Morgen eten wij Vis Klassieken en modernen duidelijk vertolkt GLASTRA bellen Schietpartijen op roeken gestaakt Noteert u even Centrale verzorging van V ierdaagse-deelnemers ra Amac even GRAND THEaTRE EROICA" 2 Donderdag 1 Juni 1950 Goede sonate-avond door Gerrit van der Burg en Joh. Blok Vele jongeren en ook ouderen beklagen zich, daar het hun on- mogeliijk is de vele goede muziek te gaan horen, die er in Amersfoort dan toch maar :n een seizoen ten gehore wordt gebracht. Zij zeggen, dat de toegangsprijzen voor hen te hoog zijn. Zij hebben gelijk. Er zou over deze hoge toegangsprijzen bij de concerten der musici van naam zeker een en ander te zeggen zijn, want er zitten aan dit verschijnsel' zeer merkwaardige kanten vast. maar een dergelijke beschouwing valt buiten het raam van dit artikel Niet temin hopen wij er eens een kolom in dit blad aan te wijden. Gisteravond echter, bij de Sonaten- uitvoering door Johan Blok en Ger rit v.d. Burg konden de toegangs prijzen geen verhindering zijn voor de aanwezigheid van een talrijk pu- hebben we iets gemist, we hadden graag Haydn, die van de sonate iets bijzonders heeft gemaakt in het pro gram opgenomen gezien, maar dit is onze persoonlijke smaak Verder heb ben we geen voorkeuren; wij menen, dat elk nummer werd gespeeld in de stijl, die de componist heeft bedoeld, en zo onderscheidde zich Mozart wel zeer duidelijk van Beethoven en was eveneens Debussy van een andere kleur dan Serge Prokofieff Ja, deze Prokofieff. die eerst in 1947 over leed. Zijn sonate in D stelde aan de uitvoerenden toch wel zeer bijzon dere eisen en we begrijpen, dat het v.d Burg en Blok veel studie moet gekost hebben, teneinde zozeer tot de geest van dit werk door te drin gen. dat het ons volkomen begrijpe lijk in de oren klonk. Het was, om het zo te zeggen, klaarder dan De- bliek en toch was de muziekzaal der i '5ussy's Sonate in G en niemand ral Ver. van Vrijz. Herv. maar matig bezet. Wat jammer was, omdat een paar serieuze kunstenaars een aparte kunstvorm op uiterst verantwoorde wijze demonstreerden Men vergisse zich niet en blijve zich niet ver gapen aan grote namen, die van Groningen tot Maastricht, van Arn hem tot Amsterdam op de affiches prijken daarnaast heeft een echt- levcnde. klcincrre muzikale gemeen schap zijn belangrijke figuren, die terecht dragers zijn van het locale muziekleven, door hun kennis, hun artistiek vermogen, hun diepe ernst. Zulke figuren hebben wij gelukkig ook in de Keienstad en zij hebben onze plaatselijke muzikale wereld heel wat te bieden. En zo hebben wij gisteravond genoten van het spel van Joh. Blok en Gerrit v.d Burg Het was juist gezien, om de Sonate vorm te kiezen, voor deze uitvoering, waarbij de klassieken Mozart en Beethoven en daarnaast Claude De bussy en Serge Prokofieff ten ge hore werden gebracht. Immers de Bach-herdenking, welke ons dit jaar met zoveel werk van deze crotc Meester heeft doen kennismaken, toonde ons toch steeds een muziek, v-elke een bij uitstek niet-werelds karakter had en met alle eerbied voor Bach en zijn voorgangers, is het goed er de aandacht on te vestigen, dat de ontwikkeling de muziek ook na hen niet stilstond. En al was Joh. Sebastian het klavier zek°r ni~t vreemd gebleven, toch was het zijn zoon Philipp Emmanuel, die het kla- viei' een nieuwe stijl gaf. Hij deed af stand van de eerzucht de kunst der fuga verder te ontwikkelen en gaf toe aan de smaak en het verlangen zijner tijd. die een vloeiender en he. haaglijker kunstuiting eiste, dan de Fuga geven kon. Zo werd de grond slag gelegd voor een nieuwe vorm, die in de toekomst niet slechts de klaviermuziek, maar ook de kamer muziek en zelfs'het orkest zou be heersen het -vas de vorm der Sona te Misschien zou het zijn bete kenis gehad hebben, indien Gerrit v.d. Burg. die zich bij de Bachavon- den der Volksunivei-siteit zulk een goed docent heeft betoond, ons ook gisteravond van deze, zijn gaven, had doen profiteren. Voor het overi ge kan men zeggen, het was een concert- en geen cursusavond en dus was een inleiding niet op haar plaats, maar wij hopen meerdere van der gelijke avonden te krijgen en vinden, dat de intieme