Belgische boeren laten zich onvriendelijk over ons uit F.N.Z. keert zich tegen niet verdiende critiek Nederlands-Indonesisch Uniehof geïnstalleerd Loggers maken zich weer mooi voor de strijd Shooting Star fotografeert in recordtempo Lawntennisvoor spellingen voor Ainersfoortse teams 4 Zaterdag 20 Mei 1950 (Van een onzer redacteuren) In het kader der West-Europese samenwerking praat men over dc vrij making van de handel door opheffing ten dele van de bestaande quantitatieve restricties, maar te gelijkertijd sleept menig land naarstigljjk dc bouwstoffen aan om die verlagingen van de binncn-Europese handels belemmeringen ongedaan te maken door nieuwe maaksels van tarieven- techniek, en het land, dat Europa's voornaamste voedselimporteur is. houdt 7-ljn strakke regcringsaankopen zelfs geheel buiten de discussie Aldus Mr J. Linthorst Iloman (Groningen), die Woensdagmiddag te Utrecht de Voorjaarsvergadering leidde van de Algemene Nederlandsche Zuivcl- bond (F.N.Z.) in zijn openingswoord. Stapels rapporten, aldus ging spre ker voort, zijn er over samenwer king, maar inmiddels bouwt ieder in eigen land heel nieuwe stelsels van productie op, welk ons, die als boerenorganisatie heus de belangen van de producenten elders wel in zien, op, zijn minst genomen vreemd voorkomen. Een tijd geleden kwam België tot heffingen op onze kaas- j invoer in dat land. welke buiten elke proportie stonden tot het doel der sanering en welke tot overmaat van onze verbazing nog vergezeld gingen van een perscampagne te gen onze Nederlandse landbouw welke elke redelijke en feitelijke grondslag miste. Gelukkig zullen deze kaasheffingen weer worden in getrokken. Persoonlijk hoopt spreker nu maar één ding namelijk, dat wij in de F.N.Z. onze vriendschap en waar dering voor onze Belgische collega's hoger stellen dan ons begrijpelijk gevoel van uiterste geprikkeldheid over zoveel onverdiende critiek als met name het blad van dc Belgische Boerenbond de laatste over ons hoofd uitstortte. De voorzitter richtte een speciaal woord van welkom tot de directeur van het zuivelwezen de heer Boe kei. De secretaris dc heer J. A. Ge luk, Cs-Gravenhage) verstrekte ver schillende mededelingen in zake re cente maatregelen en bepaalde stel lingneming vam de F.N.Z. Met ingang van 19 Maart is een verordening van het bedrijfsschap voor zuivel tot stand gekomen waarbij tot vorming van een zui- velfonds op alle geproduceerde melk een heffing wordt gelegd van f 1,05 per 100 kg. van vet Deze regeling loopt tot 5 November 1950, wanneer een eventueel saldo naar rato van de geheven bedragen aan de heffingsplichtigen zal wor den terugbetaald. Indien eventueel de gemiddelde prijs van November 1949, tot November 1950 beneden de 18 cent voor de industriemelk en 1814 cent voor de consumptiemelk zal komen, zal dit verschil van re geringswege worden bijbetaald. Met ingang van 23 April werd een groot deel der overheidsbemoei ing op het punt van de consump- tiemelkvoorziening in het Westen des lands afgeschaft. De Kaasexport naar Amerika is zeer gering. Een betere organisatie van deze export zal tot stand moeten komen zowel als een betere verzorging van de verkoop in Amerika, terwijl op grote schaal propaganda gevoerd zal moeten worden. Verwacht mag worden, dat een goede schoolmelkvoorziening bin nen korte tijd weer op gang zal kun nen komen. Gewenst is de stichting van een propagandafonds voor melk en zuivelproducten in binnen- en buitenland. Besloten is tot overna me van een Coöperatieve, zuivel- labriek in Bennekom, ten einde hier het Ned. Instituut voor Zuivel- onderzoek, tot nog toe te Hoorn ge vestigd over te brengen Ook de laboratoria zullen in versneld