Federatie oogst succes met hersengymnastiek 3 DAGEN BEDRUKTE KATOENEN JAPONSTOF 1.50 5.90 Brabants Bont 1.70 VISTRA 1.70 Eroica, een film die boeit Amersfoorters op „Waterman" en „Cheshire" A. B. van der Kleyn overleden Start competitie waterpolo Noteert y eren LAATSTE NIEUWS Straaljager neergestort Schol en schelvis en een toeter A Route autotocht Kerknieuws Beurs van New-York 2 Vrijdag 2 Juni 1950 Noack, Hapam, arbeidsbureau en Erdal in finale De Federatie van Amersfoortsc Personeelsverenigingen heeft in de ontspanningszaal van de Erdal-fa- briek Donderdag-avond een proef genomen, die volkomen geslaagd ls. De Federatie heeft in haar Sport week namelyk een hersengymnas- tiek-tournooi opgenomen, waarvan het eerste gedeelte werd gehouden. Dit tournooi kenmerkt zich door een massale deelneming, namelijk 48 ploegen. Deze eerste keer kwa men er twaalf aan bod. Het was een zeer spannende, sfeervolle avond en de piekeraars hadden het niet ge makkelijk. Maar ook de vragenstel lers moesten erg hun best doen, want er moesten bij elkaar een twee honderd vragen gesteld worden. De heren J. Steinebach. B Verschuur en drs. J. v. d. Veen deden hun werk echter met veel flair. De vragen wa ren dikwijls niet gemakkelijk. Kunt U bijvoorbeeld binnen die onverbid delijke tien seconden vlotweg zeggen wat een geitenmelker en een dagen melker zijn? Een geitenmelker is iemand, die geiten melkt, werd er gezegd In ieder geval was het na afloop duidelijk, dat de ploegen NOACK I, HAPAM I. Arbeidsbureau I en Erdal IV zich van een plaats in de finale verzekerden. Op 15 Juni zal de twee de ronde volgen. De voorzitter van de Federatie, de heer Tj. de Boorder. die de avond opende, sprak over de steeds groeien de belangstelling, die er voor de Sportweek bestaat. In de vier jaren, dat zij gehouden wordt, kwam de deelneming van 1200 mensen op bij na 3000. Dat vereist veel organisatie, zei hij. De heer De Boorder bracht daarom dank aan de heer G. de Haan. die de stuwkracht van de Federatie is als kundige organisatie leider. Hij hoopte, dat het experiment met de hersengymnastiek zou slagen. Na afloop kon geconstateerd worden, dat de heer De Boorder zich wat dat betreft, geen zorgen meer behoeft te maken! Melkboer op rle bon Een melkhandelaar werd Donder dag bekeurd wegens overtreding van het melkbesluit. Hij onttrok de melk op andere wijze aan het vaat werk dan via de kraan. Dat is on hygiënisch en bovendien strafbaar. Deviezensmokkelaar in arrest De Amersfoortse politie heeft een zekere W. uit onze stad aangehou den, wiens opsporing werd verzocht door de Economische Officier van Justitie te Breda W heeft het de- viezenbesluit 1945 overtreden. Advertent** tl M Zaterdag - Maandag en Dinsdag OP DE PARTERRE voor Uw vacantie Japon of Stranrlpakje per meter Coupon van 4 meter Rood. Blauw, Groen en Geel per meter div. nieuwe dessins licht en wasecht per meter VROOM i DREESMAIVN UTRECHTSESTRAAT AMERSFOORT Vertelt u me eens, mijnheer van de NOACK, wat is een geiten melker?" Ja, als zo iets gevraagd wordt, trekt iedereen een pein zend gezicht. Wat is nou toch een geitenmelker? „Het ligt me op mijn tong, mijnheer, maar- re..." (Archifoto) Eroica, de film over het leven van Ludwig van Beethoven is aangrij pend. Minder om de vertolking van Beethovens meesterlijke composities dan om het spel laat deze film een diepe indruk achter bij een ieder die de bewogen levensloop van deze grote mens volgt. De muziek blijft fragmentarisch, maar is in tegen stelling tot andere films van dit genre met het verhaal tot een ge voelig geheel verweven. Edwald Balser, die