VOORAL VOOR vrouw Er ligt een donkere man op uw huis..., U moet oppassen Evenwicht tussen lonen en prijzen moet in September hersteld zijn Een te haastig aangeschafte man is erger dan een huis vol havermout P.y.d.A. juicht Schumans voorstel van harte toe Mannen vormen geen schaars en daardoor kostbaar artikel Dwing kinderen niet tot eten Annahietje BIJGELOOF EN SENSATIE Een geknoopte bolero op rugloze jurk Evelien spreekt Loonniveau voor elke bedrijfstak gelijk, desnoods via regeringssubsidies NIWIN neemt afscheid van ons volk .Vrijdag 19 Mei 1950 17 VROUWENOVERSCHOT IS MAAR BETREKKELIJK Laatst belde een schoolvriend op. Eén die zich in een tijd dat gram matica en sommen belangrijk 7»jn, voor me uitsloofde en tegen wie ik vaak ..Ja heus. ik houd van jeu alleen", had gezegd. 't Was toen maar een gewoon joch zonder glamour, 't Soort dat weet, wat verlegenheid is en bloedzui verende dingen drinkt. Zelf niet al te zeker van allerlei voelde ik me :'n maat en toen hij dan opbelde, dacht ik vertederd: „Ach, die <-oeierd. Wat is dat lang geleden.. Wacht, ik doe toch maar een ander truitje aan." Hij zou komen koffie drinken, •niets na een flink stel jaren geeft on dag wat ongewoons. Nou. hij bleek aan de buitenkant niet te veel veranderd. Alleen ouder, dik ker. saai aangekleed en vol ver lepte zinnen. Maar toen hij eenmaal ?at met iets om te drinken en te ro- ':cn begon hij traag om zich heen te kijken. ..Wel aardig zo'n huis," zei hij. naar mij zullen ze er niet voor angen Hij praatte opeens kwiek over het huwelijk op een toon alsof het ?on vitaminegebrek was waarvoor ie eeuwigdurend op de loer moest liggen. Zo in de stijl van „In een wereld vol vrouwen pas op pas op." „Je wordt al een beetje kaal." zei ik, „en eigenlijk ben je te dik Zeg je zoiets tegen een vriendin tian gebeurt er toch wel wat. maar deze vriend bleek niet te treffen. Hij deed alsof hij behoorde tot een schaars en daardoor kostbaar arti kel, Iets dat pas na plechtige over legging van bonnen of speciole vergunningen te verkrijgen is. En waarvoor vrouwen in rijen moeten staan, weken, maanden, jaren lang. ,Dit is toch te zot." hapte ik. „Wat denk je wel. Een doodgewone man zoals er honderden zijn. Niets op windends of hartveroverends aan" Maar hij lachte en rookte en 'reek. „Toe. geef me maar wat kof fie." zei hij. „En vergeet niet, dat er meer vrouwen zijn om koffie te zetten, dan mannen om ze te drinken." Dat een harkerig, verlegen jochie tot zoiets kan uitgroeien. In z'n brede, lage auto. symbool van een geslaagde carrière, reed hij die middag weg. Een vrijgezel met een goede baan en een ze-zul- len-mij-niet-strikken-gezicht. Daar maak ik een verhaaltje van, dacht ik en begon, blij met het on derwerp, te typen. Maar toen ik bij dit woord kwam, wist ik niet hoe het verder moest. „Wat moet je nu met zo'n man?" dacht ik. „Zal ik een vrouw op hem afsturen die ondanks het aan tel toch zeldzaam is? Zo een is ge makkelijk genoeg te maken in krantenletters Je geeft haar eigen schappen, die de meesten ontbre ken en waaraan zo'n zelfverze kerde knaap zich behoorlijk stoot. ..Ach nee." vond een redactrice, die Ik erover sprak, „dan wordt het weer een verhaaltje. Je kunt beter eens wat schrijven tegen dat be grip vrouwenoverschot, waarmee we tegenwoordig doorgezaagd wor den. Daaruit, putten zulke mannen hun triomfantelijke houding en de vrouw raakt er door in de stem ming van: laat ik vooral alles doen om er nog bijtijds één op de kop te tikken