Handelen, niet toekijken Hal. als 't gaat om behoud van de Vrede Regering slaat aanval van mr Oud af BALFOUR: kilhardhovaardig Nederlands Sanatorium ir Davos blijft behouden Wij zeggen Neen tegen het militarisme Ja tot de Nieuwe Weerbaarheid VERENIGING KERK EN -'VREDE heeft zich per pamflet tot het Nederlandse volk gewend in «n actie tegen de toenemende ver- jditarisering. En zij schetst de toe stand waarin de wereld, waarin ons land verkeert, scherp en juist. Amerika zegt: Wij wapenen ons legen Rusland. Rusland zegt: Wij wapenen ons tegen Amerika. De scheidsmuur werdt steeds hoger op getrokken en ook Nederland is be trokken bij deze oorlogsvoorberei ding. Wij zijn ingeschakeld in het Amerikaanse front. De bedragen, die voor defensie worden uitgetrokken, zijn fantastisch hoog. Ongeveer de helft van onze belastingopbrengst staat op rekening van militaire uit gaven. Radio en pers bewerken ons volk zo. dat het dit alles aanvaardt. Het is immers zo noodzakelijk. En de kerk aanvaardt de vcrmilitarise- ring door te zwijgen of begunstigt haar door daadwerkelijke medewer king. Inderdaad, zo is het. Er zal wel liemand te vinden zijn, die deze oestand toejuicht. Geen probleem, of er toet een oplossing voor ïjn. En met spanning za- wij uit of het ge- chrift van Kerk en Vre- haar wist te geven. Men vergeet, zo gaat het pamflet verder, dat wij ln twee wereldoorlo gen niet hebben bereikt, vat wij wilden bereiken. Geweld brengt slechts geweld voort. Wij maaien op het ogenblik wat wij in de tweede wereldoorlog gezaaid hebben. Wij bewapenen ons tegen het Russische volk, welks offers wij in de tweede wereldoorlog geestdriftig aanvaard hebben, terwijl wij ver geten. dat wijzelf door die tweede wereldoorlog Rusland tot macht heb ben gebracht. Men ver geet, dat in een nieuwe wereldoorlog West-Euro pa er vast en zeker aan gaat. Voorbereiding van cezs oorlog betekent voorbereiding van de zelfmoord van Europa. Dergelijke taal getuigt van onwerkelijk- leving, die ons gelijk Kerk en Vre de ook zegt veel sterker doet staan ten opzichte van het commu nisme, dan anders het geval ware geweest. En wanneer Kerk en Vrede zegt, dat militarisme de grote vijand is van socialisme en democratie, door dat het een nieuw fascisme en na- tionaal-socialisme doet opkomen, dan moet ons de opmerking van het hart, dat zulk een stelling alhoe wel niet geheel van elke zin ont bloot ons in hoge mate overdre ven voorkomt. In ieder geval is het dat een democratie zich eerder blok. Gij behoort bij onze Heer Je zus Christus, die zijn leven voor ona gegeven heeft en die ook de wereld van 1950 redden wil. Laat U niet ge lijk schakelen. Weigert mee te wer ken aan de vermilitarisering van ons volk. Zegt op de goede wijze: ja. Zegt op de goede wijze: neen. In vertrouwen op Christus' beloften. In gehoorzaamheid aan Christus' gebo den. HET is met grote teleurstelling, waarmede wij het pamflet van Kerk en Vrede ten einde hebben ge lezen. Met alle afschuw voor oorlog en geweld en dus ook van elke voorbe reiding daartoe, valt toch niet te In haar actie voor de vrede en haar beroep op de Christenen van Neder land, heeft de vereniging Kerk en Vrede een pamflet ver spreid, dat naar onze me ning voor ernstige critiek in aanmerking komt. Onze opmerkingen vindt U in nevenstaand artikel. Daarnaast treft men het antwoord aan van ds Kr. Strijd, hoofdbestuurslid van de vereniging Kerk en Vre de, die wij gevraagd heb ben zijn standpunt uiteen te willen zetten. het bestaan van een militair apparaat ontkennen, dat wij de vrijheid van kan veroorloven, dan een totalitaire macht, terwijl het onverdedigd la ten der democratie ons dreigt precies daér te brengen, waar wij. noch Kerk en Vrede willen terecht ko men: in de totalitaire staat, onge acht hoe men die verder dan wil kwalificeren. 