Geen wantoestanden in Tandjoeng Oost Optreden van de heer-oud Verontrustend geschrijf in ,De Bandzeer overdreven Steekspel in de Ridderzaal Kampeercentrum ,Saxenheim' bestaat kwart eeuw MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad Studenten verdiepen zich in wereldproblemen Vacantie- en Vormingscentrum „De Haere" geopend Nederlandse Danssport Unie heeft nieuwe kampioenen Woensdag 31 Mei 1950 3 ,Wat de soldaten zelf ervan zeggen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Als ik thuis de varkens in zulke hok ken stopte, zou mijn vader my op staande voet onterven. Al dus zou volgens het orgaan van de Band NederlandIndonesië een „bezadigde boerenzoon" zich hebben uitgelaten over het doorgangskamp Tandjoeng Oost bij Djakarta. Met deze uitspraak zou de toestand in het kamp ten voeten uit zyn getekend. In een uitvoerig artikel wordt deze toestand nader aangeduid: een troosteloze aanblik, een onafzien bare modderpoel, taaie modder tot op enkelhoogte, verregende slaap- Icodsen. geen sportvelden, een lek kende cantine. moddergeulen. die de paden door de eetzalen moeten voorstellen, een rat in de man die bak De militairen, die in dit kamp op hun repatriëring wachten, erva ren de zorgen, aan hen besteed, als een bittere, onrechtvaardige behan deling. als een trap na. aldus het artikel in De Band van 15 Mei J.l. Naar aanleiding van deze veront rustende berichten hebben wij eni ge militairen, die dezer dagen in Nederland zijn aangekomen, naar hun ervaringen gevraagd. Zij ken nen Tandjoeng Oost: zij hadden er een dag of tien gebivakkeerd vóór zij op de boot gingen. Hun oordeel is. dat van wantoe standen niet kan worden gesproken IndcrdaaJ staat 'iet kamp blank, als het regent Maar na een uur zonne schijn is dat over De hygiënische toestanden zijn er niet slecht en ook iet eten niet Wat het vermaak be treft meer konden we redelijker wijs in een doorgangskamp niet ver sachten Als we wat plezier wilden lebhen. gingen we naar Batavia Dit ïertelden ons de jongens, die vier i'eken geleden nog in Tandjoeng lost verbleven. BEST UIT TE HOUDEN Wij hebben bovendien de mening evraagd van een Niwin-artist, Paul Istra, die vorige week uit Indonesië teruggekeerd en die niet alleen erscheidene malen in Tandjoeng lost heeft gewerkt, maar het kamp ok enkele malen overdag heeft be- xht. Dit 3rtikel is schromelijk overdre- en. zei hij ons. Ik heb het kamp enen toen er ten gevolge van bij- ondere omstandigheden waar- hijnlijk de versnelde repatriëring ,Activity"-oefening van grote waarde IBREST. De Westeuropese vloot- |anoeuvres ..Activity". waaraan se. Franse en Nederlandse sche- onder commando van de Ne- brlafidse vice-admiraal Willinge, Immandant zeestrijdkrachten, heb- in deelgenomen, zijn ten einde, iiidelijker misschien nog dan in |t9. toon ruim honderd oorlogsbo- |nis van Engeland. Frankrijk. Bel- en Nederland voor het eerst in f maritieme geschiedenis tezamen Janoeuvres hielden, is bij de zojuist ■eindigde oefeningen gebleken, dat l'ionaliteitsverschil geen enkel be- laar voor nauwe samenwerking |ievert. manoeuvres in 1949 hadden Mdzakelijk een politieke bedoe- |<g Het was een demonstratie van Westerse Unie en men maakte ■n de gelegenheid gebruik tevens I oefenen Dit jaar speelde het Kenen een belangrijke rol. Slechts Thtlien oorlogsbodems waren inge- pakeld. Dit kleinere vlootverband Bakte het de deelnemende landen fselijk met het beste