs allerlei achteraf-weg- getjes, te proberen onze bestemming te bereiken." Het was in die polders Hoewel de jongens onze hulp node konden missen, moesten we ze toch in de steek laten, daar we immers ;ebonden waren aan onze opdracht borgen onder inderhaast uitgewor pen camouflagenetten onze onder zeeboten, de O 23 en O 24 vonden. De schuiten waren bij de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij Linker Maasoever door een sleep bootje naar de Lekhaven gebracht. Het feit, dat daarbij een sleepboot te pas moest komen, bewijst reeds, dat ze nog niet bepaald gereed wa- Naar zee! Het was op de 13de Mei. toen de zaak al aardig beroerd er voor Toen we vertrokken, was Het nog niet helemaal donker, maar we von den een prachtige bescherming in hef dikke rookgordijn, dat gewel dige branden in de olieraffinade rijen van de Bataafsche te Pernis over de rivier hadden gelegd. Bij het afvaren van de rivier was het in de eerste plaats zaak het grootscheepse vaarwater, dat we melde van door Duitse vliegtuigen uitgeworpen mijnen, te vermijden. We koersten dus vlak langs de Noordwal en probeerden daarbij zo veel mogelijk met behulp van het echolood een halve meter water on der de kiel te houden, een ruimte, die ook wel eens tot nul terugliep, wanneer we ons schip met dc buik over de grond hoorden schuiven. Van beide schepen werd de stuur- boordschroef beschadigd, doordat te dicht langs de stenen wallen was gevaren. Er bleef ons geen andere keus aldus langs de wal en over de grond te kruipen. Somtijds moesten we de meest onmogelijke manoeu vres uitvoeren, die gelukkig alle vlot verliepen, dank zij de kennis der zeeloodsen van alle hoekjes en gaatjes onder wal. Doordat we zo dicht bij de wal zaten, kregen we ettelijke malen schietpartijen, zowel van Nederlandse als Duitse soldaten te verduren. De Nederlandse broe ders konden we met behulp van de megafoon wel tot bedaren brengen, maar de Duitsers begonnen des te harder te ratelen, wanneer we ze in rond Nederlands verzochten met schieten op te houden. Gelukkig werd niemand aan boord geraakt, hoewel talrijke kogelgaten in de bovenbouw bewezen, dat het geluk daarbij een grote rol had gespeeld, 's Nachts om één uur. vijf uren na het vertrek uit de Lekhaven, was het zenuwslopend „ritje" langs de rivier achter de rug en hadden we de pieren dwars van ons. De lood sen Roos en Roelofs. die opdracht hadden gekregen naar Rotterdam terug te keren, gingen van boord en we zetten koers naar een gebied, waar we tenminste wat meer water onder de kiel hadden. In de nacht van 13 op 14 Mei 1940, dus vlak vóór de. capitu latie, slaagde een kleine groep onverschrokken marinemannen, onder leiding van de zeeofficie ren Koudijs en Van Erkel, erin, met twee nog niet geheel afge bouwde en totaal ongewapende onderzeeboten, de O 23 en O 24, uit de Rotterdamse haven te ontsnappen. De nachtelijke tocht op een levensgevaarlijke Water- weg slaagde, mede dank zij de hulp van de zeeloodsen J. Roos (thans als gepension- «eerde te Terschelling woonachtig) en R. Roclfs (nog als zee- loods in dienst te Rot terdam), die wel nooit onder zulke merk waardige omstandighe den een schip naar buiten zullen hebben gebracht en voor deze bijzonder moedige prestatie in 1946 door H.M. de Koningin wer den onderscheiden. Andere acties van de Koninklijke Marine gedurende de strijd om de Rotterdamse haven, als die van de Z 5, een torpedoboot, die onder commando van de zee officier Van Lier de Willems brug onder vuur nam, de strijd van de torpedojager Van Galen onder commando van admiraal Pinke, de gevechten van de M.T.B. 51 onder leiding van Van Staveren, waren van