Rotterdam zónder de Rijn is als een gymnasium zonder Latijn Op Ahoy zal een echte rivier over een brug stromen „Stellendam 36" voert magnetisch mijn mee Landarbeidersbond viert gouden jubileum Bezoeker, let ook eens op het „hoe" N.S.-directie per feesttrein door Noord-Brabant Twee doden na "echtpartij in café Onenigheid over ziekenhuisbouw Oude piepers genoeg, als de nieuwe over 4 weken komen Zaterdag 13 Mei 1950 5 putto** v/ (Van een onzer verslaggevers) IN HET RIJKE Amerikaanse Yellow- natuurreservaat staat op de top van een heuvel, een prachtig uitzicht biedt op de omgeving, bordje: „Inspiration Point". Dichters, schilders, kruideniers, ijskast-fabrikanten en bobby-soxers, die hier lange uren in meditatie verzonken doorbrengen, worden door het be zoek aan dat punt geïnspireerd tot mooie ge voelens en grote daden. het hartje van Rotterdam, in het toren huisje aan de Noordelijke oprit van de Maas brug woont en werkt de architect Herman P. Haan. Onder hem, vóór hem en langs hem stroomt de rivier. Dit is zijn „inspiratiepunt", privé en zonder bordje. Is het verwonderlijk, dat hij zich zo aangetrokken voelt tot het „Ahoy'-project, dat hem werd toevertrouwd: de collectieve inzending Rijnvaart? De Rijn. Dat is meer dan 1225 km. water en bijna 200.000 km2 stroomgebied. Meer dan grote vloten lange aken, die traag onder de bruggen doorglijden, meer dan de rederijen, scheep vaartkantoren hier en enorme overslagplaat sen, binnenhavens en stuwen verderop. De R\jn, dat is de bloedsomloop van het vitaalste deel van West-Europa. En bovneal: het is Rotterdam. Overzicht van het Rijnvaartpa- viljoen in maquette. Franse parachutisten springen boven Woensdrecht DEN HAAG Dinsdag 16 Mei zullen, ter gelegenheid van de offi ciële opening van het Franse mili taire kerkhof te Kapelle en van de onthulling van het monument aldaar, honderd Franse parachu tisten om elf uur uit hun vlieg tuigen springen boven de vliegbasis Woensdrecht bij Bergen op Zoom. Vandaar zullen zij naar Kapelle worden gebracht. Geologen uit Djakarta zijn in allerijl naar Oost Java vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de berichten, dat de vulkaan Keloet weer begint te werken. De Keloet had in 1919 een uit barsting, waarbij 5000 mensen ge dood werden. Rotterdam zonder Rijn is als een asium zonder Latijn", was een zinrijke schoolspreuk. waarvan de betekenis steeds dieper besef- Zonder de verbinding met dat norme achterland bezat deze stad ennge attractie voor het interna- ionale zee- en landverkeer. We wil de historische fantasie niet te ver en en aannemen, dat we ons nu onder die poort-functie in plaats met het herstellen van oceaan- olossen in 45000 tons dokken, zouden houden met de haringvangst of boeten van netten. Maar dat het sdorp uit de vroege Middel en meer zou zijn geworden dan zoveelste-rangs stad, is niet erg aarschijnlijk. oude waarheid in een nieuw erhaal te bewijzen, is de taak van en zijn medewerkers Jaap onk, Pieter de Hooch', Ad Pontier. evenmin als „Ahoy" de bezoe- die toch al genoeg te verwerken wenst af te matten met een etenschappelijk technisch bombar- ment van woorden en cijfers, wil- wij hier een gedetailleerd over- cht geven van de objecten, die de deling Rijnvaart telt. Er moet toch lets van een verrassing blijven, er zijn genoeg andere aspecten, aandacht verdienen. Ahoy" wordt namelijk niet alleen min of meer imposante tentoon- elling. Het is ook een zeldzame ge- genheid en een bijzonder forum ontwerpers, artisten en technici moderne, progressieve ideeën te geven. Binnen zekere aesthe- en natuurlijk