Vooruitgang van de natuurwetenschappen in de afgelopen tien jaren r Over applaus, sinaasappelen en claqueurs door prof dr S. R. de Groot Tijd en afstand spelen bij telepathie geen rol Pinksterfeest Achter het IJzeren Gordijn is parapsychologie verboden De Gouden Eeuw herleeft op de Amsterdamse Dam Scherpe critiek op ministeriële oppervlakkigheden 4 Zaterdag 27 Mei 1950 Wel zelden zijn in de be oefening en de ontwikkeling van de natuurwetenschappen zulke bruuske en in zekere zin dramatische wendingen voor gevallen als aan het begin en aan het einde van de tweede wereldoorlog. De perioden 19401945 en 19451950 staan daardoor in vele opzichten als tegenstellingen tegenover elk ander. Terwijl men het over de historische kenschetsing van de wetenschappelijke ontwik keling gedurende deze tijd perken vermoedelijk wel eens kan worden, is dit zeker niet het geval met vragen als de voglende. Hebben de natuurwetenschap pen het lot van de mensheid in de laatste tien jaren verbeterd? Of is nu dan werkelijk het tijd vak van de „vooruitgang" aan zijn einde gekomen? Sedert de tweede wereldoorlog plotseling eindigde met de vernietiging van twee Japanse steden door mid del van atoombommen, hebben deze problemen velen bezigge houden, omdat het duidelijk wordt, dat ieders belangen ge moeid zijn met de ontwikkeling van de natuurwetenschap. En aangezien de belangen der maat schappelijke groepen sterk uit eenlopen, en dientengevolge ook de opvattingen over „vooruit gang" en „heil der mensheid", is het geen wonder dat de boven staande vragen op de meest verschillende wijzen beantwoord kunnen worden. Tweëerlei soorl vooruitgang In verband met de natuurweten schap bestaan er twee betekenis sen van het woord „vooruitgang". Met de eerste bedoelt men ver betering van het menselijk lot in sociaal economisch en cultureel op zicht door de ontwikkeling van de natuurwetenschap. Het betreft hier dus uitdrukkelijk de toe gepaste, de technische zijde van de wetenschap. Dat tech nische ontwikkeling automatisch ook maatschappelijke vooruitgang betekent, is een oeroud idee, dat zijn bloeitijd beleefde in de opti mistische XIX eeuw en dat nog steeds voortleeft. Het is natuurlijk buiten kijf, dat vooral thans steeds meer toepassingen van de natuur wetenschappen hun weg vinden in de maatschappij, maar of dit voor deze laatste nu een „vooruitgang" betekent, is zuiver een kwestie van persoonlijke smaak. Ik zal mij daarom liever van de iets neu traler term „technische ont wikkeling" bedienen en een ieder de vrijheid laten deze als een ramp of een zegen of als een mengeling van beide te maar het vormt geen centraal ver- „Komt, komt, o driemaal heiige Geest! Gebenedijt ons pinksterfeest!" Zo begint Vondel zijn Pinkster hymne. die iedereen elk jaar naast hoofdstuk twee van de Handelingen der Apostelen zou moeten lezen, of nog beter: zingen. En toch is er van de bijbelse boodschap uit één ding tegen Vondels feestzang in te bren gen; dit: op Pinksteren hoeven wij niet te vragen om de Geest, want het feestelijke ervan is juist dèt God die Geest gééft. Wie iets ontvangt, hoeft er niet meer om te vragen. Hij heeft het immers? Zelf gekregen! En nu worden wij nuchter. Want. alles goed en wel, de kerk kan twee feestdagen proclameren en die voor het wonderbaarlijke feit van de Uit storting van de Heilige Geest reser veren, de maatschappij (althans de West-europese) kan die dagen ac cepteren en -— als het weer tenmin ste meewerkt ook als twee extra vrije en dus feestelijke dagen hono reren. het is toch maar een merk waardige zaak om te aanvaarden, dat één maal per jaar op vantevo- ren vastgestelde dagen Gods Geest die immers gelijk de wind, waait waarheen hij wil, ons ongelovige christenen en niet-christenen, zou vervullen, aansteken en geestdriftig maken. De presidenten van de Wereld raad van Kerken zeggen daarover onder meer het volgende: „Wij leven in een wereld, waarin het oorspronkelijk geloofsvertrouwen van de Kerk, dat Christus de Heer der wereld is. voortdurend wordt bedreigd. Durven wij vol te houden, dat Christus