ACME )e kaarten op tafel inzake de actie-W esterling Nederlandse renners nemen nu al revanche op de Belgen Nederland ontvangt 69 millioen dollar uit Duitse herstelpot Marshall-hulp weer voor een jaar veilig Gordijn en Keiler delen de leidersplaats Zaankanter Piet Evers wint de tweede Ron de-étappe Ruim 1000 fabrieken van de demontagelijst geschrapt Houdt U van mooie kleren? Gebruik dan Acme! De 'e reinigende wringer Mysterie in "rijdag 26 Mei 1950 KAMERDEBAT OVER INDONESIë Bestraffing gevraagd van hen die de actie steunden (Van onze parlementsredacteur) )EN HAAG. Zij, die gehoopt mochten hebben, dat de tcgenstan- van de souvereinlteitsoverdracht bereid zouden zijn om het „ge- zaken nemen geen keer" toe te passen, komen bedrogen uit. Bij gelegenheden, welke zich daartoe lenen, wordt door de oppositie ickaart, met name in de Eerste Kamer, doch ook in de Tweede Ka- waren daarvan gistermiddag en gisteravond staaltjes te beleven, lens het debat naar aanleiding van de Regeringsnota over de ontwik- ling der gebeurtenissen inIndonesië. Ofschoon dit debat, doordat lotiesië een zelfstandige, onafhankelijke staat is geworden, zich nood- ;elijkerwijzc op een geheel ander niveau behoort te bewegen dan lange reeks van hieraan vooraf gegane Indonesische debatten, ble- de oude tegenstellingen nog ongeschokt. Met name prof. Gerbrandy de lieer Weiter hebben het bewijs geleverd, dat zij de Rijksecn- dtoon nog met de oude vaardigheid beheersen^ brengen per Nederlands vliegtuig van de leider van het verzet op Am- bon naar Makassar naar dat eiland. Eveneens over het gerucht, dat de Ambonnese soldaten van het KNIL naar hun eiland teruggezonden wa ren met volle bewapening. Deze spreker bleek overigens geenszins blind voor tekortkomingen in het beleid van de nieuwe staat. Hij noemde in het bijzonder de on duidelijke houding tegenover het communisme en de drooglegging van Nederlandse ambtenaren, hetgeen niet in het belang van Indonesië zelf is. Indonesië zal de Nederlandse ambtenaren redelijke voorwaarden moeten aanbieden- Er zal niet van hen verlangd mogen worden, dat zij het Indonesische staatsburgerschap aanvaarden. Van de Regering verlangde spr., dat zij realistisch en waakzaam zou zijn en de constructieve mogelijk heden zou bevorderen, In het Neder lands. in het Indonesisch en in het internationaal belang. Wij moeten ons los maken van sentimenten en ons met Indonesië verstaan op een zakelijke wijze, waarbij van Neder landse zijde geschonken dient te worden een maximum van vertrou wen, een maximum van loyaliteit en een maximum- van service. Dal de heren Van der Goes van Naters (Arb.), Romme (K.V.P.) en Tilanus (C.H.) zich in hoofdzaaak achter de regering schaarden kwam niet onverwacht. Het standpunt van de vierde verte genwoordiger van de regeringspar tijen mr. Oud (VVD), die uitvoe rige staatsrechtelijke beschouwingen hield, scheen te leiden tot de ge dachte, om het afwijken van de Ronde Tafelovereenkomst door de R I S. voor te leggen aan het Unie hof van Arbitrage. De heer Oud was kin standpunt was heel eenvou- de omzetting van de federale mesische staat in een unitarische in "strijd met de Ronde Ta- ereenkomst en met de voorlo- grondwet van de Ver. Staten Indonesië. De Nederlandse rege- is hieraan medeplichtig, omdat "zich niet verzet heeft- Zij heeft dus schuldig gemaakt aan wan- eid en daarom dient zij heen te Prof. G e r b r a n d y (AR) zag een nationaal kabinet in aan- ht Naar zijn mening speelt de lonesische regering dubbel spel en heer W e 11 e r (NKP) wond er over op, dat men vertrouwen gesteld in plechtige beloften van mesische zijde. Wat nu gebeurt, hij uit, hebben wij letter voor voorspeld! tn geheel ander geluid liet de Goedhart (Arb) horen, toen erop wees, dat het te voorzien dat in de nieuwe staat niet al- op rolletjes zou gaan. Koloniale nkelijkheid