ook financiële nzen hebben de „Ahoy"-mensen blanche gekregen voor het rea- eren van gedurfde, frisse opvat en, die gelukkig nu eens breken de gewone expositie-routines. de doorsnee-bezoeker zal dat getwijfeld het een en ander eisen; als hij er zich op instelt niet te zien w a t er geëxposeerd maar ook h o e. in welke vorm ruimtelijke indeling, dan kan een wek aan „Ahoy" dubbel interes- worden. „De lucht in" heeft Haan bij zijn opdracht het Centraal Bureau van Rijn- Binnenvaart, dat hierbij nauw enwerkt met Franse en Zwitserse "jven, zich bij zijn ontwerp uwkeurïg rekenschap moeten ge- van de ruimte De plaats 'bij de pwand van de „grote hal" dwong als het ware „de lucht in te de afdeling bestaat dan ook een parterre, die in hoofdzaak de tone, het verleden laat zien. en spiraalvormige brug. waarover een tocht maakt langs de Rijn, hij nu is. bezoeker, die dat beetje extra- ite doet, waarover we zojuist ken, begrijpt nu ook de zin van opzet. Die lange brugspiraal, 85 tor lang. is niet zomaar een gril- idee. Het historisch begin met rama's, maquettes, tekeningen en immers leidt de bezoeker van- naar de oprit van de brug. Lo- zoals een schip 250 meter moet Sen om Bazel te bei eiken, zo akt men op „Ahoy" eeu (gelukkig 3Jb m hoge) klim naar Zwit- 'and toe Daar ontspringt dan een Rijntje) aan het gletseherpla- Apropos, Rijn is afgeleid van oud-Germaanse rennan. dat is ons en. ook ruisen. En inderdaad er van die ..Ahoy"-gietscher een topje neer in een goot over de ■brug heen Dat is een vrij na zistisch schouwspel, een echt rl- )e met een sluis hier en een rama ginds. Het zou natuurlijk k de opzet strijden, indien die hele langs de Rijn een nauwkeurige kleining van de werkelijkheid zou en- Schematische voorstellingen bepaalde essentiële momenten elen de „kijkspelen" af met hier ftoar een rustpunt. Om een voor- 'd te noemer: in het atelier van Fischer zagen we een tableau 1 Zevengebergte, het land der Allerkostelijkste reusjes zijn bezig of juist klaar met hun eppende" arbeid. Ze hangen lui de top van hun bergjes of staan toet de schop in de hand hun Stoten te bezien. n8S Frankrijk door Duitsland tot het Rijntje naar Nederland wanneer een groot geopend schot is gepasseerd, dat de hele afdeling ruimtelijk verdeelt, komt het eind doel in zicht: de Rijn- en wereld haven Rotterdam De rivier verlaat de brug. stroomt door een grote ma quette van de stad en valt op een grote draaiende aardbol: de zee, de poort naar de wereld is bereikt. Dit is de opzet van de collectieve inzending Rijnvaart, zoals wij die in staat van wording hebben kunnen zien In ruwe trekken, want het meer spectaculaire deel. de vervaardiging en afwerking van de individuele ob jecten, de decoratieve verzorging, waaraan de kunstenaars Gust Ro- mijn, Daniel den Dikkenboer en Ger van Iersel werken, zal nog de nodige verrassingen brengen. Maar nu al kan vastgesteld worden, dat de op lossing. die Haan en de zijnen voor hun opdracht gevonden hebben, ge slaagd, aantrekkelijk en vooral moe dig is. De Noorse hoofdstad viert op 14 Mei haar 900ste verjaardag, doch nu reeds vormen 30.000 Ne derlandse tulpen in heldere kleu ren een feestelijke aanblik voor het parlementsgebouw en de universi teit. Deze bloemen zijn een ge schenk van Nederland aan Oslo en de gevers zullen z;ch laten verte genwoordigen door de burge meesters van Amsterdam en Rot terdam en de bloembollenexpor teur G. Mastenbroek. Verheugde burgemeesters hebben nog wensen (Van onze verkeersredacteur) „Ik ben ten volle voldaan". Die woorden sprak in Roosendaal de Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant prof. dl*. J. E. de Quay. Fn die woorden sloegen op de eerste officiële reis op het geë- lectrificeerde baanvak Dordrecht Boxtel en Lage ZwaluweRoosen daal. Maar prof. de Quay ontwik kelde nog een tweede gedachte en wel die van de veel grotere oriën tatie van Noord-Brabant op Noord- Nederland welke nu mogelijk werd. De president-directeur van de Ne derlandse Spoorwegen sprak in Roosendaal vooral zijn collega's in België toe In ronde Hollandse woorden zei hij: „We geven elkaar een poot". spoorwegen met de electrificatie En toen was het weer rijden ..ge blazen" nu per dieeel-electrische trein, eerst naar Bergen op Zoom en toen dwars door Brabant terug In Scheveningse haven gedemonteerd (Van één onzer verslaggevers) Een gewicht van meer dan drie honderd kilo moesten Scheveningse vissers aan boord van bet kustvaar tuig „Stellendam 36" Donderdag om kwart voor zes torsen. Het net wilde maar niet omhoog en toen het eindelijk aan boord was gehe sen, bleek er vrijwel geen visje In te zitten. Wel een luguber metalen ding: een mijn. die bij nader inzien een „magnetische" bleek te zijn van Duits fabrikaat. Zodra het gevaarte aan boord was kwam het scheepje slagzij te liggen door het enorme gewicht. Niette min besloot men naar huis te varen om zich zo spoedig mogelijk van het gevreesde oorlogstuig te ont doen. Zo liep de „Stellendam -36" Don derdag de Tweede Binnenhaven van Scheveningen binnen Onmid dellijk waarschuwden de vissers de bemanning van het marifievaartuig Douwe Aukes" Besloten werd het scheepje met de zonderlinge vangsi naar het noord westelijk gedeelte van de eerste binnenhaven te sle pen. omdat daar slechts weinig schepen lagen. Slepen achtten de marine-deskundigen noodzakelijk daar het aanzetten van de motor der „Stellendam 36" een te grote schok zou kunnen geven. s Middags om één uur zijn tech nici van de marine aan het werk ge gaan om de magnetische mijn te de monteren. Gebleken is, dat het vissersvaar tuig, „Stellendam 36", dat gisteren een magnetische mijn naar Sche veningen meevoerde, in niet door Australisch piloot te Djakarta in maag geschoten DJAKARTA Een Australische piloot van de „Garuda Indonesian Airways" is door twee bewapende Indonesiërs in uniform ernstig ver wond. Men is van mening, dat de twee Indonesiërs de piloot. Boderick, die in het Zuidelijk deel van Djakar ta reed. lieten stoppen, waarna zij hem in de maag schoten. De toestand van de gewonde geeft reden tot zeer grote ongerustheid. Op verzoek van de Australische ambassade hebben de Indonesische autoriteiten een on derzoek ingesteld. de marine vrijgegeven water heeft gevaren. De schipper heeft zijn mannen en zichzelf hierdoor aan een groot gevaar blootgesteld. Hoewel van het oorlogstuig, dat in het net was blijven hangen, de ontsteking defect was, is technici van de marine bij het demonteren gebleken, dat de springlading nog in prima conditie verkeerde. Dit bleek pas, nadat de mijn van de uurwerken wa ontdaan. Het „stoffelijk overschot" van het ge vaarte, dat met een parachute moet zijn neergelaten, rust thans op het achterdek van de „Douwe Aukes", het werkschip van de mijnenvegers der marine, dat van daag Scheveningen heeft verlaten met bestemming Den Helder. Des kundigen hebben verklaard, dat de magnetische mijn minstens 80.000 gulden heeft gekost. Het gewicht bedraagt rond driehonderd kilo. WAT VOOR WEER? Milde IJsheiligen De hogedruk neemt slechts lang zaam a/. Het weer blijft nog stèeds onder de invloed van het enorme gebied met hoge barometerstand, dat zich nu van