van het besté T>r de dag te komen. J^it soort oefeningen, zo is verze- ■'d, zijp voor de drie deelnemende woen van grote waarde geweest. It oefenen in groot verband Is Pr de landen afzonderlijk bijna |t doenlijk. Door het beschikbare Iteriaal bijeen te brengen en na- Inand van de resultaten gezamen- 7 kennis te nemen, komt men ver- J dan wanneer ieder op zich zelf ■rkt. I.M. deelt in het leed der Canadese slachtoffers van watersnood fEN HAAG. H.M. de Konin- 1 neeft aan de gouverneur-gene- J' van Canada een telegram ge iden waarvan de vertaalde in- Pd als volgt luidt: IZoer getroffen door de ramp 1 de catastrophale overstromin- »n Winnipeg en omgeving heb- i veroorzaakt, bied ik u mijn Jpste gevoelens van medeleven J> voor de inwoners van dit deel F het grote land, waaraan ik zo tgehecht ben." Je minister van buitenlandse ■?n heeft voorts H.M.'s ambas- ■®ur te Ottawa namens de Ne- ■landse regering gemachtigd aan 1 regering van Canada deelne- in het leed van de door de irstromingsramp getroffenen in Jnipeg en omgeving te betuigen. koninklijke familie bij Avondmaalsviering OESTDIJK In de Nederlands [vormde Kapel aan de Asselse- J te Apeldoorn is Tweede Pink- loagovond een avondmaalsvie- B gehouden, die niet tot de lid- |en van een kerk beperkt is ge- Alle lidmaten van kerken te f'ooorn waren hiertoe uitgeno- jl De viering bedoelde een teken f'Jn. dat het feest van Pinksteren 1 wil omvatten, namelijk dat i zouden leven in eenzelfde ge- foschappelijke eerbied, vreugde gehoorzaamheid. deze avondmaalsviering. i voorging ds N. O. Steenbeek. ook deelgenomen door H.M. jg°hingin. Z.K.H. Prins Bernhard P-K.H. Prinses Wilhelmina. enkele duizenden militairen meer dan gewoonlijk waren geconcen treerd. Daardoor moest een tenten kamp worden bijgebouwd en na tuurlijk werd de toestand er loen niet rooskleuriger op. Maar veront rustend was Het beslist niet en de soldaten mopperdert- er niet harder dan elders. Ik heb het kamp ook gezien toen I het regende. Het is waar. toen was het er geen pretje. Toen zijn er ver scheidene bedden nat geworden en had bet kamp veel weg van een grote modderpoel. Maar in de tro pen is alles in een oogwenk droog en daardoor was het er best uit te houden. Het is niet waar, wat De Band schrijft, dat de militairen uren langs de weg staan te liften om toch maar in de stad te komen Minstens ieder kwartier gaan er auto's naar Dja karta Ik zelf heb nooit langer dan vijf minuten behoeven te wachten op transport Om elf uur 's avonds vertrok de laatste auto uit de stad. zodat de jongens om twaalf uur in het kamp waren. Ik heb er jongens zien volley-ballen, ik heb er min stens zes ping-pong-tafels gezien en enkele biljarts. NIET ZO KWAAD GEMEEND En de stemming? Misschien heeft die ..bezadigde boerenzoon" dat wel gezegd. Maar u kent de Hollandse soldaat toch? Een beste jongen, maar hij moppert graag. Hij meent dat niet zo kwaad Hij weet wel: die soms overvolle doorgangskampen zijn onvermijdelijk dooi de versnel de repatriëring. Daar heeft hij graag een dag of tien behelpen voor over. Het is niet waar. dat er in Tand jong Oost geen vermaak zou zijn Ieder gezelschap van de Niwin, dat in Djakarta komt. treedt ook in Tandjoeng Oost op Ik heb er enige malen gewerkt. Regelmatig worden er films \ertoond, weliswaar niet altijd de nieuwste maar de soldaten begrijpen best, dat dit niet zou kun nen. Voorzover ik heb kunnen na gaan. hebben ook de