door Frankrijk Zet 'm op, witte muizen zegt een Belg Onderlinge Voorzorg' richt zich tot de Raad Spoorwegkinderen gaan naar Frankrijk DAGBLAD-REIS FILMS INAMERSFOOR' 2 Zaterdag 27 lVfeï 195( Gepensionneerden ontevreden „Wilhelmina" komt uit in Deventer Ad van Boxem ook in Pesie's bad Radio-uitzending zwemfeest van AZ en PC DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB GRAND 6c CITY Volledige reportage van het Koninklijk Bezoek aan Parijs Jubileum Geschenk AZ en PC zet jubileumfeesten voortreffelijk in En al heb je gelijk... Oneerlijke oppasser Vijftien dagen avontuur 30 Mei, dag van bezinning Pensionhouders in I vergadering bijeen I Buitenlands heer probeert een witte muizencentrale te stichten Een buitenlands heer reist hier rond in een pracht van een auto om ook hier als in België. Frankrijk, Algiers, Marokko etc. een witte muizen- centrale op te richten. Hy heeft alleen nodig één centraal verkoopbureau met 600 klanten. Die betalen ieder voor 10 witte muizen in ecnT>roedkistje slechts 70.dus dat wordt een uitgave van 600 x 70 42.000. Rekent U rijk en... telt U arm Volgens een circulaire werpt een muizenpaar per jaar 8 a 10 worpen van 8 a 10 kindertjes, dus rond 80 kindertjes per Jaar. Deze kindertjes zijn na twee maanden geslachtsrijp Gesteld nu dat er 70% dood gaat. dan nog blijven er 24 over per paar. dat is 4 in de 2 maanden Een mui zenpaar groeit dus aan tot 6 in 2 maanden. Om de twee maanden heeft men dus steeds 3 x 't begin- aantal, of ze hier blijven of verzon den worden, verzonden voor f 1.- per paar, gegarandeerde afname door het Muizenhoofdbureau. Beginnen we hier dus met 600 x 10 6.000 muizen dan kan daar uit komen na 2 maanden 18.000 muizen, na 4 maanden 54 000 muizen, na 6 maanden 152.000 muizen, na 8 maan den 456.000 muizen, na 10 maanden 1.368.000 muizen, na 12 maanden 4.114.000 muizen, na 14 maanden 12.342.000 muizen etc. Op het eerste gezicht al ziet men dat hier voor Nederland alleen al millioenen zijn te verdienen, vol gens die muizengeneraal dan EEN VRAAG Bij u ryst de vraag: Waarom doet die meneer 't zelf niet? Hij wil de fokcentra klein houden met het oog op epidemicn1). Logisch niet? Bij schrijver dezes rijst een ande re vraag. In onze buurt woonde te Soesterbcrg een wereldvermaard echtpaar, dr en dr Hogedoorn. bio logen. muizenfokkers bij uitstek, practisch en theoretisch. In 1918 reeds leverden zij bij de griepepide mie vele witte muizen voor labora toria. Voor erfelijkheidsonderzoek bleven zij muizen fokken, dertig jaar lang. maar al dertig jaar niet meer witte muizen, behalve 'n enkel nestje dan. Waarom bleven deze grote vakkundigen niet doorgaan met dat „millioenen" bedrijf9 Zit er soms toch een haakje of meer haak jes? Zijn er wel zoveel witte mui zen nodig? Kwam er misschien een prijsval tot beneden kostprijs door te groot aanbod7 Kan 't ook zijn dat wat snel groeit ook snel sterft? Stond er niet in de dagbla den van heden: Millioenen veldmui zen spoorloos verdwenen in de Bommelerwaard. voor welke plotse linge verdwijning de rijkslandbouw- consulenten geen verklaring weten te geven. De 600 fokkertjes die deze wel doener uit het buitenland zoekt zijn natuurlijk geen mensen van kapi taal. Voor hen, is f 70.- nog altijd dagen 100 witte muizen 1000 w.m., dus in 240 dagen 1000 witte muizen 10.000 w.m., dus in 320 dagen 10.000 witte muizen 100 000 w.m., dus in 400 dagen 100.000 witte muizen 1.000 000 w.m. Rekent u rük en telt u arm telt neer f 70.