c Omroeporganisaties gehandhaafd in regeling-Radiobestel Raad van Cassatie verhoort Willy Lag es niet meer Beslissing valt tussen Christendom en Communisme Moei L eens hóren rn Herziening VH en MO-wet nog dit jaar te verwachten MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad Boeken eerste levensbehoefte Dinsdag 1.6 Mei 1950 3 De vlag halfstok II In het algemeen stem ik in met de jlrckking van de beide stukken, die ónder het opschrift „De vlag half stok. niet vrolijk wapperend", in de krant van 9 dezer verschenen. Het is echter niet juist, dat dc vlag, die halfstok hangt vastgebonden moet worden om het uitwaaien te voor komen. Er bestaat daaromtrent geen enkel voorschrift Wel kan men dit doen. indien het gevaar bestaat dat de vlag gevaar loopt in een dakgoot te komen of door een dergelijke oorzaak besmeurd te worden. KORPORAAL OVW. Ik dacht zo Onze hond heeft veel fatsoen Altijd keurig aan de riem. Doet ïn behoefte aan de rand van de stoep. Rent niet door parken enz. Belasting idem zoveel per jaar. De lieve jeugd vernielt wat ze kan. Ook een schadepost voor de gemeenschap. Toeslag ruim f 10.- per kind per maand. Raar maar waar. L. DE VRIES gerscholen in het algemeen een "ge bruik van een woordenboek toe te staan. Slechts voor de H B S. A wordt dit overwogen voor het ma ken van een verslag of het schrijven van een brief in de vreemde taal op grond van zakelijke gegevens. .J (Van onze parlcmentsredacteur) DEN HAAG. Aan het wetsontwerp tot regeling van het radiobestel wordt gestadig doorgewerkt, deelt minister Rutten aan de Eerste Kamer mede in de Memorie van Antwoord over zijn begroting. Het afwegen van onderscheiden belangen en de besprekingen met verschillende organisaties vorderen echter veel tijd. Het wetsontwerp is thans grotendeels gereed. Het ligt in de bedoeling het systeem van omroepverenigingen te hand haven Wordt dit aanvaard, dan zal zulks in vele opzichten leiden tot ega lisatie van de bestaande regeling. Ik dacht zo II Ja, als we nu eens de honden vrij lieten rondlopen en de kinderen jan de riem legden. Dan nog een wetsontwerp voor hondenbijslag en kinderbelasting. Zou mijnheer de Vries dat beter lijken? In ernst, mij dunkt dat deze man nooit jong is geweest. H. D. v. d. BERG Ik dacht zo III Met verbazing en ergernis heb ik het stukje gelezen van de heer L. de Vries betreffende de hedendaag se baldadige jeugd en de vergelij king tussen deze en zijn hond. die blijkbaar met veel fatsoen is geze gend. Zou de heer de Vries belasting willen heffen op kinderen en bijslag willen verlenen aan bezitters van honden? JOH. SMIT Ik dacht zo IV De kern van de brief van mijn heer de Vries is niet, dat zijn hond io keurig opgevoed is, en dat kin deren alles vernielen, maar zijn er gernis over het feit, dat er honden belasting en kinderbijslag bestaat. Om het vernielen van bloemen en planten aan kinderen toe te schrij ven en dat dan dankbaar aan te grijpen om te kunnen afgeven op de kinderbijslag lijkt nergens naar. Bovendien, wanneer kinderen zich aan dergelijk kattekwaad schuldig maken, dan is dat meestal een ge volg van het niet-opvoeden door ouders en onderwijzers tot liefde voor natuur. J. A. VAN VLIET Ik dacht zo V Als het tegen de kinderbijslag gaat is elke stok goed genoeg om er mee te slaan. Wie kan echter van :ulk een bedrag een kind onder houden? De heer de Vries mis- chien, die zich tot motto koos „Ik ciacht Zo EEN OPMERKER Diep schaamde ik mij Het schaamrood steeg me naar ■ie kaken, toen ik las. dat de Neder- andse kunstenaarsverenigingen óurven te protesteren tegen het besluit van onze regering Canada een vorstelijk doch welverdiend ge schenk aan te bieden in de vorm an een schilderij van Meindert Hobbema. Bah, welk een indruk moet hun voord in Canada wel maken. Zijn <ieze kunstenaars vergeten, wat de Canadezen voor ons hebben ge daan? Geen