Vergeet niet dat elke vrouw schaarse zaken van oudsher dubbel begeerlijk vindt .Hoe kan ik dat?" aarzelde ik. „Er is een vrouwenoverschot, daar aan verander je niets." „Niet waar." protesteerde de re dactrice. „Volgens de laatste volks telling waren er in deze stad tot twintig jaar meer jongens dan meisjes. Van het twintigste tot het dertigste was de verhouding onge veer gelijk (met nog een groot aan tal jongens in Indonesië). En pas na het dertigste Jaar begonnen de mannen in zeer geringe mate in te lopen. Betekenis kreeg dat inlopen pas na ongeveer het vijf en veer tigste jaar en dat neemt daarna steeds toe. Na het zestigste is het verschil aanzienlijk. Ik herinner me dat er tenslotte op één man van tachtig ongeveer drie vrouwen van die leeftijd zijn te vinden. Vrouwen worden over het algemeen ouder dan mannen. Berichten dat er meer vrouwen dan mannen zijn zeggen dus wat de huwelijkskansen betreft niets. Ze zijn bovendien gevaarlijk want zelfs geruchten van schaarste brengen een vrouw tot vreemde dingen ,,'t Klinkt als een waarschuwing tegen hamsteren," zei ik. En zij. koel en onverstoorbaar: „Een te haastig aangeschafte man is erger dan een huis vol ongebruikte havermout: Als je dat maar weet." Ach ja. ook dat zal wel weer waar zijn. BIBEB. Van Eddy hoorden zijn ouders- diy.vijls dat hij niet wilde eten Ieuereen vond het een voorbeeldig jongetje. Volgzaam en wel lief. Maar wie hem tijdens 't eten mee maakte vroeg zich af wat er met hem aan de hand was. Gramstorig wees hij elke hap af. Vader en moeder in 't geweer, „zo'n kind moet toch eten" vonden ze. Daarom smeekten ze en toen dat niet hielp dreigden ze een beetje, 't Werd steeds erger. Het kind liet zich wel eens overha len om toch wat te eten en wurgde zelfs wel eens een heel bord eten naar binnen. Niet lang daarna rea geerde het dan met braken. Het werd dan in bed gestopt, gekoesterd en het lag daar met een gezicht van „zie je nou wel. Ik heb mijn best gedaan. Je ziet wal er van komt.- Nu ben ik ziek". Een schuld bewuste moeder draaide dan be zorgd om hem heen. Een geval als dat van Eddy is niet zo zeldzaam. Een kind dat zich verzet tegen eten verzet zich in de grond van de zaak tegen de ouders. Het doet dat meestal vrijwel onbe wust. Bij Eddy was het zo begon nen: op een dag strafte zijn moeder hem, ten onrechte „een kind is bijzonder gevoelig voor onrecht vaardige straffen". Het kind was te volgzaam om dit openlijk als ver zet tegen de straf te uiten. Maar 's avonds wilde het voor het eerst niet eten. Het gevoel van ver zet tegen de onrechtvaardige straf had zich omgezet in een gevoel van verzet tegen het eten. Er lag dus ook een beetje wraak in. Eigenlijk was het een martelaarshouding die veel kinderen aannemen. De ouders raakten in rep en roer. Het verborgen gevoel van verzet 't Dikke zusje is te spelen ge vraagd bij het kindje, dat achter ons woont. Een zus van zoontjes vriend je De tuintjes, grenzen aan elkaar en nu de winter voorbij is hebben ze elkaar ontdekt Anneliesje heet het kindje, maar zusje zegt Anna hietje. Blij laat ze zich over het heg je tillen met haar pop, stoffer-en- blikje en nog een doos vol spullen. „Annahietje lief," roept ze monter. „Dag Annahietje". Ze staan een paar seconden elkaar nauwlettend te bekijken en begin nen dan bedrijvig in die doos te graaien. Alles moet eruit: blokjes, wieljes, klosjes. Hop, hop. gauw al les op het gras. Annahietjes moeder knikt me ver tederd toe. „Als u maar geen last van haar heeft," doe ik beleefd. „Oh hee," roep ze. „Juist enig die twee peuters... En als ze vechten zet ik haar wel over de heg. Hè schat....?" Ze lacht uitbundig. Tevreden ga ik het huis weer in. 