VOORAL VOOR DE VROUW Tweede actie Lenstra is nu in Komt Piet nou, of komt-ie-niet? volle gang Hartveroverender dan een lokkend parfum is een blij humeur Europa enige verbreekt weer handelsboeien Vijanden v. KINDEREN Jak voor 't geklede uur Over achterdocht waar geen reden voor is Er bestaat veel kans op slagen Vrijdag 12 Mei 1950 o Maar een vrouw moet niet eeuwigdurend plezier hebben Een lezeres schreef dat ik bU het verhaal over dat Franse boekje „L'art d'être aimée (de kunst om bemind te worden) het belangrijke tweede deel had weggelaten. Zo zie je alweerIk dacht toen: ..Dat wordt me te veel. Ik begin er maar niet aan, niemand die zoiets merkt." Om het goed te maken zal ik dat verguisde deel vandaag geven wat het toekomt, 't Gaat over ..Char mes" en 't is misschien wel goed nu alle voor- en achterkamers, alle kasten, gordijnen, gangetjes en vestibules opgepoetst zün ter ere van de nieuwe lente, om de wapens van de vrouw een beurt te geven. Die wapens zijn niet de jurken die naar de stomerij moeten, de nieuwe schoenen of het pas ge kochte hoedje voor bij de voorjaars. jas. Het zijn de eigendommen waar mee ze geboren is: Armen, benen, hals, ogen, mond, neus, haren, oren, vingers, stem, manieren, houding en al de niet te onderschatten rest. De schrijfster, Dominique le Bourg, vertelt niet langdradig hoe je die allemaal verzorgen cn ver troetelen moet. Dat is typische vrouwenpraat cn daarvoor is ze te veel op de man ingesteld. Ze wijst wij nuchter op de belangrijkheid van zulke eigendommen en lioe de man ze het liefst ziet. Voor haar, die geen tijd en geen geld heeft om een flink deel van haar leven aan het „gesoigneerd zijn" te wijden, is het lezen van dit boekje een troost. 't Zit niet aldus de schrijfster in al die verzorgde kapseis, in een kostbare jurk van de haute couture, of in een weergaloze make- ud. Ook niet in vermageringskuren nm een mode-taille te veroveren Evenmin in een knap gezicht of een filmsterrcnlach. 't Treffendste wapen van elke vrouw, oud of jong, is de manier waarop ze loopt. Heeft ze .'.n S0.^Pe^e Sang dan kan ze nooit lelijk zijn, al lijkt ze in niets op de pin-up girls van de geïllustreer- de bladen. Boeken zijn er om te lezen, zo soot Dominique, maar als de vrouw 1 (stellig tot haar schade) in lezen Zoontje en dat jong van die moe- B der met 't gele haar. zijn de laatste dagen vrienden. Al die winterse weken konden ze geen draad goeds Sm elkaar ontdekken. Er werd ge- Ischolden, gesard en als ze woorden [te kort kwamen met stenen en [stukken hout gesmeten. Nu is hel [Mei. de zon wordt warm, alles [proeft naar milde dingen en 't is [ineens dik-aan tussen die twee. Zaterdagmiddag gaan ze er samen op uit om onkruid voor de tuin te 1 zoeken. ,."k Hoef geen onkruid," zeg ik lnog, „wat moet ik daarmee doen?" „Maar ze zijn al weg. met een [emmertje en een schep van 't zusje. Tegen zessen vliegt de keuken deur open en daar staat zoontje. ••Mam," gilt hij, „Gauw, d'er Is [wat gebeurd." Hij ziet wit en kijkt zo zwart en wild dat ik 't belang- ■rijke ervan op slag voel. In bewo lken zinnen vertelt hij, hoe hij ge nvallen is op het landje, waar ze ■speelden. Boven op een steen. Maar B't was geeneens een steen want-ie ■prikte. En toen hij goed keek was Tt een beest. Een beest met ste- [kels't Was een egel. -En wat heb je ermee gedaan?" Nu haalt zoontje adem alsof hij I een duik moet nemen in diep wa iter .,Hij heeft em," zegt hij en knikt ■duister naar rechts. „Hij gaat em ^verkopen aan artis." I Net heeft hij dit gezegd of daar Ikomt het vriendje de keuken in. j"M'n moeder belt op," roept hij, „en dan halen ze hem en dan krijgen we er een bende guldens voor." Zoontje luistert stil. In z'n ogen [groeit de wrevel van die winter. .1 k ben d'er over gevallen," zegt pij. ,.i k heb em 't eerst gezien." „Breng dat dier toch naar 't landje