Hetfo Scheepvaart zou in kapitaal van K.L.M. kunnen deelnemen Het oude Rijnreisje op een nieuwe wijze Voor vaste lijndiensten heeft in Nederland één maatschappij bestaansrecht Surinaamse liquidatie nu in Den Haag aanhangig Bedreigd Winnipeg verwacht bezwijking der dijken Indonesië kiest „de derde weg" los van het W esten Verdwenen kunstvoorwerpen achterhaald v'°e;baat Kappersvakexamens waardeloos, zegt Bedrijfsunie lag 19 Mei 1950 3 RAPPORT COMMISSIE LUCHTVAART-SCHEEPVAART Voor de exploitatie van vaste lijndiensten door de lucht is in Nederland naast de K.L.M. geen plaats voor een andere onderneming Ook mag het bedryf der K.L.M. niet worden verdeeld over twee of meer ondernemingen De Nederlandse luchtvaartmaatschappij moet één geheel blijven, zowel om weerstand te kunnen bieden aan de concurrentie van buitenlandse luchtvaartmaatschappijen, maar ook omdat in de gunstige bedrijfsresultaten van sommige lijnen compensatie moet worden gevonden voor de minder gunstige uitkomsten van andere lijnen, wier exploitatie om redenen van algemeen belang niettemin noodzakelijk is. Ook zou de verschijning van meer dan één Nederlandse maatschappij in het geregelde internationale luchtverkeer moeilijkheden van luchtvaartpoliticke aard kunnen ver oorzaken. betreft is de commissie van mening dat op idt gebied naast de K.L.M wel plaats is voor een andere lucht vaartonderneming. Vóór de instel ling der commissie was aan een tweede Nederlandse luchtvaart maatschappij (Aero-Holland) reeds concessie verleend voor ongeregel de luchtvaart De commissie acht het niet uitgesloten dat later zelfs een of meer andere wildevaartbe- drijven in Nederland gevestigd zul len worden en concessie kunnen verwerven. Wat de praktijk betreft is de commissie van oordeel dat de be perkende bepalingen thans nog in de concessie van Acro Holland te vinden dienen te worden opgehe ven. Wildevaartmaatschappijen mo-' gen echter geen ernstige nadelen toebrengen aan vitale belangen der K.L.M. Daarom zou de commissie in de concessie de bepaling opgeno men willen zien, dat wilde lucht vaartmaatschappijen geen vervoer van personen en goederen mogen Wilde luchtvaart mag KLM-belang niet schaden Bovenstaande conclusies komen voor in het verslag van de Com missie Luchtvaart-Scheepvaart welke op 13 November 1947 bij be schikking van de minister van Ver keer en Waterstaat werd ingesteld De commissie, waarvan Ir. J W Albarda voorzitter was, betreurt het dat zij dit verslag niet eerder heeft kunnen uitbrengen. De omvang en de moeilijkheden der aan haar oor deel onderworpen materie en ver schillende andere omstandigheden hebben haar dat belet. Uit het verslag blijkt, dat de com missie niet op alle punten overeen stemming bereikt heeft. Zo heeft de commissie zich b.v. niet kunnen verenigen met het denkbeeld van een harer leden, dat strekte om de K.L.M. te reorganiseren tot een con cern omvattende een tiental afzon derlijke maatschappijen, welke elk een gedeelte van het tegenwoordige K.L.M. bedrijf zouden omvatten. Wat de verhouding Scheepvaart Luchtvaart betreft ziet de commis sie voor het bereiken van samen werking tussen scheepvaartmaat schappijen en de K.L.M. geen andere weg dan deze, dat die scheepvaart maatschappijen met belangrijke be dragen gaan deelnemen in het ka pitaal van de K.L.M. en dat die scheepvaartmaatschappijen een be hoorlijke vertegenwoordiging in de bestuurscolleges der KL.M. wordt verzekerd. Voor elk der intercon tinentale luchtlijnen die de belang stelling van scheepvaartmaatschap pijen genieten zou een subcommis sie kunnen worden ingesteld, waar in K.L.M. en scheepvaart op voet van gelijkheid zouden worden ver tegenwoordigd. Volgens de commis sie zou van deze oplossing te ver wachten zijn dat luchtvaart- en scheepvaart van eikaars kennis en ervaring voordeel zullen genieten en dat in toenemende mate coördi natie van