't Is er opeens stil zonder die kleine meid. „Gauw even dit.gauw even dat," denk ik, startklaar om die rust uit te buiten Maar na een minuut of tien wordt er aan de keukendeur gemorreld. Daar staat 't zusje met haar doos vol spullen. Ze kijkt ge kwetst en stapt me driftig voorbij naar de kamer, schuift rap d'er speelgoed onder de bank en begint fel in 't lang niet gebruikte Eskimo's te razen. „Annahietje tout," is het refrein. „Annahietje tout-tout-tout". Opeens rukt ze een lap uit de pop- penkar en legt die over haar bezit onder de bank. Daar rinkelt de telefoon, 't Is de achterbuurvrouw, die in strakke werd hierdoor bevredigd. Tegelij kertijd merkt zo'n kind, dat het door wel of niet eten macht over de ouders uitoefent. Het laai hen min of meer naar zijn pijpen dansen. Bij Eddy werd het een ge val van onhandelbaarheid en ont aardde het geheel in een nerveuze maagstoornis. Het kind ging zelfs braken bij totaal andere aanleidin gen dan de eterij kon opleveren Er werd een deskundige bijgehaald, hetgeen in zulke gevallen altijd het beste is. Door zorgvuldige studie van de geschiedenis van deze sto ring kwam deze achter de oorzaak Hij praatte met het kind en wist het duidelijk te maken, dat het zichzelf en de ouders onnodig last bezorgde en dat die onrechtvaardi ge straf niet zo kwaad bedoeld was. Een andere grote fout lag in de houding van de ouders, die niet za gen dat het kind zich tegen het eten verzette, omdat het zich in werkelijkheid tegen iets ander9 schrap zette: het gevoel te kort ge daan te zijn. Door niet te eten wil de het aantonen: als jullie mij te kort willen doen, zal je je zin heb ben. Ik eet niet. Dan kom ik tekort. Ouders die hierdoor in de war raken en zich ongerust maken be reiken meestal. vooral door het dwingen om toch te eten. een slecht resultaat. De nerveuze vor men van gebrek aan eetlust en braken worden er door vastgehou den. Als een kind niet wil eten. laat het dan gerust niet eten. Als zijn houding geen succes heeft en men ontdekt de oorzaak van het verzet, doet de gezonde honger de rest. Laat ze rustig niet eten, zon der daar aandacht aan te besteden. Dan komt alles in orde. zinnen dé zaak uit de doeken doet. 't Dikke zusje heeft zich niet gedra gen. Ze heeft gepord en gestompt cn ruzie gemaakt zonder reden. „Ik heb haar over de heg gezet.Annelies is zoiets niet gewend, hé!" „Wat heb jij gedaan," praat ik bars, zoals dat na een klacht be hoort. Maar 't zusje negeert die kwade stem. „Annahietje tout, Mam," mompelt ze op roddeltoon „Annahietje pek-pek op dc broek. Kom. sla maar. En dan, als had ik me keurig van die taak gekweten, goedkeurend en vleiend: „Mama lief. Mamma gróóóte meid." 't Klinkt zó dwaas dat ik la chen moet. ,,'k Schaam me dood", zegt zoon tje. ,,'k Schaam me opeens ontzet tend dood" En somber van verachting laat hij ons alleen. BIBEB Waar is je ring, je beeldige ring met die opaal? vroeg ik. Weggestopt, zei Nettie en ze kreeg een kleur. Ik durf 'm niet meer dragen. Je durft 'm niet meerwat is dat voor gekheid? Ze zeggen, dat opalen tranen brengen, zei Nettie en ik moet zeggen, ik geloof er eigenlijk geen lor van. Maar sinds ik dre ring heb gekregen, kwam er aldoor narigheid en nu ineens kan ik het niet van me afzetten, dat het misschien toch waar is. en nou