tien Hobbema's zouden de offers van Canada kunnen ver goeden. J. C. ROELOFS Uit dat protest van die kunste naarsorganisaties moet ik afleiden, dat deze mensen niet alleen zijn vergeten wat Canada voor onze be vrijding heeft gedaan, maar bovcn- oien, dat zij blijkbaar niet beseffen dat wanneer Duitsland de oorlog had gewonnen ons niet één Hobbe- raa, Steen of Rembrandt was geble ven Naar mijn smaak is het aan bieden van het schilderij van Hob- oema aan Canada niet meer dan etn zeer gering blijk van dank. Maar ja, de kunstenaar van onze dagen schijnt meer koopmanschap dan gevoel voor dankbaarheid te bezitten. C. J. STERKE. Niet eerlijk II Op 9 Mei bevatte deze rubriek onder het bovenstaande kopje de Macht over vervroegde repatrie- "ng van militairen, die steeds ge weigerd hadden zich te laten in- I enten. De schrijver meende, dat daarin een bevoorrechting was Gelegen, die niet door de beugel kon. Naar aanleiding van deze klacht merkt nu de Legervoor- üchtingsdienst het onderstaande ■jp: Het vervoer van militairen, die Geweigerd hebben zich te laten "ienten levert vele moeilijkheden op. daar geen enkele havenautori- tf't toestemming verleent voor aankomst of vertrek van perso- tien zonder inentings-certificaat. Het instellen van een publiek rechtelijk lichaam met verordenen de bevoegdheid op het gebied van het onderwijs, verwerpt de minister niet zonder meer. De verantwoor delijkheid van de minister aan de Statcn-Generaal zou daardoor ech ter niet in het gedrang mogen ko men. Voorstellen tot verandering van de beheers- en bestuursvorm van dc openbare school zijn van de minister niet te verwachten, althans geen voorstellen, waardoor tekort gedaan zou worden aan de gedach te der pacificatie. Het ontwerp voor een nieuwe re geling van het Kweekschoo'.onder- wijs heeft het departement verlaten en dit zal binnen korte tijd ook het geval zijn met een wettelijke rege ling van het kleuteronderwijs. v De Nederlands-Belgische commis sie in zake de samenstelling van een woordenlijst zal vermoedelijk voor Juni 1951 gereed zijn met haar werkzaamheden. Pas daarna kan een Koninklijk Besluit uitgelokt worden inzake de tweede naamvals vorm (hunner, harer, enz.). De minister meent dat de thans geldende salarisregeling van de on derwijzers aan redelijke eisen vol doet. Het overleg in de commissie- Wesselings over de verhouding van onderwijzers en ambtenaren is nog niet beëindigd. De mogelijkheid tot het bereiken van een bevredigende oplossing is niet uitgesloten. In voorbereiding is een regeling van toekenning van gratificaties bij ambtsjubilea in de geest als deze voor de ambtenaren bestaat. Om- Ten slotte kon deze overeenstem ming worden bereikt, dat alle weigeraars van vaccinatie als éen groep vóór de inscheping in qua rantaine gingen en tijdens de reis in quarantaine werden gehouden. Het is mogelijk, dat bij deze groep een enkele militair was, die nog niet aan repatriëren toe was vol gens het inschepingsprogramma. Had men hem echter niet meege nomen ,dan zou hij vermoedelijk nimmer naar Nederland hebben kunnen terugkeren. Onrechtvaardig Naar mijn smaak schuilt in de seizoenprijzen voor brandstoffen, die onlangs van kracht is geworden een grove onbillijkheid. Wie in Mei en Juni koopt, betaalt een halve gulden minder dan de prijs van April j.l. terwijl daarentegen na Augustus de prijs 20 cent hoger dan de Aprilprijs zal zijn. Een verschil dus van 70 cent per HL. Dit is eens te meer een bevoordeling van de beter gesitueerden. Wie het kan be talen en ruimte beschikbaar heeft koopt per 20 hl niet minder dan veertien gulden voordeliger! Neen, een dergelijke oplossing van de opslag moeilijkheden van de handelaren kan toch werkelijk niet door de beugel. H. J. VERHOEVEN trent andere punten (toekenning van smartegeld, verlofsregeling, enz.) wordt naar de mogelijkheid van gelijke