ASPERGES Engelsen „zien" Holland door ogen l van B.B.C.-reporters Duizend jaren klooster in Egmond Opheffing deelstaten interne Indonesische aangelegenheid SPROOKJESLAND Indrukken van gehele dag in kwartier samengeperst Indologen niet aan hun lot overgelaten MOEDER! Help mij een MM fff Baarns inspecteur blijft ontslagen Engcland's ploeg voor Rio Abclij keert terug na afwezigheid van ruim 360 jaar Ondernemingen ondervinden grote moeilijkheden Botta zorgt in damtournooi voor de verrassing 't tiAOjgweKte die bet 'mdoet1 Mysterie in Nederlanders te Wimbledon SCANDIA .Woensdag 24 Mei 1950 (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. Twee dagen hebben de radio-reporters van de B.B.C. nu over de Hollandse wateren gevaren. Maandagavond in het grote moment gekomen, dat zij hun eerste indrukken de aether zullen inzen den. Maar daar moet u niet te licht over denken. Dat gaat zo maar niet. Maandagmiddag komt Ted Livesey, de regisseur, pas goed in de weer. Twee minuten hier over, één minuut daarover. Zo worden twee dagen „Holland zien" in een kwartier uitzending samengeperst. De reporters hebben aan boord hun teksten al geschreven, de secretaresse heeft bet uitgetypt en dan komt Ted met zijn blauwe potlood. De populaire Engelse radio-repor ter, mr Wynjord Vaughan Thomas laat de Rotterdamse gemeente ambtenaar P. Dijkman (links) voor de BBC-microfoon zijn woordje doen.... Luistert U ook? Iedere avond om kwart vóór acht Om vijf uur Maandagmiddag zijn wij allemaal bijeen in de stu dio van de Nederlandse Radio Unie in het gebouw van de Regerings voorlichtingsdienst te Den Haag. De heer Verdoold van de R.V.D. is er bij en Stanley Wright van de Britse Ambassade. Meer dan twee uur is er microfoonrepetitie, wordt er nog geschaafd en geschrapt, last Ted „een beetje lachen" in, tot al les „all right" is en precies vijf tien minuten duurt. De telefonades met de B.B.C. zijn inmiddels niet van de lucht. Om precies kwart voor acht gaat de uitzending „in the air". Misschien hebt u het gehoord. De heer Thomas uitte zijn bewon dering over de wederopbouw van Rotterdam en het herstel van de haven. Hij interviewde de Rotter- oamse gemeente-ambtenaar P. Dijkman, die zijn antwoorden nu natuurlijk gladweg van een pa piertje kon lezen. Georgie Hen schel sprak bewonderend over Gouda en de mooie gebrandschil derde ramen in de kerk en de heer Day sprak over Dordrecht. De re porters gaven impressies, inder daad. Voor de Nederlander, die zit te luisteren, lijkt het misschien wat oppervlakkig, al is het gela den met het enthousiasme der bewondering. Maar de Engelse luisteraar, die Nederland niet kent, krijgt toch even een indruk van 't- leven en werken in ons land, die hem verlangend maakt er meer van te weten te komen. En dat is ook juist de bedoeling, zegt Ted Livesey. Wij hadden onze Britse radio collega's twee dagen spelevarend en gezellig causerend mee gemaakt Maar in die weinige uren in de studio hebben wij gezien, dat ze ook hard en geconcentreerd kun nen werken. Een kwartiertje duur de de uitzending maar, maar ze wisten er enorm veel in te zeggen, alles was wel overwogen en het geheel was precies uitgebalanceerd. Met zes pers.onen zijn deze En gelsen nu zes dagen in Nederland om vijf kwartier uitzending te ver zorgen. Dat kost de BBC bij elkaar ..Aan studenten en scholieren van alle landaarden, uil Indonesië af komstig die get-offen zijn door de monetaire maatregelen, wordt voor lopig