DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Regering slaat aanval van mr Oud op haar voortbestaan af 1 Westers beroep op Moskou tot herstel van Duitse eenheid Koninklijk Paar vol gelukkige herinneringen teruggekeerd ERHES GOED! West-Berlijn verwacht rustige Pinksteren Onze Marine krijgt twee Amerikaanse schepen Motie van wantrouwen met 57 tegen stetnmen verworpen 26 j Vrije verkiezingen als eerste stap aangewezen Thuis na onvergetelijke reis Ik heb echt genotenzegt de Koningin r 10e Jaargang, no. 123 Zaterdag 27 Mei 1950 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" Giro 510330. Bankt Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32-ceot p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 ccnL Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: T]. DE BOORDER. (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft Vrijdagavond om half elf een motie van mr. Oud, fractieleider der V.V.D., waferin het regeringsbeleid in zake Indonesië werd afgekeurd, ver worpen mèt 57 tegen 26 stemmen. Voor stemden de V.V.D., de A.R., de St. Ger. en de C.H.-leden Schmal, v. d. Feltz, Beernink en Krol; tegen de K.V.P., de P.v.d.A., de C.P.N. en de C.H.-leden Tilaniis cn mcj. Wt te waal van Stoettwegen. De C.H.-leden Van de Wetering, Kikkert en De Ruiter namen niet aan de stem ming deel. De eerste was vlak voor de stemming nog aan wezig. Ten opzichte van deze motie had de regering bij monde van minister Van Maarseveen des namiddags reeds laten weten, dat zü aan de aanneming politieke gevolgen zou verbinden, met andere woorden, dat zij zou aftreden. VVD voelt zich niet lekker als regeringspartij Een motie van prot. R o m m e (K.V.P.), waarin werd uitgedrukt dat de regeling van het zelfbe schikkingsrecht voortgang moet vinden en dat de regering dit met alle wettige middelen behoort te bevorderen, werd met 52 tegen 31 stervmeh aangenomen. Met de aan hangers van de motie-Oud stem den ook de communisten legen. Zij hieven met 78 tegen 5 stemmen de minderheid bij de stemming over een motie-De Groot, waarin hel regeringsbeleid over de gehele linie werd afgekeurd. Donderdagavond had mr Oud zich reeds duidelijk gedistancieerd zan de regering in tegenstelling lot de fractieleiders van dé andere regeringspartijen Zi.in motie, wel ke zozeer de sensatie werd van ét -K^JiiiiiinfifUfTjoiiiiwiiiJumniynriTrmiayiHiBinainüiJiiJOTJiiiiiiinjrnui In het zoeklicht Defensiekosten en levensstandaard ERWIJL Amerika's minister van Buitenlandse Zaken, Ache- son, ej in Londen geen twijfel aan liet, bestaan, dat de Westerse mens zich nog vele offers zal moeten ge- roosten, om datgene veilig- tè stel- ön, wat hem vertrouwd en lief is, 'èisde president Truman door de herenigde Staten en sprak zijn kie ners over een beter leven. Er chuilt natuurlijk een tegenspraak ussen Trumans schone beloften en \chejons verre van optimistische ^schouwing der internationale si- uatië. Wanneer immers de toe- tand zo gevaarlijk is, dat de Ame- ikanen hun militaire macht aan- ienlijk moeten versterken, kan er an een beter leven in een geluk- 'ge en vreedzame Amerikaanse samenleving voor lopig niéts komen. Al te zeer in de war behoeft men zich daardoor ech ter niet te laten irengen. In ieder Westers land is r aan de ene zijde een schatting an hetgeen men de burger moet 'ieden, om hem er toe te krijgen aan de macht zijnde regering erder te steunen en aan de an- ere kant is er dé schatting van de nilitair en d<? diplomaat van het- een het volk moet opbrengen om ijn aandeel te kunnen leveren in defensie van de Atlantische ge meenschap, Op het eerste zal al- eht dc nadruk worden gelegd in en verkiezingsrede; het tweede is