beider werkzaamheden zal worden bereikt. Wat de ongeregelde luchtvaart Moskou handhaaft zijn 44000 man in Wenen WENEN. Rusland heeft gewei gerd de sterkte van zijn bezettings troepen in Oostenrijk te verminde ren of de controle op de Oostenrijk se aangelegenheden op te heffen, aldus een nota aan de Oostenrijkse gezant in Moskou in antwoord op een Oostenrijkse verzoeknota die in Februari aan Engeland, Frankrijk, Amerika en Rusland gezonden is. De westelijke mogendheden staan sympathiek tegenover het verzoek en zullen het te Londen nader over wegen. Er staan ongeveer 44.000 Russische soldaten in Oostenrijk tegen 8500 Engelse, 6500 Franse en 10.000 Ame rikaanse. Mr Milius ridder in het Legioen van Eer UTRECHT. Op voorstel van de Franse ambassade te 's Gravenhage heeft de Franse regering, mr J. Milius, directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. verrichten tussen de eindpunten van de lijn Nederland —Indonesië. De commissie acht het tenslotte wense lijk. daat een vast college van ad vies betreffende luchtvaartaangele- genheder zal worden ingesteld Elk advies van een commissie ad hoe kan slechts tijdelijke waarde bezit ten. Een vast college dat de ont wikkeling van de luchtvaart volgt en dienaangaande kennis en erva ring kan verwerven kan de rege ring bij het wisselen van omstan digheden en bij het rijzen van nieu we vraagstukken beter en sneller voorlichten dan enige commissie ad hoe. Leven bedreigd van 13-jarig vorstenkind CAIRO. Het Arabische avond blad „Al Zaman" meldt, dat de po litie van Alexandrië een poging heeft verijdeld om ex-koning Si meon van Bulgarije van het leven te beroven. De aanslag zou worden ge pleegd dooi vier Bulgaarse „com munistische rebellen". Ex-koning Simeon, de 137jarige zoon van koning Boris de Derde van Bulgarije, heeft drie jaar „gere geerd" en ging daarna in balling schap, toen zijn land in 1946 een „volksrepubliek" werd Hij ging met zijn Italiaanse moeder, koningin Joana, naar Egypte. Koning Boris werd onder myste rieuze omstandigheden gedood in Augustus 1943, na een bezoek aan Hitier. De Gestapo heeft de jonge koning Simeon een jaar gevangen gehouden. Toen Hitler hem in een kasteel in Duitsland wilde „opvoe den", vluchte zijn moeder met het kind naar Syrië, waar zij de verdere duur van de oorlog bleven. DEN HAAG. Op last van de advocaat-fiscaal bjj de Zee- en Land macht in Nederland zijn twee sergeants van het korps Mariniers gearres teerd, namelyk H. G. en J. J. H. F. V. Zy worden er van beschuldigd, dat zij in November 1942 in Suriname twee aldaar geïnterneerde N.S.B.-ers, ir L. K. A. Raedt van Oldenbarnevelt en L. A. J. van Poelje, op last van meerderen zonder vorm van proces hebben neergeschoten. Het onderzoek in deze zaak in Su riname is reeds geruime tijd aan de gang. Het schijnt nu in grote lijnen voltooid te zijn. De onderzoekings autoriteiten in Paramaribo hebben de stukken overgedragen aan de ad vocaat-fiscaal by het Hoog Militair Gerechtshof en de fiscaal van de Zeekrijgsraad in Nederland, omdat hoofdpersonen in deze zaak voor het merendeel in Nederland verblij ven. Er is echter nog geen beslissing over een eventuele strafvervolging genomen, aangezien het onderzoek nog niet voltooid is. De advocaat fiscaal van het Hoog Militair Ge rechtshof, die een eventuele straf vervolging zou moeten leiden tegen de twee hoofdofficieren die de gear resteerde mariniers het bevel tot het neerschieten van de N.S.B.