is nu eenmaal geen :hikte leerschool voor het voeren een zelfstandig staatsbestuur. Er :ei spr., een opvallende overeen- t tussen de toestand in Neder- i na de bevrijding, toen wij te itelen hadden met de eigen- htigheid van het Militair Gezag de huidige stand van zaken in In- sië. Het heeft een paar jaar ge- ird, voordat in ons land de moei- leden waren overwonnen. Daar- past ons bescheidenheid bij het delen' over hetgeen zich nu in 'incsië voltrekt heer Goedhart sprak er zijn 'ondering over uit, dat de nota het geheel geen melding maakt de actie-Westerling en andere plotten, waardoor de ontwikke- in unitarische richting is bevor- Hij sommeerde de Regering in zake de actie-Westerling nu ïaarten op tafel te leggen en om lerlanders. die daaraan hebben Sgenomen, gevoelig te straffen zover zij in dienst van de over varen. «nhartige openbaarheid en door- :nd optreden verlangde hij ook mover het lid van de Raad van dat generaal Buurman van !cn geschreven heeft dat hij landverrader was, omdat hij de irlandse soldaten had opgewekt handhaving van de discipline. de Regering van plan. vroeg tegen deze Staatsraad te doen? heer W e 11 e r vond dit een derlinge vraag, omdat ieder Ne- nder vrij is om een ander Ne- nder te beledigen per brief. De Je kan dan de tussenkomst van rechter inroepen. heer Goedhart wenste ook ire inlichtingen over het over- ritten vol lof over led. marineleiding 3RTSMOUTH Vliegtuigen, die bases op het land en op vlieg- ichepen hadden, vielen gisteren vloot van de Westerse Unie, onder Nederlandse leiding ma- vres houdt, aan ter hoogte van mouth, nadat deze vloot met es Woensdag „vijandelijke" on- eeërs in de marine-oefeningen teruggeslagen. i Britse autoriteiten zijn opgeto- over het Nederlandse comman- dat de operaties in het Engels Het verluidt, dat het gebruik de gestandaardiseerde vlaggcn- ïn, die ontworpen zijn voor de in van de Atlantische landen en Vesterse Unie, een groot succes let is de eerste maal, dat deze en gebruikt werden. zich echter bewust, dat een uit spraak van het Hof moeilijk uit te voeren zou zijn. De katholieke fractieleider had eveneens critlek op het niet nako men van de overeenkomst door de R.I.S., maar meende, dat daarover bezwaarlijk kon worden gediscussi eerd. omdat wij de werkelijkheid van het nieuwe staatsgebouw niet kennen en daardoor ook niet kun nen beoordeelen of de ontwikkeling naar de eenheidsstaat bevorderlijk is voor de politieke rust In zijn kort betoog, waarin hij waarschuwde om de R.I.S. niet licht vaardig kwade trouw te verwijten, herinnerde de heer Van der Goes van Naters aan de onderhandelingen op de Hoge Veluwe in Mei 1946, door prof. Romme destijds geken schetst als ,de weck der schande" De onderhandelingen zijn mislukt, omdat men geen zin had voor de his torische ontwikkeling. Deze fout mag zich niet herhalen De heer Van de Wetering (C.H.), die uitvoerig de positie van de ambtenaren besprak en van de particuliere werknemers, kreeg op zijn klacht, dat men het KNIL-per- -soneel aan zijn lot overlaat, bij in terruptie van minister Götzen te ho ren. dat een garantiewet voor KNIL- personeel naar de Raad van State is gezonden. Voordat het debat, dat tot zeer laat duurde, een aanvang nam, gaf de heer Van der Goes van Na ters te kennen, dat het debat voor barig was, omdat de Kamer zich op de uitgebreide materie niet voldoen de had kunnen voorbereiden. Op voorstel van de voorzitter werd toen besloten, dat alleen zouden worden behandeld de punten betrekking hebbend op de ontwikkeling der staatkundige verhoudingen in Indo nesië, op het zelfbeschikkingsrecht der Indonesische volken en op de positie der Nederlanders in Indone sië De overige punten zullen dan na schriftelijke voorbereiding aan de orde worden gesteld bij de monde linge behandeling van de begroting van Unie-aangelegenheden (hoofd stuk 13a) en