Scandinavië tot dicht bij de zuidpunt van Groen land uitstrekt. Het zal daarom mooi en droog blijven, maar het cen trum van de hogedruk ligt niet zo gunstig als enige dagen geleden. Het verplaatst zich n.l. van Scandi navië naar de Oostkust van Schot land. waardoor de wind vooral in het Noorden van ons land van Oost naar Noord-Oost tot Noord is gaan draaien. Er bestaat daarom een kans dat de toevoer over het koude Noordzeewater de temperatuur minder hoog zal doen worden, met de mogelijkheid van het binnen dringen van mist of bewolking uit zee. Voor Zuid- en Midden-Nederland is het gevaar van wolken en mist uit zee niet groot, en het weer zal hier langer mooi blijven. Intussen beginnen de IJsheiligen hun slech te reputatie meer en meer te ver liezen. Verleden jaar werd het te Amsterdam van 11 tot 13 Mei ta melijk koud, echter zonder nacht vorst. maar de laatste 5 jaar zijn deze dagen juist vrij warm. En gisteren bereikte het kwik te Am sterdam 22.8 graden Celcius tegen eergisteren 20 4. De temperatuur was vannacht zelfs 12.1 graad Cel sius: dus geen sprake van de ge vreesde nachtvorst. over Den Bosch naar Nijmegen. En weer volgden de toespraken. Hier en daar uitte een burgemeester een wens die liep van een betere-over weg tot een compleet nieuw sta tion. De directie van de N S. komt niet iedere dag in Brabant, en nu die directie er wès uitten enkele burgemeesters hun wensen. Maar alle burgemeesters namen altijd het woord „voldaan" in hun .redevoeringen op. al liet een en kele soms ook de woorden „niet he lemaal voldaan" horen. Maar niemand vergat, dat de van deze lijnen 91 km. baanvak lengte toevoegen aan het 762 km. lange geèlectrificeerde net, zodat thans in totaal 853 km. baanvak is ingericht voor electrische exploita tie; dat betekent dat thans een kwart van het gehele spoorwegnet geëlectrificcerd is. Daarnaast gaan nu de diesel-electrische treinen Vlissingen—Nijmegen lopen, want de stoomtreinen zullen in Brabant op de geëlectrificeerde en overige hoofdlijnen zo goed als geheel ver dwijnen. Zo werd dan de eerste vijf jaar van de opbouw van de N.S. afge sloten. Maar toen in Utrecht het gezel schap uit elkaar ging, en er nog enkele goede woorden gesproken werden en velen elkaar de hand schudden, werden zachtjes door iemand zo maar een paar woorden gezegd, die bij dit bedrijf zullen uitkomen ook: „Tot het volgend jaar in Twenthe". Want dan is de electrificatie daar gereed. SITTARD Donderdagavond omstreeks half twaalf ontstond in café Smeets te Leyenbroek-Sittard een hooglopende ruzie, die al heel spoedig in een ware veldslag ont aardde, waarbij van messen gebruik gemaakt werd en ook een serie schoten uit een revolver gelost wer den. Toen de politie ter plaatse verscheen, vond zij twee doden; de gebr. Basili, een uit Noord-Brabant en een uit Zuid-Holland, woonwa genbewoners. Verder was de 85- jarige Hart uit Leyenbroek levens gevaarlijk gewond en ook een ze kere Marx, uit Sittard. De overige leden van het gezelschap, aclit mannen en een vrouw, waren met twee auto's ertussenuit gegaan. De politie is overgegaan tot arrestatie van verschillende personen; ook de beide auto's zijn in beslag genomen. Tournee Concertgebouw- Orkest 1950 in U.S.A. voorlopig opgeschort NEW YORK. De onderhande- lingen tussen het Amsterdams Con certgebouw Orkest en NCAC (Na tional Concerts and Artists Corpo ration) inzake de Amerikaanse tournee van dit orkest in October van dit jaar zijn afgebroken wegens moeilijkheden. Zij moeten toege schreven worden aan verschil van opvatting over de betekenis van 't woord „garantie". Er heeft altijd een groot verlan gen bij het Concertgebouworkest bestaan om een Amerikaanse tour nee te maken maar dan alleen on der behoorlijke voorwaarden. Minister mr. J. in 't Veld die een New Yorkse persconferentie hier over bijwoonde in zijn hoedanig heid van bestuurslid van het Con certgebouw, verklaarde dat er slechts een voorlopige overeenstem ming tussen orkest en NCAC was bereikt en dat men in Nederland blijkbaar sterker dan in de Ver enigde Staten had gevoeld dat al les nog afhing van een nadere uit werking daarvan. Hij sprak de hoop uit, dat een betere oplossing zou kunnen wor den gevonden voor een tournee in 1951 na rustiger voorbereiding. VOOR DE ZONDAG De Koemg der wereld Op huisbezoek deze week ont moette ik iemand, die óók heeft staan kijken naar het bombardement op Schiphol, 10 Mei 1940. Nadat we enkele herinneringen hadden opge haald uit die verschrikkelijke nacht, was er een wonderlijke saamhorig heid: dat we zo op een onderdeel dezelfde schrik en ontzetting hadden doorgemaakt. Zoals we toen beiden naar Schip hol keken, terwijl de eerste scheme ring van de voorjaarsmorgen jube lend opging, maar de één stond aan de noord-zijde, en de ander ten zui den van deze menselijke hel, zó staan wij allen rondom het gebeu ren van de dag. Daar is zo machtig veel, dat we niet begrijpen kunnen, zoveel leed, zoveel kwaad, zoveel dood. En de jubel van het voorjaar kan ons een ogenblik gevangen hou den, we worden wreed gestoord in elke poging, om ons daarin te ver dromen. Temidden van deze mensheid staat niet alleen de verschrikking. Daar is ook het getuigenis van Hem, die de verschrikking gepeild heeft, niet al leen onder ons, maar óók in ons. Die geleden heeft en gestorven is. Deze Heiland is ten hemel gegaan en aan Gods rechterhand gezeten. Wie Hem kennen, buigen zich niet onder het onontkoombare en verliezen zich niet in het moordend vuur van de vragen. Zij weten door alles heen: toch is Christus Koning der wereld. En ze trekken verder, biddend: Uw Rijk kome, o Heer. Is het wonder, dat zij een nieuwe gemeenschap vin den? v. E. Vastende adder-fakir toont zijn grote koelbloedigheid RIJSSEL Toeschouwers renden in paniek uit een klein café te Rijs- sel toen een vrouw een ruit verbrij zelde van de glazen kist, waarin zich de 41-jarige fakir Merindah Burmanh bevindt, in gezelschap van 80 kronkelende adders. De fakir doet, gelegen op glasscherven, een poging om het wereldrecord vasten te breken. Hij begon hiermede op 4 Mei. Inmiddels zijn 30 van de 110 slangen, die met hem in de kist werd opgesloten, bezweken. De fakir maakt het nog goed. Vrijdagochtend echter kreeg een vrouw het op haar zenuwen, toen zij zag hoe de fakir zich de hongerige adders van het lijf hield. Zij liet haar zware, met koper beslagen handtasje, op de kist vallen waar door een ruit verbrijzeld werd. De omstanders zetten het op een lopen, maar de fakir hield het hoofd koel. Hij hield zijn slangen in toom en liet een glazenmaker komen. Export pootaardappelen zeer bevredigend DEN HAAG. De Nederlandse export van pootaardappelen (oogst 1949), die thans practisch achter de rug is, bedroeg ruim 300.000 ton te gen een waarde van ruim f 60 mil- lioen. België en Frankrijk waren de voornaamste afnemers, met respec tievelijk rond 93.000 en 78.000 ton, Andere belangrijke afnemers wa ren Spanje (34.000 ton), Duitsland (25.000 ton), Zwitserland (23.500 ton) en Portugal (14.000 ton). Van oogst 1948 werd in totaal bijna 275.000 ton uitgevoerd, ter wijl de gemiddelde vooroorlogse export ca. 150.000 ton bedroeg. De uitvoer van