de Heer van deze onze wereld Is, met haar schreeu wend onrecht, haar lijdende massa's, haar machtspolitiek, haar eindeloze conflicten en haar pogingen zichzelf te vernietigen? Alleen de Heilige Geest kan ons doen geloven, dat Jezus de Heer is, waardoor wij dit geloof vast en ongeschokt tot het einde kunnen bewaren. In de kracht van de Geest geloven wij en moe ten wij verkondigen, dat Christus al deze zonde en al dit lijden gedra gen en overwonnen heeft en dat Hij regeert. Vervuld van deze over winnende zekerheid houden de ker ken stand in de strijd tegen de hopeloosheid, het défaitisme en de onverschilligheid, die het leven der volken dreigen te ondermijnen. Want. omdat Christus als Koning heerst, worden wij uitgezonden om onbevreesd van Hem te getuigen en om de broeders te dienen in onbaat zuchtige daden van barmhartigheid en gerechtigheid en ons te wijden aan de genezing der volken". Wie dit ernstig neemt, komt toch weer uit bij Vondels gebed en merkt dan dat hij alleen zo vragen kan om Gods Geest, omdat hij geloven mag dat God die vraag beantwoordt en reeds beantwoord hééft. OBERMAN. beschouwen. De tweede betekenis van voor uitgang in de wetenschap, die vooral in zwang is onder de be oefenaren, is die van uitbreiding, samenvatting en verdieping van kennis door middel van een ex periment en theorie. Ook hier is het toekennen van de naam „vooruitgang", dus de ge dachte aan een ontwikkeling naar een betere toestand, weer een quaestie van appreciatie. Maar aangezien de wetenschapsmensen de genoemde uitbreiding van ken nis enz. als ideaal van een „betere toestand" voor ogen staat, is het consequent en verantwoord van vooruitgang te spreken. Ik zal ech ter, om duidelijk tt doen uitkomen, dat hier niet op eventuele maat schappelijke consequenties gedoeld wordt, de term „zuiver-weten- schappelijke vooruitgang" gebrui ken. Men kan wel zeggen, dat er in deze laatstbesproken zin bijna steeds vooruitgang is geweest in de laatste eeuwen, behalve op be paalde gebieden in de totalitaire staten. Twee perioden Met behulp van deze begrippen is het gemakkelijk aan te geven, wat het karakteristieke verschil is tussen de perioden 1940-1945 en 1945-1950. In de eerste periode, tijdens de oorlog dus, ontstonden op spectaculaire wijze atoombom, radar, de plastica, penicilline, om slechts enkele zaken te noemen. Niettemin, het moge paradoxaal klinken, heeft nooit in de afgelo pen 100 of 200 jaar de wetenschap zo zeer stil gestaan als juist tijdens de tweede wereldoorlog, De genoemre „ontdekkingen" zijn na melijk in werkelijkheid niets an ders dan toepassingen van tevoren welbekende principes en feiten. En aangezien deze technische o r. t w ik k e 1 i n g tot stand werd gebracht door dezelfde lieden, die vóór de oorlog een belangrijk deel van het zuiverwetenschappelijk on derzoek leidden, betekende dit een vrijwel volledige stopzetting van de zuiver-wetenschappelijke voor uitgang. In 1945 vond even plotseling als in 1940 een grootscheepse omwen teling plaats in het bedrijf van de wetenschap. Een groot deel van de onderzoekers schakelde terug op zuiver-wetenschappelijk werk, niet of althans niet direct gericht op eventuele toepassingen. De politie ke toestand belemmerde dit on derzoek soms, maar dit nadeel werd gecorhpenseerd door de steun, die men had aan de in de oorlogs periode verkregen hulpmiddelen. In snel tempo zijn in de laatste jaren onderzoekingen verricht en vele belangrijke resultaten werden geboekt op zuiver-wetenschappe lijk gebied. Centrale rol van de natuurkunde Ofschoon de geschetste gang van zaken plaats vond bij alle natuur wetenschappen, is de ontwikkeling van de natuurkunde het meest ka rakteristiek geweest, omdat in geen ander vak het verschil tussen de twee perioden zo groot was. Dit mag misschien op het eerste ge zicht verbazing wekken, omdat im mers de natuurkundigen zowel tij dens de oorlog als daarna zo zeer hun aandacht gericht hebben op de bestudering van de atoomkernen, op die tak van de natuurkunde dus, die men kernphysica noemt. Maar de verschijnselen, waarop