ROYCO KIPPENBOUILLON SOEP Arbeiders willen vinger in de pap bij reorganisatie zware industrie Het deporteren was mijn werk niet, zegt Lages Nederlandse soldaten leren nieuwe wapens gebruiken Het merk „CONSTANT. Een waarborg voor kwaliteit Vermogensheffing Ineens Plaatst een BRANDPUNT '4 Dinsdag 16 Mei 1950 IVVV stelt een uitgebreid plan-Schuman voor (Van onze correspondent) BRUSSEL. Het Internationaal Verbond Van Vrije Vakverenigingen organiseert op 22 en 23 Mei in dc Rheinhalle te Dusseldorp een zeer be langrijke conferentie over de Ruhrkwestie. waaraan vertegenwoordigers van de bij het IWV aangesloten vakbonden uit de Verenigde Staten. Engeland, Frankrijk, de Beneluxlandne, Zweden en West-Duitsland deel- j nemen. Ook de internationale secretariaten van de mijnwerkers en dc I metaal-arbeiders, de coördinatiecommissies van de internationale beroeps- secretariaten en de intersyndicale Ruhrcommissie zullen op de conferentie zijn vertegenwoordigd. Het probleem, dat zal worden be sproken en dat door het plan-Schu man nog een bijzondere achter grond heeft gekregen, betreft de re organisatie van de zware industrieën van het Ruhrgebied en hun inlij ving in een verenigde Europese eco nomie met een daadwerkelijke deel neming der arbeiders in de leiding der betrokken industrieën. Het te Brussel gevestigde secretariaat van het IVVV heeft met het oog op deze conferentie reeds een rapport met vérgaande conclusies uitgewerkt, waarin er op wordt gewezen, dat dank zij de maatregelen van de be zettingsautoriteiten, de uitzonderlij ke kapitaalsconcentratie van de Ruhrindustrieën is gebroken en wel door een internationale controle en door de deelneming der arbeiders in de leiding. Niettemin verlangt de intersyndi- cale Ruhrcommissie, waar de mijn werkers- en metaalarbeidersvak bonden van de V.S., Engeland, Frankrijk, de Beneluxlanden en West-Duitsland in zijn vertegen woordigd, dat de vakbonden nog nauwer bij het reorganisatiewerk worden betrokken. Een definitieve reorganisatie van de Ruhr moet vol gens het rapport op de volgende be ginselen berusten: 1. in elk geval verhinderen, dat de vroegere in dustriële kasten evenals de oude trusts en kartels terugkeren; 2. voor elke Ruhrindustrie een administra- Kamerleden vergaderen met mobilisatieslachtoffers van 1914—1918 AMSTERDAM. Op 19 Mei as des middags om half drie zal door de Tweede Kamerleden R. van der Burg, H. van Sleen en E. A. Ver meer in het C.J.M.V.-gebouw te Groningen een vergadering worden belegd met mobilisatieslachtoffers 1914—1918. Rondom de nieuw tot stand geko men wet zijn een aantal vragen en moeilijkheden gerezen, waarop in deze vergadering door de heer P. P. Kuntze van het departement van Oorlog antwoord zal worden gege ven. De vergadering heeft geen poli tiek doch uitsluitend een informa tief karakter en is voor iedere be langhebbende gratis toegankelijk. Door de grote aanvoer van granen in ons land bestaat in de grote havens slechts weinig moge lijkheid meer tot opslag. Daarom zullen nu ook enige loodsen op het haventerrein te Vlissingen voor dit doel worden gebruikt. De eerste lichter met graan uit Rotterdam werd Maandagavond verwacht. tief lichaam instellen bestaande uit vertegenwoordigers van de regering en van economische, sociale en tech nische groeperingen, met inbegrip van behoorlijke vertegenwoordiging der vakbonden; 3. reorganisatie- maatregelen moeten ook het buiten lands kapitaal omvatten; 4. een internationale adviserende arbeids commissie moet, in het kader van de internationale Ruhr-Autoriteit worden opgericht, terwijl in dit lichaam ook vakbondsvertegenwoor digers als plaatsvervangers van de regeringsafgevaardigden moeten worden benoemd. Ten slotte vraagt het rapport het komt daarmee in de lijn van het plan-Schuman dat de regeringen van Frankrijk, de Benelux, Zweden en West-Duitsland ertoe zullen over gaan een soortgelijk lichaam als de Internationale Ruhrautoriteit op te richten voor de