pootaardappelen oogst 1949, die het dubbele van de voor oorlogse export bedroeg, mag dus alleszins bevredigend worden ge noemd. Dr Ozinga bleek vals beschuldigd DJAKARTA Op een vraag in verband met de arrestatie van dr. Ozinga, die dezer dagen in vrijheid werd gesteld, deelde de minister van Voorlichting der Ver. St. van Indonesië mede, dat de heer Ozin ga indertijd in voorlopige hechtenis werd gesteld op grond van een zeer ernstige aanklacht. Zijn onschuld is echter gebleken, weshalve hij op vrije voeten is gesteld, aldus de mi nister. Marten Kalsbeek, 26 jaar, gaf eerste stoot in goede richting (Van onze landbouwredacteur) Marten Kalsbeek werkte rondom het begin van deze eeuw als arbeider in de zuivelfabriek te War ga. II(j was niet dc enige, die in die Jaren in verzet kwam tegen de ongelimiteerde werktijden, de zeer lage lonen, het ontbreken van sociale voorzieningen is (een nog vrijwel onbekende uit drukking in die tUd) b(j ziekte en ongeval en het overgeleverd z(jn aan diaconale of burgerlijke liefdadigheid bij werkloosheid. Marten Kalsbeek behoorde tot de zeer weinigen, die constructieve ideeën had om aan die toestanden een einde te maken. Zijn idee was: het oprichten van een bond voor arbeiders in de zuivelindustrie, die de strijd tegen de maatschappe lijke achterstand van zijn leden zou kunnen voeren. H(j is de man geweest, die 13 Mei 1900 te Leeuwarden het initiatief nam tot oprichting van een dergelijke bond. de alcohol de enige „vreugde" bracht, hebben de Nederlandse agrarische arbeiders zich uit eigen kracht opgewerkt, tot een plaats waarin hun grote verantwoordelijk heid voor de gang van zaken in onze land- en tuinbouw te dragen is gegeven. Zij' hebben bewezen, dat die verantwoordelijkheid hen ten volle kan worden toevertrouwd. De Algemene Nederlandse Landarbei dersbond, steekt vandaag de vlag gen uit en viGrt feest in zijn ge boortestad Leeuwarden. Hij heeft er alle reden voor en recht op! De geschiedenis van de laatste halve eeuw heeft bewezen, dat zijn initiatief van moeilijk te overschat ten belang is geweest voor de agrarische arbeiders in Nederland. Vandaag viert te Leeuwarden de Algemene Nederlandse Landarbei dersbond zijn vijftigjarig jubileum. Voor dit jubileum legde Marten Kalsbeek 13 Mei 1900 de eerste steen. Vier jaar later stierf hij, 30 jaar oud. Maar zijn werk is voort gezet en uitgegroeid tot een krach tige organisatie met 31.586 leden over vrijwel het gehele land. De Nederlandse agrarische arbei ders hebben zich in 50 jaar opge werkt van een groep, die als „de minsten van ons volk" werd be schouwd, tot een krachtig georgani seerde en bekwame arbeidersstand, die in de landbouw als volwaardige bedrijfsgenoten worden erkend en tot in de hoogste agrarische orga nisaties een gezaghebbende stem heeft. Hun loon is opgetrokken van 70 cent tot een gulden per dag, tot een met andere vakarbeiders ge lijkwaardig niveau. Hun arbeids uren zijn vastgelegd in C.A O.'s Alle sociale verzekeringswetten gel den ook voor de landarbeiders. Va cantia met behoud van loon is van een niet voor te stellen begrip tot werkelijkheid geworden. Een klem bedrijfspensiocn kwam tot stand. In de Stichting voor dc Landbouw zijn zij op gelijke voet vertegen woordigd als de boeren en tuinders. Straks zullen zij hun invloed in dc publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie doen gelden. Uit een toestand van moedeloos heid en onverschilligheid, waarin Toestand in Indonesië Kamer zal gelegenheid krijgen tot debat met regering (Van onze parlementsredacteur) Minister Van Maarseveen