1950 te danken hebben aan datzelf de. door ons in principe af te keuren, militaire apparaat. De vrijheid van vandaag, die Kerk en Vrede en ons in staat stelt onze mening vrijuit te verkondigen, hebben wij vijf jaar lang verloren, omdat het een totali taire staat beliefde gebruik te ma- iet eidszin, noch van een idealisme en kan echts bijdragen om de mpathie, welke men recht voor de vereni ng Kerk en Vrede heeft, vergroten. De mannen in Kerk en Vrede lopen iet met hun hoofd in de olken en weten zeer dat men met dood- oeners geen resultaten «kt. Reden temeer, dat met toenemende anning uitziet naar hun •lossing voor het groot- vraagstuk van het oment: hoe slechten wij muur tussen Oost en est; hoe komen wij tot er begrip en oprechter irstandhouding dan die angst, wantrouwen i bedreiging, kortom, de hele situatie van wat „koude oorlog" «rat. Wel- Kerk en Vrede zegt, dat, wanneer wij liet communisme ver werpelijk achten om zijn totalitaire methoden, dit, .net met militaire mid delen bestreden en overwonnen kan wor den, maar alleen door radicale hervorming van ons maatschappelijk le ven. Wanneer wij het geld dat wij uitgeven voor defensie zouden be steden voor de opbouw van een rechtvaardiger samenleving. dan zouden wij ten opzichte van het communisme veel sterker staan dan nu het geval Js. Wij menen, dat het Atlantisch Pact, aarin Nederland is opgenomen om it het niet Russisch kan zijn noch iutraal kan wezen, niet tot doel eft om Rusland te bestrijden of overwinnen. En een radicale her- irnung van ons maatschappelijk le- :n zal toch zeker ook in Rusland oeten worden doorgevoerd, wil het fect sorteren voor een rooskleuri- toekomst. Vooralsnog zien wij *n tekenen van enigerlei bereid- ;id in het Oosten om deze radicale aatschappelijke hervorming, waar- Kerk en Vrede doelt, waar te aken. En wat het Westen betreft, bben wij de indruk, dat. zo dan et al het geld voor deze rechtvaar- ger samenleving wordt gebruikt, andermaal milliarden guldens, zo- s bij voorbeeld van het Marshall- 3n. besteed worden aan die op- >u\v ener rechtvaardiger samen- Ik ben de Redactie zeer dankbaar, dat ze mij de gelegenheid geeft enkele opmerkingen te maken bij de zo-even geuite kritiek op het Manifest van Kerk en Vrede. Het gaat om de toekomst van de wereld. En daarom moet er steeds weer over worden gesproken. 1. Kerk en Vrede zegt: Het verdelgings- bedrijf, dat oorlog heet, is op geen enkele wijze tegenover Jezus Christus te rechtvaar digen- HIJ verbiedt ons, dat wij elkaar af slachten en in massa kapot maken. Als dit mag, wat mag dan niet meer? Wij willen het niet beter iveten dan Christus zelf. Daar zit geen toekomst in. 2. Wij hebben tivee wereldoorlogen ge voerd ter verdediging van Vrijheid en De mocratie maar na afloop waren wij geestelijk zo zwak geworden, dat wij de kansen, die ons geboden werden, niet meer konden gebruiken. Zie maar naar Nederland en West Europa na 1945! Welk probleem hebben we in Nederland tot een goed einde kunnen brengen? Indo nesiëDe politieke delinquenten? Tien jaar na de inval der Duitsers in ons land hebben vele oude Nazi's het in Duits land weer te vertellen. De Nazi Heinrich Dinkelbach b.v., die tot 1945 directeur was van de Vereinigte Stahlwerke, heeft nu de leiding van de gehele staalproductxe in het Ruhrgebied. Oorlog lost niets w e z enlijk, op. De pro blemen worden verschoven. Ze keren na de oorlog verhevigd terug. 