c Ji Westelijke opheffing Grote Drie eisen der Volkspolitie Rennersstoet vanochtend vertrokken Aap Jimmy reist in broek en jas naar Holland lier rub utters, na twee en halve eeuw, nog vol van geest en leven In totaal 30 jaar voor Haagse politiemannen Rusland heeft demilitarisatie van Duitsland geschonden J Dikke vrienden met bootsman Vink van de Weltevreden NEEM Woensdag 24 Mei 1950 LONDEN. De Verenigde Staten. Groot Brittannië en Frankrijk hebben gisteren van de Sowjetunie geëist, dat zij een einde maakt aan het bestaan van de Volkspolitie, de gemilitariseerde politiemacht van 50.000 man in de Russische zone van Duitsland. In te Moskou overhan digde protestnota's, die niet eensluidend zijn, maar een gelijke geest idcmcn, wordt opgemerkt, dat de z.g. Volkspolitic het karakter van een |pger heeft, dat de leden er van een militaire opleiding ontvangen en niet voor normaal politiewerk worden gebruikt en dat zij zijn uitgerust met militaire wapens als machinegeweren, houwitsers, anti-tank- pescbut, luchtdoelkanonnen, mortieren en tanks. In de nota's wordt Rusland er van beschuldigd, door het toelaten van deze gcmilitariseer- !e politic de vier-mogendhedenovereenkomst inzake de demilitarisatie lan Duitsland te hebben geschonden. Nee toch... Heus! Zr is een Amerikaans man mens (dr. Hayes uit Florida) lie een chimpanseetje papa heeft leren zeggen, mama en kop. Het volgend cursusjaar omvat onder meer het zinnetje .Lelijke aap!" als „papa" hem zijn zin niet geeft. - Iemand bracht bezoek aan fabriek van televisietoestel len. Bij de verkoopsaanprijzings I demonstratie werd als actueel 1 nieuws een brandend huis ver- I toond. .JLieve help," riep de I meneer en hij rende weg. In- I derdaad was het zijn huis, dat I tot de grond toe afbrandde. Zijn l/amilie was gelukkig veilig. I Zevenentwintig dagen nadat de 42-jarige Mei ba te Reno I met de 62-jarige professor I Sheets was gehuwd liet zij zich Iran hem scheiden, om de dag I daarna opnieuw met hem te Ihutren. „om dc tweede maal'nóg I gelukkiger te kunnen zijn met leen en dezelfde held harer dro- 1 men". 1 -Politic te Jacksonville Flo ridavond in vernielde auto Imenselijk oor, liep er mee naar leen ziekenhuis, waar de dokters net bezig waren met een man liriens oor afgerukt was denr een Mïoorbijrijdende auto. Het ging lm één moeite door oor en man I'x-eer te verenigen. I* Bij het nieuwe recordgedoe, nu met 't parachutegespring, Irliepf het aantal sprongen per week omhoog en het aantal luren waarin omlaag. Het record lw deze week in de benen van 'n Itrgeutyn; J05 sprongen in 7 l .ur 23 min. jHILIPPIJNEN Dreigende chaos ■j ET is een weinig bekend feit, dat in Oost-Azie niet slechts ^do-China, Birma en Malakka, ar ook de Philippijnen. de stra- tgisch zo belangrijke eilanden- die na de oorlog uit handen i de Verenigde Staten de onaf- knkelijkheid ontving, aan een ge- brlijke communistische bedreiging |ootstaat Het onmiddellijke gevaar de Huks. ontevreden I boeren, die een agrarische hervor ming voorstaan. Sinds Korte tijd zijn deze lieden, goed bewapend met de n, die de \m «ikanen tijdens ,og aan de Philippijnse gueril- s leverden, geheel in communis- b vaarwater geraakt Alleen al 't gebied van Manilla wordt door EStens 75.000 van deze Huks on- r gemaakt en de gehele Phi- Jpijnen tellen enige honderddui- aden van deze plunderaars. Dor- e zijn platgebrand, burgers ver dord en rijke lieden gedwongen pe losprijzen aan de communisti- "e benden te betalen. De regering a president Quirino staat tegen- r dit alles vrijwel machteloos, i schat, dat de Huks tien maal veel wapens hebben als het offi ce leger der Philippijnen. De wenkanen zien dit alles met lede a aan. In de strijd mengen kun- a zij zich niet, tenzij president Jrino hun hulp inroept. Tot nu e is dit echter niet gebeurd, ter- ij de Huks inmiddels, naar ge- ffcen is, de steun hebben gekregen a in de burgeroorlog