DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Benelux (economisch) wordt half jaar opgeschoven Zes Europese landen gaan accoord plan-Schuman Staking legt Belgische textielindustrie lam Eerst een hulpeloos bundeltje mens, nu een dapper stappend meisje Nederlands schuld aan België sterk toegenomen Russische hulp bij aanval op Formosa? De avond voor de slag Overstromingen in Oost-Iran Blijvende regeling ouden van dagen Westerling-affaire in nieuw stadium gekomen Oefeningen van de Westelijke Unie Oost en West noemen heide Pinkstermars een succes Dalton zinspeelt op Britse verkiezingen r- 10e Jaargang, no. 125 Woensdag 31 Mei 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. ^TiTummaininiiiig8Riiiasgc.'ii3Wgiwi^nniiiqjn|n:niiTri^iPpqpïiTnpt;-iigi JAPAN Verdragsprobleem AL bijna een jaar geleden kwa men Acheson en Bevln tot de overtuiging, dat het hoog tijd was, een vredesverdrag met Japan te sluiten. Een separaat vredesverdrag wel te verstaan, want de medewer king der Russen was er, onder de door 't Westen gestelde voorwaarden niet voor te verkrijgen. Men dacht toen aan een verdrag, waarbij aan de Japanners de souvereiniteit her geven zou worden op deze uitzonde ring na: enige militaire bases zou den, ten minste tijdelijk, aan het Amerikaanse leger moeten worden afgestaan. Een jaar geleden waren de Japanners zeker bereid, aan dit beding hun goedkeuring te hechten. Maar er kwam niets van, omdat de Amerikaanse militairen bezwaren hadden. Nu ook de Sowjets een atoombom hebben, zo argumenteer den zij, is Okinawa, ten slotte een betrekkelijk klein eiland, als vooi-- uitgeschovcn militair bolwerk geen cent meer waard. En hetzelfde zal het geval zijn met van te voren aan- In net gewezen bases op zoeklicht de Japanse eilan- J den zelf. In enkele raids zouden de Russen die kunnen vernietigen. Voor effectieve verdediging tegen atomi- sche aanvallen is meer ruimte nodig, de gehele Japanse ruimte en daar om mag er geen vredesverdrag ge sloten worden, dan blijven wij er heer en meester. En sindsdien zijn de heren in Washington blijven kib belen, zonder tot een slotsom te ko men. Het gevolg daarvan is geweest, dat zich in Japan, waar men gedu rende de eerste jaren van de bezet ting wel met de Amerikanen kon opschieten, een gevaarlijke anti- Amerikaanse stemming begint te ontwikkelen. Op 4 Juni zijn er ver kiezingen en het zijn werkelijk niet slechts de communisten, die in de verkiezingsstrijd de leuze hanteren: de Amerikanen het land uit en geen 5 vierkante centimeter grond voor vreemde militaire bases. Minister van Defensie Johnson, generaal Bradley en misschien ook Foster Dulles gaan nu in Japan kijken, wat er alsnog gedaan kan worden om de Japanners tevreden te stellen cn te gelijk in de Amerikaanse militaire behoeften te voorzien. Als zovele raagstukken in het Verre Oosten ichijnt ook dit wel bijna een onop losbaar probleem. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Na een vertraging welke in hoofdzaak voortvloeide uit dc verlammende werking van de Belgische koningskwestie zijn dc onder handelingen over de Benelux thans zover gevorderd, dat over drie tot vier weken het ontwerp Bcnelux-vcrdrag ter afdoening aan een ministercon- ferentie kan worden voorgelegd. Niettemin, het zal niet meer mogelijk zijn de Benelux op de gestelde datum van 1 Juli 1950 in werking te doen treden. De drie delegaties hebben thans aan hun regeringen voorgesteld de economische unie een half jaar uit te stellen en haar te doen ingaan op 1 Januari 1951. De drie regeringen zullen er naar streven de tekening van het verdrag