DAGBLAD VOOR AMERSFOORT beduidend verschil van mening tussen Londen en Parijs over plan-Schuman 1; CHINA en de V.N. Ook Den Haag wil zich voorlopig nog niet binden Dean Acheson ziet geen direct oorlogsgevaar r Zestigduizend Belgen in textielsector in staking De Pinksterdemonstratie heeft onrustige nasleep Zeevisserij verzette de bakens, maant min. Mansholt Bijna 8,5 ton boete geëist tegen N.V. Jan Jongerius 10e Jaargang, no. 126 Donderdag 1 Juni 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. PARIJS. Er bestaat nog een beduidend erschil van inzicht tussen de standpunten der Franse en Britse regeringen met betrek king tot het plan-Schuman, verneemt Reuters correspondent in Parijs. Men hoopt in de Franse hoofdstad nog wel, dat Engeland aan de onderhandelingen met de andere West- curopese landen over het onder gemeen schappelijk beheer stellen van de steenkool- en staalbedrijven zal deelnemen, maar heeft toch de indruk, dat de tot nu toe gewisselde nota's daartoe niet zullen reiken. Verder overleg via de diplomatieke kanalen zal nodig zijn, om de wederzijdse posities ten volle dui delijk te maken, zo gelooft men Men ver onderstelt in Franse regeringskringen, dat de Britse regering in feite bezwaar maakt tegen een van de grondbeginselen van Schumans plan, namelijk het beginsel, dat de regeringen een deel van hun nationale souvereiniteit moeten afstaan aan de gezamenlijk te vormen hoge autoriteit, die met het beheer van de „pool" zal worden belast. Engelands tweede bezwaar de vrees, dat de tenuitvoerlegging van Schumans plan de Britse politiek van volledige werkgelegenheid, het opvoeren van de uitvoer en het verhogen van de levensstan daard zou doorkruisen acht men minder fnuikend.. Het plan-Schuman streeft immers naar dezelfde doeleinden, zegt men in Parijs. Onze Parijse correspondent meldt hieromtrent nog: De middelen waar mede men in Engeland meent dit al les (full employment, verhoogd le venspeil en expansie van de export) te hebben bereikt, zijn, politiek ge sproken, van essentieel andere aard, dan men in Italië, Duitsland en IFrankrijk gebruikt en denkt te ge bruiken. Op dat punt zullen dus de Britse reserves wel blijven bestaan. Zij zullen er aanleiding toe zijn, dat Engelsen niet geneigd blijken, zich te onderwerpen aan een Euro- jezagslichaam, waarin de La- bour-opvattingen in duidelijke min- ierheid moeten blijven. Van Franse kant voelt men er niet voor het plan-Schuman te laten ver- inden in een kleine O.E.E.S. WaK nen wil, is juist op het beperkte arrein van Schuman's voorstel, een tukje Europa realiseren. Het heeft r de schijn van of het Franse ant woord op Bevin's formele vragen de üngelsen ertoe zal kunnen doen be iluiten aan het komende gesprek led te nemen. De door Schuman 'ingevoerde argumenten van mate- lèlc aard, zullen in dat gesprek op- ueinv en uitgebreider ter tafel ko nen. Voorlopig valt echter niet in zien, waarom de Engelsen, die ten lar.zien van Straatsburg onver- nurwbaar bleken, er spoedig door vertuigd zouden zijn. Ook in Den Haag enige reserve Een onzer redacteuren schrijft: In goedingelichte kringen in Den laag meent men te weten, dat de taad voor Economische Aangelegen eden uit de Ministerraad gisteren eft besloten, dat Nederland zal eelnemen aan de besprekingen over et plan-Schuman. De Nederlandse ïgering schijnt echter ten aanzien an deze conferentie niet zover te allen gaan, dat deelneming aan de onferentie mag worden beschouwd Is aanvaarding bij voorbaat van het ranse plan. Deze gedachte schijnt 'el te leven bij de Franse regering, federland zou zich op het standpunt lellen, zo