en Triomfale intocht van Koningin geestdriftig m Prins Parijs DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Vreugdevol welkom in sfeer van vriendschap Vorstin eert onze geliefde zuster Frankrijk his land krijgt misschien atoombommen Magistrale toasten leiden onvergetelijke avond in Amerikaanse hulp voor Europa Garde Républicaine als escorte Giuliano weer ontsnapt Koninklijk paar in 1951 naar Londen 10e Jaargang, no. 120 Woensdag 24 Mei 1950 Gevoel van machteloosheid moet verdivijnen, menen Amerikanen I WASHINGTON. In Amerikaanse kringen overweegt men thans ernstig [de mogelijkheid om niet alleen aan Engeland en Frankrijk, doch ook aan Be kleinere Noord-Atlantische verdragspartners, zoals Nederland, een bc- fterkt aantal atoombommen af te staan. Deze overwegingen zyn nog in het litadium van interne discussie en zouden alleen tot een positieve beslissing *unnen leiden, indien het Congres bereid is, het afstaan van atoomgehei men en atoomwapenen aan bevriende mogendheden mogelijk te maken Boor verandering van de geldende wettelijke bepalingen. In militaire krin gen hoort men thans de mening uitspreken, dat de bestaande atoomwet geving verouderd is, aangezien de essentiële détails van de constructie van Be atoombom voor natuurkundigen geen mysterie meer inhouden en er Waarom geen dringende reden meer is voor beperkende voorschriften, die let nemen van strategisch belangrijke beslissingen in de weg staan. I Amerikaanse militaire deskundi gen, die het afstaan van atoombom- aan Westeuropese mogend- leden bepleiten, staan op het stand- Tint, dat het atoomwapen niet al- No een aanzienlijke preventieve, |och ook een defensieve waarde _*ft en een tactische rol van grote tekenis kan spelen bij een even invasie van de Westeuropese nden Zij verklaren, dat troepen- ncentraties zonder welke een zetting van vijandelijk gebied on- tvoerbaar is een trefbaar doel- voor het atoomwapen vormen en de bom daarom voor Janden als c-derland, Beigië en Denemarken, aar ruimte tot manoeuvreren ont- eekt, bijzonder nuttig kan zijn om ncentraties aan de andere zijde de grens te verhinderen of te rnietigen. In de omgeving van generaal radley en de Amerikaanse gecom- eerde stafchefs begint de opinie te winnen, dat het gevoel van achteloosheid, dat thans nog in schillende Westeuropese landen staat, het best zou kunnen worden rygve Lie bij Attlee en Bevin (Van onze correspondent) LONDEN Trygvc Lie, de secre- -generaal van de Verenigde Na- heeft gisteren zowel een onder- ud gehad met de minister van 'tcnlanse Zaken, Ernest Bevin. als t eerste minister Attlee. Van offi- 'c zijde werd na afloop meege- 'd, dat hij „een volledige en "Hartige bespreking had gevoerd er de problemen, waar de V.N. momenteel tegenover zien ge- aatstVan deze problemen is, zo men weet, de kwestie van de mese vertegenwoordiging in de renigde Naties wel een der nij- ndste. diplomatieke correspondent van .Times merkte gisteren op, dat °Pvattingen van Engeland in deze gelegenheid bekend zijn. In Ja- onthield Engeland zich in de 'Hgheidsraad van stemming over Russisch voorstel om de verte- "Woordiger va" het nationalistisch '"a van de raad uit te sluiten. De He werd toen met 6 tegen 3 stem- en 2 onthoudingen verworpen, gezien er sindsdien geen ver ering in de toestand heeft plaats ad blijft de Britse houding in *e onveranderd, voegde de corres- Pdent hier droogjes aan toe. n l'jkt inderdaad wel een juiste "pretatie van de Engelse poli- K 'n deze kwestie. Het valt ver- °P. hoe opmerkelijk weinig aan- ent de pers ook de verantwoor de bladen aan Lie's bezoek teedt bestreden door een beperkte voor raad atoombommen rechtstreeks toegankelijk te maken voor de Europese verdragspartners. De atoombomvoorraad van de V.S., zo wordt te kennen gegeven, is thans groot genoeg om een dergelijke re geling mogelijk te maken, zonder Amerika's directe defensieve kracht te schaden. Van 28 Juni t.m. 2 Juli zal een ploeg Nederlandse waterpolospe- lers beneden de 18 jaar een tour maken naar Engeland. Op 30 Juni speelt men te Sheltenham en op 1 Juli volgt te Bournville een wed strijd tegen de Midland League Op het vliegveld Orly bereidt president Auriol van Frankrijk H.M. de Koningin het eerste welkom. WASHINGTON. Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 247 tegen 88 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan een com promis-wetsontwerp, dat een be drag van 3.120.550.000 dollar be schikbaar stelt voor economische hulpverlening aan Europa en ande re, niet-communistische gebieden. Het ontwerp is inmiddels naar de Senaat gezonden, die naar men ver wacht, snel een beslissing zal ne men. Het gevoteerde bedrag is 245 millioen dollar kleiner dan dat. wat president Truman had voorgesteld. Voor Europa is 2.849.100.000 dollar bestemd» Radio-radargebouw op Soesterberg open (Van onze correspondent) SOESTERBERG: Op het vlieg veld Soesterberg is het nieuwe ra- dio-radargebbuw in gebruik geno men: de driekleur wapperde en Luchtstrijdkrachten stonden opge steld. Allerlei burgerlijke en mili taire autoriteiten hoorden feeste lijke redevoeringen aan. o.m. van lt. kol. vlieger L. M. Kamp, gen. majoor Baretta, waarbij alle histo rische hoogtepunten van „de radio als verbindings- en navigatiemid del" de revue passeerden. (Van onze correspondent) PARIJS. Het is vier uur precies, wanneer het koninklijk vliegtuig boven Orly verschijnt. Enkele ogenblikken te vroeg en het moet dus even rondjes draaien. Maar op het protocolairc moment komt het toestel voor de protocolaire streep tot stil stand. De Prins heeft voor de daling begint, de stuurstoel aan de heer van Ulsen afgestaan. Alles verloopt schitterend. De Prins heeft alleen aan de Franse grens 45 seconden verloren door naar het escorte te zoeken, dat hen tegemoet gevlogen was, vertelt hy. De begroeting begint. Zonder révérences, op verzoek van dc Koningin, een geste, die door alles wat in civiel is, op grote prys wordt gesteld. De president is in jacquet, mevr. Auriol, als altyd een waardige verschijning, heeft een toilet, waarvan dc dames onmiddellijk opvalt, dat het korter is dan dat dei- Koningin. Het is van witte en blauw mouseline, zij draagt witte handschoenen en een witte strooien hoed, met een blauwe strik opzy. Men heeft Orly aan de ontvangst aangepast: een monumentaal wer kende trap leidt naar de eerste verdieping van het grote ontvangst gebouw, waar een haag van bloe men is opgesteld. Voor de ont vangst zijn vele diplomatieke en politieke figuren naar Orly geko men: minister-president Bidault, minister Schuman, minister Ple ven, van oorlog, ambassadeurs en gezanten. Telkens duikt de figuur op van de heer Dumaine, de chef van het protocol, gedekt door een monumentale steek, die veelvuldig comentaar verwekt. De zon komtpdoor, wanneer de volksliederen klinken, de erewacht geïnspecteerd wotdt en de trap be klommen. tussen twee rijen door van de Garde Républicaine, die de sabel getrokken heeft. Even later kan de tocht begin nen. In de eerste wagen, de Cadil lac van de president, nemen de Koningin plaats en president Auriol. daarachter komen de Prins en mevrouw Auriol, en daarna minister Stikker naast minister Schuman. De laatste hamerslag wordt nog juist aan de versierin gen op de Place Maubert gegeven, wanneer de motorcolonne in zicht komt. die tot hiertoe de konink lijke stoet begeleid heeft. D^ Gar de Républicaine, op prachtige vossen, damvormig geschoren, staat opgesteld