de begroting van Unie zaken en Overzeese Rijksdelen (hoofdstuk 13b). Mijnenvegers vergezellen uitvarende haringvloot DEN HAAG Ter gelegenheid van het uitvaren van de haring vloot zullen twee mijnenvegers van de Koninklijke marine met aan boord een aantal genodigden, waar bij zich bekende persoonlijkheden uit de visserijwereld bevinden, Dins dag 30 Mei des morgens om half acht uit IJmulden vertrekken, om de haringvloot een eindweegs te ver gezellen. Later zullen deze beide mijnenvegers koers zetten naar Hoek van Holland. DERDE ETAPPE VAN DE RONDE VAN NEDERLAND I950 vrijdag 26 Mei (Van onze verslaggever in de Ronde van Nederland) APELDOORN. Donderdagavond. Nederland heeft revanche genomen. In een machtige ruk van Appingedam tot Apeldoorn werd de Belgische hegemonie, die gisteren door sterke discipelen zo rotsvast leek gevestigd. In stukken gereden. .Nederlandse renners hebben de leiding. Ilct bericht vloog van dorp tot stad en van stad tot dorp in Oost-Nederland vandaag, langs heel die 195 kilometer lange tweede étappe. En de resultaten van Wlm de Ruiter en Vos slipten in do zand- en grindm3ssa. Wim de Ruiter bleef achter met pech. De kopgroep had een sterke vech ter minder. Angstwekkend ging do Ne derlandse aanval zo ineenschrompelen. Schellingerhoudt en Steenbakkers vie len ook al uit Dat gebeurde even voor bij Coevordon. dat blijkbaar alle werk had stopgezet om de Ronde door dc strateji te zien stuiven. Lakeman vond in deze situatie geen moed meer het hoge tempo te blijven steunen 'cn zak te ook al af. Vlak bij Hardenberg. on geveer op driekwart van deze etappe, aan dc rand van de Achterhoek. die tegenactie? Etappe-winnaar werd Plet Evers,'die de eindsprint met «P JlTv.ETn .Grote' mannen laten nog weinig zien In die algemene rangschikking ls de barrière, die de Belgen gis teren zo knap hadden opgebouwd met één machtige klap weggebro ken. Drie Nederlanders op eerste plaatsen in dit algemeen klasse ment cn pas op de zesde plaats een Belg, Depoorter. Vanderveken drager van het oranje, zag die trui voor hem niet alleen aan flarden gaan, maar werd ook nog naar de twaalfde plaats geduwd. Neder- WASHINGTON. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren ten slotte zijn goedkeuring gehecht aan het compromis-voorstel voor de hulpver lening aan het buitenland, waaronder de Marshall-hulp voor Europa en de hulp in het kader van het „punt-vier"-programma van president Truman vallen. Deze laatste hulp wordt verleend aan economische minder ontwikkelde gebieden. Het wetsontwerp werd met 47 tegen 27 stemmen aangenomen. Het door de Senaat goedgekeurde hoogd tot 3.248.450.000 dollar. wetsontwerp voor de hulpverlening aan het buitenland in 1950/51 staat een bedrag van 3.248.450.000 dollar toe, waarvan 2.977.000.000 dollar ge reserveerd zal worden voor het Europese Herstelprogramma. In het oorspronkelijke compromis voorstel werd een bedrag genoemd van 3.121.450 000 dollar, maar na de uiteenzetting, die Paul Hoffman gis teren voor de toewijzingscommissie aan de Senaat heeft gegeven hij deelde mede, dat niet 150 millioen maar ongeveer 277 millioen dollar kon worden overgebracht van dit jaar naar het volgende werd het cijfer in het compromisvoorstel ver- BRUSSEL. Het Intergealllccrde Bureau voor de Duitse Herstelbeta lingen (IARA) gaat. na vier jaren actief te z(jn geweest, zijn werkzaam heden langzamerhand beëindigen. Uit een gisteren gepubliceerd rapport b!«kt. dat dc IARA in die Uid goedeien tot een totale waaide van 750 mil lioen rijksmark (waarde 1948) aan de 19 bij het bureau aangesloten lan den heeft toegewezen. Nederland ontving hiervan goederen ter waarde van 32.5 millioen ryksmark. DaarbU kwamen koopvaardijschepen ter waarde van bijna 10 millioen rjjksmark. Uit het Duitse tegoed in het bui tenland kreeg Nederland tot nu toe ruim 36 millioen dollar uitgekeerd. 