beproefde l-ers der Chinese communisten, fier deze omstandigheden zijn voorwaarden voor het ontstaan een nieuwe brandhaard in de V oorlog in Azië geschapen. op meisje van 17 jaar Een voorbijganger te Schaarsbergen bij Arnhem, Ie omgeving van de nieuwe l&weg no. 12 in de volksmond F hazenpad" genoemd het lijk fonden van de 17-jarige Betsie P Galen. Uit het onderzoek van I politie bleek, dat zij door wur- p om het leven is gekomen. Het pie had Dinsdagmiddag met de lelijke zangvereniging van aarsbergen deelgenomen aan een liuitvoering op de nationale ten- T'jlelling „Mijlpaal 1950". Het bestaan ^*an deze politie macht, zo zeggen de westelijke Grote Drie, is formeel in strijd met de verplichtingen, die de bezet- tingsmogendheden verscheidene keren plechtig op zich hebben ge nomen. Bovendien zijn de andere mogendheden door Rusland van de oprichting van het korps niet op de hoogte gebracht. Dusdoende heeft Rusland de herleving van een militaristisch en agressief sy steem bevorderd, dat de geallieer den, samen strijdende, hebben wil len vernietigen. In de Amerikaanse nota wordt gezegd, dat wat Rusland doet, lijn recht in strijd is met de pogingen, die de Ver. Staten en andere lan den in het werk stellen tot het ves tigen van een stabiele en duurza me vrede. De Russische vertegen woordigers hebben dikwijls ge sproken over het Russische verlan gen naar vrede. Men kan nauwe lijks verwachten, dat zulke uitla tingen geloof vinden bij de vrije volkeren, indien de Sovjet-rege ring tegelijk een militaire macht van belangrijke omvang en sterkte organiseert. Wil Rusland het ver-» trouwen herstellen in zijn bewe ringen omtrent vredelievende be doelingen, dan kan het niet anders doen dan onmiddellijk de militaire eenheden in Oostduitsland te ont binden. De Franse nota geeft te kennen, dat de opheffing van de gemilitai- riseerde Volkspolitie door de open bare wereldmening zou worden be schouwd als een concreet gebaar van bijzondere betekenis. Spoed gewenst met de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen DEN HAAG. - Het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité, de Nederlandse Katholieke Boeren- en Tuindersbond. en de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond jui chen het ontwerp noodregeling kin derbijslag kleine zelfstandigen als zodanig toe. maar achten de in dit ontwerp vervatte noodregeling on voldoende. Zij menen dat de inko mensgrens van f 2000 te laag is en vinden de termijn van twee a drie jaar voor de tot standkoming van een definitieve regeling te ruim. De gehele situatie, waarin de zelfstan digen verkeren, maakt het betrach ten van zo groot mogelijke spoed bij het tot standbrengen van een defini tieve regeling dringend geboden. Zij hebben de Tweede Kamer verzocht te willen bevorderen, dat het wets ontwerp gewijzigd wordt. DERDE RONDE VAN NEDERLAND (Van onze sportredacteur) Zeven dagen lang zal een rennersstoet door Nederland trekken om in die tijd een traject af te leggen van 1589 km, hetgeen neerkomt op de afstand GroningenMadrid. Een flink eind fietsen dus, maar daar is het dan ook de (derde) Ronde van Nederland voor, met verscheidene prominente binnen- en buitenlandse renners. Vanochtend is het ver treksein gegeven aan de voet van de Westertoren In Amsterdam: 31 Mei hoopt de gehele colonne weër in de hoofdstad terug te keren. Het veld zal dan echter ongetwijfeld een stuk geslonken zijn, want al is het dan „slechts" een wielertocht door een vlak landje, in de voorgaande ronden is gebleken, dat deze ronde zeer onbarmhartig kan zijn. Juist dat vlakke, eentonige land in dc Noordelijke provincies werkt, vooral op de buitenlandse renners, ietwat deprimerend. En daar gaat het de eerste dag naar toe: Noord-Holland door, de Afsluitdijk over, dwars door Friesland en Groningen naar Appingedam. Een ruk van 265 km, de langste van de gehele toer. Dus ook hier, een goed