de atoombom berust en die waarvoor de natuurkundigen thans zo wrm lopen, zijn, ofschoon bei de tot de kernphysica behorend, hemelsbreed verschillend. Het a- toombomproces is reeds met vrij ruwe begrippen zo te behandelen, dat het technisch toepasbaar is, schijnsel in de natuurkunde. Het probleem daartegen, dat op het ogenblik de natllrkundigen fasci neert, is van volslagen andere en veel fundamenteler aard: het be treft het nog onbekende karakter van de kleinste bouwstenen der materie en van hun wisselwerking, Op dit terrein, dat overigens niet uitsluitend kernphysisch is, ligt thans de grootste activiteit. Ver scheidene vooraanstaande natuur kundigen snakten er al gedurende de oorlog naar het geliefde pro bleem weer op te kunnen vatten en niet weinigen keerden, al voor de oorlog voorbij was. het terrein van de toegepaste wetenschap de rug toe, toen zij zagen dat een eventuele, nieuwe vinding toch niet meer op zodanige wijze tech nisch toepasbaar gemaakt zou kun nen worden, dat de oorlogsvoering er invloed van kon ondervinden. Sommige natuurkundigen uit En geland en Amerika bekenden aan hun collega's uit bevrijde landen, dat zij hen benijdden om de vrij heid (sic!) voortdurend zuiver wetenschappelijk onderzoek te hebben kunnen verrichten tijdens de bezetting! Nieuwe aspecten Al is dus het zuiver-wetenschap- pelijk onderzoek na 1945 weer op gevat, dat wil geenszins zeggen, dat de toestand vóór 1940 nu vol ledig is weergekeerd. Het toege- past-wetcnschappelijk onderzoek is namelijk niet geheel verlaten, maar wordt zelfs voortgezet op een enorm veel grotere schaal dan voor de oorlog: men denke slechts aan de plannen omtrent de waterstof bom; maar ook iets vreedzamer doeleinden worden nagestreefd, zoals de economische benutting van de atoomenergie. Een ander nieuw aspect van de ze tyd is een eigenaardige ver strengeling en wisselwerking van zuiver en toegepast onderzoek. Zo zijn bijvoorbeeld de machines, be rustend op de atoomsplitsing, en ook de radarinstallaties, aanvanke lijk op basis van zuiver-weten schappelijke principes ontstaan en vervolgens hebben zij hun oorlogs prestaties geleverd. Thans dienen ze nog steeds voor deze en andere technische doeleinden, maar ze worden tevens op hun beurt weer als hulpmiddelen voor verder zuiver-wetenschappelijk onderzoek gebruikt. Maatschappijen en wetenschaps man Dit soort wisselwerkingen en in het algemeen de historische en sociale gronden van de weten schapsbeoefening zijn door de kracht der feiten thans beter be kend dan tien jaar geleden, al ligt hier voor de sociologen nog steeds een groot terrein ter systematische bestudering braak. De weten schapsmensen, vaak consequenter ivoren-toren-bewoners dan de meeste kunstenaars, zagen in en vooral na deze oorlog plotseling hun sociale rol en hun sociale verantwoordelijkheid. Zij bestu deren deze nu ijverig in daarvoor speciaal opgerichte verenigingen en tijdschriften. Bovendien ver geten zij ook niet hun zuiver-we tenschappelijke belangen door zich tegen geheimhouding, politiecon trole en obscurantisme teweer te stellen. Autoriteiten en wetenschap Ook de gemeenschap, of liever de machthebbers, zien thans, dat zij de natuurwetenschap meer dan ooit in het oog moeten houden. Hun belangen zijn, menen zij, ge baat bij technische „vooruitgang" of althans ontwikkeling en hun be langstelling is dientengevolge voor al gericht op het toegepast-welen- schappelijk onderzoek. De intelli- gentsten onder hen hebben zelfs ontdekt, dat ook het zuiver-weten schappelijk onderzoek gestimu leerd moet worden, niet zozeer om zichzelfs wil, maar omdat soms de ontwikkeling van zuiver-wetcn- schappelijk naar technisch stadi um verbluffend snel gaat. De ont wikkeling van atoomsplitsing tot atoombom in slechts zeven jaar is daarvan het meest treffende en leerzame voorbeeld, De mogelijk heid van deze snelle ontwikkeling werd het eerst in Frankrijk voor zien en. na de val van dit land, in Engeland en tenslotte in Ame rika, waar alle financiële, techni sche en wetenschappelijke hulp middelen op