aan de sombere agres sieve figuur Beethoven gestalte geeft, doet dit op onnavolgbare wij ze. Zijn spel alleen al maakt Eroica tot een film van grootse allure De regie van Karl Hartl is zuiver en legt nergens overdreven accen ten. De camera-man leverde meer dan vakwerk. De vele honderden die gisteren de voorstellingen in Grand bezochten zijn ongetwijfeld niet teleurgesteld. Eroica is een pro longatie waard. Jubileum bij „Bronswerk" Op 5 Juni zal de heer D J. Wa genaar 25 jaar in dienst zijn van de A.M.A.F., de machinefabriek van N.V. Bronswerk te Amersfoort. De heer Wagenaar kwam in 1925 als instrumentmaker bij deze onder neming itoen nog Huygen Wessel geheten) en maakte in verschillen de functies de groei van het bedrijf mede. Door zijn vakmanschap en grote ervaring wist hij zich reeds spoedig op te werken zodat men hem belastte met het toezicht op de stempelmakerij. Reeds in 1938 werd de heer Wa genaar werkmeester en na enkele jaren volgde zijn aanstelling tol fabriekschef van de Amersfoortse Machine- en Apparatenfabrick A.M. A F. Naast zijn veel omvattende taak ln de fabriek, heeft de heer Wagenaar grote aandacht voor de opleiding van jeugdige metaalbe werkers. hij maakte in het afgelo pen jaar deel uit van de examen commissie van de Bemetel. Met het troepenschip „Water man", dat op 10 Juni in Rotter dam wordt verwacht en het pas sagiersschip „Cheshire", dat ver moedelijk op 14 Juni aankomt, eveneens te Rotterdam, repatriëren de volgende Amersfoortse militai ren: Waterman: Th. J. Greefhorst, sold. I, Violenstraat 57; W. A. M. van Loon. korp., Weverssingel 11; L. F. Dammers, sold. I, P. Both- laan 5; J. P. Kersten, sold. I, Kruiskamp 47; R. T. Heere, sold., Hof 31; J. H. M. Koelman, sold.. Oude Soesterweg 49; J. F. van Me teren, sold., Woestijgerweg 25; B. Vial, sold.. Vermeerstraat 11a; N. W. de Wit, sold., P. Borstr. 14; A. M. van Daalen, le luit., Pascalstr. 30; P. A. de Ridder sergt.. Soester weg 19; J. Vonkeman, sergt., Bis- schopsweg 174; H. J. Ellenbroek, OWMR, Leusder weg 63; R. Hop- ster, sold.. Leusderweg 208. Cheshire: H. A. J. van Haselen, 2e Lte. ziekenverpl.. Korte Berg straat 7. De volledige passagierslijst ligt op onze administratie ter inzage. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1294. Rob ziet zich wel gedwongen benedendeks te blijven, want wanneer hij zich maar even ver toont suizen de giftige pijlen over het schip en hij weet uit ervaring, hoe gevaarlijk die zijn. Hij merkt, hoe er beweging komt in het schip. Wat zijn die negers nu van plan? En wat zullen ze straks met hem doen? Tegen deze overmacht kan hij niets begin nen Rob verdenkt er de negerjongen van. dat hij verraad heeft ge pleegd. Een mooie boel: eerst zo'n drenkeling helpen en dan door hem le worden overgeleverd aan een troep rovers. I het gezang van de negers, die de „Vrijheid III" I kodil, die Maar Rob heeft het mis: Petrus, die water zou op sleeptouw hebben genomen. De grote kro- de jongen halen, komt juist terug en hoort uit de verte voor het konvooi uit zwemt, ziet Jan Boom exposeert in Academie Fatale omstandigheden buiten mijn wil zijn oorzaak dat ik zo laat schrijf over Jan Boom, wiens tentoonstel ling al gauw afloopt. Wie haar zien wil Academie van Beeldende Kun sten) moet zich haasten. Jan Boom is een Rotterdams schil der. die in de algemene zin van het woord „modern" schildert, zonder dat hij aan het huidig publiek moei lijkheden oplevert, wat 't „lezen" van de voorstelling betreft. Een nieuwlichter of hemelbestormer is hij niet, maar zijn werk is, al loopt het nog wel eens uiteen, en heeft het