3. Wat dan? Wij zijn ervan overtuigd: een volk, dat weigert met de wapenen der barbaren te vechten, is sterk. Dat volk schept voor zich zelf de ruimte om een NIEUWE WEER BAARHEID te tonen. Allereerst in de strijd voor radicale ver anderingen in de maatschappij. Deze radi cale strijd is niet te voeren en vol te houden door een volk, een wereld, die allereerst aan kanonnen moet denken en daarna pas aan boter- De Westerse wereld zal een antwoord moeten geven op de uitdaging, haar door Sow jet-Rusland gesteld. De derde weg zal hoe longer hoe minder gaan betekenen, wan neer wij doorgaan met ons te schikken naar de eisen van een totalitair militarisme. 4. „En als ons land nu eens bezet wordt door de Russen?" zo vraagt men mij wel eens. Wat dan? Moeten we dat alles maar rustig over ons heen laten gaan? Alleen een volk, dat „neen" zegt tegen het militarisme zal aan in staat zijn op de juiste wijze weerstand tc bieden. Beter en feller en meer offerbereidheid dan ons volk het deed in de jaren '40'45 tegenover het Na zisme. Omdat we „ja" zeggen tegen het militaris me is het ons onmogelijk de andere weg te zien, die van de nieuwe weerbaarheid. We staan nu met onze rug naar het licht. Geert, wonder, dat we geen uitweg zien! Nieuwe weerbaarheid tegenover de be zetter ik denk aan Gandhi en zijn strijd; aan het lijdelijk verzet; het resoluut zeggen: wij doen niet wat gij ons beveelt; zijn voort durend beroep op het beste in de vijand; zijn bereidheid tot het offer. Wanneer wij werkelijk ernst maakten met het feit, dat Christus onze Heer is, wanneer ons Christendom geen ornament maar fun dament zou zijn, dan zouden wij in staat zijn om de weg, die Gandhi wees op christe- lijk-moedige wijze verder te gaan. Dat deze christelijke moed ontbreekt is voor mij veel meer verontrustend dan het bestaan van het communisme 5. „Ja maar, dan gaan we er aan!" Ik vraag u: bij een nieuwe oorlog niet? We zuchten nu al onder een steeds brutaler optredend militarisme. En wanneer de oor log zou losbreken, dan loopt West-Europa grote kans om in een chaos te worden ver anderd. En als ge de oorlog zoudt overleven hoe stelt ge U die wereld dan voor? De nieuwe weerbaarheid zal, b.v. bij een Russische bezetting zeker offers kosten. Wij weten ivat er bij een totalitair systeem be hoort: spionnage, angst, verdwijning, knech ting van de gewetens, misschien wel de deportatie naar Siberië. Christenen zullen het in deze tijd moeten verkondigen. Liever, in gehoorzaamheid aan Christus de atoombom verwerpend, in dienst van de nieuwe weerbaarheid ondergaan, dan. de atoombom werpend, mogelijk nog in het leven blijven. In het eerste zit toekomst voor de wereld, in het tweede niet. 6. Kerk en Vrede zegt „Neen" tegen het militarisme. Wij geloven niet. dat de Demo cratie door dit verdelgingsbedrijf, door radio-actieve vergiftiging enz. kan worden verdedigd. Ik kan mijn horloge niet repa reren met een hakbijl. Geheimhouding, de doofpot (denk aan Westerling op Zuid-Cele bes!), de hiërarchie, de autocratie zijn vier vrienden van het militarisme en vier aarts vijanden van de Democratie. Kerk en Vrede zegt „Ja" tot de Nieuwe