ongekende schaal in geschakeld werden. Duitsland maakte de fout een dergelijk snel verloop niet als mogelijkheid te hebben voorzien en steunde slechts onderzoek, dat al in vergevorderd technisch stadium verkeerde (VI en V2-wapens). Daardoor was men er volkomen achterop met het atoomsplitsings-onderzoek. (Een andere oorzaak hiervan was na tuurlijk ook, dat men een groot aantal van de beste onderzoekers tot emigratie had gedwongen). Waarom in Ja. an tot ieders ver rassing tijdens de oorlog nog zo veel puur-speculatief werk gedaan is, blijft nog een sociologisch raad sel. Men zal toch vermoedelijk wel niet de hoop gekoesterd hebben met de abstracte theorieën der Ja panse natuurkundigen een nieuw wapen te kunnen vervaardigen. Men bezat dus blijkbaar een merk waardige voorkeur voor zuivere bespiegelingen ofwel de organisa tie van de wetenschappelijke oor logsvoering deugde niet. Nederland na de bevrijding In ons land is na de oorlog on getwijfeld bijzondere aandacht be steed aan het probleem van de be vordering van zuiver en toegepast wetenschappelijk onderzoek. Ech ter wordt de eerste, relatief ge sproken, nog zeer stiefmoederlijk bedeeld. Men kan waardering heb ben voor de instelling van het In stituut voor Zuiver wetenschappe lijk onderzoek, doch dit neemt niet weg. dat de universiteiten op ar metierige wijze moeten voort ve geteren: één van de oorzaken, waardoor ons land meer en meer, ook geestelijk, in een afhankelijke positie zal geraken. Het is misschien moeilijk om zuiver-culturele zaken om hun zélfs wil te bevorderen, omdat de gemeenschap daarmee nu eenmaal zijn belang niet gediend ziet. Er is echter, wat de zuivere weten schap betreft, zoals zoeven uiteen gezet is, een ander argument om haar te steunen, dan dat van de cultuur om haar zelfs wil. Ver waarloost men namelijk de zuivere wetenschap, dan wordt daarmede na enige tijd ook onherroepelijk aan het toegepast onderzoek, en daarmee aan de materiële be- In Engeland benzine vrij, Amerika blij LONDEN In Groot-Brittannië is de benzine distributie gisteren of ficieel opgeheven. Philip Noel- Baker, de minister van Brandstof voorziening, deelde dit in het Lagerhuis mede en zei, dat het het resultaat was van een transactie met twee Amerikaanse petroleummaaf- schappijen. die voorgesteld hadden aan Engeland benzine te verkopen tegen ponden in plaats van dollars, mits Engeland de distributie ophief. Door deze transactie is een einde gekomen aan het maandenlange dis puut met Amerikaanse maatschap pijen over de maatregel van de Britse regering, de invoer van ben zine uit het dollargebied met een derde te verminderen. Deze maat regel werd genomen om de uitga ven van dollars te beperken. Opstand in Philippijnse gevangenis eist 19 doden MANILLA Vrijdag is een deel van de 6.000 gevangenen in de New Bilibid strafgevangenis in opstand gekomen. De wapenzaal van de ge vangenis werd veroverd cn in brand gestoken en hetzelfde gebeur de met de hoofdgebouwen. Er ontstond een gevecht van drie uur tussen de gevangenen enerzijds cn bewakers en -militairen ander zijds. Zeventien gevangenen, 1 be waker en 1 burger verloren het leven en 5 gevangenen en 2 bewa kers werden ernstig gewond. Geen enkele gevangene kon ontsnappen De autoriteiten zeggen dat zij de toestand thans weer meester zijn. Prof. dr. J. B. Rhine houdt een college De collegezaal van prof. dr D. J. van Lennep, aan Pausdam het is het voormalige ietwat naar voren- springende winkelpand met de be kende grote spiegelruiten was gistermórgen tjokvol toen prof dr J. B. Rhine, de bekende Amerikaanse para-psycholoog, een college hield over zijn methode bij het para-psy chologisch onderzoek. Prof. dr Rhine, die zijn verblijf in Engeland tijdelijk heeft onderbroken om hier te lande een paar lezingen te houden en kennis te maken met een Nederlandse universiteit, bleek een eenvoudig man, krachtig van uiterlijk, donker gelaat, bijna wit van haar, die zijn college gaf op een volmaakt pretentieloze manier, meer als een causerie dan met vertoon van enige welsprekendheid. Prof. Van Lennep