omstreeks dc eerste Juli, de oorspronkelijke streefdatum, te doen geschieden. Of dit mogeiyk is valt echter te betwijfelen, omdat het zeer onzeker is, of dc Belgische regering één week voor de verkiezingen nog een daad van zo vérstrekkende betekenis zal willen stellen. Deze omstandigheid is mede oorzaak van het feit, dat voor de laatste minister conferentie nog geen datum is vastgesteld. hier dc hoop dat tijdens de OEEC- conferentiê, welke over enkele dagen in Parijs wordt gehouden, hiervoor een oplossing zal worden gevonden. Overschotten welke Ne derland weet te kweken in het han delsverkeer met andere landen zou den, naar daar zal worden bepleit: gebruikt moeten kunnen worden om In Juni toch resultaten te verwachten Wij vernemen, dat intussen voor belangrijke moeilijkheden van de laatste maanden thans oplossingen zijn gevonden. Dat geldt met name voor de landbouwkundige proble men. De moeilijkheden op dat ge bied vloeien in hoofdzaak voort uit het veel hogere peil van technische ontwikkeling in de Nederlandse landbouw, vooral ook op verkoop technisch gebied, uit de lagere lonen in ons land en tenslotte uit de vrij belangrijke subsidies op veevoeder welke de Nederlandse regering geeft. De delegaties zijn het er thans over eens geworden, dat ten behoe ve van de bedreigde Belgische boe ren. de Belgische regering een tijd schema voor technische ontwikke ling van de landbouw moet opstel len. dat in de gelimiteerde over gangsperiode België subsidies aan de boeren zal mogen verstrekken, en dat Nederland een einde zal ma ken aan kunstmatige maatregelen tot verlaging van het kostenpeil door opheffing van veevoedersubsi dies. Er zal voorts een gemeen schappelijk landbouwfonds worden gevormd. Het uitstel van zes maanden, dat voor een groot deel nodig zal zijn om het Unie-verdrag wettelijk te doen vaststellen in dc drie landen betekent voor de Nederlandse in dustrie een kans. om zich vaster in het zadel te zetten tegenover de Belgische concurrentie. In de afge lopen maanden toen dc vóór-Unie in werking was. is het deficit in het Bcnelux-verkeer sterk ten nadele van Nederland gestegen. In een half jaar tijd liep de Nederlandse schuld "aan België op met ruim 70 millioen gulden tot 84 millioen. Men koestert (Van onze correspondent) BRUSSEL. In het Vlaamse en Brabantse land ligt het overgrote deel der textielfabrieken stil aangezien gisteren bijna overal de orders van de socialistische, katholieke en liberale vakbonden om het werk neer te leggen, zijn opgevolgd. Ongeveer 50.000 a 60.000 arbeiders zijn betrokken bij de staking, waar alleen de jutespinncrijen, dc breigoede- renindustrie en de vlasverwcrkingsbedrijven buiten staan. In Gent en omgeving, in Aalst en in Kortrijk is de staking vrijwel algemeen. Ook in verscheidene textielfabrieken te Brussel in het Brabantse land is het werk neer gelegd. Te Moeskroen en omgeving langs de Franse grens, besloot men met te staken, omdat er nog kan sen waren op 'n regionaal accoord met de werkgevers, wat betreft de verlangde loonsverhoging. Ook wordt hier en daar in een afzon derlijke fabriek, waar reeds een bevredigende loonregeling bestond, doorgewerkt. De eisen, die de vakbonden heb ben gesteld en de fabrikanten heb ben geweigerd, betreffen een alge mene verhoging der basisionen van acht procent, met minimum lonen van vijftien frans voor geschoolde cn 10.50 frans voor ongeschool de arbeiders; verder een nieuw [emiddelde voor stukwerk, neer komende op het basisloon, ver hoogd met vijftien procent. De werkgevers beroepen er zich op, dat sedert de laatste loonsverho ging van Juni 1948 