sfeer van zulk een kamermuziekuitvoering dit wel ver draagt Daardoor kan ze juist zo veel bijdragen tot de muzikale ontwikke ling van het publiek. Degenen, die aanwezig waren heb ben een mooie avond gehad, geen overladen programma, maar met zorg gekozen nummers, elk op zijn wijze demonstrerend hoe ook de so nate. met vasthouden aan de klas sieke indeling, in voortdurende mu zikale wording verkeert. Ja, toch Lasser stompt opzichter Bij het rooien van enige bomen in een straat in de nabijheid van het badhuis ondervond de opzichter van de plantsoenendienst. E. K. nogal veel last van de schoolgaande jeugd, die trachtte over de afzetting te ko men. Daar dat gevaar opleverde, joeg de opzichter de belhamels te rug, maar een van hen, die ondanks het verbod toch bleef doorgaan, kreeg een klap te incasseren. Hierover werd de passerende las ser W. v. E. zo verontwaardigd, dat hij de opzichter een stomp gaf, waardoor deze een kneuzing opliep, die hem ongeveer twee maanden buiten dienst stelde. Ook de helper van K., de boomrooier Dwerd bloedend gewond in het gezicht door een stomp van de lasser. Wegens deze mishandeling Woens dagdag voor de Utrechtse Politie rechter gedaagd, ontkende de lasser het hem ten laste gelegde. De ge tuigenverklaringen van de beide slachtoffers, waren echter niet in zijn voordeel. Hoewel de Officier van Justitie drie weken gevange-, nisstraf eiste, wilde de Politierech ter het nog bij een voorwaardelijke straf van één week laten met een proeftijd van 2 jaar plus 10 boete of 5 dagen hechtenis. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in het Bosbad was vanmorgen 18 gra den Celsius. In Pesie's Bad was de temperatuur 19 graden Celsius. GRAND THEATER: Donderdag 1 Juni: 2.30 6 45 en 9 uur: „Eroica". REMBRANDT THEATER: ..Sinbad de zeeman", 14 j.: 2.30 en 8 uur. 1 JUNI: Ontspanningszaal Erdal. 19.30 uur Hersengymnastiek F.A.P 3 JUNI: Amicitia. 20 00 uur, VIT met „De Heilige Vlam". 10 JUNI: Am^'sfoortse Gymnastiek- kampioenschappen. Openbare Leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur. Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2.304.30 uur. Leeszaal dag. van 10—12.30 en 2—5 uur, bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K. Openbare Leeszaal. Wij- ersstraat 2. geopend van 101 uur en 2.306.45 uur. Maandag en Vrij dag 7—9 uur. Uitlening van 11— 1230 uur. Amersfoortse Academie voor beel dende kunsten, Utrechtsestraat ex positie werken van Jan Boom. Riei Boom—Molenaar en H Oorthuis. Van 20 Me! t.m. 4 Juni St. Pie- ters- en Blocklandtsgasthuis. Ten toonstelling schildersgroep De Weekendschilders" 1417, uur. Zondags 14—17 uur. toch deze Franse componist gebrek aan klaarheid verwijten. Ook technisch was het spel goed verzorgd, trouwens noch v.d. Burg. noch Joh. Blok zijn musici, die het zich gemakkelijk maken, bovendien waren ze volkomen op elkaar inge speeld en zo was het mogelijk, «lat het publiek dankbaar naar huis ging, stellig in de hoop, dat dit soort con certen in de toekomst moge uit groeien tot een evenement voor de Amersfoortse muziekliefhebbers. S. Advertentie (l.M.) Gezamenlijke uittocht te Nijmegen Een van de vele problemen, waar voor het Amersfoorts Wandel Co mité zich gesteld ziet. is de verzor ging van de Amersfoortse deelne mers aan de Vierdaagse te Nijmegen. Nu de Amersfoortse Sport Stich ting voor deze verzorging vijfhon derd gulden beschikbaar heeft ge steld. openen zich dit jaar nieuwe perspectieven. Teneinde tot een zo goed mogelij ke regeling voor alle Amersfoortse deelnemers te komen, belegde het bestuur van het Amersfoorts Wan del Comité Woensdagavond een ver gadering in Hotel ..Riche" aan de Langestraat. Behalve de afgevaar digden van de aangesloten vereni gingen was ook de heer B. Ver schuur, Directeur van de Amers foortse Sport Stichting aanwezig. De voorziter van het A W.C., de heer W. Sprangers, zette de plan nen van het bestuur uiteen. In de eerste plaats zullen drie ver zorgingsauto's worden ingeschakeld, waarvan twee op de 55 km en een op de 40 km. Behalve het verzor gingsmateriaal zal de auto uitgerust worden met een staf EHBO-crs, ter wijl elke dag langs het gehele par