menen wij te mogen con- luderen uit onze inlichtingen, dat erst tijdens de komende conferentie besluiten zullen moeten vallen r de mogelijkheid van deel- eming. Frankrijk „poolt" verder Terwijl dus de eerste conferentie ïisschicn niet onmiddellijk die re- ultaten zal opleveren, welke men in Frankrijk mede beoogt, „poo- de Fransen in gedachten al UIDDEN-OOSTEN Nieuwe politiek ■I ET dezer dagen bekend ge- 1 maakte accoor^ van de Weste- jke Grote Drie over een nieuwe 'olitiek in het Midden-Oosten en ver het leveren van wapens aan tfaelis en Arabieren is mede een an de resultaten van de Londense «nferentie en zeker niet het minst ('langrijke van alle. Het voorziet in et gemeenschappelijk volgen van en gedragslijn ten aanzien van een ebied. waarin tot voor kort de po- bek van Amerikanen, Britten en ransen niét zelden op elkaar bot- 'e. Verder vermindert het aanzien lijk het gevaar van een nieuwe strijd tussen Jo den en Arabieren door de belofte van non-agressie, e de Westelijke Grote Drie van de "'trokken partijen hebben gevraagd i verkregen. En tenslotte verplicht •t Amerika. Engeland en Frank- )k zich te verzetten tegen elke be ziging van de grenzen of de bij de apenstilstandsverdragen vastge- elde lijnen door onmiddellijke ac- zowel in als buiten de Verenig- Naties. De laatste bepaling houdt keniriR met de toestand van ver- mming, waartoe de Veiligheids- ad door dc Russische boycot is doemd. In feite hebben de Wesle- ke Grote Drie zelf een ..kleine e'ligheidsraad" voor het Midden ton in het leven geroepen, een ecedent. waaruit misschien nog bs belangrijke ontwikkelingen '"en voortvloeien. het Zoeklicht Weinig verandering Weersverwachting geldig van f; Donderdagavond tot Vrijdag- §j avond: Droog weer; in de zuidelijke g helft van het land gedeeltelijk g bewolkt, elders in het land g overwegend zonnig. Iets hogere m temperaturen. Meest matige g wind uit oostelijke richtingen, g 2 Juni Zon op 4.25 onder 20.50: S tean op 23.56 onder 5.23. weer verder. Op een in Montreal ge houden bijeenkomst van de Interna tionale Organisatie voor de Burger luchtvaart. heeft de Franse minister van Luchtvaart, Hederer, voorge steld, dat de Westeuropese landen een gemeenschappelijk gezagsorgaan zullen instellen voor hun luchtdien- sten op het continent. En in Arras kwam oud-minister Delesalle met het plan voor de dag van een Frans- Duitse tarwe- en vleespool. De West- duitse minister van Landbouw, Ni klas, heeft al gezegd, dat hij voor dit denkbeeld „grote belangstelling" heeft. Op bon 464 algemeen 125 gram koffie DEN HAAG. Het Bedrijfschap voor granen, zaden en Peulvruchten heeft bon 464 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ineane van Vrij- dae 2 Tm, 1950 worden ecbruikt en bliift treldig voor het konen bij de detaillist tot en met 17 Juli 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat od 13 Juli 1950 de eerstvolgende bonaanwijzing voor koffie zal plaats hebben. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Hoe kunnen wij met een minimale liquidatie van het bestaande materiaal de meest efficiënte vloot samenstellen, die de vis kan aanvoeren, waaraan behoefte bestaat? Dit was het kernpunt van de rede, die minister Mansholt Woensdagmiddag Ier gelegenheid van dc visserijdag 1950 uitsprak voor de leden van Stichting van de Nederlandse visserij, die In Hotel Pomona in Den Haag aan een koffietafel verenigd waren. De heer Mansholt onderscheidde drie hoofdvraagstukken: de overbe- vissing van de Noordzee, de verou derde vloot en de afzet. De overbevissing van de Noordzee is een acuut vraagstuk, waarvoor tot