kolen-, staal- en ijzererts-industrieën van geheel Noord-West Europa en Zweden, dal de Ruhr-Autoriteit zal kunnen ver vangen. Op deze wijze zal dan ook eens en vooral het probleem van hei niveau van de Westduitse staalpro- ductie zijn opgelost. Na de Ruhrconferentie zal van 25 tot 27 Mei ook voor het eerst na de I slichtingsvei gadering van het vorig jaar. de voltallige uitvoerende raad van het IVVV te Brussel vergade ren. Bromfietsers brommen niet meer DEN HAAG De minister van financiën heeft de directeuren van 's Rijks belastingen en domeinen medegedeeld het wenselijk te ach ten uitbreiding te geven aan de tijdelijke vergunning tot het. ach terwege laten van de vermelding van het provinciale nummer in de aangiften van bepaalde merken rijwielen met hulpmotor. In verband hiermede heeft de minister goedgekeurd dat eerder genoemde tijdelijke vergunning toepassing vindt op alle merken rijwielen met hulpmotor. Kosten regentschap hebben veler instemming DEN HAAG Verschenen is het verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot be paling van de som voor de kosten van het regentschap. Hieraan is het volgende ontleend: Sommige leden maakten be zwaar tegen de verhoging van het bedrag, dat in vergelijking met vroeger op het jaarlijks inkomen van de kroon zal worden genomen voor de kosten van het regent schap. Zeer vele andere leden ver klaarden met de motivering van deze verhoging, zoals deze blijkt uit de Memorie van Toelichting, ten volle te kunnen instemmen. Van 10 Augustus tot 10 Sep tember a.s. zal in de- Franse bad plaats Biarritz een muziekfestival worden gehouden. Het Nederlands kamerkoor o l.v. Felix de Nobel heeft een uitnodiging ontvangen om aan dit muziekfeest ""medewerking te verlenen. Seretse, Ruth, en thans: Jacqueline SEROWE. BETJOEANALAND Ruth Khama, de blanke echtgeno te van het verbannen stam hoof r der Bamangwato's, Seretse Khama, heeft in het ziekenhuis van Serowe het leven geschonken aan een dochter. Jacqueline. Zowel Ruth als Seretse verwachten, dat zij nu spoedig uit Betsjoeanaland zullen moeten vertrekken, want de Seret- se's zijn na een ..onderzoek" van een Britse commissie, voor vijf jaar uit het stamgebied verbannen. Kinderballonnetje drijft 700 kilometer weg! ZWOLLE Een Zwols speel goedballonnetje heeft het gepres teerd al zwevend door het lucht ruim een afstand van bijna 700 kilometer af te leggen. Dit blijkt nu de uitslag bekend is gemaakt van de ballonwedstrijd, die de Zwolse .verkenners" in April 1.1. in het gemeentelijk sportpark te Zwolle hielden. Van de honderden ballonnetjes, die daar de vrijheid verkregen, zijn er 62 teruggevon den. Op overtuigende wijze werd het hierboven aangeduide ballon tje winnaar, dat terecht kwam bij het Franse plaatsje Larochepot. Nog vijf andere exemplaren kwa men on Franse bodfm'nee'r maar verder dan ongeveer 500 km. brach ten die het niet Bedevaartstrein bij Madrid verongelukt: 9 doden, ruim 50 gewonden MADRID Tussen Valdemoro en Ciempozuelos. twee voorstadjes van Madrid is een trein, die uit Andalusie kwam, uit de rails ge lopen. Negen personen werden daarbij gedood, meer dan vijftig anderen werden gewond, van wie twintig ernstig. Bij de ontsporing kantelden zeven wagons. Het on geluk wordt toegeschreven aan een ontzetting van de rails. De passagiers waren voor het merendeel personen, die zich naar de hoofdstad begaven om plech tigheden ter ere van de schutspa troon van Madrid bij te wonen. Nederlanders hebben Ambon verlaten DJAKARTA. - 230 Nederland,,, hebben gistermorgen per „Kota Ia. ten" Ambon verlaien Op eigen ver. zoek zijn 27 Nederlanders met U kinderen op 't eiland achtergebleven Ook twee Amerikaanse zendehngt- wensten op het eiland te blüven. Volgens de „Commissie van Euroi pese Burgers op Arflbon" is tot evi. cuatie besloten, niet omdat er emj gevaar voor de Europeanen zou be. staan, maar wijl deze mensen niet bestand zijn tegen het sago-diëet waartoe de blokkade de bewonen van het