SSmtur VOORAL VÓÓR DE VROUW Kopers op afbetaling willen niet het allergoedkoopste Geld verslindende concurrentie tussen margarine fabrikanten „Dank U wel juffrouw, ik kom nog wel eens terug' Watervrees KINDEREN Knokken Spaans schip gezonken Vitaminering op eigen kosten; prijs driemaal verlaagd Niet ieder speelt het klaar altijd geduldig te zijn Gedurfd zomers Mevrouw Roosevelt komt 3 dagen op bezoek einde Juni Vrijdag 26 Mei 1950 3 „UITSLUITEND a CONTANT" Maar ze zitten voor maanden en jaren vast aan schulden, waarvan ze tenslotte de zin niet meer begrijpen „Aan hun gezicht en kleding kun je het niet zien. maar je merkt 't direct aan hun keuze," zegt de chef van een groot magazijn, dat voor de oorlog óp gemakkelijke betalingsvoorwaarden verkocht. „Neemt u bijvoorbeeld twee jonge moeders. Ze komen allebei om een kinderwagen. De een vraagt naar prijzen, ze wil weten of een wagen van vijf-en-ncgcntig gulden wer kelijk zoveel minder sterk en soepel is als die van honderd-vijftig. De goedkoopste vindt ze 't begeerlijkste ondanks het elegantere uiterlijk van de dure soorten. Want haar keus wordt bepaald door het geld, dat ze hiervoor opzij gelegd heeft. De ander echter kijkt die goedkopere wagens niet aan. Bly staat ze bij de allerduurste. „Deze wil ik wel." roept ze, „en dan zo'n matrasje erbü en een vacht en een net voor de boodschap pen." Geld schijnt geen rol te spelen. Ook niet als ze maar meteen een kinderbedje wil aanschaffen met een moderne aankleedtafel. In zulk een geval zeggen wij zo voorzichtig mogelijk: „De laatste jaren verkopen we uitsluitend a contant, mevrouw En meestal wordt er dan niet gekocht. Zoals ik u al zei. aan het uiterlijk zie je het niet. Wel aan dc manier waarop de prys genegeerd wordt. Zo van: Ach, dat geld... dat komt terecht. Daar is immers een regeling voor." De meneer, die me dat allemaal vertelt, gaat in een van z'n nieuwe old finish stoeltjes zitten en kijkt triest, 't Is wel een verstandig man. tenminste over dat afbetalingssy steem zegt hij juiste dingen. En hij kan het weten, want voor de oorlog behoorde z'n zaak tot één van de beste afbetalingsmagazijnen in Ne derland. Velen die destijds in ter mijnen kochten, zijn nu contante klanten geworden. Doch ondanks die goede herinneringen en ervarin gen heeft de directie van dat afbeta len schoon genoeg. „Was 't risico voor de verkoper vroeger al groot." vertrouwt die me- negr me toe. ,,'t is niet te vergelijken met dat van tegenwoordig. De men taliteit van het publiek is er met be ter op geworden en bovendien de contante prijzen voor iets goeds zijn enorm hoog. Legt rr.en er nu zoals gebruikelijk; was vijf-en-twintig pro cent voor de afbetaling op. dan \vo'"dt het eindbedrag iets afschrikwek kends. Daarom zoekt men 't nu in de Veel kinderen hebben een afkeer van wassen. Vooral van meer dan één keer per dag. De jongetjes gaan meestal het verst in hun afkeer. Waarom dat bij jongetjes zo is en bij meisjes.minder, daar zullen we het niet over hebben, maar wel over het feit. dat de heftigste waspropagan- distcn meestal de sterkste wasanti- pathieen kweken bij kinderen. Hoe gaat dat. Er zijn ouddrs die helemaal niet meer weten waar ze zelf van hielden toen ze jong waren. Zelf vonden ze het niet prettig oni de hele dag verboden te worden ..Doe dit niet. want dan worden je handen zo vuil". ..Pas op. Je schone blousje!" Sommige ouders overdrij ven hun angst voor vieze handen en kleren zo erg. dat de kinderen in een onzichtbaar dwangbuis leven. Zo'n kiricl wordt uitentreuren ge wassen en gaat zich op den duur verzetten. Het krijgt een afkeer van wassen en ontwikkelt zich in huise lijk