op heden nog geen afdoende oplos sing is gevonden. Hij dacht, dat op het visserijcongres-der West—Euro pese landen, volgende week in Lon den een hartig woordje met de Bel gen gesproken zou worden, die zich niet houden aan de conventie van 1946 In 1949 is er verlies van f 5000 per stroomtrawler geweest. Voor de motortrawlers bedroeg dit verlies f 18.000 per schip. Grote trawlers zullen zich in de toekomst veel meer op de verre afstandsvisserij moeten gaan toeleggen. Het aantal schepen zal niet ongelimiteerd kunnen zijn. Evenals de boeren zullen de reders maatregelen van overheidswege moeten aanvaarden. Maar niet alleen de regering, het bedrijfsleven zelf zal coördinerend moeten optreden. Een minimumprijsregeling zal ge wenst zijn, al zal die in verband met de export, niet hoog mogen liggen Voorts zal, evenals in de tuinbouw, ook voor vis de veilplicht noodzake lijk zijn. Voor verse zeevis en verse haring is uitbreiding van de afzet heel goed mogelijk. Men dient meer aandacht aan de verwerking te besteden, meende de Minister. Ten slotte komt alle vis in de keuken van de huis vrouw terecht en met haar wensen dienen we wel degelijk rekening te houden. Zo mogelijk moet de vis ge- Minister In 't Veld vraagt een goedkope, ideale woning DEN HAAG. Minister In 't Veld, terug uit Amerika, denkt er over een prijsvraag uit te schrijven voor een goed ontwerp van een ideale woning binnen redelijke kostprijs. Dit deelde hij mede in een bijeenkomst, waarin hij van zijn bevindingen in Amerika ver telde. De woningnood in Amerika is zeker niet kleiner dan in Neder land, vertelde de minister; tot en met 1960 moet men ginds 17 mil- lioen woningen bouwen, wil men het tekort inhalen, maar de kans is klein, dat men erin slaagt. Ver der achtte de minister het wonen in Amerika zeer duur. fileerd worden, zodat ze in de keu ken gemakkelijk te bereiden is. An ders krijgt ze te veel concurrentie van andere eitwitnjke producten, die minder vuile rommel geven en minder tijd vergen. In Utrecht komt een kogellagerfabriek (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG Nederland krijgt een' kogellagerfabriek. Binnenkort zal tot de oprichting worden over gegaan. Verwacht wordt, dat de fabriek die vermoedelijk in de pro vincie Utrecht gevestigd wordt, vol ledig in bedrijf zal zijn voor het eind van het volgend jaar. De pro ductie van het nieuwe bedrijf is van grote betekenis in het kader van de industriële ontwikkeling van ons land Zij zal echter voor het overgrote deel kunnen worden ge ëxporteerd. zodat de nieuwe fabriek ook een bron van deviezen zal zijn. Dit verheugende nieuws deelt mi nister Mansholt als waarnemend minister van Economische Zaken mede aan de Tweede Kamer in ge volge de toezegging van minister Van den Brink, dat hij de Kamer op dc hoogte zou brengen van de stand van zaken. WASHINGTON. „Uit niets van hetgeen op deze conferenties (die van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Drie en van de Atlantische Raad in Londen) door wie ook maar gezegd is. blijkt, dat een oorlog onmid dellijk op handen is", aldus rapporteerde minister Achcson gisteren aan de leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en dc Senaat, die in gezamenlijke zitting bijeen waren een ongewone gebeurtenis in vredestijd. „Wij waren eenstemmig van mening, dat dit niet het vraagstuk is. Het vraagstuk is. het hoofd te bieden aan een bedreiging, die, gezien het bekende programma van het Kremlin, z a I ontstaan, wanneer \vjj thans geen maatregelen nemen om ons te verdedigen." V.S. zullen militaire •hulp voortzetten Tijdens hei eerste jaar van