DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Westeuropese socialisten zullen het plan-Schuman bespreken DE STAALMEESTERS Labourparty organiseert conferentie in Londen r Tegenstelling in België scherper toegespitst Franse parachutisten dalen op Brabantse lieMe „Holland Festival" begint al aardig te „lopen" Roomse bissch oppen zoeken naar compromis met Tito 10e Jaargang, no. 115 Woensdag 17 Mei 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur; TJ. DE BOORDER. Nee toch.Heus! Het is (nodeloos) moeilijk tegenwoordig. De pro-ltali aanse" communisten te Triest eisen van hun medestanders op sirajfe van royement, dat de zen geen 'compmnïslische sigu- retten uit hel communistische Zuid-Staviè'roken, want dat zijn verraderssigaretten". Er komt ibeer een Quo Vadis jilm. Met een leger van Ne ro. En dat leger hart Nero mar cheert op Schotse doédelzakmu- ziek. Om in stijl te blijven. Ju lius Caesar c.s. brachten de doe delzak vaar het woeste Schot land'(zeg t' Hollywood) en daar om'is het een fijn - historisch trekje dat de Schotten thans Amerikaanse f ilm-Romein en ,van 1950 izaar hun pijpen laten marcheren, 't Is diepzinnig! De Irokczen hebben bij de Verenigde -Naties 'vctzoek- schrift ingediend, n om herstel van originele lrokese Lndianen- rechtch'. b oln op levering van een Amerika zoals het nog 400 jaar geleden ivas, c om toepas sing vande rechten van de ■mens Aks eens ieder volk met zo'n verzoek kicam! Engeland houdt er 2 beulen en 4 beuls-assislenten op na. deze lontsten krijgen vnor iede re keurig-afgewerkte terecht stelling 3 guineas (di 3 poncl 3 shillingnhis vergoeding van reis- en verblijfkosten. Zij heb ben zich voornamelijk tact vol te gedragen. De hoogste ge rechtelijke autoriteit, lord Jo- witt. heeft dit alles zelf verteld in het parlement. ky Praags afgezant bij V.N. legt functie neer (Van onze correspondent) NEW YORK Lake Success werd gisteren opgeschrikt door de mede deling, dat Vladimir Houdek zijn functie als permanent vertegenwoor diger van Tsjechoslowakije bij de Verenigde Naties neerlegt. In een verklaring over deze stap zegt hij. hiertoe gedivongen te zijn door de gebeurtenissen in zijn land tijdens de laatste maanden, welke culmi neerden in de jongste maatregelen tegen Clcmentis, Novomesky en Hu- sak, die hij noch door de huidige stand van de koude oorlog, noch door de intenser geworden klassen strijd in de landen, die aan het so cialisme bouwen, gerechtvaardigd j acht. Hij stond erop, de redenen voor zijn ontslagname niet als persoon lijk te zien. maar als een zaak. die de hele wereld aangaat en gaf inzage van het door hem aan Stalin ver zonden telegram, dat begint met de woorden: „Ik doe beroep op U, niet als vertegenwoordiger van Tsjecho slowakije, maar als wereldburger" en waarin hij verder uiteenzet, dat hij oprecht heeft gewerkt aan de so cialistische opbouw in zijn land, hechte samenwerking met Rus land en handhaving van de vrede. Hij verwijt Stalin vervolgens, te zijn I afgeweken van de Leninistische stel- I regel, dat individuele landen bij de I opbouw van het socialisme rekening I dienen te houden met de gegeven I voorwaarden en zich daaraan moe- I ten aanpassen. (Van onze correspondent) LONDEN. De Engelse Labourpartij heeft besloten om op korte termijn in Londen een speciale conferentie te organiseren van socialisten uit West-Europa, ten einde de toekomstige organisatie van de Europese basis-industrieën te bespreken. Deze conferentie zal worden gehouden na de conferentie van de Internationale Socialistische Organisatie, die in het begin van de komende maand in Kopenhagen zal worden gehouden. De kwestie van de integratie der Europese zware industrie