m> Surdur Plan-Schumanvindtbij regering welwillende aandacht Interimregeling ingediend voor de Nederlandse Antillen Kamer-oppositie tegen wijziging van de drankwet Amandeltjes pudding ■hot tïc-jam! Weerzinwekkend bedrijf van geheime nazi's WITTEBROODSWEKEN Wetsontwerp tot deelneming in kapitaal Hoogovens aanvaard Ere-zaak voor de Regering Moederdag Regering blijft met Staten van mening verschillen Minimum-vergunningsrecht mag niet verhoogd worden Eén ernstig ongeluk bij Tulpenrallye Eegwi de, d*UL N.V. ESVEHA Vrijdag 12 Mei 1950 i7i Advertentie (l.M.) (Van onze parleraentsrcdacteur) De Nederlandse Regering heeft het voorstel van de Franse minister Schuman om de ijzer- en staalindustrieën van Frankrijk en Duitsland tc verenigen onder een gemeenschappelijk bestuursorgaan, waarbij ook andere landen zich kunnen aansluiten, met welwillende aandacht gele zen nadat het aan de Benelux was overhandigd. Zij ziet het project als een welkome verrassing: het kan van grote betekenis zijn voor de Europese samenwerking en ook b.v. voor de bestaanszekerheid van de mijnarbeiders. Minister Van den Brink, die deze mededelingen giste ren in de Tweede Kamer deed. wilde echter geen definitief oordeel over dit belangrijke project uitspreken. Hij ontveinsde zich niet. dat er ook grote moeilijkheden aan verbonden waren. b.v. de afschaffing van de douane-tarieven op de producten van deze industrieën. Aanleiding tot deze opmerkingen vormde het wetsontwerp tot deelne ming van het Rijk in het uitgebrei de kapitaal van de Hoogovens te IJmuiden alsmede in de óprichting van een breedbandwalserij annex blikfabriek. De Tweede Kamer had zich nL bij monde van de heren Stapelkamp (AR) en Kort hals (WD) op het standpunt ge plaatst, dat het project-Schuman voor dit wetsontwerp van grote be tekenis was. De heer Posthumus (Arb) b.v. had betoogd, dat het ver zet tegen nationalisatie van basis industrieën toch wel onwerkelijk HET Rijk is bezig zich lang zaam, maar zeker los te ma ken van de honderdtachtig jonge intellectuelen, die in opdracht van het Rijk Indologie studeerden. Die opdracht was vervat in een con tract, zelfs een zeer streng con tract, want een „Indoloog" mocht bijvoorbeeld niet in de nationale reserve treden, als hij daar zin in had, de „Indoloog" mocht zich niet langer ophouden in het buiten land dan veertien dagen, enzomeer. Thans ontvangen de Indologische Rijksstudenten een schrijven uit Den Haag. waarbij het Rijk hen van hun (contra-) verplichtingen ont slaat Dat betekent, om, dat, als de Indologen vandaag nog het bijltje er bij neerleggen, zij hun oplei- dingskosten niet behoeven terug te betalen. Wat het Rijk echter zelf doet met de Rijksverplichtingen, die uit het studie-contract voortvloeien daarover vernemen de betrokke nen geen woord. Zo dreigt er zich in alle stilte een drama te voltrekken, waarvan wij willen, dat er licht op valt. Is de minister voor Uniezaken en Overzeese Gebiedsdelen niet met ons van oordeel, dat er op de Ne derlandse regering een morele verplichting rust, om deze jonge mensen van wie velen reeds vier of vijf jaar contractueel hun studie- plichten hebben vervuld, niet in de steek te laten? Moeten zij niet de gelegenheid krijgen hun studie te beëindigen, of is er voor hen geen passende werkkring te scheppen in jiet Nederlandse ambtenarencorps? Of kan de minister dit eventueel vervangen door uitzicht op een „bo nus" of een uitkering-ineens? De gedupeerden mogen toch ten min ste wel de gelegenheid krijgen, nu hun toekomst plotseling in duigen Valt, over te schakelen op een an dere studie, op Rechten, Sociologie, Ethnologie, e.dnet zo goed als men aan gerepatrieerde militairen de ge legenheid geeft zich te herscholen! De regering zie niet op tegen de kosten. Wat kan een half millioen gulden voor bezwaren opleveren, als daarmede 180 contractueel