verband tot een klein viespeukje Zelf heb ik een jongetje gekend, dat uit louter verzet tegen de eeuwig durende inperking van zijn vrijheid een ware watervrees ontwikkelde De ouders, die dit in de hand werken, houden meestal meer van een kind. dat er netjes uitziet. Zo worden de kleren van het kind en de indruk die het op de buren maakt belang rijker dan zijn bewegingsvrijheid. Dat is fout. Dat de afkeer van het wassen dik wijls uit een dergelijk verzet voort komt. blijkt wel uit het feit. dat een andere omgeving d:e niet zo abnor maal scherp op schone handen en kleren let wonderen doet. De kinde ren reageren onmiddellijk heel ge woon op water. Daarmee zyn alle gevallen van watervrees niet verklaard. We mo gen ook niet vergeten dat in de op voeding het water dikwijls twee slachtig behandeld wordt. Enerzijds als een gevaar (verdrinken), ander zijds als een ideaal. Sommige kinde ren zijn door een verkeerde opvoe ding innerlijk zo onzeker, dat ze het ..gevaarlijke" water, niet meer zo ge heel en al kunnen onderscheiden van het ..goede" water. In die gevallen is het begrip water al genoeg om angst op te wekken. Men dient het#kind dus ook al niet te bang te maken voor water. kwaliteit.' Dus mindere kwaliteit te gen meer geld: dat gaat lijken op een begrip, dat men tegenwoordig nep noemt. Wij voelen daar niets voor en ziedaar de reden waarom wij (en vele oude afbetalingsmagazijnen met ons) contante betaling vragen. Dit systeem bevalt ons beter. De gemakkelijke voorwaarden lij ken zo eenvoudig maar ze wemelen van de haken en ogen. 't Zou wat anders zijn als men alleen dat kocht wat werkelijk nodig was en dat men dan nog terdege rekening hield met het wekelijks te missen geld. Maar 't is een waarheid als een koe dat een mens. zodra hij niet di rect naar de kassa moet. luxueuzer en roekelozer in z'n verlangens wordt dan hij zich kan veroorloven. En wanneer kan iemand zeggen: ik houd tien gulden over? Volgens mij heb je pas recht van spreken als je behalve die tien gulden ook nog twintig apart kunt houden voor on voorziene omstandigheden.... Wilt u een sigaret?" Hij houdt me een koker voor met Craven A. „Ach nee. straks maar," zeg ik op eens hinderlijk kregel wordend. Iets in dit heldere betoog prikkelt me tot verzet. „Toch is 't zuur," vind ik. „als je winkels vol mooie dingen ziet en je kunt er niet aankomen. Wie ziet I kans dat bij elkaar te sparen? Bo vendien als je altijd met onvoor ziene omstandigheden moet rekening houden, kun je nooit wat kopen. Soms is een betaling in termijnen de enige uitkomst." „Als ik met de pen overweg kon", zegt de meneer en hij bekijkt me duister, „dan zou ik boeken vol schrijven over mensen, die maanden en jaren vast zaten aan schulden, waarvan ze tenslotte de zin niet meer begrijpen konden. Er waren er vroeger zelfs, die een rijksdaalder per maand betaalden en een kind kan weten, dat daar nooit een eind aan komt. En dan de ellende van de ver koper. Spijkerhard moet hij zijn. an ders legt hij het loodje. Weet u dat we wel eens een ameublement lie ten terug halen, waar men inmiddels uit vvoede de bijl in gezet had?" Toch kun je tegenwoordig weer bijna alles op "emakkelijke voor waarden krijgen, ondanks de narig heid die u nu noemt. Fie.tscn. radio's, kleren, stofzuigers: er wordt druk geadverteerd". ..Best. best", knikt de meneer. „Dat moeten zij weten. Wij doen er niet meer aan mee. Bij ons gebeurt het omgekeerd. Er komen hier geregeld klanten, die vragen of we een be paald stuk voor hen willen vasthou den. dan brengen ze ons maandeliiks een bedrag en na verloop van tijd is het hun eigendom. Dan kunnen ze het meenemen zonder dat