dc koopkracht der lonen met acht procent is toe genomen. als gevolg der daling van sommige prijzen. Slechts aan enkele categorieën arbeiders willen de fabrikanten loonsverhoging toe staan. WASHINGTON. Een Ameri- kaans diplomaat, die uit het Verre Oosten te Washington is terugge keerd en zijn naam niet genoemd wenst te zien, heeft verklaard, dat indien Chinese communistische strijdkrachten Formosa aanvallen, door Russen bemande Russische straalvliegtuigen ..waarschijnlijk" aan de aanval zullen deelnemen. Hij heeft ook meegedeeld, dat zich te Sjanghai ruim drieduizend Rus sen bevinden', die de Chinese com munistische regering raad geven'op luchtvaartgebied. de Nederlandse schuld aan België te- delgen. In de vier weken welke de onder scheidene Benelux-comnussies thans nog resten zal le de laatste hand worden gelegd aan het Unie-ver drag. waarin ook de Unie-organen zullen worden omschreven, 2. een gecoördineerde handelspolitiek wor den uitgewerkt, 3e de volledige libe ralisatie van het onderling handels verkeer worden voorbereid, 4e de coördinatie van de landbouwpoli tiek worden voltooid. 5e een ge meenschappelijke liberalisatie-lust' worden opgesteld voor het Benelux- handelsverkeer met het buitenland, en 6e een gemeenschappelijke poli tiek met betrekking tot invoeren uit dollargebieden worden ontwor pen. Deskundigen hebben de indruk, dat de voorwaarden thans aanwezig zijn. om nog in de maand Juni op al deze punten tot een resultaat te komen. PARIJS. Zes Europese landen, te weten Nederland, België, Luxemburg, de Westduitse republiek, Frankrijk en Italië hebben zich gisteren in principe accoord verklaard met het plan-Schuman en zijn bereid hun kolen en ijzerindustric terwille van het algemeen belang, onder te brengen in een gemeenschappelijke pool. De volgende maand zullen dele gaties van deze staten bijeen komen om hun overeenkomst van kracht te doen worden. Frankrijk en Duitsland zullen hun zware industrie in één pool verenigen en de andere landen zullen zich daarbij aan sluiten. Van Franse zijde hoopt men dat ook Engeland zich hierbij zal willen aansluiten, maar tot dusver heeft, dc regering te Londen zich hiertoe niet genegen verklaard. Engeland wil wel deelnemen aan Europese besprekingen over het Franse plan, maar het heeft geweigerd te voldoen aan het Franse ver zoek, te verklaren, dat het het plan-Schuman aanvaardt, voor dat de besprekingen zijn begonnen. Engeland houdt slag om de arm Als 't eerste kivietsei en de Koninginneharing behoort de opening van het visseizocn tot het vaste repertoire van de kranten, vandaar dit plaatje. Waarom we het plaatsen? De sportvisser in hart en nieren stelt er geen prijs op, die kijkt vanavond nauwelijks de krant in. Eerst de „spullen" in orde, de wereldpolitiek kan wel wachten. Voor wie we het dan wél afdrukken? Nu. voor de dames... om de mannen in bescherming te nemen, die mogelijk verwijten zullen krijgen, dat ze zo ongezelligzijn en maar met snoertjes en dobber tjes zitten te prutsen! Uw man heeft vanavond wel andere zaken aan z'n hoofdmevrouw Kijk maar eens naar dit plaatje. Laat hem nu maar, uw tijd komt ook weer. Eerst moet die vloermathet water uit.' J TEHERAN Tengevolge van zware regenval, die tachtig uur duurde, hebben in Meshed in Oost- Iran hevige overstromingen plaats gevonden. Vele personen verdronken en honderden huizen en gebouwen werden weggesleurd. Vijftien gevan genen ontsnapten toen de muren van een gevangenis door het water werden ingedrukt De centrale, die de stad Meshed- van electrische stroom voorziet is vernield. In totaal zijn ongeveer 30.000 