heeft de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij gaarne bereid is aan het verzoek (dat wij elders afdrukten) te voldoen om zéér binnenkort mededelingen over de gang van zaken in Indonesië te doen, voor zover daarbij het Unieverband en de Nederlandse belangen zijn be trokken. Zeer waarschijnlijk zal hij de Kamer in de week voor Pinkste ren een schriftelijke nota over handigen, waarover zij dan op de daarop volgende dagen met de re gering in openbaar debat kan tre den. In verband met deze mede deling heeft prof. Gerbrandy (AR) zijn verzoek om de regering vragen le mogen stellen over de. staatkun dige ontwikkeling binnen R.I.S., ingetrokken. Zeepost voor Oost en West DEN HAAG. Met de volgende schepen kan zeepost worden ver zonden. De data. waarop de corres pondentie uiterlijk moet zijn ter post bezorgd staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip ver meld: Indonesia: s.s. „Zeeland" (16 Mei); Nieuw-Guinca (rechtstreeks); ss „Riouw" (20 Mei); Ned. Antillen: ss. „Baarn" (23 Mei); Suriname: ss. „Bonaire" (29 Mei) (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. Om half twee Donderdagnacht ging de Kamer in arren moede naar huis, nadat over een motie van de enige arts in het, overigens zeer kleine, gezelschap de standpunten niet verzoenbaar bleken. Dat de ziekenhuisbouw bij aanvullende begrotingen van soci ale zaken werd geregeld, voor 1948 en 1949. verdroot de heer M o 1 (KVP), H(j wilde, en anderen met hem, deze materie geregeld zien bij aparte wet, welke waarborgen geeft voor de noodzakelijke vrye ontwikkeling van het particuliere ziekenhuiswezen. Gesteund door A.R., C.H. en V.V.D diende hij een motie in deze geest in. Minister J oekes stond niet af wijzend tegenover een wettelijke regeling, maar omtrent haar stel sel wilde hij zich niet binden, hoezeer hij ook het particuliere ziekenhuiswezen een goed hart toedroeg: met de heer van Lienden (Arb) vond de bewindsman dat de motie te ver ging In het stelsel van de heer Mol zouden ook zie kenhuizen subsidie moeten krijgen, die deze relatief minder nodig heb- den. Bovendien vond de minister zeker overheidstoezicht ook wen selijk, om in deze tijd doublures of onnodige verscheidenheid in Kost bare apparatuur te voorkomen. Er is nog te weinig ordening in het ziekenhuiswezen. Voor deze nood zaak heeft de motie te weinig oog. Dit ontkende de heer Mol: hU verlangde echter, dat deze orde ning op basis v:n vrijwilligheid zou berusten. Hij handhaafde derhalve zijn motie, al was hij bereid er aan toe te voegen, dat bij dit vraagstuk met de financiële belangen van de staat rekening moest worden gehouden. De minister vond dat echter een te geringe tegemoetko ming. Zo bleven de standpunten tegenover elkaar staan. De nacht bleek inderdaad raad geschaft te hebben. Nader overtog had de motie een inhoud gegeven, welke meer met de gevoelens van de bewindsman overeen stemde. In haar nieuwe vorm verlangde zij waarborgen voor een gezonde ontwikkeling van het particuliere ziekenhuiswezen en drong zij aan op een nader bij de wet vast te stellen norm. Tegen deze motie had minister Joekes geen bezwaar. Zij werd z h.s. aan vaard. Hetzelfde geschiedde met het wetsontwerp. (Van onze landbouwredacteur) AMSTERDAM Nog een goede maand en we zitten weer midden In dc oogst van nieuwe aardappelen. Over ongeveer twee weken worden de eerste van dc koude grond verwacht. Zonder nachtvorstschade zouden z(| waar schijnlijk een dag of tien eerdor op de veilingen verschenen zijn. De vraag, of er tot half Juni nog voldoende oude aardappelen zijn, is