begin, is het halve werk. Gerrit Schulte was te duur De beste renner die Nederland bezit, Gerrit Schulte is ditmaal niet van de partij. De winnaar van verleden jaar was te duur, de or ganisatoren konden er onmogelijk aan beginnen, zodat het dan maar zonder de blonde reus van Den Bosch moest. Anderen zullen nu hun kans schoon zien. We denken aan een Middelkamp, oud-wereld kampioen op de weg, een renner die altijd gevaarlijk is. De Tour de France-renners hebben het des tijds eiv«?ren toen de Nederlander een moeilijke bergetappe op zijn naam wist te brengen. Een andere Nederlandse renner waarop het oog gericht zal zijn is dc Braban der Wim van Est, die de laatste jaren plotseling van zich heeft doen spreken. Hij rijdt in de Am sterdamse ploeg samen met C. Loos, Herm. Smits. Cor Bakker, Henk Faanhof, v. d. Kamp, de Groot en Vcs. Middelkamp voert de nationale ploeg aan. Hij wordt gesteund door cracks als Lakeman, Schellingerhoudt, Jef Janssen, Henk de Hoog, Savelberg, Geerts en Koot. Haast stuk voor stuk ren ners die weten wat het zeggen wil een ronde van diverse dagen ce rijden. Zij allen zullen hun huid aan de buitenlanders duur verko pen. De Zwitsers konden slechte met vier man komen, zodat zij ge koppeld zijn aan Nederlandse ren ners. De ploeg ziet er als volgt uit: de Zwitsers Pfister. Weber, Oesch en Kamber, alsmede Steen bakkers, Buuren, Blankenauw en Theuns. Dan is er nog een ge mengde ploeg, onder leiding van de Franse Pool Klabinsky, een stoere mijnwerker, waarin nog een Fransman, een Hongaar en onze landgenoten Piet de Vries, Ver- schueren, Pauwels en Hopstaken zijn opgenomen. De tweede etappe loopt van Ap pingedam naar Apeldoorn (195 km), de derde naar Geleen. via Vaals en Maastricht (230 km), de vierde naar Baarle-Nassau (235 km), waar een rustdag wordt ge houden op Eerste Pinksterdag. De vijfde etappe loopt via Roosendaal Steenbergen. Geertruidenberg naar Eindhoven (228 km), de zesde over -Arnhem, Amersfoort, Gorin- chem naar Rotterdam (224 km) en de zevende en laatste op 31 Mei door het Westland, Den Haag, Advertentie ti.M.) Haarlem, Utrecht. Hilversum naar Amsterdam terug (212 km). In die tijd zal er veel vreugde en leed door de deelnemers beleefd zijn. Ongetwijfeld zal de belang stelling door geheel Nederland weer zeer groot zijn. vooral omdat de ronde steeds populairder wordt. En toch, wat heeft men er eigen lijk aan te zien. In een flits zijn de renners voorbij. Maar men zal zijn favoriet tenminste even kunnen aanmoedigen, hem even zelf kun nen zien, men zal even de opwin dende sfeer kunnen proeven en voor de rest zal de ronde uit de verslagen worden gevolgd. En on getwijfeld zal er weer veel te ver tellen zijn. Tekort Vrijwillige verzekering gedekt tot 1 Januari 1950 (Van onze parlementaire redacteur) Uit het Verevcningsfonds zijn voor de jaren 1947. 1948 en 1949 respectievelijk f 10 millioen, f 12 milliocn en f 7.5 millioen beschik baar gesteld aan de Algemene Zie kenfondsen ten behoeve van hun afdeling vrijwillige verzekering. Door de invoering in 1941 van de verplichte verzekering hebben de ziekenfondsen in hun afdeling vrij willige verzekering alle slechte ri sico's te dragen gekregen. Het daar door ontstane exploitatietekort is nog vergroot, doordat de staat voor zijn eigen ambtenaren de verplichte verzekering niet heeft aanvaard, zo dat 300.000 hunner zich gedekt heb ben door vrijwillige verzekering. Over de straks genoemde jaren heeft dit het tekort op de exploi tatie van de vrijwillige verzekering vergroot met toaal f 4.5 millioen. Binnenkort zal bij aanvullende begroting dit bedrag worden aange vraagd ten behoeve der betrokken ziekenfondsen. Daardoor wordt het totaal tekort van f 39 millioen over de jaren 1941—1949 teruggebracht tot f 34.5 millioen. Hiervan is ge dekt f 10 plus f 12 plus f 7.5 is f 29.5 millioen. Bij wet wordt thans uit het Vereveningsfonds nog een be drag