ooral een zaak van overleg in re- ering en parlement, waarbij een ompromis dient te worden gevon- lén tussen burgerlijke enjnilltaire lehoeften. In Amerika, waar men procent van het wereldinkomen erdient, zal dit niet so moeilijk ijn. Maar in het verarmde Europa 1 het anders. Een programma van trbewapening, waartoe in Londen bloten is, zal zwaar drukken op de ïvensstandaard van het volk. Voor Yest-Europa is daarom de belang- ijkste vraag van het ogenblik: hoe irbewapenen wij ons en schep en tegelijk de mogelijkheid van 4 behoud van stabiele regeringen, ouwend op de steun van een te- reden bevolking? Advertentie fl.M PRODUCTEN onveranderlijk Winderig en vrij koud a Weersverwachting geldig van 1 Zaterdagavond tot Zondag- p avond: Matige tot krachtige, in de f| kustgebieden later tijdelijk k wellicht hardé wind, aanvanke- lijk tussen Zuidwest en West, g later tussen West en Noord- g west. In de avond en nacht g zwaarbewolkt met op de meeste Plaatsen enige regen, morgen g wisselende bewolking met en- g kele vprspreid optrédendè buien. §j >rij koud wèer. -3 Mei zon op 4.30. onder 20.45; maan op 16,57. onder 2.41. g 29 Mél zon op 4 29. onder 20.46; J ui op 18.32. onder 2.55. g Mei zon op 4,28. onder 20.47; maan op 20.10. onder 3.14. ^nii^mifBiimriïiupiDiïïiiiiiiiinnnDBiiQHsiioitiiffoiii het Indonesisch debat, dat alle an dere punten daarbij op de achter grond geraakten, was de spectacu laire bevestiging van het feit, dat de V VD. ogenschijnlijk zich als regeringspartij niet, om in Indo nesische terminologie te blijven, „senang" meer voelt. Ofschoon het in de motie veronderstelde falen van het regeringsbeleid in zake de verwerkelijking van het zelfbe- schikkinpsrecht in Indo'rsië werd gekwalificeerd met de woorden .ems'ige teleurstelling", was zij een pe/tinente motie van afkeu ring. geliik de heer Oud inter oo' toegaf. Er werd in geconstateerd, aat de regering zich neerlegt bij de ontwikkeling van Indonesië lot eenheidsstaat en zich bepaalt tot een optreden, waardoor binnen het kader van die eenheidsstaat het zelfbeschikkingsrecht zo goed mo gelijk verwezenlijkt wordt. Hier door zou de regering in gebreke pFb.tevën zijn om art 2 -an de Wet op de Souvereiniteitsoven- dracht op de juiste wijze uit te voeren. Het pikante hierbij is, dat dit artikel, waarin de handhaving van het zelfbeschikkingsrecht wordt toegezegd, in de wet is gekomen als een amendement van mr Oud. De aanneming hiervan werd in December 1949 door dc V.V.D. verlangd als tegenprestatie voor haar hulp om de souvereiniteits- overdracht in de Tweede en Eerste kamer aan de vereiste twee derde meerderheid te helpen. Onmiddellijk na de indiening van dé motie, welke door ingewij den werd verwacht, kreeg de re gering gelegenheid om haar visie daarop te geven. Bij monde van minister Van Maarseveen benutte zij déze gelegenheid om duic' Ik te maken, dat dè rege- WAT VOOR WEER? Tamelijk koud met Pinksteren (Van onze w<l?rkundige medewerker) Het weer in West-Europa stond het grootste deel van deze wéék on der invloed van een oude depressie bij de Golf van Biscaye. Een restant bevindt zich noo in midden-Frank rijk. Een nog in diepte toenemende de- perssie trekt nu langs de Faroer in de richting van hét Skagerrak en Denemarken. Zij gaat vergezeld van een kou front dat nu over Schotland trekt. Dit front zal komende nacht het grootste deel van ons land al gepas seerd zijn. Een gelukkige omstan digheid voor het weer met de Pink sterdagen, omdat dit betekent dat 't voornaamste redengebied in de nacht zal overtrekken. De depressie zal koele en vooral gedurende de eerste Pinksterdag krachtige westelijke tot noordwestelijke winden veroorza