-ers zouden hebben gegeven, wordt in zyn onderzoek gehandicapt, doordat één van deze officieren niet meer in Nederland woont, doch zich in de Verenigde Staten heeft gevestigd. Vliegtuigongelukken in alle delen der wereld LONDEN. Een B 29 van de luchtbasis Barksdale (Amerika, Louisianna) wilde op het vliegveld Lagens op de Azoren een landing uitvoeren, raakte een parkerende auto, plofte neer en brandde uit; alle 16 inzittenden kwamen om het leven, d.vv.z. elf leden van de bemanning en 5 passagiers. De machine was on derweg van de Bermuda-eilanden naar Londen. Bij het eiland Man vlogen twee vliegtuigen van het vliegdekschip Implacable tegen elkaar op en vie len in zee. Men heeft geen overle venden teruggevonden. Een Vampire-straalvliegtuig van de RAF startte van het vliegveld Istres en stortte neer; de piloot kwam om. De Zwitsers zoeken in de centrale Alpen naar een particulier eenmoto- rig toestel (een Percival Proctor) dat met drie zakenlieden aan boord, een Amerikaan, een Engelsman en een Zwitser, van Bazel naar Milaan wil de gaan, doch aldaar niet is aange komen Israëlische jagers dwongen een Sunderland vliegboot van de RAF tot dalen bij Tel Aviv, omdat zij navi- gatiefouten maakte. De Sunderland wilde van Bahrein naar de Bitter meren in Egypte. Na ondervraging is het toestel vrijgegeven. RIS wil leerkrachten wel hebben SEMARANG- Het republikeinse ministerie van onderwijs heeft zich in principe bereid verklaard alle Nederlandse onderwijskrachten in de RIS over te nemen. Tot de ver schillende onderwijsinspecties in het republikeinse gebied heeft dit mini sterie thans de opdracht doen uit gaan een enquête te houden naar de bereidheid van het onderwijzend personeel om in republikeinse dienst over te gaan. Tevens moet in de en quête opgenomen worden een on derzoek naar de voorwaarden van de betrokkenen om in de dienst van de republiek over te gaan. De kanselier van West-Duits- land, dr. Konrad Adenauer, heeft de Franse regering verzocht om goed keuring van de benoeming van dr. Wilhelm Hasenstein tot eerste Duit se consul in Frankrijk sinds de oor log. Dr. Hasenstein is kunsthistori cus en woont in de staat Zuid-Baden in de Franse zone van Duitsland. Conservatieve aantasting van grondslagen der Britse democratie LONDEN. Het conservatieve Lagerhuislid sir Waldron Smithers heeft een motie ingediend, waarin de regering verzocht wordt de commu nistische partij te verbieden. Tevens wordt in de motie gevraagd die mi nisters te ontslaan, wier anteceden ten andere vredelievende landen verhinderen voldoende vertrouwen te hebben in de vastberadenheid van de Britse regering om communisti sche activiteit en infiltratie onmoge lijk te maken. Sir Waldron doelt hier kennelijk op de minister van defensie Shin- well en van oorlog Strachey. Hij noemt ze echter niet met name. Het was sir Waldron die onlangs de lei ding heeft gehad bij het opstellen van een petitie om beide ministers te ontslaan. WINNIPEG. De dyken van Winnipeg, de enige bescherming van de de stad tegen de kolkende wateren van de Rode Rivier, zyn bezig te ver zwakken en kunnen volgens de autoriteiten elk ogenblik bezwyken. Er wordt intensief gepatrouilleerd om elke dreigende doorbraak onmid dellijk te ontdekken. Het peil van de rivier, verscheidene dagen 10 meter boven normaal zal wellicht vandaag beginnen te dalen, maar lichte regen druilt neer op de overstroomde gebieden. Al heeft deze regen geen waar neembare invloed op het peil van de rivier, zij blijft de dijken doorweken. Voor heden is nog meer regen voor speld. De door het woeste water aange voerde modder heeft zich opgesta peld tegen de zandzakken en doet ze verschuiven. De rivier heeft van de grens der Verenigde Staten in het noorden tot "Winnipeg alle steden op één na overstroomd. Op zijn minst 540 vier kante mijlen bouwland staan onder water en de waarde van de verloren gegane oogst wordt geschat op 15 millioen dollar. Een gebouw, dat tegen een brug werd gedrukt, moest worden opge blazen om instorting van de brug te voorkomen. Bijna 100.000 mensen hebben een Advertentie (l.M.) veilig heenkomen gezocht sinds de Rode Rivier 27 dagen geleden bui ten haar oevers trad. De rivier is thans in Zuid-Winnipeg bijna 5 kilo meter breed. Slecht soort Nederlander in Marseille gepakt MARSEILLE. De Franse