tempo overgaan. Nu dezer dagen de regering heeft goed gevonden, dat bij de vaststelling van prijzen en marges de ingevoerde loonsverho ging van 5 zal kunnen worden meegecalculeerd, zal de F.N.Z. niet langer wachten met de onderteke ning van de C.A.O. Gouden Jubile Het gouden jubileum van de F. N Z. zal Woensdag 20 September in de Houtrusthallen in Den Haag wor den gevierd. O.a. zal een centrale kaaskeuring worden gehouden, zo mede een tentoonstelling. Een bedrag van f 12.000,— zal worden geput uit de post onvoor zien voor een te houden efficiency- onderzoek. bij een aantal aangeslo ten bedrijven. Met ingang van 11 Mei heeft de regering het verbod opgeheven om brood te bakken met I melk of melkpoeder. Het bestuur acht het niet raad zaam te beginnen met de aanjnaak van kaas in 20 De directeur van het Zuivelwezen, die hierover bij het bestuur iinformaties had inge wonnen kan met dit besluit ten- volle instemmen. De vergadering besloot tot benoe ming van prof. ir. S. Hartmans te Bolsward als bestuurslid uit de bui tengewone leden. Eveneens besloot zij tot wijziging der statuten in ver band met de instelling van een vijftal productencommissies met name: voor boter, kaas en caseïne, gecondenseerde melk en blokmelk, consumptie-melk en melkpoeder. Enkele leden waren overtuigd ge zien de enorme bedragen, welke voor rookgenot worden uitgegeven, dat het mogelijk moet zijn de boter en kaasproductie in haar geheel hier te lande te plaatsen. Met be hulp van propaganda zal hier nog veel gedaan kunnen worden. (Van onze verkeersredacteur.) Dank zij een vliegtuig, dat Lock- heed op het ogenblik fabriceert, is het mogelijk in tijd van drie uur luchtopnamen te maken van niet •minder dan 50.000 vierkante kilo meter aardoppervlakte. Luchtfoto's te maken is bijzon der nodig en nuttig, zowel in oor- logs- als in vredestijd. Nu is fotograferen uit de lucht in vredestijd een moeilijk werk, een gevaarlijk werk soms, maar op een paar uur meer of minder komt het niet aan. In een oorlog wordt dat anders. Dan kan het van het allerhoogste gewicht zijn, dat een serie luchtfoto's klaar is, terwijl u wacht, zoals het bij de passen- fotograaf heet. Er is echter nog een ander punt. Een fotovliegtuig staat in de oorlog bloot aan dezelfde ge varen als de gevechtsvliegtuigen. De machine kan aangevallen wor den als elke andere machine en moet dus zeker zo snel zijn als de aanvaller. Aan een of andere bra ve oude fotokist heeft men dus niets. Ook hier worden snelle ma chines geëist. Vandaar, dat Lockheed, de fa briek. die de beroemde Constella tion bouwde, ook een vliegtuig heeft ontworpen voor het maken van foto's. De bekende F 80 Shoo ting Star, de standard fighter van de Amerikaanse luchtmacht 1400 van die machines zijn al geleverd heeft een speciale uitvoering gekregen, de RF-80 Shooting Star. Vliegend met een snelheid van ruim 800 km per uur op een hoog te van 35.000 voet kan een RF-80 Shooting Star in drie uur 50.000 vierkante kilometer aardopper vlakte fotograferen. Dat is enerzijds te danken aan de snelheid van het vliegtuig, an derzijds aan de plaatsing van de fotoapparatuur. Het blijkt, dat de straalmotor- voortbeweging hier bijzondere voordelen biedt, doordat de tril ling van het vlieguig hier veel min der is. Er is verder een speciale neusconsructie aangebracht, waar door het mogelijk is, gemakkelijk bij de fotoapparatuur te komen. Reeds heeft Lockheed ruim 150 van deze speciale machines gele verd. Om tactische redenen zijn de meeste eskaders in de Verenigde (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. „De breuk met het verleden, welke in de souverel- niteitsoverdracht is gelegen, mag niet tot een steeds