Weerbaarheid. Meer dan wij tevoren deden zullen wij ons volk hiertoe concreet moeten opwekken. Kerk en Vrede zegt ,-Neen" tegen elk tota litarisme, van Russische en van Amerikaanse kant. Kerk en Vrede zegt „Ja" tot de radicale strijd voor fundamentele veranderingen in onze maatschappij-structuur. Kerk en Vrede zegt „Neen" tegen het At lantisch Pact, dat het wantrouwen tussen Oost en West consolideert en verstevigt. Kerk en Vrede zegt „Ja" tot elke poging, die een politiek van internationaal vertrou wen dienen wil 7. MAAR wanneer we geen „NEEN" zeggen tegen het militarisme, wanneer we ons niet verzetten tegen de vermilitarisering ook van Nederland, dan zijn we in een noodlotscirkel gevangen, dan gelukt het ons niet ln werkelijk constructieve zin aan de toekomst te bouwen. 8. Ik moest kort zijn. Dat kon niet anders. Laat ik daarom de belangstellende lezer mogen wijzen op mijn boekje „Kerk en At lantisch Pact", waarin ik uitvoerig op al deze vragen ben ingegaan. KR. STRIJD voor zelfs een schijn van een kans van herhaling van 1940. En het gaat niet aan de barre noodzaak, die uit de les van 1940 is geleerd en die ons plaatst in de positie waarin wij verkeren, een schijn van onchristelijkheid te geven. V/ant alhoewel het over dreven is. (zoals in de ja ren 19401945 wel eens is geschied) om de oorlog tegen het nationaal-socia- lisme een „Christelijke oorlog" te noemen, een uitdrukking, die wij zelfs godslasterlijk willen noe men. feit is en blijft, dat deze oorlog de Christelij ke waarden heeft gered, terwijl Hitier een gord eind op weg weg om er bloed - en - bodem - theo retisch een eind aan te maken. Kerk cn Vrede gaat dan door in het pamflet, dat men niet onver schillig mag zijn, niet defaitistisch, noch zich van de zaak afmaken, op welke wijze dan ook. Ten overvloe de zeggen de mannen van Kerk en Vrede, dat zij de communistische ac tie tegen de wapenlossingcn niet steunen, omdat de communisten ze ker niet zouden ageren, wanneer het Russische waoenen zou betreffen. De communistische actie wordt door Kerk en Vrede verworpen, omdat zij in wezen een begunstiging is van het Russische militarisme. Voorts richt het pamlflet een oproep tot de Christenen van Nederland, om zich los te maken van het antl-chrlste- luke geloof in het geweld, dat de geestelijke achtergrond vormt van de tegenwoordige vermilitarisering. Alleen zo zullen wij. wanneer het nodig mocht zijn. weerstand kunnen bieden aan het totalitaire Russische communisme, op een Christelijker wijze dan wij het deden aan het to talitaire Duitse nationaal-soclallsme. Gij behoort niet bij het Ameri kaanse en niet bij het Russische Als Christenen in 1950 staan wij met de les van 1940 voor de taak. de vrij heid in het vrije deel de zer aarde te verdedigen. De liefde is daarbij een grote factor. Zonder haar is ook een vrye wereld koud en zinloos. Maar met liefde alleen komt men er (nog) helaas niet Even min als men met liefde alleen een slang er van kan doen afzien zijn prooi te verslinden. De opvatting van Kerk en Vrede over de plicht van de Nederlandse Christenen versterkt het defaitisme, dat zijzelve zegt te veroordelen. Het pamflet geeft een juiste schets van de toestand. Het laat na, naast de op vatting van de kerk. aan te geven de practischc op lossing om 'n einde te ma ken aan de tegenstelling tussen Oost en West. Die oplossing is er. Zon der dat zij nochtans im pliceert ook maar één moment af te laten van de waakzaamheid, die ons