geen grote pretenties, van een kun dig kaliber. Speciaal tot portretten voelt hij zich aangetrokken, maar Aan Amersfoort is een zeer ge acht en werkzaam burger ontvallen. Gisteravond overleed n.l. op 69-ja- rige leeftijd in het ziekenhuis De Lichtenberg, de heer A. B. v. d. Kleyn. De heer v. d. Kleyn, die eer tijds bij de voormalige BLO-scbool aan de Puntenburgerlaan als leer kracht werkzaam was, was in on derwijskringen zeer gezien. Hij maakte zich tijdens zijn leven voor al verdienstelijk voor het zwakke kind. Hij was mede-oprichter van de Amersfoortse afdeling van de Vereniging van Kindervacanties- en herstellingskolonies. In zijn functie van secretaris verzorgde hij gedu rende meer dan veertig jaar de uit zendingen van de zwakke Amers foortse kinderen. Hij legde daarbij een ongelooflijke plichtsbetrachting en ijver aan de dag. Zijn hart ging uit naar het misdeelde kind en door zijn organisatorisch talent schonk hij- aan honderden Amersfoortse kinderen blijde levensdagen. Het was zijn grote vreugde te werken voor het Centraal Genoot schap. dat in jde loop van de jaren van onschatbare betekenis is geble ken voor de gezondheidstoestand van de Nederlandse jeugd Op 16 Februari 1948 is hij te Amersfoort in intieme kring gehul- ook heb ik een zeer aantrekkelijk -r stilleven met kruik (22) genoteerd digd Toen was de heer v. d. Kleyn en eon interessant Landschap (3). n 1- 40 jaar bestuurslid van het Ge- Zijp Maasgezichten, die door iets opens en briezigs boeien herinneren, wat stijl betreft, aan het neo-im- I pressionnisme van Seurat. Een opmerkelijk talent legt zijn j vrouw, Riet Boom-Molenaar aan de I dag in suggestief naaldwerk met religieuze voorstellingen uit Genesis - - en uit het Nieuwe Testament. Zij I land waterpolo-zomercompetitie heeft een zekere praedispos.tie voor opjolle toe™ drea.en._De AZC het kleine formaat, durft wat de vorm betreft zich merkwaardige vrijheden veroorloven (is er met soms een tikje verwantschap met Maandag a.s. gaat in het gehele Aad de Haas?) en is discreet kleur. Ook aquarellen en tekeningen zijn er van haar hand. die op een krach tige persoonlijkheid duiden. De derde exposant H Oorthuis brengt iets, wat men op een ten toonstelling niet dikwijls tegen komt: violen. Laatst zag ik de ten toonstelling van 'n vioolbouwer, die niet anders dan tekeningen en schil derijen liet zien- Maar ook in de bouw van een viool kan men ziel leggen en al hoort men het instru ment niet spelen, dan nog is het een stuk schoonheid Ik heb deze vedels ook kunnen beluisteren en inder daad: muziek zat er in! C.A.S. Ons dagelijks teveel Twee wielrijders werden Don derdag bekeurd, omdat zij het trot toir als fietspad gebruikten. De poli tie zal in 't vervolg streng gaan toe zien op dergelijke overtredingen. Een automobilist ging op de bon, omdat hij de uitstekende lading van zijn vrachtwaren niet van een rode lap had voorzien. Automobilisten, die het verkeer in gevaar brengen, moeten er op voorbereid zijn dat zij de politie tegen zich vinden. Gisteren werd een automobilist „op nummer" be keurd. toen hij op dusdanige wijze het Stationsplein overreed dat het verkeer hiervan nadelen kon onder vinden. O a. passeerde de man de verkeersheuvel links. Op de Varkensmarkt werd Donderdag proces-verbaal opge maakt tegen een automobilist, die zijn voertuig binnen 10 meter van een bushalte had geparkeerd. Aangifte werd gedaan van dief stal van een herenrijwiel. De fiets stond ongesloten tegen een lan taarnpaal op de Grote Koppel. Grind Theatre: .Under Capricorn „Het Dodenmasker") 13 1 Zondag" 1 30. 4 6 30 en 9 uur. Overige dagen. 