ken- Tweede Pinksterdag zal naar alle Waarschijnlijkheid een gunstiger beeld vertonen, al kunnen ook geen hoge temperaturen optreden. Zon tij dens opklaringen kan een gedeelte lijke compensatie vormen voor dé minder hoge temperaturen. ring er voortdurend bij de R.I.S. op heeft aangedrongen, de fede rale staatsvorm niet los te la,en, omdat dit door Nederland zeer hoog zou worden opg<- .nen. Toen de federale latsvorm niettemin definitief was losgelaten, heeft Nederland de regering van de R.I.S. gevraagd, hoe zij het zelf beschikkingsrecht dacht te bevor deren. n een eenheidsstaat zou functionneren In óverleg met de R.I.S. heeft Nederland aan de U.N C.I. zijn bezorgdheid over de gang van zaken kenbaar gemaakt. Meent de heer Oud nu werke lijk, vroeg de minister, dat door stappen bij de Ver. Naties, waarop hij aandrong. Pasundan opnieuw een deelstaat zou zijn geworden? Zo neen, dan moet hii de regering ook niet in deze richting proberen te dringen. Meent de heer Oud, dat een andere regering de politie ke ontwikkel j in Indonesië had kunnen tegenhouden? In ieder ge val zal de regering uit aanneming der motie polltiéke consequenties moeten trekken. (Zie verder pag. 3) Woonkampen voor gerepatrieerden klaar DEN HAAG. Thans zijn veer tien voormalige kampen ingericht als woonoorden en ontvangstcentra voor de uit Indonesië te verwachten repatr.érenden. Deze eentra zijn al le gelegen in een gebied rondom Ede Of ook het voormalige ks—n Westerbork erbii zal worden betrok ken is nog niet beslist. Op het ogen- blik is er plaats voor 250 gezinnen. Indien er behoefte aan zal blijken te bestaan, zal het aantal woonoor den worden uitgebreid, doch het is de bedoeling, dat de gerepatri eerden zo kort mogelijk in deze centra zullen vertoeven. BERLIJN. „Alle voortekenen wijzen op een rustig weekeinde te Ber lijn". zo heeft generaal Bourne, de Britse commandant van de stad aan de Britse Hoge Commissaris, sir Brian Robertson, gemeld. Op een perscon ferentie zeide hij, dat het hem zeer zou verwonderen als zich tijdens dc Plnkstcrbüeenkomst van de communistische Vrije Duitse jeugd in Oost- Berlijn ernstige ongeregeldheden in het westelijk deel van de stad zouden voordoen. Britse tanks bestrijken Potsdammer Platz Hoewel dus generaal Bourne geen moeilijkheden voorziet is men gis terenmorgen vroeg toch begonnen met de uitvoering van de militaire voorzorgsmaatregelen tegen de demonstratie van de 500.000 leden Let op uw bankbiljetten Vi'eer valse in omloop DEN HAAG. Te Putten is in een winkel een bankbiljet van f100.- aangeboden. Het bleek vals te zijn en is door de rijkspolitie te Putten in beslag genomen. In Bergen op Zoom en vermoe delijk ook in de omstreken zijn valse bankbiljetten van f. 10.in omloop. Het betreft eên falsificatie die niet gemakkelijk als zodanig wordt herkend. De bankbiljetten zijn van een emissie Amsterdam 7 Mei 1945 en worden binnenkort ongeldig. Het is daarom te verwachten dat men zal trachten zich van dezé falsifi catie te ontdoen. De voornaamste valsheidsken- merken zijn: le het ontbreken van de rode en blauwe vezels van het papier; 2e aan de voorzijde komt in het randschrift om de Nederlandsè leeuw de punt op de letter „i" van het woord „die" aan het begin van het randschrift, heel zwak tot uit drukking; 3e aan de achterzijde ontbreken de twee puntjes bovën de grote letter „e" van het woord „muntspe ciën" in de strafbepaling en ook het accentteken boven de laatste grote „e" in het woord „En schede". In de strafbepaling op d,è ach terzijde zijn de i*egels 6, 7 én 8 niet beschreven, doch geven een golvende lijn te zien. Amerikaanse tennissers naar Noord wijk ROTTERDAM. De internatio