het Atlantisch pact is gebleken, aldus verklaarde Acheson, dat de defen sie van West-Europa een zo grote en kostbare taak is, dat de twaalf leden van het pact zich gezamen lijk tot het uiterste zullen moeten inspannen, om die naar behoren te vervullen. Hij pleitte in dit ver band voor goedkeuring van het plan tot voortzetting van de Ame rikaanse militaire hulpverlening aan West-Europa met een tweede jaar, waarvoor een bedrag van 1 milliard 225 millioen dollar nodig is. Een voorstel tot voortzetting van deze hulpverlening zal binnenkort aan het Congres worden voorge legd. „Wii hopen de strijdkrachten, die wij op de been zullen bren gen, nooit nodig te hebben", zei Acheson met nadruk. Maar zolang de dictatuur machtige strijdkrach ten onderhoudt, zolang moeten de democratieën, willen zij met rust gelaten worden, blijk geven van hun vastbeslotenheid zichzelf te verdedigen." Het meest belangrijke besluit van dè Atlantische Raad noemde de minister de aanvaarding van het principe van taakverdeling on der de collectieve strijdkrachten. Over het plan-Schuman sprak Acheson als over een „belangrijke en moedige daad", die, gebruikt om de Europese economie te ver sterken, de deur naar een nieuw tijdperk zou openen. Een teken van nieuwe kracht in Europa zag hij in de „op handen zijnde oplossing van de problemen rond de Europese betalingsunie". Ten slotte verklaarde hij te ho- Koning George's tweede dochter, prinses Margaret Rose, bekend om haar moedig afwijken van het vaak al te stijve protocolaire ceremo nieel, bracht de laatste Meidag een bezoek aan Canterburry, Canter bury's beroemde kathedraal en Canterbury's niet minder bekende „rode deken", dr Hewlett Johnson, die onlangs in Amerika grote moei lijkheden heeft ondervonden op politieke vergaderingen. Dr Geoj- fry Fisher (links) stelde „rode deken" en prinses aan elkaar voor Kosten RTC 2y2 millioen (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG In een aanvullen de begroting vraagt het voormalige Ministerie van Overzeese Gebieds delen voor 1949 een bedrag van f 2.517.000. ter bestrijding van dc kosten der Ronde Tafel-Conferentie. De reiskosten hebben ruim f 1 mil lioen bedragen, de verblijfkosten een ton minder. De uitrustingskos- ten der gedelegeerden hebben f. 120 000 bedragen, terwijl voor re presentatie ruim een halve ton werd uitgegeven. Het secretariaat heeft f 225.500 gekost en het huren van vergaderzalen f 35.000. De publiciteit, inbegrepen de in richting van het Perscentrum heeft f 63.500 gevergd en de communicatie per telegraaf en telefoon f 56.000. Voor de uitgaven in verband met de souvereiniteitsoverdracht is een bedrag van f 10.000 nodig, zijnde f 7.000 voor de kosten van het ver blijf der Indonesische gedelegeerden hier te lande en f 3.000 voor repre sentatiekosten. UTRECHT. Na een requisitoir van ongeveer V/z uur is gisteren door mr J. C. van den Bergh, waarnemende het Openbaar Ministerie, een boete geëist van 832.000 tegen de N.V. Jan Jongerius te Jutphaas. Deze N.V. stond terecht voor de economische politierechter en wel, om dat zij in de periode van Juni 1946 tot Augustus 1947, hoofdzakelijk ten nadele van het Verbindingsbureau Civiele Autobedrijven (dat is ten nadele van het Departement van Oorlog), te hoge bedragen in rekening zou hebben gebracht voor de reparatie van auto's en motorfietsen. Mr. van den Bergh bracht in zijn requisitoir hulde aan de opspo ringsambtenaren, die zich door een wirwar van bedrog en schone praatjes hebben moeten heen- worstelen. Voorts vestigde hij er de aandacht op. dat ook een aantal particulieren veel te hoge bedragen