2.30 6.30 en 9 uur. City theater: Het spel gaat beginnen" o.l. Zondag 2. 4.15 G 45 en 9 uur Ove rige dagen 2 30, 6 45 en 9 uur. Rembrandt theater: Van Vrijd g t'm Maandag De belevenis van dr Wassall" 13 jaar Van Dinsdag Urn Donderdag: „Smokkel in Calcutta" 14 jaar. Vrijdag en Zaterdag- 2 30. 6 45 en 9 uur. Zondag 2 4 15, 6 45 en 9 uur. Overige dagen. 2.30 en8 uur. 3 JUNI: Amirilia. 20 00 uur, VIT met „De Heilige Vlam". 10 JTTNT A-'-ortse Gymnastiek- k 3 m Anseb -i Openbare Leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag en Vrijdag avond van 7—9 uur Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2.304 30 uur Leeszaal dag van 10—12.30 en 2—5 uur. bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur R K Openbare Leeszaal Wij- ersstraat 2. geopend van 10—1 uur cn 2 30—6 45 uur Maandag en Vrij dag 7—9 uur. Uitlening van 11 12 30 uur Amersfoortse Academie voor beel dende kunsten. Utrechtsestraat ex positie werken van Jan Boom, Riet I Boom—Molenaar en H Oorthuis. I Van 20 Mei t m 4 Juni St Pie- j ters- en Blocklandtsgasthuis. Ten- I toonstelling schildersgroep De Weekendschilders" 14—17. 1921 j uur. Zondags 1417 uur Paard op hol Op de Beetslaan sloeg Donderdag een paard op hol. Het paard was gespannen voor 'n groentekar Waar schijnlijk door het breken van de broek van het tuig. is het paard geschrokken waarna het op hol is geslagen. Tegen een lichtmast op de hoek van de Van Marnixlaan-Beets- laan kwam de wagen tot stilstand De lichtmast brak af en de groente- kar werd enigszins beschadigd. Burgerlijke stand GEBOREN" Evelme Albertine. d v. J. Meijer cn G Jonker. Louis Emile. z v. L. E. de Roy van Zuijdewijn en N Abelman; Evertjc Johanna, d v. H J. v Hoorn en C. G v Rossum: Enge- lina Herdrika d v. D Kuiper en A J Kroon: Reinoud Bertus, z v J K. J. v. d Berp en D. E v Silfhout. ONDERTROUWDA. C. Rijnde-s en A. A v Beek: F. M Wesselingh en E G. Koeslag A. J. Janssen en E Kuit; G H. Pot en C- C v- Winterswijk; A. A. Maas en E. Ho-mans. GETROUWD B S. van "t Eind en P Vonk. OVERLEDEN: Johanna Smith. 75 j. geh. m B Welmer. Jitske van der Goot. 27 j. ongeh .Tacobus Gijsbertus Ciprianus de Jager. 69 J. ongeh Helena Mary Kelly geh m A F Batenburg; K-rel Willem van der Toorren, 73 j geh m. N Stolk. Neptunus brengt die avond reeds direct vier zeventallen in het water. In het Bosbad ontvangt het eerste herenzevental Nerous I uit Zaan dijk. De kracht van de Neptunus- ploeg is aanmerkelijk versterkt door de terugkeer van Coby Geutjes, maar of de Amersfoorters erin zul len slagen de sterke Nereusploeg te bedwingen, valt nog te betwijfelen. Met de nieuwe waterpolo-spelregels is nu eenmaal alles mogelijk. Een feit is, echter, dat de Neptunianen deze competitie op hun qui vive moeten zijn, willen zij niet verdron gen worden uit de eerste klasse. De afdeling, waarin Neptunus uitkomt, is bijzonder sterk en ploegen als Robben, Merwede, Haarlem en Rot terdam maken allen evenveel aan spraak op een plaats in de hoofd klasse. Het eerste dameszevental is Maan dag vrij, maar ontvangt Woensdag avond 7 Juni in het Sportfondsen- bad de U Z.S.C. 1. Wij achten de Neptunus-dames in staat beide pun tjes in de wacht te slepen. Het programma voor volgende week luidt verder als volgt: Reserve 2e klasse B heren 5 Juni: DKR 2Neptunus 2; 3e klasse afd. G. dames: 5 Juni: HZC 2Neptu nus 2; le klasse kring Utrecht da mes 7 Juni: Neptunus 3Woest- duin 1; le klasse kring Utrecht he ien 5 Juni: Fuut 1Neptunus 3; 2e klasse B kring Utrecht heren: 7 Juni: Neptunus 4Woestduln 1. „De Harmonie" geeft concert Op Zaterdag 3> Juni om 20 uur zal het Amersfoorts Politie Muziekgezel schap „De Harmonie" onder leiding van Th. Hulleman een concert verzor gen in het plantsoen bij „Monniken dam". Programma 1 My Regiment (mars). H L Blankenburg. 