draag ik 'm maar niet meervind jc het gek? Inderdaad, ik vond het gek, maar ik moest toegeven, dat we haast allemaal op het een of andere punt een klein beetje bijgeloof gehouden hebben, al is het soms onbewust. Op het platteland vooral zit het bijgeloof vast aan allerlei gebrui ken bij bruiloften en begrafenissen: dat men de luiken sluit en de spie- Laatst vond ik in een nummer van Life een foto van de trouwjapon van Rita Hayworth, eens de vrouw van Orson Welles. Een mo dehuis had die jurk gecou peerd en voor niet al te veel geld z'n klanten aan geboden. In dat blad zag men. hoe allerlei vrouwen de jurk aanpasten en hoe deze veranderde bij elke nieuwe draagster. Tot er tenslotte niets meer van de zwier en de sierlijkheid over was 't Bovenstuk deed een beetje aan dit op de tekening denken, 't Is meer dan welk model dan ook afhankelijk van degeen die zich er de bezitster van noemt. De twee voorpanden zijn geplisseerde, kruise l:ngs over elkaar vallende banen. Daarop is een bolero geknoopt met drie kwart mouwen. Robert Piquet, de ontwerper, liet dit model op z'n how dragen door een man nequin, die de beroemde Bettina imiteerde, 't Idee: zo'n geknoopte bolero op een rugloze jurk is wel om te onthouden en na te maken. t Trekt de aandacht, 't Sóórt aandacht echter hangt af van degeen, die zo'n model voor zich geschikt acht. B. S. gel bedekt in een sterfhuis bijvoor beeld, het hangt samen met oud geestengeloof en ook bij trouwe rijen zijn er veel van die oud-hei dense gewoonten, maar dat alles is meer folklore geworden dan bij geloof, men doet het zonder de symbolische betekenis ervan te be seffen. Anders is het met het kleine bij geloof van ons, moderne vrouwen, want het zit meestal bij vrouwen het meest. Een jurk, die we aan hadden, toen er iets naars gebeur de, willen we niet meer dragen, niet alleen uit gevoelsoverwegingen maar ook wel degelijk om het idee, dat het ongeluk zou brengen. Een verlovingsring willen we nooit af doen. dan zou de verloving afra ken. Wij lopen niet onder ladders door, maar er omheen en het is meestal een vrouw, die gilt: Niét drie sigaretten met één lucifer aan steken! En we hebben allemaal wel eens het zotte spelletje gespeeld op straat als we over een of ander probleem nadachten: Wanneer ik nou eerder bij dat paaltje ben, dan die meneer daar. dan zal alles goed komen! of: op die zwarte steentjes mag ik niet lopen, ik moet de wit te nemen En het zijn ook vooral de vrouwen, die naar waarzegsters gaan. En hebt U daar wel eens op gelet? Ze zeggen altijd: Ik geloof er helemaal niet aan Toch gaan ze er heen. Vandaar, dat er in iedere stad nog zo bijzonder veel waar zegsters hun brood kunnen verdie nen. Er zullen er stellig onder hen zijn, die psychometrische gaven be zitten, maar, laten we eerlijk zijn. het grote gros van kaartlegsters en handleessters doet het maar zó en speculeert voornamelijk op de I goedgelovigheid van vrouwelijke j cliënten. Ofgoedgelovigheid, nee, het is veel meer een soort avonturenzin. Een vrouw schijnt graag het verhaal te horen van: Een donkere man ligt op Uw huis. U moet vooral voor 'm oppassen. En het is te begrijpen, dat ze zulke dingen graag hoort. Er is maar weinig avontuurlijkheid en roman tiek om ons heen, behalve in de bioscoop en daar zijn we maar toe schouwers. Als er iemand is, al is het een vreemde waarzegster, die tot ons zegt: U hebt het moeilijk gehad in Uw leven (dat zeggen ze namelijk allemaal en het klopt ook altijd)maar er zal