cours. op afstanden van onevcer 5 km een EHBO-er zal worden gesta- tionneerd. Daarenboven zullen de deelnemers aan de wagens versna peringen. tegen zeer lage prijs, kun nen kopen. De heer A. Gerth. voorzitter van SOS opperde het plan een motor ordonnans in te schakelen, die tot taak zal hebben het contact tussen de verzorgers en deelnemers zo nauw mogelijk te maken. Dit plan vond instemming. De heer G. Boshuizen van ZUT wees er op dat vooral de ploeg van ZUT gewend is vrijwel la minute verzorging te krijgen. Spreker uitte zijn bezorgdheid dat met deze Cen trale Verzorgingsdienst de deelne mers nog wel eens zouden moeten wachten, alvorens zij geholpen kun nen worden. De heer Sprangers deelde mede dat op de moeilijkste dagen, de tweede en derde dag nog een Amersfoortse dokter assistentie zal komen verlenen, waarschijnlijk met een extra-staf EHBO-ers. De huisvesting is inmiddels ook reeds geregeld en behalve de leden van ..Wilhclmina". die op de „Klok- kenberg" logeren zullen de deelne mers weer in het Gezellcnhuis wor den ondergebracht. Ook op „De Klokkenberg" zullen de deelnemers 's avonds een speciale verzorging genieten. In afwijking met voorgaande jaren stelt het be stuur voor een zgn. spreekuur in de tehuizen te houden en wel 's avonds van 69 uur. Tot dusver werd het dikwijls nachtwerk. Over het algemeen werden de plannen van het AWC goedgekeurd, doch enkele sprekers, w.o de heer Boshuizen, wezen er op dat men vooral rekening moest houden met het feit dat de praktijk dikwijls ver afwijkt van de theorie en dat daar door zeer moeilijk vaste tijden en punten van verzorging kunnen wor den vastgesteld Als herkenningsteken zullen alle Amersfoortse deelnemers op de mouw van hun shirt een tablet-vor- mig wit veldje met rode rand dra gen. De heer Verschuur wees er on dat de. door de Amersfoortse Sport Stichting beschikbaar gestelde vijf honderd gulden niet alleen waren bedoeld als bijdrage in de kosten voor medische verzorging, doch om de verzorging in het algemeen te ver beteren. De kosten voor de leden aan de EHBO zullen dan ook een gulden blijven bedragen. De kosten voor huisvesting in het Gezellenhuis is verlaagd tot f 18.per'persoon. Spreker wijst er ook op, dat dit voor de eerste maal zal zijn dat het AWC in de gelegenheid is zelf voor een verzorgingswagen te zorgen en dat dit eerste jaar mogelijkheden zal blijken te bieden om deze Centrale verzorging in de toekomst af te ma ken. EEN PLAN Hierna kwam de heer Verschuur met een interessant plan ter tafel. Spreker stelde namelijk voor ,de laatste dag evert buiten Nijmegen groot appèl te houden, om dan een gezamenlijke Amersfoortse intocht in Nijmegen te houden. Het is zeer waarschijnlijk dat dan het college van B. en W. van Amersfoort de deelnemers in Nijmegen zullen ver welkomen. Reeds is van de militaire overheid toezegging gedaan dat ook de militaire deelnemers hieraan mede zullen werken. Getracht zalN worden horenblazers en tambours te krijgen. Dit plan. aldus spreker, is, evenals de Centrale verzorging uniek in Nederland en zal een klei ne uiting van waardering zijn voor de steun, die de wandelaars van een semi-overhcidsinstelling genieten. De afgevaardigden van de vereni gingen zegden toe hun volle mede werking aan dit interessante plan te zullen verlenen. Ons dagelijks teveel Een bestuurder van een vrachtwa gen werd bekeurd, omdat hij een aanhangwagen niet van een behoor lijke verlichting had voorzien. Een automobilist, die zijn voertuig onbeheerd en ongesloten had gepar keerd en geen veiligheidsmaatrege len tegen een eventuele diefstal had getroffen, werd ook geverbaliseerd. Op de Soesterweg kwam Woens dag een motorrijder ten val, toen plotseling een hond de weg overstak en met dé motor in aanraking kwam. De motor werd enigszins beschadigd en de hond vervolgde hinkend, zijn weg. De bestuurder van de motor bleef ongedeerd. Hedenmorgen ontstond op de Hoogweg nabij de tweede Steeg een aanreiding tussen een VAD-autobus 19—21 en een ander motorvoertuig. Er ont stond enige materiele schade. Mobi Vierdag boekt weer succes Onze stadgenoot, de bekende mo torrenner Mobi Vierdag, heeft een mooi succes