door het ministerie van biniïsn- landse zak>:n hulp verleend waar zulks nodig bleek. De regering zal ernstig rekening houden met de be langen van de Indologische studenten van Nederlandse nationaliteit, op wier verdere studie door dc R.I.S. geen pr|js meer wordt gesteld". Bovenstaande uit de regeringsnota over Indonesië gelichte alinea doet ons buitengewoon veel genoegen. Veertien dagen geleden schreven wij onder „Erezaak voor de regering": ..Trek u het lot aan van de plotse ling sterk-gedupeerde Indologen". toen de verschillende soorten Indo logen een een-zijdige opzeggings- brief thuiskregen ten aanzien van het studiecontract, dat hen en de Indonesische regering gezamenlijk bond. De npta bevat een bemoedigend antwoord. De regering heeft de mo rele verantwoordelijkheid t.a.v. de Indologen begrepen en niet verder afgewenteld. POST VOOR DE „WATERMAN" EN DE ..CHESHIRE" Post bestemd «oor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van de troepenschepen ..Wa terman" en Cheshire", welke in een der tussenhavens zal worden uitge reikt. moet respectievelijk uiterlijk op 25 en 26 Mei in 'edcrland ter post worden bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens, dient het adres de naam te bevatten van het troepenschip, onde toevoeging: ..Op thuisreis r.aar Nederland" De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Advertentie I.M le worden J Om Uw kind te helpen de verzwak king van de groei te overwinnen, geef het eenvoudig een Pink pil per maaltijd. Dank zij de opbouwende eigenschappen van het medische ijzer der Pink Pillen vermeerderen deze do rode bloedlichaampjes van het bloed zodanig, dat dc vitaliteit in alle cellen van het organisme terugkeert. Spieren en weefsels worden van dag tot dag ilerker, zo zelfs, dat bij vermagerde kinderen in enkele we ken tijd het gewicht van 2 tot 3 pond toeneemt. n// r- Ar Het kind is weer vol lc- Hf LLC Pf veoiiufct. Pink pillenapoth. en drog. PINK driehonderd pond sterling. En dan heeft de Nederlandse regering nog de auto's ter beschikking gesteld, waar de reporters nog dagelijks hele stukken mee rijden. Na de uitzending, die van Den Haag via Londen rechtstreeks de aether in ging en die wij in het kamertje naast de studio tegelij kertijd konden beluisteren, week de ernst weer van de reporters. Onze kranten gingen van hand tot hand en wij moesten noodzakelijk nog even mee terug naar de boot voor een afscheidsdronk. Met de auto naar de boot en dan met de boot nog een eind door het avond lijke Den Haag. door de grachtjes en onder de bruggetjes door, met een uitgelaten gezelschap. dat iedere brugwachter een dronk aan bood. Maar Dinsdagmorgen begint het werk opnieuw. De „Waterlelie" neemt Leiden en gaat door naar Aalsmeer voor de bloemenmarkt van de volgende ochtend. De „Zon nebloem" neemt Utrecht en Breu- kelen en natuurlijk de Vecht. En vanavond over de BBC Home Ser vice kunt u opnieuw naar de er varingen van deze Engelse „ont dekkingsreizigers" luisteren. Dat kunt u iedere avond, tot en met Vrijdag. Maar Vrijdagavond is de uitzending een kwartier vroeger, van half acht tot kwart voor acht. Nog geen beslissing inzake Westerling SINGAPORE. Het verzoek van Indonesië tot uitlevering van Wes terling wordt door legering te Singapore nog altijd bestudeerd. De laatste documenten, behorend tot het verzoek van de Indonesi sche regering zijn vorige week in gediend Men verwacht binnen de eerstvolgende dagen een beslissing