vormt reeds geruime tijd een onderwerp van studie door experts en studiegroepen van de Commissie voor Internationale Socialistische Conferenties (Comisco). Ook de „Verenigd Europa Beweging" gaf na een vergadering van haar hoofd bestuur gisteren haar officiële zegen aan het plan-Schuman. geeft aan zijn goedkeuring van en dankbaarheid voor het Franse voor stel, om de West-Europcso ijzer-, steenkool- en staalindustrie onder een gemeenschappelijk beheer te brengen. Adenauer schrijft dat in het Franse voorstel gezichtspunten naar voren zijn gebracht, welke hij 2c jaar geleden ook heeft bepleit. Mevrouw Ruby Couch in Winni peg is erg gehecht aan het sana torium, waarvan zij de leiding heeft. Omdat het gebied, waarin Winnipeg ligtdoor overstromin- I gen ivordt geteisterd, die gevaar voor mensenlevens opleveren, hebben de autoriteiten de alge hele evacuatie van het district bevolen. Maar mevrouw Ruby Couch weigerde te gaan en ver bood bovendien haar patiënten het sanatorium te verlaten. Daar- I om werd in haar geval de eva- I cuatie met hulp van de sterke arm uitgevoerd. Reynaud reeds naar Bonn vertrokken Onze Brusselse correspondent meldt: Een door de Comisco be noemde commissie ter bestudering van de Saarkwestie, waar Koos Vor- rink. Hans Oprecht, voorzitter van de Zwitserse socialistische partij en Victor Larock. Belgisch Kamerlid en hoofdredacteur van de „Peuple" deel uitmaken, heeft in de afgelopen dagen te Brussel vergaderd, bij wel ke gelegenheid de drie leden zich tevens ten gunste van het plan- Schuman als een belangrijke stap in de richting der Europese samenwer king. hebben uitgesproken. Inmiddels is Paul Reynaud. de Franse oud-premier, reeds te Bonn aangekomen voor een ..zuiver infor matief" bezoek. De 71-jarige econo- nomisch deskundige heeft de lunch gebruikt met de drie geallieerde ho- gecommissarissen, waarbij het plan- Schuman en de politieke toestand in Duitsland werden gesproken. In Duitse politieke kringen ge looft men, dat Reynaud gekomen is om de hoge commissarissen over het plan-Schuman te polsen. Hij zal ook met de Duitse regeringsleiders spre ken. Later in de weck zal Reynaud een bezoek aan het Ruhrgebied brengen Ook een bezoek aan Ber lijn ligt in het voornemen. Hij heeft daar in de oorlog gevangen gezeten. Adenauer zelf heeft Schuman een brief geschreven, waarin hij uiting Elepticus rijbewijs ontnomen De Commissaris der Koningin heeft de Haagse bouwondernemer L. J. van H. zijn rijbewijs ontno men, daar hij verleden jaar als een dolleman door de Residentie reed. De politie, die de man na een wilde rit arresteerde, meende dat hij dronken was. Zijn gang en de wartaal die hij sprak, wezen in die richting. Voor de rechtbank kwam de verdediger echter met een me dische verklaring, waaruit bleek, dat Van H. aan epileptische storin gen lijdt. En moest dus vrijspraak volgen. Het O.M. adviseerde de Commissaris der Koningin echter v. H. zijn rijbewijs te ontnemen, omdat hij een gevaar oplevert voor het verkeer. Zulks is thans ge schied. General Black ontscheept Donderdag DEN HAAG. Het troepenschip „Generaal W. M. Black" wordt Donderdag 18 Mei a.s. in de vroe ge morgen met repatrierende mili tairen uit Indonesië voor IJmuiden verwacht. De ontscheping der op varenden begint onvoorziene omstandigheden voorbehouden Donderdag 18 Mei des morgens te negen uur in de haven van Amster dam. Weinig nieuws van Atlantisch front (Van onze correspondent) LONDEN. De Raad van het Noord-Atlantisch verdrag heeft gistermiddag een lange zitting ge houden, waarin het rapport van de Defensie Commissie en van de de fensie-financieel economische com missie aan de orde /kwam. De be handeling van deze