behaald op een moei lijk duincircuit in de Vrouwenpol der. Vierdag werd. nabij de start door pech een achterstand te heb ben gekregen, toch nog tweede in de 125 cc senioren-klasse op Bata- vus. Deze wedstrijd geldt voor het kampioenschap van de K.N.M.V. en tevens voor het kampioenschap van Zeeland. De laatste titel behaalde Puck van Oorschot in de 125 cc klasse. Ernstige aanrijding Een verkeersongeval op de Bis- schopsweg eiste hedenmorgen een slachtoffer. Het was de 52-jarige mevr. de K. uit Ermelo. Zij reed in gezelschap van een heer op haar Solex op het rijwielpad. Haar gezel bemerkte plotseling, dat éen steen het rijwielpad versperde. Hij tracht te mevr. de K. hierop nog opmerk zaam te maken, maar het was reeds te laat. De dame kwam te vallen en liep schaafwonden in het gezicht, een zware hersenschudding en enig ander letsel op. Zij werd door een ziekenauto van de GG en GD ver voerd naar het St. Elizabethszieken- huis. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1293. Doch de negers krijgen versterking en Rob krijgt het nu toch benauwd. Zou hij kans zien om straks, wan neer het hoog water voorbij is. de ankerket ting te lozen om dan met de ebstroom naar zee te drijven? Maar dan ziet hij ook enkele kano's, ge- vuld met negers, aan komen roeien en door de patrijspoorten ziet Rob. dat ze de ankers van de „Vrijheid" ophalen, zodra het water begint te stij gen Rob kan er helaas niets aan doen. Nu stuwt de vloedstroom zijn schip verder het land in en de negers volgen in hun kano's. Die mannetjes kajuit te knarsetanden van woede, dat hij tegen I deze rovers niets kan uitrichten, zijn zo waar uitgeslapen genoeg. Rob zit in -«de Burgemeester naar Duitsland Burgemeester Molendijk zal deel nemen aan een conferentie van Ne derlandse en Duitse burgemeesters, die van 8 tot 10 Juni a.s. in Burg- steinfurt bij Munster (Westfalen) wordt gehouden. Behalve inleidingen en discussies staat op het program ma ook een excursia naar het Roer gebied. Vaardigheidsproeven Stichtse Turnkring A.S. Zaterdagmiddag zullen in de turnzalen van de RHBS. evenals twee jaren geleden, de vaardigheids- proeven voor de Stichtse Turnkring van 't Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond voor de aangesloten verenigingen te Amersfoort en om geving afgenomen worden. Weder om is de organisatie opgedragen aan de AG SV „Olympia". In tegen stelling tot 1948 worden ditmaal geen verenigingswedstrijden gehou den, daar deze geen succes bleken. Deelnemende verenigingen zijn: „Longa" Woudenberg. ..DOVES" Barneveld, Sparta". Ermelo. „Atti- la" en „Olympia" Amersfoort. De be langstelling is groot, want er zijn 145 deelnemers(-sters) ingeschreven; n.l. 6 dames 2e graad. 59 dames 3e graad, 2 heren 2e graad. 35 heren 3e graad, 28 meisjes- en 15 jongensaspiranten. Opmerkelijk is het, in verhouding tot de dames, grote aantal heren dat ingeschreven heeft: een verheugend teken in deze tijd. Experiment van de Bij de Woensdagavond door de Amersfoortse Motor- en Automobiel Club gehouden orienteringsrit was een experiment ingelast dat bijzon der goed geslaagd is. Natdat de deelnemers de voorge schreven 55 km. hadden afgelegd moesten zij een klassementsproef af leggen op een parcours van ongeveer 1 km. De heer C. van Eys. die deze competitierit ontworpen had, maak te het hierdoor mogelijk een goede klassering te krijgen, want deze at- tractiè was tevens doorslaggevend bij een gelijk aantal opgelopen straf- pünten. Nadat vele deelnemers deze klas sementsproef keurig hadden afge legd overtroefde Jo Bovee hen allen door met een Citroen in „vliegende vaart" de voorgeschreven afstand af te leggen. Hij noteerde de tijd van 1 min. 54 sec. De uitslag was als volgt: 1. J. van Dijk. 4 strafpt; 2. H. van Harten, 10 strpt; 3. G. v. d. Ridder. 13 strpt; 4 R. Gebben; 5. M. Vierdag, 15 strpt; 6. W. de Graaf. 