inzake uitlevering van Westerling naar Indonesië of zijn deportatie naar Nederland. Centrale Raad verwerpt zijn beroep UTRECHT. Gistermorgen is door de Centrale Raad van Beroep uit spraak gedaan in de zaak van de inspecteur van politie J. van der H. te Baarn, die door de burgemeester van Baarn. wegens ongeschiktheid was ontslagen. Deze zaak was reeds in Januari van dit jaar voor het ambtenarengerecht behandeld. Dit gerecht stelde toen de burgemeester van Baarn in het ongelijk en ver nietigde derhalve het ontslag Te gen aezo uitspraak was door de burgemeester van Baarn beroep aangetekend en op 2 Mei werd de zaak voor de Centrale Raad van Be roep te Utrecht behandeld In zijn uitspraak beeft de Raad het beroep door J van def H.. ge richt tegen het besluit van de bur gemeester van Baarn van 30 No vember 1948. alsnog ongegrond ver klaard. Verder verklaarde de Raad diens vorderingen, dat hij in ere zal worden hersteld en dit ter rehabili tatie per dienstorder in het politie corps te Baarn zal worden bekend gemaakt, niet ontvankelijk. Het door dc burgemeester verleen de ontslag blijft door deze uitspraak derhalve gehandhaafd. LONDEN Voor het eindtour- nooi om de Jules Rimet-beker dat in Juni in Brazilië begint, heeft de F.A. de volgende spelers aangewe zen- de doelverdedigcrs Williams (Wolverhampton Wanderers) en Ditchburn (Tottenham Hotspur); de Backs Ramsay (Tottenham Hotspur), Aston (Manchester United), Scott (Arsenal) en Eckersley (Blackburn Rovers), de halfbacks Wright (Wolverhamp ton Wanderers), Hughes (Liver pool), Dickinson (Portsmouth). Nicholson (Tot'enham Hotsnur), Taylor (Fullham), Watson (Sun derland) en Cockburn (Manches ter United), de voorwaartsen Mil- burn (Newclastle United). Mor- tensen (Blackpool). Bentley (Chel sea). Mannion (Middlesbrough). Finney (Preston North End). Mat thews (Blackpool). Baily (Totten ham Hotsour) en Mullen (Wolver hampton Wanderers). Als ploegleider is Walter Winter* botton aangewezen. Op 19 Juni vertrekt het gezelschap per vlieg tuig naar Zuid-Amerika. Matthews en Taylor, die met een F A—team in Canada zijn. en Cockburn en As ton, die met Manchester United in Noord-Ametika op tournee rijn, zullen rechtstreeks naar Brazilië reizen. Schaaktiental tegen Zuidslavië DÉN HAAG- - Op 22 cn 24 Juni zal te Utrecht een landenschaak- wedstrijd over twee ronden worden gehouden tussen de nationale ploe gen van Nederland en Zuidslavië. De volgende tien spelers zijn uit genodigd. Nederland in deze wed strijd te vertegenwoordigen: 1 dr M Eu we: 2 Lod Prins: 3 N Oortlever: 4 T. D van Scheltinga; 5 H. Kra mer: 6 W J Muhring, 7 J H Don- ner: 8 F W J Henneberke; 9 C B van den Berg; 10 ir. H. J. van Stee nis. (Van een onzer verslaggevers) Wie als vreemdeling aanklopt aan de deur van de abdU van Egmond en met de paters en broeders Benedictijnen het middagmaal gebruikt vindt b(j de ingang van het refter waar de monniken zó van de houten tafels eten, maar waar de gast een keurig gedekte tafel aantreft de abt klaar staan met een kan water cn con kom: want zo wil de traditie van deze eeuwenoude orde hot: vóór het aan tafel gaan wast de gastheer dc handen zijner gasten. En Maandag was liet een lange r|) van gasten, die de Hoogwaardige Heer Dom Paulus Andricsscn aldus ontving, want een grote schare Nederlandse journalisten was samengestroomd in de abdij. Het gebeurt niet vaak, dat in het kapittel van 'n abdij een „persconferen tie" wordt gehouden, maar