behandeling van onder wijzers en ambtenarén een onder zoek ingesteld. De minister verwacht, dat een wetsontwerp tot herziening van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs nog in dit zittingsjaar dus voor half September bij de Statcn-Generaal zal worden inge diend. Het ligt niet in de bedoeling op het eindexamen van hogere bur- Camouflage Onder meer met een loterij voert het ..Orgelcomité Lobith" een actie om voor deze gemeente een orgel te verkrijgen. Wie geld wil storten kan dat doen op de girorekening van J. Veeger. Natuurlijk gun ik de Lobithenaren graag wat muziek. De hele actie zou echter een sympathiekere indruk gemaakt hebben, wanneer er rond voor ware uitgekomen, dat het gaat om een orgel in de RK-kerk. en dat die mijnheer Veegcr. RK-pastoor is in Lobith. Camouflage doet mij bijzon der onaangenaam aan en graag zou ik zien, dat de overheid tegen der gelijke misleidende acties maatre gelen nam. K. J. PH. REUSEN Wie zal dat betalen? Amerika zowel als Rusland be schikken over raketwapens en atoombommen, waardoor het karak ter van een onverhoopte oorlog vol komen zal zijn veranderd. Wanneer deze wapens worden gekoppeld en raketten atoombommen gaan ver voeren is het de aanvallende mo gendheid mogelijk over gebieden van duizenden KM- dood en verderf te zaaien, zonder dat het aanvallen de land schade lijdt. In deze krankzinnige wedloop tus sen de twee grootste mogendheden worden Nederland en de andere West Europese landen afgescheept met kanonnen, mortieren, tanks, mi trailleurs en afweergeschut uit de V.S., die milliardcn kosten maar te gen raketaanvallen geen enkel nut hebben. Ik meen, dat de Nederland se burger recht heeft te weten, of de enorme uitgaven voor defensie, die wij ons moeten getroosten, enig nut hebben. ABONNé. Advertentie (LM l V4 H Qïïrm«ic> PRODUCT Lange en korte bel (Van onze parlementsrcdacteur) Bij sportevenementen kent men het gebruik van een bel. bij liet ingaan van de laatste ronde gaat een bel of een speler wordt uitgebeld maar dit is geen sportmonopolie. De Staten-Gc- neraal bezigen ook bellen. De zer dagen werden de Tweede Kamerleden verrast met een nieuw belreglement, dat zij aan het vernuft van hun voorzitter danken. Het is een service om de niet in de vergaderzaal aan wezige kamerleden te oriënteren omtrent hetgeen binnen ge schiedt. De lange bel 30 seconden wordt gebruikt om aan te dui den: 1 de aanvang der vergade ring; 2. een stemming. Dan ziet men de volksvertegenwoordi gers door de wandelgangen of over het Binnenhof ijlen. De korte bel wordt slechts 2 a 3 seconden^ Achter elkaar ge bruikt. Eenmaal betekent: de minister komt aan het woord. Het waarschuwt degenen, die aan het debat hebben deelgeno men doch die daarna de zaal verlieten, dat zij de repliek van de minister kunnen beluisteren. Tweemaal betekent: de verga dering wordt voor korte tijd ge schorst. Dan kan er een sigaret worden gerookt. Driemaal: de vergadering wordt hervat; vier maal: de vergadering wordt ge sloten of aan het eind van de middag geschorst tot avonds. Dat belsysteem heeft nog een nuttig effect n.l. voor de par lementaire pers. Zii kan daar uit bijv. opmaken of en hoevaak er in een voor haar gesloten co mité-generaal wordt gestemd. Daar worden soms heel wat po litieke speculativa aan verbon den MAANDAG IS IN HET LAN CASTER HOUSE te St. James Londen voor het eerst de Noord- Atlantische Raad bijeengekomen Links op de foto: jhr. mr. B. F. Af. J. Michiels van Verduynen.de Nederlandse ambassadeur in Londen, rechts mr. D. U. Stikker, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken met andere leden van de Nederlandse dele gatie op de conferentie. Haurkwestl' rent«zeeels ouderdomspensioen invaliditeitswet civiele procedures arbeidswet enz. Vraag: J. D. M. Een zoon. die geen enkele inkomsten heeft en stu dent is, heeft een aanslagbiljet