in pelotons, die de stoet verder zullen openen en slui ten, verbonden door twee rijen, die de koninklijke automobiel omrin gen. Hoe meer het centrum van Pa rijs nadert, hoe dikker de rij toe schouwers wordt. Op de Boulevard Sint Germain is zij meer dan drie man dik. Op de hoeken veel dik ker. Alle ramen zijn bezet, alle banken en alle terrassen van de café's, waaraan zoals men weet in Parijs geen gebrek is. Er zijn wei nig vlaggen naar Nederlandse maatstaf gemeten; daarentegen hebben vele winkeliers hun vitri nes aan het bezoek aangepast. Wij zien veel oranje, veel tulpen, mo lens en klompen. Voorlopig zullen wij deze laatste attributen in Parijs wel niet kwijt raken. Er is veel en bepaald eerlijke belangstelling. Een vriendelijk gejuich begeleidt de koninklijke wagen tot het paleis. Aan weerskanten van de weg staan de agenten opgesteld met en kele meters tussenruimte. De Fran se regering heeft geen risico geno men, er zijn alleen hiervoor twee duizend politiemannen gemobili seerd. De Politiebond heeft mee gedeeld, dat alle loonconflicten op geschort zijn tot het koninklijk be zoek voorbij is. Geen geringe opluchting, als men de mensen massa aanziet, die door het bezoek af en toe op de been en op straat gebracht wordt. De weg is leeg geruimd. Op het laax^te ogenblik heeft men een voddonmanetje, dat van geen re den schijnt te willen weten, van het middenplein weggepraat. Dan kon de escovtewisseling plaatsvin den. De rhythmische schokken van de paardekoppen, de blinkende sa bels, het trompetgeschal, geven de atmosfeer, en daar gaan ze, de kurassiers de eeuwenoude tra ditie van het bereden paard, heeft voor het Parijse publiek kennelijk niets van zijn kracht verloren. Om zes uur vindt op het Elysée de protocolaire voorstelling plaats van het Corps Diplomatique. Ter wijl de Koningin in de zaal Murat wacht, worden in een andere de ambassadeurs en gezanten in deze volgorde, naar anciënniteit van het aanbieden hunner geloofsbrieven op het Elysée. in carré opgesteld. Zelden zijn per gestrekte meter zo veel hoge diplomatieke figuren bijeengebracht. Wij zien de heren van het Neder landse en Franse protocol zo druk in de weer als ceremoniemeesters op een bruiloft. Het voorstellen be gint. De Koningin staat naast de Prins opgesteld, hij draagt geen bril. Even verder slaat minister Stikker, die vele handen te druk ken heeft. De stijfheid, die het moment van afwachten beheerst, wordt snel verbroken. De wijze, waarop de Koningin zich met de ambassa deurs onderhoudt, heeft een volko men ontspannend en naar het schijnt spontaan karakter. Blijk baar heeft zij ook dit gedeelte van haar taak nauwkeurig bestudeerd. Want zij heeft voor ieder een per soonlijk woord, dat aan de begroe ting het karakter geeft van een ongedwongen gesprekje, waaraan de Prins enkele woorden en een hartelijk gebaar toevoegt. Bijna ieder verlaat het zaaltje opgewekter dan hij het betrad. Protocolaire incidenten de uit drukking is een tegenspraak in zich zelf vonden natuurlijk niet plaats. Als wij onze indrukken raadplegen, valt ons op, dat de Russische ambassadeur, de heer Pawlow, hier nu reeds bekend door zijn waarlijk prachtige vier kante baard, het gesprek nog even rekte met een langzaam uitgespro ken speechje. De Indonesische am bassadeur had een spontaan ge baar, toen hij zijn welkomstwoor den uitte, waartoe hij op Orly geen tijd had gehad door de snelheid waarmee alle ceremoniën daar af gewikkeld waren. De Koningin uitte haar blijdschap erover, dat hij daar gekomen was. De Ameri kaanse gezant dc heer Bruce kreeg van de lieer Stikker een stevige handdruk die hij even warm be antwoordde. Tegen zevenen is het voorstellen afgelopen. Buiten zet de muziek al weer de militaire