soldaten niets dan lof voor de voortreffelijke wijze, waarop hun repatriëring is georganiseerd. En als zij al een keer door zo'n tropische regen worden overvallen en door de modder moe ten sjouwen, weten ze: laten we blij wezen, dat we hier zijn. want nu staan we tenminste op het punt. naar huis te gaan. Als er een paar duizend jongens per week moeten worden verscheept, mogen we hier geen chic hotel of een comfortabele kazerne verwachten. Extra Niwin-sigaretten voor troepen in Indonesië DEN HAAG De verstrekking van sigaretten aan de militairen overzee ondervindt nog steeds moei lijkheden. tengevolge daarvan moes ten de rantsoenen worden verlaagd. Bovendien zijn de prijzen aanmerke lijk gestegen, hetgeen uiteraard ook van Invloed is op de grootte van het rantsoen sigaretten, dat de militairen zich kunnen veroorloven. In overleg met de welzijnsverzorging heeft de NIWIN. dank zii het succes van de laatste loodjes-actie" behalve de reeds in het schema van deze actie opgenomen artikelen nog een extra aankoop kunnen doen van vier en een half miHioen sigaretten en 30.000 pakjes shag, welke ten spoedigste naar Indonesië zullen worden ver scheept Deze tabaksartikelen bete kenen een waardevolle en welkome aanvulling van de Welfare-rantsoe nen. Door de Broederschap der Notarissen, ring Amsterdam. Is een prijsvraag uit geschreven voor het beste korte ve-- haal. De Jury heeft de eerste prijs 300.—. toegekend aan H G. Cannegie- ter tc Haarlem, voor diens verhaal Waarom Anke arm bleef". Stationsbouw van de Ned. Spoorwegen UTRECHT. De Nederlandse Spoorwegen hebben de bouw van diverse nieuwe stations op hun programma staan. De plannen voor 't nieuwe station te Zutfen zijn thans vastgesteld. Het is de bedoeling, dat het nieuwe stationsgebouw in de loop van 1952 in gebruik wor den genome., en dat de verbouwing van het stationsemplacement in 1953 gereed zal zijn. Op 1 Mei 1955 wil men hel nieuwe Rotterdamse station gereed hebben. Voor!s zul len nieuwe stations verrijzen in Arnhem, Eindhoven. Leiden, Den Bosch en Nijmegen. APELDOORN. Met vaandels en muziek trokken Maandag onge veer tweeduizend drankbestrijders door Apeldoorn, om daar in het openluchttheater Berg en Bos een landelijke demonstratie te houden, als slot van de Blauwe Week 1950. Muziek en zang van de eigen corpsen en verenigingen vormden een afwisseling in een programma „Oom Jan" hartelijk gehuldigd Het centrum is thans 65 ha groot. Men kampeert er in tenten, maar ook in aardige huizen en woonwagens. Er is een Belvédère en een eigen winkel, een kinder kamp en een speciaal kamp voor padvinders Duizenden en nog eens duizenden uit alle delen van hei land hebben hier gekampeerd en kennisgemaakt met Jan Wessels. beter bekend als „Oom Jan", die natuurlijk op 2e Pinksterdag, de dag waarop het 25-jarig jubi'eum van het Centrum werd herdacht, het middelpunt van de belangstel ling was. In de recreatiezaal, te- Hunrkwestle» rentezesels ouderdomspensioen Invaliditeitswet civiele procedures arbeidswet en*. Vraag: M. R. vraagt inlichtin gen over de regeling van het zie kengeld voor bouwvakarbeiders. Antwoord: Voor de regeling van het ziekengeld in het bouw bedrijf geldt een bijzondere rege ling.. het zgn. „Dagloonbesluit Bouwbedrijven." Ingevolge deze re geling wordt uitgekeerd naar 48 maal het uurloon van het collectief arbeidscontract, eventueel verhoogd met de door het College van Riiks- bemiddelaars toegestane tarieftoe slag. Wat de wachtdagen betreft gelden voor de bouwvakarbeiders nog steeds de wettelijke bepalingen, hetgeen betekent, dat over de 3 eer ste dagen geen recht op ziekengeld bestaat. Vraag: A. J. O. stelt een vraag omtrent de hoogte van de uitkering van het kraamgeld wanneer er een tweeling is. Antwoord: De uitkering van het kraamgeld ad 55.