28 strpt. H. Burgerlijke stand GEBORENJohanna Irene. d. Mor-cn en M. v. Essen; Hans. z. v. J. A. GottschaP en C. M. Kostense; Adrlaan Paul. z. v A Klein Hesselink en K Burgij GETROUWD: C. Wouterse en E Bouwman; L- Zonneveld en G. A Sta lenhoef. District Amersfoort verslaat Zeist Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de KNVB. afdeling Utrecht werd Woensdagavond te Zeist op de Koeburg. een jubileum- wedstrijd gespeeld tussen de dis- tricts-eiftallcn van Zeist en Amers foort. De volgende elftallen kwamen binnen de lijnen. ZEIST: Doel: Anjema (Patria); achter Onland (Saestum) en Mondeis (Patria).; midden: Meier (DEV>. Haalboom (DEV) cn Bakker (BVC>; voor: Baams (Zeist). Zagwijn (DEV). Verduld <DEV). v. d. Burgh (BVC) en Jette (Patria). AMERSFOORT: Doel: Brits; ach ter: Malestein en v. d. Pol (HVC>; midden: Baker (Amersf. Boys), v. d. Biezenbos <HVC> en Sleeking (HVC); voor: M. Maassen (SEC); J. v Empelen (APWC>. Bliienberg (Veenendaal), Bartens (HVC) en J. v d. Broek (HVC). In dc eerste speelhelft van deze ontmoeting wilde het samenspel niet vlotten. Amersfoort verkreeg wel een veldmeerderheid, maar was niet in staat deze in doelpunten tot uitdruk king te brengen, zodat met blanke stand werd gedraaid. Na de doelwiscling kregen de tal rijke toeschouwers een geheel ander spelbeeld te zijn. Het samenspel vlotte nu veel beter, waardoor de wedstrijd veer aantrekkelijke werd. Na vijf minuten forceerde Amers foort een hoekschop, welke door rechtsbuiten Maassen afgemeten voor het Zeisterdoel werd geplaatst en op fraaie wijze door J. v. Empelen werd ingekopt Ook na dit doelpunt behield Amersfoort het beste van het spel. maar de trapvaste Zeisterverdedi- ging met doelman Anjema aan het hoofd, wist doelpunten te voorko men. Toch wisten de Amersfoorters vijf minuten voor het einde hun voorsprong te vergroten, toen Blijen- berg een goed geplaatst schot loste, dat Anjema te machtig bleek. Daar de Zeistenaren er niet in slaagden de Amersfoorse verdediging te passeren, kwam het einde met een verdiende 20 overwinning voor het Amersfoortse elftal. Advertentie (l.M.) Telefoon 4092 Utrechtsestraat 40 Inzet SOS jubileum De Amersfoortse Wandelsport Vereni ging ..S.O.S.'' zal het jubileumjaar in zetten met een voetbalwedstrijd tegen „Z.U.T.". De heer B Verschuur zal deze wedstrijd die a.s Maandagavond op het terein van C.J.V.V. aan de Buys Ballotstraat wordt gespeeld, lelden. Gemeenschapswerk van de PvdA De P. v. d. A. te Amersfoort heeft de groeperingen voltooid. Behalve het Protestants Christelijke en Ka tholieke werkverband, kent de af deling nu ook een humanistische werkgemeenschap. Dc oprichting hiervan geschiedde gisteravond. Na een inleiding van de heer H. Lips, gaven zich ongeveer vijf en twintig leden op. Het bestuur wordt gevormd door de heren H. Lips, M. van Ingen, J. Vis en Th. van Oort. Advertentie (l.M.) HEDENAVOND DE BEETHOVEN-FILM ff In ons voorprogramma o.a De Mis in G. groot van Frans Schubert Tevens de reportage van het KONINKLIJK BEZOEK aan Parijs Ongevallen bij de vleet Er waren Woensdag flink wat on gevallen cn verkeersongelukken, die de aandacht van de verkeerspolitie eisten. Od de Daem Fockemalaan. nabij de Utrechtsewee. kwam het achterwiel van een fietsend meisje in aanraking met het voorwiel van haar vriendinnetje. Het meisje kwam te vallen en lien een lichte hersen schudding od. Zii werd vervoerd naar de poliklim-k van de Lichten berg waar de eerste hulp werd ver leend. Op de Heiligenbergerweg ver leende een motorrijder geen voor rang aan een naderende auto. Er ontstond een aanrijding. De bestuur der van het motorrijwiel moest naar het St. Elizabethsziekenhuis worden vervoerd. Daarna werd hij naar ziin woning vervoerd. Bij de Hoofdpoort van de Infante- riekazerne aan de Leusderweg kwa men Woensdag twee wielrijders ten val. Een van hen, een wielrijdster. was de fietskunst nog niet geheel machtig. Zij slingerde enigszins en raakte met het fietsstuur verward in het stuur van haar gezel. Het meisje kwam ten val en liep enig letsel op. Tenslotte was er nog een aanrij ding op de Kamp nabij de Kamper binnenpoort Een automobilist be merkte te laat. dat een voorganger had afgeremd Er was slechts enige materiële schade. AUTOMARKT Op de Amersfoortse automarkt werden aangeroerd 172 voertuigen. Generaal Robertson verlaat Duitsland LONDEN. Het Britse Myste rie van Buitenlandse Zaken maakt bekend, dat sir Brian Robertson 23 Juni»zijn