verder voortschrij dende verwijdering tussen de volken van Nederland en Indonesië lei den, zelfs niet in het aangezicht van zekere gebeurtenissen, die sinds de souvereinitcitsoverdracht hebben plaats gevonden en die in staat zijn de gemoederen over en weer te verbitteren. Persoonlijk zal ik steeds blijven strijden voor een toenadering tussen de volken van Ne derland en Indonesië. Die strijd zou uitzichtloos zijn, indien ik niet wist, dat ik medestrijders in beide landen had". Deze woorden sprak minister Van Maarseveen bü de installatie van het Unie-hof van arbitrage, welke Vrijdagmiddag plaats had in de kleine rechtszaal van het Vredespaleis in Den Haag. Zeven ministers en bijna alle staatssecretarissen, de Hoge Com missaris van Indonesië, leden van Eerste en Tweede Kamer met hun voorzitters, de vice-president van de Raad van State, de voornaam ste leden van het Internationaal Gerechtshof en van de Hoge Raad, de Unie-secretaris en vele andere autoriteiten waren bij de korte plechtigheid tegenwoordig. Minister Van Maarseveen zeide voorts: „Nederland en Indonesië zijn leden van een familie van volken. De rechter zij als een va der. Veelbetekenend* is, dat het lid maatschap van het hof als een nevenfunctie is gezien. Ook mr Moh. Rum getuigde van goede hoop voor de toekomst. De nieuwe verhouding tussen beide landen is slechts vijf maanden oud. doch we leven snel tegen woordig. Mr. Rum, die zijn rede in de Ba- hasa I ndonesia uitsprak, besloot: „Zoals Nederland deel uitmaakt ran de Westerse wereld behoort Indonesië tot het Oosten. De sa menwerking tussen de twee na ties in zaken van het recht, zoals door het Hof wordt verwezenlijkt, tal een vorm van samenwerking betekenen tussen de Oosterse en de Westerse wereld, en de resulta ten er van kunnen de wereld dich ter brengen bij het nastreven van algehele vrede, waarnaar de mens- neid eeuwenlang verlangd heeft. Moge de almachtige God onze op rechte pogingen zegenen." De voorzitter van het eerste jaar, mr dr J. Donner, zou ener zijds wel de wens willen uitspre ken. dat de werkzaamheid van het Hof beperkt blijve, doch anderzijds heeft nu eenmaal het recht dus danige onzekerheden, dat het zich voordoen van geschillen, ook bij de beste verhouding, welhaast on vermijdelijk is. Het is een schone taak, nu van de wederzijdse wens blijkt om de verhoudingen in de Unie naar recht te doen verlopen, als Unie-hof dienstbaar te mogen zijn om de moeilijkheden, welke ook bij het volle streven om naar recht te handelen in de toepassing van het recht onvermijdelijk zijn, te ondervangen. „Door Eeuwen Trouw" heeft een plannetje (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Wij zullen niets onbeproefd laten om het zelfbe schikkingsrecht en de zelfstandig heid varf de volken van de Zuid Molukken, de Minahassa en Timor te bevorderen. Daarbij zullen wij ons de vrijheid voorbehouden om evenals de regering langs de rand jes van de grondwet te gaan". Met deze oorlogsverklaring aan de rege ringen van de RIS en van Neder land heeft zich gisteren in een pers conferentie het comité „Door Eeuwen Trouw" in zee begeven. Een comité overigens, dat naar de voor zitter Coenradi mededeelde reeds fel heeft deelgenomen aan de actie tegen de RTC. „Dé advertentie-cam pagne, welke op naam van de heren Polhaupessy en Vigeleyn-Nikijuluw werd gevoerd, was werk van de mensen die nu werken onder de naam ..Door Eeuwen Trouw", zei de voorzitter. De heer Coenradi zei dat het comité nauw samenwerkt met de gevolmachtigde van de republiek der Zuid Molukken. Deze heeft het comité gevraagd voedsel en medi camenten naar die gebieden te zen den. Staten gehouden, namelijk op de luchtbasis bij