directe aard, die van de succesvolle wegvoering der beide onderzee boten betekende, dat later, tij dens de ganse oorlog, het ge allieerde onderzeebootwapen ivas versterkt met twee geduch te eenheden, die hebben geope reerd in de Noordzee, op de At lantische Oceaan, in de Middel landse Zee en in het Verre Oos ten. Overste Koudijs, thans ver bonden aan de Marinestaf in Den Haag. deed ons het relaas van de „rit" naar Engelandge vindt het hierneven weergege ven. Dutje onder water Koers zetten is eigenlijk wel een te groot woord voor het varen „op de bonnefooi" zonder kaarten en be hoorlijke radioverbindingen We wisten natuurlijk wel zo ongeveer hoe we koersen moesten, doch had. den geen enkele contróle op de juistheid van onze vaarroute. Tegen het aanbreken van de dag, toen we gemeten naar snelheid en vaartijd ongeveer 35 mijlen uit de Waterweg zaten, vonden we het geraden, van wege het vliegtuig-gevaar, ons niet als een ..sitting duck" te laten ge bruiken en onder water te verdwij nen. Dicht bij elkaar lieten we ons zachtjes op de zeebodem zakken. Onze schuit bleek wel behoorlijk lek. doch we konden het water er uit houden. Even was er nu ge legenheid wat op verhaal te komen. We legden een kaartje, praatten wat over de narigheid enpakten een slaapje. Aan dat laatste vooral had den de mannen, uitgeput als zij wa ren, een bijzonder grote behoefte. Verkwikt door slaap en daardoor bezield met nieuwe moed. brachten we in de avond onze schuit weer naar de oppervlakte, waar we na enige tijd met ongerustheid moesten constateren, dat onze kameraad ner gens te vinden was. Daar wachten een te groot risico zou opleveren, zetten we de reis op eigen gelegen heid voort. Achteraf Is gebleken, dat we lang op ons zusterschip had den kunnen wachten. Zij was, als wij omlaag gegaan, doch bleek een zodanige lekkage te hebben, dat de bemanning haar al na een uur naar de oppervlakte moest brengen om zinken te voorkomen. Men had toen maar direct de reis vervolgd, ook bij daglicht aan de oppervlakte va rend en behouden werd Engeland bereikt Zo goed en kwaad als het ging wisten ook wij voor de Engelse kust te komen, ter hoogte van de Downs, doch daar deed zich de grote moei lijkheid voor de mijnenvelden, die er ongetwijfeld dik uitgezaaid la gen. te ontwijken. Zonder geluk vaart niemand wel, een spreek woord, waarvan de zin ook voor ons beschoren bleek. We kregen name lijk een kleine koopvaarder in het vizier, die. natuurlijk voorzien van prima kaarten, keurig het vaar water naar de Downs binnenkoers ten. Dat was onze kans! We stuur den er onmiddellijk achteraan maar dat kreeg men op de koopvaarder in de gaten en menend, met een vijandelijke onderzeeboot te doen te hebben, begon men zlg-zag te varen. Met de seinlamp brachten we de lieden op de brug aan het verstand, dat ze met „goed volk" te maken hadden, waarna we. nu varend ach ter een rustig koersend schip, vei lig de Downs bereikten. Uiteraard waren de autoriteiten aldaar niet ingelicht over onze komst en stuur den zij ons door naar de Engelse vlootbasis Portsmouth Daar, waar wij ook ons verloren gewaande zus terschip terugvonden, werden we met enthousiasme ontvangen. Direct kwamen de Engelsen aan boord kij ken en zij staken hun vreugde over deze onverwachte aanwinst van twee gloednieuwe onderzeeboten niet onder stoelen of banken. Ook wij waren tevreden, dat het ons ge lukt was de O 23 en O 24 als het ware onder de neus van de nazi's weg te kapen en ze te kunnen toe voegen aan de geallieerde zee strijdkrachten, in wier dienst zij zeer waardevolle eenheden gebleken zun."

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3