ge kregen voor de inkomstenbelasting. Hoe kan dat? Antwoord: Indien de zoon werkelijk geen enkele inkomsten heeft en geheel afhankelijke is van de hulp van dc vader, die de studie enz. betaalt, dan moeten wij tot de conclusie komen, dat hier een mis verstand in het spel schijnt te zijn. Laat de zoon. die meerderjarig is. schriftelijk aan de Inspecteur der belastingen ontheffing vragen, maar bovendien met de ontvanger der belastingen gaan spreken, om aan maningen te voorkomen. Vraag: J H. K die aanvanke lijk, toen de oorlogsschade ont stond. niet meerderjarig was. wil weten of hij thans nog voor de ver deze afwikkeling een voogd nodig heeft. Antwoord. Neen Ge zijt thans volop meerderjarig en kunt met uw broer, die ook meerderjarig is. volledig voor uw rechten opko men. Vraag: F. F A D. wordt aange sproken, omdat hij bij het uitvoeren van werkzaamheden naar het oor deel van de opdrachtgever brand heeft veroorzaakt. Antwoord* Wanneer men de juiste toedracht van zaken niet kent kan zonder meer moeilijk worden gezegd, waar het gelijk ligt- Zijn alle maatregelen getroffen, welke m redelijkheid hadden moeten worden genomen? Men bedenke b.v.. al gaat het hier om een andere zaak. aan brand welke ontstaat bij het afkrabben van verf. Wanneer het bedrag, waarvoor men aangespro- Vrijstelling van omzetbelasting bepleit (Van onze parlementsredacteur) In 1933 werd ln de Tweede Ka mer bij de behandeling van de om zetbelasting een amendement aan genomen, waardoor boeken van deze belasting vrij werden gesteld. Tijdens de Duitse bezetting werd aan deze vrijstelling een einde ge maakt en zij is nog steeds niet her steld. ook niet in het bij de Kamer aanhangige wetsontwerp tot verho ging en technische wijziging van de omzetbelasting. Met deze verhoging gaat gepaard een uitbreiding van de lijst van ar tikelen. welke vrijgesteld zijn. om dat zij gerekend worden tot de eer ste levensbehoefte. O.a. worden ha vermout, peperkoek, jam. peul vruchten en thee vrijgesteld. Boe ken en kranten, komen op deze lijst niet^ voor. hoewel zii over het alge meen vrij van invoerrechten kun nen worden ingevoerd, hetgeen wijst op het belang, dat men ziet in een onbelemmerde Verspreiding In de eerste jaren na de bevrij ding, toen er een grote vraag naar boeken bestond, heeft de omzetbc lasting de verkoop niet merkbaar beïnvloed. Doch nu aan de ene kant de productiekosten van het boek stijgen, aan de andere kant de koopdracht sterk is verminderd, be lemmert de omzetbelasting de ver spreiding van het boek, vooral van het goede boek. Het komt ons voor, aldus een adres van een aantal bij het boek geïnteresseerde 'organisaties, cultu rele en wetenschappelijke instellin gen aan de Tweede Kamer, dat de Overheid tot plicht heeft, voorzover dit in haar vermogen ligt, alles ln het werk te stellen om elke belem mering voor de verspreiding van ht boek uit de weg te ruimen. In het adres wordt bepleit aan de lijdt van artikelen, welke vrij van omzetbelasting zijn. het boek toe te voegen en aldus terug te keren tot de vooroorlogse toestand, toen het boek als geestelijke eerste levens behoefte van omzetbelasting was vrijgesteld. ken wordt, niet groot is moet men zich wel afvragen of het de moeite loont juridische bijstand te vragen om tegen de vordering in te gaan. De bijstand kan soms meer kosten dan de vordering bedraagt. Vooral wanneer men staat tegenover een verzekering-maatschappij moet men wel zeer goed in zijn schoenen staan, wil men daartegen ingaan. Vraag: J. de W. stelt vragen over ontslagkwestie. Antwoord: Hier zou, indien vragensteller georganiseerd was., wellicht door de organisatie kunnen worden opgetreden. Thans kan bij de Kantonrechter gepoogd worden een verandering in de genomen be slissing te verkrijgen. Of dit ech ter zal gelukken is hier de vraag, omdat de vragensteller wenst in te gaan