-. telt neer 't voer, en telt niet uw ttfd. Weg witte muizen weg millioenen weg Belgische schatgraver. JAN SPAANDER Dit argument is niet steekhou dend omdat alle muizen (de witte) weer bijeen komen op het Centraal Muizen Bureau. Donderdag j.l. vergaderde de af deling Amersfoort van de Algeme ne Militaire Pensioenbond, in Nieuw Amsvorde. Over het uitblijven van voorstel len, van regeringszyde, ter verbe tering van de pensioenen heerst bittere teleurstelling. Door de prijsstijging is voor vele gepensi onneerden. hun inkomen practisch tot de helft en minder terugge bracht sinds 1938—1939. Van de veelbesproken sociale rechtvaar digheid. is deze groep van oud landsdienaren, wel zeer stiefmoe derlijk bedeeld en velen lijden ge brek. Regering: Beleefd doch dringend; vragen wij U. „Helpt Spoedig." Op tweede Pinksterdag zal door het Nederlands Christelijk Gymnas tiek Verbond een groot Bondsfeest worden georganiseerd in Deventer. In verband met het 40-jarig be staan zal dit feest een bijzonder ka rakter dragen, waartoe duizenden deelnemers en deelneemsters naar de „koekstad" zullen trekken om door demonstraties en turnwedstrijden luister by de zetten Uit Amersfoort zullen de Chr. Gym. Ver. „Wilhelmina en „Oranje" met een grote groep deelnemen. Za terdagavond zal een Ere-avond wor den gehouden, waardoor de damesle den van „Wilhelmina" mej. Hogen- hout en mej. de Graaff werden uit genodigd het Gewest Holland te ver tegenwoordigen. Voor d.e Jubileum-zwem wed strijden van de AZ en PC, die Tweede Pinksterdag in Pesie's Bad worden gehouden, heeft Ad van Boxem van De Alkmaarse Water trappers alsnog ingeschreven. Van Boxem is kampioen van Nederland 1949 op de 100 meter vrye slag. Met Van Boxem, Nico van Vliet, Daatselaar en Sieghentaler belooft dit nummer nu wel een bijzonder spannend verloop te hebben. De VARA zal ln haar programma op Tweede Pinksterdag een nabeschouwing of een reportage geven van de jubi leum-zwemwedstrijden die de AZ en PC in Pesie's bad as. Maandag organi seert Het Ik nog niet bekend hoe laat de uitzending zal geschieden. Waar schijnlijk zal dit om 18.05 zijn AMERSFOORT, 26 Mei Aan gevoerd werden 100.000 stuks hoen dereieren. Prijs f 12.50—f 12.75 per 100 stuks 1290. Maar met een paar rake klappen ziet Rob toch kans de kroko dil buiten gevecht te stel len. Toch staat hy er even van op zijn benen te trillen, wanneer hij er aan denkt, dat hy toch wel op het nippertje aan dit gevaar is ontsnapt En er schijnen meer van die knapen hier in de buurt te zitten. Rob be sluit maar even aan boord te gaan om z'n geweer te halen, want dat is toch wel zo han dig. Maar wanneer hij de touwladder beklimt, ziet Rob in de verte een krokodil naderen van een grootte, die elke beschrijving tart. Nog i En het dier schynt het op de „Vryheid" ge-1 naar de zandplaat, nooit heeft hij zo'n afschuwelijk monster gezien I munt te hebben, want het zwemt regelrecht I Advertentie (l.M.) IN ONS VOORPROGRAMMA ZOEKT U EEN Advertentie (l.M.) Bij uitstek slaagt U by: Kunsthandel VEENENDAAL op de Hof. Leden schenken aan club medaillekast Directie bestrijdt voorstellen van B. en W. over vo/kscredietwezen De directie van de N.V. Onder- tegenstelling met de tarieven by haar linge Voorzorg van 1894' richt zich instelling gangbaar, in een uitvoerig schrijven aan de Daar gelden de tarieven bij maand- Raad van Amersfoort over de door aflossing: B. en W. voorgestelde regeling van a voor ambtenaren en daarmede het credietwczen. Zij merkt daajby gelijk te stellen personen- 6% 's jaars ln Amicitia werd Vrijdagavond zeventig gulden, maar vast staat dathet startschot gelost voor de feeste er geen Belg op een levering van f 12.000 hier f 2.100.000 terug betaalt binnen het jaar. DENK AAN FABELEN- AI zou de man ter goeder trouw zijn dan nog zou hij zijn beloften van f 1.