— geschiedt per bevalling en niet per kind. Ook bij geboorte van een tweeling is slechts sprake van één bevalling, zodat ook maar recht op eenmaal 'f 55.bestaat In oorlogstijd is van deze regeling blijkbaar wel eens af geweken Deze afwijking was ech ter in strijd met de bewoordingen van de wet. V r a a g: H. J. S. stelt de volgende vraag: Is de echtgenote van een verplicht-verzekerde automatisch medeverzekerd, indien deze laatste maandelijks de volle ziekenfonds premie voor hem en zijn gezin be taalt. doch op een ander adres in dezelfde plaats in het bevolkingsre gister is ingeschreven dan zijn echt genote? Antwoord: Als indirect-vcrze- kerden ingevolge het Zickenfond- scnbesluit komen alleen in aanmer king gezinsleden van de direct ver plicht verzekerde. Wanneer de echt genoten dus niet in gezinsverband leven, zal in het onderhavige geval het Ziekenfondsenbesluit zonder meer niet van toepassing zijn. Vraag: F. P. ziet enige moeilijk heden ten aanzien van een huwelijk, waarbij een vrouw met medeneming van haar twee kinderen haar man heeft verlaten en weigert de kinde ren aan de man terug te geven. Antwoord: In gevallen als de ze moet contact worden gezocht met de Voogdijraad, welke instelling nagaat wat het belang van de kin deren is: of wellicht hier in strijd wordt gehandeld met hetgeen wet en moraal vereisen. Vraag: D. is niet tevreden over de wijze, waarop de huiseigenaar de door hem van de Schadc-Enquete- Commissic ontvangen gelden ge bruikt om zijn percelen te herstel len. Antwoord: Het ls niet buiten gesloten, dat de gelden niet vol doende waren om alle noodzakelijke herstellingen tc verrichten, maar aan de andere kant bestaat ook de mogelijkheid, dat een deel van de gelden niet voor het gevolgde doel zijn aangewend. In elk geval kan het geen kwaad wanneer er bij de huizen verwaarlozing optreedt, in lichtingen te vragen bij de Ge meentelijke Dienst v. Bouw- en Wo ningtoezicht. Vraag: M. M.-K. wil weten of vrijwillige verzekeringen verhoogd worden. Antwoord: Dit is in den regel niet het geval. Uitkeringen van le vensverzekeringen en overeenkom stige instellingen zijn gebaseerd op de betaalde premien. De Overheid echter en ook een aantal niet-Over- heidsinstellingen hebben onver plicht, met het oog op de dure tij. den. toeslagen op de pensioenen ge geven. Vraag: A. K. H. S. wil iets we ten over de sociale wetten en de belasting. Oudste kampeergelegenheid in ons land trekt vele natuurliefhebbers NUNSPEET. Een kwart eeuw geleden kon men In de Haarlemse bioscopen een man aantreffen, die bU de ..stomme films", op vaak geestige wyze een uitleg gaf. Jan Wessels verstond dit werk goed. maar het be vredigde bem niet helemaal Gegrepen door de misstanden en de chaos, die er toen nog op kampeergebied bestond, ging h|j een andere weg. De weg van een pionier. Jan Wessels trok met enig kampeer-materiaal naar De Veluwe of om precies te zijn naar Vierhouten, waar hij temidden van bos en heide de grondslag legde, voor wat later uit zou groeien tot een der grootste kampeerccntra uit