eiland veroordeelt. Volgens een woordvoerder van d» Indonesische regering in Djakarn zal thans een militaire actie tege- het eiland worden ondernomen, Dj. ze zal onder leiding staan van ko lonel Kaliwarang, die ook de lac- ding op Celebes heeft verricht. Europeanen, die uit Ambon geko men zijn. hebber, medegedeeld, dat de opstandige oud-leden van hét K N. I L.. die inmiddels hun distin;, tieven en de Nederlandse vlag aaj kolonel Schotborch hebben overhac. digd. modern bewapend zijn. niet-Amboncse leden van het K I. L.. die niet aan de onafhank-:- lijkheidsbewoging meedoen, zijn Zi- terdag van het eiland vertrokken. Minister Wijers neemt afscheid DEN HAAG. Op zijn verzou is aan mr. Th. R. J. Wijers op it meest eervolle wijze ontslag ve leend als minister van Justitie, n gaande 15 Mei. onder dankbetuigii; voor de vele en gewichtige dienste door hem aan H M. de Koningin e den lande bewezen. Mr. Wijers is benoemd tot riddt: in de Orde van de Ned. Leeuw. De minister, die gisterochtend voc het laatst in functie was. heeft eer van de afdelingschefs van het dt- partement afscheid genomen, war- na in de cantine gelegenheid be stond voor alle onder zijn minislt rie ressorterende ambtenaren, hsr de hand te drukken. Daarna he-ii hij zijn portefeuille overgedrage aan minister van Maarseveen. it tot minister van Justitie ad intern is benoemd. Post voor,troepenschip General M. l'IIersev DEN HAAG. Post bestemd v naar Nederland terugkerende mi tairen aan boord van het troeper schip „General M l'Hersey". wek! in een der tussenhavens wordt i gereikt, moet uiterlijk 17 Mei in derland ter post worden bezord Behalve de gebruikelijke gegevea dient op het adres te worden ve meld- ..Aan boord troepenschip G? neral M. l Hersey" op thuisreis na: Nederland". De naam van de vermoedelijk tussenhaven mag niet worden ver meld. De verzoeningscommissie Vc de V.N. voor Palestina heeft Israi en zijn Arabische buurstaten (Je dame, Egypte, Syrië en de Lib-: non) uitgenodigd voor directe lx sprekingen ie Genève, binnenke te beginnen. Het zal de eerste aai zijn. dat rechtstreeks onderhandel wordt tussen de partners. WANNEER DE GROTE SLUIS in het Amsterdam-Rijnkanaal gereedgekomen zal zijn, zal Am sterdam als transitohaven aan zienlijk aan betekenis hebben ge wonnen, daar de vaarroute naar Duitsland met 40 KM. zal wor den bekort. Deze, van de lucht uit gemaakte opname, geeft een overzicht van het imposante werk van de bouw der grote schutsluis te Tiel. (Luchtopname Anpfoto) Oplichtster „werkt" op lichtgelovig platteland WILDERVANK Een inwoner van het Drentse dorpje Gieten had een huishoudster nodig en trachtte op de gebruikelijke wijze in deze hinderlijke vacature te voorzien. Zijn pogingen schenen met welsla gen bekroond te worden, want weldra meldde zich een gegadigde aan. die wel in de smaak viel. Na tuurlijk moest het nieuwe dienst verband beklonken worden. Er werd eon glaasje geschonken en er werd gedronken op de goede af loop. De nieuwbakken werkgever is echter bij de politie verschenen om aangifte te doen van de vermissing van een bedrag van f 900.dat hij thuis bewaarde envan de betrokken juffrouw. Hij deelde mede, na één borrel zijn positieven te zijn kwijtgeraakt en later de verdwijning van de juffrouw en het geld te hebben vastgesteld. De politie vermoedt, dat een reeds meermalen gesignaleerde da me. die in verschillende plaatsen van het land oplichterijen pleegde, ook hier de hand in het spel heeft. De onbekende juffrouw heeft zich o a. gemanifesteerd in Slicdrecht, in Emmen en in Drachtstercom- pagnie. Misschien heeft zij thans Gieten met een bezoek vereerd. Het geweten spreekt niet, het knaagt wel (Van een onzer verslaggevers) Verantwoordelijk?? Welnee!! Ja, hy heeft meegewerkt aan het weg voeren van Joodse Nederlanders, maar hy wist niet wat met hen ge beurde. Maar mcde-schuldig aan deportaties? Ach nee, hy heeft immers slechts bevelen uitge\ocrd! Het Betehl 1st Bcfchl viert ook in de