is geboden. Die oplossing is: het aankweken van elke mogelijkheid Ame rika en Rusland tot el kander te brengen. Het is een bijzonder kleine mo gelijkheid. Maar desal niettemin: zij is er. Zij is er in de figuur van Tryg- ve Lie. Zij is er in de Verenigde Naties, waarin de Russen, ondanks hun voortdurende veto's en neen-zeggerij, tóch nog een plaats innemen. Zij is er in de betrekkingen via persoonlijke en economi sche contacten, die er tussen Oost en West legio ken van de verdeeldheid in Europa, bestaan. Zij is er in het aankweken mitsgaders de zachtheid van ons al ler met-militaire gemoed. Indien Europa in 1925, 1930 of zelfs in 1935 bereid was geweest om tegen over het allerminst scrupuleuze na- tionaal-socialisme een macht van gelijke waarde te stellen, dan was niet gebeurd, wat in 1940 wél ge schiedde. Wat er wel zou zijn ge schied is niet te zeggen. Evenmin als het bewijs van het tegendeel ooit te leveren is. Maar het staat vast, dat West-Europa zijn vrijheid her kregen heeft, gewonnen heeft, met de hakkel» over de sloot, doordat de militaire achterstand, dank zij het vrije Amerika, nog net op tijd kon worden ingehaald en vergroot. Dit willen wij niet irog eens. van die derde macht, die groeien kan tussen die twee overweldigende machten in, die Oost en west heten. Het geloof daarin, het vertrouwen daarop, mag er zijn en kan geput worden uit dezelfde overtuiging, waaruit ook de mensen van Kerk en Vrede leven. Maar het mag ons niet weerhouden, op straffe van de kans een herhaling van 1940 te zien. voort te gaan op een weg. die slecht is en in hoge mate afkeurenswaardig. Doch die, als wij hem niet zouden gaan, ons zou brengen op een andere weg, die nog enige malen slechter En met volledige erkenning van zou zijn en waarvan wij de keuze bozfiTfn'-d",' ^cTb'e.ër' meer "X zijn om zonder wapenen te leven en het geld voor betere zaken tc gebrui ken, staat het als een paal boven wa ter, dat wij hartgrondig bedanken Tot zulk een defaitisme zijn wij niet bereid en mag Kerk en Vrede ons niet verleiden. y (Vervolg van de voorpagina) Het debat over de regeringsnota werd nu in zulk een mate een de bat uitsluitend over de motie-Oud met als inzet het lot van de rege ring, dat prof. Gerbrandy uit pro test daartegen niet aan het debat meer deelnam. De verbroedering van mr Oud met de oppositie te gen de regering, welke ondanks de vreedzame woorden van prof. A n e m a in de Eerste Kamer als een levende werkelijkheid voort durend aanwezig is, werd nadruk kelijk bezegeld door de heer Schouten (A.R.), die de af keuring van het regeringsbeleid heel minzaam uitgedrukt vond. Dat ook de heer Wel ter (NKP) de heer Oud zijn zegen gaf, lag voor de hand. Maar prof. R o m m e (KVP) vroeg, als minister Van Maar- se veen voor hem: Wat is dan wel de juiste wijze om het zelfbe schikkingsrecht te bevorderen? Wil de heer Oud soldaten laten optreden of de staatsvorm weer te rugbrengen in de federale vorm? Op al deze vragen heeft de heer Oud geen antwoord kunnen ge ven. Prof. R o m m e waarschuwde, dat aanneming der motie niets zou bereiken voor het zelfbeschikkings recht. omdat er dan geen regering zal zijn. Verwerping zou de indruk kunnen wekken, dat Nederland om het zelfbeschikkingsrecht niet veel geeft. De heer Romme had om dit te voorkomen de motie in petto, welke later is aangenomen. Aanneming der motie, oordeelde de heer Burger (Arb.), maakt alles alleen maar veel moeilijker en doet het wantrouwen