eigenlijk geen vraag meet. De indruk wordt steeds sterker, dat er straks nog een over schot aan behoorlijke oude consumptieaardappelen zal blijken tc bestaan, wanneer de nieuwe reeds volop aan de markt komen (Dat „behoorlijk" dan in vergelijking met de tijd van het jaar. want men kan in Juni niet dezelfde kwaliteitseisen aan een aardappel stellen als in Januari). We hebben het aan het vrij koele voorjaar te danken, dat de meest ge vraagde kleiaardappel, het Bintje, nog tot volgende week verkrijgbaar is. zij het dan voor de prijs van 19— 20 cent per kg Aan de Bintjes wordt door de groot- en kleinhandel wei nig of niets meer verdiend, de enige die er goed mee is is de boer. Maar volgende week is het ook voor hem afgelopen Rode Star is er nog wel. maar schaars en dus duur. 23 cent in de winkel (de boer vraagt 20 ct). Goedkopere soorten, zowel van de klei als het zand. zijn er nog ruim voldoende. De Noordelingen zijn hiervan de beste; zij doen thans in kwaliteit weinig of niets onder voor de Bintjes en zijn veel goedkoper. 1415 cent voor de beste en 1213 cent voor iets afwijkende. De Alpha's zijn eveneens goed, maa- nog al wisselvallig; de beste partijen hebben echter de overhand; de winkelprijs ligt op 16 cent, iets mindere soort enkele centen goed koper. De Alpha heeft soms de eigenschap grauw op te trekken tus sen pot en tafel; het beste middel om dit te voorkomen is 24 uur vóór het koken tc schillen en in het water zetten. Dit verdient trouwens aanbe veling voor alle aardappelen in dere tijd van het seizoen. De Industrie (geen industrie-aard appel!) heeft een iets lagere con- i sumptiewaarde, wat ook in de prijs I tot uitdrukking komt (12—13 cent). I maar de voorraad hiervan is bijna op. De goedkoopste aardappelen zijn de Voran, Wilpo en Record (12 ct.). Deze kwaliteiten zijn nog al wissel vallig in hun neiging tot verkleuren, i De ene keer zal men een betere soort treffen dan de andere. Over het plge- meen zijn zij hun geld zeker waard. Men dient er, zo laat in het seizoen van de oude aardappelen, rekening mee te houden, dat de kwaliteit van eenzelfde soort sterk uiteen kan lopen, er komen thans in allo rassen kwaliteitsverschillen voor van vier cent per kg De aardappelhandel is in deze tijd van het jaar een uiterst moeilijk en zeer riskant bedrijf. Zo wel grossier als winkelier moet in deze weken voor lage winstmarges werken bij een toenemende kans op uitval. Begin Oosterpolder goedgekeurd (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. Dc Tweede Ka mer heeft Donderdagnacht z.h.s haar goedkeuring verleend aan een wetsontwerp tot dekking van de kosten van een drietal dijkwerken in de Oosterpolder. Binnenkort zal tot gunning tot een bedrag van f 20 millioen worden overgegaan De heer Engelbertink (K.V.P.) vond, dat de Ka.ner eigenlijk voor een voldongen feit was gesteld: hij zou er de voorkeur aan hebben ge geven als met de Westerpolder was begonnen De heren den Hartog V.V.D.) Algra (AR.). de Ruiter (C.H.) en Vondeling (Arb.) konden zich met dr gang van zaken zeker wel vere nigen. Minister Spitzen deelde mede, dat omtrent de volgorde der verdere in poldering nog geen beslissing is ge nomen: het staat nog niet vast of na de Oostcrpolder, de Wester- of dc iid-polder zal worden ingepolderd. In het raam van het welvaarts plan voor de gemeente Kapelle in Zeeland wordt een nieuw raad huis gebouwd. Het oude gemeen tehuis is tt.idens de oorlogshande lingen in Mei 1940 geheel ver woest. Het in aanbouw zijnde ge meentehuis van Kapelle.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5