- per jaar niet gestand kun nen doen. gezien de ongelofelijke fokmogendheden .volgens zyn cir culaire dan, door die hopeloze ver menigvuldiging Voor men die 70 piek neertelt, denke men aan de bekende fabel van 't sèhaakbord Voor dit spel vroeg de tovenaar van de ryke Schack slechts 1 korrel graan op het le stuk. 2e op 't 2de. 4 op 't 3de. 8 op 't vierde en lang reeds voor 't vier en zestigste vak wist de rijke vorst reeds dat hij zijn belofte nirt na kon komen. Zonder sterfte en volgens de verstrekte Bel gische cyfers geven in 80 dagen 10 witte muizen 100 w.m., dus in 160 Pinksteren' Het voorzomerfeest bij uitstek. De uitstorting van de Heilige Geest, waarvan de Bijbel getuigt en waar Beethoven van zingt in ziin negende symphonie. De Heilige Geest, die als het wonder van de volop herboren natuur doet waarnefnen en omzetten in de nei ging althans een tweede wonder dichterbij te brengen: van een ver enigde mensheid. Dagen, waarin we misschien iets van die geest in ons voelen werken, dagen, waarin we meer open staan voor het andere en voor de anderen (n). Toen ik daarover dacht, schoot me dat zinnetjes door het hoofd, dat Heyermans zijn hoofdpersoon in „Op hoop van zegen" Kniertje tegen haar zoon laat zeggen' En al heb je gelijk, wat heb je dan nog. Neem nu maar welk terrein van menselijke verkondingen dat ge wilt, overal heeft dat simpele zinnetje Vrije WOOrden een enorme bete kenis. We weten van het in 't groot. I- p crui it Amerika en Rus- ir. r. QLnui land beschuidigen elkaar over en weer van agressiviteit, provocatie en steeds meer opjagen van bewa pening. En ze hebben allebei gelijk in eigen ogen en in de ogen van hun medestanders. Ze hebben over vloed van feiten en gebeurtenissen, waarmee ze U dat „bewijzen". Het enige resultaat van al die bewy'zen is, dat ze hoe langer hoe verder van en hoe langer hoe vyandiger tegen over elkaar komen «e staan. In ons eigen particuliere leven is het tenslotte net precies zo. Uw buurman of vriend of wie dan ook wordt hoe langer hoe vervelender, hinderlyker, eigenzinniger. Dat vindt hy of zy net zó van U! En als de slachtoffers van hun gelyk hebben nu maar lang genoeg op hun standpunt blijven staan, dry- ven ze o wonder hoe langer hoe verder van elkaar af. Totdat er misschien het verlossen de moment komt dat ze allebei in zien: En al heb ik gelijk wat heb ik dan nog? Want het gaat er helemaal niet om wie (betrekkelyk) gelyk heeft, het gaat er om meer menselijkheid in de wereld te brengen, iets tot werkelykheid in ons leven te bren gen van de Heilige Geest van de Pinksterdagen. Ik geloof, dat dit simpele zinnetje van Kniertje ons veel hulp kan bie den. Tenminste als we het werkelijk tot ons bezit maken. lykhedcn, die ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Amersfoortse Zwem en Polo Club zyn georganiseerd. Voorzitter A. Kjasscr verrichtte deze ceremonie. Hu heette een gezellige schare van belangstellende feestgangers wel kom. Een byzonder woord van welkom richtte hij tot de besturen van Quick, het Sportfondsenbad, de Vereniging Nederland-Zwitserland; de Utrechtse Zwemveren. Zwemlust, de Amersfoortse Sportstichting, Neptunus, ABvLO, VVV, Federatie vn Amersfoortse Personeelsvereni