Sumter in Noord- Carolina. Enkele machines zijn gestation- neerd bij het Panama kanaal en bij bebossingswerkzaamheden, het pan. Intussen is de RF-80 ook reeds voor „burgerwerk" gebruikt, o.a. bij bebossingswerkzaamteden, het uitzoeken van de plek waar het beste een electrische centrale ge bouwd kon worden en waar nieuwe wegen dienden te worden aange legd. Want het wordt op deze wijze bijzonder gemakkelijk een „lapje" grond te gaan fotograferen als het mogelijk is 50.000 vierkante kilo meter tijdens een vlucht van drie uur te fotograferen. VITTORIO. Orlando, de enig overlevende van dc Grote Vier uit de eerste wereldoorlog heeft Vrij dag zijn 90ste verjaardag gevierd; de andere drie waren de Brit Lloyd George, de Fransman Clemenceau en de Amerikaanse president Wil son. Tegelen verwacht 100.000 bezoekers! Na meer dan een jaar voorberei ding staat Tegelen thans aan de voor avond van de eerste opvoering in dit seizoen van het passiespel. (Zondag 21 Mei). De belangstelling is dit Jaar groter dan ooit te voren De opvoeringen zijn tot ver in het seizoen volgeboekt. Het aantal vragcn om plaatsen steeg reeds tot 100 000 Pater Schreurs heeft de tekst her zien en enkele aanvullingen gemaakt. De contrasterende figuren van Maria en dc moeder van Judas zijn gebruikt, om hier het spel tot ecn dramatisch hoogtepunt op tc voeren. Voor het eerst zal ook de verrijzenis op symbo lische wijze worden uitgebeeld VLAGGETJESDAG NADERT 30 Mei, 1 uur 'snachts: vloot vaart uit In de Schcveningse haven afge stampt vol met loggers zqn thans de verfpotten troef. Aan practisch Iedere schuit zijn min of meer in grijpende reparaties of verbeterin gen aangebracht en nu zorgt een verflaagje dat dc rode menieplck- ken en andere ongerechtigheden aan het oog onttrokken worden. Op de Seheveningen 262 troffen we het vlaggetjesdag-comité. Die vertelde ons nog eens tot in de puntjes wat voor evenement het dit jaar wel worden zal. Het. hele feest duurt drie dagen. Zaterdag voor Pinksteren begint het met het hijsen van alle beschikbare vlaggen. Om vier uur begint de be- drijfsoptocht, waaraan rederijen, kuiperijen, boetbedrijven etc. deel nemen 's Avonds is er vuurwerk, aangeboden door „Zeebad" met een grandioos slotstuk ter illustratie van vlaggetjesdag. Pinkster-Maandag hijst de Sch. 262 de bedrijfsschapswimpel (verle- de jaar veroverd met de best ver zorgde haring). Bij gunstig weer vaart de vloot om 11 uur uit: met genodigden, waartoe behoort de burgemeester van Dieppe, Pierre Bier, alsmede Haagse en landelijke autoriteiten. In de stoet met de Sch 262 voorop zullen de „Arthur" en het hospitaal-kerkschip „De Hoop" meevaren. „De Hoop" is voorzien van een wondertent, waarin men Het microkaart-systeem thans practisch bruikbaar (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Na een lange reeks jaren van studie is men er In geslaagd 'n systeem uit te werken voor reproductie van documenten, boeken, enz. op een microkaart in filmvorm. Deze microkaart ls een fotografische opname van bladzij den van een boek of tijdschrift in sterk verkleinde vorm op een vlak ke film van 7.5x12.5 cm (de inter nationale bibliotheekkaart). Bij gewoon daglicht kan men de documenten lezen. Van een boek gaan er bij voorbeeld *10 bladzijden op een kaart. De microfilm wordt voor archie ven reeds lang gebruikt, doch dit heeft hoofdzakelijk betekenis voor de beveiliging. De kaarten daaren tegen lenen zich uitstekend voor die gevallen, waarbij men de documen ten vaak moet raadplegen of op grote schaal verspreiden. Met be trekkelijk geringe kosten kan men nu stukken rondsturen of uitlenen. In het bedrijfsleven geldt dat voor rapporten en technische gegevens, voor