ze er een cent extra voor betaald hebben Ten slotte hoe is dat met een min of meer grote aankoop? Iedereen weet een poor vooruit, dat hij daartoe moot overgaan. Waarom dan niet in de lente gespaard voor een winterjas of een jaar van te voren met het betalen aan een traploper begonnen? t Is beter om z'n geld te geven aan iets. dat nog nieuw in de winkel hangt, dan aan spullen die al begin nen te slijten „Wilt u nu een sigaret?" „Ach ja. toch wel graag". Zo zitten we in die gebloemde stoeltjes. Tussen tafels, kasten, spie gels. kleden en banken met kussens, begeerlijk genoeg om me in rep en roer te brengen. Maar ik voel me stil en ingetogen want er hangt een douche aan dc wand. 't Wachtwoord van m'n gastheer. „Eerst naar de kassa Uitsluitend a contant". BIBEB Pootj ie baden Als zoontje uit school komt is er bezoek. Oom Bram, dxc ook bij dc krant werkt, 't Is er een, die weet wat boksen en rennen is en waar bij zo'n knaapje van acht aan z'n trek komt. Maar nu zit hij in een stoel en komt er niet uit. „Kijk, m'n knie," zegt hij tegen zoontje,-.ie je die lap erom? Daar- C onder doet het pijn, Geen gevecht vandaag, ga maar lekkers halen." Dus krijgt dat jong wat geld en ivordt op chocolade repen uitge stuurd. Snel als de ivind is hij te rug. in een stemming alsof hij uren op dc kermis heeft gezwierd. De (Eigen bericht) Even ten oosten van Dungencss. j in het Engels kanaal heeft vanmor- gen een hevige aanvaring plaats gevonden tussen het 3700 ton me tende Spaanse stoomschip Coba Espartel en het stoomschip Salstar Door de botsing, die tijdens dikke mist gebeurde, beliep het Spaanse vaartuig zoveel schade, dat het kor te tijd later is gezonken. De 37 leden van de bemanning werden opgepikt door het Engelse stoomschip Ful- ham. Ook de Salstar werd bescha digd en kon dc reis op eigen kracht niet voortzetten. Het vaartuig zal door de Engelse sleepboot Rumania naar de dichtst byzijnde haven wor den gesleept. Advertentie (LM.) MELK en PUUR Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KW AU A BREDA Om een hap uit 3.000.000 kg margarine (Van onze landbouwmcdewerker) II. In het begin van dit jaar begon de „margarine-oorlog" zijn felle en kapitalen verslindende karakter te krygen, waardoor hij nog steeds wordt gekenmerkt. Anderhalf jaar lang had een aantal fabrikanten hun margarine goedkoper in dc handel ge bracht, dan in overeenstemming was met de prysovereenkomst in de margarineconventie. Toen zij hun herhaalde toezeggin gen, niet langer meer beneden dc prijs te verkopen, niet bleken na te komen, besloot de Unilever zich ook in dc concurrentie strijd te mengen. Dit had onvermijdelijk tot gevolg, dat de overige fabrieken, die zich eveneens buiten de prijzenstrijd hadden gehouden, er nu ook in werden betrokken. Door toe doen of medewerking van de Unilever, werden in korte tyd chocola maakt hem nog lawaaiiger. a]ic prijzenovcreenkomstcn uit de margarine-conventie gelicht. „En hoe was het op school." doe ik kalmerend. Maar 't gevolg is een wild verhaal van de enorm sterke meester mei z'n geweldige motor fiets. „Vertel maar es wat van je meis je." praat Oom Bram. die zich blijkbaar bij meesters glamour een beetje vaal begint te voelen. „Je meisje," joelt zoontje. „Ha je meisje „Ja, dat. kleine dikkerdje met vlechtjes." Maar zoontje in een felle fuif en brasbui: „Hoi, hoi. dat dikkerdje. Met vlechtjesWie heeft er nou vlechtjes „Toe joh," por ik, „doe niet zo luid „Hoi, hoi, wat is nou luid," joelt zoontje. Hij is niet te temmen, dus schenk ik thee cn laat 't maar. Als 't dikke zusje lief en rozig uit bed komt en de aandacht eist, probeert dat joch terrein te heriuinnen. „Om