gingen. Politiesportvereniging. de heer Pesie en de gasten uit Zwit serland, de zwemvereniging „Hor gen". De heer Klasser dankte de directie van Pesie's bad voor de hulpvaardige en bereidwillige me dewerking, die zU aan de jubileren de AZ en PC heeft verleend. Ten slotte betrachtte de heer Klasser enige ogenblikken stilte ter nage dachtenis aan de tijdens de oorlog en daarna aan de vereniging ont vallen leden en ere-leden. Namens de leden hield mr E. Ger ritsen een korte toespraak. De veer tig jaren, die voorbij zyn gegaan, noemde hij jaren van op en neer gang AZ en PC heeft tydens deze jaren gegolden als een geducht te genstander, maar er werd geduren de die tyd ook wel eens smalend gesproken over het „zachte eitje". De heer Gerritsen riep de hoogte punten uit het verenigingsleven, de tochten, enz., in herinnering alsme de de successen van het jeugdwater- poloteam. De talrijke bekers en medailles, die de AZ en PC gedu rende deze veortig jaren verzamel de, zyn attributien die aangename herinneringen by ons oproepen, zo vervolgde de heer Gerritsen. Wat hebben we echter aan deze attribu ten. wanneer ze ergens in een ver geten kast opgeborgen liggen? EEN MEDAILLEKAST Het is om deze reden dat de AZ en PC-ers gelden hebben verzameld voor het aanschaffen van een me daillekast. Groot was de offervaar digheid en de heer Gerritsen noem de dit een mooi resultaat. Als dit het resultaat is van de grt)te interne vriendschap, kunnen wij met vol doening op de afgelopen veertig jaren terugzien. De heer Gerritsen complimenteerde in de figuur van de heer Klasser AZ en PC met de bereikte mijlpaal Hy sprak de hoop uit, dat de jaren, die AZ en PC nog scheiden van het gouden jubileum, ook gouden jaren voor de vereni ging zouden mogen zijn. Tenslotte bood de heer Gerritsen de heer Klasser een fraaie medaillekast aan. waarin al het zilver, brons en goud, dat de AZ en PC tydens de afgelo pen veertig jaren vergaarde, is ver zameld. De heer Klasser aanvaardde het cadeau als een geschenk ont sproten aan saamhorigheidsgevoel. GOED PROGRAM Het feestelijke kleinkunstprogram- ma paste uitstekend in het kader van het jubileum Dat de aanwezi gen zich enige uren aangenaam amuseerden, kwam voor rekening van een keur van bekende radio-ar- tisten, die aangevuurd door Piet Ekel en een enthousiast publiek hun kunst ten toon spreidden. Kunst met een grote K. bracht Rijk de Gooyer, die beter bekend als Kobus Rarekiek een enthousiaste schare bewonderaars kent. Hij verscheen ditmaal niet ln zijn bekende creatie ten tonele, maar bewees ook op an der terrein over groot talent te be schikken. Op bewonderenswaardige en welhaast feilloze wyze bracht hij een creatie van Neerlands grootste revue-komiek Buziau. Dat zyn pres tatie respect afdwong, bleek uit het spontane applaus. Later vestigde hy de aandacht nog eens op zich in zijn creatie van „Louitje. het mannetje uit de studio". Het muzikale excen triek Toby Rix verzorgde de sym phonie in K kleine Kolder en als cow-boy was zijn succes ook groot Jammer, dat zijn programma wat gaat verouderen. Eén van de beken de Swinging Nightingales. Sonja Oosterman bracht haar veelzijdige talent in Engelse. Franse en Neder landse liedjes ten gehore. Roland Wagter toonde zich een uitstekend conferencier en met zijn komische sneltekenshow „Lijntjes en gijntjes" veroverde hy de sympathie Van het publiek De eminente radio-pianist Jacques Schutte omlijstte het pro gramma op feestelijke wijze aan de piano. Ook op de accordeon toonde Schutte