2 Ouverture „Re- gina". G. Ro*sinl (Arr Alphons Dreis- sx) 3 Andante in G. Batiste (arr Gas- ling Mol): 4 Selectie uit Schubert's Roscmunde Fr. Jakma Sr): 5 Aver- bergen (mars). Louise de Moree: pauze, 6 Sons of the Erave (mars), T Bid- good: 7 Ouverture „Ars Longa Vita Brevis M J Cerfontaine. 8 Sefira (In termezzo i. Lucvik Siede (arr A Reck ling)- 9 Donauwellen (wals) J Ivano- vicl. 10 The Middy (mars), Kenneth J. Alford. Advertentie (l.M.) nootschap. Ook van de zyde van het hoofdbestuur is toen gewezen op het mooie werk door hem voor het kind verricht. In Mei van hetzelfde •jaar tijdens het jaarlijkse congres van het Centraal Genootschap te Voorburg heeft hij op aandringen van het hoofdbestuur, de dr. Schu- ckinck Kool-medaille ontvangen. Deze onderscheiding wordt alleen bij hoge uitzondering verleend aan mensen, die zich voor het werk van het Centraal Genootschap verdien stelijk hebben gemaakt. Het verlies voor de Amersfoortse afdeling valt moeilijk te peilen. De overledene was mede actief werk zaam voor het verlenen tot vorming van het onderwijs in handenarbeid en was daarvan mede-oprichter. ENSCHEDE: Omtrent het mid daguur ls een Meteor Straaljager van de L. S. K. van het opleidings kamp „Twenthe" neergestort. Advertentie (l NI Politiemannen schermen best Aan de voorronde om het politie- degenkampioenschap van Neder land. die Donderdag in Utrecht werd gehouden, werd door drie Amersfoortse politieambtenaren deelgenomen. Het waren de heren Martens, 's Gravemade en Van Dor pen. De heer Martens plaatste zich in het totaalklassement als eerste en gaat over naar de demi-finale, die binnenkort zal worden gehouden, 's Gravemade werd vierde en Van Dorpen achtste. Promotie-degradatie bij S.G. „Amersfoort" In hotel „Monopole" werden voor de promotie-degradatie van de reeds gespeelde Wintercompetitie weer een groot aantal partijen gespeeld. Mevr. Heemskerk en de heer J Bijl speel den in de kampioensgroep remise terwijl in de eerste promotiegroep mr. H. M. Fruin het nog steeds goed blijft doen. Thans won hij van Nuy- ten. Vermeldenswaard is wellicht het eerste optreden van de „kleine" Fen ny Heemskerk die in de slotgroep zowaar haar eerste succes boekte door van P. J. Beckers te winnen. De resultaten van de andere partijen laten we hier volgen: 2e promotiegroep: J. SchreuderP. Siebols Vz, J. MosterdD. C. Helderman 01. 3e promotiegroep: M. D. van Gelder de NeufvilleA. Hollander Jr. 1—0. F. J. Rekké—L. Buurlage 01, H. v. d. Berg Sr.L. Buurlage 1—0. 4e promotiegroep: J J VisserL. v. Dommelen 01, G. H. D. van BlerkS. Feersma Hoek stra 01. 5e promotiegroep: J. Arnt- zenS. Kuyper 0—1, C. C. H. v DoornA. J. M. Jocker 10, J. EscherE. J. Neervoort 10. 6e pro motiegroep: M. Nieuborg Jr.J. Weyer 01, W. A v. d Wetering J de Bakker 1—0, G. HudigD. J. Nijssen 0—1, P. A. DonB. Koudijs 01, M. Nieborg Jr.B. Koudijs 10. Slotgroep: W. F. v. PuttenC. v. Leeuwen 01, F. Heemskerk Jr.P. J. Beckers 10. KNVB-jubileum wedstrijd In het kader van het 50-jarig be staan van de KNVB. afd. Utrecht, worden jubileumwedstrijden ge speeld tussen districtselftallen, zo mede voor spelers van derde en vierde klas verenigingen. Voor ons district (De Veluwe- zoom) is voor a s Zaterdagavond te 7 uur een dergelijke wedstrijd sa mengesteld en wel tegen de „Vechtstreek", welke wedstrijd op het schitterend gelegen terrein van de voetbalver. „Maarssen" te