aan de regering verbonden jonge intellectuelen gered worden? Tegen over de paar milliard staatsschuld die wij van Indonesië overnamen, en tegenover de 200 millioen die wij aan Indonesië leenden, is dat halve millioen maar een klein bedrag. Dat contract. Is het een privaat rechtelijk of een publiekrechtelijk document: als het een privaatrech telijk document is. kan het maar niet zonder meer door een van de martijen worden opgezegd (i.e. door iet Rijk). Bij nadere bestudering van het Inöoiogenprobleem is ons gebleken, dat niet alle contracten tussen In dologen en Rijk gelijk zijn. en ook. aat de Indologen in verschillende categorieën uiteenvallen. Er zijn er was, nu elders reeds" over industria lisatie werd gesproken. Daartegen had de heer Hoogcarspel (CPN) opgemerkt, dat in het- plan- Schuman geen onteigening wordt beoogd maai concentratie en dit maakt het wetsontwerp economisch nog onverantwoorder dan het al was. De minister bestreed dit laatste: ht plan-Schuman betekent welis waar geen nationalisatie doch wel versterking van de invloed der over heid op basis-industrieën. Zo bezien komt het dus overeen met het aan hangige wetsontwerp. In het algemeen stonden de heren Stapelkamp en Korthals afwijzend tegen overheidsdeelneming in het kapitaal van bedrijven, doch zij wil den in dit incidentele geval met het wetsontwerp meegaan, omdat het particulier initiatief dit project al leen niet aankan. De heer Posthu mus vond het daarentegen gewenst, dat de Regering ook andere projec ten zou aanpakken als het particu lier initiatief te kort schoot. Allen waren het er echter over eens. dat dit wetsontwerp, zoals de minister het uitdrukte, een hoeksteen vorm de van het industrialisatieprogram. Het zal 2000 man direct en 58.000 man indirect werkgelegenheid ver schaffen. Toch was de heer Gort zak (CPN) er met zijn fractie te gen. omdat het gaat om uitbreiding van oorlogsindustrie. Dit deed de heer Posthumus opmerken, dat Rus land blijkbaar rustig mag bewape nen, terwijl Nederland niet eens producten mag vervaardigen, die het hard nodig heeft. De niet-communistische partijen waren er dus allemaal voor. Het wetsontwerp werd dan ook z.h.s. aangenomen. Tegenover bezwaren van dc zijde der voorstanders voer de de minister aan. dat er in 1918 bij de oprichting der Hoogovens cn in 1938 bij de uitbreiding, precies dezelfde bezwaren zijn geopperd: dat het een oorlogsindustrie was, of het niet zonder overheidsdeelne ming kon. of de vestigingsplaats wel gunstig was en of het bedrijf niet slechts door een flinke protectie in het leven gehouden kon worden. Voor zijn verdediging kon de be windsman zich beroepen op wat destijds de ministers Treub en De Wilde hadden gezegd. Hij voegde hieraan toe. dat het bedrijf kernge zond was. al zijn er natuurlijk risi co's aan verbonden. Dit deed de hoer Posthumus op merken of het niet verstandig zou zijn om de overheidsaandelen niet overdraagbaar te maken. Want als de risico s achter de rug zijn. willen particulieren wellicht die aandelen kopen. Doch dan moet dc Overheid ook van de vruchten blijven profi teren. De minister voelde er weinig voor: in de verkoopkoers der aan delen kan immers een en ander worden verdisconteerd. In dit project vond hij het bewijs, dat Nederland niet bij de pakken blijft neer zitten. Het is verarmd maar het toont hiermede aan, dat het zijn economisch verval te boven zal komen. Indonesisch debat voor Pinksteren verwacht (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. Voorzitter Kor- tenhorst van de Tweede Kamer heeft de regering schriftelijk doen weten, dat er in de Kamer grote be langstelling bestaat voor de gang van zaken in Indonesië, zodat het op prijs gesteld zal worden wanneer de regering zeer binnenkort mede delingen zal doen over de daarbij gerezen problemen, voorzover het Unie-verband