zijn muzikale talent. Al met al was het een programma, dat er zyn mocht. Jan van der Burg. ofte wel Prik (geen onbekende in de AZ en PC familie) liet de feestgan gers in zyn clublied enige ogen blikken verwylen in voorbije tijden. Een gezellig en stijlvol bal be sloot de feestavond. Dan Bearda leidde de talryke paren over de dansvloer en het was de band van Jan van Loo die het geheel muzi kaal illustreerde. op. dat het haar. hoewel de O.V van stonde af aan „con amore" be reid was mee te werken, vreemd voorkomt, dat B en W. niet op se rieuze voorstellen reageerden. Er is, naar in dit schrijven wordt bericht, nooit geantwoord op een door de O.V. aan B. en W. gezonden brief Wel is door een ambtenaar van de gemeente medegedeeld, dat de gang van zaken, zoals door de directie van O.V. voorgesteld, in strijd was met de bepalingen van de gemeente-wet en dat daarom de gemeente niet op de Ó.V.-voorstellen kan ingaan. De directie zegt in haar schrijven aan de raad helaas te moeten con stateren dat B. en W. niet het uiter ste hebben beproefd om met vol- ledige inschakeling van het particu- lier initiatief een voorziening te be reiken die uit sociaal oogpunt vol ledig voorziet in de behoefte en daarbij voor de gemeente aanmer- kelyk goedkoper zou zyn geweest. De berekening van het door de gemeentelijke credietstichting gel dende tarief van (17% effec tief) acht de O V.-directie in schrille van de hoofdsom, is 12JA% effectief; b. voor gepensionneerden: 6 's jaars gestaffeld 4- 2% administra tiekosten. is 8% effectief. Het speculeren op een grote om vang van de credietverlening moet op zich zelf al uit sociaal oogpunt worden veroordeeld, aldus de Ó.V.- directie. Onze oud-stadgenoot J A. Labrie, candidaat lot de H.D en hulppredi kant te Hoorn (Terschelling), is be roepen te Oostwoud-Midwoud (N.H.) en heeft dit beroep aangenomen. Voor de Meervoudige Kamer van de Utrechtse Rechtbank stond Vry- dag de 23-jarige C. J. R uit deze gemeente, ex-oppasser in het ge sticht „Zandbergen" terecht wegens verduistering van twee geldsbedra gen, resp. f 43.en f 70.groot. De jongeman bleek deze in het gesticht te hebben verduisterd. Hij was daarop met het geld naar Am sterdam getrokken om er een zwart handeltje in koffie op Duitsland mee op touw te zetten. Dat was in tussen wel enigszins in stijl met zijn verleden, want ook in de jongste wereldoorlog deed hy „zwarte" za ken. De Officier van justitie was van mening, dat deze jongeman, die ge tracht had anderen op te voeden, zelf dringend behoefte had aan her opvoeding. Daarom requireerde hij dan ook behalve acht maanden ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest, zyn voorwaardelijke ter be schikkingstelling van de Regering met de bepaling, dat hij zich tijdens de proeftijd zal laten opnemen in het opvoedingsgesticht „St. Willi- brordus" te Heilo (N.H Verdachte verklaarde zich hiertoe bereid. Ons dagelijks teveel Twee melkhandelaren. die het witte vocht op een andere wijze dan vla de kraan aan de melkbus onttrokken kre gen Vrijdag een bekeuring Een wielrijder werd geverbaliseerd, toen hij met zljn (iets op het trottoir reed. Een andere verkeersovertreder had zijn fiets wiet voorzien van een bel. Overtredingen arbeidswet De politie moest Vrijdag handelend optreden tegen enkele ingezetenen die net met de arbeidsvoorschriften niet zo nauw namen. Een winkelier, die in strijd met de op -de arbeidslijst ingevul de tijden, werk het verrichten was een der slachtoffers van de contrólc Bij een