heeft moeten betalen. Het requisi toir werd besloten met de opmer king dat de N.V. er niet gunstig voorstaat en ten gevolge van een vonnis met een hoge boete wellicht zal moeten liquideren, maar dan heeft zij het er naar gemaakt. Na dit requisitoir, dat een voort zetting was van de behandeling dezer zaak. laatstelijk op 9 Mei 1950, bepaalde de economische po litierechter, mr P. J. Klaver, dat het pleidooi door mr A. Quispel zal worden gehouden op Dinsdag 27 Juni te half tien uur. NAUWELIJKS is het laatste ka lenderblaadje van Mei afge scheurd, of hengelaars van klein tot groot werpen hun dobbers uit in de hoop een visje tc ver schalken. Dc jongens op deze foto hebben het dicht bij huis gezocht. In het vrije uurtje tus sen schooltijd proberen zij hun geluk in een gracht of sloot. n Nee toch.Heus „Televisie is de (lelijk woord voor schoolgaande kinderen. Zij hebben geen moment meer aandacht voor hun werk en in school worden ze ongenietbaar. Daarom gaan mijn man en ik maar al te graag naar een „on beschaafd" oord, waar men nog niet met televisie geïnfecteerd is". aldus mevrouw Allison Palmer, een aardige onderwij zeres uit New Jersey aan de vooravond van haar vertrek naar een televisieloos vlek in Nevada. „Nu koning George's schoon zoon Philip 192 man en een eigen marinevaartuigje onder zijn bevelen krijgt, ivordt hij luitenant t. z. eerste klasse, ver dient 9 shilling per dag meer. zodat hij 1 pond 12 shilling en IS shilling 6 stuiver per dag thuisbrengt", vertellen de En gelse bladen trouwhartig. Honderden treinen stonden stil, en duizenden mensen kwamen tc laat op hun werk, omdat een rat te Melbourne kortsluiting wist te veroorzaken in het electrische net tussen de voorsleden en clc binnenstad. Het liep niet goed af met die rat. V.J pen, dat Duitslands intrede in de Westerse gemeenschap cloor het „nieuwe klimaat" grotelijks be vorderd zal worden. (Dit rapport van Dean Acheson werd gisteren door het Algemeen Nederlands Persbureau aan de Ne derlandse pers verstrekt met de mededeling, dat publicatie niet voor half zes des avonds mocht plaats vinden, aangezien pas op dat tijdstip Senaat en Huis van Afgevaardigden van de inhoud van hei rapport in kennis werden ge steld. Tot onze spijt moesten wij con stateren. dat een aantal bladen in Nederland van de eerdere ver strekking misbruik heeft gemaakt en voor het aangegeven tijdstip tot publicatie is over gegaan. Redactie). Arbeiders wachten in alle rust resultaat af Strijd ivordt gevoerd via de vakbonden (Van onze correspondent) BRUSSEL. -— Zelden zal een staking zo rustig en ordelijk zijn verlopen als thans het geval is met de textielstaking in het Vlaamse en Brabantse land. Er zijn 60.000 arbeiders bij betrokken en in Gent, in Aalst, in Sint Niklaas, in Ronse, Oudenaarden en Kortrljk, liggen dc meeste spinnerijen en weverijen stil. In Gent en omgeving, waar alleen al dertigduizend ar beiders staken. liggen de textielfabrieken volledig stil. Alle arbeiders hebben de orders van de gezamenlijke vakbonden volledig opgevolgd. Er zijn geen incidenten, geen samenscholingen en er is nok geen onder- kruiperij. De Katholieke arbeiders denken er niet anders over dan hun socialistische collega's. De vakbonden zullen het nu opknappen en de j toch óók niet door de_rest der we- arbciders wachten thuis rustig de uitslag af. TOEN midden Januari van dit jaar dc Russen uit dc vergade ring van de Veiligheidsraad weg liepen als protest tegen de aanwe zigheid van een delegatie van het nationalistische China (Tsjang Kai Sjek) gaven niet velen zich er re kenschap van dat deze handelwijze tot