tegen een regeling, welke by dc vakgroep bestaat en welke op zichzelf alleszins redelijk is. Vraag: A. W. heeft enig be zwaar tegen het feit. dat de huis eigenaar niet bereid is kleine be dragen aan reparatie enz. te beta len. Antwoord De vraag ryst bij zaken als deze. welke afwijken van de gangbare, of schriftelijk of mon deling wel alles precies is aangege ven. Dikwerf blijkt de wens de va der van de gedachte te zijn. Waar het hier om zeer kleine bedragen gaat loont het niet de moeite, be zwaren in te brengen, doch zou men dit toch willen doen. kan men contact zoeken met het Prijzenbu- reau voor Onroerende Zaken. Vraag: A. E. v. d. S. meent, dat in het geval van samenwoning, waarop de vraag betrekking heeft, de huiseigenaar geen huurverho ging mag vragen. Antwoord: Wij kunnen deze opvatting niet delen. Het gaat hier om twee nieuwe personen, die in een woning zijn getrokken. Hoewel beiden familielid zijn van de hoofd bewoner. kan toch voor één van hen 5% huurverhoging worden ge vergd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Geduiende vele minuten klinkt maar één stem door de grote zaal van de Bijzondere Raad van Cassatie. Het Is dc stem van de raadsheer-rapporteur, die het vonnis voorleest, dat het Bijzonder Gerechts hof ln Amsterdam uitsprak over Willy Lages cn welke stem nu vUf jaar na de bevrijding, de verschrikkingen van de bezettingstijd nog eens duide lijk ln herinnering brengt. Opdat w|J niet zullen vergeten! twijfelt dan of Lages wel in het ge- Mishandeling: „één per maand" Het is onbegrijpelyk hoe een mens over wie zulk een vonnis is uitge sproken nog fier rechtop kan staan, zoals deze voormalige SS-officier; „Een groot aantal Nederlandse ar restanten zonder enige vorm van proces uit de weg heeft laten rui men"; „het verlenen van medewer king aan maatregelen tegen Joodse Nederlanders, welke maatregelen tengevolge hebben gehad, dat 70.000 personen uit Amsterdam naar elders zijn gedeporteerd en daar voor het grootste gedeelte de dood hebben gevonden" „Doodstraf", zei de procureur-fis caal bij het Amsterdamse Hof; ..doodstraf' zei ook het Hof en nu is de beurt aan de Raad van Cassatie- De zaal is vrijwel tot de laatste plaats bezet als omstreeks kwart voor elf de zitting begint. Zeven microfoons vangen elk geluid in de zaal op. De president deelt mee. dat van een ondervraging van Lages is afgezien, daar het onderzoek van het Amsterdamse Hof uitgebreid genoeg Is geweest. De microfoon voor de verdachtenbank vangt dan ook maar één enkel woord op. Het is het korte „ja-wolh" uit de mond van Lages in antwoord op de ormele vraag van de president, prof. Verzyl. of hij Willy Paul Franz Lages is Het woord is dan aan de verdedi ging, bestaande uit mr O G. Veen- stra en mr J W. M. Reuser. Hun pleitnota bestaat uit 25 getypte vel len, die 39 cassaticmiddelcn omvat ten. Het voordragen van deze mid delen neemt vele uren in beslag. 38 ervan klinken vandaag door dc zaal. ie laatste volgt met het requisi toir van de procureur-fiscaal, mr bavon van Tuyl van Serooskerken Zaterdagmorgen, wanneer de zitting zal worden voortgezet In het eerste cassatiemiddel dat mr Veenstra voordraagt, wordt be pleit dat het onbewezen zou zijn. dat Lages opzettelijk mishandelingen zou hebben toegelaten Dan komt hij op de veelvuldigheid der mishande lingen. „Een per maand" meent de raadsman, doch de procureur-fiscaal interrumpeert: „dat wordt geconclu deerd uit het aantal getuigen, maar u vergeet dat men honderden, ja duizenden getuigen had kunnen dag vaarden". Als de raadsman dit wil bestrijden valt prof. Verzljl in: „U vergeet, dat velen niet meer leven." „Ja. dat is waar", aldus mr Veerf- stra, „droevig npaar waar." Drie kwartier lang spreekt mr Veenstra over de mishandelingen Lages zou tegenstander van mishan delen zijn geweest en zelfs gepro testeerd hebben toen hij bijzonder