de wetenschap voor zeldzame oude boeken, handschriften, studie materiaal en naslagwerk. Zo is er op het ogenblik grote belangstelling voor de brieven van P. C. Hooft. Iedere belangstellende kan thans ecn stel op microkaarten verkrijgen, dat hij na vergroting in de microvist rustig thuis kan bestqderen. Archie, ven kunnen op deze wijze zeer veel ruimte besparen, terwijl de veilig heid gewaarborgd is doordat men de negatieve kaart bewaart in een schaduwarchicf en een positieve kaart heeft in het werkarchief. Dr. J. Goebel uit Malnz heeft het systeem voor practisch gebruik ge schikt gemaakt. H(i is thans in Ne derland aan de N.D.R. verbonden. Deze week is het bedrijf geopend. zich kan vermaken. De exploitatie van die tent geschiedt natuurlijk ten bate van het heilzame werk van „De Hoop". Bij slecht weer trekken in ieder geval 10 loggers de haven uit, om langs de kust te paraderen. Tussen 1 en 3 uur in de nacht van Maandag op Dinsdag varen 62 Schc veningse loggers uit Op dat tijdstip is het getij namelijk gunstig. Ieder schip neemt maximaal 80 Schotse netten mee. Deze regeling is dit jaar zo getroffen om zoveel mogelijk vroege haring te verschalken en toch de nodige zorg aan de buit te verzekeren. In totaal nemen 110 a 120 Neder landse schepen aan de race om de eerste haring deel. Seheveningen, dat in de aanvoer en in de export meer dan vijftig procent van het totaalcijfer op haar naam heeft is dus ook hier weer verreweg het sterkst vertegenwoordigd met haar 62 schepen. De rest van de vloot iets minder dan de helft vaart op 6 Juni uit. TE MIDDEN VAN TOESPRA KEN van grote mannen en repor tages over vredesconferenties klon ken Donderdag de stemmen van Willy, Hans, Marianne en andere kinderen van Kees Boeke's Werk plaats te Bilthoven door de radio. In vier talen (Engels, Frans, Ne derlands en Duits) gaven zij uiting aan hun verlangen naar vrede en internationale samenwerking. Zij deden dit als antwoord op 'n vredesboodschap van de kinderen uit Wales, die dc BBC enkele uren eerder had uitgezonden, omdat het „Goodwill Day" was. ..This is Bilt hoven calling," zo klonk een jonge stem bij het begin van de Neder landse uitzending. Er volgde daar na zang van een koor en korte, ge sproken teksten. Marianne kondigde het plan aan voor een internationale kinderge- mccnschap, een wereldschool met afdelngen in dc verscheidene lan den. De eerste zou in Bilthoven worden gevestigd en Engels zou er de voertaal zijn. „De volkeren der wereld, zij wachten op onsmet dit lied werd de uitzending geslo ten. Kees Boeke dirigeerde het koor, waarin ook prinses Irene geheel links) en prinses Beatrix meezon gen. Schietpartijen in Makassar Nederlander gedood DJAKARTA. In berichten die hier binnenlopen wordt gezegd dat de situatie in Makassar op het ogen- blik wanordelijk is, door straatge vechten en schiet-incidenten tussen vroegere leden van het K.N.I.L. en Indonesische federale soldaten. Regelmatige berichten van cor respondenten in Makassar zijn sedert Maandag niet meer in Dja karta ontvangen, hetgeen er op wijst dat in Makassar een censuur is in gesteld, doch reizigers die hier arri veren delen mede, dat sedert Maan dag de schiet-incidenten voortduur den. Berichten die Nederlandse krin gen hier bereiken spreken van 9 le den van het K.N.I.L. gedood en 20 gewond, terwijl vaststaat dat een Nederlands burger stierf aan een schotwond. In dé hoofdklasse B 2 is Donder dag jl. de beslissing gevallen over de bezetting zowel van de bovenste als van de onderste plaats. De En- schedese LTC versloeg namelijk rijn Hilversumse naamgenoot met 8-4 cn ziet dus zijn eerste optreden in de hoofdklasse bekroond met het on geslagen