re cherche heeft in Marseille de Neder lander D. K. gearresteerd. K. wordt beschuldigd van verschillende oplih- tingen, het voeren van een valse staat en onwettig verblijf in Frank rijk. K. is na de oorlog uit Nederland verdwenen, omdat hij door de pro cureur-fiscaal van het Amsterdamse Bijzondere Hof wegens verraad in bezettingstijd werd gezocht. Hij zwierf door België, Frankrijk en Zwitserland en lichtte daar onder aangenomen namen de mensen op. Tenslotte liep hij in 1946 in België tegen de lamp. Hij werd tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, doch reeds in 1947 wist hij uit de strafin richting Merxplas aan de Belgisch Nederlandse grens te ontsnappen. Hij ging in Frankrijk en Zwitser land op de oude voet verder. Enkele steden in Midden-Frankrijk vorm den zijn laatste operatieterrein. Door zich uit te geven voor dokter Mar tin Maurice, chirurg van het zieken huis te Lausanne heeft hij slacht offers gemaakt. Advertentie (l.M.) A utobustraject Am sterdam-Frankfort loopt door prachtig natuurschoon DE WEGENWACHT VAN DE ANWB heeft Woensdag een nieu we uitbreiding ondergaan. Op deze dag luerd de dienst van de Wegen wacht in Zeeuw'sch-Vlaanderen ge opend. Veertien burgemeesters van Zeeuws-Vlaamse gemeenten na men aan de openingstocht deel. Ook de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F C de Ca- sembroot en andere autoriteiten gaven van hun belangstelling blijk. Dat de Wegenwacht meer kan doen dan hulp bieden aan „ge strande" automobilisten of motor rijders bewees een van de man nen, die ook bij het „op gang" brengen van viervoeters geen moeilijkheden had Rode Deken gemolesteerd TIMMINS (Ontario). Voor de tweede maal is dr Hewlett Johnson, de „rode deken" van Canterbury, deze week met eieren en stenen pe- kogeld, nadat 800 woedende mijn werkers hem een uur l^ng opgeslo ten hadden in een zaal, waar hij Woensdagavond het Canadese vre descongres had toegesproken; hij wil vrede met Moskou. De politie snelde deken Johnson te hulp en bracht hem over naar een auto. Drie der demonstranten wer den gearresteerd. (Van een onzer verslaggevers) Iedere Maandagochtend om half acht rijdt een autobus van de Ne derlandse Buurtspoorwegmaatschap pij van het Amsterdamse Centraal Station, en diezelfde avond even voor achten stopt die bus bij zijn eindstation het „Haus Touring" in Frankfort. De volgende dag maakt deze bus de terugreis. Op Donderdag en Vrijdag worden de ritten tussen beide plaatsen uitgevoerd door een Duitse onderneming. Zo juist is deze internationale busverbinding ge opend. In Duitsland rijden reeds verscheidene lange lijnen, waarbij vooral Frankfort een belangrijke rol speelt. Zo werd dezer dagen bv. ook geopend de lijn van Kiel op Frank fort, terwijl reeds bestaan de lijnen van Frankfort op Bazel, en Wenen. De zo juist geopende lijn van Am sterdam op Frankfort geeft aanslui ting op deze lijnen. Men kan hier in Hollands geld de reis èn het nacht verblijf in Frankfort in Hollands geld betalen. Toerisme „Het doel van onze lijn", zo ver telt ons de directeur van de N.B.M. de heer E. D. Klinkert, „is beslist niet snelheid te brengen, maar onze rit draagt een toeristisch karakter." Nu zijn deze woorden in zo verre onjuist dat de snelheid op reis zeer behoorlijk is! Inderdaad wordt heel wat toeristisch schoons genoten. Am sterdam, Amersfoort, Arnhem, Nij megen, Venlo, dan de grens over naar Düsseldorf, en over Keulen, Bonn naar Königswinter, waar een klein uur aan de Rijn wordt gepau zeerd. Dan gaat de autobus de hoog te in, naar het Zevengebergte waar de grote autoweg wordt gevolgd tot in de buurt van Frankfort Op die autorit ziet men zeer veel schoons. Natuurlijk de Dom en de Rijn, maar ook de ruïnes en niet te vergeten een uitgezocht landschapsschoon. In totaal een tocht van bijna 500 km waarover met rust en wachten bij de grens zo'n twaalf uur wordt ge