functie van Britse Hoge Commissaris in Duits land zal neerleggen om het opper bevel op zich te nemen over de Britse strijdkrachten in het Mid den-Oosten. Zijn opvolger, sir Ivone Kirkpatrick, zal 24 Juni in zijn plaats treden. Noordwijk behoudt voorlopig zijn kamphotels NOORDWIJK. De gemeente- I raadsvergadering van Noordwijk, die gisterenmiddag klokslag hall drie door burgemeester mr. G. F. W. van Berckel werd geopend, had I een voor Noordwijk ongekend I grote belangstelling. Na een toe- I lichting van de burgemeester, werd de zogenaamde kampeerverorde- ning na artikelsgewijze behande- I ling aangenomen. Dit betekent, dat I zonder vergunning in Noordwijk I niet meer mag worden gekampeerd, verder, dat voor kamperen leges- gelden zullen worden geheven en dat zonder kampeerkaart of kam- peerpaspoort, afgegeven door de Nederlandse Kampeercentrale, elke I vergunning zal worden geweigerd. I De verstrekkende voorstellen tot I wijziging van de algemene politie-1 verordening ten aanzien van het I kamperen zijn krachtens een door I de protestants-christelijke fractie I ingediende motie door B. en W. I tijdelijk teruggenomen. In deze I motie, die door de raad met alge- mene stemmen is aangenomen, krij-1 gen B. en W. opdracht zo spoedig I mogelijk te komen met nieuwe I voor stellen tot wijziging van deze I politieverordening. Uit deze nieuwe I voorstellen zal dan moeten blijken, I dat de bestaande kamphotels, die I voor 1 Mei 1950 als zodanig waren I ingericht, in exploitatie mogen I blijven. Er zal dan een systeem I voor uitsterving moeten worden I toegepast, omdat in de loop van del jaren die kamphotels, gezien del bouwplannen van de gemeente toch tot verdwijnen zijn gedoemd. Gen. Greely en Groote Beer uit Indonesië vertrokken DEN HAAG - Op 27 Mei is hi'.l troepenschip „General Greely" uit Tandjong Priok naar Nederland ver-1 trokken met bestemming Roterdam.1 Aan boord bevinden zich de volger.-1 de onderdelen der Kon. Landmacht: I het 401e en het 411e bataljon infan-| tcrie. alsmede de staf van de 41c I zeffstandige infanterie brigade. Eveneens op 27 Mei is uit Indone-I sië naar Amsterdam vertrokken het troepenschip „Groote Beer" metaal boord de 41e zelfstandige mitrailleur I compagnie en de 41e hulpverband-1 plaats afdeling voor zover de mili-l tanen van deze afdeling niet op dc| „Hellenic Prince" zijn ingescheept- Vliegtuigongeluk in Brazilië eist 10 doden RIO DE JANEIRO. Tien men- sen zijn, naar men aanneemt, om het leven gekomen en drie gewond bij het verongelukken van een Bra ziliaans passagiersvliegtuig, dat op weg was naar de provincie Bahia. Volgens de eerste berichten Is het vliegtuig bij Itacare in het Zuiden van Bahia met een ander vliegtuig in botsing gekomen. Dierenbescherming boekt succes met synjpathieke actie Mijnheer de Redacteur, Sedert Woensdagavond half negen heeft de heer Vrijdag het schieten van roeken op zijn landgoed „Ran denbroek" voor het gehele verdere jaar verboden. Dit is voor zeer vele inwoners van Amersfoort, de rand gemeenten cn daarbuiten een ver heugende tijding. Hiermede is een einde gekomen aan een vertoning, die in brede kring dagelijks een golf van verontwaardiging teweegbracht, temeer daar de vogels gescheiden werden van hun hulpbehoevende jongen, die aan dc hongerdood wer den prijsgegeven Ten behoeve van Uw honderden lezers,, die one over de stand van zaken schreven, tele foneerden of persoonlijk kwamen in formeren, verzoeken we U beleefd, onderstaand eind-rapport van de te gen-actie te willen opnemen. Wy moeten hier in de eerste plaats een bijzónder woord van dank bren gen aan de afd. Amersfoort van de Ned. Ver. tot Bescherming van Die ren, die in dc persoon van haar se cretaris, de heer C M. Rasch, veel werk heeft verzet en daarbij reke ning moest houden met velerlei fac toren. x>.m de belangen van de land en tuinbouw. Voorts de Ned. Ver. tot Vogelbescherming, de bekende vo- geldeskundige de heer Pijpstra, die waardevolle adviezen tijdens diverse besprekingen gaf en tenslotte niet het minst de vele honderden lezers, die de actie belangrijk ondersteund hebben met hun adhaesiebetuigingen Afgelopen week zijn langdurige