onderwerpen zou hedenochtend worden voortge zet. Dit is alles, wat het officiële communiqué gisteravond te ver melden had. Auto te water, maar chauffeuse redt zich AMSTERDAM. Omstreeks middernacht is op de Oostersekade bij de Oude Schans te Amsterdam een personenauto te water geraakt. De bestuurster slaagde er in zich te redden. De auto zou door de brand weer uit het water gehaald worden. Tsjang ontruimt Tsjoesan TA1PEH (FORMOSA). Chi nese nationalistische strijdkrachten zijn van de Tsjoesan-eilanden te ruggetrokken. De chef van de generale staf van het hoofdkwartier van generalis simus Tsjang Kai-Sjek deelde me de, dat de om strategische redenen uitgevoerde terugtrekking drie da gen geleden is begonnen en over eenkomstig de opzet werd voltooid. Wit-Rusland geroyeerd uit Wereldorganisatie voor Gezondheid GENèVE. De derde jaarlijkse vergadering van de Wereld Gezond heids Organisatie heeft besloten Wit-Rusland uit het bestuur te schrappen wegens het feit, dat dit land sinds twee jaar de bestuurs vergaderingen niet heeft bijge woond; tezamen met de Sowjet- Unie en de Oekraine bedankte Wit-Rusland in Februari 1949 voor zijn bestuurszetel. De termijn van de Sowjet-Unie loopt dit jaar af. maar Wit-Rusland moest in feite nog een jaar zijn bestuursfunctie waarnemen. In het bestuur der We reld Gezondheids Organisatie heb ben vertegenwoordigers van 18 landen zitting. (Van een onzer verslaggevers) VLIEGVELD WOENSDRECHT. Springen ze? Springen ze niet? Dat waren de vragen, die men zich stelde op hel militaire vliegveld Woens- drecht bfj Bergen op Zoom. waar gisteren 75 Franse parachutisten zonden neergelaten worden. In dc vroege ochtenduren waren de vijf Juncker- vliegtuigen, waarmee de expeditie zou worden uitgevoerd, op Gilze-Rüen aangekomen, maar of het afspringen al of niet zou doorgaan is lange tijd onzeker gebleven als gevolg van het grillige weer, sterke wind en regen buien. In de loop van de ochtend, toen althans de regen niet meer meedeed, kwam het bericht: het gaat door. graven liggen, die op onze bodem hun leven gaven voor de zaak van de vrijheid. Deze begraafplaats is aangelegd voor rekening van het Ministerie van Oorlog onder leiding van de Ned. Heide Maatschappij. Er bevindt zich een monument op, waarin 30.000 kg graniet is verwerkt Het bevat de namen van 600 in ons land gesneuvelde Franse militairen. Er werden door Franse en Neder landse autoriteiten vele woorden ge wisseld. die getuigden van de innige vriendschap, die Nederlanders en Fransen verbindt. Frans kerkhof bij Kapelle geopend Op het vliegveld Woensdrecht stond een zeer groot gezelschap mi litaire cn burgerlijke autoriteiten om half twaalf in de lucht te kij ken. richting Gilze-Rijen: onder hen de Franse ambassadeur. Garnier. mi nister Jacquinot van hét departe ment. dat de belangen der oudstrij ders behartigt, vice-admfraal Le Bi got en van Nederlandse zijde o.a. de minister van Oorlog, mr Schokking en de chef staf Luchtmacht luite nant-generaal Giebel. Ruim een uur later dan in de bedoeling had gele gen. verschenen de Junckers aan de horizon, drie voorop en twee daar achter. Zij vlogen op een hoogte van 4600 meter over en toen zij door waren gegaan hing een eenzame figuur in de lucht. Het was de eer ste parachutist, majoor Lemic Hij kwam na een voorspoedige reis snel op de grond. De Junckers waren inmiddels om gebogen en kwamen terug. Ze sche nen nu nog iets lager te zitten. Heel behendig, boven het punt waar de majoor met de vlaggen stond, wer den de luiken opengetrokken en daar kwamen ze, mot de regelmaat van een klok, een, twee, drie, vier. vijf.... tot heel de grijze lucht bo ven het groene Brabantse landschap vol