nale tennisclub van Amerika, mo menteel in Europa vertegenwoor digd door tal van sterke spelers, die te Parijs en Wimbledon uitko men, heeft de uitnodiging van de Internationale Club van Nederland om op Vrijdag 9, Zaterdag 10 en Zondag 11 Juni te Noordwijk een wedstrijd te spelen, aangenomen. De ploeg zal nog nader worden sa mengesteld. De Nederlandse ploeg zal versterkt worden door enkele buitenlandse spelèrs. van de communistische „Vrije Duitse Jeugd". Vijf Engelse gevechtwaeens en 50 soldaten betrokken achter prikkeldraad een stategische post, op ongeveer 500 meter van dè Post- dammer Platz gelegen Ook op an dere punten in de stad. waar vaak moeilijkheden ontstaan, werden ge allieerde soldaten geposteerd. Dé totale geallieerde troepenmacht ter sterkte van 8.000 man is in alarm toestand. Ten minste 200.000 jonge Oost- Duitsèrs bevindèn zich in de Russi sche sector van de stad en nog 300000 zijn onderweg om morgen deel te nemen aan de „Vredè-en- Eénheid-Parade" De communisten brachten 6.000 leden van de „Volkspolizei" uit de Russische zone naar Berlijn ter ver sterking van de 15 000 man, die in de stad gelegerd zijn. De cèntrale commissie van dè „Vrije Duitse Jeugd" heeft Vrijdag nog eens éen beroep óp alle dé- monstranten gedaan om de disci pline te bewaren én de pogingen van „de impèrialistische provoca teurs, diè de vredesbijeenkomst wil len verstoren" te verijdelen. Dè demonstranten kregen op dracht om bijeen tè blijven in pa trouilles van tien personen, waak zaam te zijn jegens provocateurs, niet de sectorgrens van Oost-Ber- lijn te overschrijden èn dè instruc- tiès van de Oost-Berlijnse politie strikt op te volgen. Financiering Weder opbouw publiekrechtelijke lichamen DEN HAAG De memorie van antwoord inzake het wetsontwerp Financiering Wederopbouw Pu- bliekréchtèlijke Lichamen is verge zeld van een nota van wijziging, waarin voor de lichamen, wélke met publiekrechtelijke lichamen worden gelijkgesteld ten opzichte van de financiering, niet langer een beslissing van de minister van Fi nanciën gevergd wordt. Een nieuwe omschrijving is opgenomen, welke goedèren, diè een activiteit dienen, waarvoor de overheid in hoofdzaak de middelen verschaft, gelijk stelt met publiekrechtelijke lichamen. Uit. het bestaan van een nauwe fi nanciële band met de overheid wordt aldus afgeleid, dat de belan gen, welke worden behartigd van dezelfde aard zijn als aie. wélke door de overhèid plegen te worden behartigd. FRANKFORT. De Amerikaanse. Britse en Franse Hoge Cómmissa- rissen hebben Rusland er van verwittigd, dat zU berèid zijn om te pra ten over verkiezingen voor geheel Duitsland, als een eerste stap naar uni ficatie van Duitsland. De Hoge Commissarissen deelden zulks mede in afzonderlykc brieven aan generaal W. J. Tsjoekow, de Sowjet-oppcrbevclhebber in Duitsland. Deze brieven gingen vergezeld van een verklaring, deze maand in Londen opgesteld door de conferentie van de Westerse ministers van Buitenlandse Zaken, waarin de principes worden opgesomd, welke aan de Duitse een heid ten grondslag dienen te liggen. Acht principes werden genoemd, waaronder een vrfj gekozen regering voor geheel Duitsland, individuele vrijheid in geheel Duitsland, onafhankelijkheid van het justitioneel appa raat, verbod van geheime politie en militaire troepen, geünificeerde eco nomie en het teruggeven van fabrieken, die in de Sowjet-zone door Rus land in beslag zijn genomen. De verklaring zegt, dat de eerste stap naar herstel van de Duitse eèn- heid moet zijn, dat in geheel Duits land vrije verkiezingen worden ge houden voor een constituante. Deze vèrkiezingen dienen te worden ge houden onder internationaal toezicht