spoedig een omkeer komen, U krijgt een brief uit het buitenland van een oude VAN VROUW TOT VROUW vriendwel hoe nuchter we ook zijn, dan worden we toch aange stoken door de geheimzinnigheid en de avontuurlijke verwachting. Mocht het toevallig later eens uit komen, dan zeggen we: Nou, maar daar moet je eens naar toe gaan, dat is zo'n goeie! En och, of je nu een avond naar de bioscoop gaat of naar een waar zegster, 't gaat 'm alleen om de „thrill", om de avontuurlijke prik kel van het ogenblik. Als men ten minste zich niet zodanig laat bc- invloeden dat men werkelijk erin gelooft en gaat zitten wachten op de brief of op de voorspelde ziekte, want dan wordt het een gevaar lijke dwaasheid. Neen. bij ons, die lachend waarschuwen tegen opa len of die gichelend bij een waar zegster vandaan komen, is die dwaasheid niet meer dan een pi kanterie, zoiets als het nutteloze, maar charmante bijoutje op de re vers van ons mantelpak. AD. VERMEULEN RAMMELT MET NVV-KETTING (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. „Het evenwicht tussen Ionen cn prijzen, dat ondanks de v(jf procent loonsverhoging al weer zoek is, zal uiterlijk In September hersteld moe ten zijn. Zorgt de regering, wiens prijspolitiek naar onze mening niet juist is geweest, hiervoor niet, dan zijn ernstige moeilijkheden te verwachten. Het Nederlands Verbond van Vakverenigingen eist ook. dat de lonen in elke bedrijfstak op gelijk niveau „Wij stellen de strijd niet uit tot een voor de tegenstanders gunstig moment" Deze, aan duidelijkheid ntet» ce wensen overlatende woorden slingerde Ad. Vermeulen, secretaris van het verbondsbestuur van het N.V.V. Woens dagavond de zaal van bet Volksgebouw In toen hQ voor het kader van de Haagse Bestuurdcrsbond het veelbesproken onderwerp „Lonen en prijzen" nog eens under de loupe nam En als om aan zijn woorden nog racer kracht bil te zetten, voegde hy er aan toe: „De' regering kan terecht een beroep doen op het verantwoordelijk heidsbesef van de vakorganisaties, mits zij in haar politiek de vakbe weging dienovereenkomstig tegemoet komt. Indien er groepen In Neder land zijn, die menen, dat wij onze rechtvaardige verlangens slechts door strijd kunnen verkrijgen, dan dienen deze te beseffen, dat wjj die strijd zeker niet zullen ontgaan. En dat wij niet zullen afwachten tot het moment, dat de situatie voor hen het gunstigst Is". De doorwerking ven de devaluatie en de doorberekening van de 5 loonsverhoging in de pi ijzen hebben tot gevolg gehad, dat het levens peil met acht procent gestegen is. We moeten derhalve al weer drie procent op de kosten van levens onderhoud toeleggen. En dus hebben wjj het doel handhaving van het levenspeil niet bereikt. Als we de handelingen van de regering bekijken, wordt wel eens de indruk gewekt, dat de arbeiders thans weer in de hoek zitten, waar de slagen vallen. De regering geeft tegen het advies van haar advi serend college in de fabrikanten toestemming om tien procent van de export in dollars In handen te krij gen En daarmee werkt zij allerlei geknoei in de hand. De regering verhoogt de dividendstop met 3 en stelt in het vooruitzicht, dat deze stop over een paar jaar wellicht helemaal zal kunnen wegvallen. Men dient echter te beseffen, dat hand having van de loonpolitiek betekent handhaving van de dividendstop. Want het gaat niet op om aan de werkgeverskant met geld te strooien en aan de arbeiders steeds een halt toe te roepen. Als voorbeeld hiervoor haalde Ad Vermeulen do