1948 tot 700 en ten slotte zijn er 680 overgebleven. De belangrijkste post van de her stelbetalingen werd geleverd door Duitslands buitenlandse beleggingen, dan volgt de industriële uitrusting cn ten derde de Duitse koopvaardij- vloot- De V.S. ontvingen het meeste, na melijk 250 millioen dollar, gevolgd door Engeland met 168 millioen en Frankrijk met 136 millioen. Neder land komt op de vierde plaats met een totale toewijzing van on geveer 69 millioen dollar. In het overzicht, gepubliceerd door de secretaris-generaal, de En gelsman Nigel Sutton, wordt de hou ding van Zweden en Zwitserland gelaakt, daar deze landen de likwida- tie van de Duitse buitenlandse fond sen voortdurend gehinderd zouden hebben. Spanje daarentegen krijgt een schouderklopje, omdat het alle hinderpalen voor de volledige toe passing van de overeenkomst be treffende deze fondsen uit de weg geruimd heeft. In het rapport wordt vermeld, dat oorspronkelijk 1800 Duitse fa brieken voor ontmanteling ln aan merking kwamen. Dit aantal werd ln 1947 tot 858 teruggebracht, ln Advertentie (IM.) ».V nJ£tn die goede dtloars towen ha/boud zijde, de fleurigste katoen, het stevigste linnen, de zachtste wol alles is veilig bij ACME. Het geheim? "ACME-druk". Die krachtige, gelijkmatige druk, gecontroleerd door dc drukmeter, die op verende rubber rol len werkt, het nieuwste wat ACME U kan bicden. Dat is het resultaat van 70 jaar ervaring! Deze rollen worden geheel vervaardigd in de ACME-fabriek, in speciaal daarvoor ontworpen machines. En zij zorgen ervoor, dat achtergebleven vuildccltjcs 7 tegelijk met het overtollige water uit het goed worden geperst; een extra-reiniging dus, terwijl bovendien elk kledingstuk langer meegaat. Alles wat U door dc wringer laat gaan komt als nieuw tevoorschijn en gaat een langer leven tegemoet. "ACME-druk" betekent: 1 blijvend minder slijtage, blijvend een, betere verzorging 5 van de gehele gezinswas. rt product van de fabriek die <sl 70 jaar lang het beste maakt WRINQIRS UMITID, DAVID STREET, OLASOOW, S.I., SCHOTLAND PARIJS. De organisatoren van de Tour de France hebben voorlopig veertien renners aange wezen voor de Tour de France: Baffert, Barbottin, Chapatte, Diot. Dussault, Fachleitner, Forlini, Ga- thier, Mahe, Queugnet, Robic, Rol land, Sciardis en Tacca. wiwooiniiiiii Nederlands jeugdelftal wint in Wenen WENEN Nederland heeft zich in de tweede ronde van het inter nationale jeugdvoetbaltournooi ge plaatst door een 3-1 overwinning op Zwitserland. Luxemburg zette een 1-0 achterstand om in een 2-1 overwinning en komt daardoor ook in de tweede ronde. Vandaag speelt Nederland tegen Frankrijk, dat gisteren vrij was. De Nederlandse overwinning was te danken aan drie doelpunten van rechtshalf Van der Kuil.Hij open de de score in de 16de minuut. Vier minuten later maakte Renaud voor .Zwitserland gelijk. Tien minuten na zijn eerste doelpunt passeerde Van der Kuil .met een schot van 25 meter afstand opnieuw de Zwit serse doelman. Zijn derde goal maakte hij kort voor het eind. Nel Hermsen uitgeschakeld PARIJS. In de eerste ronde van het dames enkelspel van de internationale tenniskampioen schappen van Frankrijk, die in Pa rijs worden gehouden, is onze land genote Nel Hermsen met 61. 60 uitgeschakeld door Dons Hard VS. eén half wiel won van onze landgenoot Vos. Daarom draagt Evers Vrijdag naar Geleen de oranjetrui, ondanks dezelfde tijd, die voor Vos in het alge meen klassement vanavond werd opgemaakt. land B veroverde de eerste"plaats in het ploegenklassement. De rui me winst van gisteren was toch nog voldoende voor de Belgen om zich hier op de tweede en derde plaats te handhaven. Dat was de situatie vanavond en zó is het gebeurd: Direct na de start in Appingedam was al dui delijk, dat de Nederlandse ploeg- geest onder de druk van de Bel gische overwinning van