en op basis van een kieswet, waar over de vier bezetters het eens moe ten wordèn. Dè constituante, die gè- kozen wordt, moet tot enige taak hebben het opstellen van een grond wet, welke ter ratificatie aan het Duitse volk diént te wórden voor gelegd. In de brieven der Hoge Commis sarissen wordt verder gezegd, dat indien dé Sowjet-Unie erin toeètemt, dè verantwoordelijkheid voor hèt op- stellèn van een kieswèt te delen, be- sprekingèn der vier commissarissen gehouden moeten worden. Deze bè- sprekingen zouden zich beperken tot het opstellén van een kieswet ter verkiezing van een nationale constituante. Het voorstel om de discussies hier toe te beperken, vloeit voort uit de opvatting, dat het niet realistisch is. over de gewenste vredesschikking te spreken of deze te arrangeren, voor dat vaststaat, dat een geünificeerde Duitse regering, welke vrij geko zen wordt tot, stand kan worden ge bracht. In de brieven die pér koe rier naar Tsjoekow in Berlijn gin gen. wordt gevraagd het standpunt van de Russische Hoge Commissa ris te mogen vernemen. Door deze voorstellen te doen aan de voor avond van de massale Pinksterbe toging in Oost-Berlijn hopen de Westerse geallieerden de communis ten de wind uit de zeilen te nemen. Onomwonden hebben de Westerse mogendheden de Duitsers nu ge toond. dat het aan de Russen is om door toestemming .in vrije verkie zingen de eenheid van Duitsland te herstellen. Geallieerde waarnemers verwach ten, dat de voorstellen genegeerd zullèn worden, of dat er één weinig bèvredigend antwoord ontvangen zal worden. Na een reisvol van indrukken, is Koningin Juliana gisteren op Schiphol geland. Hel bezoek aan Parijs behoort weer tot het vèr- leden, maar tevens tot de schoonste herinneringen van ons Vorste lijk paar, hèt gastvrije Franse volk cn van ons Nederlanders. Om deze herinneringen levendig te houden plaatsen wij óp pagina 6 van dit blad een aantal van de fraaiste foto's der zo geslaagde reis. Afdrukken van deze foto-pagina op kunstdrukpapier stellen wij voor onze lezers ter beschikking tegen cèn bedrag van 25 cents. Dc netto-opbrengst zal aan de Stichting '40'45 wordèn afgedra gen. Dè foto-pagina zal van Woensdag af aah ons kantoor verkrijgbaar zijn. v Pandit Nehroe begin Juni naar Indonesië Pandit Nehroe zal op 2 Juni aan boord van dc „Delhi" gaan en op 7 Juni in Djakarta aankomen. Na een bezoek van tien dagen aan Indone sië, waarbij Bali, Bandung. Suraba- ja en andere plaatsen bezocht zullen worden, zal Nehroe op 17 Juni naar Singapore vertrekken, vanwaar hij op 19 Juni de reis naar Rangoon aanvangt. Op weg naar Birma zal hij enige uren te Medan vertoeven en de nacht te Penang doorbrengen. Op 20 Juni zal hij in Rangoon aan komen. Na een verblijf van drie da gen in deze stad vertrekt hij op 24 Juni naar Calcutta. Koningin en Prins danken Frankrijk DEN HAAG Bij hun terugkeer in Nederland hebben Koningin Ju liana en Prins Bernhard het volgen de telegram gezonden aan dc presi dent van de Franse republiek en mevrouw Auriol: „Nog geheel onder de indruk van de onvergetelijke vreugde en de zo hartelijke en warme ontvangst die u. mijnheer de president en mevrouw Auriol, evenals de regering van de republiek en de bevolking van Pa rijs ons hebben bereid, danken wij u uit het diepst van ons hart. Wij zijn er van overtuigd, dat de vriend schap tussen onze beide volkeren, die zich op een zo spontane en welspre kende wijze heeft geopenbaard, een kracht zal vormen bij de opbouw van het nieuwe Europa". President Auriol heeft het volgen de telegram aan Koningin Juliana gezonden: „Wij zijn diep verheugd over de herinnering, die Uwe Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid willen bewaren aan hun korte verblijf in ons land. Als tolk van geheel Frank rijk getuigt het volk van Parijs, door zijn enthousiaste en hartelijke ontvangst, van de kracht der gevoe lens, die ons land met het uwe ver enigen. De ontroerende en edele woorden, die door Uwe Majesteit zijn uitge sproken, hebben onze gemeenschap van idealen en onze wil om een bij drage te leveren tot de organisatie van Europa en de vrede bevestigd. Moge Uwe Majesteit cn Zijne Ko ninklijke Hoogheid voor het Neder landse volk onze beste wensen voor de toekomst ontvangen en voor hen zelf de betuiging van onze trouwe vriendschap." SCHIPHOL. Om 14.20 uur gistermiddag zette gezagvoerder G. Bax de KLM-Convair „Frans Hals" op Schiphol aan de grond. Enkele ogenblikken tevoren had door de luidsprekers geklonken: „Het extra KLM-toestel uit Orly is geland." Het vliegtuig taxiede van de landings baan naar de intercontinentale hal, waarvoor zich hadden opgesteld dc plaatsvervangend Franse ambassadeur Manet, dc chef van het proto col van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. J. Visser, de bur gemeester van de Haarlemmermeer, mr. J. F. Jansonius en de presi dent-directeur der KLM, dr. A. Plcsman. Het was enkele minuten voor half drie toen het toestel tot stilstand kwam cn de trap werd voorge reden. Een steward opende de deur en daar verscheen onze landsvrou we, die er geheel niet vermoeid uitzag, in een zeegroen linnen mantel pak en een hoedje van dezelfde stof. Zij werd direct gevolgd door Prins Bernhard, gekleed in het zomertenue van luitenant-generaal der lucht strijdkrachten. De vorstelijke gasten onderhiel den zich enige tijd met de officiële personen voor het stationsgebouw Minister Stikker sorak enkele coenblikken met de Koningin. De Landsvrouwe en de Prins namen hgt eerst afscheid van de beman ning van het vliegtuig en drukten toen de leden van hun gevolg de hand, alvorens zij in een wachten de hofauto stapten, die in snelle vaart het terrein verliet. Kort daarop vertrokken ook dé leden van het gevolg. Onze Parijse correspondent meldt nog: Hoe goed bet bezoek de Konin gin bevallen is. wordt bevestigd door wat wij van leden der hof houding vernamen. Zij heeft ge merkt, dat Haar eerst grote diplo matieke reis in een zo verwende stad nog wel als Parijs een bijzon der succes geworden is en dat maakt Haar gelukkig. Maar boven dien heeft Zij, zo vertelde Zij haar hofdames, geheel los daarvan, echt genoten van de dingen, die Zij heeft gezien en meegemaakt. Ver sailles en dan Triapon, de voorstel ling van l'Epreuve, de Notre Dame Westerling wordt naar Nederland uitgewezen LONDEN. Ex-kapitein Wester ling zal binnenkort uit Singapore worden uitgewezen, aldus verluidt uit gewoonlijk 'ictrouwbare bronnen in Londen. Hy heeft onlangs 40 da gen straf, die hij had gekrepen voor het illegale binnenkomen van Singa pore en hel mishandelen van een cel genoot. uitgezet'cn cn is sindsdien krachtens de defensicrcgulatics als „gevaarlijk persoon" door dc Engel se autoriteiten vastgehouden. Ge meld wordt, dat de Nederlandse re gering op dc hoogte is gebracht van het voornemen van het bestuur van Singapore om Westerling als Neder lands burger naar Nederland te stu ren. Tevens wordt in gewoonlijk be trouwbare kringen r:ezegd dat Wes terling onmiddellijk na aankomst in Nederland zal worden gearresteerd. Dit kon men echter officieel niet be vestigen. Men neemt in Londen aan, dat dc Nederlandse regering reeds enige tijd de juridische kant van de zaak bestudeert om vast te stellen, of, en zo ja, welke, beschuldigingen van criminele aard tegen Westerling kunnèn worden ingebracht. in de nacht, gedompeld in het zil