onderzoek bij een andere winke lier. een ingenieurbedrijf en een auto- mobielherstclbedrljf. bleek dat ook daar in strijd met de arbeidswet werk werd verricht. Een bont gezelschap! In alle gevallen werd proces verbaal op gemaakt. Uitwisseling door internationale verzetsorgan isatie (Eigen bericht) UTRECHT. Van 24 Juni tot 7 Juli zullen tien Franse jongens en tien Franse meisjes, ween van gevalleneh in' het Franse spoor- wegverzet, in ons land met vacan- tie komen. Dc meisjes gaan naar het Monseigneur Mutsaersoord te Venlo en de jongens naar „Villan- dry" bij Nijmegen. Met Pasen zyn tien Nederlandse jongens en tien Nederlandse meisjes, kinderen van Nederlandse gevallenen in het spoorwegverzet, twee weken naar Frankrijk geweest. De meisjes verbleven in het tehuis „Valscure" te St. Raphael bij Nice en de jon gens in een kampement te Verbois bij Toulon. Van '22 Juli tot 5 Augustus zullen opnieuw twintig Nederlandse jongens en meisjes vacantie in Frankrijk krijgen en Gaarne voldoen wy aan de talryke verzoeken, om speciaal voor onze lezers een exclusieve buitenlandse reis te organiseren. Wy zyn er in geslaagd, een unieke 15-daagse tour door Frankrijk samen te stellen. Van Maandag 17 Juli tot en met Maandag 31 Juli wordt met een zeer comfortabele reiswagen een fantastisch mooie vacantie.- trip door Frankrijk gemaakt, voor ondernemende, sportieve en niet van romantiek gespeende lezers. De reis is vooral ook ge schikt voor hen, die studeren voor de akte l.o. of m.o. en ver der voor allen, die belang stellen in het land en de taal van Frankrijk. De deelnemers kunnen naar verkiezing overnachten in hotels, jeugdhergen of om het loge ren zo goedkoop mogelyk te ma ken in tenten. In de zomer lenen de bossen in Frankrijk zich uitstekend voor kamperen. Tenten- materiaal mag wor den meegenomen. Een zeer deskundig reisleider (leraar Franse taal en letter kunde) geeft geduren- Wie gaat mee de mooiste plekjes van Frankrijk ontdekken de de gehele reis voorlichting. Hier volgen enkele plaatsen van de route, die gevolgd wordt. Vertrek Amersfoort verder over AntwerpenBrussel naar Parijs. Daarna Orleans, Bordeaux, Biar ritz, Hendaye (Spaanse grens), Carcassonne, Cannes, Rivièra, Ital. grens, Monte Carlo, Greno ble. Savoye. Annecy, Genève, Metz. Luxemburg, Amersfoort. Een uitvoerig programma van deze reis is op aanvrage ver- krygbaar. De reiskosten voor de touring car bedragen 110p.p., voor hotelkosten en dag verblijf dient men te rekenen op 10— k f 12.— per dag. Zij, die in jeugdherbergen wensen te overnach ten, moeten rekenen op 5.a 7.(dag- verblyf inbegrepen). Voor de kampeerders zullen de kosten zeker nog lager zyn. Een geldig paspoort is noodzakelyk. Voor de deelnemers die van Jeugdherbergen gebruik maken, is het lidmaatschap van de N.J.H.C. verplicht. Verzoeken voor deelname zo spoedig mogelyk te zenden aan de administratie van Dagblad van A'foort, Snouckaert- laan, Amersfoort. wel in Bouillon prés Luchon dicht bij de Pyreeën. Hiermee is de uitwisseling be gonnen van kinderen uit de ver schillende landen, die zijn aange sloten bij de A.I.R.R., de Associa tion Interalliée des Résistants du Rail, de inter-geallieerde vereni ging van spoorwegverzetslieden. Het lid van de directie der Neder landse Spoorwegen, de heer G. F. H. Giesberker te Utrecht is presi dent van deze internationale orga nisatie. Hij was zo vriendelijk ons over de vacantie-uitwisseling eni ge mededelingen te doen. Er komen alleen kinderen van twaalf tot veertien jaar