hing met de zijden valschermen. Het was een prachtig gezicht. Wat vooral opviel was, dat de parachutes zich zo snel na de sprong opender. en ook met vrij grote snelheid naar de grond kwamen. De dropping had een bijzonder vlot on regelmatig verloop; vrijwel alle mannen waren dadelijk na het neerkomen ook weer op de been. Een enkeling bleef even liggen, maar zodra de ambulance wagen in beweging kwam sprong deze Fransman lachend overeind. Later op de dag vormden de pa rachutisten dc erewacht bij de ope ning van het kerkhof te Kapelle bij Goes, waar vele Franse zonen be- AMSTERDAM. De leiding van het Holland Festival is tevreden over de belangstelling, die zowel door binnenlandse als buitenlandse kunst liefhebbers wordt getoond voor dc komende kunstmanifestaties. In dc diverse steden, waar uitvoeringen in het kader van het festival worden gegeven, zijn cr in het geheel 18 zalen beschikbaar. Deze bieden plaats aan 100.000 bezoekers. Sedert het begin van dc schriftelijke plaatsreservcring nu een week geleden zijn er reeds 25.000 plaatsen aangevraagd, waar van 6000 uit het buitenland (hoofdzakelijk Amerika cn Engeland). Amsterdam en Den Haag zullen tijdens de festivaldagen op beschei den wijze zijn versierd. Wat Amster dam betreft, het festival valt samen met de viering van het 500-jarig be staan van de Kalverstraat. hetgeen in de binnenstad al de nodige feest stemming zal brengen. Voorts zullen de Stadsschouwburg en het Concert gebouw met bloemen zijn gelooid, terwijl de toegangswegen tot de stad ook in feestkleed zullen zijn ge stoken. In Den Haag wordt ook voor een passende versiering gezorgd. Hiermede heeft zich het Haags Va- cantie Comité belast. Vele manifestaties van het Holland Festival zullen worden uitgezonden door de radio De BBC. de Franse, de Italiaanse, de Amerikaanse radio en vooral ook de Canadian Broad casting Cy hebben via de Nederland se Radio Unie aanvragen ingezondén voor het uitzenden van concerten en opera's. DINSDAGMORGEN omstreeks half twaalf verschenen boven de vliegbasis Woensdrecht vijf Jun ker machines, waaruit 75 Franse militairen met groene parachutes iverden neergelaten. Dit was de aankomst van de militairen die de plechtigheden op de Franse begraafplaats te Kapelle gin gen bijwonen. Hongaars president gevangen en ontslagen WENEN. De Neue Wiener Ta- geszeitung bericht dat Arpad Sza- kasits. president van de Hongaarse volksrepubliek, van zijn functie ontheven is. omdat hij gepoogd heeft naar Zwitserland te vluchten. Het blad zegt dat Mattias Rakosi, voorzitter van de Hongaarse com munistische partij, drie weken ge leden bevel gaf Szakasits te Gyocr nabij de Oostenrijkse grens te ar resteren toen de president poogde naar het buitenland te vluchten. Morgen (Hemelvaartsdag) zal ons blad niet verschijnen. Onze kantoren zullen de ge hele dag gesloten zyn. VJ VERENIGDE NATIES Lie's missie HET Ls niet geheel duidelijk, of het doel van Trygvc Lie's be sprekingen in Moskou het herstel van de Verenigde Naties ten bate van de wereldvrede, dan wel het herstel van dc wereldvrede ten bate van de Verenigde Praties is Mis schien is dit punt ook niet geheel duidelijk aan de heer Lie zeif. die vele malen gesproken heeft op een wijze, waaruit men moet opmaken, dat hij het hei-stel van de normale gang van zaken bij de Verenigde Naties een belangrijkere taak zou achten dan het uit de wereld hel pen der conflicten, die aan do ver nietiging der Verenigde Naties ten grondslag liggen Maar In de hui dige situatie is dit ook niet van groot belang. Hoe Lie het probleem ook benaderen wil, in ieder geval wil hij trachten een soort brug tussen Oost en West te slaan. De wereld is vervuld van