daarbij is betrokken, en daaraan een openbaar debat zal wijden. Dc heer Kortenhorst verwacht, blijkens een mededeling, spoedig ant -l op dit verzoek. Hij hield de mogelijkheid open. dat de Kamer daartoe bijeen zou komen op 24 en 25 Mei, dus met onderbreking van het Pinkster-reces. Onmiddellijk na deze mededeling beklom prof. Gerbrandy (A.R.) het spreekgestoelte om verlof te verzoe ken, vragen te richten aan de rege ring over de staatkundige ontwik keling binnen de Republik Indone sia Scrikat. met name over het op rollen van deelstaten tot een unita- rische staat Hij wil namelijk graag weten, welk. maatregelen de rege ring ter zake heeft genomen en eventueel denkt te treffen. Over dit interpellatieverzoek zal later wor den beslist. Moeder wordt getracteerd. Maar... ze tracteert zelf ook. En omdat ze het deze dag gemakkelijk moet hebben, kiest zij een pudding, de heerlijkste, die ze kent: (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. In de thans verschenen interlmregeling voor de Neder landse Antillen stelt de regering de verdeling van het aantal Statenzetcls. het grote strijdpunt in dc onderhandelingen met de Staten der Antillen, als volgt voor: 12 zetels voor Curasao, 8 voor Aruba, 1 voor Bonaire en 1 «- i voor de Bovenwindse eilanden Op het ogenblik is de samenstelling der het nieuwe artikel 210 van de Grond- Staten: 8 zetels voor Curacao, 8 voor Aruba, 2 voor Bonaire en 3 voor de I en beeft daarom in de Staten- I C.nnppoo \ff\nr annnpmin? APfl twee ding gevonden om het in de rege ling op te nemen. Wat de vaststelling van de kies gerechtigde leeftijd betreft herin nert de Regering eraan, dat een voor stel om deze tot 18 jaar te verlagen door de Staten is verworpen. Een voorstel om de kiesgerechtigde leef tijd tot 21 jaar te verlagen, is echter met 10 tegen 9 stemmen door de Staten aangenomen. Nu er in de Sta ten omtrent dit punt geen eenstem migheid bestaat, is er voor de rege ring geen aanleiding om de voor het gehele Koninkrijk geldende mini mum-leeftijd van 23 jaar voor de Antillen te wijzigen. De intcrimregeling is gebaseerd op Bovenwindse Eilanden, nl. voor elk eiland ccn. De meerderheid in de Staten, die geen regeling wenst te aanvaarden, waardoor Curacao de over hand in de Staten zou krijgen, bestaat uit 8 leden voor Aruba, 1 voor Bonaire cn 3 voor de Bovenwinden. Dat hier een minderheid een meerder heid overheerst. blUkt uit het feit, dat Aruba. Bonaire en de Bovenwinden samen slechts 30.33 proc. van de stemgerechtigden herbergen. Advertentie (l.M.) DE SCHOEN VAN STANDING Hoger onderwijs krijgt nieuwe taken DEN HAAG. Omdat het stre ven naar internationale samenwer king, zoals dit is belichaamd in het charter van de Verenigde Naties, in het statuut van de Unesco, in het Uniestatuut, hetwelk gesloten is tus sen Nederland cn dc republiek der Verenigde Staten van Indonesië, in het Verdrag van Brussel cn in het statuut van de Raad -an Europa, een heroriëntatie van het Neder landse hoger onderwijs vereist, heeft de minister van Onderwijs in gesteld een commissie, welker taak zal zijn advies uit te brengen aan gaande alle vragen, welk? voort vloeien uit de noodzaak van aan passing van het hoger onderwijs aan de door de nauwe internationale samenwerking geschapen behoeften. Bepaald is. dat deze commissie on verwijld zich zal beraden omtrent de bijdrage welke het hoger on derwijs ka., leveren aan de ontwik keling van de Republik Indonesia Serikat en aan de uitvoering van het door de Verenigde Naties aan vaarde hulpprogramma ten behoeve van landen, die een versnelde ont wikkeling doormaken. In dc commissie zijn benoemd: tot lid: prof. dr. ir. E. de Vries, tevens voorzitter; prof. dr. F. L. R. Sassen; prof. dr. J. H. A. Logemann; prof. mr. W. J. A. Kernkamp; prof. dr. G C. Heringa; prof. mr. A. L. dc Block: prof. ir. D Dresden: dr. C. L. Patijn; mr. J. Ie Poole. tevens se cretaris; tot ambtshalve lid zijn be noemd mr. H. J. Woltjer en dr. F. Bender. Indien bij de laatste Statenverkie zingen het stelsel van evenredige vertegenwoordiging was toegepast dan zouden Curagao, Aruba. Bonaire en dc Bovenwinden hebben verkre gen resp. 14, 5, 1 en 1 zetel. Gezien de bevolkingsverhouding, ongeveer 1 tot 2. zou dit voor Aruba ten opzichte van Curagao niet geheel billijk zijn. Om die reden is de regering geko men tot haar verdeling. Ook in zake een ander strijdpunt wijkt de voorgestelde regeling af van de wens der tegenwoordige Sta ten der Antillen, n 1. om de zetel verdeling tc doen regelen bij algeme ne maatregel van bestuur. De rege ring is daartoe niet bereid. Naar haar mening mag de zetelverdeling slechts by de wet geregeld worden, dus met medewerking van de Staten- Generaal. Naar de mening van de Regering voldoet de thans voorgestelde rege ling aan de drie hoofdpunten, door de Staten gesteld: zij geeft een eigen aan de volksvertegenwoordiging verantwoordelijk bestuur; zij geeft de regeling van de inter ne aangelegenheden; zij geeft de zelfstandigheid der eilanden, terwijl de uitvoering van de desbetreffende regeling zal plaats vinden, zodra in de Antillen zelf de te verrichten voorbereidende werk zaamheden voltooid zijn. Ofschoon de Regering één lid voor Bonaire en één lid voor de Boven windse eilanden voldoende acht, (Van onze parlementsredacteur) De wijziging van de Drankwet, die millioen die wij gisteren in de Tweede Kamer werd behandeld voor een deel in de avondzitting, zodat er niet gestemd werd uit vrees voor onvolledigheid wekte nogal wat verzet. Dit gold niet de technische wijzigingen, welke algemeen als verbeteringen werden beschouwd, doch voornamelijk twee punten betreffende het vergunnings recht. De Regering wil namelijk het minimumvergunningsrecht verhogen van veertig tot zeventig gulden en dit werd door de heren Hooy <KVP). Beernink (CH) en H a- I ken (CPN) speciaal als een last be schouwd voor de kleine bedrijven. bij. die hun ouders en thans hun gold kwijt zijn; zij worden door pauperisme bedreigd, er zijn er bij. die met vrouw en kinderen moeten leven van 125 gul óen per maand en die niets mogen bij-verdienen, er z:jn er bij, die twee k drie jaar i., Siarn hebben gezeten en on der dc- Jappenknoet aan de Burma- v-'eg moesten werken, er zijn ware Jungle Pimpernel's bij. die tijdens de oorlog, als 17, 18- )axigen onder de Amerikanen reeds kranig bestuurswerk in Indonesië bebben verricht, er zijn er bij, die in krijgsgevan genschap hebben vertoefd. Het is een aparte groep studen ten, voor wie wij deze lans breken; velen hunner lopen al tegen de der tig en nu dreigen zij op de keien te komen. De regering tone hart en gewe ten te hebben; en dat zij dat blijkt te kunnen hebben in Indonesische aangelegenheden, heeft zij ter Ron- de Tafelconferentie bewezen. Hart en geweten: nog kort gele óen gaf het Departement aan enkele indologen de garantie: „Al is het biet zeker meer, dat je uitgestuurd v.'ordt, toch mag je je vijf jaar af studeren!" Het Rijk mag het niet riskeren in Maart 1950 zulke aan moedigingen te verstrekken en in Mei 1950 de aangemoedigden rade loos te maken! 's Rijks hart en 's Rijks geweten Roeten een uitkomst weten te vin- oen voor de 180 gedupeerde Indolo- pn en die uitkomst gelde voor al len, want als er, onderscheid ge- jnaakt wordt, zullen er altijd zijn, er naast vallen. Zij gelde dus De eerste spreker achtte het zeker niet op de weg van de minister van Sociale Zaken te liggen om de be zitters van kleine bedrijven een ex tra-duw te geven. De heer R i t- meester (VVD), die de Kamer wel eens met de gemeenteraad van Den Helder verwart, meende het uur van behandeling het traditio nele borreluur aan te mogen grij pen voor het grapje, dat het wets ontwerp