voor de Egmondcr abdij was er alle reden voor om dat wél eens tc doen. Het pas tot abdij verheven klooster immers viert dit jaar zijn dui zend-jarig jubileum! Op 14 Februari van dit jaar ontvingen de monniken een brève van de Paus, waarin hun mededeling werd gedaan van deze verheffing. Enkele weken geleden kozen zij hun 38ste reguliere abt. die op 24 Juni te Haarlem door Mgr. Huivers zal worden gewijd. Dat wil niet zeg gen, dat de abdij nu ook duizend jaar heeft be staan. De voorganger van Dom Paulus Andriessen, de 37ste abt, leefde in de zestiende eeuw. Maar in 1573 werd de abdij ge plunderd door troepen van Dirk Sonoy tégen de wil van Willem van Oranje en later geheel verwoest. Pas in 1934 werd de eerste steen ge legd voor een nieuw klooster en op 26 Augus tus 1935, na ruim 360 jaar afwezig te zijn geweest, keerden de monniken te rug naar Egmond. De geschiedenis van de abdij is boeiend. De his toricus mr. C. Steinmetz, vertelde er gisteren iets over. Het eerste begin is te vinden in het kerkje, dat gebouwd werd boven het graf van St. Adalbert de resten ervan zijn teruggevonden en het was graaf Dirk I van Holland, die het eerste (houten) klooster liet bouwen. Het werd een der grootste cn rijkste ab dijen van Holland met bezittingen tot bij Delft en Schiedam. De namen van roemrijke geslachten zijn met de abdij verbon den; allen gaven zij de monniken hun steun, maar tijdens het beleg van Alkmaar, in de roe rige tjjd der reformatie, kwam er een abrupt ein de aan. En toen 't kloos ter verwoest was. zou het eeuwen duren, voor de verdreven Benedictijnen hun weg terug vonden naar Egmond, één der oudste bolwerken, van waar uit het Christelijk geloof werd verspreid over Noord Nederland. De Orde zelf vertel de prof W. Nolet, is nog veel ouder en werd in 529 gesticht. In het klooster van Monte Cassino schreef Bcncdictus zijn „regel van het monniken leven"; hij wilde zijn or de een afspiegeling doen zijn van de hemelse ge meenschap, zich baserend op dc praetische belevenis van het geloof, zonder te vervallen in excentrieke uitingen. „Wat ik vooral hoop." zei prof. Nolet, „is, dat de monniken van Eg mond weer het hunne zullen bijdragen tot de éénwording van de kerk van Christus". En hij aarzelde niet om te zeggen vele punten van overeenkomst te hebben gevonden tussen deze Be nedictijnen en de Cal vinisten! De abdij, door architect Kropholler gebouwd, breidt zich nog steeds uit. Een nieuwe vleugel is thans bijna gereed en cr zijn plannen ontworpen voor een nog grotere uit breiding. Met zijn forse contouren verheft het ge bouw zich uit het vlakke polderland, zichtbaar tot ver in de omtrek. Nolten verliest, Schagen wint op punten CAHMATHEN Norman Lewis, kampioen van Wales vlieggewicht, heeft in 10 ronden op punten ge wonnen van de Nederlander Theo Nolten. De Nederlandse halfzwaargewicht Willy Schagen won op punten van de Ierse Kampioen Paddy Slavin. REGERINGSNOTA OVER INDONESIË (Van onze parlcmentsrcdacteur) DEN HAAG. Uitgaande van hel standpunt, dat de regering prineipieel niet (reden kan in een beschouwing over interne Indonesische aangelegen heden, cn vooropstellende, dat in deze fase van vorming en ontwikkeling de mogelijkheid voor een algemene conclusie ontbreekt, blijkt z(j in de thans aan de Tweede Kamer overgelegde nota niet in staat om te beoor delen, in hoever dc situatie in Indonesië zich ontwikkelt in een voor Nederland gunstige dan wel in een ongunstige richting. Wel