gisteren ..gemaakt" was Evers stormde toen al vooruit over de smalle we gen van Oost-Groningen en Steen bakkers cn Lakeman mét hem. In het peloton trachtten de Belgen nog wel tot „afstoppen" te dwin gen, maar de Nederlandse drang naar wraak was machtiger. Van Beek, Geerts, Seijen, Blankenauw, Cor Bakker, Van der Dungen. Loos, Vos. de Ruiter, Schellinger houdt, braken los uit de gele en groene Belgische truien, die hen wilden vastklemmen. De andere Nederlanders in het peloton rem den de Belgische achtervolgings pogingen af. Snel won deze hard jagende kopgroep terrein. In Wil- dervank vijftig seconden, in het veengebied van Drente 2 minuten. Daar pas konden de Belgen tot een tegenaanval komen. Van Kerckhovc, Depoorter, Brik Schotte en Callens zagen we in een grote groep van 24 man uit het peloton wegtrekken, maar De Hoog, Smits, Van Est, Voorting, Middelkamp en enkele andere Nederlanders gingen direct mee. Daar het voorstel reeds door het Huis van Afgevaardigden werd goedgekeurd, wordt het naar het Witte Huis gezonden ter onderteke ning door president Truman, waarna het wetskracht krijgt. Russische spionnen uit V.S. ontsnapt WASHINGTON. De Russische agenten, aan wie de gearresteerde spion Harry Gold zijn atoomgehei men overhandigde (die hij op zijn beurt kx-eeg van dr. Klaus Fuchs) hebben de V.S. verlaten. Welinge lichte bronnen zeggen, dat zij in de winter van 1945'46 na de laatste ontmoeting tussen Gold en Fuchs door Moskou werden teruggeroe pen. De identiteit van deze Russi sche spionnen zal wellicht nooit onthuld worden. De Russen hebben, spoedig na dat Fuchs Amerika had verlaten, hun spionnage-systeem in de Ver. Staten herzien, waarschijnlijk als een veiligheidsmaatregel. Om streeks die tijd begon de Canadese regering juist zijn onderzpek naar de Sowjet spionnage. Schadeloosstelling van Tweede Kamerleden aan lage kant gebleven DEN HAAG. De regering heelt in het wetsontwerp, waarin de schadeloosstelling der Tweede Kamerleden opnieuw wordt vast gesteld, enige wijzigingen gebracht. De nieuwe grondslag der schade loosstelling van 7200 gulden per jaar blijft gehandhaafd, met dien verstande dat zij nu zal gelden voor Kamerleden, die in Den Haag wonen of ten hoogste 10 kilometer uit de kom. Voor hen die tot 75 kilometer van het kamergebouw wonen wordt de grondslag met 600 gulden verhoogd, en voor hen die nog verder van Den Haag wonen met 1200 gulden per jaar. Aan de nieuwe regeling zal terugwerkende kracht worden gegeven tot het be gin van dit zittingsjaar, d.w.z. de derde Dinsdag van September 1949. Uit de in Memorie van Ant woord opgenomen gegevens om trent schadeloosstellingen van Ka merleden in andere landen, blijkt dat ook als de nieuwe regeling in werking is getreden de schade loosstelling der Nederlandse Ka merleden nog aan de lage kant is. FEUILLETON -door Nicholas Blake „Pas op, Sally!" riep hij plotseling tegen het meisje, dat voor hem het pad afklauterde. „Wat is er dan?" „Zag je hem niet? Daar achter het bosje, daar zat Methusalem". „O!" Sally kromp ineen, en greep zijn jas vast. „Waar? Ik zie niets". „Niets hoor. Ik hou je maar voor de mal' gesprekken met Je vrijers afluistert moet je maar een beetje zachter praten." „Hij is m'n vrijer niet Jasses, wat ben je toch vervelend. Je bent een ontuitstaanbare wijsneus, ja, zo ga ik je in 't vervolg noemen, Paul Wijsneus." „Laat dat maar liever. En wat wist je vrijer van Methusalem?" „Maak je m3ar niet druk. je bent toch te jong voor me. En als je „Jasses, wat gemeen. Heus. het is £,em nog eens myn vnjer noemt, sla helemaal geen grapje Als je hem ,k Je gezicht in eikaar" gezien had Maar he. wat weet ja (jat zou je we] icuk vinden, jij eigenlijk van Methusalem. Êe SChone jongedame, en de „Gister loordejk .e het tegen je lwee g^te sterke kerels die om eens 1 haar vechten." moeder zeggen. En toen tegen