geen bitterballen brengt, maar bittere ballen Overigens hield hij zich bezig met beschouwingen over het karakter van de Drankwet, dat hij geheel veranderd noemde, omdat het streven van bevordering voor hen, die alleen collegegeld ver goed kregen, voor hen, die collegegeld èn een maandelijkse toelage van 150 a 160 lulden ontvingen, voor hen, die een spaarsysteem nachten te kunnen voltooien en die nu niets meer krygen, en voor hen, die alles zelf betaal den en toch contractueel gebonden waren èan en dóór het Rijk. Geen regering verbreekt op zo'n *'Uze een contract en geen regering een groep jonge intellectuelen °P zo'n wijze ongestraft op straat! DEN HAAG. Op vragen van het Tweede Kamerlid Posthumus (Arb in verband met de tijdens de „Tulpen- Rallye" voorgekomen ongelukken, heeft minister Spitzen schriftelijk om. het volgende geantwoord. De vraag of tijdens de „Tulgen-Ral- lye" een aantal ernstige auto-ongeluk ken heeft plaats gehad, waarbij toe valligerwijs voornamelijk slechts de inzittenden van de betrokken auto's meer of minder ernstig gewond wer den, wordt bevestigend beantwoord. Volgens mededeling van het bestuur van de Regionale Automobielsport club „RAC-West". die de rallye heeft georganiseerd met goedkeuring van de KNAC cn de buitenlandse automobiel clubs. heeft zich in het buitenland geen enkel ongeval van betékenis voorgedaan. In Nederland zijn drie ongevallen voorgekomen. Bij een er van heeft een Engelse deelnemer een sleutelbeen- fractuur cn een lichte hersenschudding opgelopen. H(j was echter in staat, en kele dagen na het ongeval naar Enge land terug te keren. De overige slacnt- offers van de ongevallen kregen slechts lichte kwetsuren. Voor de rit werd geen vergunning van overheidswege vereist, Voorals nog kan geen aanleiding worden j*e- vonden een regeling in het leven te roepen, waardoor de toestemming van de overheid voor dergelijke sporteve nementen in het bijzonder zou moe ten worden verkregen, mede gezien het besef van verantwoordelijkheid bij de organisatoren. der volksgezondheid er niet meer zo sterk uit sprak. Minister J o e k e s betwistte dit door er op te wijzen, dat het heffen van het vergunningsrecht op zich zelf het streven bewijst. Het mini mumrecht is nu verhoogd in verhou ding tot de prijsindex en daarin vond hij niets abnormaals.Dat de klei ne bedrijven speciaal zouden worden getroffen door de verhoging van het minimum-vergunningsrecht bestreed hij aan de hand van een statistiek van 11 gemeenten, waaronder de drie grote steden. Zo horen-in Den Haag, waar slechts weinig ondernemingen het minimumrecht betalen, daartoe het Vredespaleis, het Gebouw voor Kunsten cn Wetenschappen en de Haagse Kunstkring. De heer Beernink, die speciaal een lans gebroken had voor het hand haven van de reductie van vijftig procent op het vergunningsrecht voor café's en slijterijen, die Zater dagavond en Zondag gesloten zijn. kreeg te horen, dat deze sluiting voor een deel rust op wet of ver ordening en dat er dus geen reden is voor reductie. Daarmede waren de heren Ver kerk (AR), Hooy, Beernink en Rit meester het volstrekt oneens. In de ze gevallen bestond er juist reden voor reductie. Over een amende ment-Verkerk van deze strekking werd de stemming uitgesteld, even als over het wetsontwerp. Het amen dement werd nog uitgebreid met een voorstel van de heer Hooy om de voorgestelde verhoging van het mi nimum-recht ongedaan te maken. De minister vond voor zijn oog merken slechts steun bij de heer Van de Brug (Arb), die reductie verantwoord vond voor de enkele principiële vergunninghouders, die op Zondag sluiten. In de 11 gemeen ten. welke de minister op het oog had, zijn deze principiëlen op de vingers van een hand te tellen. De heer Van de Brug kon zich overi gens niet voorstellen, dat er onder de drankverkopers veel principiële Christenen