fanfa re in, die het binnenrijden der di plomatieke auto's op het voorplein begeleidde. En terwijl de laptste persvertegenwoordiger met zachte hand uit het vertrek gedreven Wordt, zien wij nog even hel mo ment van ontspanning aanbreken. De Koningin, de Prins en minister Stikker komen glimlachend op el kaar toe om. omringd door de le den van het gevolg, elkaar de in drukken van de receptie mee te delen. Bandiet is cordon van 2000 man te slim af ROME. Tweeduizend leden van dc Carabinieri, die acht maanden geleden een nng legden om het ge bied. waarin Salvatore Giuliano, dc Siciliaanse bandietenkoning zijn schuilplaats had. en deze ring steeds nauwer maakten, omsingelden giste ren de laatste heuveltop. Maar de aalgladde moordenaar vonden zij er niet die was opnieuw door de ma zen van het net gekropen. Deze nieuwe ontsnapping is des te sensationeler, omdat gedurende de actie van de Carabinieri elke weg en elk bergpad waren afgezet. Ieder een werd aangehouden en onder zocht. elke hut en elk hol werden uitgekamd. Toch is de politie van oordeel, dat het werk van dc laatste ntaanden niet geheel vergeefs is geweest. Twaalf bandieten, leden van de ben de van Giuliano, zijn in de val ge lopen, waardoor dc kracht van de bende verzwakt is. Maar dat heeft Giuliano al eens eerder beleefd en ook thans kan niets hem er van weerhouden, zijn bende opnieuw te versterken. Koel en regenachtig Weersverwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdag- avond: Over het algemeen veel be- g wolking met vooral aanvanke- -J lijk nog plaatselijk enige regen, s Meest matige wind uit noorde- Z, lijke lichtingen en ongeveerde- zelfde temperatuur als vandaag. A 25 Mcl zon op 4.53. onder 2041gj -maan op 12.37. onder 2.06. V (Van onze correspondent) PARIJS Het diner dat dc pre sident dc Koningin' aanbiedt, wordt genoten in de feestzaal van het Elysée. Een u-vormige tafel staat er opgesteld, gedekt met een batisten tafelkleed, dat met gouden sterren is versierd. Zware eandelabcrs ver lichten de tafel. Trachtige gobelins met Bijbelse voorstellingen sieren dc wanden. Naast dc 'Koningin is dc president gezeten. Daarnaast baron nesse Van Tuyll en de heer Ilcrriot. Iets verder zit minister-president Bidault. Het menu omvat onder meer Hollandse asperges en vier uiteraard Franse w ijnen. De pre sident houdt een toast, waarin hu de culturele betrekkingen herdenkt tussen de beide landen en de gast vrijheid, die vele grote Franse gecs- ,ten in ons land hebben genoten. Dc Koningin antwoordt tot grote vreugde van dc aanwezigen in uit muntend Frans. Om tien uur 's avonds begint dezelfde feestzaal zich te vullen met het gezelschap, dat de grote receptie komt bijwonen. Een verrukkelijke collectie toiletten beweegt zich langzaam door de gangen naar dc zaal. omringd door heren in rok, waartussen enkele uniformen. Wij zien zelfs gezanten, die op een af stand gezien, geheel in het blad goud gestoken schijnen. Allen rijzen, wanneer de Koningin verschijnt aan de arm van president Auriol De muziekkapel van de Garde Républi caine speelt voortreffelijk een PARIJS Uit bevoegde bron te Parijs worden de geruchten tegen gesproken als zouden H.M. de Ko ningin en Prins Bernhard nog dit jaar een officieel bezoek aan het hof van Sint James brengen. Men acht het zeer waarschijnlijk, dat het koninklijk echtpaar een officieel be zoek aan Engeland zal brengen, maar pas in de loop van 1951. PARIJS, 24 Mei. In antwoord op de begroetingsrede van presi- wereld niet niet een dent Auriol heeft H. M. de Konin gin gisteravond aan het diner, door stand houden en zowel het Wes ten. als het Oosten de enig moge lijke oplossing voorhouden: de vrede". Frankrijk en Nederland hebben Maar onze generatie