kwestie van de vijfde Mei aan Het vrijgeven op de middag van de bevrijdingsdag was faculta tief gesteld. Als de vakbond niet had gezegd: Leg het werk er maar bij neer, zouden vele arbeiders op de nationale feestdag niet vrij zijn ge weest. Als tweede voorbeeld werd de kwestie van de vacantietoeslag aangehaald De Stichting van de Ar beid had - gevraagd om deze in de collectieve arbeidscontracten op te nemen In plaats daarvan ging de regering over tot gratificatievergun ningen Dat veroorzaakte het vorige jaar al moeilijkheden en ook dit jaar zullen er wergevers zijn. die er aan trachten te ontkomen „Maar met of zonder beschikking: die toe slag zal cr uit komen, weest daar voor niet bang", zei Vermeulen met stemverheffing Het belangrijkste by dit alles Is de huidige mentaliteit, een mentali teit. dat men de rechtvaardige zaak nipt wil bestendigen. Want het mo tief: als we die vacantietoeslag bin dend maken zouden arbeidersgroe pen (met name in de landbouwsec tor) die er geen recht op kunnen doen gelden, haar ook krijgen ac cepteren we niet Alle arbeiders heb- (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De Niwin. neemt afscheid van het Nederlandse pu bliek. Ofschoon zy haar werk pa6 beëindigd als de laatste soldaat uit Indonesië in het vaderland terug is, zal z(j geen beroep meer doen op de offervaardigheid van het Neder landse volk. Dinsdag, in het strfo'd- krachtenprogramma van half zeven, zal de voorzitter, Prins Bernhard, het Nederlandse volk bedanken voor de steun on de medewerking. Woens dag heeft de prins die dank vast ge bracht aan de Nederlandse pers. Prins Bernhard gaf een korte te- rugblik op de drie en een half jaar van het Niwln-werk. Hy kwam tot de conclusie, dat ondanks enkele fouten in het begin gemaakt, het eindresultaat zeer bevredigend is geweest. Het werk heeft belangrijke resultaten afgeworpen, hetgeen af te meten is aan de geestdrift van de militairen voor wie het bestemd ls geweest. Het streven van de Niwln Is door het gehele volk aanvaard. De tweede voorzitter, ir P. F. S. Otten, bracht hulde aan Prins Bern hard voor zUn aandeel ln het werk, dat de andere Niwln-mensen heeft gestimuleerd. De Niwin-leus: ons hart is by hen, paste hjj van ganser harte aldus op de prins toe: Uw hart was by hen. De directeur jhr mr P. Til. Six wees nog eens op de waarde van het Nlwin-werk juist ln 1950, nu de troepen niet meer in Indonesië zyn, omdat het moet, maar omdat de boot die hen naar huis moet bren gen er nog niet is. Voor hen zal de Niwin met alle kracht aan het werk blijven. Wat de Niwln voor de militairen overzee heeft gedaan biykt enigs zins uit de volgende cyferg: In to taal werden 1.011.378 kerst-, jubi leum- en kinderpakketten verzon den, trokken 100 gezelschappen (473 artisten) langs de posten in de Archipel, werden 22.693.716 tijd schriften en 987.288 boeken uitge reikt, gingen 13.144 muziekinstru menten. 1394 radio's, 31 complete radlodlstributie-lnstallaties (voor de hospitalen), 32 eantinewagens. 