terug."' sus ik, „daar hoort hij thuis." i 't Vriendje mompelt wat en gaót jzonder groet. Maar vijf tellen later is ho er weer. j -Hij is dood." vertelt hij stralend, Mielemasl dood. Je hebt er nu niets mee-; aan." Dit is verzonnen, dat is zo helder eou tram. ..Ga halen dat beest." roep ik poos, „vooruit, gauw en breng hier." ..Goed mevrouw," knikt 't vriend je ineens beleefd en nederig. Zoontje, vol ontzag om dit resul taat. staat als een page naast me. Maar na tien tellen is dat jong te- fug. ..Hij zit al in de grond," beweert bij koel. „Heel diep. Me moeder Ltïry r\ - y geen zin heeft, laat ze de boeken dan niet versmaden. Een stapel er van op d'r hoold doet wonderen. Ze kan niet slordig en slecht lopen met een roman op d'r hoofd, 't Is een oud middel, maar het werkt. En dan moet ze zorgen dat ze dansen kan. Beter dan welke gym nastiekles is een paar uur dansen, 't Is niet alleen best voor de spie ren, 't stemt tevreden en hartver overender dan een lokkend parfum, is een blij humeur. Dat wil niet zeggen dat ze almaar lachen moei om vooral vrolijk te lijken. Niets Is beklemmender dan iemand die eeuwigdurend pleizier heeft. Hel leven is er niet naar en zij die doen alsof dat wel zo is, kunnen mate loos irriteren. Zo ook zij, die altijd klagen en steunen en zeuren. Omdat een vrouw doordat ze het druk heeft en het zich steeds her halende werk veel van haar kracht en zenuwen eist, sneller tot klagen geneigd is. moet ze waken voor haar gezondheid. Heeft ze slaap nodig dan moet ze slapen, heeft ze hon ger dan moet ze eten. Geen gedach te aan haar taille, hals of enkels mogen haar hiervan afhouden. Een man interesseren die paar centime ters meer of minder niet, maar voor een nerveuze uitbarsting en een uitgeput gehuil, gaat hij een straatje om. Na een paar hoofdstukken mop peren op wezens die het bed in stappen met een gezicht glimmend van de komkommersap of welke vetten en lotions dan ook, komt de schrijfster bij het kapsel terecht Wat de mode ook zijn mag zo waarschuwt ze een man houdt van glanzend, natuurlijk haar dat niet bang behoeft te zijn voor wind, regen of liefkozingen. En al roept uw vriendin nog zo over uw inge wikkelde coiffurevertrouw haar niet, want de mannen zijn sinds eeuwen de oorzaak, dat de vrouwen voor elkaar op de loer moeten lig gen. Ga daarom nooit met een vriendin een jurk kopen Ga al leen of luister naar de raad van een man. Al heeft hij geen versland van stiksels en plooien en moderne de tails. hij weet bij intuïtie wat raak is. Voor uw vrouwelijke kennissen zijn de kostbare ontwerpen, niet voor uw man of vriend. Die is 'l meeste te spreken over een soepel, vrouwelijk model in een kleur, die past bij de ogen, waarvan hij houdt. Tot de dingen, bestemd om een man te amuseren, rekent de schrijf ster hoedjes. Kousen daarentegen zijn er om hem te hypnotiseren, on dergoed moet hem romantisch stemmen en parfum is gomaakt om Niet te veel theorie in de opvoeding Mensen die met moderne opvoedings- theoneén in aanraking zijn gekomen en die alles zo goed willen doen komen dikwijls voor rare problemen te stnan. Ze hebben gehoord of gelezen dat kin deren die 's nachts angst hebben er op uit zijn vader en moeder bij zich aan bed te lokken Iedere huilbui of angst aanval 's nachts zou d3n een middel zijn om de nachtrust van de ouders te verstoren cn ze te onderwerpen aan de wens re dag en nacht aan zich te binden. Wat moetén nu die in de leer zo goed onderwezen mensen doen als hun eigen kind 's nachts angst heeft, met grote schrikogen ln het donker staart en met een wild kloppend hartje recht op ln zijn bedje zit. Ze kunnen hun moderne wetenschap. die wel juist is. beter niet laten merken en niet gaan praten over: ..Je wilt ons alleen maar wakker houden" Ze moeten hun kind niet ten achter stellen bij hun theorie (zelfs al is die theorie