in Indo nesië toenemen. De erin uitgespro ken afkeuring richt zich over het hoofd der Nederlandse regering ^ok tegen de regering der R.T.S. Er staan in de motie allerlei onbe wezen beschuldigingen, zei de heer Til an us (C.H.). die het boven dien allerminst een landsbelang achtte om het kabinet ten val te brengen. Dc heer Oud zei geen behoefte aan een kabinetscrisis te hebben, maar het niet nakomen van het- Ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van de Amsterdamse Kal- verstraat wordt de Dam in een oud-Hollands marktplein herscha pen. De opbouw daarvan vordert goed. Tientallen werklieden zijn op het ogenblik bezig dc gebouwen van Damstadóp te stellen en te schilderen geen in art. 2 der souvereiniteits- wet staat is ernstiger dan een ka binetscrisis. Bovendien was spr. niet van plan om op zij te gaan voor het dreigen met een kabi netscrisis. Dit gaf minister-president dl Drees aanleiding om er met na druk op te wijzen, dat er van drei gen geen sprake is. Het kabinet zou beneden zijn taak blijven, in dien het na de aanneming van een motie van afkeuring rustig zou- blijven zitten. Dit zou de verhou ding tussen Kamer en regering ook niet bevorderen. Aan het begin van de namiddag waren er voor de regering een mi nister en drie staatssecretarissen aan het woord geweest, dc laatste in hoofdzaak over détailkwesties. In zijn rede legde minister Van M aarseveen bijzondere nadruk op het betonen van tact en beleid door Nederland. De Nederlandse regering moet z.i. alles nalaten, wat de positie der R.I.S. zou kunnen verzwakken. Ten opzichte van Nieuw-Guinea nemen Nederland en Indonesië nog hetzelfde stand punt in als ter Ronde Tafel Confe rentie. De minister zette uiteen, dat de actie-Westerling de stoot heeft ge geven tot het verdwijnen der deel staten, omdat Pasundan door deze Leden van het Braziliaanse voet balelftal. dat deel zal nemen aan de wedstrijden om de wereld-cup in Rio de Janeiro, nemen drie tue- ken volstrekte rust voor zij een begin maken met hun trainiiip. In een kleine Braziliaanse badplaats brengen zij een vacantle door. waar zij niet alleen zwemmen cn zonnebaden maar zich ook op uit stekende wijze weten te vermaken. Enkelen van hen weten met slag- instrumenten al even handig om te springen als met een voetbal Advertentie (l M.) Gezonde huid vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 40 ct. actie ernstig was gecompromit teerd. De geruchten, dat vooraan staande Nederlanders bij dc actie- Westerling betrokken waren, moet verwezen worden naar het rijk der fabelen. Ilct lid van de Raad van State, dat generaal Buurman van Vreeden een verrader had ge noemd. omdat hij van de soldaten gehoorzaamheid aan dc krijgstucht had geelst, is na stappen van de minister-president, door de vice- president van de Raad van State daarvoor terechtgewezen. Wat Ambon betreft is geen ze kerheid te verkrijgen over het standpunt der bevolking. Het is onjuist om dc Christelijke religie der Ambonnezcn in het geding te brengen. Dc legering zal alles doen om een bloedbad te voorkomen, doch zij kan niet ontkennen, dat dc R.I.S. tot politionele maatrege len volkomen gerechtigd is. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN* HAAG. Het Nederlandse Sanatorium te Davos zal behoud blijven. Het aantal bedden zal echter van 330 tot 200 moeten worden tcru gebracht. De regering heeft haar medewerking toegezegd, maar we zuil de steun van het publiek hierbij niet kunnen missen. Dit vertelde dr Banning, geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid Vrijd.i middag op een persconferentie In Den Haag. Advertentie (LM &EN HAAG Op zeer beperkte taal is er weer radio-telegraafver- 'u met Makassar mogelijk. Voor mij is, ondanks zijn geest, zijn toeschietelijkheid en schijn bare afwezigheid van snobisme, de grote Britse staatsman Arthur Balfour, een toonbeeld geweest van dc koude hovaardij der Engelse aristocratie. Zijn cynisme kon dode lijk kwetsen. Uiterlijk bleef hij daarbij zachtmoedig, alsof h\j niets kwaads bedoelde. Deze opvatting heb ik indertijd r-ici-i'iMBWSMiHj;'. rfaswsrswLV Herinneringen aan figuren op het wereldtoneel door dr M. v. BLANKENSTEIN vaak ketters horen noemen. Daar om trof het mij dat Margot Asqnith, in haar befaamde autobiografie spreekt van zijn „onbeschaamde onverschilligheid" (insolent indif ference) tegenover het publiek en de pers. En weinigen hebben hem zo intiem gekend en zozeer gewaar deerd als zij. Twee voorbeelden van zijn hard heid staan mij nog levendig voor de geest. Bij de opening van de grote Pacific-covferentie te Washington in November 1921 was Briand een der eerste sprekers. Het werd een malle vertoning. De leden van het Congress woonden de plechtigheid bij, gezeten op de ruime balkons, die voor hen gereserveerd waren. Brands violoncelgeluid klonk war mer en dieper dan ooit. Maar wat lnj reide was op die conferentie misplaatst en moest Amerikanen en Britten tegen de haren opstrijken. Frankrijk was wrokkig, omdat de Angelsaksen de veiligheid in het Oosten hier voor lieten gaan voor de Franse eisen in Europa, Hadden de leden van het Congress Briand verstaan, zij zouden diep veront waardigd zijn geweest. Maar zij hoorden slechts zijn vermaarde bariton en brachten 4iem in ver rukking een wilde ovatie. Ieder ogenblik verwachtte ik. dat er „bis" rou worden geroepen. Zover kwam het tenminste niet. Na hem kwam. Balfour. Hem ver vulde. naast de toen reeds wrange, Brits-Franse tegenstelling nu ook nog ergernis over het gehoorde. Hij bracht die aldus tot uiting. Hij kwam niet uitgepraat over de wel sprekendheid van de- Fransman. Zijn wat asthmatische manier van zeggen kwam hem daarbij nog ten goede. Het was of hij gaapte naar grote, prijzende woorden. Maar heel abrupt eindigde hij met de vijan dige woorden: „Ik hoop en ver wacht dat Frankrijk, van nu af, een periode van onagressieve voorspoed zal beginnen." Briand verstond geen woord Engels. Hij moest op de vertaling wachten, en was toen verheerlijkt door de lof. De vertaler had van „unaggressive prosperity" gemaakt „prospérité pacifique". Zo was het gif eruit. Briand liep bij het uit gaan van de bijeenkomst rond. en uitte tegen ieder zijn verrukking over Balfours woorden. Een ont goocheling wachtte hem, toen eindelijk de leden van de Franse ambassade hem te pakken kregen cn hem duidelijk maakten welke bejegening hem ten deel gevallen was. Hij reed Balfour na, naar de New Willart, waar een noenmaal was ter ere van de gelegenheid. In de garderobe kreeg hij Balfour in het oog. Hij stoof op hem af. Maar Balfour wees hem terug, door hem met een kilheid, die het geheim van zijn geslacht is, te vragen: „Is dit de plaats voor een scène?" Een ander tafereel. Twee Ameri kaanse journalisten hadden, op toen nog ongekend doeltreffende wijze, alle arrangementen voor de pers getroffen. Wij besloten hun een souvenir aan te bieden. De Ameri kaanse collega's