geeft het .procédé, gevolgd ten aanzien van de deelstaten haar reden tot bezorgdheid. Niet alleen, omdat dc kwestie van het zelfbeschikkingsrecht daarbij be trokken is. maar ook, omdat het wijst op een sterke aandrang, om tot een structuurverandering te geraken adders dan langs constitutionele weg. Bovendien veroorzaken de gebeurtenissen In Makassar en Ambon reacties, waarin ten onrechte Nederland in critische zin betrokken wordt Hoewel ongerustheid over de per soonlijke en economische veiligheid en de achteruitgang van de levens omstandigheden van .vele Nederlan ders in Indonesië grond leveren voor pessimistische toekomstverwachtin gen, mag naar het oordeel der rege ring Nederland zich niet laten aflei den van het hoofddoel der verhou ding van Nederland en Indonesië: de bevordering van een werkelijke sa menwerking tussen beide landen. Ofschoon de resultaten van de eerste ministerconferentie in Dja karta en verdere werking der Ned - Indonesische Unie gedurende de eerste maanden niet onbelangrijk kunnen worden genoemd, schijnt de vraag gerechtvaardigd of deze ont wikkeling van zaken zich verder zal voortzetten In dit verband wordt gewezen op de activiteit van dc re publiek tot ophefling van de deel staten, welke de steun ontving van het parlement van de RIS. Het enige gebiedsdeel, dat zich bij deze gang van zaken niet heeft neergelegd is Ambon, waar een onafhankelijke re publiek Zuid-Mnlukken is uitgeroe pen De zich thans in Indonesië vol trekkende staatkundige ontwikke ling vervult de regering met zorg met betrekking tot de realisering van het zelfbeschikkingsrecht der volken van Indonesië, doch zij is er zich van bewust, dat dit e?n aangelegenheid is, welke in de eerste plaats de sou- vereine staat van de republiek der Verenigde Staten van Indonesië aan gaat. Niet de uitslag van een even tueel plebisciet is van primair be lang. doch slechts de feitelijke moge lijkheid tot verwezenlijking van het zelfbeschikkingsrecht. Nadat de nota melding heeft gemaakt van het slui ten van een marine-overeenkomst op basis van artikel 2 van de souverei- niteitsoverdracht. deelt zij. grote lof brengend aan het personeel der ma rine voor de wijze, waarop het zijn moeilijke taak vervult, mede dat nog 4500 man der Koninklijke Marine in Indonesië aanwezig zijn De afvloei ing van het korps Mariniers is prac- tisch voltooid. De nog al te voeren sterkte van de Koninklijke Landmacht bedroeg op 1 Mei j.l rond 40 000 man. Door het Inlassen van een groter aantal buitenlandse troepentransportsche pen hoopt men In Mei 10.500 man af te voeren De verwachting wordt uitgesproken, dat behoudens on voorziene omstandigheden in September a.s. practisch alle onder delen der K.L. zullen zijn gerepa trieerd. Wal het K N I L betreft was de stand van zaken op 1 Mei J.l.: naar het leger van de R I S. zullen over gaan 22.300 man. naar de K.L. 8000 man. terwijl omtrent 21.000 man de bestemming nog moet worden vast gesteld. De reorganisatie van het K.N.I.L. moet 26 Juli as zijn be ëindigd. Gepoogd zal worden om de reorganisatie van de Luchtstrijd krachten een maand eerder haar beslag te doen krijgen. De nota kenschetst de positie van de Nederlandse ondernemers als zeer moeilijk; het wettig gezag Is nog niet overal geconsolideerd, er bestaat een grote sociale onrust. De Advertentie tl M.) Onrustig, gejaagd? Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. vooruitzichten van de cultuuronder nemingen in ogenschouw nemend waarin tussen de 3 en 4 milliard gulden was belegd in 1938. destijds plm. 15 pet. van het nationaal ver mogen merkt de regering op. dat de R-IS. nog geen maatregelen heeft genomen die een duidelijk in zicht geven in de algemene begin selen van haar economische begin selen en dat de handelspolitieke sa menwerking nog in haar beginsta dium is. De nieuwe deviezenregeling wordt in de nota als volgt omschreven: de export-goederen brengen het dubbe le op van te voren en de import- goederen kosten het drievoudige van vroeger. Bij overmaking van gelden naar Indonesië wordt tweemaal de officiële notering van de desbetref fende buitenlandse valuta ontvangen en voor overmakingen uit Indonesië moet driemaal het bedrag van de officiële notering worden voldaan. De veiligheid van persoon en goed is op vele plaatsen nog bepaald on voldoende. Hoewel aanslagen, bero vingen en diefstallen nooit geheel te keren zijn. vinden zij thans in Indo nesië toch wel op abnormaal grote schaal plaats. Tenminste 16 Neder landse burgers z(jn vermoord, van wie alleen in Soerabaja 6. De on rust onder de Nederlandse bevol kingsgroep is vergroot door het groot aantal arrestaties van Nederlandse burgers op Java. Het hoge commis sariaat heeft alles in het werk ge steld om zich het lot van deze arres tanten aan te trekken, van wie het grootste deel inmiddels reeds in vrijheid is gesteld. Nelusco Botta, de Italiaan, die nog zo vreemd tegenover ons Poolse damspel staat, zorgde voor de verrassing van de 5e ronde. King, de Chinees, zette een niet moeilijke, doch telkens weer verraderlijke damzet open. die zijn tegenstander zag ook Zondag demonstreerde de Italiaan reeds zijn doorzicht n. a. v. zijn partij tegen Keiler waarna de situatie voor de kleur ling hopeloos was. Reeds na 21 zet ten, legde hij er het bijltje bij neer. Wat is Gordijn van plan Nu bond hij de gevierde grootmeester Bon- nard aan zijn zegekar. De Fransman maakte een foutzet. waarna de Ned. kampioen 1949 feilloos afwerkte. Gordijn nam met deze nuttige zege de leiding in het „MoJar"-toumooi, met de fraaie score 7 punten uit 4 partijen. Is er met Roozenburg. onze we reldkampioen iets aan dc hand? Of bewaren al zijn tegenstanders hun beste vorm voor hun partij met de opvolger van Gesten? Wij zullen ons thans niet verdiepen In deze vragen, doch constateren, dat yoor de derde maal In successie ónze Piet met remise genoegen moest ne men. Na Van Dijk en Verpoest haal de de sympathieke Noord-Afrikaan Post dit kunst stukje uit. Van Dijk wil geen figuranten-rol spelen. Dat toonde hij vandaag door gedecideerd de Belgische kampioen Verpoest te verslaan, oen resultaat, dat van laatstgenoemde tegenvalt. De positiestelling opbouw van de Wageningse student was voorbeel dig. Harrold kwam telaat: hij was verdwaald. Voor de tweede maal overkwam hem dit dezelfde dag. ditmaal in zijn partij tegen Guig- nard. Het viel de Zwitser niet moei lijk Harrold's gebrek aan theoreti sche kennis en routine uit tc bui ten. In het „minor"-tournooi was vooral de partij Ham—Bandstra van belang, vooral nadat De Jong op zeer fraaie wijze combinatoir van Dukel had gewonnen (Let eens oo die Wim de Jong. Hij komt nog ver Advertentie (1.Af.) Dat is pas een iractatie voor de Pinksterdagen 1 Asperges maken Uw maaltijd extra feestelijk én nu zijn ze het lekkerst! Goot nooit het aspergeuater ueg. Maak er de volgende dag met de harde aspergedelen een smakelijke soep van