huizen en win kels beschadigd- Op sommige plaat sen staat het water twintig centime ter hoog. Londenaars veranderd in schoorsteenvegers LONDEN. Londenaars. die gisteren door de Blackwell-tunnel onder de Theems gingen, kwamen er op een gegeven moment als schoorsteenvegers uit te voorschijn. Een vrachtwagen, die met zakkeji roet was geladen, kwam aan het begin van de tunnel, die een der drukste Londense verkeersaders is, in botsing met een ander voertuig. De zakken scheurden en het roet wolkte als een dichte zwarte mist door de tunnel, die bijna twee uur lang moest worden gesloten, het geen geweldige verkeersopstoppin gen veroorzaakte. De brandweer heeft met stralen water de tunnel schoon gespoten. Feestdagen in VS eisen 455 doden NEW-YORK Het aantal perso nen. dat gedurende de vier feest dagen ter gelegenheid van ..Memo rial Day" in de Verenigde Staten bij ongevallen om het leven is gekomen wordt op minstens 455 geschat. Ex- kwamen 290 personen bij auto-on gevallen om. 67 zijn verdronken cn 9. zijn bij andere ongelukken om het leven gekomen. Dit cijfer over treft dat van voorgaande jaren. HELSINKI De rechtse Finse regering is bereid een coalitie aan te gaan met de sociaal-democraten, die dc op één na grootste partij in het Finse parlement vormen. De Franse regering heeft het Brit se gouvernement verzocht een com muniqué te tekenen, waarin werd overeengekomen, dat de steenkool- en staal-industrie zou worden sa mengesmolten. de Britse steenkool- en staalnijverheid zou worden on derworpen aan een hoge instantie, die de bevoegdheid heeft industriële besluiten te nemen, die voor de re geringen der deelnemende landen bindend zijn en verdere besprekin gen slechts zouden worden gevoerd op de basis van deze essentiële ver plichtingen. Volgens de Fransen betekende dit slechts het onderschrijven van een beginselverklaring, gelijk dat het ge val is bij onderschrijving van de vrijheid van meningsuiting of an dere rechten van de mens. De Britten zijn echter van mening, dat zij hierdoor verplicht zouden worden aan het plan mee te doen, ook indien bij verdere onderzoekin gen zou blijken, dat het niet uit voerbaar was of nadeel zou berok kenen. Zij zouden verplicht zijn tot volledig deelgenootschap, voordat het plan nauwkeurig was bestu deerd. De Engelsen hebben echter nadrukkelijk te kennen gegeven, dat deze liouding niet betekent, dat zij het plan-Schuman zonder meer af wijzen. Zij zijn bereid het voorstel grondig te bespreken, met de ge dachte zich aan te sluiten als een uitvoerbaar systeem kan worden opgericht. De onderhandelingen over het huidige struikelblok duren nog altijd voort. De Franse regering heeft de Britse ambassadeur tc Pa rijs gisteren een memorandum over handigd. waarin nadere bijzonder heden over het plan-Schuman wor den gegeven en dat beoogt, de Franse en Britse inzichten met el kaar in overeenstemming te brengen SCHEVENINGEN. Schipper Cor Roeleveld van de Scheveningcn 339 heeft zijn reder heer B. van Leeuwen te Scheveningen, radio- telefonisch medegedeeld, dat hij in volle zee drie verstekelingen aan boord heeft ontdekt. Het zijn drie jongelui uit Den Ha? Zij zullen overgegeven worden aan het eerste schip van de haringvloot dat naar Scheveningen terugkeert. ARNHEM. In een herden kingsbijeenkomst, te Arnhem ge houden ter gelegenheid van het 50- jsrig bestaan van de Bond voor Staatspensionnering, heeft de staatssecretaris van sociale zaken, nu*, dr. A. A. van Rhijn, de vraag behandeld, wat er gebeuren moet na 1 October a.s., wanneer de nood- voorziening-Drees voor ouden van dagen afloopt. Hij verklaarde, dat