reden. De directie van de NBM uit Zeist heeft kans gezien voor dit ver voer een zodanige prijs vast te stel len, dat dit autobusvervoer het goedkoopste vervoermiddel op dit traject is geworden. Natuurlijk hoopt de directie met deze lijn de Nederlanders te trek ken. Maar is ook nog een ander doel. Frankfort is een belangrijke stad DJAKARTA. Het besluit van Indonesië, zich afzijdig te houden in do strjjd tussen communisten en niet-communisten in het Verre Oosten, is in duidelijke bewoordingen vastgelegd in een belangrijke verklaring betreffende de buitenlandse politiek. „Wy weigeren het denkbeeld te aanvaarden, dat vvy in de koude oorlog party moeten kiezen," zeide de officiële woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, Agoes Sallm, op een persconferentie alhier. Sallm merkte op, dat het Westen nese roden niet beschouwt als een heeft gedacht, dat Indonesië slechts te kiezen had tussen twee wegen. „Maar," zo vervolgde hij,*„na '300 jaar in de politiek door het Westen te zijn onderwezen, willen wy laten zien, dat wij de weg van het Oosten wensen te volgen. Wij moeten de derde weg inslaan onze eigen weg en wy hopen, dat de V.N. ons zullen steunen." Salim betoogde, dat de zogenaam de grote mogendheden hun naam ten onrechte dragen en dat zij een voorbeeld moesten nemen aan Mo hammedanen en Christenen, die na eeuwen van strijd, vrede en weder zijds begrip tot stand hebben ge bracht. Salim zelde, dat Indonesië de Chi- gevaar voor Indonesië. „Het feit, dat Mao Tse Toeng communist ls, betekent niet, dat hij een bedreiging voor ons vormt noch dat het Chine se volk communistisch is," zeide hy. Salim stelde voorts voor, dat de V.N. maatregelen nemen ten aan zien van Malakka. „Malakka heeft niet, zoals Indo. nesië, het geluk gehad, dat de Vei ligheidsraad zich zyn zaken aantrok Duizenden levens, ook van jonge Engelsen, gaan verloren zonder dat de wereld zich daar druk om maakt. Wij weten, dat interventie zulke rampen kan afwenden," zeide hij. „Als Indonesië communistisch wordt, dan moet de schuld daarvan worden gegeven aan de groté mo gendheden," vervolgde Salim. Advertentie (l.M.) (Van één onzer verslaggevers.) DEN HAAG. Eén zeer belang rijke collectie Aziatische kunst voorwerpen, die op de dag van de Duitse capitulatie uit een huis in de Zuylichemstraat in Den Haag verdween, is deze week door sa menwerking tussen de Haagse po litie en haar collega's uit Amstel veen voor de dag gekomen. Vijf jaar lang is deze zeer kost bare collectie, die bekend staat als de Gaskel-collectie, welke op de Europese markten niet verkoop baar is. in Den Haag onder water gebleven. Maandag, juist toen de drie mannen, die indertijd de diefstal hebben gepleegd de gehele partij aan een Amerikaan wilden verko pen, sloeg de Haagse recherche toe. In een huis in de Obrechtstraat bevonden zich, naar de politie meende, op dat ogenblik alle man nen, die bij de transactie waren betrokken. Het huis werd aan de voor- en achterkan. omsingeld, toen op een bepaald sein de inval werd ingezet, werd de gehele col lectie aangetroffen. Drie Haagse mannen bevonden zich bij de kost bare kunstvoorwerpen. Het bleken dezelfde te zijn, die indertijd de collectie hadden gestolen, een 45- jarig autohandelaar W. L een 51- jarige koopman F.J. S. en zijn 56- jarige broer W. S. eveneens koop man. Deze drie heren, zijn reeds verschillende malen met politie en justitie in aanraking gekomen en zijn bekende figuren uit de onder wereld, zo gaf men ons te kennen. Hoewel zij reeds vijf jaren lang in het bezit waren van de Azia tische collectie hadden zij nog nim mer gepoogd haar van de hand te doen. Hoewel de eigenaar van de collectie, die tijdens de oorlog heeft moeten onderduiken, niet precies wist, wat er op de bevrij dingsdag was gestolen, veronder stelden de heren, dat de voorwer pen overal gesignaleerd stonden. Zij hebben derhalve