in aanmerking, die een gelijder meekrijgen, die tevens als tolk kan fungeren. Het is de bedoeling, dat alle kinder envan gevallen of invalide verzetslieden, welke genoemde leeftiid hebben, aan de beurt komen. Niet alleen Frankrijk wordt, in de vacantie- uitwisseling betrokken maar ook R. zijn aangesloten, te weten Bel de andere landen, die bij de A.I.R. gië, Luxemburg. Tsjechoslowakije, Denemarken, Noorwegen en Grie kenland. Voor Nederland berust de regeling bij de mr J. A. de Pree, de directeur van de stichting voor Sociale Bijstand aan het Spoorweg personeel. De A.I.R.R. wordt gevormd door de landelyke verenigingen van spoorwegverzetslieden. Deze be staat in Nederland niet. In Neder land is iedere spoorman, enkele uitzonderingen daargelaten, door de staking verzetsman geweest. Bovendien behartigen de Neder landse Spoorwegen zelf de belan gen der nabestaand enen invaliden. Daaraan ontbreekt in het buiten land nog wel het een en ander. Voor Nederland is nu de Perso- neelsraad van de Nederlandse Spoorwegen bij de A.I.R.R. aan gesloten. Toen, vijf jaren geleden, het knel. londe Nazi-juk van onze schoudert was weggegleden en wij ons wee: als vrije mensen in een vry land konden gevoelen, kwamen wij eers: goed tot het besef dat deze zolang ontbeerde vrijheid slechts was t?. rugverkregen ten koste van strome: bloeds onzer geallieerde vrienden Duizendtallen van deze stryden verschillend van nationaliteit, von den hun laatste mstplaats in de Ne derlandse bodem. Ver van hun eicen land, ver van hun verwanten. Ooi: op de beide dodenakkers nabij Ou: Leusden liggen re daar, rij aan rij de doden aan wie wij, de levende: zo onnoemelijk veel verschuldig zyn. Laten wy ons zelf toch steedi voorhouden dat op ons allen zot der onderscheid een menselijk! plicht van diepe betekenis rust te: opzichte van hen. die voor het he; winnen van onze vrijheid gevalli zyn. Laten wij er ook voor zor( dragen, dat ons nageslacht z eveneens van deze plicht bev wordt en bewust blijft. Een eenvoudige bloemenhulde wel het minste wat jaarlijks door Amersfoortse jeugd op de daar,vo< bepaalde dag 30 Mei als bew van begrijpend eerbetoon en dank] baarheid gegeven kan worden Omdat wij van oordeel zijn dij speciaal de opgroeiende jeugd diecj te weten welke offers gebracht zij: teneinde hen voor slavernij te bf hoeden, doen wij een beroep op burgerij om aandrang uit te oefena op hun kinderen voor het brënj van een bezoek aan de graven di geallieerde soldaten Enkele voudige bloemen, liefst uit tuin, zullen dan door kinderhand! gelegd worden op de laatste ri plaatsen niet alleen van Engelsen Russen, van Grieken en Italian* van Canadezen en Australiërs, ook op de graven van alle andere die in de strijd teeen onze overat] digers gevallen zijn. Vertrek van het Borneoplc des avonds 7 uur. De voorzitter van het Oorlofll graven Comité Amersfoort I J. A. C. SPOEL. r>!o. Medische Zondagsdienst DoktorenDr J A. Stokvis. Leusderweg 272. tel. 5183. Apotheken: v. d. Bovenkamp. Utrechtse straat 45 a en Vermeer Apotheek. Vcrmcerstraat 124. Verloskundigen. Zr A. G F. Perk. H. v. Viandcnstr. 