en dr W. H. C. Tenhaeff leidden de bezoeker de zaal binnen, waarna de eerste een kort en gees tig welkomstwoord sprak, waarin hij betoogde dat niets zozeer in de we reld verenigd kan werken dan de wetenschap. Spreker wees erop dat de publicaties van dr. Rhine in de Nederlandse wetenschappelijke we- (Van een medewerker) TJET concertbezoekende li piibliek weet tegen- vjoordig meestal wel wan- ueer het dient te applau disseren. Een enkele keer gebeurt het, dat die bij valsbetuigingen te vroeg komen, op verkeerde ogen blikken. Er was een tijd, dat een dergelijk applaus niet als een ernstige on derbreking werd be schouwd. getuige bijvoor beeld het feit, dat de 22- jange Mozart over de eer ste uitvoering in Pakijs van zijn symphonie KV 29 7 naar huis schreef: „Ik be gon het stuk met de violen alleen acht maten lang heel zacht. Zoals ik ver wachtte werd het publiek heel stil. Daarna volgde plotseling een luide passa ge van het orkest en na tuurlijk begon iedereen meteen te klappen". Een nog merkwaardiger geval is het volgende: de beroemde zanger Farinelli zong tn 1737 in Londen een lied van zijn broer en al na de allereerste noot brak een enorm applaus uit, dat vijf minuten aanhield.' Heel bijzonder is ook wat de zangeres Tietjens in 1868 in Dublin overkwam. Zij had in Weber's „Oberon" een aria beëindigd, waarop geestdriftige bijvalsbetui gingen volgden, die pas na 15 minuten (11) verminder den, toen zij er in toestem de het lied „De laatste roos van de zomer" te zingen De moeilijkheid was dat het orkest de muziek daar van niet bezat. Er moest een piano op het toneel worden gedragen, een taak, waarvan Oberon zelf zich kweet, daarin bijgestaan door vijf demonen uit de volgende scène. Na het lied kon de voorstelling door gang vinden... voor, en dat kan dan wel eens tot heftige taferelen aanleiding geven. Toen Kurt Weill's opera „Maha- gonny" in 1929 haar pre mière in Leipzig beleefde, ontstond er een waar bom bardement met rotte eieren, zo zelfs, dat de uitvoering geen voortgang kon vin den. DE PINKSTERMARSCH DOOR OOST-BERUJN Dit weekeinde wordt te Berlijn de mars van de communistische, zoge naamde ..Vrije Duitse Jeugd'' ge houden, die men aan de hand van dit kaartje zal kunnen volgen. Hoe wel de Oostduitse autoriteiten de deelnemende jongeren ten streng ste verboden heeft zich naar de westelijke zónes te begeven, acht men de mogelijkheid van ongert geldheden niet helemaal uitga' ten. Van een paniekstemming de Wcst-BcrUjncrs is echter ga sprake. Men weet welke voorzorg' maatregel de westerse geallieerd hebben getroffen en men wad. rustig op de dingen die zulle komen. (Van een onzer verslaggevers). AMSTERDAM Er begint al tekening te komen In de oud-Hollandt stad. die van 14 Juni tot 15 Juli op dc Dam te Amsterdam zal verrijj? ter ere van het 500-jarig bestaan van de Kalverstraat. Die „Damstad" krijgt een eigen burgemeester, een schout met rakker eigen burgers en burgeressen, mitsgaders hansworsten en soortgelijke lit den. Ze zullen allen in zeventiende ecuws costuum worden uitgedost. Hi raadhuisje zal in vol bedrijf zyn en voor een luttele vergoeding kan me er zich zelfs in de echt verhinden, met dien verstande echter, dat he huwelijk slechts geldig blijft binnen de (wankele) muren van „Damsbd Voor het overige zal „Damstad" gevuld worden met zeer levendige kunst- en variété-mensen van deze tijd. Net als in de biscoop komt er- elke Vrijdag een nieuw repertoire. De eerste week zal het spel „De blyde Incomste van Maria van Me dici, Koningin van Venetië 't Aem- steldam" worden opgevoerd. De tweede week is gereserveerd voor het „Amsterdams Prentenboek", dc derde week is voor de „Toverlan taarn van Mercurius" (de ontwikke ling van Amsterdam als handels stad) en de vierde week brengt ^het zotte spel „Jan Klaassen lééft". Kees Brusse zal Jan Klaassen uitbeelden. Hetty Blok zal Katrijn zijn. De Zondagen zullen aan de folklore gewijd zijn. Het comité is er in geslaagd een aantal bekende Nederlandse hand werkslieden bereid te vinden hun tenten op de Dam op te slaan en zo zal men