1261 kisten met sportmaterlaal 867 rim- boekisten en duizend koffergramo- foons naar overzee. De Niwin zag kans 15 mlllioen sigaretten te dis tribueren en voor het amusement werd, o.m. door 14 filmjeeps, byna twee millioen meter film vertoond. ben er recht op en ze zullen het kry- cen ook. aldus de secretaris van het N.V.V. De regering dient er zich van bewust te worden, dat zy haar loon politiek slechts kan volhouden, als men In alle richtingen rechtvaardig is. En als die rechtvaardigheid ge weld wordt aangedaan, zullen wU cr uit halen wat er in zit. We mogen de ogen niet sluiten voor de realiteit. En die realiteit is, dat het afschaffen van de prijsmaat regelen te radicaal en daardoor fout was. De commissie, die op verzoek van de regering de prijspolitiek heeft onderzocht kwam in haar rapport, dat dezer dagen bij de regering is uitgebracht, tot de conclusie, dat de regering volkomen heeft gefaald en dat er in Januari (toen de 5 loons verhoging van kracht werd) maat regelen genomen hadden moeten worden om de stijging van de aard appelprijs tegen te gaan. Door het foutieve prijsbeleid van de regering zijn we vier maanden te vroeg aan de selzoenpiek beland moeten we nu drie procent op de kosten van levensonderhoud toeleggen Het zou onjuist zijn om met deze piekmaanden als basis een loonsver- komen en blijven, desnoods door middel van subsidies op de lonen voor onrendabele bedrijven. De belasting- politiek zal nu reeds in die richting geleid moeten worden. Bovendien zal de regering zich op korte termyn dienen te beraden over het opnemen van de twee procent vacantietoeslag in de collectieve arbeidscon tracten". hoging te forceren. Maar we moeten wel eisen, dat de zaak over een paar maanden weer in evenwicht is. En we zullen de regering duidelijk moe ten maken, dat de huidige spannin gen niet moer houdbaar zUn en dat wij ons als die spanningen blij ven niet meer gebonden kunnen achten. Tenslotte ging Vermeulen ln op het gelijk stellen van het loonpeil voor alle bedrijfstakken. Hij noemde deze gelijkstelling een aanvaardbare en daarom dringende eis. „Er zijn be drijfstakken die in de toekomst niet in staat zullen blijken de hogere lo nen te betalen omdat daardoor deze bedrijven onrendabel worden. Wel nu. als het nodig en gewenst is die bedrijfstakken in stand te houden, dan zal de regering haar moeten hel pen door subsidies op de lonen. Want ten koste van alles moet voorkomen worden dat deze bedrijven de hef boom worden, waarmee de lonen van de rest omlaag getrokken wordt. De regering zal metterdaad moeten tonen dat zij dit rechtvaardige ver langen tot het hare wil maken". Duizenden Italianen in Rusland bezweken ROME. Een Italiaans generaal, die na zeven jaren krijgsgevangen schap in Rusland naar zijn vader land teruggekeerd is, heeft de auto riteiten gewaarschuwd, dat nog slechts enkele Italiaanse krijgsge vangenen in Rusland in leven zyn. Deze generaal, Umberto Ricagno, die het bevel voerde over een Ita liaanse Alpendivisie, zegt, dat als ge volg van het Russische klimaat en de ontberingen in de krijgsgevan genkampen een hoge tol betaald is. Nog slechts enkele tientallen ge vangenen „wachten op repatriëring en geen duizenden", heeft hij gezegd. Holland fair blijkt een succes NEW YORK De Holland Fair in Philadelphia beantwoordt zeer ze ker aan de verwachtingen, aldus heeft de Nederlandse handelscom missaris in Amerika, de heer L. Smilde, Woensdag verklaard. Er wordt per dag voor ruim 5000 dol lar verkocht. Deze omzet werdt be reikt door ongeveer 2000 transacties, hetgeen dus neerkomt op gemiddeld 2Vfe dollar per transactie. Smeerkaas is een van de producten, die het meeste aftrek vinden. Dit is waar schijnlijk een gevolg van het feit, dat de producent van te voren in Amerika advies heeft laten inwinnen omtrent een verpakking, welke het meest bij de Amerikanen in de smaak zou vallen. Ook glaswaren uit Leerdam zijn zeer gewild, om dat de fabriek zijn producten heeft