Nederland, nl. „Saxenheim", dat thans alom in de lande bekendheid beeft. midden'van bloemstukken en ca- deau's, zat hij naast zijn getrouwe kampstaf, luisterend naar de woor den van warme hulde of handen- drukkend met de vele landgenoten, die hem kwamen gelukwensen. „Saxenheim" is een der belang rijkste kampeercentra in ons land," merkte de heer G. van de Weide, hoofd van de afd. kamperen, na mens de ANWB op. „Er gaat een bijzondere geest van uit en ik zou niet graag alle personen de kost willen geven, die hier de liefde voor de natuur hebben geleerd, zo ging deze persoon voort. Als oudste kampeergelegenheid was „Saxenheim" in de rechte zin van hef woord het „moedercentrum" waaruit andere centra het tweede volgde eerst 5 jaar later ontstonden. Door haar goede sfeer en goede voorbeeld is het ook gees telijk gezien een moedercentrum, waaraan volgens spr. vele een voorbeeld kunnen nemen, en dat zowel in nationale als internatio nale kingen een vermaardheid be zit. De heer J Seyffert uit Haarlem, die samen met E. H. van Bremen 'n huldigingscomité vormde, voer de het woord namens de oudere kampeergastcn. Hij sprak piet grote sympathie over de figuur van Jan Wessels, die steeds een idea list is gebleven en geestelijke vor ming boven materieel gewin stel de. Namens velen in de lande bood hij een enveloppe met inhoud aan. C. R. van Vloten, boseigenaar in Den Haag sprak namens zijn fami lie over de liefdevolle wijze waar mee de heer Wessels in de afgelo pen jaren het bosbezit heeft be handeld en het ongeschonden heeft gelaten. Daaruit spreekt wel de grote liefde voor de natuur. Enkele sprekers voerden nog het woord. Ze spraken van de goede geest die er altijd in Saxenheim heerste en de vriendschap en het vertrouwen waarmee „oom Jan" zijn gasten steeds tegemoet trad. in deze hul de betrokken de sprekers ook de naaste medewerkers van de ex ploitant. Zeer ontroerd bedankte de jubilaris voor zoveel gebrachte hulde en had maar één wens nog enkele jaren dit mooie werk te kunnen doen. Tenslotte werd aan de ingang van de laatste aanwinst van dit centrum het kinderkamp de kampvlag gehesen. Een symbo lische handeling, waarmee de hul diging op waardige wijze werd be sloten. Antwoord: Uitkeringen inge volge de Ongevallenwet en andere sociale wetten vallen, gelijk andere inkomsten, gewóón onder belasting wetten. Vraag: J. J. IJ. stelt een aantal vragen omtrent de positie van een arbeidscontractant, waarvan de be tekenis uit de beantwr naar voren komt. Antwoord: Diensttijd als ar beidscontractant eindigt, in het al gemeen *"vhtsweee. het zij door opzegging, zonder meer, dus zonder dat da.iraan b°naalde verde re rechten kunnen worden ontleend. Voor beoaalde arbeidscontractanten, die in Rijksdienst geweest zijn, kan. wanneer ontslag is gevolgd door opheffing van hun betrekking of. in het algemeen door inkrimping van werkzaamheden (b.v. bij crisisin stellingen) tot 1 Januari 1951 een „Tijdelijke Uitkeringsregelingna ontslag gelden. Waardevolle schilderijen ontvreemd BERN Bij een verzamelaar te Bern zijn tien schilderijen van grote waarde ontvreemd. Het zijn werken van Frans Hals („Man met witte baard"). Van Dyck („Portret van een vrouw"), Renoir (..Portret van een meisje"), Monticelli en Jules Dupre, een globale waarde van 110.000 Zwitserse fr. vertegenwoor digend. Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De Nederlandse Studentenvereniging voor Wereldrechts orde heeft haar plenaire vergadering, als afwisseling van de conferentie te Bentveld, In het Vredespaleis In Den Haag gehouden. De studenten wer den toegesproken door de griffier van het Internationaal Gerechtshof dr E. HambrÖ en prof. dr G. Schwarzcnbcrger Het hoofdbestuur zond een telegram aan de koningin, waarin de studenten Hare Majesteit danken voor haar woorden tot de studenten In de Cité Universitaire tc Parijs, gel dend voor alle iongeren. ZO stellen zich voor, hierdoor aangemoedigd, on verdroten te blijven Ijveren voor de totstandkoming van een Internationale rechtsoorde. Het gemeentebestuur van Den Haag bood de studenten ln do Houtrusthallen een lunch aan. 's-Middags sprak de Belgische staats rechtsgeleerde prof dr. Fcrnand De- housse. onder voorzitterschap van mr G. J. van Heuven Goedhart, over de moeilijkheden en actuele oerspectleven van de UNO. Het permanente wegblijven van de Russen uit alle organisaties van de Ver- Eenheid van mens en wereld' (Van onze correspondent) NUNSPEET Onder de leuze „Samen sterk door samenwerk", heeft een daartoe speciaal in het leven geroepen Stichting in Amster dam aan de vooravond van Pinkste ren een vacantie- en vormingscen trum op het langoed „De Haere" gelegen in de gemeente Doornspijk bij Nunspeet geopend. De stichting „Vacantie- en vormingscentrum De Haere", waarvan het dagelijks be stuur wordt gevormd door H. Y. Visser (Haarlem) voorz.; Tom Rot (secretaris) en D. F. DaatseJaar (Amsterdam) penningmeester stelt zich ten doel de gemeenschapsge dachte door haar medewerkers en gasten te doen beleven door de een heid van mens en wereld tot uit drukking te brengen. Het bevorde ren en het dagelijks in praktijk brengen van de gelijkwaardigheid van alle mensen zal m het Haere- kamp worden nagestreefd. Door het in exploitatie nemen van een ge deelte van het landgoed „De Haere" gelegen in de prachtige natuur van het Noord-Veluwse landschap; een terrein, waarop kampen, conferen ties en dergelijke kunnen worden gehouden en waarop b.v. rusthuizen kunnen worden gebouwd, wil men dit doel bereiken. Het vormings centrum staat meer speciaal ten dienste vap minder draagkrachtige kinderen en volwassenen, al of niet in gezinsverband. De stichting is politiek en godsdienstig onafhanke lijk. In de recreatietent van het hoofd zakelijk nog uit tenten bestaande kamp. speelde de Elburgse fanfare er Zaterdag lustig op los. reciteerde een voordracht-kunstenaar Vlaams pro za en drongen de kampgasten en de Doornspijkse bevolking samen om allereerst te luisteren naar de feest rede van de voorzitter van de stich ting. In deze rede bracht spreker nog eens duidelpk naar voren, dat men hier niet alleen met een ont spanningskamp te maken heeft, maar dat het doel is: Een geestelijk en sociaal verantwoord vacantiever- hlijf. waaraan naar het oordeel van de dichters een grote behoefte be staat. Spreker bracht hulde en dank aan Tom Rot en Daatselaar voor het vele door hen verrichte voorberei dende werk. Ilet was Dr. P. J. Meer- tens, die als „Amsterdammer", over het ontstaan en het wezen van het begrip „Vrije Tijd", sprak en het probleem „Hoe moet men vacantie houden", analyseerde. Burgemeester U. de Vries van de gemeente Doorn spijk roemde de prettige verstand houding, die er reeds nu tussen het Stichtingsbestuur en dc gemeente Doornspijk bestaat en schetste de figuur van Henriëtte Roland Holst (nauw aan deze stichting