systeem kon worden verheven en dat, werd dit gedaan, in feite de Verenigde Naties zouden worden verlamd. Zestien keer zijn sindsdien de Russen uit verschillende orga nen van de V.N. weggelopen. Tel kens hebben zij daarbij aangekon digd. in hun afwezigheid genomen besluiten niet te willen erkennen noch er zich aan gebonden te zul len achten. De achtergrond van deze stelsel matige absentie is wel duidelijk. Al geruime tijd controleert Mao Tse Toeng het gehele vasteland van China, door een 400.000.000 mensen bewoond. Die mensen erkennen het régime van Mao. Zij willen met Tsjang niets meer te maken heb ben Diens macht is tot Formosa be perkt en het is zeer de vraag of hij zich daar nog lang zal kunnen handhaven. Een aantal landen, door Rusland cn Engeland voorgegaan, heeft het China van Mao erkend. Amerika niet. In de Veiligheids raad (elf leden) is een meerderheid van leden, die Mao (nog) niet er kend hebben. Vandaar dat in de organen van de V.N. nog altijd da Chinese stoel door een afgezant van Tsjang wordt ingenomen. Men moge er zich rekenschap van geven, dat. deze situatie inder daad verlammend op de internatio nale organisatie werkt. Zouden de niet .tot hot Russische blok behoren de leden (54 stuks) op het stand punt staan, dat de V.N. ook zonder Rüsland kunnen doordraaien, dan zouden zij zich van de afwezigheid der Russen niets aantrekken. Maar, terecht, nemen zij het standpunt in. dat dc Verenigde Naties het defini tief uitvallen van de Russen als een ernstig verlies moeten opvatten. Het zou gelijk staan met de aan vaarding van de gespleten wereld. Het laatste ontmoetingscentrum tus sen Oost en West zou wegvallen. Dat ziet ook Amerika niet als een voordeel, cn bij gevolg doet elk or gaan van de V.N. wat het kan om het nemen van belangrijke beslui ten uit te stellen, tot het Russisch- Chinese geval tot oplossing zal zijn gebracht. De recente mededeling van Ache son, dat Amerika bij een stem ming over de toelating van de Mao- delegatie zich zou onthouden (en dus niet. door legen te stemmed, een veto zal uitbrengen) kan de noodzakelijke oplossing van het conflict bevorderen. Maar dan moe ten er toch nog minstens twee Vei- ligheidsraadsleden bijkomen, bereid om vóór tc stemmen. In de leer der erkenning van mo gendheden behoort het tot de ele mentaire beginselen, dat een régime, dat in feite gehoorzaamd wordt, op erkenning aanspraak kan ma ken. Anderzijds behoort het tot die leer, dat erkenning volstrekt ge scheiden moet worden gehouden van enig waarderingsoordeel over het erkende régime. Het is duide lijk dat Nederland's erkenning van pjao Tse Toeng niet betekent, dat Nederland sympathie voor diens politiek koestert. Dat Amerika met het hele geval omhoog" zit kan niemand verwon deren. De China-politiek van het State Department is jarenlang te gen de communisten gericht ge weest. maar volkomen mislukt. Bin nenslands voert Amerika een hef tige strijd tegen dc communisten in eigen gelederen. Bovendien staat het land aan de vooravond van se naatsverkiezingen. Het is begrijpe lijk dat Truman onder al die om standigheden een erkenning van Mao Tse Toeng als binnenslands „onverkoopbaar" beschouwt. Wij moeten niettemin hopen, dat de reis van Trygve Lie ertoe heeft bijgedragen dat de impasse, vóór September as. wanneer de Al gemene Vergadering bijeen kemt uit de weg wordt geruimd. Dan rest nog het netelige vraagstuk van de bij afwezigheid der Russen door verschillende organen van de V.N. genomen beslissingen, welker wet tigheid de Russen Immers aanvech ten. De Chinezen van Tsjang zullen zich niet gemakkelijk gewonnen