de sportdlctator." „Dictator? O. bedoel je Teddy? Ben je waarachtig jaloers? Lieve he'mel. Perry wordt een mens!" Ze gingen weer verder, en Paul moest verder converseren met Sal ly's rug. wat veel van het élan aan het gesprek ontnam. „Heb jij nog iets anders in je hoofd dan mannen?" vro- hij koel. „Nee. niks. Ik ben een echt dom. lichtzinnig meisje. Beslist niet jouw type. Jammer, want zonder die Idiote bril van je met die dikke hoornrand.n zie je er niet eens zo gek uit". „Dank je voor het compliment „Kerels? Verbeeld je maar niks, ik zou jou nog wel knock-out kun nen slaan. Ik heb boksles gehad." „Vandaar die veel te dikke bo venarmen van je Net hammen." „Ga weg. Ik haat- je." Paul amuseerde zich met dit heen en weer schietende gesprek. Hij had ondanks alles een vacantie-ge- voel. hij genoot op onverantwoor delijke wijze van een conversatie, de hij anders verachtelijk laag bij de gronds gevonden zou hebben Ook was het een prettig gevoel dat je in zo'n steekspelletje niet het on derspit hoefde te delven. Door zijn 7P'jf ben ie ook niet onaantrekke- werk had Paul contact genoeg gc- CjtlU J tJ.. mnncnn Air, 9IK1M lijk. als je tenminste niet voortdu rend filmster loopt te spelen „Luister je altijd naar andermans gesprekken?" „Hoe bedoel je°" „Dat snap je best. Toen Teddy en ik over Methusalem spraken." had met allerlei mensen die altijd zulke gesprekken voerden. Theore tisch kende hij die stijl wel, maar nu had hij het voor het eerst in practijk gebracht Dat waren althans zijn gedachten hierover. Hij zou verbaasd geweest „Als je niet wilt dat iedereen je 1 zijn als hij Sally's gedachten had kunnen lezen. Wat een gekke jon gen, dacht ze, en wat praat hij toch altijd gewichtig. Dat hoort zeker bij een intellectueel: toch wel interes sant, nee. toch heb ik een hekel aan hem. Dikke armen ik haat hem. Het strand, dat bij Sprookjesland hoorde, lag aan een baai tussen twee kleine landtongen in Onder aan de krijtrotsen was het strand vlak en van fijn zand. De zee werd ei snel diep. en men kon cr al gauw niet meer staan. Vijftig meter in zee lagen een paar vlotten voor an ker, en daar waren al allerlei gas ten vrolijk aan 't duiken of zij dre ven rond op felgekleurde rubber beesten Op het strand was men e£n balspel aan 't doen. „lummel": een kring jonge manrlen en meis jes gooiden een bal naar elkaar, en in het midden stond Iemand die die bal moest proberen te vangen Toen Paul dichterbij kwam zag hij dat Albert Morley „lummel" was; hij had z(jn lorgnetje afgezet, straalde en maakte de gekste sprongen bij zijn pogingen om de bal te pakken te krijgen. Paul wist niet zeker wie er mee begonnen was, maar hij meende dat het Edward Wijs was. die het eerst Kopgroep brokkelt af Zo kon de Belgische tegenaanval geen succes hebben. Dat had hij ook niet. De kopgroep won nog steeds terrein: 3 minuten 10 se conden vertelden de chronometers. Gerrie Loos kon het hoge tempo niet houden, raakte achtèr. De Belgen zagen in, dat hun acties mislukten. In de ruime wagen van hun troepleiders werden dus nieu we plannen ontworpen. Langs cie lange, rechte kanalen van Drente, dicht langs de Duitse grens, spurtten twee man uit de achter- volgingsgroep weg: Callens en De poorter. Verpoorten en Leenen gingen spoedig mee. Wim van Est aarzelde lang, bijna te lang en be sloot tenslotte toch ook maar te volgen. Zijn dilemma was: afstop pen om de kopgroep te steunen óf mee demarreren om deze kopgroep als hij hem bereikte eventueel te versterken In die kopgroep ging het hoge tempo om meer slachtof fers vragen. Seynn was er een van. Hu viel terug en voegde zich bij de groep Callens en van Est Zo zou deze achtervolgingsgroep in de volgende kilometers groeien, want de kopgroep bleef, hoewel nog steeds op 3,5 minuut, afbrok kelen. Vakkundig opgebroken... Ergens voorbij Emmcn waar ln de wijde