Guus je," vertelt hij geheimzinnig, „om. Guusje knokt de hele klasEen jongen van de vierde doet ook mee. Die heeft een bende spieren De meeste van de school." „En jij?" wil Oom Bram nu we ten. Knok ju ook om Guusje?" Waarop zoontje, ongewoon rap, alsof hij wel eens meer hierover heeft gedacht: „Ik trouw nietIk eet later wel in een restaurant." BIBEB VANDAAG EEN STANDBEELD VOOR DE VERKOOPSTER Wanneer een ambtenaar aan een loket op een bepaald moment even kortaf en korzelig wordt, kunnen we 't hem vergeven, want zeggen we je zult de hele dag maar weer diezelfde vragen moeten beantwoorden en altijd maar weer geduldig moeten uitleggen, hoe 't zit. We vergeven het ook een dokter, als hij op het fondsspreekuur niet aldoor van aanmin nigheid straaltach, hij heeft ook zoveel patiënten. Maar er is een categorie van mensen, aan wie we het nooit vergeven, wanneer zij even hun geduld verliezén en dat zijn de verkoopsters. Van hen wordt verwacht, dat ze altijd zonnig, altijd vriendelijk, altijd 'geduldig zijn. dat ze zich verdiepen in problemen, die heel wat minder gewichtig zijn dan die van een gemeenteloket of een spreekuur, en dat zij bovendien nog voor ieder babbeltje en praatje klaar staan. Met de meeste bewondering kan ik soms een poos blijven kijken naar een verkoopster in een garni- turenzaak bijvoorbeeld (op het punt van garnituren en van schoe nen schijnen de damesklanten wel het lastigste te wezen). Een bepaalde kleur knoopjes op een bepaalde kleur japon,... wat daar lang over geaarzeld en ge treuzeld en gemierd wordt. ik zeg het niet bij wijze van beschul diging: we doen het allemaal, dat is nu eenmaal een eigenschap van Evelien spreekt j VAN VROUW TOT VROUW ons, vrouwelijke wezens, dat we met een aandacht, de wereldpoli tiek waardig, een stukje stof vast houden en daar een knoopje op leggen en dan naar het daglicht hollen om het daar ook weer eens een kwartier te beturenEn als het geen knoopjes zijn. zijn het biesjes om af te zetten, of kantjes voor langs de hals. Het ergste is het als de dames helemaal geen idee hebben, wat ze eigenlijk willen, iets wat honder den malen in zo'n winkel voor komt. Ze vragen alleen een gar nering. Dan moeten ze corsages zien en kraagjes en pailletten en bloemetjes en telkens leggen ze weer iets anders peinzend op de stof, totdat ze eindelijk zeggen: Dank U wel, juffrouw, ik kom nog wel eens terug. De verkoopster, die dit een hele dag volhoudt, met steeds dezelfde glimlach, die bovendien ook altijd nog weer helpt met: Probeert U dit eens, mevrouw, dit is reuze apart. zo' meisje verdient een standbeeld, evenals zij, die in een schoenenwinkel staat en de hele dag hoort: Hebt U deze ook in 't zwart? En hebt U deze ook jn 't wit. cn dan een maat groter? En hebt U deze ook met zo'n gespje? En de juffrouw maar draven met schoenendozen, op en af het trap petje. Het vak van verkoopster móet wel het allerbeste beroep zijn om zelfbeheersing te leren. In geen enkel ander vak speelt men het klaar zoveel vriendelijke aan dacht voor kleine onbelangrijk heden te hebben, zij het dan mis schien in het beroep van kellner of dienster in een restaurant, maar op het punt van eten kan een klant nooit zo kieskeurig zijn, als op het punt van knoopjes en kraagjes. Zelfs een onderwijzeres kan met haar haast spreekwoordelijk ge worden geduld nog wel eens een keertje uitschieten: Kind, zanik niet. maar stel U voor, dat een winkeljuffrouw tegen een me vrouw zegt: Mens, zanik niet, zal je schoenen met een ander gespje hebben, ook 'n ramp! Stel eens voor, het zou haar onmiddellijk haar baan kosten, daarom doet zij het ook niet. Maar wij, in alle