van f 5 millioen gulden be schikbaar gesteld. Hierdoor zal de financiële toe stand van de afdeling vrijwillig*: verzekering der Algemene Zieken fondsen tot 1 Januari 1950 gezond zijn gemaakt. Mr. De Wilde hartelijk verwelkomd na lang durige ziekte (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG De Eerste Kamer had gistermiddag een agenda, welke geen aanleiding gaf tot discussie: enige naturalisatie-ontwerpen en het wetsontwerp tot aanvulling van ren ten krachtens de verschillende on gevallenwetten. Zij werden zonder hoofdelijke stemming aanvaard- De enige spreker was dit keer de Voor zitter, prof. Kranenburg. Eerst nam hij het woord ter verwelkoming van de A R. oud-minister en oud-wet houder van Den Haag, mr. J. A. de Wilde, die wegens ziekte vele maan den zijn Eerste Kamerlidmaatschap niet heeft kunnén vervullen. Zelfs bij de stemming over de souverpini- teitsoverdracht van Indonesië neeft hij verstek moeten laten gaan. Een vriendelijk applaus onderstreepte de hartelijke woorden van de voorzit ter; een duidelijk bewijs van het aanzien, dat de herstelde staatsman geniet bij vriend en tegenstander. Verder heeft de voorzitter ons het programma van de komende week geopenbaard. Woensdag na Pinkste ren zal de Eerste Kamer zich bezig houden met de verdere inpolderin gen in het IJsselmeer. Grote partij zwaar vergif gestolen TIPTON Uit een fabriek te Tipton (Engeland) is een hoeveel heid vergif gestolen, voldoende om 10.000 personen te doden. Men ver moedt, dat de diefstal door kinderen is gepleegd. Het betreft hier 100 pillen sodium cyanide ter grootte van een duivenei. Een kind zou er slechts aan behoeven te likken om onmiddellijk te sterven, verklaarde een apotheker. De politie van Tip ton heeft de bevolking door middel van luidsprekers gewaarschuwd. Er is een uitgebreid onderzoek inge steld. Medische hulp en ziekenhui zen zijn gealarmeerd. Bestemd voor familie in Amersfoort ROTTERDAM. „Hij heet Jimmy en draagt een rood jas je met broekje voor het ver raderlijke klimaat. Laat hy een kuchje horen, dan moet hem twee dagen lang om de vier uur een half tabletje* sulfadia- cid worden toegediend. Bij darmstoornis luidt het dieet: „thee zonder suiker en ge roosterd wittebrood"." Het staat allemaal te lezen in de uitvoerige „handleiding", die eerste stuurman Bodderij van de „Welte vreden" van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd, die te Rotterdam is aangekomen, boven zijn bureau in zijn hut heeft geprikt, om vooral niets te vergeten Want Jimmy is niet alleen een kostbare, maar ook zeer gevoelige Wau-Wau-aap. die als huisvriend voor een familie in Amersfoort is bestemd. Daarom moest er onderweg voor Jimmy, worden gezorgd. Geen diner a la carte, maar een vast menu En twee keer. éénmaal in de Indische Oceaan en nog één keer in de Middellandse Zee. moest er naar Amersfoort wor den geseind, hoe Jimmy het maakte Dat is te begrijpen, want Wau-Wau- apen. zo werd ons verzekerd, kun nen slecht tegen het Nederlandse klimaat en ze sterven dikwijls reeds op de zeereis. Deze weten schap bracht bootsman Vink. die Jimmy onderweg heeft vertroeteld en daardoor dikke vrienden met hem is geworden, op het idee de gezag voerder, natuurlijk gekscherend voor te stellen maar naar Amers foort te seinen, dat Jimmy niet mcor in het land der levenden ver toefde. Terwijl wij in de hut van stuur man Bodderij dit alles zitten te be praten, streelt Jimmy af cn toe meewarig over de ruige wang van de bootsman cn maakt hij het kap sel van mevrouw Bodderij in de war. En wanneer dan de boodschap komt, dat zijn nieuwe baas uit Amersfoort hem op de kade staat op te wachten, is hij met één slinger Een enorme kolom van dikke, zwarte rook steeg gisteren op uit een opslagplaats van rubber in New Malden, een voorstad van Londen, waar door onbekende oorzaak brand was uitgebroken. Meer dan 50 brandweermannen met tien motorspuiten