verbonden, maar wegens het gure weer en de lange reis niet aanwezig) als een idealistische strijdster tegen het on recht, die tenslotte door deze worste ling met dit onrecht en door de vele teleurstelling, komt tot een Godsbe grip, dat spreker nader preciseerde. Het college van Gedeputeerde Sta ten van Gelderland was vertegen woordigd door het socialistische lid Dr. van Eek uit Ede. Spreker bezag dc oprichting van dit vormingscen trum vanuit de materiële en ideële gezichtshoek en vond het o.a. jam mer dat Henriëtte Roland Holst niet aanwezig kon zijn. Spreker hoopte, dat deze dichteres echter in de vor ming van deze kleine gemeenschap iets terugvindt van wat zij altijd als ideaal voor de gehele maatschappij heeft bedoeld. Tom Rot maakte nog bekend, dat ook Ds. Buskes uit Amsterdam, die deze avond zou spreken, niet aan wezig kon zijn. Dit «op dokters ad vies. Besloten werd deze predikant een schrijven te zenden, waarin hem van harte beterschap wordt ge wenst. De neerstromende regen maakte het onmogelijk, de nieuwe kampvlag te hijsen. Dit geoeurdc Zondagmorgen. Hiermee was een vacantiecentrum geopend, dat nog in eerste ontwikkeling is, maar dat én om de personen, die het leiden én om zijn doelstellingen grote per spectieven biedt. Aziatische conferentie gesloten MANILLA. De Aziatische conferentie te Manilla, die werd bijgewoond door de Philippijnen, Australië, India? Indonesië. Paki stan, Ceylon en Thailand, is geslo ten. De afgevaardigden hebben te kennen gegeven, dat de westerse mogendheden de Aziatische landen niet dienden te negeren bij inter nationale beslissingen, die hun ge bied raken. Men heeft voorts be sloten samen te werken om de ge meenschappelijke belangen te waarborgen en te bevorderen. Ge neraal Carlos Romulo, minister van Buitenlandse Zaken der Philippij nen, noemde de conferentie „het begin van een belangrijke histori sche ontwikkeling in Azië" en zei, dat zij van groot belang was ge weest voor de vrede en c'r stabili teit, met alleen van dit gebied doch van de gehele wereld. Schepen met wapens gelost Maandag zijn wederom twee sche pen, de „Robin GoodfelloW' en de „Southland", ten dele met wapens geladen de Rotterdamse haven bin nengelopen. Zij zijn op normale wijze door de arbeiders van Thom- sen's havenbedrijf en Quick Dis patch gelost. Er hebben zich niet de minste moeilijkheden voorge daan. enlgde-Naties tengevolge van het geschil over de vertegenwoordiging van China, noemde prof Dohoussc een gevaar voor de wereldvrede In het bijzonder de ver lammingen van het werk van de Vel- ligheidesraad is zorgwekkend. Het weg blijven van Rusland uit de Veiligheids raad betekent een permanent veto, want deze raad kan geen positieve be slissingen nemen wanneer niet alle vilf permanente ieden Amerika. Enge- land. Frankrijk. China en Rusland hun stem er voor hebben uitgebracht. In de andere organen, waar bij meerder heid van stemmen wordt beslist, zou men formeel kunnen doorwerken maar zonder deelneming van Rusland zouden dc beslissingen moreel gezag missen Prof. DehoUsse rclevreerde de verschil lende vruchteloze pogingen om uit de impasse te komen. Hot initiatief van de secretaris-generaal Trygvc Lie. die ln alle hoofdsteden een memorandum heeft afgegeven en de regeringen op de gevaren van dc huidige toestand heeft gewezen, achtte hij nog de beste poging De enige oplossing ts volgens prof. Dc- housse echter een overeenstemming