heden over de behandeling in het kamp Vught hoorde De raadsman, meermalen geïnterrumpeerd door de president of een der raadsheren, be bouw aanwezig was als er een arrestant geschopt of geslagen werd. ..Maakten zijn ondergeschikten mis schien gebruik van zijn afwezig heid?" En langzaam sprekend voegt hy er aan toe: „Lages was lals ik het woord hier gebruiken mag) een correct politieman." Lages zelf zit gedurende die tijd doodstil tussen twee politiemannen. Het hoofd enigszins achterover ge bogen luistert hij aandachtig toe. Een tolk heeft hij niet nodig. Hij verstaat het zo wel. Tegen twaalf uur loopt de zaal voor een groot deel leeg Het plei dooi wordt geheel juridisch, zodat slechts de juristen in de 7^1 de de batten. die telkens weer ontstaan tussen mr. Veenstra en de president, prof Vermijl. kunnen volgen. De raadsman blijkt van mening, dat Lages niet wist. ja zelfs niet kon weten, dat hij wederrechtelijk han delde. Met nadruk bepleit hij de straffeloosheid op grond van gege ven bevelen ..Zelfs als een Duits militair de inbreuk op het volken recht zou hebben onderkend, zou h.. by opvolging van het bevel straffe loos geweest zijn." aldvs mr. Veen stra. De president is het hier echter niet mee eens. De Duitse wetten, die mr Veenstra aanhaalt, dateren van 1940 en prof. Vcrzijl wijst erop. dat deze wetsartikelen door de Bijzon dere Raad van Cassatie toegepast worden zoals zij bedoeld zijn in een tyd, die ligt voor moorden, mishan delingen en vergassingen Maar de raadsman blijft volhouden, dat La ges door de Duitse wetten gevrij waard wordt voor straf „Meneer de president, we moeten de consequen tie aanvaarden, dat vrijwel geen Duitser strafbaar is. het is de conse quentie van de heiligheid van het recht". Doch prof. Verzijl valt plotseling fel uit: „Durft U werkelijk dc hei ligheid van het recht in het geding te brengen bij mensen, die meege werkt hebben aan het vergassen van mensen?" „Zolang ik mijn toga aan heb wel. zodra ik die uittrek niet meer", is het antwoord De zitting werd daarop tot half drie geschorst, waarna mr. Reuset als tweede raadsman enkele cassa tiemiddelen 7?1 toelichten. ONGEVEER 200 OPROERLIN GEN, die het niet eens zijn met de oorlog tegen de communisti sche troepen van Ho Chi Mlnh in Indo-China, hebben bij Nantes in Frankrijk een met wapens ge laden trein bestemd voor Frans Indo-China overvallen. Doordat de trein op een bepaald punt zeer langzaam reed wisten dc oproer lingen de trein te beklimmen en een groot deel van de lading er af te werpen vóór de politie kon ingrijpen. De trein na de aanval. GODSDIENSTEN IN VERRE OOSTEN ZJVT „verre" Oosten is niet ver meer, wanneer men er in twee dagen ii heen kan vliegen en dagelijks krant en radio het ons nabij brengt. Maar in één opzicht blijft het voor velen onzer toch ver. Namelijk, wan neer wij nooit precies te iveten komen, wat er op bepaalde levens terreinen in cle verschillende landen gebeurt. Dat is het merkwaardige van de huidige wereld: ondanks alle communicatie-middelenblijven er plekken in de wereld, waarover men dagelijks de meest tegenstrijdige berichten kan lezen. Wij willen enkele dezer landen uit het Verre Oosten iets nader besten op het punt van het Christendom. Om te beginnen Japan. Vóór de oorlog beleefde het religieus na tionalisme er een tijd van hoog conjunctuur, ten gunste van de mi litaire kliek. Japan hangt eigenlijk het Shintoisme aan. Shinto bete kent: godenweg. Acht millioen go den en geesten worden door de Shintoïst vereerd En aan de spits de godin der zon, Amaterasu, de oermoeder van de keizer, die deswege heilig is. Het militair en religieus nationalisme heeft altijd beweerd, dat daarom Japan onover winlijk was. Het heeft dan ook 2000 jaar lang zijn onafhankelijk heid kunnen bewaren. Maar ook het Christendom drong er binnen. De Zending is er even wel nog