zouden voorkomen, om dat de drank een kwaad is. heeft zij geen bezwaar, dat de gele genheid geopend wordt, om naast de gekozen leden voor deze gebieden enige gedelegeerden met adviseren de stem tot de Staten toe te laten. Doch dit is een interne regeling, welke bij landsverordening kan wor den geregeld. De regering heeft de vrees, dat enig eilandgebied te kort zou worden gedaan, willen wegnemen door een beroep op de Kroon mogelijk te ma ken. Nu de Staten tegen een zodanig beroep op de Kroon, dat ook in de interimregeling voor Suriname niet is opgenomen, unaniem bezwaar ma ken. heeft de Regering geen aanlei- Generaal voor aanneming een twee derde meerderheid nodig. Oost-Borneo door hongersnood bedreigd SAMARINDA. Tienduizend mensen in het gebied van Muara Antjalong in Oost-Borneo worden door hongersnood bedreigd, daar een grote overstroming alle voedselvoor raden verloren deed gaan. Het water staat zeer hoog. Heden zullen de eerste reddingsgroepen van het Mi nisterie van Sociale Zaken, het Roodc Kruis en de Dienst Volksge zondheid met levensmiddelen, kle ren en medicijnen naar het geteister de gebied vertrekken. Intussen is var de centrale regering 40.000 gul den gevraagd ter bestrijding van de onkosten van het reddingswerk. Praeventiefonds goedgekeurd (Van onze patlementsredacteur) DEN HAAG. Het debuut van staatssecretaris Muntendam in de Tweede Kamer was. om in medi sche termen te spreken, geen moei lijke bevalling Er was immers alge mene instemming met het voorstel van minister Joekes om een prae- ventie-fonds in tc stellen, welks gelden zullen worden bestemd voor maatregelen ter voorkoming van ziekte en bevordering der gezond heid en dat o.a. in de drie eerstko mende jaren tot een totaalbedrag van 6 millioen zal bijdragen in de kosten van voeding van verzekerde t.b.c.-lijders, die thuis verpleegd worden. Dr. Muntendam, die de verdediging van het ontwerp op zich had genomen, kreeg grif gelijk met zijn stelling, dat voorkomen beter is dan genezen Het wetsont werp werd z.h.s, aangenomen. De staatssecretaris benutte deze gele genheid om in een vlot speechje er zijn vreugd over uit te spreken, dat voor het eerst in de parlementaire geschiedenis een medicus mede be last was met de behartiging van de volksgezondheid. Anderzijds voelde hij zich ook wel enigszins als 25 jaar geleden, toen hij in de medische praktijk trad. Destijds had een voorganger hem gezegd, dat, als hij maar goed kiezen kon trekken en bevallingen kon leiden, spoedig het vertrouwen der patiënten hem zou toevallen. Zonder deze beeldspraak verder te willen dporvoeren, sprak hij de hoop uit, dat hij erin zou slagen ook de Kamer van haar bezwaren af te helpen Advertentie (l.M.) Mevrouw Lotgering-Hillebrand zegt: „Als ik in mijn recepten over azijn spreek, dan bedoel ik altijd en uitsluitend de echte, zachtzure natuurazijn en niets anders I Natuurazijn is altijd te herkennen aan een gavel dop met een blauwe N er opl Advertentie tl.M.) Schenden van Joodse graven neemt toe in Duitsland BERLIJN. De vertegenwoordiging van dc Joodse Gemeenschap te Bcrlyn. heeft de Oost-Berlijnse burgemeester Ebcrt gevraagd onmiddel lijke stappen te doen om de personen, die Dinsdag 16 grafstenen op bet Joodse kerkhof VVeissensee omver geworpen hebben, op te sporen. Een woordvoerder van de Joodse gemeenschap verklaarde, dat dit de derde maal was. dat men te Berlijn graven op Joodse kerkhoven heeft geschon den. m^mTEVILLETONw^—mm^^^aazx^i^^mrzim mi lunij DOROTHY SAYERSmJ 88 „Wees er alsjeblieft voorzichtig mee, beste man. Als die pot los schiet en naar beneden komt, zou hij iemand kunnen doden" „Gemakkelijk." zei Peter. „Zo is het ook gebeurd." Hij liep achteruit naar het radio-cabinet, de twee zinkloodjes en de lijn in de hand. „Die pot moet minstens twintig pond wegen." zei Bunter. „Dat jullie dat