Maars- sen zal worden gespeeld. Het elftal van „De Veluwezoom" is als volgt samengesteld: doel: H. van Loon (Quick), achter: G. Pie- ters (Amsvorde) -en P. Snijders (AP WC), midden: J C Vonno (APWC). A v. d. Flier APWC) en Z. de Graaf (Baarn): voor: J. Christ (Am Boys) J. van Es (Baarn). W. Jansen (Am. Boys), S. Mossing (APWC) en A. Meskes (Amsvorde). Reserves zijn: H. P. Luschen (Baarn), H. Mol (Quick). J. Snijders (APWC), Joh v. d. Flier (APWC). J. A. van Empelen (APWC) en B. Looman (SEC). Examens Kweekschool Aan de Rijkskweekschool voor Onder- Vijzerstessent.e Amersfoort, slaagden bij de examens voor de akle L.O. de dames L van Aller. Gr. DoHevn D Heuvel allen te Amersfoort, en de da mes- E Roos te Maarsbercen. M. Key- man te Zeist, en M ter Haar te Bun schoten. CHTERAF was het een dubbele pechdag voor hem al dikwijls in zijn zo welverdiende dagrust ge- F.ven zweeg meneer Bral Toen zei hij. ..Maak je niet je even zeggen, als jij niet gauw met je toeter de dc heer Bral geworden, sloord. 't Was een mirakel, orgerust, ik zal hem op een stmat uit toetert, dan slm- nette manier tot de orde gur ik dat ding midden in Niet alleen was hij die keer zei meneer Bral. zoals die uren te vroeg uit zijn slaap rian te keer ging. Zijn roepen." Zich achter het gewekt en had hij die hele „Schol en schellewiiis!" en gordijn voor het half ge- \trdere dag geeuwend en „Gestóómde truikrééél" ging opende vens*er schuil hou- niet 'n gezicht als 'n oor- je door merg er been. Maar dend. rtep hij met een ho- Maar het allerverschrikkelijkste ge stem als van een vrouw: genadig afgekomen. Vol gens de visboer tenminste. d;e de beledigde partij was. meneer Bral het venster wijd open. De man bene- Temperatuur van 't water De temperatuur van het water in het Bosbad was vanmorgen vroeg 19' C. en in Pesie's Bad 20° C. v.urm rondgelopen. bovendien had het gebeur- was nog de scheepshoorn, oe een ruzie tengevolge ge- waarop de viskoopman hcd. die door de tegenpartij signalen blies, die hem ontdekte, nog eens: „Vis gretig was aangegrepen om geen schipper in doodsnood boertje! Dan stootte de heer Bral voor de poli- zou verbeteren tierechter te slepen. Op de Die ochtend was het heel z'ttmg was de heer Bral er bar. Niet tegen tien uur, den. die zelfs tussen het nel 25 gulden boete nog zoals gewoonlijk, maar al bedienen van twee klanten om acht uur was meneer door op zijn hoorn blies. Bral door de kreten en het keek hem midden in het geblaas in zijn diepste rust gezicht De koopman glim- Meneer Bral zat vaak in gestoord. Hij sprong woe- -le nachtdienst en sliep dan dend overeind en vloog overdag. Hij had zijn slaap- naar het raam om de vis- kamer aan de straatkant en man de huid vol te schei- as wel eens verve- den Maar mevrouw Bral lend Er plegen in zijn lv.eld meneer aan een slip buurt vele leveranciers hun waren „aan de deur" te slij ten. Vooral de visboer had buren". jo kar!" De visboer en de vrou wen stonden als aan de grond genageld De koop man kwam het eerst tot .Visboer!" En toen de bezinning. Hij schreeuwde, man op straat hem niet dat de hele straat het ho- lachte beleefd: „Goeden- morgen meneer, wat mag het wezen?" Zeg visboer." sprak me- dat was wel eens verve- den. Maar mevrouw Bral neer Bral op een toon of h!j schol wilde bestellen, van zijn pyama „Doe het „(k heb hier boven nog raam weg. Maar toen niet. denk een beetje om de een beste handgranaat lig- „hing" haar r.ian al. Aan gen, uit de oorlog. Ik wou die vijf en twintig gulden.. ren kon: .Jij moet 's avonds vroe ger in je n st kruipen, mooie meneer!" Toen ontwelde meneer Bral, die