betrekkelijk jong. Tot 1846 vas het immers verboden christen te zijn. Wie het werd, riskeerde de doodstraf. En eigenlijk is eerst se dert 70 jaar christelijke zending jn beïnvloeding mogelijk. Vooral Ame rika. maar ook Engeland heeft er missionnerend gewerkt. Ook echter Duitsers en Zwitsers. Door de scho len der Zending zijn vooral vele jonge intellectuelen bereikt en te genwoordig zijn er in Japan een half millioen Protestanten. Het oude Deze week: in Kerk en Wereld heidendom vormt thans niet meer het front tegenover het Christen dom, maar het communisme. He laas is het gebrek aan zendingsar- beiders oorzaak, dat een intensiever arbeid vrijwel niet mogelijk is. Eén der meest interessante landen op zendingsgebied is tegenwoordig Korea. Van de parlementsleden is c n vierde deel christen. Ook pre sident Ree. De bevolking staat zeer open voor het Christendom, wan neer het niet in strijd is met de we tenschap. Helaas wordt de situatie voor een vrije ontwikkeling van het zendingswerk in dit land zeer belemmerd door de zg. Fundamen talisten, die, vanuit Amerika een zeer strenge orthodoxie importeren, die volkomen afgesloten is voor elke moderne evangelisatie-metho de. Overigens betreft het natuurlijk Zuld-Korea. omdat Noord-Korea in Russische handen is. Een merkwaardig fenomeen in het Verre Oosten is Ceylon. Zonder strijd heeft het zich van Engeland losgemaakt en politiek heerst er rust, Het missiewerk van de Portu gese Katholieken heeft hier lang gearbeid, maar sedert een eeuw was Ceylon ook terrein der Protes tantse Zending. Wel wordt het werk de laatste tijd wat moeilijker, omdat de Staat de neutraliteit van de school voorschrijft, doch aan de andere kant moet men de terugkeer tot het Boeddhisme niet al te tra gisch nemen, omdat het gewoonlijk geschiedt uit opportunistische over wegingen en niet uit innerlijke overtuiging. In wezen wordt het koren van het kaf |ezuiverd. Moeilijker is evenwel de situatie in India. Hier oefent het religieus nationalisme,Ghandi! grote invloed uit. Voor de ontwikkelde Indiër geldt zijn religie als d e we reldgodsdienst en van grote bete kenis is bijvoorbeeld in dit proces de Hindoe-Universiteit te Benares. Maar India is toch een oud zen dingsgebied. Vooral de Engelsen hebben hier gearbeid, met het ge volg, dat het Christendom in India belast is met alle oordeel en ver oordeel jegens het Engelse imperia lisme. zoals zich dat in twee we reldoorlogen deed zien. Ook een Engelse zendeling kan zijn nationa liteit nooit verloochenen, zodat het hem vrijwel nimmer lukte de In diër een Indiër te worden. En dat is een conditio sine qua non in alle zendingswerk. Daardoor is het Christendom in India toch een vreemd verschijnsel gebleven. Bo vendien geeft het Hindoeisme op tal van punten paralellen te zien ,met bepaalde geloofsinzichten van het Christendom. Alleen dc predi king van de gekruisigde Verlosser kan dan ook tot een beslissende keus leiden. TensloMÏe Pakistan Ook dit is een lanaj dat vrijwel dagelyks bij name onder onze ogen komt. Pakistan is een theocratische, Is- lamietische Staat, die zich van In dia heeft afgescheiden en zijn be staan alleen op religieusc gronden terugvoert. Overal kan men echter een kunstmatig opgewekt gods dienstig leven ontmoeten, dat de Islam tot centrum schijnt te heb ben. doch in wezen politieke ach tergronden heeft. Niettemin is in de grondwet van het land de gods dienstvrijheid gewaarborgd. In wer kelijkheid is de regering evenwel niet zo ruim als zij schijnt te zijn. Het Hindoe-isme is bijvoorbeeld to taal onmogelijk in Pakistan. Het Christendom wordt geduld, omdat het uitstekende scholen heeft gege ven. die aan de ontwikkeling van het volk slechts ten goede komen Er zijn evenwel reeds tekenen, die er op wyzen. dat deze toestand niet zo zal blijven, zodra men de chris telijke scholen niet meer nodig heeft. Van