gewicht niet ge voeld hebben, toen Kirk en jij het onderzochten, begrijp ik niet." zei Peter. „Hij moet met iets verzwaard zijn. Met lood. denk ik Dit moet al lang geleden in elkaar zijn gezet." „Zodat een wouw op die manier oen man zijn hoofd in zou kunnen slaan." zei Harriet. „Een vrouw met sterke handen." „Of iemand, die niet hier was op het'ogenblik dat de moord plaats had." zei Peter. „Iedereen met een goed alibi." Hij bracht nu de twee einden van de lijn naar de hoek van het radio- cabinet. Zij reikten juist zover. Hij lichtte het deksel op en schoof de zinkloodjes er onder: toen deed hij het deksel weer dicht. Zij bleven zitten, ofschoon Harriet opmerkte, dat de zwaarte van de pot het ge hele cabinet aan één kant iets van de grond lichtte. Maar het kon niet kantelen, de poten stonden tegen de divan, waarover de zwarte lijn on zichtbaar in de lucht spande. Een scherpe klop op het raam deed hen allen schrikken Kirk en Sellon stonden buiten en wenkten opgewonden. Peter liep rustig naar het raam en deed het open, terwijl Bunter van de trap kwam en hern tegen de muur aanzette. „Ja?" vroeg Peter. „My lord," Sellon sprak gehaast en opgewonden. „My lord. ik heb niet tegen U gelogen. Je kunt de klok zien vanaf het raam Mijnheer Kirk vertelde mij zo juist...." „Het is zo." zei £irk. „Ik kan het ook zienHallo." voegde hij er aan toe. naar binnen kijkende, „zij hebbed de cactus weggehaald." „Nee. dat hebben wij niet." zei Peter „De cactus is er nog. Maar kom liever hier. De voordeur is op slot. Neem de sleutels en sluit weer achter U. Het is in orde." zei hij, in Kirk's oor. „Maar kom zacht bin nen, waarschijnlijk zult U iemand moeten arresteren." De twee mannen verdwenen met verbazingwekkende spoed. Mijnheer Puffett krabde zich be denkelijk achter het oor. „Dat is een gevaarlijke installatie van U. my lord. Weet U zeker dat die pot niet naar beneden kan vallen?" „Niet, tenzij iemand de radio wil aanzettenEerwaarde, ga weg van die kast." De dominee, die naar het cabinet toegelopen was. schrok terug voor de dreigende klank in Peter s stem. „Ik wilde alleen even naar de lijn kijken." legde hij uit. „Je kunt haar niet zien tegen het donkere plafond. Merkwaardig. Dat komt omdat zij zo zwart en zo dun is, denk ik „Daarom nam de moordenaar een vislijn." gaf Peter toe ..Het spijt mij dat ik zo gilde, maar blijf er alstu blieft vandaan. Weet U wel dat U de enige in dit vertrek bent, die niet veilig is? Om Uw lengte." De dominee trok zich in een hoek terug om hierover na te denken. De deur werd nu open geworpen en juffrouw Ruddle, ongeroepen en on gewenst, verklaarde met luide stem; „Alsjeblieft wat betekent dat?" „Daar nou." zei mijnheer Puffett Hij trachtte haar de deur weer uit te duwen, maar zij was besloten uit te maken wat dit alles betekende. Zij ging iets terzijde staan, haar armen op haar heupen. Kirk's ogen zochten Peter en gin gen van hem naar het plafond, waar zij de merkwaardige installatie za gen met de cactus, die daar in de lucht scheen te zweven „Ja." zei Peter, „zo was het. Maar kom niet aan het radio-cabinet, of ik ben niet verantwoordelijk voor de gevolgen. Ik denk dat de cactus daar Woensdagavond na negen ook hing en daarom kon Sellon op de klok kijken Dit noemt men de re constructie der misdaad." „Der misdaad, ja." zei Kirk. min of meer overbluft. „U hebt gezocht naar een bot in strument dat een lange man terzijde van het hoofd kon treffen. Iets naar achteren en van boven af. Daar Is het. Die pot is in staat de schedel van een os te splijten althans met de kracht die er achter zijn val zit." Kirk keek nogmaals naar de pot „Hm!" zei hij. „Knap. Maar Ik zon wat meer bewijzen willen hebben Daar was toch geen haar of bloed aan de pot. toen ik hem het laatst gezien heb." „Natuurlijk niet,zei Harriet. „Hij was afgeveegd?" „Wanneer en