middag- zitting van het proces tegen Wllly Lages voor do Bijzondere Raad ian Cassatie hoogtij. Mr. Rcuser brengt het nog eens naar voren, nadat de andere raadsman, mr. Veenstra, er in de ochtendzitting meer dan een uur over heeft gesproken en ook Lages zelf weet veelal niet anders dan een antwoord dat op „Befehl ist BefehP' neerkomt. Haven Soerabaja staakt nog voort SOERABAJA. De haven van Soerabaja is, tengevolge van de staking, thans vrijwel leeg. Er is nog steeds geen drinkwater te krij gen. In de haven van Banjoewangi is thans ook een staking gaande, welke als een sympathie-staking wordt ge kwalificeerd. De havenarbeiders hebben meegedeeld niet eerder aan het werk te zullen gaan alvorens de staking in Soerabaja is opgeheven, maar de staking in Banjoewangi is enkele dagen voor die in Soerabaja begonnen. „De rechterlijke macht is onder, worpen aan de wetten. Deze rechter lijke matht mag niet in een beoor deling der wetten treden", aldus spreekt mr Reuser. die zich aansluit bij het pleidooi dat zyn confrère J 's morgens heeft gehouden en dus zijn pleidooi beperkt tot een kwar tier. Maar daarmee is de middag, zitting nog niet voorbij, want prof. Verzijl roept toch de veroordeelde Lages zelf nog ter verantwoording. Verantwoording? Waarom eigen lijk? Lages voelt zich immers per soonlijk niet schuldig en fier recht, op met het hoofd wat achterover ge- bogen bestrijdt hy telkens weer dat zyn geweten toch eigenlijk moest spreken. Maar het geweten zwijgt, al knaagt het blijkbaar toch wel, want zijn antwoorden op de vragen van prof. Verzrjl gaan gepaard met lange, nadrukkelijke zuchten! Hij voelt zich blijkbaar innerlijk wel schuldig, maar durft het niet erken nen. „Persoonlijk voel ik my niet schuldig, maar over het algemeen als Duitser wel", zegt Lages fier. Maar als prof. Vcrzijl hem de sluip moorden voorhoudt op onschuldige Nederlanders, weet hij niet anders dan zachtjes „ja" te zeggen als de president vraagt of hij dergelijke moorden verantwoord acht. Prof. Verzijl wijst hem ook op de meldingen van de stijging van het sterftecijfer onder de Joodse gevan genen in de Duitse kampen. Lages wist er dus blijkbaar wel van, al heeft hij de omvang nas begrepen toen hij door de Nederlanders gear resteerd was „Toch is U doorgegaan met tien duizenden Joden uit Amsterdam weg te werken!" zegt prof. Verzijl, maar Lages vergoelijkt weer: „Mijn werk ls slechts geweest het bijeenbrengen van de Joden in Wes- terbork. Niets meer en niets min der!" „Maar met de wetenschap dat zy naar Mauthausen gingen", valt de proc.-fiscaal, baron mr. Van Tuyll van Serooskerken in en Lages zwijgt. „Ik moet dragen wat het gehele Duitse volk te dragen heeft", zegt hij even later, maar een misdadiger? Nee!! Hij heeft immers enkele ma len geprotesteerd als hy iets over Speciale opleiding in Duitsland (Eigen bericht) DEN HAAG. Bijna vierhon derdvijftig Nederlandse officieren en onderofficieren zulen in de loop van de zomer naar Duitsland gaan, om gedurende verscheidene weken getraind te worden in het gebruik van Amerikaanse wapens. De eer ste groep bevindt zich op dit ogen blik reeds in Duitsland. In de ko mende maanden zal Nederland een grote hoeveelheid wapenen en an der verdedigingsmateriaal uit de Verenigde Staten krijgen als ge volg van de hulpverlening binnen het kader van het Atlantisch Pact. Onbekend materieel voor de Euro pese strijdmachten. De Amerika nen hebben daarin aanleiding ge vonden om trainingscursussen in Duitsland te houden, waarvan de duur varieert van 2 tot 9 weken. Ruim 500 van de 1600 beschikbare plaatsen zijn aan Nederland toege wezen. De Nederlandse legerleiding heeft dit aanbod gretig geaccep teerd. want de mogelijkheid werd hierdoor geopend, dat de lichting 1950, welke in het najaar onder de wapenen komt de eerste voor het nieuwe Nederlandse leger straks een grote groep deskundige instructeurs vindt om de recruten met het gebruik van de nieuwe wapens Vertrouwd te