uitgezien naar een Amerikaanse koper, om- dat de kansen op de Amerikaanse markt veel gunstiger zijn, Eerst na vijf jaren zijn zij er in geslaagd, een adspirant koper te vinden. Het werd echter een deerlijke mislukking. De Amerikaan is ver dwenen. De inbrekers zitten achter slot en grendel. In de tussenlig gende jaren is de kostbare collec tie opgeborgen geweest bij familie leden van de inbrekers. De recherche is op het spoor ge komen van de collectie, toen haar ter ore kwam. dat de Amerikaan, die tijdelijk in Nederland vertoef de over het kopen van de collectie onderhandelde. Lange tijd heeft zij de man ge volgd, tot zij tenslotte de over tuiging kreeg, dat Maandag de col lectie in de Obrechtstraat zou wor den getoond. Die middag heeft zij toegeslagen. En met succes. voor de Amerikanen. Meer en meer blijkt, dat de Amerikanen een eigen wijze van reizen hebben, waarbij de autobus (stap in en rijden maar. èn veel onder weg zien) een grote bus plaats inneemt. Het zou niet te ver wonderen zijn als ook in Europa deze manier van reizen door de Amerikanen meer en meer op prijs wordt gesteld. Gelukkig ontwikkelt zich hier ook een belangrijk Neder lands initiatief. Nü heeft de NBM weer een internationale lijn geopend tussen twee bijzonder belangrijke plaatsen. Natuurlijk zullen de bus sen niet een. twee, drie vol zitten. In de eerste plaats moet de Nederlan der er aan wennen op deze manier te reizen. In de tweede plaats zullen de Amerikanen moeten gaan weten, dat deze maatschappij rijdt en hoe ze rijdt We hebben zo juist bemerkt, dat het ,hoe" prima in orde is. Daar om mag verwacht worden, dat in de toekomst steeds meer reizigers op deze moderne wijze het aloude Rijn reisje zullen ondernemen. Laten we hopen, dat het voorlopig veel Ame rikanen zullen zijn. Want op die manier bewijzen we óók weer dien sten, die deviezen opbrengen. De mannen van de Black hebben toch nog mee-ge-Abe'd AMSTERDAM. Donderdagmor gen vroeg kwam in de Amsterdamse haven het Amerikaanse troepen transportschip „General W. M. Black" aan, dat ongeveer 1300 mili tairen ongeveer 600 man van 59 R.I. en 700 man van het garderegi ment Prinses Irene uit Indonesië naar het vaderland heeft gebracht. Om ongeveer half tien begon de debarkatie. De jongens hadden een goede reis gehad en klaagden eigen lijk alleen maar over het feit dat de radio in de grote lounge, kapot. was. zodat zij niet naar de reportage van de voetbalwedstrijd Bondsclftal Engeland B hebben kunnen luiste ren, maar er waren toestellen in en kele hutten en zo bleven zij toch op de hoogte van de wedstrijd! Ongeveer om 12 uur waren alle troepen gedebarkeerd. De Churchills dragen een paar duizend shilling af aan de YXACA WESTERHAM (Engeland). Me- vrouw Churchill heeft Woensdag in haar landhuis Chartwell bij Wester ham 3 000 gasten ontvangen. Iedereen betaalde één shilling, om de tuinen te mogen bezichtigen, maar velen gaven het dubbele om in het huis zelf de schilderijen, die haar beroemde echtgenoot gemaakt heeft, te mogen bezichtigen. Chur chill zelf was afwezig. De Churchill's hebben hun land goed ter bezichtiging opengesteld om gelden in te zamelen voor de Young Women's Christian Association. Een grote attractie vormde een muur, waarin een plaquete voorkomt met de woorden: „Het grootste deel van deze muur is tussen de jaren 1925 en 1932 door Winston met eigen handen ge- bouwd." Reeds 40000 watersnood daklozen te Bagdad BAGDAD. De overstroming, die de stad Bagdad bedreigt, heeft reeds 40.000 mensen dakloos gemaakt en honderden hectaren land onder wa ter gezet. In Karradah. een van de grootste buitenwijken van Bagdad, staan scholen, ziekenhuizen en fa brieken onder water. In de buurt van Bagdad zijn dij ken opgeblazen om een ramp te voorkomen. Drie duizend huizen zijn reeds vernield door het woeststro- mende water van de Tigris. Duizen den mannen en vrouwen vechten