nog zo goed bedoeld! Ze moeten het kind belang rijker vinden. Al is het honderd keer waar. dat in de nachtelijke angstaanvallen een mid del tot overheersing van het milieu zit. het Is niet minder waar. dat het kind "n kwellende angst ondergaat Wie zich iets dergelijks uit zijn kinderjaren her innert zal zich het gevoel van machte loze eenzaamheid, loerend donker cn uitgeleverd zijn aan vaag vermoede machten nog kunnen realiseren Het doet natuurlijk vooruitstrevend aan te denken: ik geef er niet aan toe. Ik laat hem aan zijn lot over. Als hij ziet dat het geen effect heeft, scheldt hij er wel mee uit In werkelijkheid echter Is elke vooruitstrevende opvatting die onvoldoende rekening houdt met de werkelijkheid eerder een achteruitgang. Men mag niet vergeten, dat angst een ernstig lijden veroorzaakt. Zo'n kind mag men niet het gevoel geven: „nie mand bekomme-t zich om me". In een dicht, afgesloten en donker kamertje voelt het zich misschien van de be langrijkste bron van zijn bestaan, de moeder, afgesneden Als men een kind zo koel en overdadig wetenschappelijk aanpakt, is het niet onmogelijk dat men de angstverschijnselen terugdringt; meestal blijft het alleen een terugdrin gen en hamert men in het kind het be sef, dat het alleen gelaten is toen het om ziin gevoel troost het meest nodig had Dat kan uitlopen op een koude verstarring van het* karakter: te grote ingetogenheid, krampachtig^ koelheid, waar achter zich wraakgevoelens en de oude angst verbergen Nee. beter nog is het de deur van het kinderkamertje open te lat^n staan en desnoods een lichtje te laten branden. Als men dan verder zijn ogen niet sluit voor wat de inncrliikp aanleidingen tot de angst zijn, komt het kind er het best overheen. STRIJD OM EEN (GROOT) VOETBALLER z'n jachthonden-instinct te treffen. „Dat is nou echt Frans." zult ge zeggen. „Hoort dat nou in een Hol landse krant?" Ach waarom eigenlijk niet? Eén keertje maar er dan op een dag in Mei. 't Kan geen kwaad. BIBEB. Hop paardje MODE-NOVELLETTE Er was eens 'n vrouw, die danste naar het pijpen van de sportwinkel. Niet omdat ze verzot was op tennis rackets en hockeysticks, maar omdat ze al die bonte kleren met ritssluitingen cn capuchons niet kon weer staan. Dit klinkt nogal tam. maar voor die vrouw was het soms wel naar. Als ze v/at nodig had om zoals dat in ons land heet „ge kleed" voor de dag te ko men, trok ze monter met geld naar de stad. Ze zocht en zocht een massa winkels, totdat ze doordrenkt van meligheid en slaap op de één of andere manier belandde in zo'n sport-store. Daar werd ze dan op slag klaar wakker en graaide opgewonden in de stapels truitjes, shorts en slacks. 't Geld danste haar tas uit en die middag hing ze weerloos haar zoveelste wollen jak thuis in de kast. Tot 1950 had die vrouw nooit iets wat het nette middaguur kon doorstaan. Deze lente en zomer echter mocht ze haar jakken ook op ge klede uren aan. Dit van de tekening is van zwaar linnen, 't Past bij slacks even best als bij een rok of jurk met pretentie. Met de rechte zakken, de kraag en de splitten opzij is het wel iets goeds om te hebben. BIBEB AFHANKELIJKHEID BIJ DE FIERE VROUW 'I Dï.' P®ft hem begraven, hij mag er niet jneer uit." Z'n lichtblauwe ogen be- rIJsen me koel. Dit is dan zo'n rao- dat alle woorden van de we* pi? kracht kwijt zijn. Lr°ontie Pakt een karretje van 't Si' j zusie en mikt. Nog net bij 'Ja duw ik de deur open. Ze stor- ïel* "aarbuiten. L vijanden 's winters, vijanden in ieate. altijd vijanden: omdat het 'öiet anders kan. BIBEB. Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW SOMS denk ik wel eens. dat al die geëmanclpcerdheid van ons precies zo deugdelijk Is als onze nagellak, die je er met een watje en aceton kunt afhalen. Wat hebben we aan al die gelijke rechten (ze moeten ze ons overigens vooral niet weer afnemen!), wat baten ze ons, wanneer het bij de vrouw toch altyd weer om de man draait. Wc willen het weliswaar niet weten, maar wanneer men er een poosje op gespitst is, ziet men om zich heen toch wel heel veel afhankelijkheid bü die fiere geëmanci peerde vrouw. Om iedere dorpspomp op het platteland en in de pantoffelparade-straat van iedere stad, waar ter wereld ook, staan meisjes gelaten of uitdagend te wachten: Komt Plet nou, of komt ie niet? Ze moet het maar afwachten en dat biyft haar hele verdere leven zo. En op een feest? Het meisje kan nooit zeggen: kom. nu ga ik me eens kostelijk amuseren: ze heeft maar af te wach ten of ze zich amuseren zal en dat hangt er van af, of er jongens zul len zijn, die zich met haar bemoei en. Ter compensatie gaat het meis je bluffen. Hoe vaak horen we niet een jong kind fluisterend en giche- lend opscheppen over al die ver liefdheden van al die jongens. „Kees loopt me overal na, dat is zo ver velend". Zo'n zin is altijd een mas ker voor afhankelijkheid. En dan op het 25e, 26e jaar is het pleit meestal beslecht. Het meisje heeft een man of ze heeft er géén. Als ze er géén heeft, kijkt ze ontmoe digd rond en ziet dat alle mannen van haar leeftijd al verloofd of ge trouwd zijn; de tram is vol, ze moet aan de lus. Er zijn stoere theorieën over de ongehuwde vrouw: Zij moet haar weg zoeken, zij moet een levensvulling vinden, zij moet iets van haar bestaan maken, jawel, maar het gaat niet om enkele vrou wen maar in Europa om mil- lioenen, een probleem' waar veel te weinig aandacht aan wordt be steed. Goed, een oplossing is niet een twee drie te vinden, maar laten we tenminste het probleem onder ogen zien en toegeven dat een onge trouwde vrouw zelden een levens vulling vindt in een mannelijk-ge- richt beroep; een vrouw heeft au fond geen liefde voor zaken, maar voor personen. Alleen de van nature sociaal voelende vrouw kan een roeping vinden als verzorgster, ver pleegster, socale werkster, onder wijzeres. omdat die beroepen relaties met mensen meebrengen. Maar al die anderen, op kantoren en bureaux en laboratoria, die als voedingsbo dem slechts de mannelijk-ingestelde maatschappij hebben, die komen te kort, ook al willen zij zelf en al wil de hele wereld om hen heen het verbloemen. Volgens de psycholoog Jung is dat reusachtige vrouwenoverschot dan ook een van de oorzaken van de wankelheid van het hedendaagse huwelijk. De atmosfeer van „onge- leefd leven", zoals hij het noehit, die atmosfeer deelt zich ook mee aan de gehuwde vrouw, die daar door onzeker en weifelend en ach terdochtig wordt. In elk geval is het een feit, dat er bij al te veel jongere vrouwen (de oudere echt paren zijn te benijden, zij hebben de stormen achter zich) zich de ja- louzie voordoet als een obsessie. Wij kennen allemaal het type vrouw met ogen. waarin de achterdocht voorgoed heeft postgevat. Zij wil de gangen van haar man nagaan tot in het absurde toe. Als het kon, zou zij liefst ook zijn dromen controle ren. Dat is de vrouw, die opbelt naar zijn kantoor, of hij werkelijk overwerkt, de vrouw die in brieven snuffelt, die zakken en bureaulaat jes onderzoekt en met een inquisi- tie-gezicht vragen stelt, terwijl er misschien niet de minste aanleiding is. Wellicht kan ze het niet helpen, maar dom is het natuurlijk. Dom, omdat achterdocht een omgekeerde uitwerking heeft, en zij zich zou moeten realiseren, dat er bij een werkelijk hechte verbondenheid geen reden is tot onrust. En wanneer die hechte verbon denheid er niet is. dan is d a t een reden om ongerust over te zijn en niet de mogelijke ontrouw, die er uit voort zou kunnen komen. Mis schien is deze argumentatie wat koel en cerebraal, maar juist is zij wel. En ook diegenen onder ons die zich niet zo bespottelijk gedra gen en die zich beheersen, maar die toch soms met dat akelige gevoel rondlopen: Komt Piet nou, en* Waar is Piet nou?mogen zich dat ook wel eens realiseren: Zolang de ba sis goed is, kan niets ons overko men, is de basis niet goed, welnu, het is aan ons, haar te verbeteren. Lukt het niet en is er niets meer 1e redden, wel, dan helpt toch ook de felste jalouzie niet. (Van onze sportredacteur) Wie tegenwoordig in Nederland over voetbal spreekt zal in de meeste gevallen ook Abe Lenstra er in betrekken, ook nu of vooral nu hij voor de tweede maal binnen vier jaar uit het Nederlands elftal is verbannen. De loopjongen, de bakker, de ingenieur en de professor (in zyn colleges) zyn vol van Abe Lenstra, de eenvoudige Fries, klerk op de Gemeentesecretarie van Hecrenveen, die in zyn vrye tyd dolgraag voetbalt, heel graag vist en als er ijs is graag op de Friese plassen en vaarten schaatst. Alleen de Keuzecommissie van de KNVB had enige tyd geleden Lenstra niet meer nodig. Het ging het Nederlands elftal niet voor de wind. Steeds kwam het Oranjeteam met een dikke nul uit het veld terug en toen Nederland in Februari de moeilykc wedstryd tegen Engeland-B in New Castle moest gaan spelen werd de Fries aan de dijk gezet. Abe's veelbewogen Oranje-loopbaan Jammer voor Lenstra dat onze nationale ploeg het er in Engeland zo gezegend afbracht (10). Zie je wel. aldus redeneerde het K C.-trio, Herberts-Verlegh-Triebel. Lenstra kunnen we missen als kiespijn. En hij bleef aan de kant ook toen de strijd tegen de Belgen moest worden aangebonden, in Antwerpen op 16 April. Was de 10 tegen Engeland B eervol, de nederlaag van 2—0 te gen de Belgen zeer zeker niet. „We hebben geen betere spelers", zei een der K.C.-leden na afloop. Hij wist dat hij onwaarheid sprak. We heb ben niet beter, werd ook gezegd toen Bertus de Harder en Appel nog niet door Frankrijk waren wegge kocht De club van De Harder, Bor deaux is verleden week kampioen van Frankrijk geworden, dank zij voor een belangrijk gedeelte ook door het spel van de oud-VUC-er. Hij maakte een kleine twintig doel punten en er ging haast geen week voorbij of zijn foto kwam voor in de Franse bladen En ook over Appel is men meer dan tevreden. Maar: we hebben niet beter, ook nu, omdat de Keuze-commissie stel selmatig Lenstra op een buiten plaats heeft opgesteld, waar zijn spel in het Nederlands elftal althans niet tot zijn recht kwam. In een nationaal elftal voetballen is iets geheel anders dan in zijn eigen club, ook voor een speler met grote talenten. Zeker voor iemand die een gevoelige natuur heeft als Lenstra. In Heerenveen kan Abe op alle plaatsen met succes spelen omdat hij dan in zijn vertrouwde omgeving is, omdat hij zijn medespelers door en door kent. In het Oranje-team is dat geheel anders. In de eerste plaats wil men er het stopperspilsysteem veel te straf doorvoeren, d.w.z. er wordt over systeem en nog eens systeem gesproken hetgeen de spe lers onder zekere druk zet. De vele nullen van de laatste maanden wij zen in die richting. Ook Lenstra ont kwam er niet aan, speelde boven dien met tegenzin op de buitenplaats, zoals hij diverse male heeft ver klaard. Kortgeleden nog. „Laat me linksbinnen spelen", zei hij, „op de plaats waar ik me thuis voel en dan als het kan met mijn clubgenoot Hofma naast me". Hier uit blijkt dat het de Fries zeker niet onberoerd heeft gelaten dat hij voor het Nederlands elftal is gepasseerd. Beroering De eerste keer dat Lenstra buiten de Oranjeploeg werd geplaatst, na de wedstrijd tegen Luxemburg op 10 Maart 1946, welke wij, tussen twee haakjes met 6—2 wonnen, kwam geheel Friesland in beroe ring. Dit duurde net zolang totdat Lenstra werd herkozen. Het ge beurde eerst anderhalf jaar later, op 21 September 1947 toen Nederland tegen Zwitserland moest spelen. De voorhoede werd radicaal gewijzigd en Abe kreeg een plaats ingeruimd alsrechtsbuiten. Hij kwam naast Rijvers te