kampioenschap. Dc Hilver sumse LTC kan echter de laatste plaats niet meer ontlopen, ook niet als het morgen van ALTA 1 mocht winnen. In Hilversum won ALTA destijds met 7-5, een overwinning, die vooral te danken was aan de superieure Amersfoortse heren. Ook nu zullen dezen het moeten zijn. die de doorslag ten gunste van ALTA gaven, daar de Hilversumse dames zeer sterk zijn en de damespartijen dus niet veel punten voor ALTA zullen opleveren. In ieder geval zul len de Amersfoorters hun uiterste best doen. want zij hebben bij een overwinning uitstekende kansen op de tweede plaats. Hun concurrent voor deze plaats, Festina 1, ont vangt morgen de Enschedese LTC en zal trachten de kampioenen het eerste punt afhandig tc maken. ALTA 2, verleden week reeds kampioen geworden, gaat morgen op bezoek bij DDV 5. Voor de Amersfoorters staat er dus niet meer veel op het spel, maar wij menen toch, dat zij ook hun laatste wedstrijd zullen winnen, 't Stort 1. dat afgelopen Zondag zijn kam pioenskansen verspeelde, gaat mor gen in Amsterdam strijden met Festina 3 om de tweede plaats, die ook px-omotiekansen biedt. Aan een voorspelling wagen wij ons niet; de eerste wedstrijd werd door de Am sterdammers met gering verschil gewonnen. In de derde klasse heeft als enig Amersfoorts team ALTA 3 nog re delijke kampioenskansen. Maar dan zal het het bezoekende Go Ahead 3 met lege handen naar huis moeten sturen, een lastige opgave. Leusder- park 1 zal zijn minieme kampioens kansen verdedigen door aan de Met gensbleek PVW 1 te verslaan; een kleine overwinning is echter niet voldoende, er moet met grote cijfers gewonnen worden en het is zeer de vraag, of dat zal lukken. Soest Verkeerd aangepakt De 22-jarige los arbeider H. E. v. 't K. had ruzie gemaakt met zijn meisje, zekere mej. G. H. uit Amersfoort. Zij gaf hem de bons, maar de jongeman, die zich blijkbaar over deze gang van zaken niet kon heenzetten, trachtte haar tot an dere gedachten te brengen. Dies schreef hij haar een brief. Maar het epistel viel niet bepaald ge lukkig uit; het bevatte diverse on behoorlijke passages. Het meisje werd er dus niet door vertedert, maar integendeel verbitterd, maak te er werk van bij de politie en zo kwam het, dat de jongeman zich Vrijdag voor de Utrechtse Politie rechter wegens belediging moest verantwoorden. Hij erkende beschaamd verkeerd te hebben gehandeld en er spijt van te hebben. „Dat was toch eigenlijk geen me thode om je meisje terug te krij gen; op zulk een basis bouwt men toch geen huwelijk!" merkte de Politierechter vermanend op. De berouwvolle jongeman knikte bevestigend en zonder mopperen aanvaardde hij de hem opgelegde straf van f 30 boete, subs, vijftien dagen hechtenis. GESLAAGD Voor het examen van de Centrale Bond van Leraren cn Learessen te Baarn slaagden voor het diploma machineschrijven: de dames E C. P de Vries. J. Hettema, J. M. Ver- stcijne, J. J. yils en C. A. van der Brink-Rasch en de heren G. v. d Hoek, J J. v d. Hoek en W Hakse Voor stenografie Nederlands, 130 lettergrepen, systeem Grote, slaag den dc dames J. M. A. Notcboom, A. L. Wasterval en Y. Borst en de heren J. J. v. d. Hoek en R. Robert Zowel voor het Associatie examen als voor het examen van de Ver. van Learen, slaagde voor het diploma Engelse Handelscorrespondentie, mej. E. Graffner. De heer H. P. Swart slaagde aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam voor het artsenexamen le gedeelte. MEDISCHE DIENST Zondag a.s. is geopend Apotheek „Soest" Soesterbërgsestraat 8. Burgerlijke stand Geboren: Paul N. B. z. v. M. S. F. de Moraaz Imans en E. M. Spruijt; Johannes, z. v. C. J. Vervat en A. Brum; Elisabeth I., d. v. G. D. Kil- kowski en