andere be roepen, ook in dat van huisvrouw en moeder, wij kunnen best eens een lesje leren van de verkoopster. Wij snauwen soms, hebben er la ter spijt van en zeggen dan: Nou ja, 'k ben wel eens driftig en on geduldig. maar ik doe per slót mijn plicht. Zij, het verkoopstertje, doet ook haar plicht en bij die plicht is inbegrepen het onuitput telijke geduld en het vriendelijke gezicht. Een standbeeld zou ze best verdienen. Hoewel, misschien is zijzelf gelukkiger met een beetje minder gezeur en lastigheid van onze kant. En daarmee ging het hek van de dam. Ook winkeliers in strijd betrokken Eerst werd de prijs waarvoor de margarine aan de grossiers wordt geleverd, verlaagd van f 1.09 tot 1 1.07 per kg. Toen begon een an dere fabriek op eigen kosten te vi tamineren. De Unilever en de ove rige fabrikanten volgden onmiddel lijk. De verkoopsprijs van deze ge vitamineerde margarine (althans wat de bekendste merkartikelen betreft), bleef voor de winkelier gehandhaafd op 34 cent per pakje. Kort nadat de Unilever haar merkartikel vitamineerde, kwam zij met een ongevitamineerd product op de markt, waarvan de grossiers prijs op f 103 werd gesteld cn de inkoopsprijs voor de winkelier op f 1.06 per kg.; de laatste kreeg te vens de vrijheid deze margarine aan het publiek te verkopen voor een door hem zelf vast te stellen prijs. Daarmee was ook de winke lier in de concurrentiestrijd betrok ken. Werd de ongevitamineerde margarine het publick aanvanke lijk aangeboden voor 30 cent per pakje, thans verkopen vele winke liers haar al voor 26 en 25 cent. een prijs waaraan zij het zout ui de pap niet verdienen. Op 27 Maart verlaagde de Unile ver de prijs van haar „boksartikel" voor de tweede maal en wel tot een gulden per kg. voor de grossier en l 1.03 voor de winkelier. Sindsdien is een derde prijsverlaging geko men: 94 cent voor de grossier en 96 cent voor de winkelier. Er gebeurde meer Het enige wat nu nog van de ont takelde margarine-conventie over is, is het voor iedere fabrikant vast gestelde procentuele aandeel (quo te) in de totale productie plus de franchise. Overschrijdt een fabri kant de hem toegestane productie, aan moet hij 50 cent boete per kg. betalen. De overheersende positie die de Unilever met haar 73 van de to tale productie inneemt, brachten nog meer concurrentie-mogelijkhe- den binnen haar bereik. Zij liet ongeveer 125 grossiers en inkoop verenigingen van winkeliers een contract tekenen, waarbij het deze niet ls toegestaan andere margarine dan van dc Unilever in hun maga zijnen te hebben. Alleen de Unilever kan een der gelijk middel hanteren, want door dat haar omzet bijna driemaal zo groot is als van de andere fabri kanten tezamen, zijn vele grote grossiers en inkoopverenigingen wel genoodzaakt al hun margarine óf een zeer groot deel van de Nnile- ver tc betrekken. Bij de andere fabrikanten immers, die slechts een oetrekkelijk gering kwantum mo gen produceren, zouden zij toch niet hun gehele vraag hebben kun nen dekken, indien zij hadden ge weigerd het contract te tekenen. Alleen die grossiers konden het contract negeren, die hun gehele kwantum margarine of het groot ste deel ervan, steeds van andere fabrikanten betrokken. Dc overgro te meerderheid uit deze groep hóeft dan ook geweigerd. Het gevolg daarvan was. dat de Unilever hun niet meer haar bekendste merkar tikel tegen"grossierskorting leverde, wèl haar beide andere merken. Niet overschatten Met haar contractuele binding van grossiers en inkoopvcrenigingen tracht de Unilever twee dingen te bereiken. Ten eerste wil zij er deze afnemers het grootst mogelijke be lang bij doen hebben, de margarine zo