Dan profiteert U dubbel van dit heerlijke product. FEUILLETON -door Nicholas Blake ..Tijd om naar beneden te gaan." zei mijnheer Disteldoorn, die wat op een afstand gestaan had Hij had al die tijd luidruchtig staan snuiven en zijn armen op'een wonderlijke manier op en neer staan zwaaien. ,J)e ozon is hier uniek, mijnheer legde hu uit „Zoals de Romeinse dichter het zegt ..mens sana in cor- pore sano"." De concertzaal was al bijna vol. Hoewel het eigenlijk alleen een ont vangst was van de nieuwe gasten, was iedereen zich toch komen mel den. zoals Edward Wijs het genoemd had De casten in Sprookjesland waren blijkbaar echte kuddedieren. Paul knikte goedkeurend, want uit principe hield hij van massaverto ningen. en hij kon je allerlei auteurs citeren, die de eenzame zwerver, de zoeker, de romantische dromer ver oordeelden. „Deze zaal heeft 500 plaatsen." fluisterde Albert Morlcy met hei melijke trots ..Wacht maar tot het feest begint. Die jonge Wijs. dat is me cr een!" Paul sloeg de schrik om het hart Wacht maar tot het feest begint! Het klonk als een dreigement, het zou wel zoiets zijn als de wijdings feesten van een of andere primi tieve stam. De In de bekende groen-witte kle ding gestoken employé's van het kamp namen onder applaus plaats op de in een halve cirkel opgestel de stoelen op het podium Net het lerarencorps bij dc overgang, dacht Paul. die schijnbaar nonchalant met elfcaar praten en doen of er nie mand in de zaal zit. Nu moet de baas opkomen Luider applaus Daar kwam kapitein Wijs met een stapel papieren in de hand het podium op. Heel wat ouder dan zijn halfbroer. Kleiner maar met hetzelfde vier kante hoofd De blik van een orga nisator. wat zorgelijk maar uiterst bekwaam. Niet om mee te spotten, dat heerschap. „Ik zal U niet lang ophouden." zei hij. „We heten U hartelijk welkom in Sprookjesland, we hopen, dat U zich zult amuseren. Mijn assisten ten en ik zullen ons best doen het U zo aangenaam mogelijk te ma ken Op het aanplakbord in de hal vindt U het weekprogramma U zult er allnn we] Iets naar Uw zin op aantreffen. Maar U hoeft niet aan al die wedstrijden en andere dingen mee te doen. sport is hier niet verplicht in Sprookjesland." (Zacht applaus Die toespeling op. dc verplichte sport op de beroem de grote kostscholen gaat wat bo ven hun pet. dacht Paul.) ..We hebben zo weinig mogelijk voorschriften, we rekenen op Uw aller medewerking, en Ik vertrouw er op. dat U ons hierin helpen zult. Allereerst: na 1 uur 's nachts geen lawaai meer in het kamp. De dame» hebben hun schoonheidsslaap no dig." (Gelach en protest). ..En na tuurlijk geen hardhandigheden. Hier hebt U onze geroutineerde uitsmij ters..." (Kapitein Wijs wees naar net rijtje kamp-employe s dat achter hem zat: gelach en hoera-gcioep. Hij is een goed psycholoog, dacht Paul weet ze op een aardige ma nier in het juiste spoor te houden)." Als U soms klachten hebt. hoe on belangrijk ook. of voorstellen voor verbetering van ons kamp. komt U er dan alstublieft mee bij mij aan, of bij een van de leden van de staf. We hebben altijd een open oor voor U. En vergeet U vooral niet om U tijdig op te geven voor volgend jaar; deze zomer hebben we meer dan tweehonderd mensen moeten te. leurstellen En nu laat ik U verder over aan de sportleider Teddy, kom maar hier. Goedenavond, dames en heren." Edward Wijs kwam voor het voet licht. De vrouwelijke gasten gingen allen even verzitten „Hallo, lui!" riep