verlatenheid op de grens tussen Drente c-n Overljscl dc plaats Noord- Barge, door onze verre voorouders werd gevestigd, hadden gemeentewerk lieden dc weg vakkundig opgebroken, zo vakkundig, dat Albert Hendrikcx, Van Beek. Op 3.5 minuut de Callcns- groep. vier Belgen cn onze landgenoten van Est. de Ruiter Steenbakkers en Lakeman en dan op vij( minuten ccn traag peloton, waaruit enkele moedigen telkens weglooppogingen deden, die uit gebrek aan belangstelling een snel einde vonden. Faanhof weer pech In dat peloton reed Henk Faanhof. door pech achtervolgd. Halverwege de koers viel hij. kreeg wonden in het ge zicht en aan zJjn arm, raakte minuten achter. maar trapte die achterstand met grote krachtsinspanning weer bij. Toen brak zijn voorrem, Hij sloopte het apparaat van zijn flets, constateerde 4 minuten achterstand cn reed ook die weer bij. Hij kwam aan de finish in dat peloton als 31ste De eindsprint Nog vijf Nederlanders waren over in dc kopgroep, maar een voorsprong van 3.5 m.nuut bleef bewaard Bij Ai nu-o viel Bakker af Met z'n vieren vochten Evers. Vos. van Beck. Albert Hendrlckx verder. Eigenlijk met z'n drieën, want Hendrlckx liet het zware werk aan de anderen over. ..Kop ne men" deed hij nimmer. Gelijk stormde het viertal Apeldoorn binnen. Toen vonden Evers Vos en van Beek het wel goed Ze reden Hen- drickx krachtig los en vochten cie cindr strijd gezamenlijk uit. Van Beek kon die eindsprint niet bijhouden. Tussen Evers en Vos ging het om de laatate meters, waarbij het halve wiel van Evers hem tenslotte de oranjetrui be zorgde. De ratelende donderslag, dio een gierende stortregen Inluidde, zette bij deze finish een extra uitroepteken achter de Nederlandse revanche. De uitslag van de tweede etappe AppingedamApeldoorn (195 km) ls: 1 Evers (Ned A) 4.53.57; 2 Vos (Ned. B) z.t.; 3 Van Beck (Ned. A.) 4.54.22; 4 Hendrikx (Belglc-gcmcngde Ncd. ploeg» 4.51.59: 5 Van Est (Ncd B.) 4.57.30; 6 tot en met 15 ex aequoLa keman (Ned Nat.). Callens (België A), Leenen (België B). Verpoorten (Bel gië Bi. Steen bakkers (Zwlts.-Ned), Bakker (Ned. B) De Ruytcr (gemeng de Ned. ploeg), Geerts (Ned Nat en Blankenauw (Zwits.-Ncd. ploeg) allen In dezelfde tijd als Van Est. lfi Harm Smits (Ned. B.) 4.59.35: 17 Seven (Brab. -Llmb.), 18 Lambrichts (Brab.-Limb.), 19 Vanderveken (België A). 20 Rogier» (België A) allen dezelfde tijd als Smits. Algemeen klassement na dc tweede etappe- 1 Evers (Ned. A) 12.07.36; 2 Vos (Ned. B) z.t.: 3 Van Beek (Ned. A) 12.0811; 4 Hendrlckx (België gemengde Ned. ploeg) 12 08.48; 5 Leenen (België B) 12 10.58: 6 Callens (België A) 12.11.19 7 De Ruytcr (gemengde ploeg) z.t.; 8 Van Est (Ned. B) z.t,; 9. De Poorter (België B) z.t 10 Lakeman (Ned. Nat.) 7. t.. 11 Verpoorten (België B) z t 12 Vanderveken (België A) 12.12.10 13 Smits (Ncd Bl 12.12 24; 14 Scycn (Brab.-Limb.) 12.13 24; 15 Lambrichts (Brab.-Lfmb.) z.t.; 16 Janssen (Ned. Nat z.t.: 17 Roglers (België A) z t 18 Schellingerhoudt (Ned. Nat) 12.14.12; 19 Geerts (Ned Nat.) 12.14 14; 20 Bakker (Ned. B) 12.15.25. Ploegenklassement: 1 Nederland B 36.31.29; 2 België B 38,33.36: 3 België A 36.37.02: 1 Nederland A 36.38,52; 5 Nederlandse Nationale nlocg 36„38.55 6 Gemengde plocq 36.39.51; 7 Brabants- Limburgse ploeg 36 46 32 8 Zwitsers- Nederlandse ploeg 37.21.55. Australië trekt troepen uit Japan terug; SYDNEY De Australische mi nister-president R. G. Mcnzics heeft te Sydney bekend gemaakt, dat Au stralië heeft besloten, zijn troepen uit Japan terug te trekken. DAM AS-WERELD DAMTOURNOOI Dc Jong candidaat no. 1 in minor-tournooi (Van onze dammedewerker) Met de vanavond te Amsterdam gespeelde 7e ronde is het tournooi tot op gedeelte gevorderd De rustdag eergisteren heeft de spelers kenne lijk goed gedaan want de waarneembare lichte tekenen van vermoeidheid, die in de 5e ronde tot uiting kwamen, zijn geheel