kan de een dieper verbondenheid bereikt toverstok dan zo oppervlakkig schijnt en dit ligt in de drang naar vrijheid. weer in orde brengen. Wat wij nodig hebben is een een vrijheid die geen ongebon- de Franse president aan het ko- houding, vrij van de beperkin- denheid meevoert. gen van een geborneerd verleden, en de moed om opnieuw te be ginnen. van oorspronkelijkheid en opof feringsgezindheid, welke onmis- ninklijk echtpaar aangeboden, gc> zegd; ..Frankrijk is ons steeds een zuster geweest, die ons veel de zeggen had en die ons in het le ven zoveel vreugde heeft gege ven. In de achter ons liggende jaren, in onze gemeenschappelijke strijd voor de vrijheid, hebben de zonen van Frankrijk op onze bodem ge streden. Diegenen onder mijn landgenoten, die getracht hebben aan de bezetting van de vijand te ontvluchten om de vrije we reld te bereiken, zullen zich steeds met dankbaarheid hun Franse vrienden herinneren, die hen onderweg met gevaar voor ringen volkomen noodzakelijk en - - urgent geworden. Zonder deze Hierin vinden en eerbiedigen de beide volken elkaar. De we derzijdse hulpvaardigheid zal van Het stoutmoedige initiatief, dat deze vrijheid uit voorzeker de Frankrijk onlangs heeft genomen, enige en juiste vriendschap in onderscheidt zich door die geest stand houden en deze zal een ge meenschappelijke basis van sa menwerking worden, mocht ooit baar is voor de geboorte vaween het vrije Europa zich opnieuw nieuw Europa, als onderdeel van door machten van bezetenheid een betere wereld. Dit Europa zal naar een nieuwe ramp gedreven de ware haardstede zijn van zijn voelen. grote familiekring en laten wij hopen zelfs voor zijn verloren zonen. Het zal open staan voor al zijn vrienden. Ik drink op uw geluk, mijnheer de president, op dat van onze be minnelijke gastheer en gastvrouw de heer en mevrouw Auriol, en eigen leven hebben geholpen. Onze vele geestelijke verwant schappen en onze culturele, eco nomische en politieke betrekkin gen worden op het ogenblik ver wezenlijkt in een rijke oogst van verdragen en overeenkomsten, die kenmerkend zijn voor de rijk dom van onze vriendschap. Zij vormen het begin van de kristal lisatie van oude idealen, van deze strijd geworden is tot een funda regionale organisatie onder de mentele en diepe hervormings- Hiervoor zijn bepaalde opoffe- op dat van geheel Frankrijk. iijwe onze welwillendheid be perken zoals dit glas deze wijn, zullen wij nooit dit krachtige en dan zullen we resultaten krijgen, die beperkt worden door een glas. Als we de wijn laten uit groeiende economische levende ze zekerheid of liever deze ic elv ar endheid en deze vrede vloeien, beslaat die een grote uit- bereiken, zonder welke wij niet kunnen leven. Frankrijk en Nederland behoe- gestrektheid. Als onze welwillend heid niet wordt verkleind door de listigheid van beperking, maar al wereldorganisatie, die door de Ver. Naties wordt vertegenwoor digd. Europa is in aanleg en in we- zen een broederschap. ven de slechte gevolgen van het haar mogelijkheden ontvangt, verleden niet te vrezen, daar hun kunnen de resultaten weergaloos -'-«a J— -- En ik drink op la France éter- toekomstige ge- veile, die altijd haar buren be straald heeft, en die thans draag kracht. In de schiedenis zullen beide landen zij statige marsmelodie. De Koningin, in een fraai wit-goudtoilct gekleed, draagt een diamanten collier en diadeem, die zeer veel bewondering oogsten. Mevrouw Auriol heeft een avondjapon van roze tule. Het programma begint. Het bevat twee „spreekwoorden", ironische schetsen in dramatische vorm, van Carmontellc, die door leden van de Comedie Franpaisc gespeeld worden met alle raffinement, esprit en élé- gance, die de klassieke stijl van deze