aangepast aan de Amerikaanse wen sen. Het succes van de Holland Fair blijkt overigens uit het feit, dat ver schillende grote warenhuizen in an dere steden van de V S. gevraagd hebben voor een dergelijke beurs in aanmerking te mogen komen. LONDEN. Een door de regerin gen van Frankrijk, België, Neder land en Engeland ingerichte ten toonstelling van leerboeken is op het ogenblik in Londen te zien. De ex positie toont hoe deze landen het onderwys in Afrika en Zuid-Oost- Azië bevorderen. Samengebracht zijn boeken uit Indonesië, Indo- China, Brits West- en Oost-Afrika, Frans-Afrika en de Belgische Congo. Advertentie (LM.) Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KWA7TA BREDA AMSTERDAM. „Het partybestuur van de Party van de Arbeid heeft zich ernstig rekenschap gegeven van het voorstel van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, dat beoogt de instelling van een boven-nationaal beheerslichaam voor de staal- cn steenkolcnindustrie ln Europa. liet heeft dit voorstel mede bezien tegen de achtergrond van de huidige internatio nale situatie," aldus deelt het partybestuur mede. Het bestuur is van oordeel, dat het uitblijven van een werkelijke eenheid in Europa de politieke en maatschappelyke hervormingen en de mogelijkheid om voor de arbei dende klassen bestaanszekerheid en een redelijk levenspeil te scheppen in grote mate belemmert, hetgeen een wezenlijk gevaar betekent voor de vrijheid en de vrede in de wereld. De bezorgdheid hierover moest toenemen, omdat noch langs de weg van het tot stand komen van klei ne economische unies als de Bene lux, noch langs die van het verkrij gen van een algemene financiële en handelspolitieke samenwerking, noch langs die van het tot stand komen van boven-nationale poli tieke organen een voldoend snel tempo schijnt te worden bereikt. Daarom juicht het partijbestuur het voorstel-Schuman toe als een poging om door andere maatregelen, namelijk door een internationalisa tie van de basisindustrieën, zonder welke een werkelijke economische eenheid in Europa niet mogelijk is, het tempo te versnellen. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid spreekt daarom de hoop uit. dat de regeringen, daarbij gesteund door de publieke opinie der volken, met durf en voortva rendheid de doelstelling van het Franse voorstel zullen weten te ver werkelijken. opdat door middel van een aantal boven-nationale organen voor de basisindustrieën in Europa, de eenwording van Europa een we zenlijke stap nader wordt gebracht. Nieuw lokmiddel in Oost-Duitslandmen is met 18 volwassen BERLIJN Oost-Duitse Jongens en meisjes zullen op grond van een nieuwe, wet op hun 18de jaar vol wassen en van hun ouders onafhan kelijk zijn. Volgens de nieuwe wet zullen de 18-jarigen mogen trouwen, lid worden van politieke partijen en een eigen baan kiezen. Tot nu toe was de leeftijdsgrens 21 jaar, maar volgens de regering zijn „onze jon gens en meisjes van 18 jaar volwas sen." Volgens de Oostduitse wetten heb ben personen van 18 jaar en ouder reeds stemrecht, zodat de commu nisten kunnen rekenen op 400.000 stemmen van de „Vrije Duitse Jeugd", tenminste als de jeugd reageert zoals de communisten ver wachten. 24 Mei: Veiligheidsraad LAKE SUCCESS. De Veilig heidsraad van de V.N. komt 24 Mei bijeen om de mogelijkheid te bespre ken van bij legging van politieke ge schillen voordat zij op de openbare vergadering van de Raad behandeld worden.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 7