men een blijvende regeling zal keffen. Wettelijke voorzieningen in deze materie achtte dr. Van Rhijn een noodzakelijkheid. De vroegere toestand, waarbij de ouden van dagen vrijwel uitsluitend op phi lanthropie waren aangewezen, noemde hij „een wormstekige vrucht der Christelijke cultuur". TJUii^iQui:<in-:i:iBitniaunicn JiiOisiUiisniuiiüDiiiiS^^ Overwegend zonnig J I i p Weersverwachting geldig van tg Woensdagavond tot Donderdag- g 1 avond: s I Droog en overwegend zonnig g weer met iets hogere tempera- 1 turen dan vandaag. Matige tot -§ vrij krachtige wind uit oostelij- g ke richtingen. 1 Juni Zon op 4.26 onder 20.49; g Maan op 23.01 onder 4.22 Zeven maanden Amerika zeven operaties (Van een onzer verslaggevers) „Kijk pappie, ik kan al lopen Dit riep Hannie Nagelkerke, een negenjarig Rotterdams meisjedat reeds vanaf haar werde jaar aan kinderverlamming lijdt, trots tegen haar vader. Hannie is met haar moeder ruim zeven maanden in Amerika geweest ter behandeling van haar ziekte cn gisteren zijn moeder en dochter met de Veendam in Rotterdam teruggekeerd. Vol trots, toonde Hannie haar vader, die haar reeds vanf de wal toewluifde, dat zij kaarsrecht kon lopen, zij het dan met steunappa- raten Vóór Hannie's ouders het besluit namen hun dochtertje in Amerika te laten behandelen kon Hannie in het geheel niet lopen. Het aardige ineiske was een hulpeloos bundeltje mens. Hannie's moe der. die altijd veel bewondering voor president Roo sevelt heeft gehad, kreeg toen het idee haar doch tertje te laten behandelen in het hospitaal, dat Roosevelt zelf een slachtoffer van kinderverlam ming heeft gesticht in Californië en dat békend staat onder de naam Warm Springs. Na een lange tijd van voorbereiding stapte Han nie met haar moeder in October op de Nieuw Am sterdam en vol verwachting reisde het. tweetal naar Warm Springs. Zeven operaties heeft Hannie daar moeten ondergaan. Haar spieren zijn zoveel moge lijk versterkt 'en waar dit niet geheel is gelukt heeft men getracht met beugels en apparaten de spieren in een zo goed mogelijke conditie te brengen. En kijk nu maar eens. hoe dapper en moedig het meisje over het dek van de Veendam stapt. Mevrouw Nagelkerke heeft in Warm Springs als verpleegster gewerkt om in haar levensonderhoud te voorzien. Zij is vol enthousiasme over het prach tige werk, dat daar wordt gedaan en noemt Warm Springs de beste plaats ter wereld om de gevolgen van kinderverlamming tegen te gaan. Mensen, die daar komen, zijn echter bevoorrecht, want er is maar plaats voor 185 patiënten en in Amerika wa ren er het vorig jaar niet minder dan 42.000 ge vallen van kinderverlamming. Ook in ons land zijn er vele gevallen van kinder verlamming. Zo n prachtige instelling als Warm Springs in Amerika zou ook heel goed irt Nederland mogelijk zijn, is de mening van mevrouw Nagel- Onder de trotse blikken van haar ouders loopt Hannie dapper over het dek van de Veendam. (Eigen foto) kerke. Wanneer alle belanghebbende partijen zou den samenwerken zou een dergelijke instelling ze ker tot stand kunnen komen. Het is te hopen, dat een dergelijk initiatief spoe dig zal worden genomen. Hoeveel jongens en meis jes en ouderen zouden als Hannie dan meer levensgeluk kunnen vinden Overeenkomst In de sigarenindustrie verlengd UTRECHT. In cèn te Utrecht gehouden vergadering van een groot aantal Nederlandse sigarenfabrikan ten is besloten de in dé sigarenindus trie sedert 1 Augustus van het vorig jaar van kracht zijnde kartelover- eenkomst opnieuw te verlengen tot 1 Januari 1951. Dit betekent, dat de sigarenfabrikanten zich onderling