2. tel. 5086 en Zr N. Vernhout. Soesterweg 232, tel. 3374. De beroeps-pensionhouders rusthuis-exploitanten van de afdeliq Amersfoort en Omstreken, aangesu ten by de Ned. Vakbond van Pq sion- en Rusthuis- en Kamerverhii Bedrijven „Peruka" vergaderden zer dagen in hotel Frank te Amenj foort. De voorzitter, de heer A Haay, sprak na een welkomswoc: zijn vreugde uit over de grote c;| komst op deze vergadering. De h« De Haaij hield voorts een causer over plicht en verantwoording vi een bestuur. Zeer uitvoerig sprak f' over de P.B.O. en de Bedrijfsschi pen, en over de plichten van voc-rij ter en verantwoordelijkheid van penningmeester, de heer G Schoo man, die deze functie zeker is tci vertrouwd. Deze causerie werd irj zeer veel aandacht aangehoord een korte pauze besprak de heer Haay de vele klachten die by he binnen kwamen van bonafide p< sionhouders over de onbillijkhed van enkele gasten. Hij deelde m dat bij hem gratis pension-contrac verkrijgbaar waren zodat verhu der deze door huurder kon laten vullen en registreren. Op deze wq kunnen vele ongemakken word voorkomen. Deze contracten werd door allen aanvaard. Een-voorst el in het na-seizoen er een dag met bus op uit te trekken vond veel bi val. Bij de rondvraag sprak de he Phillippens uit Soestdijk zijn doening uit over het correcte oplrt den in woord en geschrift en de dt1 kundige adviezen die de heer I Haaij steeds aan de leden verschil Hij hoopte dat de heer De Haaij vi zeer lang als voorzitter de leidir in handen zal mogen houden voor* behartiging van de belangen van f georganiseerde „Peruka"-leden. De woorden van de heer Phillipp* werden door de aanwezigen met stemming begroet en de heer Haaij dankte de leden voor het vi trouwen in hem gesteld. b« (hel m eft ovc irmi in z loete 'fect tr t< ten ;id i laatst Ke laker bbei iet al ger and s by an, 'UW J Soldaat Boem Het is niet aardig om Nils Poppe met Chaplin te vergelykcn. Daar doet men Chaplin geen eer mee en Poppe nog minder Of zou Nils Poppe zich met opzet een beetje Chaplin-achtig uitdossen Als dat zo Is. dan is net Jam mer. want deze Zweedse komiek, al had hij ook nog de excentrieke schoe nen van Chaplin aan, kan niet ln diens schaduw staan. Daar is de film Sol daat Boem niet mee veroordeeld, in tegendeel. Nils maakt van Soldaat Boem een film, die licht verteerbaar is en tot lachen dwingt. De regie is wat doorzichtig, maar dat is niet de schuld van Nils Poppe. Overigens een aardige film tfie deze week in Grand draait. „Kapitein van Castilië" In het City Theatre wordt deze week een film vertoond uit de tyd van de Spaanse expedities naar Z. Amerika. Het is de rolprent Kapi tein van Castilië" met in dq .^ofd- rollen Tyrone Power en Jean Peters. Het is een zeer romantische avon- turen-film in technicolor. In grote lyn heeft men de hand gehouden aan de historie. Zo laat men Cortes zyn schepen nog eens achter zich ver branden en wat dies meer zy. Er is een alleraardigste liefdesge schiedenis door de film geweven hier en daar wordt er fiks gevocht a la 1510. Er zyn enkele staaltjes vi voortreffelijk camera-werk en go« massa-regie in te bespeuren. ..De grote diefstal" Het Rembrandt Theater vertctf tot en met Maandag de Ame: kaanse film „De grote diefsts waarin Robert Mitchum. Ji Greer en William Bendix dé hod rollen vertolken. De rolprent speelt zich af in woeste streken van Mexico. Dl houdt zich een bankrover op. door een „oude vriend" wordt f zocht. De film is een aaneensch keling van wilde en sensation* achtervolgingen, schietpartijen kloppartijen. Het scenorio is onaardig en de rolbezetting en spel van de hoofdrolspelers isu stekend. Van Maandag tot en met DJ derdag geeft het Rembrandt Tr ater een reprise van de beke^j avonturenfilm „Sinbad de zeem* waarin Douglas Fairbanks 1 Maureen O'Hara en Walter Sle* de hoofdrollen spelen. I den :haal i

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2