geven. Reeds hebben zij als argu ment gebezigd, dat de verbannen Europese Regeringen, die tussen 1940 on 1945 in Londen zetelden. De patroons hebben schromelijk misbruik gemaakt van onze inschik kelijkheid, zeggen de leiders van de bij het Algemeen Belgisch Vakver bond aangesloten Textielarbeiders- centrale. Toen in de textiel crisis kwam na de zo winstgevende eerste na-oorlogsc jaren, hebben wij onze eisen opgeschort. In de meeste sec toren zijn de lonen achtergebleven bij het algemeen loonpeil. Nu de ex port weer op gang is gekomen en er overal volop wordt gewerkt, is het vanzelfsprekend, dat ook de ar beider deelt in de hogere inkomsten. Men wijst er ook op, hoe redelijk de stakingsorders zijn uitgegeven. Waar incidenteel of meer collectief de lo nen reeds op het verlangde peil zijn gebracht, wordt niet gestaakt. Men laat de goedwillende fabrikanten niet de dupe van de halsstarrigcn worden. Daarom wordt niet gestaakt in de breigoederen industrie cn de jutespinnenjen (met uitzondering van de Gentse) en evenmin in het gebied van Verviers, waar vroeger reeds een voor de arbeiders bevre digende regeling in de wollenstof- fenindustrie is bereikt. De vakbondsleiders zijn zeker van een gunstige uitslag van deze sta king. De kassen zijn goed gevuld, de voorraden in de fabrieken zijn ge ring en de fabrikanten zullen er weinig voor voelen om de gunstige afzetgelegenheden in het buitenland verloren te laten gaan. De beide grote vakbonden hebben voorgesteld een verzoeningscommis sie van werknemers en werkgevers in te stellen, welke suggestie door de minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, is aanvaard. Men gaat dus weer praten, wat zo vlak voor de verkiezingen vooral voor de Katho lieke ministers een opluchting moet zijn. reld zijn losgelaten. Zij vergeten daarbij dat ten aanzien van die Regeringen een invasie en een vij andelijke bezetting, maar ten aan zien van Tsjang Kai Sjek een bin nenlandse revolutie de oorzaak van de verbanning is geweest. FRANKFORT. De Pinkstcrdemonstratic in Oost-Bcrlijn, zo rustig verlopen, dreigt een onrustige nasleep te hebben. Dinsdagavond gebeur den in Helmstedt ongeregeldheden tussen ongeveer 2000 leden van de „Vrije Duitse Jeugd", die huiswaarts keerden cn bewoners van de plaats. Sinds Woensdag houdt in Lubeck een groep van 7000 blauwhcm- den een sitdownstaking in het niemandsland tussen de zonc-grcnzen. Zij weigeren zich aan een medisehc controle te onderwerpen, die zij moeten ondergaan alvorens te worden doorgelaten. Het onderzoek is gelast door de Duitse autoriteiten van Sleeswijk- Holstein die er zich van willen overtuigen, dat geen van de de monstranten in Berlijn een be smettelijke ziekte heeft opgelopen. De groep F.D.J.-ers groeit nog steeds aan. Vannacht werd een po ging ondernomen om de grens over te steken, doch de jongens en meisjes werden teruggestuurd. Gisteren zaten ze langs de kant van de weg en riepen in koor „we willen naar huis". De politie maant hen aan. zich te onderwer pen aan het medisch onderzoek, „dat minder dan een. uur zou duren". Hun antwoord was een tweede spreekkoor: „Wij zullen hier acht dagen blijven en zien wat er gebeurt". Enkele communisten uit Lübeck, die van de sit-downstaking hoor den. hebben getrach* te bemidde len en de politie er,toe over te halen de F.D.I.-ers zonder me dische contróle door te laten. De politie verklaarde te handelen op last van het Ministerie van Bin nenlandse Zaken van Sleeswijk- Holstein. De bemiddelaars noem den daarop het optreden van de politie „provocatief".

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1