het verlangen naar een toenadering tussen Moskou en het Westen. En Lie is een van de weinige internationale figuren, die in de mogelijkheid verkeert deze wens op zijn mogelijkheden te tes ten. Hij immers is er in geslaagd tussen de partijen een zekere neu traliteit te handhaven. Wanneer hij cr thans in Moskou in slaagt bewij zen van een werkelijke wil tot on derhandelen te ontdekken, zal zijn poging met sympathie, ja zelfs met enthousiasme, worden gevolgd. Aan de andere kant is natuurlijk de mo gelijkheid groot, dat Lie geen suc ces zai hebben. Maar wanneer dit zo mocht zijn, zal het In ieder ge val een nuttig licht werpen op de ware aard van de problemen, waar mede wij te maken hebben. In het zoeklicht Hoop op onafhankelijke politiek van Mao (Van onze correspondent te New York; LAKE SUCCES. In V.N.-se- cretariaatskringen schijnt de hoop te zijn herleefd, dat communistisch China een onafhankelijke politiek in de Verenigde Naties wil volgen. De Peking-regering heeft namelijk haar voelhorens uitgestoken in za ke het lidmaatschap van diverse speciale organisaties, o.a. de Unesco, waarvan Rusland nooit lid was en de Wereld-Meteorologische Organi satie, waarvoor de Sowjets onlangs bedankten. De bedoeling is natuur lijk, de vertegenwoordigers der Kwomintang te doen vervangen door communistische, waarvoor reeds een grote kans aanwezig is in de Wereld Gezondheids Organi satie, waar de nationalisten uittra den. Men hecht te Lake Success aan een en ander het commentaar, dat communistisch -China- wellicht minder volledig als Russisch sate- liet valt te beschouwen dan veelal wordt gedacht. BELGRADO. De Raad van Joegoslavische Rooms Katholieke Bis schoppen zal voor het eerst sedert het begin van 1947 in de aanstaande herfst bijeenkomen om de mogelijkheid van een overeenkomst met het communistisch bewind van maarschalk Tlto onder het oog te zien. De bij eenkomst zal zijn in Zagreb, de parochie van aartsbisschop Stepinac, die inmiddels ruim drie Jaar van de zestien jaar gevangenisstraf, waartoe hij onder beschuldiging van collaboratie werd veroordeeld, heeft uitgezeten. n een aan de regering voorgelegd memorandum, zijn de volgende vier punten vervat: 1. de Inbeslagneming van kloosters en de verwijdering der klooster zusters, 2. het opsluiten van priesters. 3 de onderdrukking der katholieke instellingen. 4..de moeilijkheden bij het onder wijzen dei katholieke leerstellin gen op de scholen. Hoewel Tito wel niets zal prijsge ven van zijn standpunt in de zaak- Stepinac, acht men het toch niet uit gesloten dat Tito iets tegemoet zal komen aan de verlangens van de R K. kerk. wier leden een derde deel van de 16 millioen zielen tellende bevolking van Zuidslavië uitmaken. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De strijd voor de Belgische verkiezingen van 4 Juni zal in hoofdzaak beperkt blijven tot de vier grote partijen: de Christelijke Volks partij, socialisten, liberalen en communisten. Zondag, dc laatste dag voor het indienen van de verkiezingslijsten, bleek, dat op dit gebied een laagte record was bereikt. Sinds tientallen jaren hebben niet zo weinig partijen naar de gunsten van de kiezers gedongen. Nieuwe boodschap van koning Leopold Dit verschijnsel, op zichzelf voor een democratisch regiem verheu gend, doet de tegenstelling tussen links en rechts nog meer toespit sen. De Katholieken zijn er op het laatste moment en met veel be hendigheid in geslaagd het optre den van scheurpartijcn te voor komen, wat hun kansen op de ab solute meerderheid in het parle ment vergroot. Socialist zo en libe ralen bespelen daardoor des te meer de anticlericale sentimenten en waarschuwen in sombere tonen voor