veren licht van de schijnwerpers, dé receptie in het machtige park van het Quai d'Orsay, het zijn al les onvergetelijke herinneringen geworden. Bevroren vlees is goed en goedkoop DEN HAAG. In de laatste ver gadering van het bestuur van de Stichting van de Arbeid zijn, in verband met de ontwikkeling van de kosten van levensonderhoud, een aantal gegevens ter sprake ge komen over de verkoop van bevro ren rundvlees. Naar men weet is er thans een grote hoeveelheid rundvlees op de markt, die uit koel huizen komt en een dertig a veertig procent goedkoper is dan vers vlees. Het stichtingsbestuur is op grond van deze gegevens tot de overtui ging gekomen, dat het wantrouwen dat hier en daar bij het grote pu bliek en bij de slagers tegen deze partij vlees bestaat, ongerechtvaar digd is. Het bevroren rundvlees is van prima kwaliteit en het is toe te juichen, dat de regering op deze wijze de spanning, tussen lonen en prijzen vermindert. Overdracht van oorlogsbodems in het kader van de defensie-hulp WASHINGTON. Dc eerste twee oorlogsschepen die zullen worden overgedragen aan een natie van het Noord-Atlantisch verdrag, op grond van het programma van wederzijdse defensie-hulp, zullen Donderdag a.s. aan de Nederlandse regering worden afgeleverd. Het zijn de moderne 1240 tons escorte-vaartuigen „Burrows" en „Rinchart", welke de afgelopen twee maanden volledig zijn nagezien cn opnieuw uitgerust op de marine werf te Boston. Donderdag vindt op de werf de plechtige overdracht aan de Neder landse marine plaats.'De schepen zijn speciaal ontworpen voor convooi- en anti-onderzeéërswerk De overdracht zal worden bijge woond door de Nederlandse ambas sadeur Van Kleffens, functionarissen van de Nederlandse ambassade en hoge Amerikaanse autoriteiten Bij vertrek uit Boston zullen de schepen bemand worden door ongeveer 200 man Nederlands marine-personeel, die in het gebied van Boston een training hebben meegemaakt. De „Rinehart" en de „Burrows" zullen in de Nederlandse marine worden opgenomen, resp als H.M.'s Van Amstel en de De Bitter". Lui tenant ter zee jhr P. L. van Geen zal het bevel voeren over de „Van Am- stel" en luitenant ter zee G. A. M. Saraber over de „De Bitter". Voorschot voor aankoop van kolen aanbevelens waardig DEN HAAG Om het personeel in staat te stellen brandstoffen te kopen tegen de lagere zomerprijzen hebben sommige werkgevers voor schotregelingen ingevoerd. Dit denkbeeld is in de laatste bestuurs vergadering van de Stichting van de Arbeid ter sprake gekomen. Het stichtingsbestuur meent, dat, voor zover nodig, dergelijke voorschotre gelingen waardering verdienen en acht navolging van dit voorbeeld alleszins aanbevelenswaardig. ODffi wm Nee toch... Heus! Venezuela maakt korte met ten met wie niet kunnen le zen en schrijven, zelfs rechters die analfabeet zijn, worden met een zoet lijntje naar huis ge stuurd; verleden week nog twee. Hotelhouder O'Ferrell te Greensboro ontving een briefje met een paar gulden er in. „Twintig of dertig jaar gele den gapte ik een handdoek van u mee. Toe, neem het me niet kwalijk," stond er in het briefje. Waarom gaan mensen uit el kaar? In Detroit, omdat de rechter „erin kon komen, dat mevrouw Patricia het niet leuk vond, dat haar man de hond een zoen en haar zelf een klap op haar hoofd gaf, als hij weg ging De wereld blijft romantisch. Te Miami kon een gearres teerd jongmens enthousiast aan de kadi meedelen: „Ja, ik wilde juffrouw Lilly 40 dollar afhan dig maken. Maar we zijn inmid dels getrouwd, want wij werden verliefd op elkaar, toen zij pro beerde mij te dwingen haar die 40 dollar terug te geven." -J

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1