G. H. Wagenvoort; Ro bert H. Th., z. v. J. A. Stokvis en A. E. Vonk; Maria G., d. v. L. Kooij en C. L. Wagemakcr; Dina M., d. v. G. Glaasker en M. K. Verheijden; Johanna W. M., d, v. W. v. d. Hoed en J. M. Egbers; Jörgen, z. v. K. Reimer en M. H. Honings. Ondertrouwd: W, H. Vink 32 j. vertegenwoordiger en O. A. Nilsson, 31 j.; J. K. Zijtveld, 24 j., winkelier en P. S. v. d. Engel, 25 j.; J. H. Bur gering, 27 j„ baker en J. v. d. Horst 28 j.; G, J. de Beer, administrateur en J. A. Stalenhoef; W. H. Oldeman 29 j., ass. accountant en J. v. d. Leek, 27 j.; W. v. d. Akker. 28 j.. landbouwer en H. P. Coljee, 21 j.; J. C. v. d. Berg, 28 j.. postbeambte en F. v. Rouwendaal, 23 j.; N. Cam per, 36 j„ schoenmaker en K. Stui- venberg, 26 j.; J. Vos, 25 j. mare chaussee cn A. A. Damen 19 j.; A. B. v. Hamersveld, 42 j„ caféhouder en J. Berg 42. Getrouwd: E. v. Voorthuizen en E. van Eek; L. Vogel en M. F. Meerburg Snarenberg; H. Nap en D. v. Schaik. Overleden: Gerrit v. Oijen. 69 j. gehuwd met P. Dijkman; Karei J. de Koster, 19 j.; Wolter Nieboer 75 jr.. gehuwd met J. M. Kolle; Gljs- bertha G. Stoutenburg, 40 jr., ge huwd met J. A. Vonk; Henriëbte S. M. Luflten, 69 jr., wed. van J. A. Glaudemans. K.P.S.S.P.S.V In het kader van de door K.P.S. georganiseerde nederlaagwedstrij den, vond Vrijdagavond de ont moeting KPSSPSV plaats. In de eerste speelhelft waren de Paleismannen enigszins in de meerderheid en wisten dit met twee doelpunten tot uitdrukking te brengen. Na de rust waren de Soester Politiemannen het meest in de aanval en slaagden er in hun 20 achterstand in een 23 voor sprong om te zetten. Even voor het einde misten de gasten nog een penalty. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerken: Oude kerk, 10 uur: Jeugddienst. Ds Th. C. Fre- derikse van Meppel; 5 uur ds E. Groeneveld Emmakerk, 10 uur: ds D. van Krugten; 5 uur ds I. Kievit van Baarn. Heeskapel, 10 uur: ds L. J. C. Vis- bek. Zonnegloren, 10 uur: ds E. Groe neveld. Eltheto en zaal v. d. Broek, 10 u.: Kinderkerk. Evangelisatiesamenkomsten Woensdag 24 Mei, 20 uur. zaal v. d Broek. spr. de heer S. van Gorkum Ger. Kerken: Julianakerk, 8.30, 10.15 cn 5 uur: ds W. J. de Jager van Utrecht. 20 uu: Straatpredikin? Nieuwerhoekplein door de heer Boer. Wilhelminakerk, 10 en 5 uur: ds A. A. Leenhouts. Ger. kerk: Gebouw „Rehoboth" Buntweg. 8.45 en 16.30 uur ds R. Zijlstra van Eemdijk. Chr. Ger. Kerk: 10 uur: Lees- dienst, 15.30 uur: Ds Thymes van Nunspeet. Ger. Gemeente: Kleine Rem- brandtzaal: 10 en 5 uur: Leesdienst Ver. Vrijz. Godsd. (N.P B.) Ge bouw „Religie en Kunst" Rem- brandtlaan; 10.30 uur ds A. L. Broer van Hilversum. JAARVERGADERING COÓP. BOERENLEENBANK Vrijdagavond hield de Boeren leenbank de jaarvergadering in café- „De Gouden Ploeg". Het jaar 1949 kenmerkte zich door een verder geleidelijk herstel van normale financiële verhoudin gen in de bankwereld. De spaar gelden namen in het voorbije boek jaar met 34.000 toe. Uit het verslag tippen we voorts nog aan een aanmerkelijke toer name van crediet-bedrijvigheid; de uitstaande voorschotten en hypo theken namen met ruim 114.000 toe, terwijl de debet-saldi in lopen de rekening stegen met ruim 40.000. Het financieel verslag wees een omzet aan van bijna 10 millioen gulden. Het aantal geregistreerde spaarbankboekjes nam gestadig toe en bedraagt thans 2299 met een saldo tegoed van 2.884.133.70. De netto winst over 1949 bedroeg 5.712.35. De totale reserves besommen ecn bedrag van 191.382,39. De heren J. J. Brouwer en H. Butzelaar, respectievelijk bestuurs lid en lid van de Raad van Toe zicht, werden, herkozen. Over de wedstrijd Leusdcrpark 2— Groen Wit 1 kunnen wij kort zijn: er staat