hij. „Hallo, Teddy!" riep de hele zaal. „Voor we samen wat zingen, even los komen met onze strijdkreet. Nietwaar. „Sprook-)es-land! Hoe-ra. hoe-ra". Eerst zachtjes, hoor, daar gaat het om. Vooruit maar!" De strijdkreet werd twintig keer herhaald, met veel nadruk op elke lettergreep, eerst fluisterend, toen steeds luider en sneller, tot het wel het hysterische Sieg-Heil geroep op een nazi-congres leek. Paul Perry was onder de indruk. Hij was veel te veel individualist om zich bij zo'n massabetoging op z n gemak te voelen. Het vlotte Amerikaanse accent, dat Edward Wijs plotseling in zijn stem gelegd had. de soepele gebaren waarmee hij de strijdkreet aanvuurde Paul vond het allemaal walgelijk (Wordt vervolgd) ons spel.) Na een moeilijke po sitie partij volgde na zes uur spe len de puntenverdeling. De andere uitslagen waren: CausseAnsems 0—2, VerseNoome 11, Den Har- hogh—Havaert 2—0. Met deze ronde werd het Haagse gedeelte Van het tournool afgesloten. De ereprijs van de burgemeester van Den Haag gaat naar Bandstra of De Jong, die bei den 8 punten scoorden. Dinsdag was een rustdag. He denmiddag te 13.40 uur vindt de Leidsepleln, plaats. Eerste zetten zullen o.m. gedaan worden door Miss Holland. Heintje Davids. Jon- glisto, dr. Van Swol, Piet Kraak, mr. Goudsmit. terwijl de bekende pianist Ko v. d. Helde Wijma even eens zijn medewerking verleent. DEN HAAG. Voor het Wimble- dontournooi, dat van 26 Juni t m 8 Juli wordt gehouden, heeft het bestuur van de K.N.L.T.B. voor het herencnkclspel vier spelers inge schreven. namelijk Van Swol, Van Meegeren, Linck cn Rinkel. Voor het damesenkelspel slechts een speelster: mej. Nel Hermsen. In het herendubbel spelen Van Swol cn Rnkcl samen, in het gemengd dubbel mej. Hermsen en Linck. Voorts beeft het bestuur van de K.N.LT.B. aan het wedstrijd-comité van Wimbledon verzocht om even tueel mevr. L. Schmier en Wilton eveneens tot de enkelspelen toe te laten. mej. Hermsen en mevr Schmier tot het damcsdubbelspel en Van MeegerenWilton tot het he rendubbel. Linck zal vermoedelijk met een buitenlandse partner ln het herendubbelspel uitkomen. Schermploeg voor de Benelux-wedstrijden DEN HAAG. Op 27, 28 en 29 Mei worden te Amsterdam de Bene- lux-schermwedstrijden gehouden. De volgende équipes komen voor Nederland uit: Floret dames: Agnes de Vries (Den Haag). Sabel: E. L. Kuypers. Terwecr en Montfoort Sr. (allen Den Haag). Reserve: Chr. van Uden (Den Haag). Degen: Zoet (Den Haag). Dwin ger (Amsterdam), Mosman Sr. (Amsterdam). Reserve: Van Batenburg (Am sterdam). Floret heren: E. L. Kuypers, Ter- weer (Den Haag), Munnik (Rot terdam). Reserve: Th. van Es (Den Haag) Back van Malmö krijgt verlokkelijk aanbod STOCKHOLM De Milanese Voetbalclub Internazionale. die o.m. Wilkes in de gelederen telt, heeft de rechtsback van de F.C. Malmö, Kjell Rosen, een contract aangeboden vol gens hetwelk hij 175.000 kronen (bij na 125.000 gulden) zal ontvangen, wanneer hij tot Internazionale toe treedt DEN HAAG - Op dc wereld kampioenschappen gewichtheffen, die op 13. 14 en 15 October tc Parijs worden gehouden, zal Nederland zijn vertegenwoordigd door Charité (den Haag) in de zwaargewicht en Smeekens (Breda) in de middenge- wichtklasse. Advertentie (I.M.) De betrouwbare ~^ball-pen. Compleet I. 2.95 vullingen f. 1.- per stuk Verkrijgbaar in diverse kleuren. Inktvoorraad controleerbaar Voorradig bij alle kantoorboekhandelaren.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5