de „clericale dictatuur". De C.V.P. heeft het zelfs nog op een accoord gegooid met de Vlaam- se concentratie. De groep van on tevreden Flaminganten, oud-leden van het Vlaams Nationaal Verbond en ex-collaborateurs. Dit heeft het bureau van de socialistische partij doen constateren, dat hierdoor op een flagrante wijze de band aan het licht komt, die het reactionaire clericalisme aati de clan van het verraad bindt. Overigens meldt de „Soir", dat" koning Leopold via zijn secretaris, prof. Pirenne, aan de voorzitter van de C.V.P. heeft laten weten, dat hij niet tegen de vorming van een homogene katholieke regering na de verkiezingen zou zijn ge kant en dat hij zich ook niet meer gebonden zou achten door het pro tocol, dat onlangs was opgesteld, ten einde een verzoening tussen de drie grote partijen over de ko ningskwestie te bereiken. Eerste „culturele kaart" voor Jan de Map (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Dinsdagmiddag overhandigde de staatssecretaris van O K cn W. mr J. M. L Th. Cals. op hel minsterie in Den Haag. de eerste culturele, kaart, die de houder in slaat zal stellen gemakkeliiker stu diereizen in Frankrijk, Nederland Engeland, België en Luxemburg le maken, aan dc jeugdige pianist Jan de Man uit Rotterdam Tegelijker tijd vond in Londen, Pariis. Brussel en Luxemburg 'een dergelijke een voudige plechtigheid plaats. Deze kaarten, die een jaar geldig zullen zijn, zullen het onderlinge culturele contact tussen de betrok ken landen vergemakkelijken. De bezitters zullen gratis toegang heb ben tot verschillende musea. Ook kan men met een dergelijke ka^rt bii verschillende universiteiten als bijzonder student worden ingeschre ven Men is dan niet verplicht tot het betalen van college- of inschrijf gelden. In Parijs zullen de houders v an deze kaarten toegang hebben tot universiteitsrestaurants. Ook reductie op toegangsprijzen van concerten en theater is mogelijk. Waarschijnlijk zal er nog een regeling getroffen worden, om de houders van kaarten wat gemakkelijker aan deviezen te helpen. De aanvraag voor een dergelijke kaart moet door Nederlanders wor den gedaan bij het departement van Onderwijs. afdeling buitenlandse aangelegenheden. De administrateur van deze afdeling, dr Bender, deelde bij de uitreiking van deze eerste kaart echter uitdrukkelijk mede, dat men hiermee allerminst beoogt het maken van vacantiereizen te stimuleren Het doel van de reis moet werkelijk zijn: wetenschappe lijk onderzoek of verdere studie. Nederland zal dit jaar maximaal 200 van deze kaarten uitreiken; Luxemburg zal er 100 cn België. Frankrijk en Engeland zullen resp. 500. 300 en 500 kaarten uitgeven. De krappe deviezenpositie van Neder land maakt het niet mogelijk er dit jaar meef beschikbaar te steller.. Granaat ontploft in brandende haard BERGEN L ZOOM. Doordat zich een projectiel, een 2 cm. bri sant granaat, tussen de kolen be vond. ontstond Dinsdagmiddag al hier een ontploffing in de woning van de familie Valenlina aan de St. Josephstraat, toen de haard zou worden bijgevuld. Door deze ont ploffing werd dc haard vrijwel vernield terwijl in de kamer veel glas en scherfsehade werd aange richt. Mevrouw Valentina en een kind, die zich in de kamer bevon- den, kwamen er gelukkig zonder verwondingen af. 1 Weinig wind. Weersverwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdag- avond: Over het algemeen veel be- 3 wolking met later hier en daar fj 3 enige regen Weinig wind. On- gevecr dezelfde temperatuur als I vandaag. 18 Mei zon op 4.42. onder 202\ l "'n op 4.49. onder 22.50. 19 Mei zon op 4.41, onder 20.32; 5 naap op 3.25 onder 23 50.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1