hoe?" vroeg Peter, zich langzaam naar haar toe wen dend. „Eergisterochtend, Woensdag morgen. terwijl wij er allen bU wa ren. Zo was het, Peter!" (Wordt vervolgd) De Joodse Gemeenschap te Frankfort heeft critick geoefend op de plaatselijke politie en het open baar ministerie naar aanleiding van de onlangs door deze instanties af gelegde verklaringen, dat degenen, die enige weken geleden een aan tal grafstenen op het Joodse kerk hof te Frankfort hadden geschon den kinderen tussen 6 en 15 jaar bleken te zijn. ..Indien de verklaringen der po- litie-instanties telkens weer spre ken van .speelse' kinderen, voor wier daden niemand verantwoorde lijk kan worden gesteld, moeten wij hierop zeggen, dat zulke argumen ten nergens toe leiden. De Joodse Gemeenschap protesteert niet en doet geen beroep op de autoriteiten. Wij geven alleen de feiten. Wij be treuren het slechts, dat deze inci denten en de geestesgesteldheid, waarvan zij getuigen, door de auto riteiten voor kleinigheden worden uitgemaakt en van hun antisemie- tische betekenis worden ontdaan. ..Zolang de kinderen niet worden heropgevoed, moet het niemand verbazen, dat het vertrouwen in Duitsland geschokt blijft. Het wordt tijd. dat kinderen leren bloe men op graven te leggen in plaats van ze te ontwijden." aldus de ver klaring van de Joodse Gemeenschap in Frankfort. Clarence Bolds, de Amerikaanse commissaris in Beieren, heeft te Muenchen verklaard, dat hij niet te veel nadruk kon leggen op de ernst van het schenden van Joodse gra- Advertentic (l.M.) Alleenverkoop voor Nederland: wt OEN HAAG-ROTTERDAM-AMSTERDAM ven. om het even of dit door kin deren dan wel volwassenen ge beurt. Naar aanleiding van het feit, dat Maandag drie graven op het Joodse kerkhof van Muenchen door on bekenden zijn vernield, gaf Bolds de Beierse polltic opdracht „verdub belde pogingen in het werk te stel len om de schuldigen te arresteren en al het nodige te doen om derge lijke incidenten in de toekomst te voorkomen Bolds zei, dat Beie ren en Duitsland terecht staan voor ogen van alle oprechte mensen ter wereld. Haringvangst begint 1 Juni DEN HAAG. Het Bedrijfschap voor Visserijproducten heeft zijn sanctie verleend aan het reders- besluit over het uitvaren ter ha ringvisserij. In een verordening bepaalt het bedrijfschap namelijk, dat het verboden is voor 30 Me] 1950 vissersvaartuigen ter haring vangst te doen uitvaren. Tot 1 Juli 1950 mogen de haririgdrijfnetvis- sersvaartuigen uitvaren en vissen met ten hoogste 80 schotse netten. Voor 14 Juni 1950 mag aan de wal geen haring gekaakt wórden. Voorts is het verboden gezouten en/of gekaakte haring in Neder land aan te voeren met een vaar tuig. dat voor 30 Mei 1950 met een visreis is begonnen. Nog bijna drie weken dus en dan vertrekken de haringschepen uit de havens Vlaardingen, Sche- veningen en IJmuiden ter visse rij. Reeds nu heerst er'grote be drijvigheid in de vissersplaatsen, de schepen worden klaargemaakt voor „de grote reis". Deze bedrij vigheid bereikt haar hoogtepunt in de „vlaggetjesdagen", die aan het uitvaren vooraf gaan. De di recteur van het Bedrijfschap voor Visserijproducten, de heer drs D. J van Dijk zal op Tweede Pink sterdag aan boord van de logger, waarmede de schipper het vorig jaar .de best verzorgde haring van Scheveningen aanvoerde, de on derscheiding, de bedrijfschapswim pel, hijsen. Hierna zal een grote vlootrevue voor de kust worden gehouden. TOKIO. Ongeveer vijf en twintig duizend dollar zal aan de Nederland se regering worden terugbetaald in de vorm van tin dat gedurende de oorlog door de Japanners in Indone sië werd geroofd; 15.392 kilogram tin zal aan de Nederlanders worden te ruggegeven. De Nederlandse belan gen zijn behartigd door dr M. G. Mout van de Nederlandse Missie voor Herstelbetalingen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 7