de hele nacht hard gewerkt had. alle maan denlang opgekropte haat tegen de visboer. Hees riep hij- ..Ze moesten jou op pakken, met je dooie vis er bij Vuile afzetter!" Op dat moment trok me- vicuw Bral hem van het Voor de tweede autotocht voorou den van dagen, die Zaterdag wordt gemaakt, is de route door Amers foort dezelfde als op 20 Mei j.l. n.l. Leusderweg, Arnhemseweg. Arn hemsestraat. Varkensmarkt, Utrecht sestraat. Snouckaertlaan. Stations straat en B.W -laan. Om half twee zal de postharmonie op de Var kensmarkt tijdens het passeren van de colonne wederom medewerking verlenen. Berlijnse gemeenteraad tegen terugtrekking van troepen BERLIJN. De Westberlijnse gemeenteraad heeft een SovJjet- voorstel van de hand gewezen, dat wilde, dat de geallieerde bezettings troepen zouden worden teruggetrok ken uit de stad, als 'n eerste vereiste voor vrije verkiezingen ter vereni ging van Berlijn. In een eenstem mig aangenomen resolutie wordt ge zegd, dat de raad het terugtrekken der bezettingstroepen niet nodig acht om vrije verkiezingen te garan deren. De raad meent dat vrije ver kiezingen gegarandeerd kunnen wor den door de zelfde vorm van vier- mogendheden-contróle. toegepast bij de verkiezingen van October 1946. In mosselen en oesters voorlopig weinig te doen BRUINISSE. Het koude weer en andere oorzaken hebben tot ge volg, dat de verschillende takken van visserij op de Zeeuwse stromen op het ogenblik slecht floreren. De mosselvisserij ligt stil, omdat het seizoen daarvoor nog niet ;s aangebroken. Wel wordt geregeld op de Waddenzee mosselzaad ge vist om dat op de percelen in Zee land uit te zaaien. Het feit dat nog geen banken met nieuw jong mosselzaad zijn gevon den, heeft echter veel mosselkwe kers doen besluiten niet meer naar het Noorden te gaan. De beroeps- mosselzaadvissers kunnen hun la ding n<et verkopen, omdat er geen viaag is naar overjarig mosselzaad De koude en het ruwe weer be lemmeren de groei van het jonge oesterbroed. Eveneens tengevolge van de koude of door niet nader te bepalen oorzaken is de kreeflenvangst in dit seizoen zeer matig. Dit zelfde geldt voor de garnalenvangst KRO ZENDT BELGISCHE UITSLAGEN UIT HILVERSUM In het avondpro gramma van de KRO van Zondag 4 Juni a.s. zal de Brusselse KRO- correspondent van 23.50-2400 uur commentaar geven oyer de stand van zaken van de verkiezingen in België (Hilversum I 402 M Egypte eist terugtrekking van Britse troepen CAIRO Egypte heeft Donder dag een nota aan Engeland gezon den. waarin het volgens betrouw bare bron opnieuw eist. dat de Brit se troepen Egypte zullen verlaten en de Soedan met Egypte zal wor den verenigd. De inhoud van de no ta. die de hervatting betreft van de onderhandelingen over herziening van het Engels-Egyptische verdrag van 1936. is in een bijzondere kabi netszitting goedgekeurd. Leusden Ouden van dagen op reis Een onder leiding van Burgemees ter Kwint gevormd comité had Don derdag jl. een autotocht georgani seerd voor ouden van dagen uit de gemeenten Leusden en Stoutenburg. Om half één vertrokken circa 25 auto's In Achterveld sloten zich nog 10 auto's en een bus met de oudjes uit Stoutenburg, bij de stoet aan, Via Barneveld en Hoenderlo onder nam men toen de reis naar Burgers Dierenpark te Arnhem. Na daar ge ruime tijd te hebben vertoefd ging het gezelschap terug over Otterlo naar Apeldoorn én werd een bezoek gebracht aan de uitspanning „Julia- natoren". De terugreis voerde over Elspeet en Putten. Het was reeds bij half tien toen de plaats van her komst, Leusden. weer werd bereikt. Dank zij het prachtige weer en de volledige