verdwenen Dc spelers zetten zich opnieuw achter het bord met de wil om te winnen! de bal opzettelijk tegen mijnheer zet. Opmerkelijk was het grote aantal beslissing brengende combinaties, dat vandaag geregistreerd kon wor den. Het begon met Van Dijk, die eerst een listige valstrik van zijn tegenstander, de Engelsman Har- vold, handig omzeilde om daarna zelf combinatoir te winnen. Guignard, de Zwitserse kampioen, kwam via een bekende combinatie een schijf voor tegen de Italiaan Botta, hetwelk eveneens voor partij winst voldoende bleek. Van meer importantie was de nuttige zege van Keiler op groot meester Bonnard. Een zeer diepe afwikkeling leverde onze grote Kei ler de winst van een schijf op. Het verdere afspel bevatte geen bijzon dere moeilijkheden, mede tengevol ge van het minder sterke afspel van de Fransman. Verpoest en Post speelden een variantrijke partij verre van fout loos Eerst overzag Verpoost een be trekkelijk eenvoudige schijfwinst, een z.g. ..gesluierd zetje", dat onder tussen als bekend mag worden ver- ondersteld. Post kwam geweldig opzetten, doch... liep in een dam- Morlev aangooide zodat hij weer naar de kring terugstuitte. Het werkte in leder geval aanstekelijk en inplaats van de bal over zijn hoofd te gooien begonnen ze hem allemaal naar hem te mikken. Ieder een gierde van het lachen, ze gooi den harder en harder, tot het man netje hem alleen nog maar probeer de te ontkomen in plaats van hem te vangen Hij lachte nog steeds, en nam het allemaal goed op. maar zijn gezicht kreeg een onzekere uit drukking. alsof hll niet meer zeker wist of het wel als aardigheid be doeld was. Paul merkte dat Sally naast hem stond. Ze hijgde en haar ogen schoten /uur. (Wordt vervolgd) Roozenbui'g-Gordijn was niet al leen de enige partij uit deze ronde, die niet combinatoir beslist werd. het was tevens de enige remise partij in het major-tournooi. Na een gelijk opgaande partij, waarin Gor don's centrum-positiespel botste tegen het rand- en flankspel van de wereldkampioen, zegevierde Gordijn strategisch. Dit bleek evenwel niet voldoende voor de volle buit. Tn het .minor'-tournooi boekten Ansems. den Hartogh en de Jong combinatoire zege's op resp. Verse. Noome cn Slaby Ook Havaert had ditzelfde resultaat kunnen bereiken, indien hij na de fraaie schijfoffer- combinatie tegen Bandstra sterker voortgezet had: nu werd het remise. Na een even fraaie als moeilijke positiepartij bereikten Ham en Dukel ook dit resultaat. De standen zijn thans: Major-tour- noox: Gordijn en Keiler 9 punten uit 6 partijen. Roozenburg cn Van Dijk 8 (6), Bonnard en Guignard 8 (7). Verpoest 6 (6). King 5 16). Post 5 (71. Botta 2 (6) en Harvold 2 (7). Minor-tournooi: De Jong 11 '7). Ham en Ansems 9 (6). Bandstra 9 (7). den Hartogh 7 (6), Dukel en Causse 6 f6)Noome 5 (7», Verse 4 (7>. Havaert en Slaby 2 (6). De 8e. 9e en 10e ronde zullen in .Caland-West' te Rotterdam op 26, 27 en 28 dezer plaats vinden. Aan- vangsux*en resp. 16.00, 16.00 en 13.00 uur. Italiaanse ploeg 3 Juni naar Brazilië ROME. Met een oceaanstomer vertrekken op 3 Juni 22 Italiaan se voetballers naar Brazilië. De ploeg, die deel zal nemen aan het wereldkampioenschap voetbal, be staat uit Casarx, Moro, Giovanni, Boniperti. Carapellese, Parola, Fu- riassi, Blason, Pandolfini, Anno- vazzi, Caprile, Amadei, Lorenzi, Magli, Remondini, Puccinelli, Tog- non, Campatelli, Fattori, Cappelo, Mari en Sentimenti. Ronde van Italië ROME. De tweede étappe van de Ronde van Italië is gewonnen door de Italiaan Alfredo Martini. De officieuze tijd van Martini voor de afstand van 250 km tussen Sal- so Maggiore cn Florence was 10 uur 58 min en 40 sec. De Zwitser Fritz Schaer werd tweede en Silivo Pedroni, Italië, derde: 4. Gino Bresci; 5. Luciano Maggini; 6. Fausto Coppi; 7. Fio- renzo Magni.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5