maken. Ad- spirant-instructeurs van alle wa penen van de landmacht zullen in de loop van de zomer naar Duits land gaan. Artilleristen zo goed als infanteristen, pioniers, gevechts wagenspecialisten etc. Sommigen van hen volgen twee cursussen. Zij zullen hun instructie ontvangen in I vele Amerikaanse kampen in Duitsland, waarvan de ▼oornaam- I ste zijn Grafenwohl, Amenheim en Eschwege. Het verblijf en de trans portkosten moeten door de deelne mende landen worden betaald. Per_ soneel van de luchtmacht neemt aan deze training niet deel, hoe wel naar ons thans blijkt, ons land ook vliegtuigen van Amerika krijgt. Het personeel van de lucht macht wordt echter in Amerika zelf met het nieuwe materieel ver trouwd gemaakt. IN ..DE DOOLHOF" TE TEGE- LEN werd Zaterdag de generale repetitie gehouden van de op 21 dezer beginnende Passie-Spelen. Tijdens het Laatste Avondmaal: Judas tweede van links, Christus vierde van links. een mishandeling op zyn bureau hoorde, maar weigeren verder mee te werken is nooit in hem opgeko men. Zijn geweten verzette zich wel iswaar meermalen tegen dit werk, maar hij deed het slaafs, zoals dat pasje in het Duitse systeem! Tegen vier uur wordt ook de mid dagzitting gesloten en de zaak ver daagd tot Zaterdagmorgen om tien uur. Opnieuw komt dan de raads man, mr. Veenstra, aan het woord, die speciaal zal ingaan op de straf maat. De conclusie van de procu reur-fiscaal volgt ook dan nog niet, maar wordt eerst later uitgespro ken. Jongens overzee roken weer DEN HAAG Naar aanleiding van klachten over het niet op tijd verstrekken van het rookrantsoen over April j.l. aan de Nederlandse militairen in Indonesië, deelt de Legervoorlichtingsdienst mede: Door verschillende oorzaken (prijsstijging, stakingen m havens en transportbedrijven in Indone sië, deviezen-moeilijkheden) is aanvankelnk enige stagnatie ver oorzaakt in de regelmatige afleve ring der rantsoenen sigaretten. In de loop van April is terstond door de NI WIN de behulpzame hand geboden, waardoor aan ieder militair gratis een blik van 50 si garetten kon worden uitgereikt. Daarnaast heeft de Nederlandse Legerleiding in Indonesië maatre gelen genomen om de normale verstrekking ten spoedigste weder om voortgang te doen vinden; daartoe zijn aanzienliike bestellin gen in Nederland geplaatst. Een zending van 13 millioeni si garetten is reeds uit ons land haar Indonesië verscheept. Duorijtler uit Maarheeze bij motorongeluk in België gedood HASSELT Een Nederlandse motorrijder is te Hasselt in Bel gië tegen een slagboom van een overweg aangereden. De heer Bergmans. 37 jaar oud, uit Maar heeze, die op de duo had plaatsge nomen, werd op slag gedood. De bestuurder liep slechts lichte ver wondingen op. Jubileumfeesten NOGV UTRECHT. Ter gelegenheid van het 40-jari« bestaan van het Ned. Christelijk Gymnastiek Ver bond wordt od Zaterdag 27 en Maandag 29 Mei te Deventer een bondsfeest gehouden, georganiseerd door de Deventer Chr. Gymna- stiekver. „Sport en Vriendschap" op Zaterdagmiddag wordt het bondsbestuur door het gemeente bestuur van Deventer ontvangen, 's Avonds worden demonstraties gegeven door geselecteerde groepen uit de sterkste verenigingen van de bond. Voor Maandag staan wed strijden in het gemeentelijk sport park. een marswedstrijd, demon straties in groepen en klassikale toesteloefeningen op het program ma. Men verwacht 8000 deelne mers uit 10Ö bondsverenigingen. Behandeling van Aangiften, Bezwaar- en Beroepschriften ACCOUNTANTSKANTOOR H. en J. DE VRIES Utreehtseweg 15 Amersfoort Telefoon 4236. U tovert werkelijk een overheerlijk ge recht uit een pikje Royco. Enkel stralende gezichten ziet U om U heen aan tafel, zodra man en kinderen de eerste lepels hebben geproefd. En da» verrassende resultaat bereikt U in 5 minuteD. Eet morgen Roy co Kippenbouillonsoep en U zult een blij-tevreden gezin aan tafel hebben. Even lekker als Uw heerlijke eigengemaakte

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 4