goed mogelijk te behandelen tij dens vervoer en opslag en haar zo snel mogelijk bij dc winkeliers af te zetten Dit kan dc kwaliteit van het product en de grootte van de omzet natuurlijk ten goede komen. Een handelaar, die slc-Hit-; met één fabri kant contact heeft, een contact dat dus tevens bepalend is voor zijn ver dienste. zal voor dip fabrikant al licht een grotere activiteit ontwik kelen. dan wanneer hij zijn aan dacht over de producten van meer dere fabrikanten moet verdelen. Ten tweede hoopt de Unilever met haar cxclusiviteitscontracten blijkbaar te voorkomen, dat de an dere fabrikanten nog margarn e kunnen leveren aan de 125 grossiers cn inkoopverenigingen, die bij haar hebben gecontacteerd. Overigens moet de betekenis van deze contracten niet worden over schat. Hoewel de overige fabrikan ten ze in conventie-verband onereus achten, hebben degenen, die een goed product op de markt brengen er geen merkbare schade van on dervonden. Bovendien zitten er heel wat ma zen in, waar menige contractant ge bruik van maakt, terwijl de Unile ver niet al te scherp op een nauw lettend nakomen ervan toeziet. Ook kan de grossier niet beboet worden wanneer hij in strijd met het con tract handelt cn tevens kan hy het met een termijn van vier weken opzeggen. Het is moeilijk enig inzicht te krijgen in de vermoedelijke bedoe lingen en gevolgen van deze felle concurrentiestrijd. Toch menen-wij. dat het de consequentie is Van dit ei» het vorige artikel, over juist dit aspect van de zaak in ieder geval onze eigen mening te geven in twee volgende artikelen. Advertentie (l.M.) DE SCHOEN VAN STANDING MODE-NOVELLETTE Laatst was ik op een modeshow en daar werden ook shorts cn zonnepakjes getoond. De manne quins, net uit hun elegante jurken gestapt, wieg den in deze korte kledij langs onze tafeltjes Met kousen en keurige schoenen aan. De een had, om het sportief te maken, een racket in de hand, waar mee ze af en toe houterig wuifde. De ander dröeg een badtas cn een bal in een net en nummer drie toonde glimlachend een kaartje, waarop te lezen was, dat haar korte broek speciaal voor op de fiets bestemd was. Ze waren slank, die mannequins, met benen die shorts wel toestonden en toch zagen ze er mallotig in uit. Net alsof ze wilden laten zien hoe je zulk een vacantie en zonnekleding stellig niet moet dragen. Zo van; kijk. zelfs 't model met fle beste coupe is geen centje waard als we er harkerig mee omspringen, 't Is hiermee als met een knippatroon Wie daarvan geen verstand heeft brengt cr niets van terecht al wordt 't allemaal zo gemakkelijk en gladjes voorgesteld. En wie van nature niet voelt of shorts wel of niet bij haar passen, kan er beter niet direct aan beginnen. Ten slotte is een jurk in deze modezomer ook niet tc versmaden Die op de tekening zit van boven handig en een beetje gedurfd in elkaar. Die ene schouderband sluit met een knoop .aan de achterkant, in het midden van het rugpand dat eveneens door knopen wordt gesloten. De rok is ruim. door de plooitjes in de taille Van de shorts is niet veel te ver tellen, althans van het maken er van. Die met de matrozenkraag is van wit of donkerblauw linnen. Geknipt als een jongensbroek met knoopsluiting opzij. Dat andere geval dient voor op de fiets. Ge kunt het uit linnen en ook uit iets wolligs maken Onder het vest behoort een trui en als ge bezwaren hebt tegen de garnering op *de heupen, wel dan laat ge die weg. Er zullen in ons land altijd lieden zijn, die brom men: „Moet je die zien wat kort, wat kort Maar als ge zeker weet dat de shorts-uitvinder wel zoiets als uzelf bedoeld heeft. Wel, dan mag dat niet hinderen. B. S. WASHINGTON. In