wanhopig om hun bezittingen in vei ligheid te brengen. Zij trekken zelfs de groenten uit de. grond. Bagdad, een historische stad met talrijke minaretten en torens, telt 800.000 inwoners. Amerikaanse luchtmacht minder slaperig zijn! FRANKFORT. De Amerikaanse luchtmacht heeft het verdedigings systeem van de grote jachtvliegtuig basis FuerstenFeldbrueck be proefd en ohtdekt, dat er gebreken zijn. Het hoofdkwartier van de lucht macht zegt, dat wanneer het vlieg tuig dat Woensdagmorgen vroeg een verrassende schijnaanval op de ba sis ondernomen had een vijandelijk geweest zou zijn, ongeveer 90 pro cent van veld en installaties ver nield zouden zijn geweest. Negentig procent van de bezetting van de basis sliep rustig door de hele aanval heen. Advertentie (l.M De Kappers-BedrUfsunie omvat tende de Algemene Kappersbedien den Bono (N.V.V.), de Katholieke Bond van Kapperspcrsoneel St. Cos- mas en de Christelijke Bond van Kapperspcrsoneel. belegde Dinsdag- aavond in de bovenzaal van de R.K. Volksbond aan de Lange Haven in Schiedam een protest-vergadering die gericht was tegen de Sticjiting „Kappersvakexamens". die op on verantwoordelijke wyzc zou door gaan met het uitreiken van gezcl- lendiploma's. De uitsluitende bevoegdheid voor het afnemen van de vakexamens en eenvoudige proeven is sedert 1 Maart 1949 door de minister van Economische Zaken in handen ge legd van de Vakraad voor het Kap- persbedrijf. In het examenregle ment van dit bedrijfsorgaan is on der goedkeuring van hel ministerie bepaald, dat voor toelating tot de examens van „eerste bediende" en „vakbekwaamheid" alleen zij in aan merking komen, die het „gezellen- diploma" kunnen overleggen dat is uitgereikt door de vakraad. Voorts worden nog als gezellendiploma's erkend de diploma's die uitgereikt zijn door de Vereniging ter bevor dering van de vakopleiding in het kappersbedrijf en de Stichting „Kappersvakexamens" voor zover zij uitgereikt zijn voor 1 Januari 1950 Ondanks deze duidelijke bepa lingen blijft de Stichting doorgaan met het uitreiken van diploma's, die dus sinds 1 Januari ongeldig zijn De kappers-bedrijfsunie meent, te gen deze handelwijze van de Stich ting die lijnrecht in gaat tegen de belangen van het kapperspersoneel en de ministeriële besluiten, ernstig te moeten protesteren en de kap sters en kappersbedienden te waar schuwen niet aan deze examens deel te nemen. Zij heeft getracht dit te bereiken d. m. v. een circulaire die aan alle kapperspatroons in Neder land is verzonden, zo bracht de spreker op deze avond, de heer H. Sturkenboom, lid van de Bedrijfs unie en secretaris van St. Cosmas na een inleiding over het werk van ae gezamenlijke organisaties van voor, tijdens en na de oorlog, o.m. naar voren. De heer Nieuwenhuis. secretaris van de Bedrijfsunie sprak een kort openings- en slotwoord. De opkomst van kappers en -sters uit de omtrek was zeer matig. Voetbalclub te water; 3 ernstig gewonden LIENDEN. Het eerste elftal van de Liendense voetbalvereniging LSC moest gisteren een wedstrijd spelen te Ochtcn tegen Uchta 2. Daar een ander elftal van deze vereniging deelnam aan wedstrijden te Opheus- den v/as besloten, dat men gezamen lijk naar Opheusden zou gaan, en vandaar naar Ochten. Op weg naar Ochten, ls de wagen onder Opheusden van de dijk gere den, en over de kop geslagen; er ontstorid groot tumult onder de in zittenden 3 leden van het gezel schap liepen tamelijk zware ver wondingen op. Dr. van Empel, die spoedig op de plaats van het onge val aanwezig was. verleende de me dische hulp. De 3 gewonden waren Timmer, Van Dee en Manders De andere in zittenden kwamen met lichte schaaf wonden en met de schrik vrij. Blijkbaar is de chauffeur van de wagen door een onbekende oorzaak de macht over zijn stuur kwijt ge raakt. De wedstrijd Uchta 2LSC vond geen doorgang.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3