medewerking van alle autobezitters is deze tocht een groot succes geworden. Door het werk van het comité hebben ongeveer 160 oudjes plus enkele zieken van deze welgeslaagde tocht in goede stem ming kunnen genieten van do prachtige tocht. buest Aanrijding Op de Julianalaan hoek Sophia- laan in Soest had een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een personenauto. De luxe auto werd vrij ernstig beschadigd. Diefstal van mantel Een heer en een dame, die in de bossen van de Soester natuur zaten te genieten, hadden het motorrij wiel, waarmede zij waren gekomen, enige meters achter hun zitplaats neergezet met de mantel van de dame over het stuur. Toen de dame op een gegeven moment haar man tel wilde aantrekken, bleek deze verdwenen te zijn. De politie stelde met een politiehond een onderzoek in. Op enige honderden meters af stand vond de hond de mantel, ver borgen onder enige takken en een hoop bladeren. De dief had ver moedelijk de mantel daar verstopt om hem later te kunnen weghalen. Het onderzoek naar de dader duurt voort. Bosbrand In de bossen achter het sanato rium „Zonnegloren" te Soest brak Woensdagmiddag weer eens brand uit Door de activiteit van de brand wacht op de toren van de Oude Kerk was de brandweer spoedig ter plaatse en wist de brand tot een op pervlakte van 300 M2 jonge dennen te beperken. Omtrent de oorzaak van deze brand tast men in het duister. Wielrenners in actie Woensdagavond werd op het tra ject aan de Bosstraat te Soest door de leden van „Tempo" de 4e rit van de zomercompetitie verreden met het volgende resultaat: Klasse A, 75 km.: 1 E. Grift; 2 C Verschoor; 3 A. v. Asch. Klasse B. 60 km.: 1 Dolstra; 2 van Eugen; 3 van Irwaarden. Klasse C, 30 km.: 1 H. de Jager; 2 J. Bon; 4 G. Bunschoten. Gemeenteraad op excursie In verband met de ministriële be schikking. dat van de 80 toegewezen te bouwen woningen te Soest er 50 montagewoningen moeten zijn, heeft het gemeentebestuur met de zo goed als voltallige raad en enige techni sche ambtenaren van gemeentewer ken Woensdag een bezoek gebracht aan Eindhoven voor een excursie bij de daar in aanbouw zijnde montage- bouw volgens het systeem „Krabo". Hoevelaken AANHANGWAGEN TEGEN BOOM Een aanhangwagen van een militair' auto dl© uit de richting Amersfoort kruispunt Hoevelaken naderde geraakt? los De wagen kwam tegen een boom en een pal tQt stilstand en werd licht beschadigd. doch kon weer aangekop peld worden Ned. Herv. Ke.rk Aangenomen; naar Loblth (bU: hulppred.) H N. Fruyt. em pred Lobith. Bedankt: voor Stad aan het Harir.ï* vliet J. Spelt, wonende te Amersfoor" Drietal te Delft: W. Vroeginöev.e Huizen. H A. van Slooten te Wierder. G. M van Dieren te Ede Atch. Baltim. Lan.Pac. Illln C. N.Y.Cen. Penns. R Sout Pac. UnPac. All Ch. Am.Can. Am.Car. A.Smelt. A T.enT. Am. Tob. Anac.C. Bethl S. BoeiingA. Chrvsler City B. Consol. E Douglas Dttp. N. Eastm.K Gen Et Gen.Mot. 31/5 1/6 114 113% 11 Vi 10% 15'.: 15% 42% 41 13% 13% 16% 16% 55'/, 55% 88 85% 255 254", 118% 118', 25% 25 56 55% 160'/. 160", 6SiC 69 32% 32% 37% 037% 29% 29 70 69% 47 47% 32% 32', 79 79 '9% 46% 46 40% 49% 90% 90% I Goodyear Hudson M Int Harv. In.Ntckei Int.T.enT Kenn.C. MontpW. Pack. M. Radio C. Rep.St. Revn. T. Sears R. Shell Un. Socony Stand Br St.Otl.J. Studeb. Texas C U.Atrcr. Un. Corp. Un Fruit USRubb. US Steel Westing Woolw. 31/5 1« 55% 55% 15% lf% 28 28 I 29% 30% 14 D' 57% 57. 61% Él 3% 5-, 20", 34% 35". •6% 36% 45% 44% H 19 19' 23% 76 26; 34% 70% '1'. 29% 20; 4% 4 62% 46% 45 33% 33 35% 35 43% 45'. .Omze.t L5S0.Ctf

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2