de tweede helft van Juni zal mevrouw Eleanor Roosevelt haar reeds aangekondigde bezoek aan Nederland brengen, dat een dag of drie zal duren. Zij zal besprekingen voeren met vooraanstaande persoonlijkheden op het gebied van onderwijs, jeugdbeweging, kinderver zorging, woningbouw en coöperatie. Op 3 Juni vertrekt mevrouw Roosevelt, vergezeld van haar zoon Elliott, twee van zijn kinderen en haar secretaresse Malvina Thomp son per vliegtuig uit de V.S. naar Oslo. Achtereenvolgens zal het ge zelschap Zweden, Finland. Dene marken, Nederland, België, Lu xemburg, Frankrijk en Engeland bezoeken. Op 7 Juni zal mevrouw Roose velt tc Oslo een standbeeld ont hullen ter ere van haar echtgenoot, wijlen president Franklin Delano Roosevelt; hetis vervaardigd door Stimius Fredersen, een van de be kendste Noorse beeldhouwers. Op het voetstuk staat: opgericht door het Noorse volk. Het gezelschap zal na een drie daags bezoek aan Denemarken, waarheen het op 15 Juni uit Fin land vertrekt, naar Nederland ko men en vandaar op 22 Juni per auto naar Brussel doorreizen. Op 28 Juni zal het gezelschap naar Londen gaan, alwaar men bliift tot de terugkeer naar de Ver enigde Staten op 2 Juli of daar omtrent. Mevrouw Roosevelt doet deze Europese reis als particuliere, hoe wel zij voorzitster is van dc Com missie van de V.N. voor de Rech ten van de Mens en Amerikaans gedelegeerde bij de algemene as semblee van de V.N, Zij bekleedt ook de functie van voorzitster van het „Nationale Comité voor dc V.N.-dag" dat thans bezig is plan nen te ontwerpen voor de plechtige herdenking van V.N. dag in de Verenigde Staten op 24 October AdiwriPiitU' tl M i Bij collectief paspoort is bewijs van Nederlander schap nodig DEN HAAG Voortaan kunnen gezelschappen voor reizen naar Frankrijk gebruik maken van een collectief paspoort. In een dcrgelyk geval moet de leider van de groep bovendien in het bezit zijn van een geldig individueel paspoort. De ove rige leden van de groep moeten een nationaal identiteitsbewijs met foto hebben, waaruit hun identiteit blijkt, bijvoorbeeld een bewijs van Neder landerschap Men kan ook volstaan met 'n ander identiteitsbewijs, maar een bewijs van Nederlanderschap wordt aangeraden, zo vernemen wij van het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Repatriëring F-brigade begonnen DEN HAAG Op Dinsdag 23 Mei is uit Priok vertrokken het troepen- schip „Hellenic Rince" Aanvankelijk zou dit schip reeds 8 Mei afgevaren zijn, maar motorstoring veroorzaak te een oponthoud van ruim 14 da gen. Aan boord bevinden zich de 41c hulp-verbandplaatsafdcling en een detachement luchtstrijdkrachten. Do 41e „hupva" behoort tot de F-briga de. De inscheping van de 3d divisie is hiermee dus voltooid. Een begin is gemaakt met de repatriëring van de hierna volgende F-brigade (lichting 1948). Na deze brigade volgen nog de G- cn H-brigade. Gevonden voorwerpen voor Stichting 1940-'45 AMSTERDAM De stichting 19401945 heeft de gedachte gelan ceerd om ook langs andere dan tot nu toe gevolgde wegen zich vah de nodige gelden te verzekeren en heeft zich onder meer de vraag gesteld, of het met mogelijk zou zijn. dat dc opbrengst van gevonden voorwer pen, die van gemeentewege worden verkocht aan haar wordt afgedra gen. Dc stichting meent op grond van vijf jaren ervaring te mogen aannemen dat. wanneer aan de ont vangen gelden van verkochte gevon den voorwerpen deze bestemming zou worden gegeven, dit de instem ming van het Nederlandse volk zou hebben. Op de gemeentebesturen is een beroep gedaan, dit denkbeeld in ernstige overweging te willen ne men.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3