er aan het werk kunnen zien: pottenbakkers. edelsmeden, glasblazers, klompensnijders, we vers. stempeldrukkers. leerbewer- kers. kantklossers. ijzersmeden, pop- penmakers, enz. allen „uit de 17-de eeuw" De centrale figuur van het feest op de Dam wordt zoals men weet „Naatje". Ze wordt op 14 Juni feestelijk ingehaald. Eveneens in Dublin in 1831, gebeurde het, dat Pa- ganini en de zanger Bra- hom door het publiek wer den gedwongen op de piano staande hun concert voort te zetten, zodat iedereen hen zien kon. Sommige wantrouwen bijvoorbeeld Berlioz, die over de uitvoering van een zijner werken zei: „Het werd met een enorm en thousiasme ontvangen en dus moet het waardeloos zijn. En ik dacht nog wel, dat hei zo een goed stuk was!" ROTTE EIEREN Waarom, overigens, geeft men ook niet van zijn af keuring blijk? In sommige landen komt dal inderdaad Hel werpen met sinaas appelen schijnt in de 18de eeuw min of meer gebrui kelijk te zijn geweest om afkeuring uit te drukken: Pergolese kreeg eens bij een opvoering van een zij ner opera's een sinaasappel midden in zijn gezicht, en in 1704 werd de zangeres Tofts er van beschuldigd haar knecht naar de schouwburg te hebben ge zonden om haar rivale te bekogelen.. Nog niet zo heel lang geleden berichtte iemand dat in een Spaans theatei een meisje rond ging met een mandje rotte componisten sinaasappelen, welke zij applaus. Zo verkocht aan hen, die ze naar de zangeres wilden gooien! Het is gewoonte in ker ken niet te applaudisseren. Toch zijn hierop uitzonde ringen en ook gaf men wel op andere wijze van zjjn waardering blijk. In 1770 mocht men in Italiaanse kerken niet in de handen klappen, maar om toch be wondering te geven kuchte men of snoot luid zOn neus. En dan is er nog een treffende instelling: het gesubsidieerde applaus" de bijval betuigende huur lingen.. die men „claqueurs" noemt. De „Times" van Augustus 1828 vermeldt daarover een merkwaardi ge bijzonderheid: „Een smerig geklede zots- klap met een bleek gezicht neemt voortdurend in de loges tan het Haymarket Theatre plaats, waar hij het publiek verveelt met zijn belachelijk applaus, dat ov vreemde ogenblikken komt. Als die meneer ervoor wordi betaald om de ver tolking van zekere spelers te ondersteunen, dan zou hij dit oordeelkundiger moeten doen, en zijn om koopbaarheid en domheid niet zo opzichtig laten blij ken." Tenslotte volgen hier nog de „officiële" salarissen in 1919 vastgesteld voor dc Italiaanse claqueurs: 1. Voor applaus bij op komst van een heer: 25 lire. 2. Voor applaus bij op komst van een dame: 15 Ure. 3 Gewoon applaus tij dens de vertoning, per keer: 10 lire. 4. Aanhoudend applaus tijdens de vertoning, per Ueer: 15 lire 5. Voor uitroepen als ,.Goed zo!" of .Jiravo!": 5 lire. 6. Voor een „Bis", met moeite bereikt: 50 lire. 7 Stormachtige geest drift, daarvoor moet een speciale afspraak worden gemaakt. •reld en bij de Utrechtse studenten bekend zijn, zodat dit college hier een extra vruchbtare werking zal kunnen hebben. Prof dr. Rhine begon met te zeggen, dat wij hier een betrekkelijk gering aantal uren verwijderd zijn van de Rus sische grens: Rusland, waar de mens als physlsch-chemisch geheel wordt be schouwd cn waar het materialisme hoogtij viert Spreker gaf vervolgens aan de hand van tekeningen etc. een indruk van de door hem gevolgde quantitatieve methode, waarbij gebruik gemaakt wordt van kaarten, die met symbolische tekens zijn voorzien cn die door mensen op een afstand moeten worden geraden. Het is bij de vele proeven, die dr. Rhine heeft genomen, gebleken, dat de willekeurig gekozen proefpersonen meer kaarten weten te raden dan volgens de z g. kansbereke ning geraden kunnen worden. Hier moeten dus andere factoren in het spel zijn. Spreker deed speciaal mededeling van een proef, welke hij nog nimmer had gepubliceerd, met een Joegoslaviër. De brieven hierover moesten binnenge smokkeld worden in Joegoslavië, daar men achter het IJzeren Gordijn niets van de para-psychologle wil weten en deze wetenschap verboden is. Uit deze proef is duidelijk gebleken, dat