tus sen Oost en West Alle mogendheden moeten ln het belang van het welzijn der ifolkeren en van de wereldvrede een deel van hun souvcreinltclt opofferen. Voor een waarlijke Internationale sa menwerking Is een grondige ommekeer ln de mentaliteit der volkeren noodza kelijk. Memorial Day op Margraten MAASTRICHT Aan de plech tigheid van „Memorial Day" op het kerkhof van Amerikaanse gesneu velden te Margraten, waar nu nog 8000 stoffelijke resten onzer bevrij ders ln Limburgse bodem rusten, ls Zondagmiddag door de aanwezig heid van een aantal hoge Ameri kaanse en Nederlandse autoriteiten veei luister bijgezet. Van Amerikaanse zijde waren er o.a. ambassadeur Selden Chapin, het hoofd der ECA-missie in Nederland Clarence E. Hunter cn admiraal For- restal. Nederland was bij dc plechtigheid vertegenwoordigd door vice-admi raal N. A. Rost van Tonningen na mens het Kon. Huis. verder door schout bij nacht Reijnierse als ver tegenwoordiger van de minister van marine, generaal-majoor Sitzen voor de minister van Oorlog, de commis saris der koningin in Limburg, mrdr F. Houben, de burgemeesters van Margraten en Maastricht, ir D. van Schaik voor het Ned Oorlogsgraven- comité en pastoor P. Terpoorten van Margraten als vertegenwoordiger van de bisschop van Roermond. Een Nederlands militair peloton loste drie ere-salvo's over het veld van witte kruisen, een hoornblazer blies een laatste appèl en na een ge bed van Chaplain Hahn, hesen de Amerikaanse militairen en Neder landse marechaussee-wachten de vlaggen in de top van de mast als teken van het einde der plechtig heid. AMSTERDAM. Jammer is, dat nog altijd In de Nederlandse dans- wereld geen eenheid bestaat in het wedstrUdwezcn, zodat naast de N.D.U. ook de Ned. Ver. van Dansleraren titelwedstrUden organiseert. Men krijgt zo de toestand, dat onlangs in Parijs al een „Nederlands kampioenspaar" kon optreden De Ned Danssport Unie heeft 480 amatcursparen cn 18 professionals In Krasnapolski laten kampen. Het werd een dansfeest in optima forma. Op het toneel stonden de grote, zilveren bekers in slagorde ge schaard met aan het hoofd de kapi tale Alex Moore-trophy, zo genoemd naar een vermaard Engels dans- leraar en door hem als wissclprijs geschonken. In de jury hadden ook plaats genome.i Norman Doughnetty en Edna Duffield, die nog een de monstratie gaven, waar ook de ken ners stil van werden. De resultaten van Eerste Pinkster dag waren (we geven alleen de kampioenen): Amateurs, hoofdklasse: J Kuil en mej. D. Bosland (Amsterdam); A- klasse: P. Middelkoop en mej. L. Schmitz (Amsterdam); B-klasse- P. Marges en mevr. B Hekking (Rot terdam); C-klasse: J Beute en mej. L. Nijman (Amsterdam). Professionals, lerarcnklasse: H Molin en mej. C. v. d. Plas (Arn hem); wedstrijdklasse; de heer en mevr. J Molin jr. (Den Haag), die hierdoor definitief de Alex Moore- trophy verwierven. Duurder pakketpost DEN HAAG. Met Ingang van 1 Juni a.s. worden de pakketposttarie- vcn tot 5 kg. voor het binnenlands verkeer enigszins verhoogd. In ver band hiermede zijn ook de tarieven voor brieven boven 300 gram en drukwerken boven 500 gram iets ho. ger geworden. Verder zullen met ingang van ge noemde datum de tarieven voor stukken, die in het verkeer met het buitenland ter verzending met aan gegeven waarde worden aangebo den, nl. brieven doosjes cn pakket ten, enige verhoging ondergaan.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3