al deze landen kan men één ding in elk geval zeggen: het com munisme is h e t probleem van het huidige Azië. En de beslissing zal vallen tussen Communisme en Chris tendom. Daarom dient de Kerk een ondubbelzinnige houding in te ne men tegenover het Communisme, ofschoon zij tezelfder ogenblik royaal moet medewerken aan aller lei maatregelen van sociale aard. De Christelijke Zending, hetzij Pro testants of R. Katholiek, staat daar om op een keerpunt in haar ge schiedenis en werk. Het vinden van nieuwe wegen, met behoud van haar positie en zonder verlies van elke mogelijkheid haar arbeid voort te zetten, behoort tot een der meest wezenlijke opdrachten, die de Ker ken aan en met haar Zending heb ben te bezien en uit te voeren. Zigeunerbegrafenis in Sittard SITTARD. Gistermorgen werden ln Sittard de gebroeders Basili be graven. die tijdens een gevecht in een café te Lcyenbroek om het leven kwamen. Dc politie had uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen, doch er deden zich geen incidenten voor. Ongeveer honderd Zigeuners waren uit het gehele land naar Sittard ge komen om deze. zoals thans bleek, vooraanstaande Zigeuners de laatst© eer te bewijzen. Een tiental kransen dekte de kisten. Op het kerkhof speelden zich hartroerende tonelen af. De Basili's stammen uit een zeer oud Hongaars Zigeunergeslacht en hun stamboom gaat terug tot om streeks 1500. De oudste van de beide slachtoffers was voorbestemd om op volger te worden van de oude zi- gcunerkonmg. die in Hongarije ver toeft. Het gezag, indien hier van ge zag gesproken kan worden, wordt aan deze zijde van het IJzeren Gor dijn uitgeoefend door een Zigeu nerin. W.-Berlijnse Amerikanen straffen Oost-Duitse politiemannen BERLIJN. Een rechtbank van de Amerikaanse hoge commissie heeft zes Oost-Duitse politiemannen schuldig bevonden soldaten te zijn in het Oost-Duitse communistische polltie-leger. De aanklager vroeg de rechter om ccn ernstige straf; „het hof dient duidelijk te maken, dat deze politie niets anders is dan een gewapende macht", aldus dc aanklager De zes politiemannen werden op 13 April gearresteerd toen zij op weg van hun kamp nabij Maagctenburg naar Oost-Berlijn. de Amerikaanse sector betraden. Zij zijn toen be schuldigd van overtreden van de wetten der vier mogendheden die het dragen van para-militaire uni formen cn het bezit en vervoer van wapenen van het vroegere Duitse leger verbieden. De zes Oost-Duitse politiemannen zijn nu door de rechtbank van de Amerikaanse hoge commissie ver oordeeld tot gevangenistraffen van twee jaar. „Kermis-Nederland beleeft eindelijk een der grootste achtbanen ter wereld" AMSTERDAM. Op het kermis- terrein aan de Llnnaeusstraat te Amsterdam zal een van de grootste achtbanen ter wereld worden ge bouwd. Het gevaarte, dat door de N V. C M. Vermolen en Zonen te Den Haag van een Oostenrijks ex ploitant is gehuurd, is 60 meter lang. 20 meter breed en 13 meter hoog Deze achtbaan, die een laar oud is. geeft 25 mensen werk. On der hen zullen 6 Oostenrijkse tech nici zijn. In de achtbaan rijden 6 wagentjes voor 6 personen rond. Tweeduizend mensen kunnen zich hier per uur vermaken. De achtbaan wordt Donderdag in werking gesteld en zal vervolgens op verschillende kermisterreinen in Nederland komen. De bouw duurt 3 dagen; de demontage gaat iets sneller. Voorspoedige debarkatie van de Tabinta AMSTERDAM. Maandagmiddag om vier uur meerde het troepen transportschip ..Tabinta'', dat onge veer duizend militairen, behorende tot 5-10 R I.. uit Indonesië naar ons land heeft gebracht, aan dc Java- kade te Amsterdam De debarkatie. die om ongeveer half vyf begon, werd onder andere bijgewoond door de hoofdlegeraal moezenier en de hoofdvlootaalmoe- zenier. Alle manschappen bereikten nog Maandagavond de plaats hun ner inwoning.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3