de grote afstanden niets aan het resultaat toe- of afdoen. Is dit reeds het geval met de ruimte, het is even eens het ge\al met de tijd. Spreker maakte gewag van een groot aantal proeven, betreffende helderziendheid, telepathie etc.. waarbij het verschil in tijd geen gewicht in de schaal legde. Zijn conclusies uit dit alles trekkend, betoogde spreker dat de mens niet is een materialistisch, maar een spiritua listisch wezen. Het materialisme leidt logisch tot de opvatting van de mens als een machine en deze leidt weer tot het dictatorschap. Het is dus ook voor het behoud van onze morele en maat schappelijke waarden van betekenis, dat wij de mens leren zien als geeste lijk wezen. De para-psychologle is een beginnende wetenschap. waarvan wij allen veel verwachten. Spreker betoog de nog dat de normale mens in deze aangelegenheid een beter proefpersoon is dan de abnormale, de geesteszieke. Verschillende aanwezigen maakten van dc gelegenheid tot vragen stellen gebruik en prof. Rhine heeft deze vra gen uitvoerig en gedocumenteerd be antwoord. Betsie van Galen begraven ARNHEM Vrijdagmiddag wa ren cr zeer veel mensen op het klei ne kerkhofje te Schaarsbergen bij de teraardebestelling van het dezer da gen dood aangetroffen 17-jarige meis je Betsie van Galen. In het sterfhuis was vooraf een korte rouwdienst ge houden door ds J. H. Wessel, Nederl. Hervormd predikant te Schaarsber gen. Tientallen bloemstukken dekten de baar aan beide zijden waarvan meisjes liepen uit de klas, waartoe Betsie behoorde. Als eerste spreker voerde aan de groeve een oom van de overledene namens de familie het woord. Dr. G. J. Aalbers, rector van het Christelijk lyceum zeide dat de verslagenheid bij het vernemen van de dood groot was; docenten en leer lingen waren verbijsterd door het gebeurde. Betsie was een meisje, dat men kende als een goede leerling en een goede klasgenote. Dr. Wessel voerde daarna het woord, waarbij hij o.a. meedeelde dat uit een schrifte lijke nalatenschap gebleken is. dat in Betsie's innerlijk Gods licht heeft geschenen. Dr Wessel eindigde met het Onze Vader. De oudste broer van Betsie van Galen dankte daarna namens de ouders, broers en zusjes voor de grote belangstelling en het gfote medeleven; in zijn dankwoord betrok hij ook de burgemeester van Arnhem, die echter niet aanwezig kon zijn. Als straks alles in het le ven weer gewoon zijn gang gaat „zullen wij Betsie erg missen met haar fantasie, haar dagdromen en haar grote vriendschap, maar uw medeleven zal ons over de eerste moeilijke tijd heenhelpen", zo zeide hij. ROME. Luigi Einaudi, president van de Italiaanse Republiek, heeft Fanny Blankers-Koen een zilveren medaille geschonken. De Nederlandse ambtenaren in gelden der Nederlanders zijn terug- Indonesië voeren op het ogenblik gebracht tot op 1/3 a 1/6?, dat een moeilijke strijd voor hun rechts- het met verlof gaan moeilijk of on- positie, of, zoals ons de Katholieke i mogelijk gemaakt wordt?, dat de Nederlandse Ambtenaren Federatie rehabilitatie velen dreigt tte ont- te Djakarta schrijft, „een gevecht gaan?. dat de lonen steeds ontoe- met de rug tegen de muur ter ver- reikender worden, zó ontoereikend krijging van recht". Toen minister dat de meeste Nederlandse ambte- Rutten onlangs uit Indonesië terug- I r.aarsgezinnen (tot de academische keerde, heeft hij zich over de toe- toe) verpauperen? standen in Indonesië uitgelaten op Het is waar: de Nederlandse een wijze, waartegen de K.N.A.F ambtenaren zijn nerveus, zij zijn scherp stelling wenst te nemen. 