besprekingen gevoerd met de heren Vrijdag, Kwint (Burgemeester van Leusden). Jhr. van Geene (rentmees ter van „De Boom" op wiens verzoek het schieten plaats vond), boeren en tuinders. Door alle partijen is toe gezegd, dat, wanneer onverhoopt m de toekomst tot ingrijpen moet wor den overgegaan, dit nimmer meer zal geschieden in de tijd, dat de roe ken jongen hebben, doch op humane wijze. Nu nog de vraag van velen: „Brengt de roek meer schade dan nut?" Volgens de vogeldes- kundige de heer Pijpstra is de roek 9 maanden van het jaar zeer nuttig voor land- en tuin bouw wegens het zuiveren van ae grond van een groot kwantum schadelijk gedierte als emclten, ruusen, insecten, rode spinnen e.d. Als zodanig kan de rock niet ge mist worden Dat tonen ons de reeds eerder genoemde catastrofes in Bra bant en Frankrijk, toen een flinke opruiming onder de zgn. schadelijke vogels had plaats gevonden. Jkvr. Schmidt von Altenstatt berichtte ons zelfs, dat in advertenties in Engelse bladen, waarin landgoederen te koon aangeboden worden, de toevoeging ..roekenkolonie aanwezig" als specia le aanbeveling geldt. EEN ONDERZOEK Nu er naast die nuttigheid hier en daar door de roek ook enige schade wordt veroorzaakt, komen we voor de slotvraag: „Kan die schade voor komen worden?" Als dat zo is. worden dus meerdere vliegen in één klap geslagen! En na een grondig onderzoek in de praktijk luidt het antwoord ronduit „Ja". Dierenbe scherming heeft uit de mond van boeren en tuinders zelf een groot aantal middelen vernomen, die niet kostbaar en absoluut afdoende zijn voor beveiliging van gewas en kui kens (dit laatste komt een enkele keer voor). Dierenbescherming zal die voortaan via rijksinstellingen, de landbouwvoorlichtingsdienst, boe ren- en tuindersorganisaties propa geren en zonodig demonstreren. De voornaamste afweermiddelen zonder doden zijn: het reeds besproken car- bidapparaat (verkrijgbaar bij fa. Loos <fc Co. te Amsterdam), dat auto matisch geregeld knalt en blijkens onze zegslieden over minstens 1 ha bouwland of boomgaard de roeken volledig afschrikt, mits men het ap paraat ongeregeld in werking stelt. Voorts zijn er zelf-gemaakte imita tie-katten, uit blik geknipt, één zij de glimmend of wit, de andere zwart, die vlak boven de grond gehangen worden aan een touw (geen ijzer- draad) en die vrijwel onafgebroken bewegen. Hiermede worden niet al leen roeken, doch ook andere vogels, die het op zaad of jonge planten voorzien hebben, verdreven. Een derde middel is Morkit, dat in de zaaitijd en bij het vrucht dragen der erwten met groot succes gebruikt wordt. Verkrijgbaar bij het Land bouwbureau M. Wicrsen, Oranjesin gel 2. Groningen. Kosten 1.40 per kg. voldoende voor 1 ha. Deze kor rels zijn niet vergiftig, doch berei ken. dat de roek door de onaange name geur en smaak niet op zo'n land terug komt. Voorts zagen wij een verafgelegen stuk bouwland met lekkernijen voor kraaien, waarover op 2 meter hoogte touwgaren ge spannen was. Dit terrein is te bezichtigen bij Don Bosco te Leusden. Het is 336 m* groot, men kan er normaal in wie den. in totaal is er een halve dag werk van gemaakt en 5.kosten aan touw. Er komt nu geen vogel bij en deze methode is ook te gebruiken voor eventuele kuikenbeveiliging. VOORLICHTING De heer A. v. Weerhorst, de tuin baas van „Don Bosco" (ingang Dode- weg) heeft de zorg over een uitge strekt terrein land- en tuinbouw- gewassen. Er komen veel roeken in de buurt, soms 100 tegelijk en toch... richten zij geen schade aan, dank zij de bestaande voorzorgsmiddelen. De heer v. Weerhorst is bereid, iedere land- of tuinbouwer een en ander te tonen en verder in te lichten. Deze middelen kosten zelfs goedkoper dan het schieten op roeken. Jhr.' van Geene vertelde ons. dat elk schot 28 cent kost. Wanneer U nu weet, dat ruim öOOroeken neergeschoten zijn af gelopen week, dan is alleen in „Ran denbroek" al voor 140.