verplichten, aan afnemers slechts te leveren onder rembours en tegen bepaalde vastgestelde handelskortm- gcn. Ook het verbod tot het maken van individuele reclame wordt voor lopig gehandhaafd. Nederlanders bij Makassar door de Apris bevrijd MAKASSAR Alle zendelingen, missionarissen en zendingsonderwij zers uit West-Toradjaland zijn dezer dagen met hun gezinsleden te Ma kassar aangekomen. Na door ongere gelde benden in het gebied van Ma- masa gevangen te zijn genomen, is de groep bestaande uit ongeveer 25 Nederlanders, van wie enkelen lan ge tijd in dit gebied werkzaam zijn geweest, door de Apris bevrijd en naar Makassar afgevoerd. Uit het verhoor van gevangen ge nomen guerillastrijders bleek dat zij plannen hadden de Nederlanders te vermoorden, hetgeen door de Apris werd voorkomen. Economische raad en hoge Raad van arbeid 1 Juni opgeheven DEN HAAG Het staatsblad ver- meldt het op 1 Juni in werking tre den van een viertal artikelen van de wet op de Publiekrechtelijke Be- drijfs-Organisatie. Dit betekent, dat de economische raad en de Hoge Raad van Arbeid op die datum wor den opgeheven. De sociaal-economi sche raad neemt hun taak over. SINGAPORE. Indonesië zal bjj Nederland aandringen op uitlevering van Westerling indien h(j na uitwijzing uit Singapore naar Nederland wordt overgebracht, aldus dr. Zaim, de fungerende vertegenwoordiger van Indonesië albier. Zaim vertelde aan verslaggevers dat Westerling, mocht hjj aan Indonesië worden uitgeleverd, voor een gewone rechtbank zal moeten terechtstaan als „bendeleider". Zaim liet zich niet uit over de be schuldigingen die dan tegen Wester ling zullen worden ingebracht. Hij zei in de loop van deze week in structies uit Djakarta te zullen krij gen. In haar editie van 25 Mei heeft de ..Kedaulatan Rakjat", die te Djokja karta verschijnt, een hoofdartikel geschreven over Westerling. ..De houding van de Engelse re gering, die het verzoek van Indone sië om uitlevering van Westerling heeft verworpen, heeft men niet verwacht. De kwestie-Westerling is niet van geringe betekenis: zij heeft de aandacht van de hele wereld ge trokken. Hoe ook, wij kunnen En- LONDEN In Augustus zullen gedurende twee dagen op het Euro pese continent luchtmanoeuvres van de Westelijke Unie worden gehou den, „Cupola"-oefcningen genaamd- Zij zullen onder bevel staan van luchtmaarschalk Sir James Robb, opperbevelhebber van de luchtstrijd krachten der Westelijke Unie Het voornaamste doel is de luchtverde- digingsmaatregelcn voor de belang rijkste industrie- en vcrkcersccntra in Frankrijk. België en Nederland in practijk tc brengen Bombarde mentsvliegtuigen van de RAF en an dere eenheden, waaronder Ameri kaanse luchteskaders zullen schijn- aanvallen doen. De „vijandelijke" vliegtuigen zullen door de organisa tie van de luchtverdediging en door afweergeschut worden onderschept „Van imperialisten vervreemde" jeugd koopt anti-communistische lectuur BERLIJN. Nadat de 500.000 leden van de „Vrije Duitse Jeugd" ver trokken waren cn dc communistische Pinkstermars weer tot het verleden behoorde, werd zowel door Oost als door West betoogd, dat zij in de voormalige Duitse hoofdstad een overwinning hadden behaald. De anti communistische Telegraph" schreef, dat Berlijn heeft geloond vastberaden zijn vrüheid tegen alle bedreigingen te zullen verdedigen en verklaarde, dat het oorspronkelijke plan van de Russische agressor om West-Berlijn stormenderhand te veroveren, op Diets is uitgelopen. De communisten uit de Oostelijke zone beweren evenwel, dat zij een psychologische overwin ning hebben behaald. Zij zeggen, dat hun