niets meer op het spel. Des ondanks verwachten wij een aardi ge wedstrijd lussen twee gelijk waardige ploegen TEVO 1 zal trachten in eigen huis revanche te nemen voor de destijds tegen Twentse Bank 1 geleden nederlaag. Sportief 1 is o.i. kansloos in de uit wedstrijd tegen Dash 3 cn wat het zeer wisselvallige Stort 2 thuis tegen Crefana 1 zal doen durven wij heus niet te voorspellen. De drie laatstgenoemde Amersfoortse teams vertoeven in de onderste regiqnen. doch daar er dit jaar geen degrada tie uit de derde klasse zal plaats vinden, lopen zij geen gevaar. Was TEVO 2 verleden week al kampioen in de vierde klasse en zal nu ook nog Dash 8 aan zijn zegekar bindgn, morgen volgt ongetwijfeld ALTA 4 als tweede Amersfoortse vierde-klasse-kampiocn. waarvoor het aan een gelijk spel tegen Racket 1 voldoende heeft. En Sportief 2 zal het trio volmaken, want het zal toch wel minstens een gelijk spel tegen Dash 6 behalen en dat is voldoende. Leusderpark 3 gaat naar Iduna 2 en zal met de volle buit terug keren, terwijl Sportief 3 zal trachten de kampioen van zijn afdeling, NWTL 2. te verslaan, waartoe het gezien zijn resultaten 111 de uitwedstrijd tegen dit team, misschien wel in staat is. Woudenberg „SCHOUTENHUIS" VERGROOT In de Voorstraat te Woudenberg staat een prachtig, in ouderwetse stijl opgetrokken gebouw, waarvan de vroegere bestemming nog blijkt uit de naam'. „Van Ouds 't Schou tenhuis." Het Schoutenhuis werd opgericht voor het beheer en de administratie van landgoederen. Daarvoor zijn verschillende perso nen nodig die technisch en admini stratief goed onderlegd zijn. Het kantoor staat zeer gunstig bekend, zodat steeds meerdere landgoede ren zich daarbij aansluiten. Daar door kwam er gebrek aan kantoor ruimte en moest tot uitbouw wor den overgegaan. Onder de bekwa me leiding van de architect, Ir. Ba ron van Asbeck, hebfcten de aanne mers het zo kunnen uitvoeren, dat de nieuwbouw niet te onderschei den is van het oude gedeelte. Het werk is Donderdag beëindigd met ecn kleine plechtigheid, waarbij directie, personeel en genodigden tegenwoordig waren. Door de 5- jarige kleinzoon van de directeur de jeugdige Willem Hendrik Jan de Beaufort, werd in de zijgevel van het nieuwe gedeelte een een voudige gedenksteen geplaatst. AUTO TEGEN BOOM Op de straatweg tussen Zeist en Woudenberg geraakte een luxe auto in de zachte berm. Men ver moedt, dat de bestuurder daarna vol gas heeft gegeven om uit deze positie te geraken. Het gevolgd was echter, dat de wagen met grote kracht tegen een boom terecht kwam, waardoor beide inzittenden, een dame en een heer. zeer ernstig gewond werden. Ook de auto kreeg grote schade. Burgerlijke stand Geboren: Jan, z.v. G. Wolfswin kel en G. Bruggink; Elizabeth Jeannette, d. v. R. A. H. Veldhui zen en J. E. van Kolfschoten. Ondertrouwd: Jan van Beek en Dirkje de Graaf, Oudheidkundige vondsten bij ij Eembrugge BAARN Bij de ruilverkave- lingswerkzaamheden. nabij de buurt schap Eembrugge onder de gempen- tc Baarn, waarin vroeger eeuwen het kasteel ..Huis ter Eem" heeft ge staan. worden nog steeds vondsten gedaan. Dezer dagen zijn er ver scheidene oude tegels en een nog gaaf kannetje, vermoedelijk date- ïcnde uit de vijftiende eeuw, gevon den. Ook heeft men oude metselste nen aangetroffen. LONDEN Engeland heeft de te rugroeping geëist van Janos Nagy. attache aan de Hongaarse legatie te Londen. In een nota aan de Hon gaarse legatie zegt Engeland, dat Nagy moet vertrekken op dezelfde dag als de drie leden van de Britse legatie te Boedapest, wier terugroe ping deze week is geëist Hongarije heeft nog geen vertrekdatum vastge steld.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 4