7.li I Zij- doet dat in een aan ons gericht schrijven, dat wij aldus samenvat ten, zonder aan de zin ervan ge weld te deen: „Minister Rutten heeft gezegd, lo. dat de waardering voor de Neder lander groter is geworden, nu Indo nesië zijn zelfstandigheid heeft ver worven, en, 2o. daat (in weerwil van die grotere waardering?) de terugkeer van vele Nederlandse werkers naar Nederland toe te schrijven is aan een te grote mate van nervositeit. Minister Rutten is maar twee we ken in Indonesië op bezoek ge weest en hij is die twee weken vriendelijk behandeld. Waarop grondt hij echter zijn oppervlakkige halve waarheden? Op de feiten, dat de bij de Spaarbank gedeponeerde diep-teleiirgesteld. ontgoocheld moedeloos; hun „uittocht" is alles behalve ongemotiveerd. Geen vuiltje aan de lucht? Gebrek aan moreel bij die dwaze, hypernerveuze Nederlanders? Excellentie: het tegendeel is waar. Zelfs een oppervlakkige waarne mer kan dat in Indonesië constate ren", aldus de K.N.A.F. Op gymnasia nieuw examen Engels (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het Depsrt? ment van Onderwijs heeft bepaal dat het schriftelijk elndexam; Engels op alle gymnasia gymnasium-afdelingen van Ly« moet worden overgemaakt. Het is nl. gebleken, dat de eir: examen opgave, die door de ca: didaten is gemaakt voorkomt i een bloemlezing van de Engel- literatuur die op enkele scholen i ons land in gebruik is. De leerlingen van de schole waarop deze bloemlezing won gebruikt, kregen tot hun verbazr een stuk te vertalen dat zij ree: eerder in klasseverband hajjee gemaakt. Dit was bijv. het^Jev bij het le Vrijzinnig Christel, Lyceum aan de Parkweg in Scb veningen. De rector, dr Hondii had reeds direct de candidal; verteld, dat zij de opgave verm: delijk zouden moeten overmake zodat het bericht voor de VCL-è niet geheel onverwacht kwam. De leerlingen van het Haagse L; ceum aan de Sophialaan hadc] de vertaling vrij goed gemakt. I reacties waren verschillend: 1« lingen die het examen goed hs den gemaakt, vonden het jamrr.i anderen waren blij, dat ze de kt kregen het over te maken. Dr. J. C. Vollebregt. rector i het Gymnasium Haganum aan i Laan van Meerdervoort, kon c: vanochtend niet vertellen, hoe i reacties onder zijn leerlingen ren. Dr. Vollebregt achtte ech' de bepaling van het departed in strijd met de wet. „De Wet f paalt dat het schriftelijk exarj niet langer dan 3 dagen mag dure en nu worden het er vier".. „Het is een onvergeeflijke fc van de inspectie van het once wijs," aldus deze rector. Schadeloosstelling van Tweede Kamerleden aai lage kant gebleven DEN HAAG. De regen heeft in het wetsontwerp, waai de schadeloosstelling der Twee Kamerleden opnieuw wordt gesteld, enige wijzigingen gebrsc. De nieuwe grondslag der scha: loosstelling van 7200 gulden jaar blijft gehandhaafd, met dj verstande dat zij nu zal geld voor Kamerleden, die in Den Ha wonen of ten hoogste 10 kilomei uit de kom. Voor hen die tot kilometer van het kamergebc- wonen wordt de grondslag met 6 gulden verhoogd, en voor hen nog verder van Den Haag wc: met 1200 gulden per jaar. Aan nieuwe regeling zal terugwerkt kracht worden gegeven tot het t gin van dit zittingsjaar, d.w.z. derde Dinsdag van Septemb 1949. Uit de in Memorie van A woord opgenomen gegevens trent schadeloosstellingen van merleden in andere landen, b., dat ook als de nieuwe regeling, werking is getreden de scbs: loosstelling der Nederlandse k merleden nog aan de lage kant Aanvullende uitkering v ziekengeld aan TBC-patiënten DEN HAAG. In aansluip op de termijn gedurende wel wettelijke aanspraak op ziekengt bestaat (maximum 1 jaar), voorlopig een vrijwillige aand iende uitkering van zieken?' v/orden gegeven voor rekeningv het Prophylaxefonds, zulks meti gang van 1 Mei 1950. Deze regel geldt alleen voor tbc-patiënten gehuwd zijn of als kostv.it moeten worden beschouwd, ter? zij niet blijvend invalide me*, worden geacht. Het betreft ziektegevallen die op 1 Mei nog pende waren of na die datum ontstaan en een verlenging van uitkeringstermijn met hoog?'^ iwee jaar, zodat dus in deze g len in totaal hoogstens drie Is ziekengeld kan worden genoten Te Amsterdam is thans, in één uit gave en ingeleid door prof. dr F. W. Grosheide, het Nieuwe Testament in zes Nederlandse vertalingen versche nen Het betreft hier de naast elkaar, in zes kolommen over de dubbele bladspiegel, afgedrukte tekst van de Statenvertaling. Lutherse vertaling. Leidse vertaling, vertaling prof. Brouwer. Petrus Canisius-vertaling en de vertaling van het Ned. Bijbel genootschap.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 4