comedie kenmerken. Noel Noel oogst veel applaus. Hij houdt een vermakelijk toespraakje en draagt enkele liedjes voor. Daarna begint de eigenlijke re ceptie. Ieder is hoogst voldaan. Mi nister Stikker vertelt ons enthou siast, welk een uitmuntende indruk de toast van de Koningin heeft ge maakt. Wij zien de hoer Daladier, die als vertegenwoordiger van Orange uitgenodigd is, rondwande len met een enorme oranje-sjerp boven zijn witte rokvest. Men kan zich trouwens niet omdraaien, zon der iemand van hoge rang te raken of er door geraakt te worden. Mi nister René Mayer neemt iemand terzijde voor een kennelijk serieus, technisch en, naar wij aannemen fi nancieel gesprek. Minister-president Bidault neemt olijk afscheid van een collega. De brede rokken der avondjurken, die als ruisende klok ken aan de korte lijfjes opgehangen zijn, worden telkens met elegante schokjes tegen het verdrukken be schermd. Het is twaalf uur, wanneer wij allen op het bordes tegen elkaar gedrukt met dezelfde gemoedelijke gelatenheid de stoet van auto's zien passeren, die de feestgangers komt afhalen. De eerste dag is om. Nederlandse ex-SS'er in Zweden gepakt Deense organisatie zou oorlogsmisdadigers helpen (Van onze correspondent) KOPENHAGEN. De politie te Stockholm heeft gisteren aan de Deense politic een Nederlandse SS-er, die als oorlogsmisdadiger ge signaleerd stond, uitgeleverd. Deze arrestatie bevestigt, dat cr in Dene marken een illegale organisatie be staat, die oorlogsmisdadigers helpt ontvluchten. De politie kwam op het spoor de zer organisatie via een Deense vis sersboot, die aan een vroegere tot gevangenisstraf veroordeelde, maar thans v/eer vrijgelaten Deense ver rader behoorde. Deze boot lag in een Zuid-Zweedse vissershaven. Toen een Zweedse douanebeambte aan boord ging, had de kotter een be manning van drie koppen, doch toen hij later, geheel onverwacht nog eens een bezoek aan het vaartuig bracht, bleken er nog slechts twee man over te zijn. Het bleek, dat de derde ver dwenen was. De Zweedse politie ging zich met het geval bemoeien met het gevolg, dat laatstbedoelde eergisteren in Stockholm kon worden gearresteerd. Hij verklaarde, dat hij een vluchte ling uit de Duitse Oostzone was, maar het bleek al spoedig, dat men met een door de Nederlandse politie gezochte Hollandse SS-er te doen had. die wegens een reeks grove oorlogsmisdrijven werd gezocht. Men weet dat hij zich, zodra hij de Deense grens overschreed, op een bepaald adres in de Deense stad Aabenraa vervoegde, waar hem het geld verschaft werd voor een reis naar Kopenhagen. Hij kreeg ook adressen van vroegere SS-ers in Kopenhagen en deze arrangeerden voor hem het laatste deel van de reis, dat hem naar Zweden bracht. Men verwacht vandaag een reeks arrestaties in verband met deze zaak. aan zij marcheren, als waardige ster is van creatieve gedachten, compagnons. Zij zullen de vrij- op de welvaart en het geluk van heid van de Westerse volkeren in onze geliefde zuster Frankrijk BUna is de lange tocht ten einde. Hier rijdt dc auto met als inzit tenden H.M. de Koningin en Vincent Auriol over Place de La Concorde. De passiespelen te Obcrammergau zijn Zondag begonnen voor een talrijk pu bliek. waarvan meer dan de helft uit buitenlanders bestond. Er waren vooral Amerikanen. Engelsen, Belgen en Fran sen. De laatste maal. dat deze spelen werden opgevoerd was in 1934. Opgericht dooi de Stichting ..Het Parool' Giro 510330. RcdacU,: Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Bank: Rotterdamsche Bank - Postbns 9 Abonnement UitgaveN.V. De Nieuwe Pers Tclcf°°n rcdactle <291' Tclc,°°n 623:>' prijs 32 cent p. w. of ^f.15 p. lew. Losse nummers 9 cent Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1