staan, Wilkes als middenvoor en voorts de Ajax- vleugel Van Dijk—Drager. Lenstra had voordien in de kampioenscom petitie niet alleen de aandacht van het Noorden op zich gevestigd, maar van geheel Nederland met zijn tech nische kwaliteiten e n als goalget- ter. De wedstrijd legen Zwitserland werd met 62 gewonnen! Lenstra scoorde het eerste doelpunt en stel de Wilkes in staat het tweede te maken. De keuzecommissie moest wel bekennen dat zij verkeerd had gedaan met de Fries op non-actief te stellen. Thans wordt een nieuwe actie gevoerd om het Nederlandse voet bal-fenomeen in de Oranjeploeg te rug te krijgen. En het Is nu niet Friesland alleen dat hiertoe alle pogingen In het werk stelt. Geheel Nederland heeft zich achter de Advertentie (LM crack van Hcer.cn veen geschaard en het. wordt daarbij krachtig ge steund door de klaarblijkelijke ar moede ln het Nederlandse elftal. De KNVB en in het bijzonder de Keuzecommissie zit echter lelijk met de handen in 't haar. Zij kan moei lijk op stel en sprong haar enige maanden geleden ingenomen stand punt laten varen wil zij haar toch al geschokte prestige niet geheel verspelen. Het zou gelijk staan met het „ter beschikking stellen van de portefeuille". En toch zijn er tekenen die er op wijzen dat de „grote drie" zullen zwichten voor de aandrang. Voor de aandrang van de grote massa? Och, neen, maar wel voor het feit dat men de beste voetballer van het land niet langs het lijntje kan laten staan, ook al is hij dan een mens, die even als alle andere voetballers wel eens een dag heeft waarop hij geen bij zondere prestaties levert. Wij kun nen zelfs namen noemen van spe lers die na de laatste oorlog lange tijd op een plaats in het Oran jeteam hebben gestaan waarop be slist anderen recht hadden omdat zij beslist betere kwaliteiten bezaten. Van Lenstra zouden wij dit niet durven zeggen. Toegegeven dat hij niet altijd topprestaties levert, maar welke sportbeoefenaar doet dat wel? Een nuttige kracht is hij ongetwij feld altijd, vooral als hij op de juis te plaats wordt opgesteld En dan speelt hij systeem ook, als we het daarover dan nog even willen heb ben. Hij zal het wellicht niet zo stug spelen als een ander omdat hij een geboren voetballer is die zich meer Improvisatie kan veroorloven dan een speler die er met trainen en nog eens trainen is gekomen. De nieuwe kansen Dan nog even over de hernieuwde kansen van Abe voor het Oranje team. Hofma is enige weken geleden plotseling opgesteld in een Zwalu wenteam (als linksbuiten) dat speel de tegen de Rode Duivels. Abe was bij die gelegenheid helemaal uit Heerenveen naar de hoofdstad geko men en volgde de prestaties, vooral van zijn clubgenoot, nauwlettend. Woensdag j.l. werd Hofma nogmaals geprobeerd, in het voorlopig Neder lands elftal tegen Leeds United. Dit alles wijst in een zekere rich ting. Zaterdag 6 Mei reisde de bonds- traincr. v. d. Leek naar Heerenveen om er een onderhoud te hebben met Lenstra. Niet in opdracht van de KNVB fit van dc Keuzecommissie, aldus werd medegedeeld. We kun nen ons echter niet voorstellen, dat v. d. Leek plotseling de sterke be hoefte heeft gevoeld zo maar een praatje met de Fries te gaan maken, vooral daar Heerenveen nu juist niet naast de deur is. Het zal ons derhalve weinig ver wonderen als Lenstra dc volgende week Woensdag in de wedstrijd te gen Engeland-B te Amsterdam weer van de partij zal zijn. Maar dan als linksbinnen cn naast zijn clubgenoot Hofma, waarmede de internationale carrière voor Abe voor de derde keer een aanvang neemt, of eigen lijk voor de vierde maal. Immers, Lenstra werd voor de eerste keer in het Nederlands elftal gekozen op 10 December 1939 in de wedstrijd te gen België te Rotterdam, als rechts binnen. Zijn debuut bevredigde niet geheel, zodat hij in de volgende wedstrijd op 17 Maart 1940 tegen de Belgen in Antwerpen