vertelden ons: „Dat krijgt voor hen dubbele waarde als gij het Balfour laat overhandigen Want hij was de populairste en meest bewonderde man ter confe rentie. De Amerikanen spraken steeds (voorbarig) van Lord Bal four. De beminnelijke Balfour bleek onmiddellijk daartoe bereid. Wij zalen mei 80 of 100 man om de reusachtige ovale tafel van de pers conferenties. Aan het hoofd zat Balfour, en voor hem stonden de twee, die gehuldigd moesten wor den. Op zijn, haast extatisch klinken de, wat hijgende manier prees Balfour hun verdiensten, met een overdrijving, die slechts de Engelse aristocraat weet te hanteren. Zij hadden met hun werk, om zo te zeggen, de wereldvrede gered. Het Britse Rtjk was hun diep dankbaar. Het was het tweetal werkelijk niet kwalijk te nemen als zij zich op dat ogenblik zeer belangrijk hebben gevoeld. Toen kwam het grote moment van de overhandiging. Balfours geestdrift steeg tot een climax. Hij strekte zijn hand uit met het platina horloge en zei: „And now Mister..." Toen haperde hij, en doodnuchter voegde hij eraan toe, zonder het geringste betoon van verlegenheid: „Wat is uw naam?" De man die tegenover hem stond, Robert Barry, was een der begaafd ste en meest gedistingeerde jonge journalisten van Washington. Het moet hem te moede zijn geweest alsof een ijskoude hand hem in het gericht sloeg. Ik voelde de opmerking in m\j opkomen: „Mr Balfour, dieren hebben ook gevoel." Maar hij zou het niet begrepen hebben Hij stond toch immers bekend als dieren vriend! Nog '18.000 tbc- gevallen per jaar De tuberculose blijft in ons lc< een ernstig vraagstuk vormen. L sterfte aan deze ziekte, die in de ooi log verdubbelde, is weliswaar n 1946 snel gedaald, zelfs tot benedot: het peil van 1939, maar de ziekte- cijfers blijven hoog. Werden er voor de oorlog jaarlijks 8500 a 9000 nieu we gevallen bekend, dit aantal be draagt nu nog steeds 17.000 a 18.000 per jaar. En dit kan heus niet alle maal verklaard worden door de strengere controle Dr. Banning is van mening, dat de psychische druk. waaronder wij allen na de oorlog nog leven cn de slechte woningtoe standen hieraan mede schuld heb ben. Het aantal bedden per 1000 inwo ners. dat voor de oorlog 0.68 bedroeg is nu gekomen op 1.14. Ideaal is de toestand echter nog lang niet en de bezetting van het verplegend per soneel is vaak niet voldoende, al staan er in Nederland wel geen pa viljoens meer leeg door gebrek aan verpleegsters. Opmerkelijk is. dat het grootste aantal nieuwe ziektegevallen voor komt in de leeftijdsgroepen tussen de 2029 jaar, zowel bij vrouwen als bij mannen. Controle van perso nen, die met de jeugd in aanraking komen, dient consequent te worden doorgevoerd Vaccinatie, vooral bij schoolkinderen en soldaten zal al gemeen toegepast moeten worden. Deze maatregelen vormen onderde len van een program. Wordt dit pro gram ten uitvoer gebracht, aldus dr. Banning, dan mag men verwachten, dat in een beperkt aantal jaren da ling van het ziektecijfer zal optre den. Zestig gegadigden voor Amerikaanse hulp WASHINGTON Ongeveer 60 landen en afhankelijke gebieden willen deelnemen aan president Trumans program voor hulp aan on ontwikkelde gebieden. De gevraagde hulp beloopt in totaal verschillende malen het bedrag van 35 millioen dollar, dat het Congres voor dit pro gram heeft uitgetrokken. Amerika hoopt in het einde van de zomer met de uitvoering van het program te beginnen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3