— verscho ten en voor dit bedrag kan 100 ha bouwland met Morkit roekenvrij ge maakt worden (om maar één middel te noemen). Dierenbeschertning wil overigens blijvende reële samenwerking met de landbouw en daar zullen alle par tijen plezier van hebben. Wat de schietpartij van j.l. Zon dagavond van 9.15 tot 10 uur n.m betreft, kunnen wij u meedelen, dat een aanklacht bij de politie is inge diend. waarop nog geen antwoord binnenkwam. De heer J. Dill, hoofd inspecteur van politie alhier deelde ons mede, dat het schieten op Zon dag en eveneens na zonsondergang strafbaar is en dat daartegen tegen de daders, wie ook. proces-verbaal opgemaakt zal worden. VERZOEK AAN JEUGD Wat de nog in Randenbroek" aanwezige aangeschoten vogels betreft: hiervoor zal worden -ge zorgd. Wij verzoeken de jeugd met klem. niet op deze gewon de vogels te jagen en mee naar huis tc nemen, zoals Donderdag en Vrijdag geschiedde, daar in de meeste gevallen pijnloos af maken door deskundigen ge wenst is. Bovendien is „Randen broek" verboden grond en ris keert men een bekeuring. Tot slot. Mijnheer de Redacteur, zouden wij Uw lezers gaarne wil len aanbevelen om als beloning te genover het mooie werk van Dieren bescherming mede te willen werken aan het welslagen van de door haar opgezette bouwsteen-actie ten bate van een dierenasyl. Namens vele van Uw lezers dank ik U hartelijk voor de medewerking, die U bij deze actie hebt willen ver lenen. J. POT. Bisschopsweg 208, Tel. 5555 Zestienduizend repen chocolade gestolen AMSTERDAM: De Amsterdams I politie heeft een 24-jarige magazijn-1 bediende aangehouden, die bekcr.dl heeft in de afgelopen weken 16.0001 chocoladerepen te hebben gestolen. I De eigenaar had een partij tijdelijk I bij een kennis, een textielfirmantI opgeslagen. Toen hij de partij wildeV ophalen, kwam hij tot de* ontdek-1 king, dat een aantal dozen geste-1 len was. De politie kwam de dief I op het spoor, toen op een markt ifll de stad repen, ver beneden de nor-l male prijs, werden aangeboden De I politie heeft 14.000 repen en een be-1 drag van circa 300 gld. kunnen acb-f terhalen. Eerste Hollandse Nieuwe is onderweg De Katwijk 227, „Karei Doorman", die vorig jaar de haring-race wonl is als eerste van de vloot onderwejr naar Nederland met 40 kantjes Hol-l landse Nieuwe aan boord. L Ook drie Scheveningse jagers Sch 87. Sch 9 en Sch 6 stomen thans! terug met de eerste vangst. Morgen-I middag worden ze in de haven ver-I wacht. Overigens blijken de vaoiT sten va.i de eerste dag tegen te val-l len. Schepen, die meer dan tlen| kantjes hadden, behoorden tot uitzonderingen. Parijs politiemuziekeorpij in Arnhem ARNHEM. Het 115 man sterke P'*| rijse politiemuziekkorps ls Woensdjf morgen per autobus in Arnhem geam veerd. waar de, manschappen gastv3j ontvangen werden in de Saksen-Wtj] mar-kazerne. Het corps staat onder kn ding van de heer Follx OeulllbeuL T<1 dens de bezetting van Frankrijk t" het corps bijna niet de gelgenheld te spelen. Het merendeel der muzik^l ten nam deel aan dc verdediging het hoofdbureau bij de gevechten de bevrijding van Parijs in 1944. Zoas in alle militaire corpsen tl' bruikt men houten en koperen blaasrj strumentcn. Bij een défilé zijn er slaginstrumenten. Woensdagmiddag ccrtrcerde het orkest op de naüonMl tentoonstelling „Mijlpaal 1950" men de avond in het restaurant co bracht. Vandaag zal het orkest optre^l bij de opening van „Parijs in Arnhemf Dc Franse hoofdstad heeft twee burf meesters, generaal Gross en mada- Vicr-Rivlère, afgevaardigd, beiden yi«J president van de „Conseil municipal (gemeenteraad) van Parijs. Dc name Franse gasten kwamen WocnsO" morgen per vliegtuig in Amsterfl' aan. Door trein gegrepen en toch ongedeerd IJMUIDEN. Gistermiddag een kleine personenwagen uit APJj sterdam op de onbewaakte oven«| aan de Kruidbergerweg te r1.-'! poort gegrepen door een electns^ trein komende uit de richting Ha»n lem. Het wagentje kwam in a3°"l king met een treeplank van de trc-j werd opzij geschoven en tusseni jj rails gezet. De drie inzittenden ynli ten ongedeerd uit de auto, waarvy zelfs geen ruit was gesneuveld I )ndi rub fr toe: rede iid [dan kin lastig ikta. ;'.m. |t er reat ons; |ak h pel P eni Ï3 r||-, pole pi |c S Peet jttgro r,h g< lietei <t h l'en n stei in v, ['•en f G fUi K*Ja. c de (Urig Dnen pat k de 'Ipvaa voe [rbied en. oc oude act: Wd 1 k bej

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2