jeugd de harten van de Ber- lijners heeft gewonnen cn dat z(j hebben aangetoond, dat het grootste deel van dc Duitse jeugd zieb heeft aangesloten bij de stryd voor dc vrede. de kans waargenomen om alleen of in groepjes een bezoek aan Wcst- Berlijn te brengen. Zij vergaapten zich aan de volle winkels en kochten anti-communistische kranten, die zij 'open en bloot op de Kurfuerslen- damm liepen te lezen. In totaal zijn zestig leden van de „Vrije Duitse Jeugd" en 38 leden van de Oost- Duitse Volkspolitie naar de Wester se sectoren gevlucht. In verband daarmee heeft men zich in geallieèr- de kringen afgevraagd, of men er niet beter aan had gedaan West- Berlijn voor de communistische jon geren open te stellen, omdat men daarmee een geweldig propagandis tisch effect zou hebben bereikt. Het officiële orgaan van de Rus sen, de ..Tacgliche Rundschau", schreef gisteren: ..De gebeurtenissen, die Berlijn deze dagen heeft meege maakt. zullen vergaande invloed hebben op de politieke ontwikkeling in Duitsland. De jongere generatie Duitsers is thans definitief gewon nen voor de internationale vredes beweging. die door de Sowjetunie wordt gepropageerd en is voorgoed vervreemd van de Westerse impe rialistische oorlogsdrijvers." In werkelijkheid hebben honder den in blauwe hemden gestoken communistische jongeren, die trans port naar huis afwachtten, gisteren geland niét dwingen zijn standpunt tc veranderen." ..Het zou thans gepast zijn indien wij aan onze Unie-partner om uit levering van Westerling vragen" Nederland kan deze vertroebelde situatie ophelderen door Westerling uit te leveren omdat hierdoor bin ken zal in hoeverre Nederland de sa menwerking met Indonesië wenst LONDEN Hugh Dalton, dc Brit se minister voor het nationale plan, heeft er op gezinspeeld, dat er in Engeland spoedig algemene verkie zingen zullen worden gehouden. Op een vergadering van de Labourpartii te Cockfield verklaarde hij. „Het ziet er niet naar uit. dat dit Lager huis het nog lang zal maken. Het is geen goed instrument voor het aan nemen van belangrijke wetten De uitlating van Dalton is in strijd met hetgeen uitlekte van de vergadering van Labourleiders, die onlangs heeft plaats gevonden, waar Attlee en Morrison voorstander waren van het uitstellen van de verkiezingen tot do zomer of de herfst van 1951. Koningin ontvangt mevrouw Roosevelt SOESTDIJK. Tijdens haar bezoek aan ons land zal mevrouw Roosevelt. Maandag 19 Juni a.s., door H.M de Koningin worden ont vangen en ten paleize Soestdijk di neren. Nee toch.Heus „U krijgt 100 dollar uitkering per maand, mits u uw ex- echtgenoot zijn banjo, zijn post zegelcollectie en zijn kunstgebit teruggeeft", aldus een wijze ka di tot een dame in San Francis co bij zijn beslissing in 'n pijn lijk schridingsgeval. Te Houston moest een wel eerwaarde bekeurd worden wegens te hard rijden. Hij be taalde de 10 dollar boete en liet oendien een bijbeltje achter voor de autoriteiten die hem te pakken hadden genomen: „leest, dit", zeidehij, „en de Hemel zal u vergiffenis schenken". Te Norwalk (Conn.) kon een patiënt het niet langer uit houden in de wachtkamer van een wolkenkrabbcrstandarts, en herzocht de vrijheid langs de brandtrap, werd beneden in z'n nekvel gepakt door een agent en deze agent bracht hem langs de gewone opgang weer naar boven terug. O zo!: ..Bruidegoms en brui den hebben op tijd te zijn", staat er in een kerk in Upton nn.), „voor iedere minuut die zij elkaar of de. dominee laten wachten moeten zij een shilling boete betalen na de eerste vijf minuten!"

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1