bestreden het enorme vuur. van zijn lange grijparmen boven op de kast en schijnt te zeggen: Zie maar, dat je me te pakken krijgt. Maar de mens is toch slimmer dan dc aap cn natuurlijk.zijn Amers- foortse heer is in het bezit van de toekomstige huisvriend gekomen. Bij graaf von Zinsendorf's geboortedag Qp 26 Mei is het 250 jaar geledcn^dat in Dresden geboren werd: Ni- kanten en het consistorie van Dresden. Aan de leerstellingen en opvattingen van de Hcrrnhutters ergerden zij zich maar. Het is het doorzettingsvermogen van Von Deze week: in Kerk en Wereld kolaus Ludwig Reichsgraj von Zinrcndorj. De voortzetting van zijn werk is onmiddellijk aan te uiijscn: het Zendingswerk, de trouu'e arbeid onder de leprozen bi'., in Suriname, van de Hcrrnhutter-Broederfle- meente. In ons land: Zeist, u'aar het „Broederplein" l>an Zineendorj ge tuigt alleen reeds omdat de gemeente der Herrnhutters cr is: maar het stille kerkhof, met de uiterst ecnooudipe, kleine stenen, spreekt «on de vele leden dezer gemeente, die, als Zinzendorf, als „stillen m de lande Verdreven en gevlucht uit Mora- vië, is het de Hernhutter Broeder gemeente in Duitsland geweest, die het werk van de uitwendige zen ding kerkelijk ging doen. Hier heeft een kleine, maar uiterst geestelijk-levenskrachtige kerk zich bekommerd om de zwarte broe- dcr-in-nood. Dat is in veel opzicht pionierswerk geweest. Men kan zeggen: een gemeente, ontstaan uit de nood van de eigen vlucht, heeft beseft, wat het zeggen wil: als bijlopers ergens in de wereld te moeten verkeren. In Herrnhut vernieuwden zij hun oude Boheemse tradities, vonden zij een nieuw vaderland en het kan slechts erwondering wekken, dat tot op de huidige dag deze gemeen te zich op verschillende plekken in de wereld heeft gehandhaafd. En dat niet alleen, maar dat zij zich heeft uitgebreid, de grenzen van Duitsland is overgegaan en haar eigen karakter heeft bewaard, zon der tot een onbeduidende secte te worden. En dat te meer. waar oorspronke lijk Graf von Zinzendorf cn zijn „broeders" op allerlei togenstand stootten, zowel bij de Duitse predi- Zinzendorf geweest, dat eindelijk erkenning bereikte voor de nieuwe Broedergemeente en dat tenslotte niet alleen leidde tot vrede met Kerk en Staat, maar tot waarde ring. Gemakkelijk heeft Von Zinzen dorf het zijn Duitse broeders niet gemaakt. Alleen de Piëtisten, door wie ook Von Zinzendorf in zijn jeugd sterk beïnvloed was, kwamen hem onmiddellijk tegemoet. De vroomheid, in al haar eenvoud, was van beiden kenmerk en daardoor ontmoetingspunt. Nadat de jonge Graaf von Zin zendorf zijn schooltijd had doorge bracht in Halle, toenmaals centrum van het Piëtisme, in de streng Luther se omgeving van Wittenberg enkele jaren had gestudeerd, ging hij, op verzoek van zijn familie, naar Frankrijk. Maar op de tocht daar heen, bleef hij enige dagen in Düs- seldorf. Hij bezocht daar een schil- derijenmuseum en bleef plotseling geboeid staan voor een schilder werk. dat de lijdende Christus uit beeldde. Het droeg een onder schrift, dat v. Zinzendorf in het ge weten greep: Dit deed Ik voor u wat doet ge voor Mij"? Op deze vraag gaf hij onmiddellijk antwoord door voor zich zelf te besluiten zijn verder leven in dienst van Christus te stellen. In Parijs aangekomen, moest hij spoedig tot zijn teleurstelling ont dekken, dat. evenals in zijn vader land, Luthersen en Piëtisten fel te genover elkaar stonden. En hij keerde terug, in het vaste voorne men. zich nooit met partijtwisten op godsdienstig gebied in te laten. Hij had de gevaren en vruchteloos heid er van reeds gezien! Zo begint hij zijn levensweg. Een pad. dat rijk zou worden aan won derbaarlijke gebeurtenissen er merkwaardige voorvallen. waar van wel één van de belangrijkste was: zijn aankomst bij liet eerste huis. dat door de Moravische broe ders werd gebouwd. Dat huis werd opgetrokken op zijn eigen landgoed, dat hij aan