werd vervan gen. Oranje verloor toen met..71. Enige weken later tegen Luxem burg werd de Fries weer in de ploeg opgenomen, evenals in dc laatste interland-wedstrijd voor de oorlog, tegen België op 21 April in Amster dam. Lenstra heeft inderdaad een veelbewogen internationale loop baan. Advertentie (LM.) MELK PUUR Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KWATTA BREDA Misschien spoedig reizen zonder deviezen vergu n n i ng PARIJS. De Raad van de Organisatie voor Europese Economische samenwerking maakt bekend, dat door de 18 aangesloten landen op 3 Mei besloten is, de bureaucratische beperkingen op geldtransfcr op te heffen en voortaan ccn aantal zogenaamde onzichtbare transacties zon der voorafgaande goedkeuring toe te staan. Dit besluit heeft betrekking op een handel tussen de aangesloten landen tot een waarde van ongeveer 2>£ milliard dollars. De totale waarde van de handel tussen deze landen bedraagt ongeveer 9 milliard dollar. Het besluit treedt op 1 Juli in werking. De secretaris-generaal van de O.E.E.S., Robert Marjolin, verklaar de. dat de maatregel even belang rijk is als de enige tijd geleden ge nomen beslissing om ae beperkingen op 50% van de zichtbare handel af te schaffen. Hij voegde hier aan dat de O.E.E.S. thans zal trachten het weg- en luchtverkeer vrij te ma ken. Het nieuwe besluit heeft betrek king op drie soorten transacties, en wel 1) operaties, waarvoor alleen de uitvoering der transfers vrij behoeft te worden gemaakt, zoals deelne ming door dochterondernemingen in de onkosten van de moedermaat schappijen. die in andere landen ge vestigd zijn, en omgekeerd: 2) ope raties, waarvoor het sluiten van de transacties, zowel als de daaruit voortvloeiende geldtransfers worden vrijgemaakt. Hiertoe behoren: zee vrachten, kosten van opslag, com missie- en makelaarsloon, het bou wen en het onderhouden van gebou wen, enz; 3) operaties, ten opzichte Conservatief succes bij „kleine algemene verkiezingen" LONDEN. De Conservatieven hebben een erote winst behaald bij de „kleine algemene verkiezingen" in Engeland voor de plaatselijke raden. De helft van de uitslagen is nu bekend. In 174 van de 378 pro vinciale districten in Engeland en Wales boekten de conservatieven 78 overwinningen en 24 nederla gen, tegen Labour 40 gewonnen en 59 verloren zetels. De Liberalen hebben 7 zetels gewonnen en 14 verloren. De onafhankelijken 25 gewonnen en 53 verloren. waarvan de verzoeken om toestem ming voor het aangaan van de transacties zo gunstig mogelijk be oordeeld moeten worden. Dit is een aanbeveling aan de deelnemende re geringen. Tot deze transacties beho ren advertenties en zaken- en parti culiere reizen. Transfers naar Zwitserland ter be taling van onzichtbare transacties zullen aan beperkingen onderhevig blijven. Duitsland heeft te kennen gegeven, dat het nog niet ten volle zal kunnen voldoen aan het besluit inzake de transfer van inkomsten uit kapitaal. Portugal is niet in staat om zich aan het besluit te houden voor wat betreft het transport van goederen, bestemd voor Portugal, tussen twee havens in Portugees ge bied. Rijksbureau wordt opgeheven (Eigen bericht) DEN HAAG. Nadat van de vijftien rijksbureaux, die ons land enkele jaren geleden telde, er reeds veertien waren weggeorganiseerd in het Centraal Rijksbureau, is thans het Rijksbureau voor Che mische Producten aan de beurt om in het Centraal Rijksbureau te worden opgenomen. Dat betekent, dat een groot aantal ambtenaren van het Rijksbureau Chemische Producten zal moeten afvloeien, want de voornaamste betekenis van de centralisatie ligt in de be zuinigingsmogelijkheid, welke daaraan verbonden is. Wij menen te weten, dat 150 ambtenaren van het Rijksbureau Chemische Pro ducten zullen worden ontslagen, als gevolg van de maatregel.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5