de Moravische en Boheem se vluchtelingen had aangeboden om er zich te vestigen. En toen hij na vele maanden van afwezigheid terug keerde, werd tot zijn verrassing de eerste steen voor 't eerste huis juist gelegd. Von Zinzendorf begreep, dat God hem deze mensen op zijn weg had geplaatst en dat hij een taak Granaat ontploft; jongeman gewond AMSTERDAM De 18-jarige zoon van de familie Van der Sch. aan iet Singel te Amsterdam, amb tenaar bij de gemeentelijke tele foondienst, heeft gisteravond een oude granaat gedemonteerd. Het projectiel ontplofte met het gevolg, dat de roekeloze jongeman met zeer ernstige verwondingen naar het Binnengasthuis moest worden over gebracht. Bossche rechtbank doet uitspraak in zaak-Leemhuis, Viëtor en Pegels DEN BOSCH. De Bijzondere Strafkamer van dc Arrondissements rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak van de voormalige Haagse politiemannen Leemhuis. Victor en Pegels en hen respectievelijk veroordeeld tot tien, elf cn negen jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest cn ontzetting uit dc beide kiesrechten en het recht van ambten te bekleden voor de tijd van tien jaar. Tegen de verdachten was respectievelijk 18, 20 en 15 jaar met aftrek van •preventieve hechtenis geëist. De Bijzondere Kamer was van mening, dat de door de verdach ten gepleegde feiten zeer ernstig zijn en dat zij tijdens de bezetting volkomen aan Duitse zijde hebben gestaan. Als verzachtende omstan digheden liet men gelden, dat de positie van de politie tijdens de be zetting buitengewoon moeilijk is geweest, dat verdachten geen ma teriële voordelen hebben genoten cn geen mishandelingen hebben gepleegd en dat zij meer dan vijf jaar in voorlopige hechtenis heb ben doorgebracht. Voor de uitspraak deelde een der raadslieden, mr. Reuser. aan de rechtbank mee, dat de verdachte Leemhuis dezer dagen werd on derscheiden met het herinnerings- kruis '40/45 van het Nederland- sche Roodc Kruis. De verdachten hebben het recht binnen acht dagen tegen dit von nis in cassatie te gaan. Advertentie (/.Af.) voor hen had. Hij betrad de funda menten, knielde met allen samen en bad: Herrnhut was in feite gesticht. Dc grote gebeurtenis van dit aller eerste begin is tot op de huidige dag het „Leitmotiv" van alles gebleven, wat zich met en door de Hcrnnhut- ter Broedergemeente afspeelde. Want vanuit Herrnhut werden spoedig ook elders gemeenten gesticht. De namen van vele nederzettingen in Duits land en andere delen van de wereld, in Europa en Amerika, getuigen er van. Wie in Zeist is. moet de beide kanten van het Broederplein eens rondwandelen, om te zien. van hoe oude datum dc huizen en dus dc Nederlandse nederzetting, reeds zijn. Na de laatste wereldoorlog moes ten opnieuw Herrnhutters vluchten. De gemeenten in Gnadenberg, Gna- denfrei, Ncusalz en Niesky moesten worden ontruimd. In Neugnadenfels werd een nieuw begin gevonden en vele „broeders" uit Silezië vonden in middels een nieuw vaderland in Ca nada, waar de daar reeds gevestigde Herrnhutters hun liefderijk opna men. De Herrnhutters vormen in het ge heel van volken, kerken en groepen, maar een kleine minderheid. Maar zij zijn van betekenis gebleven voor veel arbeid van christelijke barm hartigheid. die op moeilijke posten wordt verricht. Op hen is in dc meest goede zin van toepassing, het bijbelse woord: „Een klein vuur. maar zie hoe grote hoop hout het kan aansteken". Het is dat heilig vuur geweest, dat tot daden bracht. Graaf von Zinzendorf heeft zelf eens gezegd: „Onze economie is geen systeem, dat men kan zien. maar waarin men moet geloven". Nu 2' eeuw geleden de man ge boren werd. die uit de kracht van dat geloof de verstrooiden vergader de en de Geest Gods de gelegenheid gaf hen te gebruiken in Zijn dienst, mag een woord ter nagedachtenis aan deze voortrekker niet achter wege blijven.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3